Świat kolejek wąskotorowych

CZYNNE => Żuławska Kolej Dojazdowa => Wątek zaczęty przez: Janek on 03 Maj 2008, 23:20:16Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Janek on 03 Maj 2008, 23:20:16
Sezon 2008 na Żuławskiej kolejce rozpoczął się na dobre.

Doszły mnie słuchy , że na kolejkę powraca poprzedni operator. Może ktoś potwierdzić lub zaprzeczyć tym informacją ?pozdrawiam


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: tczewianin on 04 Maj 2008, 10:58:52
Szczerze wątpię, ale może, może. Ostatnio wypowiadał się prezes nowego operatora kolejki w "Panoramie" TVP3 Gdańsk i chwalił się jakie zasługi mają dla istnienia kolejki i tym, że w lato może będzie na Żuławach parowóz.... . Osobiście wolałbym zobaczyć pociąg wąskotorowy w Nowym Stawie, czy Lisewie z burakami z Miłoradza, niż 5 parowozów na Jantar Expressie.  :wink:


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: dobrzyn on 04 Maj 2008, 13:26:54
To już niestety pobożne życzenia i czasy nie te....


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Helek on 11 Maj 2008, 08:28:41
Cytuj
Żuławy i Mierzeja. Za dwa lata kolej wjedzie na wał za unijne pieniądze?

 Plany Stowarzyszenia Żuławskiej Kolei Dojazdowej na najbliższe miesiące - zamknięcie roku budżetowego 2008 z dodatnim, a ostatecznie zerowym bilansem. Na później - przedłużenie toru na wał wiślany.

Stacja Prawy Brzeg Wisły (km za wsią Mikoszewo), z której odjeżdża ciuchcia, znajduje się w odległości ok. kilometra od sezonowego promu przez Wisłę.

Dariusz Gliniecki, prezes SŻKD zdradza, że są już plany przedłużenia toru kolejki od Mikoszewa w kierunku promu. Tor miałby wchodzić na wał przy Wiśle, tam też zaplanowano końcowy przystanek. - Być może już w tym roku, a jeśli nie to na początku 2009 rozpoczną się prace przygotowawcze. Dajemy sobie dwa lata. Szukamy sponsorów, będziemy się starać o pieniądze z Unii. Biorąc pod uwagę wszystkie koszty, potrzebujemy około miliona złotych - mówi Gliniecki.

W ub.r. ŻKD przewiozła blisko 46 tys. pasażerów i zanotowała stratę w wysokości 22,1 tys. zł. - Stało się tak między innymi dlatego, że zainwestowaliśmy w monitoring stacji w Nowym Dworze Gdańskim. W tym roku chcemy przynajmniej wyjść na zero, dlatego planujemy niewielką podyżkę cen biletów - dodaje Gliniecki.

żródło:Dziennik Bałtycki


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: tczewianin on 11 Maj 2008, 18:04:05
Może fajny pomysł, ale to aż tak daleko nie jest, aby trzeba tory dobudowywać tam. Nie lepiej pomyśleć o przedłużeniu linii do Kałdowa.....


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: whisper on 11 Maj 2008, 19:16:01
Moim zdaniem warto. Przystanek w Mikoszewie jest slabo polozony i slabo oznakowany. Kilka razy szedlem z promu z walizami i do przyjemnosci to nie nalezalo. ;-)


Tytuł: Re: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Pechu on 11 Maj 2008, 22:13:09
Cytat: "Janek"
Sezon 2008 na Żuławskiej kolejce rozpoczął się na dobre.

Doszły mnie słuchy , że na kolejkę powraca poprzedni operator. Może ktoś potwierdzić lub zaprzeczyć tym informacją ?pozdrawiam


Tak moge potwierdzic.
W zeszlym tygodniu SZKD dostalo wypowiedzenie umowy. Tak wiec w sezonie bedziemy najprawdopodobniej jezdzic pociagami PTMKZ.
Tak wiec chyba nasuwa sie nam na mysl, czemu SZKD obralo sobie Starachowice....
Pytanie przy okazji - czy dostali zgode powiatu nowodworskiego na wyslanie letniaka [bedacego wlasnoscia powiatu nowodworskiego] do Ilzy?
Nie wspomne juz o samowolnym uzytkowaniu MBxd2-212 bedacej wlasnoscia PTMKZ.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Piottr_tt on 11 Maj 2008, 22:23:45
O jaka piękna katastrofa :-)

Przepraszam, MSPANC.


Tytuł: Re: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: KLAN PALUCHOWSKICH on 14 Maj 2008, 11:57:27
Cytat: "Pechu"
W zeszlym tygodniu SZKD dostalo wypowiedzenie umowy.

Cytat: "www.zkd.kom.pl"
Jednocześnie informujemy, że na chwilę obecną Stowarzyszenie Żuławskiej Kolei Dojazdowej prowadzi zgodnie z planem ruch na Żuławskiej Kolei Dojazdowej, a informacje, jakoby SŻKD otrzymało wypowiedzenie umowy, są nieprawdziwe.


Wypowiedzenie zostało doręczone/wysłane/nie istnieje. Która odpowiedź jest właściwa? :twisted:


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Marcin117 on 14 Maj 2008, 12:05:04
Może telefon do przyjaciela?


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: emibe on 14 Maj 2008, 19:33:32
Póki nie ma oficjalnego info zainteresowanej strony, to są to tylko spekulacje i domysły. Tzn. jedna strona zdementowała. Więc?....

Dokładnie sprawy nie znam, podobnie jak piszący poprzednicy, ale jest to wg mnie zagranie pod publiczkę (pytanie jaką?) i zrobienie małego fermentu w "wąskim" środowisku oraz robienie/uwydatnienie podziału na "dobrych, złych a może brzydkich".

Swoje stanowisko podpieram również przykładem z października 2006 roku z Helu. Wówczas to na pmk (http://groups.google.com/group/pl.misc.kolej/browse_thread/thread/c6d4cc232f4431e/ea364746c4619daa?hl=pl&lnk=gst)  Przedstawiciel PTMKŻ podał informację o wąskotorowym projekcie helskim, totalnie negując projekt MOW . A w tamtejszej dyskusji znalazły się ironiczne komentarze dotyczące "bawiących się chłopców wyrzuconych ze Starachowic".

Kolejka (będąca wówczas solą w oku dla pewnych osób) na terenie MOW powstała i się rozwija, o projekcie PTMKŻ przycichło (mam nadzieję że chwilowo, bo projekt jest rozpisany na kilka lat).

Więc jednak z tej półtorarocznej historyjki (właśnie ze Starachowicami* w tle) tworzy się układanka. Wg mnie stawiająca w niekorzystnym świetle PTMKŻ (pomijając inne oczywiste zasługi tegoż Towarzystwa).

BTW. Na stronie PTMKŻ, w bieżących aktualnościach dalej widnieje informacja o operatorstwie na ŻKD (bez informacji o wypowiedzeniu). Np. na stronach FPKW pojawiła się od razu o SKW - i przynajmniej tu widzę różnicę w podejściu Operatora do rzetelnego informowania ewentualnego zainteresowanego.

* gdyby nie ten fakt, głosu bym nie zabierał


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Pechu on 24 Maj 2008, 10:46:33
Cytat: "emibe"
BTW. Na stronie PTMKŻ, w bieżących aktualnościach dalej widnieje informacja o operatorstwie na ŻKD (bez informacji o wypowiedzeniu).


Jeśli come back bedzie realny, to może dobrze, że strona nie jest modyfikowana?;-)
A dziwnym przypadkiem własnie teraz [dlugi weekend], strona SŻKD www.zkd.kom.pl nie działa. Jak na ironię.... Niezłe podejście marketingowe, cóż po co jakieś tam przyjezdne będą przeszkadzać, wszak to dla swojaków kolejka... :-)


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Piottr_tt on 24 Maj 2008, 20:07:37
Mnie jakoś działa ta strona bez problemu. Nawet piszą że na 1 czerwca będzie pociag dla dzieci.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: emibe on 25 Maj 2008, 23:39:11
Cytat: "Pechu"
Jeśli come back bedzie realny, to może dobrze, że strona nie jest modyfikowana?;-)


Rzeczywiście, może dobrze. Jeśli nawet comeback będzie np. w słynnym 2012 to nie trzeba  :wink:

Mnie nie przeszkadza. Na razie wiem kto jest operatorem. Ale być może komuś zależy by wprowadzić w błąd niewiedzących...
A ponieważ nie jestem związany emocjonalnie (i nie tylko) z ŻKD, nie będzie przeszkadzało mi operatorstwo PTMKŻ, SŻKD czy innego operatora (nawet jakby w przyszłym tygodniu była zmiana). Ważne by kolejka jeździła.

PS. Do słynnego forumowego powiedzenia "Po owocach poznacie ich" dorzucam następne "A dlaczego widzisz drzazgę w oku brata swego, a belki w oku własnym nie dostrzegasz?"  :wink:


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: tczewianin on 26 Maj 2008, 21:12:51
Mi przeszkadza trochę, gdyż to PTMKŻ ma w planach odbudowę linii do Kałdowa, a nie tylko działanie na dotychczasowej trasie "Jantar Expressu".


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: gkw on 26 Maj 2008, 21:53:21
Plany są tylko planami  :wink:  Najważniejsze jest aby kolejka jeździła i zarabiała na siebie.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Phinek on 29 Maj 2008, 03:36:25
.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: lukazs on 29 Maj 2008, 11:03:04
Te plany z Kałdowem można między bajki włożyć. Żyjemy w XXI wieku, więc niech wszyscy miłośnicy - marzyciele uświadomią sobie jedną sprawę - linia do Kałdowa NIE MA RACJI BYTU. Napewno nie przez Lipinkę, tym bardziej przez Lisewo. Nie wiem też jakby miała wyglądać sprawa z przejęciem przez gmine, powiat, miasto (?) Malbork linii 256, ale na obecną chwilę mało to prawdopodobne, skoro prowadzi się tam ruch towarowy. A moje "kochane" miasto na każdym kroku krzyczy tysiącami projektow, po czym nie realizuje żadnego z nich. Jak można mówić o odbudowie linii kolejowej, skoro w Malborku nie potrafią dojść do ładu z autobusami miejskimi, ze zbudowaniem parkingu, więc jak można mówić o jakiejkolwiek innej inwestycji komunikacyjnej? Opracowanie na temat odbudowy GKD do Kałdowa autorstwem kogoś z PTMKŻu to czysta utopia! Chyba że znajdzie się inwestor z kasą który dogada się ze wszystkimi stronami i sam za własne pieniądze odbuduje linie i będzie finansować wożenie powietrza! Bo który turysta będzie chętny na przejażdżkę z Kałdowa do Stegny trwającą ponad 3h?

Bądźmy miłośnikami kolei, starajmy się, itd, ale nie bądźmy naiwni! Wole słuchać o planach zrobienia letniaka dla niepełnosprawnych, czy wagonu-mini baru, albo wjechaniu na wał, do czego brakuje góra kilometra toru, niż o planach rozkopania kilku wsi, przebudowy układu torowego Nowego Stawu i Nowego Dworu, przekuciu rozstawu szyn i odbudowie paru kilometrów zniszczonych torów, że już o kilku przejazdach na DK55 nie wspomnę.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: emibe on 29 Maj 2008, 11:06:01
Cytat: "Phinek"
Zaś na stronie...

Na rzeczonej stronie UM nie widzę rozkładu, tylko stare cenniki. Rzeczywiście jest odnośnik do starego operatora, na szczęście (i tu ukłon) na fpkw.pl jest odnośnik do nowej strony.

Nie mam czasu sprawdzać jak jest na stronach powiatu i gminy Nowy Dwór Gdański (czy Rawy Mazowieckiej, a na pierwszy rzut oka warto dokonać aktualizacji) - bo nie chodziło mi o to czy gdzieś w sieci są zagubione czy nieaktualne informacje. Dyskutowaliśmy o byłych i obecnych operatorach.

W każdym razie dzięki za sygnał.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: tczewianin on 29 Maj 2008, 19:28:20
Cytat: "lukazs"
Te plany z Kałdowem można między bajki włożyć. Żyjemy w XXI wieku, więc niech wszyscy miłośnicy - marzyciele uświadomią sobie jedną sprawę - linia do Kałdowa NIE MA RACJI BYTU. Napewno nie przez Lipinkę, tym bardziej przez Lisewo. Nie wiem też jakby miała wyglądać sprawa z przejęciem przez gmine, powiat, miasto (?) Malbork linii 256, ale na obecną chwilę mało to prawdopodobne, skoro prowadzi się tam ruch towarowy. A moje "kochane" miasto na każdym kroku krzyczy tysiącami projektow, po czym nie realizuje żadnego z nich. Jak można mówić o odbudowie linii kolejowej, skoro w Malborku nie potrafią dojść do ładu z autobusami miejskimi, ze zbudowaniem parkingu, więc jak można mówić o jakiejkolwiek innej inwestycji komunikacyjnej? Opracowanie na temat odbudowy GKD do Kałdowa autorstwem kogoś z PTMKŻu to czysta utopia!


Tu się zgodzę, że miasto Malbork jest opóźnione w robieniu czegokolwiek, no może po za sprzedażą terenów pod budowę marketów... .
P.S. Czy linia 256 nie jest przypadkiem już własnością powiatu nowodworskiego? Mi w marzeniach jednak zostaje, aby dojechać pociągiem do Nowego Stawu normalnotorowym... . Wąskotorówka może być później  :razz:

P.S. Jakoś ludzie jednak jeżdżą (no teraz już jeździli) z Krośniewic do Ozorkowa pociągami turystycznymi mimo, że atrakcji po drodze brak.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: lukazs on 29 Maj 2008, 20:20:37
Cytat: "tczewianin"

P.S. Czy linia 256 nie jest przypadkiem już własnością powiatu nowodworskiego? Mi w marzeniach jednak zostaje, aby dojechać pociągiem do Nowego Stawu normalnotorowym... . Wąskotorówka może być później  :razz:

P.S. Jakoś ludzie jednak jeżdżą (no teraz już jeździli) z Krośniewic do Ozorkowa pociągami turystycznymi mimo, że atrakcji po drodze brak.


Linia 256 raczej własnością samorządu nie jest, skoro Cargo prowadzi na niej ruch towarowy. Choć coś tam sie dzieje przy wjeździe do NDG i przejeździe z DK55, więc chyba nie powinno być tak źle z tą linią. A może to tylko drogowcy z własnej inicjatywy zrobili przejazd i zdaje się przejście dla pieszych przez tory?

Zauważ że tam kolejka sama w sobie stanowi dużą atrakcję i nie ma żadnej konkurencji. U nas ta atrakcja łączy się z morzem, więc jej rozbudowa w tamtym kierunku raczej minie się z celem, skoro już działa i to w dobrej lokalizacji. To już prędzej rację bytu miałaby budowa linii normalnotorowej nad morze...


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: tczewianin on 30 Maj 2008, 14:28:16
No pewnie! Budowa nowej linii nad morze. Linia do Kałdowa miałaby sens, oczywiście przy dobrej woli samorządu w przejęciu terenów i resztek torowiska, ale miasto Malbork, gmina Malbork, gmina Nowy Staw czy Powiat Malborski mają sprawę kolejki gdzieś. Znaczy jest dobra wola, ale pewnie skończy się tak, jak w Koszalinie, gdzie władze miasta nic się nie dołożyły do kolejki.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Kristofor_z_domu on 31 Maj 2008, 11:48:50
Linia z Kałdowa ma wspaniały potencjał, podobny do linii Mikoszewo - Sztutowo, a nawet większy. Codziennie w sezonie do Malborka przybywa kilkadziesiąt autokarów z turystami, w dużej części niemieckimi, w śród których zainteresowanie zabytkami techniki jest znaczne.
Gdyby podciągnąć bocznicę kilkaset metrów bliżej kładki (miejsce jest) i zapewnić wysoki poziom usług, kolejka na tym odcinku byłaby żyłą złota. Dziś całe wycieczki zmywają się z Malborka natychmiast po odwiedzeniu zamku - natomiast gdyby istniała alternatywa - np. przejazd luksusowym pociągiem do Lisewa, po drodze dobry obiad na trasie, a na miejscu czekałby autokar, który w drugą stronę przywiózłby kolejną grupę turystów.
Oczywiście nakłady musiałby być potężne - kilkanaście jeśli nie kilkadziesiąt milionów złotych, bo wymagającego gościa odmalowaną klasą rumuńską nie będzie się wozić, jednak możliwość sprzedawania biletów w EUR + świadczenia dodatkowych usług np. gastronomia na trasie, zwiedzanie wiosek z domami podcieniowymi itp. wskazuje na opłacalność przedsiębwzięcia. Szkoda tylko że nasi wspaniali zarządcy z PKP doprowadzili do ruiny cały system.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: lukazs on 31 Maj 2008, 12:25:38
Potencjał - na dziś najprościej byłoby uruchomić kolejkę od Kałdowa do Tragaminu - to już byłby sukces, gdyby się udało i turystów z Niemiec by zadowoliło.

Lisewo odpada, ponieważ zbyt wiele ubytków ma niestety, do tego dwa przejazdy przez DK22.

Linią (nie nazywajmy tego bocznicą!) pod zamek czy choćby pod most drewniany na Nogacie to ktoś ładną wodzę fantazji puścił... A poza tym te 300metrów od mostu to nie aż tak wiele, tym bardziej że przy samej stacji w Kaldowie jest parking.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Janek on 31 Maj 2008, 15:46:46
Cytat: "lukazs"
Linią (nie nazywajmy tego bocznicą!) pod zamek czy choćby pod most drewniany na Nogacie to ktoś ładną wodzę fantazji puścił... A poza tym te 300metrów od mostu to nie aż tak wiele, tym bardziej że przy samej stacji w Kaldowie jest parking.


Linia, linią Fantazja, fantazją. Sam zresztą zauważ, że potencjalny pasażer nie będzie poszukiwał przystanku jakieś tam wąskotorówki. Jak będzie to praktycznie "pod nosem" to zainteresowanie wzrośnie. Taki mam zdanie na ten temat


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: lukazs on 31 Maj 2008, 18:07:29
Zakładając że najlepszy widok na zamek jest z Kałdowa, to naprawdę, te 200m jakie są od wąskotorówki nei byłyby żadną przeszkodą, nie róbcie z ludzi idiotów i nie podtykajcie im wszystkiego pod nos. A prawda taka że gdyby Malbork był kolejką zainteresowany, to by nie rozpierniczył stacji w celu postawienia pomnika.

Choć, po przemyśleniach, stwierdzam że kolejka jeżdżąca w sezonie na odcinku Malbork - Tragamin - Malbork byłaby całkiem niezłym pomysłem. W Tragaminie jest boisko i ławki, miejsce na ognisko itp, więc możnaby zawsze jakiś piknik zorganizować. problemem jest jedynie kilka ubytków w torach orza brak zaplecza.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: tczewianin on 02 Czerwiec 2008, 21:06:48
Nie ma 300 metrów od zamku do wąskotorówki! Wystarczy tablica przy zamku "Zabytkowa kolejka wąskotorowa na Mierzeję Wiślaną" + rozkład wywieszony tam i strzałki naprowadzające oraz parę tablic przy wjeździe do Malborka (od strony Tczewa przy Organice, od strony Elbląga no i tablica z rozkładem na samej stacji a raczej przystanku z jednym torem głównym i jednym bocznym do ewentualnego oblotu składu - pewnie i tak głównie Mbxd2 by jeździł :razz: ). P.S. Jak będzie ewentualnie poszukiwanie chętnych do roboty w krzakach to bardzo chętnie się zgłoszę. :razz:


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: lukazs on 03 Czerwiec 2008, 07:52:22
Jeśli chodzi o krzaki, to akurat odcinek jest regularnie z nich czyszczony, nie wiem przez kogo ale wygląda na to że przez gminę. Krzaki znikają (a przynajmniej dwa razy zniknęły) przeznaczeniem części z nich był opał - świadczy to tylko o tym ile lat już musiały rosnąć...


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: tczewianin on 03 Czerwiec 2008, 18:58:50
Oj, ale nie wszędzie zniknęły krzaki, więc robota dla mnie by była....  :razz:  Swoją drogą 11 lat dopiero kolejka nie jeździ więc te krzaki aż takie wielkie nie są, jak na innych liniach o dłuższym bezruchu.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: boris-cz on 05 Czerwiec 2008, 13:19:55
Z tym Tragaminem niezly pomysl.Na poczatek mógloby to wygladać jak w Ilźy:garaź dla lokomotywy,lokomotywa Wls150 lub Wls40 i jeden lub dwa wagony letniaki.Od czegoś trzeba zaczać...


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: dobrzyn on 05 Czerwiec 2008, 18:31:33
Proponuje przenieść do Rail-Fiction :razz:  To nowości z ZKD raczej nie są


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: tczewianin on 05 Czerwiec 2008, 20:41:56
hmm.... rozparcelowywanie kolejki na mniejsze chyba nie jest dobrym pomysłem, w dodatku co jest takiego w Tragaminie, że turyści mieliby się tam przejechać? Rozumiem, że kolejka do Lisewa to poroniony pomysł, ale co dopiero linia do Tragamina.... .


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 05 Czerwiec 2008, 21:55:19
w tych miejscowościach (lub okolicy) nie ma nic ciekawego??? :(


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: boris-cz on 06 Czerwiec 2008, 13:51:57
Cytat: tczewianin
hmm.... rozparcelowywanie kolejki na mniejsze chyba nie jest dobrym pomysłem  
       
           ...wiec daj jakiś inny sensowny pomysl,źeby wkońcu coś sie ruszylo  

, w dodatku co jest takiego w Tragaminie, że turyści mieliby się tam przejechać?

           I co takiego,oprócz zamku,jest w Malborku?Maly przyklad z wlasnego doświadczenia:co ma robić ojciec z dziećmi,kiedy mama idzie na 3-godzinne zwiedzanie zamku..?Przewaźnie tego typu turyści(i takich zdecydowana wiekszość) wsiadaja w kolejke dla samej jazdy i nie po to,źe gdzieś tam coś jest.

   Pozdrawiam!


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: lukazs on 10 Czerwiec 2008, 11:00:16
Również sądze że to rail fiction... Bo my sobie możemy wiele pisać, a tak naprawdę nic to nie da. Lepiej już pojechać do NDG i poprosić i jakieś zajęcie na szopie, a nuż coś się znajdzie dla nas.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Waldi7 on 17 Czerwiec 2008, 08:37:54
Cytat: "lukazs"
Te plany z Kałdowem można między bajki włożyć.  Bo który turysta będzie chętny na przejażdżkę z Kałdowa do Stegny trwającą ponad 3h?

Bądźmy miłośnikami kolei, starajmy się, itd, ale nie bądźmy naiwni! Wole słuchać o planach zrobienia letniaka dla niepełnosprawnych, czy wagonu-mini baru, albo wjechaniu na wał, do czego brakuje góra kilometra toru, niż o planach rozkopania kilku wsi, przebudowy układu torowego Nowego Stawu i Nowego Dworu, przekuciu rozstawu szyn i odbudowie paru kilometrów zniszczonych torów, że już o kilku przejazdach na DK55 nie wspomnę.


Turyści chętni by się znaleźli spokojnie - zapytaj tylko wycieczkowiczów niemieckojęzycznych ... wspominających swój Vaterland - i to za euro... Podejrzewam, że każda wycieczka oglądająca Malbork by pojechala, żeby tylko pociągi nadążyly kursować...

A problemy finansowe i z odbudową - to druga strona medalu. Tu masz rację, niestety.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: lukazs on 17 Czerwiec 2008, 17:01:12
W malborskim brukowcu znalazłem informacje o 30km ścieżek rowerowych które mają powstać poprzez wylanie kolorowego asfaltu, no zgadnijcie gdzie... ciekawi mnie tylko o jakie odcinki chodzi. Domyślam się że Kałdowo - Lisewo... A pozostałe?


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: JanPeter on 17 Czerwiec 2008, 17:40:48
Nic nowego. Od prawie dziesięciu lat powiat malborski "tworzy" te ścieżki.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: tczewianin on 18 Czerwiec 2008, 08:47:55
Powiat Malborski czy miasto Malbork to wiele rzeczy już stworzył.... na papierze, np. obwodnica miasta, zmianę organizacji ruchu na skrzyżowaniu Sikorskiego z Wojska Polskiego i al. Rodła (koło PKP) czy walkę o więcej połączeń kolejowych z trójmiastem, czy też o komunikację miejską, która się sypie. (niby ją sprzedają, ale to pewnie jeszcze sporo wody w Nogacie upłynie, za nim to się stanie). Swoją drogą po co ścieżka rowerowa z Lisewa do Kałdowa? Czy tam jest coś ciekawego, że ludzie przyjeżdżają? Czy tam drogi lokalne są tak zatłoczone, aby drogę dla rowerów budować? Czy powiat nie ma na co wydać pieniędzy?


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Kristofor_z_domu on 19 Czerwiec 2008, 21:17:08
A kto powiedział że ścieżka ma być do Lisewa?? Trasa rowerowa ma prowadzić do Białej Góry, do rozwidlenia Wisły i Nogatu. Poza tym nie można winić Malborskich włodarzy za to, że związki zawodowe kolejarzy wymogły na SKM - ce likwidację trasy, bo przecież skądś wcześniej się tam wzięła. Poza tym to nie do końca przegrana sprawa, rozmowy wciąż się toczą, ale wiadomo - beton rządzi!


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: lukazs on 20 Czerwiec 2008, 09:19:22
Co Ty kolego za bzdury wypisujesz? Do jakiej Białej Góry? W artykule jasno powiedziano jest że ścieżki powstaną w miejscu torów GKD. Do Białej Góry to Malbork nic nie ma. A co do tej SKM - to nie była czasem decyzja UM, nakreślającego linię SKMu na odcinek Tczew - Słupsk?


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Kristofor_z_domu on 22 Czerwiec 2008, 22:52:06
Cytat: "lukazs"
W malborskim brukowcu (...) ciekawi mnie tylko o jakie odcinki chodzi. Domyślam się że Kałdowo - Lisewo... A pozostałe?


Nono, źródło rzetelne i informacja jasna. Tylko gdzie niby o tych torach?? Za robienie chodnika już jeden wójt z okolic Malborka ma "zawiasy" i kilkuletni zakaz sprawowania stanowisk kierowniczych.
O projekcie do Białej Góry słyszałem już co nieco, i bynajmniej nie jest to wiedza z malborskiego brukowca.
A SKM ma szanse szybko wrócić do Malborka, byleby tylko znów wąsacze z PR nie przekombinowali.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: lukazs on 23 Czerwiec 2008, 12:11:14
Grunty na odcinku Kałdowo - Lisewo należą już chyba od jakiegoś czasu do gimn, już pare lat temu czytałem że zostały one im przekazane, a z szynami rolnicy niech sobie zrobią co chcą (zbyt wiele pracy to im już nie zostało). W arttykule chodziło i powiat Malbork, więc Biała Góra odpada. Teorytycznie mogło też chodzić o linię nr 256 o której przejęcie zabiega powiat Malbork od jakiegoś już czasu, ale narazie są tam realizowane przewozy towarowe.

W sprawie tego wójta równiez nie chodzi o to że ścieżki chciał nielegalnie robić, tylko o to że zwinął się razem z szynami nie robiąc nic. Podejrzewam że jeśli powiat się uprze to zrobi porządek z torowiskami i wykorzysta je na ścieżki rowerowe właśnie - ot taka moda nastała kretyńska. Jak narazie to na terenie powiatu wielka modernizacja dróg sie odbywa, w kilku przypadkach (Dąbrowa i Mątowy) będzie chodzić także o przejazdy, ciekawe czy wytną, czy zaasfaltują, podobnie jak na drodze Nowy Staw - Lisewo - Tczew


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Janek on 24 Wrzesień 2008, 15:40:34
Dwóch ojców nowodworskiej wąskotorówki - sprawa o to, kto ma nią rządzić może zakończyć się w sądzie
Dziennik Bałtycki (http://nowydworgdanski.naszemiasto.pl/wydarzenia/901039.html) .


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Piottr_tt on 24 Wrzesień 2008, 20:45:49
No to wesoło się robi.... :-) To tłumaczy dlaczego operator Żuław tak ochoczo się zaangażował w Starachowice.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: a cygan on 24 Wrzesień 2008, 21:13:14
Ale wyszło nam to na dobre - kolejka, a właściwie dwie kolejki sezon zakończą na plusie.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: KLAN PALUCHOWSKICH on 24 Wrzesień 2008, 21:43:16
Cytat: "a cygan"
Ale wyszło nam to na dobre - kolejka, a właściwie dwie kolejki sezon zakończą na plusie.

Objaśnij proszę co oznacza magiczna formułka "na plusie".


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: a cygan on 24 Wrzesień 2008, 21:53:07
Nie ma jeszcze bilansu, nie zakończył się rok, ale już widać że operator nie będzie dokładał.
Plusem jest remont torowisk i sterta podkładów obok parowozowni.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Phinek on 24 Wrzesień 2008, 21:55:59
.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: KLAN PALUCHOWSKICH on 24 Wrzesień 2008, 22:10:06
Cytat: "a cygan"
Nie ma jeszcze bilansu, nie zakończył się rok, ale już widać że operator nie będzie dokładał.
Plusem jest remont torowisk i sterta podkładów obok parowozowni.


Andrzeju, z całym szacunkiem żadna to rewelacja. Za czasów FPKW bilans kursów zamykał się na zero lub był minimalnie na plusie. Natomiast zakres obowiązków był znacznie szerszy toteż mówienie że kolejka jest na plusie zalatuje kreatywną księgowością, na plusie kolejka będzie jak całościowy bilans zamknie będzie na plusie, tymczasem z punktu widzenia powiatu to koszty wzrosły.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: a cygan on 24 Wrzesień 2008, 22:27:59
Tylko jak wiesz, nie ma już w Starachowicach FPKW i po co wracać do tego tematu. Moja ocena jest taka jaka jest. Bylem, widziałem cały sezon i moim prawem jest tak oceniać.
Nie odnoszę się do powodów podjęcia się operatorstwa żuławskiej w Starachowicach i dalszych ich działań - w sezonie 2008 spełnili swe zadanie na SKW.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: KLAN PALUCHOWSKICH on 24 Wrzesień 2008, 22:30:48
Cytat: "a cygan"
Tylko jak wiesz, nie ma już w Starachowicach FPKW i po co wracać do tego tematu. Moja ocena jest taka jaka jest. Bylem, widziałem cały sezon i moim prawem jest tak oceniać.
Nie odnoszę się do powodów podjęcia się operatorstwa żuławskiej w Starachowicach i dalszych ich działań - w sezonie 2008 spełnili swe zadanie na SKW.


Jasne że tak i bynajmniej nie chcę nikogo oceniać, to ju8ż nie mój ogródek i nie moje kwiatki :)


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: emibe on 25 Wrzesień 2008, 12:04:12
Cytat: "Piottr_tt"
No to wesoło się robi.... :-) To tłumaczy dlaczego operator Żuław tak ochoczo się zaangażował w Starachowice.


Prawda bywa prosta i tak... okrutna.  :wink:

Czy w przyszłym sezonie operatorem na ŻKD zostanie Arriva?


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Piottr_tt on 25 Wrzesień 2008, 13:04:46
Cytat: "a cygan"
Ale wyszło nam to na dobre - kolejka, a właściwie dwie kolejki sezon zakończą na plusie.

A czy ja napisałem, że to źle? Nie napisałem.

Cytat: "emibe"
Czy w przyszłym sezonie operatorem na ŻKD zostanie Arriva?

Byłoby to co najmniej ciekawe, jak nie przełomowe.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: tczewianin on 25 Wrzesień 2008, 16:42:23
Tak Arriva zostanie i odnowi wszystkie połączenia na prawym i lewym brzegu wisły oraz dobuduje most przez Wisłę w Kiezmarku i cała trasa do Jeziernika Północnego zostanie przedłużona aż do Mikoszewa, gdzie powstanie spora stacja umożliwiająca jazdę od strony Drewnicy w kierunku Prawego Brzegu, jak i Stegny bez oblotu lokomotywy. W planach jest również przystosowanie odbudowanych linii do prędkości od 70 do 120 km/h. Aha. Zostanie również przedłużony tor z Kałdowa do Malborka ul. Al. Rodła i na dworzec, skąd dalej po przejechaniu torów linii normalnotorowych wielkim nowym wiaduktem tory będą się rozgałęziać na dwa kierunki: Świetliki (dziś wieś Jasna) i druga nowa linia po starotorzu linii Malbork - Małdyty, aż do Małdyt, gdzie po drodze, stacja Dzierzgoń stanie się stacją węzłową poprze nowopowstały odcinek Jasna - Dzierzgoń, dzięki czemu będzie możliwy dojazd z Dzierzgonia do Malborka dwoma trasami. Dalej na linii Malbork - Małdyty w miejscowości Budwity zostanie dodanych parę torów dla pociągów towarowych, w celu przeładowywania torfu z kopalni tego surowca dowożonego ich kolejką o rozstawie 600mm na stację. Oczywiście to przedsięwzięcie będzie możliwe tylko dzięki powstaniu kilku nowych suwnic. Jeszcze jedna nowość: Zostanie zbudowany odcinek Lisewo - Tczew poprzez budowę nowego - trzeciego mostu dla kolejki na Wiśle w tym miejscu. Dalej tory będą biegły ulicami miasta przez okolice Dworca PKP aż do Carrefoura/Mc Donalds'a i tam zostanie zbudowana stacja czołowa.  :mrgreen:


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 25 Wrzesień 2008, 16:53:15
hmm był gdzieś wątek na takie posty ale nie mogę go znaleźć ...


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: boris-cz on 25 Wrzesień 2008, 17:20:03
Cytat: "andrzej2110"
hmm był gdzieś wątek na takie posty ale nie mogę go znaleźć ...


.....ŚMIETNIK się nazywa

        :lol:


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: kalito on 25 Wrzesień 2008, 17:22:39
Ten wątek znajduje się tutaj --> http://750mm.pl/viewtopic.php?t=1860

A teraz wracamy do tematu :)


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Pechu on 25 Wrzesień 2008, 21:34:55
Cytat: "Piottr_tt"
Cytat: "a cygan"
Ale wyszło nam to na dobre - kolejka, a właściwie dwie kolejki sezon zakończą na plusie.

A czy ja napisałem, że to źle? Nie napisałem.

Cytat: "emibe"
Czy w przyszłym sezonie operatorem na ŻKD zostanie Arriva?

Byłoby to co najmniej ciekawe, jak nie przełomowe.


Nie liczy się nazwa, liczą się ludzie.
Można zwać to Arrivą, można i PTMKŻ.
pzdr
P.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: tczewianin on 26 Wrzesień 2008, 21:12:13
Nie ja zacząłem to z Arrivą :razz: Dobra. Teraz na serio. Zanim PTMKŻ wróci ewentualnie na Żuławy to jeszcze z 5 razy będą musiały się zmienić władze w Nowym Dworze, więc co nagle taka ożywiona dyskusja nagle. Najlepiej to by wszyscy chcieli linię do Kałdowa przywrócić i mieć więcej turystów na Jantar Expressie, ale bez wkładu pieniędzy. (Wszyscy - władze lokalne na danym terenie).


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Janek on 27 Wrzesień 2008, 10:00:47
Tak sobie myślę i doszedłem do pewnego wniosku. Zamiast toczyć bezsensowne wojny i przepychanki lepiej by PTMKŻ i SŻKD dogadało się w kwestii wąskotorówki. Powołać nowy twór i wspólnie dźwigać ten ciężar. Wiadomo i jedni i drudzy sporo włożyli w tę kolejkę to myślę, że to by było najrozsądniejsze rozwiązanie.

Stare przysłowie mówi jasno: zgoda buduje, niezgoda rujnuje.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: boris-cz on 27 Wrzesień 2008, 12:43:31
Cytat: "tczewianin"
Najlepiej to by wszyscy chcieli linię do Kałdowa przywrócić i mieć więcej turystów na Jantar Expressie, ale bez wkładu pieniędzy. (Wszyscy - władze lokalne na danym terenie).


Nie jestem pewien czy tam naprawde tak chca.Bo jeźeli by chcieli to mogloby wygladać np.tak:
http://kisvasut.hu/showgallery.php?f=127&a=257
http://www.zeleznicka.bloudil.cz/?lang=cz&page=fotogalerie&fg=70

Przyklad spoza miedzy,ale juź i w Polsce gdzie-niegdzie zaczynaja rozumieć źe jednak "da sie".Kiedy wreście na Žulawach...?

Pozdrawiam!


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: tczewianin on 27 Wrzesień 2008, 14:22:30
Najpierw rzeczywiście SŻKD z PTMKŻem powinno się dogadać no i najważniejsi - powiat nowodworski z malborskim, ale to jeszcze sporo wody upłynie w Tudze i Nogacie.... . Kiedyś pisano tu na forum, że to zbyt długa trasa i że nie jest tak atrakcyjna. No ale jest przykład linii z Ozorkowa do Krośniewic, która też nie jest atrakcyjna zbytnio, a czas przejazdu jest dosyć spory, a ludzie jakoś jeżdżą.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Karol on 28 Wrzesień 2008, 15:58:20
Jeżeli racja jest po stronie PTMKŻ to SŻKD należy jak najszybciej z Nowego Dworu usunąć. Oni bardzo dobrze wiedzieli na jaki grunt wchodzą, w końcu wszystko było zaplanowane ze starostą a pretensję o to, że ich plan się nie powiódł mogą mieć tylko do siebie i byłego starosty. Poza tym na miejscu PTMKŻ ze złodziejami bym się nie dogadywał - przez dwa lata używali nie swojego MBxd2.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: tczewianin on 29 Wrzesień 2008, 12:52:45
No właśnie. Jedno mnie tylko zastanawia. Co niby takiego zrobiło tak wielkiego SŻKD dla kolejki? Że mieli w planach wprowadzenie do ruchu parowozu? Plany to też ja mam. (parę postów wyżej)  :mrgreen: , ale chyba ważniejsza jest realizacja. To PTMKŻ ruszył kolejkę do życia. To oni wprowadzili pierwszy tabor i oni jako pierwsi ruszyli kolejkę, na początku na trasie Nowy Dwór Gd. - Prawy Brzeg Wisły (nieprzejezdny odcinek do Sztutowa). To PTMKŻ również dojechał do przejazdu w Kmiecinie i to PTMKŻ ruszył w stronę Ostaszewa z Nowego Dworu (kawałek za cmentarzem) no i nawet 1 listopada kolejka służyła jako linia cmentarna parę lat temu.  :razz: Z czego pamiętam to PTMKŻ też miało w planach uruchomienie regularnych, całorocznych kursów kolejki do Ostaszewa. Mam nadzieje, że już w przyszłym roku pojadę pociągiem z szyldem PTMKŻ.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Ok22-17 on 01 Październik 2008, 12:07:22
Cytat: "boris-cz"


Przyklad spoza miedzy,ale juź i w Polsce gdzie-niegdzie zaczynaja rozumieć źe jednak "da sie".W Polsce wszędzie i od lat rozumieją. Tylko aby uzyskać taki efekt trzeba mieć pieniądze. Niemałe pieniądze.

pozdrawiam


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Karol on 30 Marzec 2009, 17:24:29
Działa już strona kolejki - http://zkd-nowydworgdanski.republika.pl/index.html . Niestety na razie jeszcze bez rozkładu.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: tczewianin on 30 Marzec 2009, 20:02:58
Nareszcie powrót prawowitego operatora na kolejkę. Ciekawe, czy jeszcze w planach jest linia do Kałdowa i Ostaszewa? :wink:


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Alois Pietrucha on 30 Marzec 2009, 20:18:53
Kałdowo nie, ale Ostaszewo owszem. Niektórzy spekulanci z PR mówią, że jeszcze w tym roku :wink:


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: mikus on 30 Marzec 2009, 23:24:22
Ciekawe czy PTMKŻ będzie kontynuowało pomysł wjazdu kolejki na wał aż pod prom... podobno były jakieś szanse na dofinansowanie.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: tczewianin on 31 Marzec 2009, 15:37:06
Gdy będzie taka opcja to bardzo chętnie pobawię się z krzakami na linii do Ostaszewa.  :mrgreen:  A kiedy dokładniejsze plany na wznowienie ruchu?

No mam nadzieje, że to się uda. Domyślam się, że to będzie linia regularna. Najważniejsze, aby cokolwiek jeździło


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Janek on 04 Kwiecień 2009, 14:28:52
Tu macie stronkę o ŻKD autorstwa PTMKŻ <LINK (http://zkd-zulawy.republika.pl/) >


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 03 Maj 2009, 10:45:47
Czy kolejka już wyruszyła w trasę?? Właśnie dowiedziałem się ze moja siostra jest w Stegnie Gdańskie ale nie zauważyła ciuchci.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Karol on 03 Maj 2009, 11:48:26
Na razie kursują tylko pociągi robocze. Trasa między Stegną a Sztutowem jest w fatalnym stanie. Pociągi powinny zacząć kursować w sezonie. A z nowości to skrócono mijankę w Mikoszewie.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Janek on 06 Maj 2009, 18:22:59
Cytat: "Karol"
A z nowości to skrócono mijankę w Mikoszewie.


Niestety nie mijankę i nie w Mikoszewie.
Stacja Mikoszewo Ujście Wisły (d. Prawy Brzeg Wisły) została skrócona.
Ostatni rozjazd został przesunięty w stronę Stegny gdyż leżał na terenie prywatnym podobnie jak kawałek toru i kozioł za nim.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: a cygan on 06 Maj 2009, 20:59:39
Cytuj
Ostatni rozjazd został przesunięty w stronę Stegny gdyż leżał na terenie prywatnym podobnie jak kawałek toru i kozioł za nim.

To co z projektem wjazdu na wał?
A co do "przesunięć", pozostała mijanka czy ponownie jest "żeberko".


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Janek on 06 Maj 2009, 21:08:56
Jest jak zawsze. Tor główny zasadniczy przy peronie i tor do oblotu składu.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: piotr_mk on 12 Maj 2009, 20:28:58
Z Grudziądza pociągiem przez zamek w Malborku nad morze w Mikoszewie, Stegnie, Jantarze lub Sztutowie
dziś

Połączenie kolejowe turystycznych miejscowości Mierzei Wiślanej z Malborkiem, Sztumem, Kwidzynem i Grudziądzem zostanie uruchomione już w czasie najbliższych wakacji. Kursy, które mają wesprzeć lokalną turystykę, będą się odbywały w wakacyjne soboty.

Sezonowe przewozy to wspólny pomysł zarządzających żuławską koleją wąskotorową członków Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznej, firmy przewozowej Arriva i lokalnych samorządów. Letnia linia turystyczna ma już roboczą nazwę "Bursztynowym szlakiem".

- Pomyśleliśmy, że można wykorzystać nieczynną od dwudziestu lat linię kolejową Malbork - Nowy Dwór Gd. do organizacji całkowicie nowego produktu turystycznego - mówi Paweł Pleśniar z PTMKŻ. - Pomysł poparli właściciele torów, czyli Polskie Koleje Państwowe. Takie połączenie umożliwi komfortowy dojazd na Mierzeję Wiślaną mieszkańcom dalej położonych miejscowości Powiśla.

Według wstępnego rozkładu, podróż z Grudziądza do końcowej stacji w Sztutowie trwałaby około trzech godzin (z Malborka ok. 1,5 godziny). Do Nowego Dworu Gd. podróż odbywałaby się tzw. szlakiem szerokotorowym. Następnie, ze względu na to, że w żuławskim mieście kończy się linia, turyści przesiadaliby się na kolej wąskotorową.

- Firma Arriva ma podstawić szynobusy, skład na 130 osób - dodaje Pleśniar. - Będzie można zabrać rower, sprzęt plażowy, psa itp. Sądzę, że to znakomita oferta na rodzinny wyjazd. Warto dodać, że kolej ominie częste w czasie wakacji korki na drogach. Linia połączy również dwie największe atrakcje turystyczne regionu - malborski zamek z plażami w powiecie nowodworskim.

Wycieczka wraz ze zwiedzaniem warowni będzie jedną z ofert turystycznej linii.

- Odbył się już próbny przejazd linią Malbork - Nowy Dwór Gd. - mówi Paweł Pleśniar. - Podróż zajęła około 40 minut, tory są w dobrym stanie. Ze względu jednak na to, że linia od dawna nie była czynna, potrzebna będzie renowacja znaków ostrzegawczych, a także wykoszenie traw i wykarczowanie krzewów.

http://malbork.naszemiasto.pl/wydarzenia/998155.html


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 12 Maj 2009, 20:53:17
Szkoda ze przesiadka z normalnego na wąski a nie tylko wąski.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: tczewianin on 13 Maj 2009, 14:45:43
Trochę szkoda, ale chętnie przejadę się linią Szymankowo - Nowy Dwór. Mam jedynie nadzieję, że pociągi tam zagoszczą na dłużej, niż tylko na sezon.  :wink:


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 14 Maj 2010, 14:04:15
Żeby nei zkładac nowego tematu dam linka tutaj ;)
http://www.youtube.com/watch?v=NC42iJsn4Xk


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: WL on 16 Maj 2010, 18:38:43
Cytat: "tczewianin"
Trochę szkoda, ale chętnie przejadę się linią Szymankowo - Nowy Dwór. Mam jedynie nadzieję, że pociągi tam zagoszczą na dłużej, niż tylko na sezon.  :wink:


Niestety nie można na to obecnie liczyć.
Oferta na te wakacje będzie znacznie bogatsza niż w poprzednie. Jednak ostatni weekend wakacji to będzie ostatni dzień kursowania w rozkładzie jazdy 2010.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: 2xm on 17 Maj 2010, 08:23:21
Niestety, nie tylko Rogów ma problemy ze złomiarzami  :evil: :
Cytat: "Dziennik Bałtycki"
Fragmenty torowiska kolei wąskotorowej zniknęły w okolicach Nowego Dworu Gd. Prawdopodobnie sprawcami są miejscowi złomiarze.
http://www.dziennikbaltycki.pl/aktualnosci/256562,nowy-dwor-gdanski-zlomiarze-zabrali-sie-za-tory,id,t.html
Dzięki: FDG (http://wolneforumgdansk.pl/viewtopic.php?p=26840&sid=9030e66dbd5a3699d0c40439c2b417d4#26840)


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: WL on 17 Maj 2010, 22:02:51
Ukradzione zostało dokładnie 12 metrów szyny...


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 17 Maj 2010, 22:10:27
Ale to odcinek nieużywany. Czy kiedyś jeszcze będzie??


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: WL on 18 Maj 2010, 17:35:59
Tak, to odcinek nieużywany. A kradzież nastąpiła w pobliżu dawnego p.o. Tuja Mleczarnia.

Co do przyszłości, to myślę że będzie można go używać jak uzupełnimy ten kawałek szyny. Wtedy będzie można dojechać z NDG do p.o. Tuja.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 18 Maj 2010, 17:39:28
A jaki jest obecny stan torowiska do Ostaszewa?? Kiedyś  były plany uruchomienia. Jak jest na dzień dzisiejszy??


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: WL on 18 Maj 2010, 18:07:20
Tuja Mleczarnia oraz Tuja leżą właśnie na linii do Ostaszewa.
Prace nad odbudową trwały do momentu "wyrzucenia" PTMKŻ.

Teraz po powrocie na ŻKD trzeba najpierw zająć się najpilniejszymi sprawami, czyli tym co na północ od NDG.
Oczywiście plany przywrócenia do życia choćby fragmentu tej linii są nadal aktualne. Ubytki tu i ówdzie ale najwięcej w tzw. "szczerym polu".


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: 2xm on 19 Maj 2010, 22:09:07
Halo, halo. Tu Wolne Forum Gdańsk...
Px dotarł:
(http://wolneforumgdansk.pl/files/peiks_1_165.jpg)
Źródło: oczywiście: http://wolneforumgdansk.pl/viewtopic.php?p=26953&sid=c7629797de842fb9053ae56035bcac70#26953
Jak zwykle feyg niezastąpiony...


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: 2xm on 19 Maj 2010, 23:37:01
Ponieważ przez zamieszanie powyższy post nie wyświetlił się jako nowy - podbijam.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Phinek on 19 Maj 2010, 23:40:24
.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: WL on 27 Maj 2010, 22:07:42
Wczoraj (26 maja 2010r.) w Stegnie został przekazany do użytku strzeżony przejazd z rogatkami. Urządzenia Bombardiera. Foto wkrótce.


Tytuł: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: 2xm on 30 Maj 2010, 20:08:20
Czas na prasówkę:
(http://forum.dawnygdansk.pl/files/skanowanie0001_986.jpg)
(http://forum.dawnygdansk.pl/files/skanowanie0003_157.jpg) (http://forum.dawnygdansk.pl/files/skanowanie0004_238.jpg) (http://forum.dawnygdansk.pl/files/skanowanie0005_680.jpg)

Dzisiejszą audycję sponsorowało Forum Dawny Gdańsk http://forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?p=119123&sid=fc2f03658657e1790e6e304c8dbb7e2b#119123


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: mikus on 29 Czerwiec 2010, 10:31:02
Wczoraj (26 maja 2010r.) w Stegnie został przekazany do użytku strzeżony przejazd z rogatkami. Urządzenia Bombardiera. Foto wkrótce.

Nadal czekamy na jakieś zdjęcia ;)
http://zkd-zulawy.republika.pl/wynajem.html (http://zkd-zulawy.republika.pl/wynajem.html)
Tutaj widać co nieco, ale dlaczego szlabany nieopuszczone, tylko przejazd obstawiony przez człowieka? Na jakiej zasadzie ma działać urządzenie? Czujniki w torach czy uruchamiane ręcznie? (trochę lipa wtedy...)


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: JanPeter on 29 Czerwiec 2010, 13:56:40
Jaki numer nosi ów Px?


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 29 Czerwiec 2010, 14:12:07
Px48-1907 http://tabor.wask.pl/egzemplarz.php?&id=50755&foto=759#opzdj


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Kucyk on 29 Czerwiec 2010, 14:28:53
[url]http://zkd-zulawy.republika.pl/wynajem.html[/url] ([url]http://zkd-zulawy.republika.pl/wynajem.html[/url])

Ale cenę dowalili! Chyba aby kłopotów z tym czajnikiem się pozbyć.  ??? Min. 5 TYSIĘCY za wynajem pociągu z parowozem?...(http://smileys.on-my-web.com/repository/Surprise/surprised-005.gif)


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Bogdan_KRK on 29 Czerwiec 2010, 23:09:20
Kolego Januszu!  wg. powiedzenia: tak krawiec kraje jak mu materii staje. Gdyby Piaseczno,czy inny Jędrzejów dysponowało tego typu "rarytasem" i innymi atrakcjami turystycznymi, to mielibyśmy tzw.luzik. Ale ponieważ morze nie sięga pod Piaseczno, a tym bardziej pod Motkowice na JKD ,  możemy pomażyć.  Piasczno ma czynny parowóz! ŻKD również, a my mamy .....zimny egzemplarz muzealny, czekający na sponsora! Pozdrawiam .Bogdan.


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Doctor on 29 Czerwiec 2010, 23:37:41
Masakra, a ja myślałem, że 4000 w Bieszczadach to dużo :(
Trzeba będzie ok. 100 luda zebrać, coby impreza była w przystępnej cenie. Ktoś może kojarzy wąskotorową imprezę z taką frekwencją?


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Ptr on 30 Czerwiec 2010, 00:05:32
Ktoś może kojarzy wąskotorową imprezę z taką frekwencją?
Wszystko przed nami :? ;)


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 30 Czerwiec 2010, 00:11:20
Jak się prezentuje? Oto kilka zdjęć Grzegorza Sykuta z wycieczki na Żuławy:

http://koleje.webd.pl/gsykut/zulawy/zulawy.html


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Kucyk on 30 Czerwiec 2010, 21:32:45
Tak okrążając nieco główny temat i wracając do mego (http://smileys.on-my-web.com/repository/Surprise/surprised-005.gif) dotyczącego zaporowej kwoty pięciu tysi za uruchomienie pociągu prowadzonego parowozem coś od siebie dodam.

Nie jestem żadnym mikolem branzlującym się ciuchciami. Zawsze uważałem że parowóz (sprawny oczywiście) nie jest żadnym "rarytasem" i innymi atrakcjami turystycznymi tylko pełnowartościowym pojazdem trakcyjnym, którego rozsądne wykorzystanie, zgodne z zasadami gospodarki pojazdami trakcyjnymi, jest tak samo uzasadnione, jak to miało miejsce 30 lat temu, gdy trakcja spalinowa na co dzień konkurowała z parową. Każda lokomotywa ma przede wszystkim pracować aby amortyzować nakłady poczynione na nią. I nie ważne, czy w służbie cargo, czy retro. Jej wykorzystanie zależy jedynie od "dyspozytora" ;) a dokładniej od chęci dysponenta. Nie wiem czemu (a właściwie wiem) panuje taki pogląd na kolejach, że parowóz jest stary, nie wolno go używać bo się popsuje. Najlepiej zaś postawić go na postumencie jako pomnik. Piaseczno jakoś to weryfikuje. Tu od 8 lat zasadniczym pojazdem trakcyjnym obsługującym ruch turystyczny jest ów niedoceniany czajnik. Statystyka - ponad 100 parowych pociągów rocznie. Pociąg można zamówić nawet za 1500zł i nie ma z tym problemu, bo jest to opłacalne dla przewoźnika. Po prostu rachunek ekonomiczny jest na pierwszym miejscu. Parowóz w którego remont włożyło się dużo kasy ma na siebie zapracować, bo inaczej może zabraknąć motywacji dla wyłożenia kasiory na następną naprawę. I to polecam przemyśleniom...


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: feyg on 01 Lipiec 2010, 12:54:02
Czuję się odpowiedzialny do odpowiedzi na wątpliwości Kucyka, choć w wycenie wynajęcia parowozu nie brałem udziału. Generalnie zgadzam się z przedmówcą co do tego że cena jest duża. Zgadzam się również że powinien na siebie zarabiać a stojąc raczej o to trudno. Kwestią sporną jest kalkulacja marży. Jak na normalnym rynku ścierają się dwie szkoły: mała marża+duży obrót lub duża marża+mały obrót. W przypadku obu opcji można znaleźć kolejkowe przykłady. To nie jest tak, że cena została "wzięta z sufitu" patrz kolej gryficka (4800 PLN). Moim zdaniem cena powinna być oparta na kalkulacji kosztów które, nie ma co kryć, są wyższe w przypadku parowozu. Ja tych kosztów niestety nie znam.


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Janek on 04 Lipiec 2010, 09:46:12
To nie jest tak, że cena została "wzięta z sufitu" patrz kolej gryficka (4800 PLN).

Na gryfickiej całość trasy to 82 km a na żuławach 60 km. I tu nijak się ma cena do długości. Jak widać dłuższa trasa za niższą cenę, więc na imprezki z parowozem jedziemy do Gryfic. ;)


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: 2xm on 04 Lipiec 2010, 15:01:58
Myślę, że cena ma jednak jakieś uzasadnienie ekonomiczne...
Po pierwsze, ŻKD nie dorobiła się chyba jeszcze własnej obsługi machin parowych. W związku z tym koszty zlecenia (również na przygotowanie czajnika do drogi), delegacji itd. są wyższe niż w Gryficach czy Piasecznie, gdzie odpowiednie osoby są na etacie.
Po drugie, sam parowóz nie należy do operatora i ten fakt może również wpływać na cenę. Nie znamy przecież warunków umowy między operatorem i właścicielem.
Po trzecie, nie znamy dokładnego sposobu obliczania ceny za przejazd. We ogłoszeniu wygląda to tak, jakby uzgadniało się cenę w zależności od składu i odległości a 5000 było po prostu minimalną wartością umowy.


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Piottr_tt on 04 Lipiec 2010, 22:25:38
Te wszystkie rozważania powyżej nie zmieniają faktu, że zaproponowana cena z rynkowego i racjonalnego punktu widzenia jawi się jako zaporowa i nieakceptowalna.

Mało kogo po prostu stać na wyjęcie z kieszeni pięciu kawałków żeby się ekstra z grupą rodziny czy znajomych przejechać ciuchcią.


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: 2xm on 05 Lipiec 2010, 08:50:25
Niestety masz rację. Można tylko mieć nadzieję, że w przyszłości to się zmieni. Na szczęście są jeszcze pociągi planowe - ze względu na kłopoty z papierami czajnika dopiero od 17 lipca :(


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Ptr on 05 Lipiec 2010, 14:13:45
Kolejwizja zrobiła odcinek poświęcony naprawie tego Px'a:
5.7.2010 KOLEJWIZJA -- Px48 1907 -- Naprawa pierwszego prywatnego parowozu w Polsce (http://www.youtube.com/watch?v=VwLHzFV6gSU&playnext_from=TL&videos=gZGlC7gQus4&feature=sub)


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 05 Lipiec 2010, 14:40:35
A ten z Piaseczna nie jest własnością 1 osoby??


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Phinek on 05 Lipiec 2010, 14:43:45
A figa... to nie pierwszy prywatny... Pierwszym prywatnym IMHO jest Px48-3917 z Piaseczna, który jest PRYWATNĄ własnością p. Jerzego Chmielewskiego.

PS. widać, że kol. Andrzej szybciej udzielił trafnej riposty  ;)

PS2: Fajny głos w tle (07:10)  ;D


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: 2xm on 26 Październik 2010, 17:04:55
Przed chwilą w radiowej Trójce był krótki materiał na temat kłótni między stowarzyszeniami.
Ogólnie jak zwykle...  ::)
Nagrałem (niestety jakość bardzo kiepska). Postaram się wklepać "stenogram"  ;)

Cytuj
Red: Jak wyjaśnia Jarosław Lipiński, Prezes PTMKŻ, to ich stowarzyszenie reaktywowało 7 lat temu nieczynną kolejkę i to oni mają prawo do korzystania z torowiska.

JL: Ktoś tą kolejkę odbudował i teraz ma się wynosić i teraz oni będą jeździć i my mamy zostawić wszystko, co nasze. No, jest to tam jakiś pewnie, według nich biznes.

Red: Przez krótki czas kolejką zarządzało Stowarzyszenie z Nowego Dworu, przypomina Burmistrz tego miasta Tadeusz Studziński:

TS: Poprzedni Starosta wypowiedział umowę Pomorskiemu Towarzystwu i przydzielił kolejkę wąskotorową Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Towarzystwo odwołało się od tej decyzji, była sprawa sądowa i wygrało sprawę i zostało przywrócone.
W tym układzie ŻKD niejako pozostała na lodzie. Pozostała za wagonem ale nie ma torów. Myśmy przedłużyli umowę, gdyż Prezes mówił, że załatwi sprawę jazdy po tym torze. Okazało się jednak, że tak nie jest.

Red: Nowodworskie Stowarzyszenie chce wspólnie z Pomorskim Towarzystewem korzystać z torów, wyjaśnia Prezes tego stowarzyszenia, Czesław Barra (dzięki Feyg - w sumie niewiele się pomyliłem ;)):

CB: Mi głównie chodziło o np. maj, czerwiec. Oni w ogóle nie jeździli i przecież nasza kolejka mogła jeździć. No, ale nie dopuścił nas, obwarował się jakimś tam dziwnym przepisem. Tutaj pilnuje jakby swoich praw, nie chce nas wpuścić bo się obawia konkurencji. To jest jago główna jakby taka niechęć do nas.

Red: Inaczej sytuację widzi Prezes drugiego stowarzyszenia.

JL: Przede wszystkim, to my żeśmy odbudowali tą kolej i akurat ten pan był jedynym człowiekiem w Nowym Dworze, który chodził dookoła, pukał się w głowę i [wyzywał nas pd] głupków. Tyle żeśmy zrobili. Natomiast teraz jego argumentacja jest taka, że mówiąc delikatnie mówi do mnie: Spływajcie stąd, ponieważ ta kolejka należy się jemu, dlatego że on mieszka obok niej i tam pracował.

Red: Tymczasem po trudnych początkach po reaktywacji kolejki, ostatnie lata wskazują, że stała się ona turystycznym hitem, zapewnia Burmistrz Studziński:

TS: Z informacji, które uzyskujemy z Pomorskiego Towarzystwa, każdorazowo około 300-500 osób przyjeżdża z rowerami i sobie później wędrują po Żuławach i po Mierzei Wiślanej.

Red: Artur Stefański pracujący na dworcu w Nowym Dworze Gdańskim twierdzi, że wielkich zysków kolejka nie przynosi.

AS: Zyski, to raczej to zbyt dużo powiedziane. Udaje nam się przetrwać poza sezonem.

Red: Ze sprawozdania z ostatniego sezonu letniego wynika, że wąskotorówka zarobiła około 100 tys. złotych.
Na koniec komentarz ze studia: A Prezesi jak się nie dogadają, to będą sobie mogli puszczać kolejkę PIKO.


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: feyg on 26 Październik 2010, 18:06:07
No cóż, trwa prywatna wojenka obecnego prezesa Stowarzyszenia Żuławskiej Kolei Dojazdowej z PTMKŻ-tem, w ostatni piątek w "Polsce - Dzienniku Bałtyckim" był "przypadkiem" artykuł na ten temat. Moim zdaniem to tylko bicie piany bo owe stowarzyszenie nie ma taboru, poza wagonem MBxd2-304 dzierżawionym od burmistrza Nowego Dworu Gdańskiego. Wagon stoi niesprawny w hali, a do tego na wózkach....będących własnością PTMKŻ (oryginalnie wagon posiadał wózki na rozstaw 1000mm). Panowie ze Stowarzyszenia mogą zatem sobie nim ewentualnie pojeździć na kolejce gryfickiej czy piaseczyńskiej (pod warunkiem otrzyma dopuszczenie do ruchu). :hihi:

P.S. Prezes Stowarzyszenia nazywa się Czesław Barra


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Karol on 26 Październik 2010, 19:07:27
Z kradziejami nie ma co się dogadywać. Tabor PTMKż który używali kiedy byli operatorem to pewnie też im się należał.


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: feyg on 26 Październik 2010, 19:10:49
Albo co stało się z nawierzchnią zdjętą z odcinka Kmiecin - Solnica? :-\


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 04 Listopad 2010, 17:22:53
A czy normalna torowa bocznica za NDG jeszcze istnieje??


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: feyg on 04 Listopad 2010, 20:50:17
Bocznica bo bazy paliwowej która krzyżowała się w poziomie z linią "kałdowską" nie istnieje został rozebrany za czasów gdy rządziło Stowarzyszenie. Szyny trafiły na złom a przytwierdzenie do ŻKD. Z tymi szynami to było podobno małe nieporozumienie, bo ktoś przyjął ilość metrów bieżących szyny S42 za długość toru ;)


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Janek on 28 Kwiecień 2011, 16:46:34
Info z PMK:

Żuławska Kolej Dojazdowa rozpoczyna sezon 2011.
Pociągi kursować będą 30.IV - 3.V. 2011r.
Trwają próby parowozu i o ile wszystko zakończy się pomyślne to inauguracja
będzie w trakcji parowej.
http://ptmkz.pl/pociagi-ptmkz-informacje (http://ptmkz.pl/pociagi-ptmkz-informacje)


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: 2xm on 01 Maj 2011, 00:38:31
Sezon rozpoczęty pełną parą ;)

Forum Dawny Gdańsk (http://forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?p=126091&sid=62e6ff4dab8a9be0688b72bf150bb6d2#126091)


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Brood.K on 02 Maj 2011, 08:11:37
No i brawo! Jakby co ,to warto byłoby tylko uściślić i opublikować kiedy będzie się odbywać to "sporadycznie" - to się ruszę i przyjadę tak żeby trafić na parowóz, a nie rumuńskie spalinowe ;-)


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 23 Czerwiec 2011, 12:06:08
Jest już rozkład jazdy Żuławki. Co meni zaskoczyło nie kursuje do 4 września a tylko do 28 sierpnia...
http://zkd-zulawy.republika.pl/rozklad.html (http://zkd-zulawy.republika.pl/rozklad.html)
http://www.arriva.pl/pl/aktualnosci/art142,rusza-pociag-na-plaze.html (http://www.arriva.pl/pl/aktualnosci/art142,rusza-pociag-na-plaze.html)


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: feyg on 01 Lipiec 2011, 10:17:24
Strona PTMKŻ i ŻKD w końcu przebudziła się z letargu. Nowe dodatki w przygotowaniu.
Zapraszam: http://ptmkz.pl/zulawska-kolej-dojazdowa (http://ptmkz.pl/zulawska-kolej-dojazdowa)


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Piottr_tt on 17 Lipiec 2011, 01:13:43
No tak, pokazuje wielkie czewone

404


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Janek on 19 Lipiec 2011, 21:19:25
Zmiany, zmiany, zmiany. Teraz ten link brzmi tak: http://ptmkz.pl/pocia/infor.htm (http://ptmkz.pl/pocia/infor.htm)


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Shaggy on 21 Lipiec 2011, 14:43:04
Co do tego px48, ile czasu zajmuje rozpalenie i przygotowanie go do jazdy ?


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: SMKZnin on 21 Lipiec 2011, 22:39:51
2-3 godzinki? :)


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Piottr_tt on 21 Lipiec 2011, 23:54:46
Zmiany, zmiany, zmiany. Teraz ten link brzmi tak: [url]http://ptmkz.pl/pocia/infor.htm[/url] ([url]http://ptmkz.pl/pocia/infor.htm[/url])


Rozkład jest sformatowany niedbale, jest nieczytelny, rozłazi się na całą stronę... Nie można było zrobić pdf-a jak tabele SRJP?


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: feyg on 22 Lipiec 2011, 14:12:29
Tak się złożyło że od zeszłej soboty nie odpowiadam już za stronę ptmkz.pl jedynie za profil za Facebooku,
http://pl-pl.facebook.com/Zulawska.Kolej.Dojazdowa?v=info (http://pl-pl.facebook.com/Zulawska.Kolej.Dojazdowa?v=info)
pozostaje mi przeprosić za zaistniałą sytuację.


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: feyg on 22 Lipiec 2011, 19:24:35
Co do tego px48, ile czasu zajmuje rozpalenie i przygotowanie go do jazdy ?
Rozpalany jest o 5:30 a około 9-tej jest już gotowy do jazdy zatem wypada 3,5 h. zaś licząc do odjazdu pociągu około 4h.


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Shaggy on 24 Lipiec 2011, 21:56:44
Aha, dzięki.

Btw: Fajne ceny, jakby u nas, na Przeworskiej KD takie były to pewnie byśmy mieli najbardziej opłacalną kolejkę wąskotorową w Polsce.


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: 2xm on 23 Kwiecień 2014, 21:41:59
Kolejne dobre wieści od konserwatora: PTMKŻ otrzymało 10000 złotych dotacji na "Ekspertyzę techniczną z elementami projektu budowlanego" dotyczącą mostu obrotowego w Rybinie :)

http://www.ochronazabytkow.gda.pl/ (http://www.ochronazabytkow.gda.pl/)

Lista:
http://www.ochronazabytkow.gda.pl/attachments/article/51/dotacje_nieruchome.xls (http://www.ochronazabytkow.gda.pl/attachments/article/51/dotacje_nieruchome.xls)


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: feyg on 21 Sierpień 2014, 18:03:02
Po pierwsze: już jest nowa strona kolejki: http://kolejzulawska.pl/ (http://kolejzulawska.pl/)

Po drugie: będzie Nowy dach na hali warsztatowej i łączniku (http://nowydworgdanski.naszemiasto.pl/artykul/nowy-dwor-gdanski-rozpoczyna-sie-remont-dachu-lokomotywowni,2392889,art,t,id,tm.html#4a38e0d5cc062d35,1,3,14)
Cytuj
Nowy Dwór Gdański. Powiat nowodworski wybrał firmę, która wykona inwestycję na stacji kolei wąskotorowej. Będzie to pierwszy od wielu lat, poważny remont w obiektach żuławskiej wąskotorówki.
Zaznaczmy, powiat nowodworski, który jest właścicielem żuławskiej kolei wąskotorowej, zaplanował naprawę dachu budynku lokomotywowni przy ulicy Dworcowej wraz z tzw. łącznikiem. Prace wykona Zakład Budowlany Zbigniew Koćko z Nowego Dworu Gdańskiego.

Wartość prac wynosi 85 tys. zł. Na ten cel pozyskano dofinansowanie w wysokości 50 tys. zł ze środków unijnych. W projekcie powiat nowodworski współpracować będzie z trzema partnerami tj. Klubem Nowodworskim, Pomorskim Towarzystwem Kolei Żelaznych, Stowarzyszeniem Strefa Turystyczna Nogat.Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: hjugytf on 23 Sierpień 2014, 13:21:35
Bardzo fajna strona. Gratulację.


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: bxi on 24 Sierpień 2014, 21:40:17
Na podanej stronie znajduje ciekawa informacja:

Nowe węglarki na Żuławach!
Wagony węglarki były niegdyś podstawą ruchu towarowego na Gdańskich Kolejach Dojazdowych. W tych odkrytych wagonach towarowych do nieczynnej już cukrowni w Nowym Stawie docierały przez lata setki tysięcy ton buraków cukrowych. Wszystkie węglarki Gdańskich KD (w przeważającej części czteroosiowe węglarki znormalizowane 59W i 60W) zostały pocięte na złom w latach 1996-2000 na stacji w Nowym Dworze Gdańskim. Od czasu reaktywacji kolei przez PTMKŻ nie było na Żuławskiej KD wagonów tego typu. Trzy egzemplarze węglarki typu 59W serii Wddx zostały zakupione przez Towarzystwo w rozstrzygniętym przed tygodniem przetargu ogłoszonym przez PKP S.A.! Te typowe dla krajobrazu Żuław wagony będą głównie włączane do składów pociągów gospodarczych, ale również uruchamiane na specjalne okazje, m.in. do przejazdów z fotostopami dla miłośników kolei! To pierwsze pojazdy od 2004 roku, które na stałe dołączą do parku taborowego Żuławskiej Kolei Dojazdowej i powiększą kolekcję pojazdów PTMKŻ!


Może na jesień doczekamy się tradycyjnej imprezy tym razem z węglarkami?


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Sonntag on 15 Listopad 2014, 19:41:11
Węglarki 59W w Nowym Dworze Gdańskim:

(http://obrazki.elektroda.pl/9114055600_1416076695_thumb.jpg) (http://obrazki.elektroda.pl/9114055600_1416076695.jpg)

(http://obrazki.elektroda.pl/7443544400_1416076699_thumb.jpg) (http://obrazki.elektroda.pl/7443544400_1416076699.jpg)

pozdrawiam
TS


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Wądzio on 26 Grudzień 2014, 17:48:06
http://www.rynek-kolejowy.pl/55184/lepsze_przewozy_na_zulawskiej_kolei_dojazdowej_w_2014_r.html (http://www.rynek-kolejowy.pl/55184/lepsze_przewozy_na_zulawskiej_kolei_dojazdowej_w_2014_r.html)


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Wądzio on 25 Luty 2015, 10:02:52
http://www.rynek-kolejowy.pl/55928/pociagi_wroca_do_nowego_dworu_gdanskiego.htm (http://www.rynek-kolejowy.pl/55928/pociagi_wroca_do_nowego_dworu_gdanskiego.htm)


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: bxi on 26 Kwiecień 2015, 12:02:43
Trzy fotki z wczorajszych prac wolontariackich na ŻKD:

(http://bxi.pxd.pl/gallery/pic284/v2015042611530649873764.jpg)

(http://bxi.pxd.pl/gallery/pic873/v2015042611554737362099.jpg)

(http://bxi.pxd.pl/gallery/pic889/v2015042611541789641897.jpg)


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: feyg on 15 Maj 2015, 19:28:03
Radny Ząbek rulez! http://nowydworgdanski.naszemiasto.pl/artykul/nowy-dwor-gdanski-rozwoj-kolei-waskotorowej-sa-na-to-szanse,3383713,artgal,t,id,tm.html (http://nowydworgdanski.naszemiasto.pl/artykul/nowy-dwor-gdanski-rozwoj-kolei-waskotorowej-sa-na-to-szanse,3383713,artgal,t,id,tm.html)


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: feyg on 05 Czerwiec 2015, 22:03:27
BOŻE CIAŁO 2015  (https://www.youtube.com/watch?v=ea_DHloxhLU)


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Mateusz M. on 08 Czerwiec 2015, 19:03:53
Dane mi było po dziesięcioletniej przerwie powrócić na Żuławy i w Boże Ciało odbyć podróż wąskotorówką. Pogoda dopisała, rozkład został dobrze ułożony i pozwalał na spokojne zwiedzenie wszystkich możliwych odcinków. Powyższy filmik fajnie ukazuje w skrócie cały dzień, który zaliczam do jak najbardziej udanych.
Pozdrawiam całą ekipę ŻKD.


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Sonntag on 28 Czerwiec 2015, 18:12:29
Sezon 2015:

http://kolejzulawska.pl/rozklad-jazdy/ (http://kolejzulawska.pl/rozklad-jazdy/)

pozdrawiam


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Dariusz on 06 Styczeń 2016, 16:49:46
Podsumowanie przewozów w 2015 roku
http://kolejzulawska.pl/podsumowanie-przewozow-w-2015-roku/ (http://kolejzulawska.pl/podsumowanie-przewozow-w-2015-roku/)


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: dobrzyn on 06 Styczeń 2016, 19:41:13
A ja zapytam, tak trochę od czapy: czy 1Aw jest jeszcze w NDG?


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: feyg on 06 Styczeń 2016, 19:55:21
A ja zapytam, tak trochę od czapy: czy 1Aw jest jeszcze w NDG?
A czemu miałoby go tam nie być? Jest i czeka na (oby!) lepsze czasy...


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: dobrzyn on 07 Styczeń 2016, 10:12:01
Różne rzeczy giną w pomroce dziejów na wąskich torach. Znikają Oelki, znikają rumuny, znikają wagony... Stąd pytanie ;) Ma ktoś jakieś w miarę aktualne foto tego wagonu? W internetach znajduję jedno, z jakiś manewrów lata temu.


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: gkw on 07 Styczeń 2016, 13:15:45
Pytanie z czystej ciekawości: jaki jest powód odstawienia lxd2-325 i kiedy ostatni raz była używana?


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Filip Bebenow on 07 Styczeń 2016, 13:37:01
Postaram się odpowiedzieć na oba pytania. Wagon 1Aw wygląda tak samo jak na zdjęciu z 2004 r.- ani lepiej, ani gorzej ;-) Jest zabezpieczony, pod dachem.
Lxd2-325 została odstawiona, "bo były lepsze konie", a następnie częściowo zdekompletowana w latach 2006-2008. To co się wówczas działo z ŻKD wiedzą użytkownicy tego forum. Stąd wynika problem z uruchomieniem 325, ale drobnymi krokami zbliżamy się do jej ponownego uczynnienia.

Pozdrawiam
FB


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: dobrzyn on 07 Styczeń 2016, 15:30:23
Jestem usatysfakcjonowany odpowiedzią, dziękuję :-)


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Karol on 08 Styczeń 2016, 00:08:42
Dobrzyn wagon 1AW stoi w południowej szopie (tej sąsiadującej z Lidlem) i ciężko mu zrobić zdjęcie bo nie jest z stamtąd wyciągany.

Co z linią do Ostaszewa? Rozbiórka jest już pewna?


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: tattoo_ndg on 08 Styczeń 2016, 17:17:04
Na razie całą uwagę poświęcamy MBxd2-304, i można powiedzieć że mały sukces po jeździe testowej do Tujska.
I oby tak dalej, a nóż w tym sezonie uda się puścić na szlak  ;D ;D ;D
(https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xft1/v/t1.0-9/1424444_1009810429090147_2361292154053040270_n.jpg?oh=4e4e1575ce4699632a2f86d8d11477cf&oe=56FD27B5)
(https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/1918216_1009810479090142_5599033895992942866_n.jpg?oh=4aac8b05210b869193ffa545efa81753&oe=57006581)


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: tattoo_ndg on 17 Luty 2016, 18:28:06
A tak było u nas w ostatnią sobotę (13.02.2016)  ;D ;D ;D
(https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/v/t1.0-9/1393860_1121457901200530_2362975516792702384_n.jpg?oh=b9124aab1d59ee0e0918a740ccfbe333&oe=572320E6)
a tu filmik
https://www.youtube.com/watch?v=5ebha0yhLCg (https://www.youtube.com/watch?v=5ebha0yhLCg)


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Piottr_tt on 20 Luty 2016, 00:36:59
Czyli jednak Rumunka pociągnęła dwie doczepy.

Powiem, że dawno, bardzo dawno takiego składu na wąskim nie widziałem. Coś niesamowitego!


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Filip Bebenow on 20 Luty 2016, 00:40:48
Powiem, że dawno, bardzo dawno takiego składu na wąskim nie widziałem. Coś niesamowitego!

To dość normalne zestawienie pociągu na ŻKD, wagony motorowe tej serii dają sobie radę bez najmniejszego problemu, nie przegrzewają się i nie mają kłopotów z uciągiem. To mity spowodowane niechlujnym utrzymaniem w czasach PKP.
(http://ptmkz.pl/ptmkz/2014.03.15/16.jpg)
(http://rail.phototrans.eu/images/photos/big/33/102429.jpg)

Pozdrawiam,
FB


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 20 Luty 2016, 10:05:43
A propo Tuji. Jak ma się sprawa z tym odcinkiem?? Jest szansa ze nie rozbiorą??


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: E583.002 on 20 Luty 2016, 10:11:25
Naprawdę jest czego zazdrościć! Ładnie utrzymane bryki z pełni sprawną motorówką! Gratulacje Panowie.

Normalnie zżera mnie zazdrość, aż chyba napiszę na przywołany przez kucyka portal www.utk.gov.pl/podpierdol (http://www.utk.gov.pl/podpierdol) :P


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: tattoo_ndg on 03 Kwiecień 2016, 11:30:54
A teraz z innej beczki
Właśnie pomału zbliżamy się ku końcowi prac nad odnowieniem wnętrza MBxd2-212
Nowe linoleum, całkowicie odnowione ławki, częściowo wymienione deskowanie podłogi, nowe panele z laminatu, oświetlenie wymienione na LED i parę innych rzeczy.
Wymienione filtry paliwowe i mocowaniem na takie od Scania.
W planie jeszcze częściowe malowanie.
(https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/v/t1.0-9/12321370_1073065046098018_4708690738368282007_n.jpg?oh=ec80800c111529215dc169f430e25f35&oe=57BBF20D)
(https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xal1/v/t1.0-9/12512401_1073069932764196_4924171175054755329_n.jpg?oh=ac7966ef2c6a2b80fa5cdf134bf2879e&oe=577E3D83)

Bardziej szczegółowe fotki na moim profilu Facebook


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Misza on 06 Kwiecień 2016, 22:06:11
A teraz z innej beczki
Właśnie pomału zbliżamy się ku końcowi prac nad odnowieniem wnętrza MBxd2-212
Nowe linoleum, całkowicie odnowione ławki, częściowo wymienione deskowanie podłogi, nowe panele z laminatu,

Kurcze, jesli to prawdziwy laminat a nie płyta HDF to ja muszę na "własne oczy" bo jeszcze takiej odbudowy pojazdu w Pl nie widziałem. Nawet w zakładach remontowych MZK /wtedy/ na Włościańskiej w Wawie:)


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: tattoo_ndg on 08 Kwiecień 2016, 22:25:44
Faktycznie nie jest to prawdziwy laminat, bardziej coś w rodzaju pilśni.


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Vikingbeer on 06 Maj 2016, 12:04:44
Majówka 2016 (cz. 1) - Fotorelacja

http://kolejzulawska.pl/majowka-2016-fotorelacja/ (http://kolejzulawska.pl/majowka-2016-fotorelacja/)


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: feyg on 27 Maj 2016, 17:37:44
http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/1,35635,20141357,pomysl-na-dlugi-weekend-koleja-waskotorowa-przez-zulawy.html#TRwknd (http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/1,35635,20141357,pomysl-na-dlugi-weekend-koleja-waskotorowa-przez-zulawy.html#TRwknd)


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Dariusz on 28 Grudzień 2016, 16:52:11
Udany rok Żuławskiej Kolei Dojazdowej
http://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/udany-rok-zulawskiej-kolei-dojazdowej-79634.html (http://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/udany-rok-zulawskiej-kolei-dojazdowej-79634.html)


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Misiek_K on 21 Marzec 2017, 07:31:13
http://zulawy.com/40,867,Powiat-nowodworski-szuka-firmy-ktora-rozbierze-i-sprzeda-tory-kolejowe-na-zlom.html (http://zulawy.com/40,867,Powiat-nowodworski-szuka-firmy-ktora-rozbierze-i-sprzeda-tory-kolejowe-na-zlom.html)


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Sonntag on 07 Maj 2017, 21:14:51
Podsumowanie Majówki 2017 w liczbach i zdjęciach:

https://kolejzulawska.pl/majowka-2017-fotorelacja/

pozdrawiam


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Misza on 09 Maj 2017, 00:03:14


https://kolejzulawska.pl/majowka-2017-fotorelacja/


W naszej lidze, jest to pierwsze miejsce...
Gratulations


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: feyg on 20 Kwiecień 2018, 09:40:08
To już jutro! (https://kolejzulawska.pl/premiera-ksiazki-o-kolei-zulawskiej-juz-21-04/)
Cytuj
21 kwietnia 2018 roku o godzinie 16:30 w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku przy ulicy Mariackiej 25/26 odbędzie się premiera nowego wydawnictwa poświęconego zabytkowej kolei wąskotorowej na Żuławach i Mierzei Wiślanej. Książka „Żuławska Kolej Dojazdowa” autorstwa Filipa Bebenowa oraz Przemysława Strzyżewskiego opowiada o trudnych losach żuławskiej wąskotorówki od chwili jej powstania, poprzez czasy Polskich Kolei Państwowych i likwidację w 1996 roku. W znaczącym stopniu, autorzy podjęli próbę zebrania całości działalności powstałej po 2000 roku Żuławskiej Kolei Dojazdowej, która rękami wolontariuszy Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych przy wsparciu samorządów została reaktywowana i funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Książka dokładnie opisuje dlaczego i w jaki sposób zlikwidowano kolej za czasów PKP, a także żmudny proces jej odbudowy. Kolejne rozdziały poświęcone są przewozom pasażerskim, infrastrukturze oraz taborze jaki występuje dziś na żuławskich torach z odniesieniem do wszystkich pojazdów tych serii, które kiedykolwiek pojawiły się na Żuławach. W publikacji nie mogło zabraknąć dokładnego opisu zabytkowej „perły” Żuław – mostu obrotowego w Rybinie z 1906 roku. Całość obrazuje prawie 400 kolorowych zdjęć z lat 1989 – 2017, a także archiwalne dokumenty przewozowe, bilety, telegramy, pisma itp. Publikacja objęta jest Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Pana Mieczysława Struka.

Podczas imprezy „Żuławy w Gdańsku” (21-22 kwietnia 2018 w godz. 10:00 – 17:00) książka będzie dostępna na stoisku Żuławskiej Kolei Dojazdowej w wyjątkowej, promocyjnej cenie. Serdecznie zapraszamy na premierę książki, a także do wsparcia naszej działalności poprzez zakup książki. Dla pierwszych 10 osób, które w sobotę i niedzielę zakupią książkę gratis bilet dobowy do wykorzystania w pociągach Żuławskiej Kolei Dojazdowej!

    autorzy: Filip Bebenow, Przemysław Strzyżewski
    wydawnictwo: Wytwórnia Grafiki Toruń
    rok wydania: 2018
    ISBN: 978-83-948128-0-5
    oprawa: twarda
    ilość stron: 250
    wymiary: 220 x 280
    cena: 69,00 zł (promocyjna cena podczas wydarzenia „Żuławy w Gdańsku”)Książka wkrótce pojawi się o ofercie naszego sklepu internetowego w cenie 79 zł.  Na ten moment planowana jest jeszcze promocja w Stegnie podczas imprezy "Grill Fest" w dniu 2 czerwca. Niestety, poza tym spotkaniem, książka będzie dostępna wyłącznie w sprzedaży internetowej (podczas długiego majowego weekendu na ŻKD nie będzie możliwości jej kupienia na miejscu!)Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: bxi on 29 Czerwiec 2018, 03:28:46
Nowy Dwór Gdański: Linię 256 przejmie PTMKŻ?
http://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/nowy-dwor-gdanski-linie-256-przejmie-ptmkz-87604.html (http://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/nowy-dwor-gdanski-linie-256-przejmie-ptmkz-87604.html)


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: bxi on 04 Lipiec 2018, 21:27:03
PTMKŻ: Linia nr 256 i żuławska wąskotorówka zmniejszą korki na drogach
Lokalne stowarzyszenie, które planuje przejęcie normalnotorowej linii z Szymankowa przez Nowy Staw do Nowego Dworu Gdańskiego, planuje wznowienie na niej ruchu pasażerskiego. Utrzymywanie przewozów w sezonie letnim ma przyciągać pasażerów na Żuławską Kolej Wąskotorową (którą również zarządza PTMKŻ). Synergia obu środków transportu ma zaś pozwolić na zmniejszenie korków na nadmorskich drogach.
PKP Polskie Linie Kolejowe wskazały niedawno, że prawdopodobnym scenariuszem jest przejęcie pomorskiej linii kolejowej nr 256 przez Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych. Stowarzyszenie, które od lat prowadzi ruch na Żuławskiej Kolei Dojazdowej, zapewnia, że dąży do wznowienia połączeń pasażerskich także i na trasie normalnotorowej. Wskazuje też na duży potencjał przewozowy, który wynikałby z synergii linii o różnym prześwicie.

Popularność pociągów w przeszłości pozwala na dobre prognozy na przyszłość

– Liczymy na to, że wspólna oferta normalnego i wąskiego toru znów przypadnie do gustu mieszkańcom Pomorza i powtórzymy sukces sprzed kilku lat – mówi Filip Bebenow z PTMKŻ. Przypomina, że w latach 2009 – 2013 stowarzyszenie współpracowało z Arrivą przy tworzeniu przesiadkowego połączenia z Grudziądza i Malborka. – W najbardziej słoneczne dni korzystało z połączenia nawet powyżej 600 osób w jednym pociągu – podkreśla.

– Przekłada się to bezpośrednio na zmniejszenie korków i poprawienie dostępności transportowej wschodniej części wybrzeża Zatoki Gdańskiej. Obsługa ruchu pasażerskiego w sezonie letnim to podstawowe założenie dla infrastruktury linii nr 256 – wskazuje nasz rozmówca. – Nie można zapominać, że to jedyne kolejowe okno na świat Żuław i Mierzei Wiślanej – podkreśla.

Stowarzyszenie chce przywrócić kolei lokalnej miejsce w systemie transportowym

Przedstawiciel PTMKŻ podkreśla, że od czternastu lat stowarzyszenie posiada już licencję na przewóz osób i rzeczy, a obecnie także wydane przez prezesa UTK świadectwo bezpieczeństwa dla zarządcy infrastruktury. – Biorąc pod uwagę obecne uwarunkowania prawne, musi ono zostać rozszerzone o linię nr 256 – mówi. Konieczność uzupełnienia dokumentacji w tym zakresie powoduje, że trudno jest wskazać konkretny termin możliwego przywrócenia ruchu pod nowym zarządem. Rozmowy pomiędzy stowarzyszeniem a PKP PLK są obecnie na etapie uzgodnień zapisów umowy. Równolegle trwają oględziny infrastruktury, która miałaby zostać przejęta przez lokalnego operatora.

Filip Bebenow wskazuje, że włączenie do ruchu normalnotorowej linii do Nowego Dworu Gdańskiego pozwoliłoby na rozwój systemu transportowego żuławskiej wąskotorówki. Mówi także o silnym związku linii z historią regionu. – Trzeci i najmniej zauważalny na co dzień aspekt to mozolne przywracanie właściwego miejsca lokalnym kolejom w regionalnym systemie transportowym województwa. Liczymy, że będzie to dobry przykład, że nawet „niestrategiczna” infrastruktura położona na uboczu najważniejszych ciągów transportowych ma duże znaczenie jako czynnik rozwoju – podsumowuje.
http://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/ptmkz-linia-nr-256-i-zulawska-waskotorowka-zmniejsza-korki-na-drogach-87665.html (http://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/ptmkz-linia-nr-256-i-zulawska-waskotorowka-zmniejsza-korki-na-drogach-87665.html)


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: prof_klos on 11 Lipiec 2018, 18:33:20
Kolejny tekst o planach modernizacji trasy ŻKD:

https://radiogdansk.pl/wiadomosci/item/79594-zulawska-kolej-waskotorowa-znow-w-modzie-czy-znajda-sie-pieniadze-na-rewitalizacje-linii


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: prof_klos on 08 Sierpień 2018, 10:06:31
Przeglądam sobie WRP, a tam taka petarda!
MBxd2 ciągnie sobie pięć wagonów... :)

http://www.wrphoto.eu/details.php?image_id=41882 (http://www.wrphoto.eu/details.php?image_id=41882)


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Piottr_tt on 08 Sierpień 2018, 10:27:22
Czegoś takiego to ja za poprzedniego życia tej kolejki nawet nie pamiętam. Pięć pudeł na haku!
Maksymalnie co widziałem, to trzy, ale zazwyczaj jeździli na dwa letniaki z MBx-em...


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: prof_klos on 08 Sierpień 2018, 13:15:12
Podejrzewam, że pięć "letniaków" tej budowy równa się dwóm klasom rumuńskim na haku, toteż nie jest to zapewne nadmierne obciążenie dla spalinowozu?

Wygląda to doprawdy imponująco!


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: brok on 09 Sierpień 2018, 09:47:58
Jestem w tej chwili w Stegnie i potwierdzam, że obecnie kursy wykonuje skład MBxd2-212 plus pięć letniaków.
Dodatkowo w niedziele drugi obieg zapewniała lokomotywa Lxd2-315 plus dwa rumuńskie wagony Bxhpi.

PS
Przed wczoraj po godzinie 21 w Stegnie słychać było pociąg, nie wiem, czy były jakieś opóźnienia w rozkładzie, czy
na szlak wyjechał "pociąg na zamówienie".


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: feyg on 05 Październik 2018, 10:03:22
Prezes nagrodzony (https://pomorskie.eu/-/skutecznie-zajmuja-sie-promocja-naszego-regionu-swieto-branzy-turystycznej-na-pomorzu-zdjecia-)
Cytuj
Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego Gryf Pomorski za całokształt działalności dla rozwoju turystyki w województwie pomorskim wręczono Jarosławowi Lipińskiemu, prezesowi Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych.

Towarzystwo zostało założone w 1990 r. Od początku działalności jego celem jest ochrona zabytków techniki kolejowej oraz propagowanie transportu kolejowego, zwłaszcza w aspekcie turystycznym. To dzięki staraniom członków Towarzystwa reaktywowana została Żuławska Kolej Dojazdowa – jedyna kolej wąskotorowa w województwie pomorskim.


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: feyg on 05 Październik 2018, 18:26:32
Będzie studium wykonalności (https://pomorskie.eu/-/modernizacja-linii-kolejowych-do-sierakowic-bytowa-czy-nowej-wsi-leborskiej-13-mln-zl-na-dokumentacje-techniczna)
Cytuj
Wąskim torem przez Żuławy

Turyści i mieszkańcy regionu wypoczywający na plażach Stegny, Jantaru czy Krynicy Morskiej doskonale znają Żuławską Kolej Dojazdową. – Dzięki pomysłowi lokalnych miłośników kolei będzie możliwe odtworzenie kolei dojazdowej na Żuławach. Mamy nadzieję na zaangażowanie w ten projekt samorządowców z powiatu nowodworskiego. Taka linia byłaby nie tylko ciekawą atrakcją turystyczną, ale też alternatywą komunikacyjną dla mieszkańców tej części naszego województwa – mówi Ryszard Świlski. Za 850 tys. zł Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych opracuje dokumentacje rewitalizacji wąskotorowego połączenia Prawy Brzeg Wisły – Sztutowo oraz Nowy Dwór Gdańsk Cmentarz – Stegna.


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 06 Październik 2018, 02:27:42
Podejrzewam, że pięć "letniaków" tej budowy równa się dwóm klasom rumuńskim na haku, toteż nie jest to zapewne nadmierne obciążenie dla spalinowozu?

Wygląda to doprawdy imponująco!

O ile mnie pamięć nie myli, to masa klasy rumuńskiej wynosi 19 ton. Zatem 2 klasy to 38 ton. Letniak, tak na oko, nie powinien ważyć więcej niż jakieś 7 ton. Zatem pięć letniaków to wciąż mniej niż 2 klasy rumuńskie.


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 06 Październik 2018, 12:47:52
Ale więcej kół a to też stawia opór.


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: feyg on 08 Listopad 2018, 17:29:49
 Umowa podpisana  (http://nowydworgdanski.naszemiasto.pl/artykul/nowy-dwor-gdanski-bedzie-rewitalizacja-zulawskiej-kolei,4874426,artgal,t,id,tm.html.f [/url)
Cytuj
Nowy Dwór Gdański. Wymiana torowiska, rozbudowa sieci trakcyjnej, zwiększenie prędkości pociągów nawet do 70 km/h i przedłużenie linii do Krynicy Morskiej. To podstawowe założenia planów rewitalizacji żuławskiej kolei wąskotorowej.
Rewitalizację Żuławskiej Kolei Dojazdowej (tak brzmi oficjalna nazwa kolei wąskotorowej), poprzedzi opracowanie studium wykonalności tego przedsięwzięcia. Koszt przygotowania tego dokumentu to ponad mln zł, z czego 850 tys. zł przekaże Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
W nowodworskim starostwie powiatowym marszałek pomorski Mieczysław Struk podpisał z Jarosławem Lipińskim, prezesem Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Żelaznych umowę o dofinansowaniu opracowania studium wykonalności. List intencyjny dotyczący wsparcia rewitalizacji wąskotorówki parafowali także przedstawiciele lokalnych samorządów, Nowego Dworu Gd., Stegny, Sztutowa i Krynicy Morskiej oraz powiatu nowodworskiego.

- Żuławska kolej wąskotorowa jest skarbem, atrakcją turystyczną na miarę nie tylko Polski, ale całej Europy - mówił Mieczysław Struk. - Ten wyjątkowy produkt turystyczny trzeba zmodernizować, zrewitalizować, a pamiętajmy, że jeszcze do niedawna były plany całkowitej rozbiórki żuławskiej wąskotorówki. Należy żałować, że sporo odcinków linii wąskotorowej zostało rozebranych. W tym momencie stawiamy bowiem na Pomorzu na rozwój kolei.

Rewitalizacja ma objąć linię kolei wąskotorowej od Nowego Dworu Gd. (także przystanek Cmentarz), do Stegny, i dalej do Sztutowa, oraz w kierunku Prawy Brzeg Wisły. Planowana jest wymiana torowiska, budowa tzw. mijanek, rozbudowa linii w kierunku Krynicy Morskiej i dojazdów w kierunku plaż, w miejscowościach nadmorskich oraz modernizacja mostów i przepustów. Docelowo pociągi wąskotorówki mają przyśpieszyć do 60- 70 km/h.

Faza budowlana miałaby się rozpocząć po przygotowaniu studium wykonalności (dokument będzie zawierał szczegółową inwentaryzację linii, zakres i koszty robót), w roku 2020. W sfinansowaniu robót współudział zapowiedział pomorski samorząd.

Co ciekawe, studium ma także cel dalekosiężny - ma zawierać koncepcję budowy linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Gdańsk - Nowy Dwór Gdański - Elbląg.


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Marcin117 on 08 Listopad 2018, 20:07:17
(...) rozbudowa sieci trakcyjnej, (...)

Że co?


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: feyg on 09 Listopad 2018, 12:57:50
Chyba piszący miał na myśli trakcje, raczej poza elektryczną 😉
P.S. Prawidłowy link:
http://nowydworgdanski.naszemiasto.pl/artykul/nowy-dwor-gdanski-bedzie-rewitalizacja-zulawskiej-kolei,4874426,artgal,t,id,tm.html (http://nowydworgdanski.naszemiasto.pl/artykul/nowy-dwor-gdanski-bedzie-rewitalizacja-zulawskiej-kolei,4874426,artgal,t,id,tm.html)


Tytuł: Odp: Nowości z ZKD
Wiadomość wysłana przez: Kucyk on 25 Listopad 2018, 14:21:00
Kilka tygodni temu na różnych publikatorach internetowych zawrzało! Wśród miłośników zaczęły krążyć sensacyjne wiadomości jakoby Żuławka dostała ponad milion na remonty, albo że właśnie rusza odbudowa/przebudowa/budowa nowej jakości kolei wąskotorowej, czy wręcz Towarzystwo Pomorskie dostało milion złotych do wydania. Miłośnicy zaczęli się podniecać że już niemalże widać pierwsze wymienione podkłady, albo słychać Rp1 nowego taboru. Niestety, znów jak najbardziej pozytywne emocje przyćmiły, a właściwie rozjaśniły i przekoloryzowały szarą rzeczywistość.

Jaka jest ta rzeczywistość? Otóż PTMŻK wystarało się (bo stawiam duży galon bembiru że te wszystkie starosty i inne powiaty są zbyt leniwi, o ile w ogóle zdolni aby coś takiego uczynić) o pieniądze z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego na studium wykonalności i wstępną dokumentację rewitalizacji i rozbudowy ŻKD. Taki dokument jest niezbędny dla uzyskania (być może) wsparcia z Unii bądź innych, bliżej nieznanych, bądź jeszcze nieznanych źródeł.

Tak na marginesie dodam, że samo studium to taki unijny wymóg by stworzyć stertę papierów teoretycznie określającą mocne i słabe strony projektu, oraz oceniającą czy dany projekt ma szansę na realizację zarówno fizycznej, jak i czy możliwe jest osiągnięcie założonych efektów. Napisałem „teoretycznie” gdyż najczęściej s.w. to laurka zachwalająca projekt, wszak tylko wariat pisałby rzeczywistą analizę która nie była by koloryzowaną na maxa dla zwiększenia szans uzyskania środków.

Wracając do tematu: tym nie mniej, skoro kwity takie są konieczne i bez nich nie ma szans na dotacje, to trzeba je zrobić nieżalenie od tego, że niektórym serce się kraje iż duża bańka, która na ten tychmiast wpompowana choćby w infrę ŻKD – tyle kosztowała by choćby wymiana 14 tysięcy podkładów – mogła by radykalnie poprawić stan obecny, a zostanie wydana na coś, co być może kiedyś zaprocentuje.
Ale cóż – pamiętajmy że takie są zasady gry o dużą kasę, tym bardziej że te fundusze z RPO zwyczajnie nie mogłyby być przeznaczone na coś innego, bardziej przyziemnego. Trzymajmy zatem kciuki aby słowo stało się ciałem - te prace związane ze studium wykonalności doczekały się realizacji.

Z resztą polecam obejrzeć reportaż znajdujący się pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=TD1f75DNrNs (https://www.youtube.com/watch?v=TD1f75DNrNs)

Pozdrawiam niedzielnie - Kuc.