Świat kolejek wąskotorowych

CZYNNE => Świętokrzyska Kolej Wąskotorowa => Wątek zaczęty przez: Dariusz on 01 Maj 2009, 22:00:46Tytuł: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Dariusz on 01 Maj 2009, 22:00:46
Chciałbym poinformować, że miasto Pińczów wystąpiło do zakładu nieruchomości Lublin z wnioskiem o likwidację przejazdu kolejowego w ciągu równoległym do ulicy Legionistów (czyli dochodzącej do mostu na Nidzie). Takowa zgoda została wydana, jak również Konserwator zabytków nie będzie stwarzał przeszkód w tym temacie. Prezes Stowarzyszenia SZJKD w rozmowie ze mną stwierdził, że nie będzie prowadził działać mogących powstrzymać istniejący rozwój sytuacji.

Tak więc region pińczowski konsekwentnie prowadzi destrukcję resztek szlaku będącego w jego granicach. W tej perspektywie dyskusje o wznowieniu ruchu na tym odcinku są już tylko mrzonkami nadającymi sie do rail fiction.


Tytuł: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Hal9 on 02 Maj 2009, 07:59:59
Tak dla "osłody" dodam że:

Niebawem przy planowanym remoncie DK 78 zapewne zostaną wyrwane szyny z przejazdu pomiędzy Holendrami, a Przededworzem. PKP zapewne zechce zlikwidować wtedy dwa wiadukty nad torem normalnym i LHS. Tak poszatkowany szlak stanie się już tylko łupem dla złomiarzy. Zresztą niedawno rozpoczęli  swój proceder w lesie Sędziejowskim.

Na niedawno odnowionym Hajdaszku też były przymiarki do zalania świeżych szyn.

Świętokrzyskie chce być regionem turystycznym i wszystkie gminy podkreślają jak to one chcą rozwijać turystykę.


Tytuł: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Dariusz on 02 Maj 2009, 21:38:21
Cytat: "Hal9"
Niebawem przy planowanym remoncie DK 78 zapewne zostaną wyrwane szyny z przejazdu pomiędzy Holendrami, a Przededworzem. PKP zapewne zechce zlikwidować wtedy dwa wiadukty nad torem normalnym i LHS. Tak poszatkowany szlak stanie się już tylko łupem dla złomiarzy. Zresztą niedawno rozpoczęli  swój proceder w lesie Sędziejowskim.


Niestety nie "zapewne" a "na pewno". Sytuacja która następuje była tylko kwestią czasu. Tak więc jeśli ktoś jeszcze chce zrobić zdjęcia niech sie spieszy, bo nie tylko nie zobaczy już na tym odcinku pociągów, ale i miejsc przez które jeździły.


Tytuł: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 02 Maj 2009, 21:50:20
Ale wiadukt wąskotorowy w czym przeszkadza?? Jego nie rozbiorą. Jedynie szyny w asfalcie :(


Tytuł: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Dariusz on 02 Maj 2009, 22:05:02
Cytat: "andrzej2110"
Ale wiadukt wąskotorowy w czym przeszkadza?? Jego nie rozbiorą. Jedynie szyny w asfalcie :(


Wiadukt jest własnością ZN Lublin, który ponosi za niego odpowiedzialność. Łatwiej go będzie wyburzyć niż w nieskończoność odpowiadać za jego stan techniczny (aktualnie np za brak barierek ochronnych)


Tytuł: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Hal9 on 03 Maj 2009, 13:30:01
Dla ścisłości dodam że barierek nie ma nad drugim wiaduktem który jest nad startym torowiskiem linii normalnej. Obecnie linia LHS i normalna biegną pod wiaduktem bliższym DK 78. Jego stan też nie jest najlepszy np. podmyte przyczółki.


Tytuł: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: TW Kolejofil on 10 Maj 2009, 11:19:52
Co do wiaduktów w Przededworzu i przejazdu w DK 78, to nie popadałbym w taki katastrofizm - zawsze można zaatakować konserwatora zabytków i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z ewangelicznym cytatem:

"Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu jego natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje." (Łk 11, 8 )

I wydaje mi się, że w ogóle w stosunku do wąskotorówek w naszym kraju taka taktyka jest najbardziej nastawiona na sukces.

W sprawie odcinka młodzawskiego ze swojej strony wystosowałem apel (http://www.voila.pl/133/qgdnh/) do Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zachęcam innych Forumowiczów do podobnych działań - najgorsze, co można zrobić, to siedzieć cicho :!: Tak jak prezes Stowarzyszenia Sympatyków Zabytkowej JKD...

Efekty milczenia już dostępne na stronie kolejki (http://www.expres-ponidzie.k-ow.net/news/index.htm) .


Tytuł: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Dariusz on 02 Styczeń 2010, 19:18:04
Stacja Młodzawy i sąsiednie przejazdy - stan w listopadzie 2009.

http://gdario.republika.pl/
2. Stacja Młodzawy na sieci JKD - listopad 2009


Tytuł: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andy on 03 Styczeń 2010, 00:41:30
Link bezpośredni (http://dariusz.110mb.com/mlodzawy_2009/index.html)


Tytuł: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Harry Potter on 11 Styczeń 2010, 18:01:24
scyzoryk w kieszeni... :evil:


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: TW Kolejofil on 02 Luty 2011, 12:54:48
A na stronie internetowej miasta Pińczów nadal wisi informacja:
Cytuj
Ciuchcia Expres Ponidzie - atrakcja turystyczna, do Pińczowa dotarła w latach 20 XX wieku, łączyła Pińczów m.in. z Hajdaszkiem (dalej Jędrzejowiem i Szczucinem) i Kocmyrzowem. Obecnie czynna na trasie do Umianowic i dalej do Jędrzejowa lub Hajdaszka, szlak do Wiślicy jest nieprzejezdny, ale w planach uruchomienie początkowo na odcinku Pińczów - Młodzawy.
W związku z (prze)prowadzonymi w Pińczowie robotami (nie wiem czy już skończyli) raczej jest dokładnie odwrotnie, więc poprosiłem przez formularz na stronie burmistrza o jednoznaczne określenie stanowiska jego i rady miasta ws. kolei do Wiślicy i sprostowanie fałszywych informacji na stronie. Ciekawe, kiedy uzyskam odpowiedź...


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 02 Luty 2011, 14:02:35
Odpowiedz będzie zapewne niedługo. Mija już prawie miesiąc od ostatniej aktualizacji zapytań.
Lecz odpowiedz wątpię aby nas uszczęśliwiła... Odpowie jak zwykle ze nie ma pieniędzy na remont musu w Skrzypkowie i naprawę zniszczonego torowiska przez budowę kanalizacji. Tylko jak to ma się do:
Cytuj
23.11.2010 - Asia

Pytanie:
- Panie burmistrzu prosze przyjac moje gratulacje. Ciesze sie ze mieszkancy zauwazyli zrealizowane inwestycje. Bardzo interesuje mnie co bedzie pana priorytetem w tej kadencji?
Odpowiedz:
- Przede wszystkim dziękuję serdecznie za gratulacje. Co do moich priorytetów w nowej kadencji to będą nimi przede wszystkim inwestycje związane z poprawą infrastruktury - m.in. przygotowanie dokumentacji projektowej budowy obwodnicy Pińczowa, współpraca z Zarządem Województwa w celu remontu dróg wojewódzkich na terenie miasta. Kolejnym priorytetem będzie rozwój i modernizacja bazy turystycznej.
Z poważaniem
Włodzimierz Badurak
Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Maciek JKD on 03 Luty 2011, 12:41:51
Jeśli chodzi o drogę są już blisko końca (na dzień 16.01) i podejrzewam, że czekają już tylko aż się nieco ociepli by ułożyć ostatnią warstwę asfaltu. Jeśli zaś chodzi o tor - przyznaję, jestem pod wrażeniem - został starannie odtworzony i ułożony z wielką pieczołowitością w wydzielonym pasie obok drogi, według nowatorskiej, jakże rewolucyjnej metody zastosowanej po raz pierwszy w Pińczowie przez lokalną komórkę Eisenbahnpioniere. W odróżnieniu od systemu SUW2000 umożliwiającego zmianę rozstawu kół w zależności od szerokości toru - tu do rozstawu kół swą szerokość dopasowuje torowisko! Roboczo system nazwano PICZUW2010. Pierwsze testy już wkrótce!!!

http://www.ciuchcia.eu/pkpkd/foto/odcinek%20doswiadczalny%20PICZUW2010.jpg (http://www.ciuchcia.eu/pkpkd/foto/odcinek%20doswiadczalny%20PICZUW2010.jpg)

Pozdrawiam
Maciek


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andy on 03 Luty 2011, 19:21:00
(http://expres-ponidzie.k-ow.net/pkpkd/foto/odcinek%20doswiadczalny%20PICZUW2010.jpg)

a może to przygotowania do budowy łącznicy Czarnca - Włoszczowa Północ?


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: TW Kolejofil on 04 Luty 2011, 02:43:42
A to zależy, czy to szyny S49; lżejszych na łącznicę by nie dali...
I gdzie podziały się złączki i podkłady?


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Dariusz on 04 Luty 2011, 16:14:46
U Macieja w archiwum jest moja galeria sprzed dwóch miesięcy z "pola walki" z infrastrukturą kolejki w Pińczowie. Mam nadzieję, że zaraz zostanie udostępniona.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Maciek JKD on 04 Luty 2011, 21:08:15
że zaraz zostanie udostępniona.


1. Zaraz - to taka duża bakteria?
2. Jeśli zaraz, to pewnie tu: http://republika.pl/gdario/ (http://republika.pl/gdario/)

Pozdrawiam
Maciek


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 07 Luty 2011, 21:43:45
Tomku masz odpowiedz. Szkoda że nic nowego z niej nie wynika....

Cytuj
02.02.2011 - Tomasz Wciślik

Pytanie:
- Szanowny Panie Burmistrzu!

Proszę wejść na stronę w niniejszym serwisie:
[url]http://www.pinczow.com.pl/direct.php?link=36[/url] ([url]http://www.pinczow.com.pl/direct.php?link=36[/url])

Jak odniesie się Pan do zamieszczonego tam tekstu:
"Ciuchcia Expres Ponidzie - (...) szlak do Wiślicy jest nieprzejezdny, ale w planach uruchomienie początkowo na odcinku Pińczów - Młodzawy."

Z dostępnych mi informacji wynika, że prowadzone na terenie miasta i powiatu prace budowlane zmierzają raczej w kierunku całkowitej rozbiórki tego toru. Prosiłbym zatem o jednoznaczne określenie stanowiska Pana i Rady Miasta ws. kolei wąskotorowej do Wiślicy i sprostowanie fałszywych informacji na stronie internetowej. Mam nadzieję, że znajdują się tam w wyniku przeoczenia, a nie jako celowa propaganda.

Z wyrazami szacunku
Tomasz Wciślik
Odpowiedz:
- Szanowny Panie,
W październiku ubiegłego roku PKP przekazało na rzecz gminy Pińczów torowiska znajdujące się od stacji kolejowej w kierunku gminy Złota (zgodnie z ustawą) podobnie gminy: Michałów i Złota. Gmina stała się w ten sposób posiadaczem torów kolejowych, gruntów, budynków i urządzeń trwale związanych z gruntem i infrastrukturą urządzeń kolejowych podziemnych i nadziemnych. Zgodnie z podpisanym aktem gmina nabyła nieruchomości z przeznaczeniem na cele związane z inwestycjami infrastrukturalnymi służącymi wykonywaniu zadań własnych gminy w dziedzinie transportu. Decyzje co do przeznaczenia tych gruntów podejmie Rada Miasta w Pińczowie w porozumieniu z samorządami gmin Michałów i Złota.
Z poważaniem
Włodzimierz Badurak
Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów


Na moje zapytanie o konkretną datę odbudowy tego torowiska nie odpisał.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: TW Kolejofil on 08 Luty 2011, 21:33:53
To nie była w ogóle odpowiedź na moje pytanie. Napisałem kolejne, o konkretne stanowisko Rady Miasta lub termin jego wypracowania. Zapytałem też, czy w razie ewentualnej rozbiórki torów operator może liczyć na przekazanie mu materiałów torowych. Czekamy...

Odbudowa - raczej nie nad Nidą  :'( Na tak postawione pytanie na pewno nikt nie odpowie. Nawet na odcinku zabytkowym z odbudową nie jest tak wesoło - w Hajdaszku chyba nadal iglic brak? Konserwator zabytków i operator nie przypilnowali wykonawcy, żeby naprawił wszystko co zepsuł, nawet jeśli nie jest to na razie niezbędne. (I dlaczego użyto szyn z rozbiórki bocznicy w Pińczowie? Wykonawca z własnej kieszeni powinien kupić szyny, jeśli uszkodził istniejące!) A w Pińczowie poza stacją od października 2009 już ani operator, ani konserwator nie ma nic do gadania. Miasto zrobi co chce, czyli prawdopodobnie na razie nic poza usuwaniem przeszkadzających fragmentów torów. Za kilka lat, jak zostaną tylko kilku-kilkunastometrowe odcinki szyn, ktoś stwierdzi, że tak nieestetycznie to miasto i gmina wyglądać nie może, więc zerwą resztki toru, a o przeznaczeniu terenu zgodnie z umową na zadania własne w dziedzinie transportu będą pamiętać tylko nieliczni użytkownicy tego forum. Witamy nad Nidą. Tutaj trzeba ludziom patrzeć na ręce. I budowlańcom drogowym, i władzy, a nawet sobie nawzajem. Cały czas, bez przerwy, bez wytchnienia. Inaczej następnego dnia obudzimy się bez jakiegokolwiek kawałka wąskotorówki.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Maciek JKD on 09 Luty 2011, 10:43:08
A w Pińczowie poza stacją od października 2009 już ani operator, ani konserwator nie ma nic do gadania.

Ja tylko dodam, że moim skromnym zdaniem, będący cały czas na garnuszku miasta i powiatu operator kolejki nigdy nie miał i nie będzie mieć za wiele do gadania - czy to jeśli chodzi o nieużywane, czy używane resztki szlaku.
I kolejny pewnie raz powtórzę, że najbardziej rozwala mnie to, że pasiono wszystkich przez lata brakiem możliwości pozyskania środków na kolejkę w związku z nieuregulowanym stanem prawnym gruntów, przez które przebiega. Po czym sprawnie załatwiono wszystkie sprawy (wraz z wypisem z rejestru) dla odcinka nieeksploatowanego z dokładnością do metra. Odcinek czynny ma zatem zdaniem władz zejść śmiercią naturalną, tak by nikt nie pokusił się przypadkiem o wyciągnięcie ręki po wkład własny do gminy celem przedłużenia agonii kolejki. Za to impreza funeralna zapewne jest już w planach przewidzianych budżetem...

Pozdrawiam
Maciek


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: TW Kolejofil on 10 Luty 2011, 21:04:47
Na odcinku nieczynnym bardzo prawdopodobne wydaje się (choć dowodów oczywiście nie ma i nie będzie), że Sz. P. Konserwator, chociaż pozornie tak pozytywnie nastawiony (a wcześniej nastawiona) do kolejki, dający fundusze na wymianę mostownic i nakazujący naprawienie przejazdu w Hajdaszku, po prostu wolał przychylić się do stanowiska samorządów i PKP, że kolejka tylko wszystkim przeszkadza, a wpis do rejestru zabytków stanowi przeszkodę dla rozbiórki. W efekcie, wbrew ustawowemu obowiązkowi nie było odpowiedniej reakcji na sygnały (o ile w ogóle takie tam dotarły) o niszczeniu zabytku, wydawano pozwolenia na demontaż przejazdów na odcinkach nieczynnych. Co z tego, że ruchu nie ma? Zabytek jest zabytkiem. Wyburzmy Wawel albo Zamek Królewski w Warszawie tylko dlatego, że nie mieszkają już tam królowie! Nie jest używany zgodnie z przeznaczeniem - to co to za zabytek? Przecież można tamtędy poprowadzić obiecywaną od stu lat i budowaną od dwudziestu autostradę! A jak monarchia powróci, to zamki odbudujemy na autostradzie. Obiecujemy, a jak! Tak nam dopomóż Bóg.

Skończyło się jak się skończyło. Zniszczenia stały się podstawą do wykreślenia i rozbiórki. Jeśli okoliczna ludność widziała, że władza rozbiera zabytek, to dlaczego oni nie mieliby tego zrobić? "A może to w ogóle nie zabytek, skoro rozbierają tor na przejazdach??? Zabytku by nie rozbierali..."

Podejrzewam, że stan, do jakiego bierność stosownych służb (konserwatora i właściciela - PKP) i ich zbytnia ugodowość wobec drogowców doprowadziła kolejkę, spowodował automatycznie dalsze pogorszenie wskutek niedotarcia do świadomości ludzi, że tor był w ogóle kiedykolwiek zabytkiem chronionym prawem.

Dobrze, że chociaż w Umianowicach pojawiła się tarczka na budynku. Proponowałbym licznym na wąskich torach stowarzyszeniom zwrócenie się do starosty o oznakowanie istniejącego zabytkowego odcinka stosownymi tabliczkami, choćby na słupkach pod krzyżami św. Andrzeja. Bo głos jakiegoś wąskotorowego świra z Kielc w mojej osobie raczej niewiele tu pomoże i za parę lat rozkradną nam i te marne resztki. Wystarczy jedna znaczniejsza kradzież lub zniszczenie, którego przez pewien czas się nie naprawi (jak np. wiadukt na Nałęczowskiej KD vel Nadwiślańskiej KW), a pojawią się dalsze kradzieże, wycięte przejazdy (bo "przecież nie jeździ, ale przyrzekamy na wszystko, że jak z powrotem zacznie, to naprawimy" - tiaaaa...), aż wreszcie ktoś stwierdzi: "...zniszczenie w stopniu powodującym utratę wartości historycznej". Kropka. Bez odwołania.

Nie biadolić! Patrzeć tylko na ręce.

P.S.
W kontekście wykreślenia wąskotorówki z rejestru znalazłem właśnie ciekawy zapis w ustawie:
Cytuj
Art. 6.
1. Ochronie i opiece podlegają, bez względu na stan zachowania:
1) zabytki nieruchome będące, w szczególności:
[...]
e) obiektami techniki, a zwłaszcza kopalniami, hutami, elektrowniami i
innymi zakładami przemysłowymi
Czy w rozumieniu ustawy kolej jest obiektem techniki?

Kol. Kucyka proszę o zrobienie sobie miejsca na PW lub podanie innego kanału kontaktu, jeśli oczekuje odpowiedzi, a moderatora/admina o ewentualne usunięcie niniejszego dopisku ;)


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: 2xm on 11 Luty 2011, 01:00:07
Cytuj
W efekcie, wbrew ustawowemu obowiązkowi nie było odpowiedniej reakcji na sygnały (o ile w ogóle takie tam dotarły) o niszczeniu zabytku, wydawano pozwolenia na demontaż przejazdów na odcinkach nieczynnych. Co z tego, że ruchu nie ma? Zabytek jest zabytkiem. Wyburzmy Wawel albo Zamek Królewski w Warszawie tylko dlatego, że nie mieszkają już tam królowie!
Nie porównywałbym kolejki z Wawelem. Wawel jest zabytkiem (oprócz niekwestionowanych wartości artystycznych) przede wszystkim ze względu na swój wiek i autentyzm.

A kolejka?
Tutaj kłania się "odwieczne" pytanie, co tak na prawdę jest zabytkowego w kolejce wąskotorowej. Dyskutowaliśmy o tym swego czasu przy okazji (o ile dobrze pamiętam) Mławy.
Sama konstrukcja toru jest zazwyczaj mniej lub bardziej współczesna, a jej eksploatacja z natury wiąże się z okresową wymianą poszczególnych elementów. Oznacza to z kolei, że szyny czy podkłady same w sobie nie posiadają wartości zabytkowych (co zabytkowego jest w szynie S42 czy S49 wyprodukowanej w latach '60?). Wyjątkiem są faktycznie wiekowe egzemplarze, ale ich miejsce to nie tor szlakowy lecz ekspozycja czy ewentualnie tory boczne.
Dlatego czasowy demontaż przejazdu nie jest od razu niszczeniem zabytku. Oczywiście warunkiem powinno być jasne i jednoznaczne zobowiązanie się zarządcy drogi do odbudowy przejazdu na każde żądanie zarządcy kolejki. Dlaczego prawie nigdy tak się nie stało w praktyce? Ano dlatego, że nasi drogowcy nie należą do służb szybkiego reagowania i zazwyczaj zwracają się z wnioskiem o likwidację przejazdu dopiero, gdy po obu stronach drzewa na torze osiągają wysokość 10 m i perspektywa przywrócenia ruchu jest czystą abstrakcją.

Wracając do "zabytkowości" kolejek:
Kolej wąskotorowa może być zabytkiem jako całość - system transportowy (Dodajmy, że z punktu widzenia służb konserwatorskich - zabytkiem o przeciętnej wartości). Chronione mogą też być poszczególne obiekty (budynki, mosty).
Warto również zwrócić uwagę, że tak na prawdę kryteria nie są tutaj jasne. Wiek czy autentyzm o niczym nie przesądza. Kolejki o stosunkowo krótkiej historii (Nasielsk) znalazły się w Rejestrze a inne - znacznie starsze - nie (Żuławka). Decyduje dobra wola Konserwatora i - w praktyce - kalkulacja:
- czy odcinek ma szansę na dalsze funkcjonowanie?
- czy wpis może w tym pomóc?
Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań jest negatywna - nie warto kruszyć kopii.
Nie oszukujmy się - w rejonie Pińczowa nie ma szans na stworzenie turystycznego systemu na miarę Gór Harzu. Pozostaje "kolej spacerowa", a do tego wystarczy eksploatowany obecnie odcinek i myślę, że na jego funkcjonowaniu i ewentualnym rozwoju powinniśmy się skoncentrować. Więcej i tak nie da się wykorzystać.

Cytuj
Czy w rozumieniu ustawy kolej jest obiektem techniki?
Chyba trochę źle sformułowałeś pytanie. Ustawa nie definiuje "obiektu techniki". Jest to jedynie wyliczenie - wskazanie przykładów. Obiekty kolejowe mogą równie dobrze być "układami urbanistycznymi, ruralistycznymi i zespołami budowlanymi", "dziełami architektury i budownictwa", wspomnianymi "obiektami techniki", a nawet hipotetycznie "miejscami upamiętniającymi wydarzenia historyczne bądź działalność wybitnych osobistości lub instytucji". Wszystko zależy od konkretnego przypadku.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 26 Luty 2011, 19:23:36
Cytuj
09.02.2011 - Wojciech Ostrowski

Pytanie:
- Szanowny Panie Burmistrzu,
jako zdeklarowany miłośnik Ponidzia i szacunku dla dziedzictwa narodowego ( w tym zabytków techniki w szczególności) pragnę zgłosić ofertę partnerstwa publiczno-prywatnego stworzenia produktu turystycznego pn. " waskotorowy tramwaj do Młodzaw". Jako osoba prywatna deklaruję dostawę i bezpłatne udostepnienie 2 riksz torowych z napędem typu rowerowego ( podobne do tych które udostepniłem kolejce Jędrzejowskiej w ub. roku ) z których jedna byłaby pojazdem nieco większym o wyglądzie tramwaju retro . Naczelnik Jedrzejowskiej Ciuchci zadeklarował wczoraj fachową inspekcję torowiska Pińczów-Młodzawy. Po stronie Gminy pozostawałoby odtworzenie toru za stacją Pińczów ( ok 1 km chyba) i jego udrożnienie na dalszym istniejącym odcinku. Dobrze się składa że akurat Gmina Pińczów może łatwo skorzystać w tym względzie z zasobów ludzkich miejscowego Zakładu Karnego. Pomoc Straży Pożarnej ( piły łańcuchowe ) zapewne też byłaby na miejscu.
Odpowiedz:
- Szanowny Panie,
Dziękujemy za złożoną ofertę i prosimy aby złożyć ją na piśmie do Burmistrza Miasta i Gminy Pińczów lub Przewodniczącego Rady Miejskiej w Pińczowie oraz w Michałowie, ponieważ na trasie kolejki między Skrzypiowem a Młodzawami odcinek torów o dł. 3,5 km jest własnością gminy Michałów. Aby uruchomić taki produkt turystyczny musi być zgoda tych samorządów i porozumienie trójstronne.
Z poważaniem
Włodzimierz Badurak
Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów


http://www.pinczow.com.pl/burmistrz.php (http://www.pinczow.com.pl/burmistrz.php)

Czyżby jakieś światełko w tunelu??


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Dariusz on 26 Luty 2011, 22:03:59
Niestety, ja takiego światełka nie widzę.
Determinacja Wojtka jest wielka i godna szacunku, ale równie wielką jest determinacja włodarzy do fizycznej likwidacji szlaku. Ujawnienie się kolejnego decydenta (Michałów)w kwestiach zarządzania szlakiem niczego dobrego nie wróży, są już tu doświadczenia z samorządami aktualnie występującymi jako właściciele szlaku użytkowanego. Nie ma żadnych deklaracji wyłożenia środków na reaktywację zniszczonej części torowiska na terenie Pińczowa. Szlak więc teoretycznie mógłby być użytkowany od Skrzypiowa gdzie nie ma miejsca ani warunków do powstania stacyjki. Znów teoretycznie - gdyby ruch miałby być prowadzony od stacji w Pińczowie mielibyśmy do czynienia z funkcjonowaniem kilku przejazdów na ruchliwych ulicach - nie sposób więc sobie wyobrazić jazdy bez osoby z uprawnieniami.
Wydaje sie więc, że najbardziej realny był projekt ruchu tzw "krótkiego pociągu" do stacji Młodzawy Ogród, jednak został on już pogrzebany przez władze Pińczowa w osobie Pana podpisującego sie pod powyższym tekstem.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Dariusz on 01 Marzec 2011, 21:32:21

1. Zaraz - to taka duża bakteria?
2. Jeśli zaraz, to pewnie tu: [url]http://republika.pl/gdario/[/url] ([url]http://republika.pl/gdario/[/url])

Pozdrawiam
Maciek


Oczywiście, tu nie ma żadnego problemu.

Zapraszam do Galerii, zdjęcia z 1 marca
http://750mm.pl/index.php?action=media;sa=album;in=21;markseen;sesc=73a657aef52f2d1bb7b8a86339c296ec (http://750mm.pl/index.php?action=media;sa=album;in=21;markseen;sesc=73a657aef52f2d1bb7b8a86339c296ec)


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andy on 30 Czerwiec 2011, 00:03:21
A na SKW dasię: Kolejką do lata (http://kolejkadolata.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=48&Itemid=55). Pińczów i Młodzawy... Lyd1 czeka... brak tylko chęci władz...


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Dariusz on 01 Lipiec 2011, 19:18:37
Andrzej

Oferta SKW jest tylko dla grup.
Co do Młodzaw - uważasz, że tam dojedzie Lyd1 ?


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 01 Lipiec 2011, 20:29:56
Bez remontu mostku w Skrzypkowie żadne kombinacje połączenia nie będą miały sensu. Tak wiec wzór z Iłży nie przejdzie. Dodatkowo brak mijanki pod Pińczowem.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: a cygan on 01 Lipiec 2011, 22:15:51
Właśnie przykład Iłży jest właściwy.
Nie ma "kasy" teraz na połączenie - jeżdżą "dwie" kolejki. 
Brak zaplecza- postawiono wiatę.
Brak mijanki w Marculach - zbudowano, choć trochę za "daleko" udało się odbudować tor. W Lipiu też dobudowano.
Mało znam szlak i trudno mi wzkazać miejsce zbudowania wiaty, ale może właśnie przed mostem można ją zlokalizować.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 01 Lipiec 2011, 22:29:47
Most od Pińczowa jest za daleko aby tam robić stacyjkę. W Pińczowie miała powstać wiata na bocznicy aby schować stojąco tam lokomotywę. Do dziś nie powstała. Myślisz ze postawili by gdzieś za miastem i do tego budując tam tor dojazdowy. W planach władzy jest ścieżka rowerowa aż do Wiślicy...


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Maciek JKD on 02 Lipiec 2011, 15:53:54
Za Radiem Kielce:

"Jak powiedział Janusz Cedro, Świętokrzyski Konserwator Zabytków, kolejka to zabytek techniki, który jest tak samo ważny, jak zabytkowe kościoły."

Przed czym wykreślił lwią część z rejestru zabytków :)

I love it! /Frank Drebin/

Cały artykuł o uroczystych obchodach 95 lecia historycznego JKD (choć obchodzone nie wiedzieć czemu jako 95 lat ŚKD):

http://www.radio.kielce.pl/page,,Jedrzejowska-waskotorowka-ma-95-lat,9e530af21f7e9025684e41d178a248fb.html (http://www.radio.kielce.pl/page,,Jedrzejowska-waskotorowka-ma-95-lat,9e530af21f7e9025684e41d178a248fb.html)

Pozdro
Mać


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Bogdan_KRK on 07 Lipiec 2011, 19:20:08
Witam! TERAZ JUŻ WIERZĘ! Nigdy NIC nie pojedzie w kierunku Wiślicy, i w kierunku RAKOWA! Celowo nie piszę ,że w kierunku Hajdaszka,bo to jeszcze do uratowania....Tylko PO CO?  Pozdrawiam. Bogdan


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: TW Kolejofil on 04 Sierpień 2011, 14:59:26
Po pierwsze, po co tyle wielkich liter? Aż oczy bolą.
Never say never.
Patrząc na inne, bardziej cywilizowane kraje europejskie, jest możliwa odbudowa nawet rozebranej już linii wąskotorowej. Tylko oczywiście potrzebne jest to, czego brakuje u nas:
- determinacja garstki zapaleńców,
- przychylność lokalnych władz,
- wystarczające fundusze.
W Starachowicach i Iłży brakuje tylko ostatniego, w Karczmiskach i Rewalu coś się już dzięki Unii ruszyło. Burmistrz Badurak twierdzi, że już nie można złożyć wniosku o dofinansowanie z UE, więc do 2013 tory sobie pordzewieją, a potem trzeba przycisnąć ówczesne władze, by coś pożytecznego z nimi zrobiły.

[rail-fiction] Ciekawym rozwiązaniem byłoby urządzenie mini-lokomotywowni w Chmielniku i odbudowa toru w Holendrach. Pozwoliłoby to na organizację dwóch pociągów zmierzających równocześnie z dwóch stron do Umianowic, potem do Pińczowa (a co tam, Wiślicy!), wreszcie z powrotem do Jędrzejowa i Chmielnika. Obydwa miasta leżą przy drogach krajowych, więc łatwy byłby dojazd turystów. [/rail-fiction]


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Hal9 on 07 Sierpień 2011, 14:30:50
Do stacji Chmielnik dojazd jest niestety beznadziejny. Gdyby było inaczej może los kolejki byłby inny.

Linię tą budowali pierwotnie wojska austro-węgierskie jako lekką kolej polową bodaj 700 mm w 1915 r. Potem linię polową zwinięto i położono stałą ale już 600, mniejsza z tym. W każdym razie kolej była o przeznaczeniu wojskowym więc stację zbudowano poza miastem żeby ludzie się niepotrzebnie transportom wojskowym nie przyglądali. Słyszałem też inną lokalną wersję że dziedzic dóbr przededworskich (Stacja Chmielnik jest na terenie wsi Przededworze) nie chciał dać innego terenu co raczej jest mało prawdopodobne, ale taka wersja też istnieje. Faktem jest natomiast że bocznica od stacji Chmielnik do miasta była wybudowana z funduszy prywatnych i przed wojną stanowiła własność prywatną. Kiedy została upaństwowiona nie wiem, ale myślę że zrobili to Niemcy w 1939 gdyż była to współwłasność ze znacznym jeśli nie całkowitym udziałem kapitału żydowskiego. Bocznica istniała do przełomu lat 60/70.

Polecam zajrzenie na geoportal wszystko stanie się jasne.


A .... byłbym zapomniał dzięki specyficznej zmowie PKP, Policji, konserwatora zabytków, samorządów (choć je bym najmniej winił z racji skromnych środków) i pewnie kogoś tam jeszcze problem rozwiązuje się pomału sam rekami złodziei - złomiarzy.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andy on 07 Sierpień 2011, 23:26:56
Oferta SKW jest tylko dla grup.
Dariuszu,
Turyści indywidualni jeżdżą tłumnie Iłża - Marcule i zwiedzają ogród

Co do Młodzaw - uważasz, że tam dojedzie Lyd1 ?

A nawet Lyd2. Była opcja zrobienia drezynowego happeningu, niestety nie dokończono drezyny...


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Dariusz on 08 Sierpień 2011, 16:34:53
Oferta SKW jest tylko dla grup.
Dariuszu,
Turyści indywidualni jeżdżą tłumnie Iłża - Marcule i zwiedzają ogród
Andrzeju, proszę, nie wyrywaj cytatów z kontekstu - wskazany przez Ciebie dotyczy zupełnie innej sytuacji

Co do Młodzaw - uważasz, że tam dojedzie Lyd1 ?

A nawet Lyd2. Była opcja zrobienia drezynowego happeningu, niestety nie dokończono drezyny...
[/quote]

Hmm, jeśli wcześniej dowieziesz ją lawetą ....


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: TW Kolejofil on 08 Sierpień 2011, 23:16:23
Odcinek Lipie - Marcule można by porównać do odcinka st. Pińczów - most Skrzypiów, tylko w tym drugim przypadku mniejsza jest odległość i chęć władz do współpracy. Gdyby urządzić w Młodzawach jakiś blaszak na lokomotywę (oczywiście ją tam dowieźć lawetą), a w Pińczowie przy Legionistów na drezyny, to można by ludzi dowozić drezynami od przejazdu w Legionistów do mostku, a potem pociągiem do Młodzaw. Dla turystów taka przeprawa przez rzekę to dodatkowa atrakcja i być może zwróciłaby czyjąś uwagę (czytaj ludzi trzymających kasę) na problem mostu. Gdyby miasto nie rozebrało toru wzdłuż Republiki Pińczowskiej albo go odbudowało, pociąg mógłby dojeżdżać do samego mostku i wracać na stację na popychu. Chyba że na tym ciasnym łuku nie da rady, wtedy niestety trzeba by dać loka też na drugi koniec składu. Trzeba "tylko" przekonać rady gmin Pińczów i Michałów...

Tak, wiem, znowu "gdyby" i "trzeba by", ale co innego nam zostało w tej sprawie?

Burmistrz Badurak chyba ma już dosyć mojej upierdliwości, bo pod wymijającymi odpowiedziami na moje pytania nie ma już "Z poważaniem" :P A idą kolejne:

Cytuj
Szanowny Panie Burmistrzu,
Proszę uprzejmie o odpowiedź na poniższe pytania. Ponawiam też pytania, na które znów uzyskałem odpowiedzi wymijające.
1) Czy rozbiórka (a właściwie dewastacja) toru kolejowego w związku z remontem ul. Republiki Pińczowskiej i budową kanalizacji została przewidziana w projekcie budowlanym i zatwierdzona przez właściwe organy administracji?
2) Jeśli tak, to czy nie uważa Pan za hipokryzję i nieuczciwość umieszczania na podstronie "Dla turysty" informacji o rzekomo planowanym przedłużeniu trasy kolejki do Młodzaw?
3) Czy byłaby możliwość odbudowy i udrożnienia toru do zerwanego mostu w Skrzypiowie, aby umożliwić dojazd tam pociągu i przesiadkę pasażerów na skład podstawiony od strony Młodzaw?
4) Proszę po raz kolejny o informację, jak zagospodarowano zdemontowane elementy nawierzchni kolejowej. Po "fachowym demontażu" nadawały się tylko na złom - gdzie zatem trafiły pieniądze z jego sprzedaży i czy nie wypadałoby tych środków przeznaczyć na utrzymanie czynnego odcinka kolejki?
Jednocześnie bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź na pytania, których nie zadawałem, a wyjął mi je Pan z ust.
Z wyrazami szacunku,
Tomasz Wciślik


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: TW Kolejofil on 23 Sierpień 2011, 16:39:18
W oczekiwaniu na odpowiedź smarujemy kolejną prośbę:

Cytuj
Szanowny Panie Burmistrzu,

Ponawiam prośbę o usunięcie ze strony internetowej fałszywej informacji, jakoby w planach było uruchomienie kolei wąskotorowej do Młodzaw. Proszę nie wmawiać opinii publicznej, że nie ma w tej sprawie żadnych ustaleń, ponieważ na stronie 50 Strategii Rozwoju Gminy Pińczów przyjętej Uchwałą Nr XXII/193/08 Rady Miejskiej w Pińczowie z dnia 30 kwietnia 2008 r. wyraźnie napisano: "Budowa Ścieżki rowerowej przebiegającej przez tereny gmin Busko-Zdrój, Wiślica i Pińczów po śladach torów kolejowych". Świadczy to o zupełnie odmiennych zamierzeniach Rady Miejskiej niż przedstawione w dziale "Dla turysty", nawet jeśli nie są one jeszcze sprecyzowane w postaci szczegółowych decyzji, uchwał czy zarządzeń. Ponadto wspomniany dokument został przyjęty uchwałą RM w czasie, gdy przedmiotowy odcinek linii był obiektem zabytkowym, co świadczy tylko o tym, że władze miasta wraz z PKP dążyły do wykreślenia z rejestru zabytków i rozbiórki linii już wtedy, okłamując opinię publiczną co do rzeczywistych intencji.

Mam nadzieję, że przynajmniej Pana prywatne stanowisko w sprawie kolei wąskotorowej jest odmienne. W przyszłości proszę o udzielanie prawdziwych i sprawdzonych informacji.

Proszę też o informację, dlaczego dokonano zniszczenia toru przy ulicy republiki Pińczowskiej, skoro specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych nie uwzględniają rozbiórki nawierzchni kolejowej, a dokumentacja projektowa wręcz wydaje się ignorować fakt jej istnienia (choć tor widnieje na rysunkach), planując budowę kanalizacji.  Sytuacja ta ma miejsce nawet w dokumentach datowanych na sierpień 2009 r., kiedy torowisko było jeszcze obiektem zabytkowym. Potwierdza to tezę postawioną w pierwszej części mojej wypowiedzi.

Czy zatem prace polegające na rozbiórce toru wykonano zgodnie z Prawem budowlanym, wydając decyzję o rozbiórce? Dlaczego na rysunkach nie został oznaczony zakres opracowania i objęło ono tor kolejowy? Czy dokumentacja projektowa innych przedsięwzięć miejskich jest równie niefrasobliwie wykonywana, za co płacą przecież podatnicy?

Na koniec proszę o deklarację, jakie stanowisko zamierza Pan przyjąć na posiedzeniu Rady Miasta, na którym wreszcie kiedyś trzeba będzie podjąć ostateczną decyzję o przeznaczeniu terenów dawnej Jędrzejowskiej kolei Dojazdowej.

Z poważaniem
Tomasz Wciślik


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Bogdan_KRK on 23 Sierpień 2011, 18:43:42
Witam!  Widzę Tomku,że nie odpuszczasz.  Może takie "nękanie" pytaniami, miałoby sens,gdyby szlak został w rejestrze zabytków. Stan szlaku na dzień dzisiejszy wygląda następująco: Most w Skrzypiowie: jedyna klatka która została pod przęsłem,zapadła sie i teraz strach nawet przejść ,ale to woda (czyli NATURA) . Dalej las (czyli też NATURA) również zrobiły swoje. Wszystko zarośnięte,zaasfaltowane, nadpiłowane w celu "pobrania" .Ja już się pogodziłem z tym , że tam to tylko na rowerze, albo blachosmrodem. Ale w kierunku Sędziejowic ? Tam przynajmniej coś zostało i w tym kierunku trzeba teraz zadziałać póki  jest jeszcze na liście zabytków "?" Pozdrawiam . Bogdan.
i   


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: TW Kolejofil on 24 Sierpień 2011, 16:57:33
Po lekturze planów zagospodarowania Pińczowa, Kijów oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania gminy Chmielnik i jej strony internetowej, też dochodzę do wniosku, że kierunek Sędziejowice i okolice stacji Chmielnik są obecnie lepszym gruntem pod działania drezynowe itp. rewitalizacyjne niż Młodzawy. A kolej drezynowa ma tę zaletę, że może funkcjonować nawet na kilku odciętych od siebie odcinkach.

Odkrycia w MPZP Pińczowa przedstawiam na forum kolejki (http://free4web.pl/Read?8175076).


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Dariusz on 24 Wrzesień 2011, 17:43:47
I mamy kolejny materiał urzędowy, który otrzymał Tomasz

Otrzymałem właśnie odpowiedź od wojewody na mojego maila:

Cytuj
WOJEWODA ŚWIĘTOKRZYSKI
Bożentyna Pałka - Koruba
Kielce, 2011-09-23

Znak: IG.III.740.27.2011

Pan Tomasz ....
[...]

Odpowiadając na Pana pismo z dnia 9 września 2011r. w sprawie ustaleń miejscowego planu
zagospodarowania przestrzennego miasta Pińczów, dotyczących linii kolejki wąskotorowej,
informuję że:

1. Po dokonaniu, w trybie art. 85 i 86 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym
(j.t. Dz. U. z 2001r., Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca
2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 z późn. zm.),
oceny pod względem prawnym uchwały Nr XL/372/09 Rady Miejskiej w Pińczowie z dnia
25 listopada 2009r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
miasta Pińczów, Wojewoda Świętokrzyski jako organ nadzoru nie stwierdził, że przedmiotowa
uchwała jest sprzeczna z prawem. Przedmiotowy plan miejscowy został opublikowany
w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego z dnia 25 lutego 2010r., Nr 72, poz. 536
i zaczął obowiązywać od dnia 28 marca 2010r.
Zgodnie z art. 91 ust 1 ustawy o samorządzie gminnym o nieważności uchwały rady gminy organ
nadzoru, jakim jest wojewoda (art. 86 tej ustawy), orzeka w terminie nie dłuższym niż 30 dni
od dnia doręczenia uchwały.
Z przepisów ustawy o samorządzie gminnym wynika, że organ nadzoru po upływie ww. terminu
nie może we własnym zakresie stwierdzić nieważności (lub ponownie dokonać kontroli) uchwały
rady gminy.

Należy jednocześnie dodać, że w świetle art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym każdy,
czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą przyjętą przez organ gminy
z zakresu administracji publicznej (czyli także uchwałą w sprawie miejscowego planu
zagospodarowania przestrzennego), może - po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia
naruszenia - zaskarżyć uchwałę do sądu administracyjnego.

2. Zgodnie z art. 90 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 23 lipca 2003r. o ochronie zabytków i opiece nad
zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568, z późn. zm.) Generalny Konserwator Zabytków sprawuje
nadzór nad działalnością wojewódzkich konserwatorów zabytków.

Zatem wojewoda teraz już nic poradzić nie może, zaś Stowarzyszenie, w którego interesie leży zachowanie zabytkowej kolejki, może wezwać Radę Miasta do usunięcia naruszenia, a jeśli to nie poskutkuje - zwrócić się do sądu administracyjnego.

Ja ze swojej strony także skieruję maila do UMiG w powyższej sprawie.

Tomasz


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 21 Wrzesień 2012, 21:49:28
 "06.08.2012 - Jędrek

Pytanie:
- Dzień dobry !
Panie Burmistrzu, kiedy w Pińczowie i okolicach powstaną ścieżki rowerowe z prawdziwego zdarzenia ? Nie pytam oczywiście o oznaczone rowerem polne drogi tylko o taki ścieżki jak np w okolicach Buska.
Pozdrawiam
Odpowiedz:
- Szanowny Panie
Gmina Pińczów jest na etapie porozumienia z Gminami Województwa Świętokrzyskiego w sprawie wspólnej budowy ścieżek rowerowych, które mają łączyć województwo małopolskie z Kielcami. 17 września odbyło się spotkanie w Starostwie Powiatowym w Kazimierzy Wielkiej, gdzie przedstawiono przebieg ścieżek na terenie naszej gminy. Do budowy ścieżek planuje się teren kolejki wąskotorowej łączącej Proszowice z Pińczowem. Projekt będzie współfinansowany z funduszy europejskich. Termin realizacji przewidziany jest na lata 2014-2020.


Z poważaniem
Włodzimierz Badurak
Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów"

Oto jakie są prawdziwe plany i czemu tory leżą w krzaczorach


Ciekawe jest też to, że m. in. na tej samej stronie czyli pinczow.com na pytania zwiazane z kolejka i odcinkiem do młodzaw ciągłe jest tłumaczenie że nic nie robią, nie udrażniaja szlaku bo to wlasnosc pkp. na zadane pytania o mzliwosc dofinansowania z unii jak to jest na innych kolejkach nie mozna bo to pkp. ale mimo ze to pkp to aby sciezka rowerowa tam byla to juz sie mysli o dopltach z unii...a przeciez to wlasnosc pkp.

Ciekawe co by było gdyby tak pkp sie odwidzialo i uruchomilo tu kursy np. wislica - chroberz - Mlodzawy. Ktoś zna kogos w dyrekcji by pomysł podsunąć . Być może w pkp bądż którejś ze spółek ten temat by trafił na "właściwą osobę", której są bliskie kolejki i która coś może, która by zainwestowala w najpiekniejszy odcinek jkd...albo np. LHS inwestycję by potraktowało jako promocja szerokiego toru poprzez wąski. Za jednym zamachem mieliby atrakcje dla pracowników i ich rodzin, w sam raz na imprezy firmowe. Z tego co kojarzę chyba PKP Cargo inwestowało w renowacje parowozów.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 22 Wrzesień 2012, 10:16:19
PKP nie będzie inwestować w wąskie tory. Jedynie mogą przekazać linie gminom/powiatom a te zgodnie z prawem mogą rozebrać tory i zrobić ścieżkę rowerową...


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 22 Wrzesień 2012, 13:43:42
A skąd wiadomo że PKP bądź któraś ze spółek,  nie będzie inwestować w wąskie tory? Są tam pewno jakieś zarządy itp. i nigdy nie wiadomo co mogą wymyślać ze swoją własnością, to tylko od ludzi zależy. To mało prawdopodobne oczywiście  ale nigdy nic nie wiadomo.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Marcin117 on 22 Wrzesień 2012, 17:07:50
A skąd wiadomo że PKP bądź któraś ze spółek,  nie będzie inwestować w wąskie tory? Są tam pewno jakieś zarządy itp. (...)
Witamy kolegę w Polsce. Zapewne kolega przybył do nas z bardzo odległego kraju w którym takie zjawiska mają miejsce, natomiast będę musiał ciebie rozczarować informacją że takie przedsięwzięcie jest u nas wysoce nierealne. Jak sam stwierdziłeś, są "jakieś zarządy itp." które mają na celu rozsądne zarządzanie mieniem i pieniędzmi firmy a reaktywacja od lat zaniedbanej, nieczynnej kolejki wąskotorowej w szczerym polu gdzie nie można liczyć na praktycznie żaden ruch osobowy/towarowy/turystyczny na pewno nie będzie w interesie firmy.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 22 Wrzesień 2012, 17:57:58
A skąd wiadomo że PKP bądź któraś ze spółek,  nie będzie inwestować w wąskie tory? Są tam pewno jakieś zarządy itp. i nigdy nie wiadomo co mogą wymyślać ze swoją własnością, to tylko od ludzi zależy. To mało prawdopodobne oczywiście  ale nigdy nic nie wiadomo.

Tu najnowszy przykład jak PKP inwestuje w wąskie tory. http://750mm.pl/index.php?topic=3861.msg56710#msg56710 (http://750mm.pl/index.php?topic=3861.msg56710#msg56710)


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Leśny Dziadek on 22 Wrzesień 2012, 20:23:35
   Termin realizacji przewidziany jest na lata 2014-2020.

Hue, hue, he... ::)


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 22 Wrzesień 2012, 21:11:03
Ale licz się z tym ze rozebrać mogą wcześniej a potem nagle okaże się ze nie ma kasy na budowę ścieżki i nie będzie ani jednego ani drugiego...


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andy on 23 Wrzesień 2012, 10:04:27
   Termin realizacji przewidziany jest na lata 2014-2020.

Hue, hue, he... ::)

Tak to jest. Remont ósemki z Warszawy do Radomia też poraz niewiem już który (o drugim torze Warka - Radom mówi się od kilkudziesięciu lat) jest przesuniety, tym razem jak wyżej. Czyli koło 2050 może zaczną prace...

Ścieżkę rowerową to bym widział Kraków - Koczmyrzów - Kazimierza Wlka - Wiślica - Busko, częsciowo też po nasypie normalnym po bocznicy z Gacek. Ale czy starczy kostki brukowej ...


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 25 Wrzesień 2012, 19:05:39
27.06.2012 - Z sesji Rady Miejskiej
[...]
Radni rozpatrzyli i przyjęli uchwały w sprawie:
[...]
- wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie nieruchomości na rzecz Gminy Pińczów -
Gmina Pińczów zamierza wykorzystać przyjęte od Gminy Michałów nieruchomości zajęte pod torowisko kolei wąskotorowej do zwiększenia atrakcyjności naszego regionu poprzez inwestycje w infrastrukturę turystyczną tj. zagospodarowanie terenu wzdłuż torowiska kolejki wąskotorowej, wybudowanie ścieżki rowerowej po ewentualnym demontażu szyn kolejowych.
- wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie nieruchomości,
Gmina Pińczów zamierza wykorzystać przyjęte nieruchomości od Polskich Kolei Państwowych S.A. do zwiększenia atrakcyjności naszego regionu poprzez inwestycje w infrastrukturę turystyczną ( odbudowa mostu na starorzeczu rzeki Nidy, wykorzystanie budynku stacji kolejowej pod potrzeby turystyczne, zagospodarowanie  terenu wzdłuż torowiska kolejki wąskotorowej, wybudowanie ścieżki rowerowej po ewentualnym demontażu szyn kolejowych, których zbycie pozwoli na realizację remontu stacji kolejowej ). Nabycie nieruchomości od PKP.SA. wraz z infrastrukturą kolejową pozwoli na realizację tych zamierzeń.[...]

Całość http://www.szoz.pinczow.com.pl/news.php?nid=1178 (http://www.szoz.pinczow.com.pl/news.php?nid=1178)


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: TW Kolejofil on 27 Październik 2012, 19:04:18
Oczywiście nie mogłem się powstrzymać przed zadaniem Burmistrzowi paru pytań, czekamy na odpowiedzi  ;)


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 27 Październik 2012, 19:36:23
Ja zadałem i odpowiedzi nie ma choć ostatnio pojawiło się kilka pytań i odpowiedzi...


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Wojtek_SZN on 28 Październik 2012, 00:51:55
Miło się czyta Andrzeja84 i słusznie Marcin leje zimną wodę na te przemyślenia ; ale może jednak nie do końca. Są iskierki aktywności Kolei Bałtyckiej ( typowy operator cargo ) ze Szczecina  na Stargardzkiej KD to może i w Świętokrzyskiem dałoby się wypracować wyższy ( niż dotychczasowy ) stopień współpracy np. z LHS ? Tak wiele dochodowych firm lubi się pochwalić takim czy innym mecenatem ( chwała im za to )więc może i LHS zechciałby zostać mecenasem zabytków techniki kolejowej. Mógł DB Schenker odrestaurować duży parowóz jako swoją maskotkę ? To możnaby za znacznie mniejsze pieniądze mieć maskotkę w postaci czynnego i jeżdżącego jędrzejowskiego Px 'a.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Wojtek_SZN on 28 Październik 2012, 01:10:17
Powróćmy do szlaku Pińczów - Młodzawy: koegzystencja ścieżki rowerowej i trasy drezynowej wydaje sie ciekawa i niekonfliktowa. Wszak ścieżkę rowerową Pogorzelica-Niechorze wykonano wzdłuż toru i nikomu nie przyszło do głowy że ma się to odbyć kosztem zdemontowania torowiska . Ciekawe byłoby też wtedy rozwiązanie problemu mostku w Skrzypiowie.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 05 Luty 2013, 12:13:58
http://www.pinczow.com/news/display.php?ID=5415#comm (http://www.pinczow.com/news/display.php?ID=5415#comm)

Spotkanie z marszałkiem Jarubasem w Pińczowie. Czy ktoś z kolejki się wybiera?

Temat spotkania ma być o Ponidziu i rozwoju Ponidzia. Mino że to pewnie tylko "polityczne głaskanie", wydaje mi się że warto aby ktoś tam był, w końcu nieobecni nie mają głosu, a o dobro kolejki warto się upominać na każdym kroku.
A że spotkanie jest w Pińczowie nalezałoby ukierunkować ewentualne zapytania dotyczce infrastruktury kolejki w Pińczowie i okolicach. ( może sprawa zagospadarowania lokomotywowni )


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Dariusz on 05 Luty 2013, 13:39:03
[url]http://www.pinczow.com/news/display.php?ID=5415#comm[/url] ([url]http://www.pinczow.com/news/display.php?ID=5415#comm[/url])
Czy ktoś z kolejki się wybiera?


Tak, a kogo Kolega typowałby do uczestnictwa ?


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 06 Luty 2013, 07:49:16
No myślę, że to już zależy od pracowników kolejki.

Być może warto by było "wydelegować" kogoś z Pińczowa - jeśli ktoś taki jest, czy to pracownik czy czlonek stowarzyszenia czy zaufany miłośnik kolejki.

Ja sam osobiście bym się wybrał, ale pora spotkania nie do końca mi odpowiada bo w tym czasie akurat pracuję, a i dojechać mam kawałek.

Mimo wszystko poważnie rozważam swój udział w tym spotkaniu. Mimo, że być może będzie to tylko polityczne bajcorzenie i nie będzie możliwości się odnieść do kolejki albo przebić przez szereg innych spraw. W związku z tym prosiłbym o jakieś pomysły na priva o co najlepiej byłoby zapytać.  Trzeba pamiętać aby dotyczyło pytanie ponidzia ( rejonu Pińczowa bo tu jest spotkanie ) i że to będzie marszałek województwa wiec  ewentualne pytanie powinno być również ukierunkowane w zakres kompetencji pana marszałka.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Wojtek_SZN on 06 Luty 2013, 11:19:31
Na 95% doszlusuję również choć to kawałeczek ze Szczecina


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Dariusz on 06 Luty 2013, 17:28:49
Mam nadzieję, że uda się Kolegom dotrzeć.
Co do wcześniejszych pytań: SwKD załatwia sprawy z Marszałkiem w biurze w Kielcach, prezes stowarzyszenia nigdy nie miał zapału do spraw kolejki w okolicach Pińczowa, sami włodarze Pińczowa stosunek do kolejki mają delikatnie mówiąc "neutralny" czyli "jak jest to niech sobie będzie, a jak nie będzie to płakać nie będziemy

Pozostaje Wojtek, któremu wiadomy Pan pewne rzeczy obiecał - będzie okazja do zapytania o ich realizację.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Wojtek_SZN on 13 Luty 2013, 02:06:19
Udało sie dotrzeć. Poza wodniakami z odradzającego się klubu Kon-Tiki ( gospodarzami spotkania ) byliśmy z Andrzejem jedynymi  reprezentantami sił zajmujących się turystyką na Ponidziu. Marszałek opuścił spotkanie bardzo szybko, lecz w dalszej jego części mieliśmy okazję do konstruktywnych rozmów z Burmistrzem Pinczowa zarówno w sprawie szlaku do Młodzaw jak i opuszczanej właśnie ( jak się wydaje) przez Nadleśnictwo byłej lokomotywowni. Spotkaliśmy się z ogromnie ciepłym przyjęciem ze strony wodniaków zaś sama idea wykorzystania części linii Pińczów - Wiślica dla turystyki drezynowej zyskała wielkiego entuzjastę w osobie kustosza pałacu w Chrobrzu i doradcy Marszałka w jednej osobie, także poety i znanego regionalisty - p. Adama Ochwanowskiego.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 09 Lipiec 2013, 20:22:42
Witam

Byłem ostatnio na dniach ponidzia w Pińczowie. Szkoda że kolejka tego dnia nie kursowała, a była wspaniała okazja do promocji. Wystarczyło wyciąć krzaczory gdzie kończy się tor stacyjny w Pińczowie i podjechać składzikiem. Pociąg byłby widoczny dla tysięcy osób ze stadionu. Scena gdzie były prawie cały dzień była mniej więcej w kierunku stacji więc każdy widz widziałby kolejkę.  Trudno o lepszą reklamę i samo promocję. Zmarnowana szansa. Zmarnowana szansa tym bardziej że było sporo gości ale przede wszystkim osób z całego regionu, a przypominam nie wszyscy wiedzą że kolejka kursuje wielu się wydaje ze od lat "nic już nie jeździ" . Dodaje zdjęcia. Za karuzelą krzaki w których jest jeszcze istniejący tor wychodzący ze stacji.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 09 Lipiec 2013, 20:33:05
stacja Pińczów


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 09 Lipiec 2013, 20:34:17
most na Nidzie, mostek w Skrzyiowie i torowsiko w Pińczowie widoczne od strony mostu na Nidzie


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 09 Lipiec 2013, 20:38:19
Tory Młodzawy i czarna trasa rowerowa przez wąwóz a potem niezwykle urokliwe zakątki ponidzia. Ktoś mądry wytyczył tę trasę i dobrze znający okoliczne tereny. Tymbardziej rozbiórka tpru pod ścieżkę rowerową jest bez sensu bo piękna trasa wije się nieco innymi "drogami" choć z kolejką się krzyżuje. Budowa ścieżki na torach niszczy po 1 kolejkę a po 2 niszczy piękną w tej chwili trasę rowerową, bo kto nią pojedzie jak zrobią nową ścieżkę po torach


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 09 Lipiec 2013, 20:43:07
tu prezentują drogę polną która idzie śladem dawnej bocznicy do pałacu. Odchodziła od toru głównego i ok. 100m dalej już była przy pałacowych zabudowaniach. Jest tam stara waga ale czy pamięta czasy bocznicy trudno powiedzieć.

Remontowany budynek to powstający dom weselny w Niegosłąwicach tuż przy drodze więc i torach kolejki - kolejni goście do przejażdżki ( pary młode dowożone parowozem ) ale tylko w sanch niestety.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 09 Lipiec 2013, 20:45:10
Struga w Wojsławicach i mostek na tejże strudze, za którym rozpoczyna się "wspinać" tzw. legendarny wał chroberski.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 09 Lipiec 2013, 20:46:23
widok z wału chroberskiego


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 09 Lipiec 2013, 20:55:16
Wał w niemal całej okazałości. Przynajmniej ja słyszałem niejednokrotnie i czytałem o bardzo poważnym uszkodzeniu tego wału (wyrwie, obsunięciu ) które po mostku w skrzypiowie było 2 przyczyną dla której zawieszono i zrezygnowano z uruchomienia i udrożnienia szlaku "na Wiślicę". Pytam się gdzie jest to poważne uszkodzenie wału chroberskiego ?  ( które rzeczywiście gdyby istniało mogłoby być poważnym problemem z racji tego że jest to wysoki sztucznie usypany nasyp opierający się z jednej strony o górę, a teren jest trudnodotępny ). Uszkodzenie tego wału to raczej "legenda" powstała na rzecz argumentacji dla wyłączenia tego odcinka, tylko komu na tym zależało.....?


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 09 Lipiec 2013, 20:57:23
tu kończy się wął chroberski (po lewej stronie) tuż przy przejeździe na szosie Wojsławice - Chroberz. Przy końcu wału prawą jego stroną odchodzi polna droga w dół.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 09 Lipiec 2013, 22:15:51
Osunięcie przed Chrobierzem to niestety nie mit. Dariusz i Maciek kiedyś tam bili. Gdzieś są fotki z tego wypadu. Poza tym osunięcie widać na zdjęciach satelitarnych http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/Default.aspx?crs=EPSG%3A2180&bbox=609694.9990000188,285938.2504075084,609955.4967428582,286075.67452021077&variant=KATASTER (http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/Default.aspx?crs=EPSG%3A2180&bbox=609694.9990000188,285938.2504075084,609955.4967428582,286075.67452021077&variant=KATASTER)
Byłeś blisko. Wystarczyło wejść w krzaki.

Edit:
Znalazłem stare fotki osunięcia http://www.expres-ponidzie.k-ow.net/trasa/stacje/chroberz/obsuniecie.htm (http://www.expres-ponidzie.k-ow.net/trasa/stacje/chroberz/obsuniecie.htm)


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Dariusz on 10 Lipiec 2013, 08:42:22
Wał w niemal całej okazałości. Przynajmniej ja słyszałem niejednokrotnie i czytałem o bardzo poważnym uszkodzeniu tego wału (wyrwie, obsunięciu ) które po mostku w skrzypiowie było 2 przyczyną dla której zawieszono i zrezygnowano z uruchomienia i udrożnienia szlaku "na Wiślicę". Pytam się gdzie jest to poważne uszkodzenie wału chroberskiego ?  ( które rzeczywiście gdyby istniało mogłoby być poważnym problemem z racji tego że jest to wysoki sztucznie usypany nasyp opierający się z jednej strony o górę, a teren jest trudnodotępny ). Uszkodzenie tego wału to raczej "legenda" powstała na rzecz argumentacji dla wyłączenia tego odcinka, tylko komu na tym zależało.....?
W kwestii decyzji ówczesnych władz kolejkowych (Dyrekcja Kolei Dojazdowych) faktycznie był to dobry argument za niepodejmowaniem prac naprawczych szlaku do Wiślicy.
Jednak nie można też zamykać oczu na oczywiste fakty, które ujawniły się po trzech latach funkcjonowania oferty przejazdu do Wiślicy. Szlak okazał się za długi i wielogodzinne telepanie w wagonie po prostu nie zostało hitem sezonu. To ciekawy temat, już wiele lat temu pokazał przewagę krótkich, skoncentrowanych tras jako podstawowej oferty dla "typowego" klienta (w praktyce zastosowany np. w Rogowie i Piasecznie). Na decyzji zapewne zaważył również wynik finansowy sekcji jędrzejowskiej. W tamtym czasie rentowność JKD wynosiła ok. 7% (zyski do kosztów).
Natomiast mało znanym faktem jest to, że hasło "góra chroberska - obsunięcie" to również miejsce ok. kilometr dalej na szlaku do Chrobrza, za przejazdem. Tor biegnie tam u podnóża zbocza w którym warunki geologiczne powodują podczas ulew spływanie wody i wymywanie podtorza. Był to stały problem sekcji drogowej. która na różne sposoby usiłowała ustabilizować tor (wbijanie pali, kawałków szyn, stałe wysypywanie podsypki). I tak naprawdę to uszkodzenie tego odcinka bezpośrednio wstrzymało ruch.
Co do pokazania składu na torze wylotowym z Pińczowa - z marketingowego punktu widzenia jak najbardziej OK. Ale dla operatora to również kwestie techniczno-formalne. Kolejka może wykorzystywać ten odcinek w wymiarze wykonywania manewrów zmiany czoła pociągu. Szlak w tym miejscu ma spadek w kierunku miasta. Tor kończy się bez żadnego uporu lub choćby pryzmy piachu. Potencjalne zbiegnięcie taboru musiałoby się skończyć poważnym wypadkiem.

Ale cóż - można zadać pytanie Prezesowi Stowarzyszenia (z Pińczowa) dlaczego nie zorganizował wycinki krzaków, wysypania jednej wywrotki żwiru i koordynacji ekspozycji. .......   Oooo. sorry, znów się rozpędziłem  :D


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 10 Lipiec 2013, 10:38:16
Przy tak długim szlaku sama jazda dla jazdy będzie się nudzić pasażerom. Potrzeba jest wspólna oferta kolejki i okolicznych atrakcji. Poza tym jako kolejka turystyczna pociągi mogły by jeździć na trasie Umianowice -Chroberz.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 10 Lipiec 2013, 11:14:07
Też mi się wydaje że Umianowice-Chroberz byłoby wręcz super, dalej co prawda też jest fajna trasa, ale taki odcinek nie byłby za długi i łączyłby atrakcje Pińczowa, Młodzaw i Chrobrza. Wręcz nasilenie koncentracji atrakcji :) i oto chodzi, konkretna bogata oferta turystyczna, a sama trasa nie za długa. Jest też tutaj sporo gospodarstw agroturystycznych w dość bliskim sąsiedztwie kolejki. No niestety nie oszukujmy się ale na odcinku od Umianowic do Jędrzejowa atrakcji nie ma ( jedynie estakady w Umianowicach na które można by wypuszczać drezynki podczas postoju w Umianowicach ). Co roku namawiam znajomych na przejażdżkę ciuchcią którymś z rozkładowych i zawsze wybieramy krótki pociąg z Pińczowa, gdyż jest on "wygodniejszy" , nie trzeba aż tak się spieszyć na niego, a kurs się kończy też o porze umożliwiającej np. zwiedzanie okolicy.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 10 Lipiec 2013, 11:21:32
Jakiś czas temu zrobiłem taką mapkę, już nie wiem czy ją tu wrzucałem. Ale patrząc na nią widać gdzie jest największa sensowność prowadzenia ruchu turystycznego z pkt. widzenia oferty przecież turystycznej bo to podstawa egzystencji i dochodów kolejki. Umianowice - Chroberz to byłoby coś- gdyby tylko mogło być.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andy on 10 Lipiec 2013, 15:47:01
Pisałem już - to co jeszcze zostało można co najwyżej przejechać drezyną na pożegnanie. Władze już kilka lat temu skreśliły jakąkolwiek możliwość jazdy za Pińczów (nawet tylko do Młodzaw, ale tam też jest daleko od ogrodu botanicznego). Przebudowa ulicy Republiki Pińczowskiej ze zniszczeniem toru oraz droga po śladzie toru i planowane rondo przy stacji oznaczają koniec. 


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 10 Lipiec 2013, 18:44:31
Ze strony pinczow.com.pl ( gdzie ukazał się nowy dokument) wybrałem fragmenty dotyczące kolejki:

STUDIUM
UWARUNKOWAŃ I KIERUNKÓW
ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO
GMINY PIŃCZÓW
ZE ZMIANAMI NR 1 I NR 2


III.1. Plan zagospodarowania przestrzennego województwa świętokrzyskiego
19)
Urozmaiceniem pobytu turystow
może być jedna z nielicznych w Polsce, turystyczna kolejka wąskotorowa „Ekspres
Ponidzie” (zwiedzanie Pińczowa, rekreacja w Umianowicach). Preferowana będzie
także agroturystyka oraz wypoczynek związany z wodą

VI.2. Chronione obiekty i tereny miasta Pińczowa
VI.2.1. Wpisy do rejestru zabytków
· budynek stacyjny Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej ob. Świętokrzyska Kolej Dojazdowa
po1918, nr rej. A.661 z 20.02.1995

VII.1. Charakterystyka stanu
Obszar węzłowy gminy, ktorego najistotniejszym elementem strukturalnym jest miasto
Pińczow, charakteryzuje się zainwestowaniem wyrażającym jego funkcje jako:
3) ośrodka turystyki, rekreacji, sportu
Podmioty gospodarcze i inne instytucje zajmujące się działalnością turystyczną i
sportową organizują szereg imprez o charakterze ponadgminnym, a wśrod nich:
spływy kajakowe Nidą, rajdy turystyczne szlakami Ponidzia, obozy szkolenioworekreacyjne
dla lotniarzy, plenery rzeźbiarskie i fotograficzne, cyklicznie organizowane
przejazdy turystyczną kolejką wąskotorową;

IX. UWARUNKOWANIA WYNIKAJĄCE Z DIAGNOZY SYSTEMU
KOMUNIKACYJNEGO
6. Atrakcja turystyczną jest okazjonalnie uruchamiana kolejka wąskotorowa – zabytek.

XV. KIERUNKI ROZWOJU SYSTEMU KOMUNIKACYJNEGO
4. Utrzymanie kolejki wąskotorowej uznaje się za niezbędny element atrakcyjności miasta i
realizacji funkcji turystycznej. Tereny te nie są zaliczane do tzw. terenow zamkniętych.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 23 Wrzesień 2013, 08:24:00
Pisałem już - to co jeszcze zostało można co najwyżej przejechać drezyną na pożegnanie. Władze już kilka lat temu skreśliły jakąkolwiek możliwość jazdy za Pińczów (nawet tylko do Młodzaw, ale tam też jest daleko od ogrodu botanicznego). Przebudowa ulicy Republiki Pińczowskiej ze zniszczeniem toru oraz droga po śladzie toru i planowane rondo przy stacji oznaczają koniec. 

Byłem wczoraj na stacji w Pińczowie. Odsłonięto zwrotnicę wjazdową na bocznicę która idzie pod murem prostopadle do ulicy 3 maja. Tam gdzie są te trzy blaszaki. Co więcej częściowo odsłonięto też i tory tej bocznicy i wygląda na to że tor będzie w całości odsłonięty. Resztkę toru który prowadził z Pińczowa na Młodzawy wraz ze zwrotnicą dawnej bocznicy do GS-u skrupulatnie oczyszczono. Przede wszystkim śruby mocujące do podkałdu i łączenia szyn. Wygląda na to że pod rozbiórkę ? Ktoś może coś wie.

Rozmawiałem z mieszkańcami stacji i mówili że ma być obwodnica i rondo po śaldzie torów. Prace przy niedokończonej hali widowiskosportowej na nowo ruszyły. Układają kostki chodniki alejki. Dojazd do hali ma być przez terem stacji, na wysokości gdzie stoi ten niby semafor. Tory oczywiście mają być rozebrane. Pojawia się pytanie co zatem z pociągami do Pińczowa, wygląda na to że lokomotywa  nie będzie miała możliwości oblotu składu, i to przy założeniu, że zrealizują tylko tą mini obwodnicę, a nie mówiąc o dojeździe do hali. Zdziwiło mnie że torowisko na stacji Pińczów również jest wypisane z rejestru zabytków, nie sądzicie że to dziwne kto na to pozwolił. Zabytkiem nadal jest budynek stacji, al e torowisko niestety już nie, i jak padały argumenty, że na Młodzawy już nic nie pojedzie to jakie były argumenty za wypisaniem toru w Pińczowie gdzie kolejka jeździ. Powiem tak ktoś dał tu DUPY ( żałuje że nie interesowałem si ę tymi sprawami parę lat wcześniej )


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Maciek JKD on 23 Wrzesień 2013, 12:46:51
Ja jestem bardzo ciekaw czy ujrzy światło dzienne kiedyś papier, na bazie czyjej opinii PKP wystosowało wniosek do ministra o wykreślenie z rejestru torów na Wiślicę i Raków.
O problemie kolizji torów stacyjnych z planowaną obwodnicą informowałem na stronie w momencie ukazania się nowego planu zagospodarowania przestrzennego Pińczowa lat temu kilka. Jak i większość poruszanych wówczas tematów i to rozeszło się to bez echa. O sprawie doskonale wiedziało również lokalne społeczeństwo miłośników kolejki, uważając jednak, że takie rozwiązanie jest tu konieczne bo służyć będzie mieszkańcom miasta. Zatem skoro wszystkim to pasuje, nikt nie oprotestował wdrażanego planu - jest sens wkładać kij w szprychy i podnosić larum w obliczu nieuchronnego demontażu torowiska, o którym wszyscy od lat wiedzieli? Może pińczowianom - właścicielom kolejki - sama ona po prostu się już przejadła i z ich cichą aprobatą władza powoli, acz systematycznie podgryza kolejne fragmenty toru. Można byłoby od razu chlasnąć wszystko od mostu na Nidzie i za jednym zamachem pozbyć się strupa, tylko nie ma na to jeszcze odwagi rządców,  więc lepiej na krecika - to tu to tam podpiłować, aż w końcu samo się rozleci. Choć powoli stają się coraz bardziej skuteczni i pewni swego.
Jeśli chodzi o prowadzenie ruchu po wycięciu połowy stacji - wydaje mi się, że nie będzie z tym problemu, bo składy ŚKD nie powalają długością. Po skróceniu torów stacyjnych i przeprojektowaniu całego ich układu, odcinek od głowicy wjazdowej do połowy budynku stacyjnego będzie jak najbardziej wystarczający. Na końcu stacji pojawi się pewnie malownicze żeberko z uporkiem - o ile w ogóle kolejka tego doczeka. Cóż - pożyjemy, zobaczymy...

Pozdrawiam
Maciek


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 23 Wrzesień 2013, 17:31:35
W rejestrze jest szlak do 9,12 km. Pytanie w którym miejscu to jest??


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 23 Wrzesień 2013, 19:12:00
W rejestrze jest szlak do 9,12 km. Pytanie w którym miejscu to jest??

Czy mógłbyś Andrzeju pdać nam tu na forum link do tego zapisu że w rejestzre, że jest do 9,12 km.

I teraz zagadka.

NA stonie ciuchci mamy podane położenie osi stacji ( oś przechodzi przez środek budynku stacyjnego prostopadle do torowiska ) na 8,915 km w książce Pokropińskiego jest na 9,23 km. Pytanie jak jest rzeczywiście ? I jeszcze jedno w którą stronę kilometrów przybywa.

Sprawa kluczowa bo jeśli oś stacji jest tak jak podaje Pokropińśki to jak mierzyłem w google maps, rzeczywiście cała stacja jest wyłączona z bycia zabytkiem, zabytek wtedy jest mniej więcej do 1 czynnego rozjazdu. Jeśli zaś prawdą jest to co jest podane na stronie kolejki to wtedy wyglądałoby na to że jednak stacja jest objęta jako zabytek - ale coś w to wątpie bo konserwator wyłącza z wykreślenia budynek stacji Pińczów.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 23 Wrzesień 2013, 19:23:29
http://images42.fotosik.pl/134/46abd2ed6a3270a4.jpg (http://images42.fotosik.pl/134/46abd2ed6a3270a4.jpg)
Kilometry liczone są od Umianowic w stronę Cudzunowic.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 24 Wrzesień 2013, 07:27:13
Cytuje mojego kolegę.

"Można starać się o wznowienie postępowania. Postępowanie o wznowienie
musi jednak zakończyć się przed upływem 5 lat od wydania tamtej
decyzji, więc jest już bardzo mało czasu.

Podstawą wznowienia, która się tutaj nada, może być tylko art. 145 § 1
pkt 5 k.p.a., tj. że "wyszły na jaw istotne dla sprawy nowe
okoliczności faktyczne lub nowe dowody istniejące w dniu wydania
decyzji, nieznane organowi, który wydał decyzję". Czyli trzeba
zapoznać się z aktami sprawy (możesz złożyć wniosek o udostępnienie
informacji publicznej do ministra, żeby uzyskać:
- wniosek PKP,
- pełną treść decyzji,
- całą pozostałą dokumentację sprawy.

Znak sprawy znasz, bo jest na tym skanie, więc masz o co zahaczyć.

Jak już będziesz miał całą dokumentację, to patrzysz, czego w niej nie
ma albo co jest błędne - musisz wykazać, że w dacie wydania tej
decyzji stan faktyczny był inny, niż to minister przyjął. Najlepiej
byłoby mieć jakieś dokumenty z okolic 2009 roku wskazujące na dobry
stan torów, ale jak nie ma z wtedy, to należy zdobyć coś z teraz i
zbudować argument, że skoro tory nie były remontowane, a teraz są
dobre, to znaczy, że w 2009 też były dobre i nie było podstaw, żeby je
skreślać z rejestru."

Czy któryś z kolegów może wnioskował o wymienioną dokumentację i ją posiada ?

- wniosek PKP,
- pełną treść decyzji,
- całą pozostałą dokumentację sprawy.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 24 Wrzesień 2013, 20:43:30
Andrzej przejrzyj ten temat. http://free4web.pl/3/2,45325,390155,7644999,0,Thread.html (http://free4web.pl/3/2,45325,390155,7644999,0,Thread.html)


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 25 Wrzesień 2013, 14:41:28
Andrzej przejrzyj ten temat. [url]http://free4web.pl/3/2,45325,390155,7644999,0,Thread.html[/url] ([url]http://free4web.pl/3/2,45325,390155,7644999,0,Thread.html[/url])


W wątku piszesz, że czekasz na maila z załącznikami. Czy masz otrzymałeś może te załączniki i czy je masz ?


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 25 Wrzesień 2013, 16:53:02
Wszytko co dostałem to tam zamieściłem.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: TW Kolejofil on 30 Listopad 2013, 22:22:20
Pińczów już dawno robił wszystko, żeby się kolejki pozbyć. Projekt przebudowy ul. Republiki Pińczowskiej zakładający rozbiórkę toru powstał i został zatwierdzony przed jego wykreśleniem z rejestru. Jak znam Polskę, to skończy się na tym, że pracownicy wspomagani ewentualnie przez miłośników będą musieli przebudować stację Pińczów na mijankę (tak jak odbudowano mijankę w Lipiu) z kozłem oporowym w okolicy obecnego rozjazdu nr 1. Albo w ogóle jeździć tylko do Umianowic.

Na miejscu Stowarzyszeń wystosowałbym oficjalny wniosek do władz Pińczowa o zaprzestanie obłudnego chwalenia się kolejką, której i tak nie chcą.

Poza tym czy dwukrotny przejazd Umianowice - Pińczów i z powrotem daje wymierne zwiększenie liczby pasażerów? Czy warto dwa razy palić paliwo, żeby dojechać do tak niewdzięcznego miasta? Albo zrobić eksperyment - wobec takiej postawy skrócić kursy do Umianowic, niech Pińczów sobie radzi turystycznie bez kolejki. Żeby nie mieli pretekstu do rozbierania, puścić tam pociąg kilka razy w sezonie, np. w długie weekendy majowy i sierpniowy oraz na zakończenie sezonu. Myślę, że większość turystów przyjeżdża specjalnie na kolejkę, nie korzysta z niej przy okazji zwiedzania czego innego, bo na to za mało czasu w rozkładzie. Dlatego nie zrobi im dużej różnicy, czy samochodem będą musieli dotrzeć do Pińczowa czy do Umianowic albo Jędrzejowa.

Swoją drogą czy ankiety wśród pasażerów dotyczące zwiedzania okolicznych atrakcji i przejazdu kolejką jako celu samego w sobie albo tylko dodatku do wycieczki były kiedykolwiek robione?

P.S.
Biorąc pod uwagę politykę transportową rządu i turystyczną samorządów, chyba trzeba zacząć się powoli przestawiać na kolejową archeologię wszędzie poza normalnotorowymi liniami AGC/AGTC/TEN-T oraz wąskim Rewalem i Krośnicami... Ewentualnie masowo budować prywatne drezyny ;)


Tytuł: Szlak w gminie Wiślica - aktualizacja
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 31 Marzec 2014, 20:31:33
W ostatni weekend wybrałem się na rower m.in. wzdłuż szlaku w gminie Wiślica. Cóż nowego, nic dobrego, stacja w Koniecmostach jest jeszcze w gorszym stanie. No i doszły 3 rozebrane przejazdy drogowe, które powstały w związku z obniżeniem profilu remontowanych dróg. Pierwszy rozebrany przejazd jest przed przystankiem w Jurkowie, drugi przed słynnym sadem na drodze Chroberz-Wiślica ( zniknął tak więc poziomy znak stop namalowany białą farbą, który tam był jeszcze niecały rok temu) no i Koniecmosty, gruntowna przebudowa drogi Busko-Kraków również zaskutkowało rozebraniem torów. Niby braki niewielkie w stosunku do całości odcinka Złota-Koniecmosty, ale jednak degradacja postępuje, za co możemy być wdzięczni po części starszemu pokoleniu tzw. miłośników oraz kolejorzom.
Przeprowadziłem również śledztwo na stacji w Złotej, a dokładnie chodziło o ilość torów stacyjnych, zawsze byłem przekonany że były tam 3 tory, ale jednak jak się okazuje są/ były 4.  Pierwszy od strony centrum wsi jest częściowo rozebrany, a częściowo zdemolowany, zachował się niewielki fragment od strony Pińczowa. Dwa kolejne-środkowe- w całości na przejeździe pod asfaltem, jeden doskonale widoczny na równi stacyjnej drugiego trzeba się doszukiwać. No i wreszcie tor 4- ten najbliżej tych 2 ceglanych budynków gdzie jest teraz sklep przemysłowy, namacalnie widoczny rozjazd i zaraz tor znika, ale jakoś nie pamiętam czy istnieje jeszcze tyle że pod ziemią czy się urywa.
Postaram się zamieścić parę fot z wyprawy. Zamierzałem wybrać się jeszcze do Chrobrza ale już czasu nie starczyło. Natomiast w Wiślicy mamy przedwyborczą kiełbasę- rozpoczętą rewitalizację rynku - w sumie to dobrze bo już od dawna się o to prosiło.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 31 Marzec 2014, 20:35:44
1


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 31 Marzec 2014, 20:36:35
2


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 31 Marzec 2014, 20:37:25
3


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 31 Marzec 2014, 20:38:36
4


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 31 Marzec 2014, 20:39:34
5


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 31 Marzec 2014, 20:40:30
1


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 31 Marzec 2014, 20:41:39
2


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 31 Marzec 2014, 20:42:34
3


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 31 Marzec 2014, 20:43:32
4


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 31 Marzec 2014, 20:45:16
stacja koniecmosty


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 31 Marzec 2014, 20:49:35
stacja złota


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 31 Marzec 2014, 20:51:44
złota


Tytuł: Odp: Szlak w gminie Wiślica - aktualizacja
Wiadomość wysłana przez: Maciek JKD on 01 Kwiecień 2014, 11:52:06
degradacja postępuje, za co możemy być wdzięczni po części starszemu pokoleniu tzw. miłośników oraz kolejorzom.

Kolego Andrzeju, nie wiem pod czyim konkretnie adresem jest formułowany ten zarzut, ale będąc na Twoim miejscu pierwszy uderzyłbym się w pierś, a nie rzucał kamieniem. Sądząc z Twojego nicka pełnię praw obywatelskich osiągnąłeś w okolicach roku 2002, kiedy kolejka była w fazie przejściowej między PKP, a usamorządowieniem. Torowisko do Wiślicy znajdowało się w stanie mniej więcej kompletnym, nie licząc oczywiście mostka w Skrzypiowie i podmyć w Chrobrzu (w tym temacie zaprzepaszczono środki na odbudowę, jakie można było uzyskać po powodzi 1997). To był najlepszy czas, by przekonać gminy Złota i Wiślica do współuczestniczenia w przedsięwzięciu pt. ŚKD "" Sp. z o.o. i reaktywacji Wiślicy. Potem, jak widać z wytrwałych i wieloletnich prób reaktywacji Młodzaw podjętych przez kolegę Wojciecha ze Szczecina, samorządy objęły strategię odbijania piłeczki, byle dalej od nich. Operując w okolicach Pińczowa - miało się i ma doskonałą możliwość poprowadzenia i przypilnowania sprawy. Przez kolejne 12 lat można było tylko obserwować postępującą degradację dawnej Pińczowskiej Kolei Dojazdowej i jak widać nikomu w Pińczowie zbytnio ten fakt nie przeszkadzał, nawet lokalnie działającemu Stowarzyszeniu na rzecz kolejki. Teraz, kiedy jest już praktycznie za późno, zaczyna się poszukiwanie czarownic, by na Ponidziu na nowo rozpalić stosy...
A kolejarzom też się nie dziwę - obsłużyć drugie tyle szlaku za te same pieniądze, za które jeździ się na odcinku o połowę krótszym, a i tak przysparzającym sporo kłopotów na co dzień. Komu by się chciało?

Pozdrawiam
Maciek

PS
Post mortem Wiślicy skupiłbym się teraz na lobbowaniu na rzecz zachowania ruchu do samego Pińczowa, bo coś mi się widzi nowy dyskoncik na równi stacyjnej - a potem zostanie płacz i zgrzytanie zębów...


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 01 Kwiecień 2014, 13:03:53
„Potem, jak widać z wytrwałych i wieloletnich prób reaktywacji Młodzaw podjętych przez kolegę Wojciecha ze Szczecina, samorządy objęły strategię odbijania piłeczki, byle dalej od nich. Operując w okolicach Pińczowa - miało się i ma doskonałą możliwość poprowadzenia i przypilnowania sprawy. Przez kolejne 12 lat można było tylko obserwować postępującą degradację dawnej Pińczowskiej Kolei Dojazdowej i jak widać nikomu w Pińczowie zbytnio ten fakt nie przeszkadzał, nawet lokalnie działającemu Stowarzyszeniu na rzecz kolejki.”

Dokładnie o to mi chodzi miłośnicy, stowarzyszenie i kolejorze.
 Co do mojego wieku wszystko się zgadza, no ale właśnie było stowarzyszenie, byli miłośnicy których poczynania jako wtedy jeszcze studencina i młody szczur śledziłem, wydawało się ze na kolejce coś się dzieje, są plany reaktywacji trasy na Hajdaszek na Młodzawy. Mi wtedy jako temu młodemu szczurowi wydawało się że zwyczajnie za wiele tam nie wniosę. To co się starałem robić to propagować kolejkę wśród znajomych m.in. udało mi się namówić 5 znajomych na pociąg specjalny z parowozem i wielokrotnie na pociągi rozkładowe.
No dobrze ale było stowarzyszenie, skoro było podobno złe dlaczego ta część która zrezygnowała z udziału w nim nie założyła nowego pełnoprawnego stowarzyszenia/ fundacji, przecież to się dało zrobić, to nie są jakieś cuda dla kilku zgranych osób.
Czy ktoś pokwapił się przez te lata na napisanie wniosku do ministerstwa o ponowne wpisanie szlaku choćby częściowo np. do Chrobrza do rejestru zabytków ? Uzasadniając że ministerstwu nie były znane wszystkie dowody w sprawie i dokumentując to zdjęciami choćby. Gdyż we wnisoku o wykreślenie były nieprawdziwe sformułowania   ???  ( ja w tej kwestii walczę, tyle że lata upłynęły i czasu jest teraz mniej )
Uruchomienie drezyn do Młodzaw. Ależ oczywiście ze się dało. Moi drodzy, byliśmy z Wojtkiem właśnie na spotkaniu i sam obecny burmistrz zaproponował dzierżawę szlaku do Młodzaw za 1zł. Problemem pozostawały podatki które jak wyliczyłem to ok 10 tys zł rocznie.  No ale mając stowarzyszenie to stare bądź nowe przez te wszystkie lata można było je przekształcić w OPP ( to co ma możliwość uzyskania 1%, aby to się stało trzeba działać min. przez 2 lata ) i wtedy organizacja taka jest zwolniona z podatku. W ten sposób funkcjonuje m.in. aeroklub pińczowski który jest właśnie stowarzyszeniem o nazwie aeroklub. Więc gdzie miłośnicy byli ze swoim stowarzyszeniem nowym bądź starym???? Kiedy się pytaliście o dzierżawę, orientowaliście w kwestaich podatkowych ?
Jakim cudem Stowarzyszenie które powinno się głównie udzielać na Jędrzejowskiej kolejce jest operatorem w Starachowicach i to na 2 odcinki. Skoro tam się da dlaczego kolejorze i miłośnicy nie zrobili tego tu przez tyle lat ?????. Drugim odcinkiem po ‘97 mógł być Chroberz-Wiślica ( brak osuwisk i zawalonych mostków ), lub inny odpowiadający fragment.
Jestem oczywiście sympatykiem kolejki ale również człowiekiem związanym z ponidziem i dlatego z mojego pkt. Widzenia nie podoba mi się to że m.in. gmina Pińczów i powiat dokłada się do kolejki, ale w sumie dla mieszkańców Pińczowa za wiele z tego nie wynika, to jest wkładanie kasy sąsiadowi do sakwy podczas gdy sami jesteśmy biedni. Wole nie rozwijać dalej tego tematu gdyż mam dość kontrowersyjne zdanie w tej kwestii ;)


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Dariusz on 01 Kwiecień 2014, 13:08:23
Wypada mi się również podpisać pod postem Macieja.
Szkody powodziowe w 1997 roku pojawiły się w "dobrym" czasie poszukiwania argumentów za zamknięciem szlaku do Koniecmostów. Przy ówczesnej rentowności sekcji JKD nawet nie zbliżającej się do 10% była to okazja do ścięcia kosztów bieżących i wyłączania z ruchu szlaku, który w sumie okazał się zbyt długi i męczący dla typowego kolejkowego turysty. Nie poczyniono żadnych kroków do likwidacji tych szkód przyjmując zapewne, że po pewnym czasie linia ulegnie degradacji uniemożliwiającej jej szybkie przywrócenie do ruchu. Wpisanie jej na listę zabytków nie dającą szans na szybką rozbiórkę skazało ją zaś na powolne popadanie w pekapowski niebyt. Przy przekształcaniu kolejki w spółkę postawiono na realny plan uruchomienia ruchu do Pińczowa. Nie podjęto rozmów ze Złotą, Wiślicą i Chrobrzem, które nigdy nie były zainteresowane współudziałem w ruchu kolejki (jak zaś wygląda potencjalna współpraca samorządów w zakresie zarządzania kolejkami możemy teraz zaobserwować w Piasecznie). W trakcie uruchamiania SwKD linia była już od 5 lat nieczynna, a obiekty inżynierskie w znacznej części zdegradowane. To właśnie jędrzejowscy kolejarze byli w pełni świadomi problemów i kosztów związanych z utrzymaniem tego kawałka szlaku.
Dlatego niegdyś postawiliśmy sobie plan realnego minimum uruchomienia szlaku do Młodzaw tworząc oprócz planu rozwiązania kwestii technicznych również plan biznesowy powiązania kolejki z lokalną atrakcją - tzw. Ogrodem na Rozstajach. Różne, niezależne od nas przyczyny spowodowały, że kluczowy lokalny rozgrywający konsekwentnie zrealizował strategię "jestem za, a nawet przeciw".


PS
Tak przy okazji można wskazać Nadwiślańską KD jako przykład właściwego pozyskania środków na odbudowę po szkodach powodziowych na (na razie) nieczynnym szlaku.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 01 Kwiecień 2014, 14:43:06
Zaraz, zaraz. niedawno na tym forum było pisane że gdy na linii jest tylko turystyczny to jest ona zwolniona z podatków.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Maciek JKD on 01 Kwiecień 2014, 17:49:25
Wole nie rozwijać dalej tego tematu gdyż mam dość kontrowersyjne zdanie w tej kwestii ;)

I w tym się z kolegą w 100% zgodzę  :-X

Pozdrawiam
Maciek


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 01 Kwiecień 2014, 21:58:03
Zaraz, zaraz. niedawno na tym forum było pisane że gdy na linii jest tylko turystyczny to jest ona zwolniona z podatków.

Czy mógłbyś Andrzeju przybliżyć mi ten wątek ? a może masz jakieś odnośniki do podstaw prawnych ? Chętnie się z tym zapoznam, warto wiedzieć takie rzeczy w razie czego.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andy on 01 Kwiecień 2014, 22:18:12
W projekcie obwodnicy prócz budowy ronda i przebudowy stacji zawarto też odbudowę toru w ul. Republiki Pińczowskiej.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: 2xm on 01 Kwiecień 2014, 22:30:17
Tu zaczyna się ta dyskusja o podatku (http://750mm.pl/index.php?topic=1515.msg66672#msg66672).
Problem w tym, że mowa jest o liniach eksploatowanych, funkcjonujących w oparciu o ustawę o transporcie kolejowym. W przypadku przejęcia odcinka nieczynnego i nie podpięcia go pod resztę sieci, samorząd może wyciągnąć rękę po podatek.

@ "prawdziwi miłośnicy"
Ogólnie nie przepadam za takimi pretensjami, typu: Mogliście wtedy, dlaczego nikt? itd. To jednak jest hobby i każdy robi to, na co ma ochotę. Nikt nie ma żadnych zobowiązań poza tymi, które sam na siebie weźmie. Wyznaję tu zasadę: Nie płacisz - nie masz prawa wymagać. Jeśli chcesz, żeby coś było zrobione - sam się za to weź i ewentualnie spróbuj zachęcić innych swoimi działaniami. Ale w sumie to nieważne.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Dariusz on 02 Kwiecień 2014, 07:48:42
W projekcie obwodnicy prócz budowy ronda i przebudowy stacji zawarto też odbudowę toru w ul. Republiki Pińczowskiej.
A możesz przybliżyć co to ma być ? Makieta toru ? odtworzenie toru do połączenia z istniejącym za przejazdem ? ... ?


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 02 Kwiecień 2014, 09:48:22
W projekcie obwodnicy prócz budowy ronda i przebudowy stacji zawarto też odbudowę toru w ul. Republiki Pińczowskiej.
A możesz przybliżyć co to ma być ? Makieta toru ? odtworzenie toru do połączenia z istniejącym za przejazdem ? ... ?

Również dołączam się do prośby.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: 2xm on 02 Kwiecień 2014, 15:28:20
W projekcie obwodnicy prócz budowy ronda i przebudowy stacji zawarto też odbudowę toru w ul. Republiki Pińczowskiej.
Dobre, choć okrutne ;)


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 06 Kwiecień 2014, 19:02:18
Pogaduchy o podatku od nieruchomości, OPP, rejestrze zabytków itd. przeniosłem tutaj:

http://750mm.pl/index.php?topic=4556.0 (http://750mm.pl/index.php?topic=4556.0)


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andy on 06 Kwiecień 2014, 20:58:14
No i dobrze. 1 kwietnia rulez.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 19 Kwiecień 2014, 19:16:41
Wygląda na to ze zniknie "ciasny łuk" w Pińczowie... http://www.pinczow.com.pl/download/3681397553953658.doc (http://www.pinczow.com.pl/download/3681397553953658.doc)


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: TW Kolejofil on 06 Maj 2014, 13:00:00
Wygląda na to, że jeśli podejście władz lokalnych się nie zmieni na takie jak w Rewalu, Krośnicach czy Nałęczowie, to za parę lat będziemy jeździć kolejką z Jędrzejowa do Wygody, bo nie będzie miał kto utrzymać estakad nad Nidą, a odcinek do Pińczowa już wcześniej zarośnie w związku z brakiem możliwości zmiany czoła...


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Dariusz on 30 Czerwiec 2014, 22:22:03
http://750mm.pl/index.php?action=media;sa=album;in=117 (http://750mm.pl/index.php?action=media;sa=album;in=117)


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: zlotakolej on 08 Sierpień 2014, 21:41:50
http://pinczow.com.pl/news.php?nid=1683 (http://pinczow.com.pl/news.php?nid=1683)


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: zlotakolej on 11 Sierpień 2014, 19:07:45
W obwieszczeniu do którego link podałem widnieje działka 115/4 (teren stacji) która ma zostać podzielona. Wie ktoś może jak ma przebiegać ta linia podziału?


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 12 Sierpień 2014, 11:51:54
Zapewne należy udać się do wspomnianego w treści obwieszczenia pokoju 26 II piętro :), aby cokolwiek się dowiedzieć . Innej opcji nie ma.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Dariusz on 19 Sierpień 2014, 19:29:41
Temat zajęcia części równi stacyjnej przez rondo jest w zasadzie przesądzony.
Kozioł oporowy krańca szlaku (wyciągu) ma przebiegać mniej więcej na wysokości miejsca gdzie aktualne jeszcze jest hydrant, którym niegdyś nawadniano parowóz.
W związku z tym kolejka planuje wydłużenie peronu w kierunku głowicy wjazdowej stacji.
Na przyszłym torze stacyjnym będzie mogła przebiegać obsługa składów do 6 wagonów.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 20 Sierpień 2014, 08:08:26
Ciekawe co na to konserwator zbytków, który to przecież stwierdził:

„Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Kielcach odmawia wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie ponownego wpisania do rejestru zabytków nieruchomych woj. Świętokrzyskiego torowiska Jędrzejowskiej Kolejki Dojazdowej na odcinku od Pińczowa do Wiślicy, z wyjątkiem użytkowanego fragmentu torowiska zlokalizowanego w sąsiedztwie stacji Pińczów.”


„Do ponownego wpisu do rejestru zabytków kwalifikuje się natomiast fragment torowiska na południe od stacji Pińczów, stanowiący jedyny czynny odcinek i przedłużenie wpisanej do rejestru zabytków trasy, istotny przy jej obecnym użytkowaniu, ponieważ służy do zawracania kolejki. Obecnie trwa procedura zatwierdzająca podział nieruchomości na której zlokalizowane jest torowisko w związku z prowadzoną inwestycją drogową w tym obszarze. Po uregulowaniu granic geodezyjnych ogłoszone zostanie wszczęcie postępowania w przedmiocie wpisu do rejestru zabytków nieruchomych woj. Świętokrzyskiego wskazanego powyżej odcinka.”

A dwa czy w tym "wspaniałym" planie skrócenia stacji Pińczów przewiduje się możliwość wykorzystania wszystkich 4 torów, czy zostaną tylko dwa tak aby dało się zrobić oblot składu, a dwa pozostałe zakończą się bez możliwości nawrotki ( zostaną ucięte ) = ( co oznaczałoby) brak możliwości organizacji większych imprez jak choćby ostatni Pociąg do Ponidzia, podczas którego były wykorzystane wszystkie 4 tory.
Jeśli dojdzie do skracania stacji proponowałbym wykorzystanie rozebranych zwrotnic np. tej do GS-u ( bocznica nie istnieje ale rozjazd jest) czy na bocznicę pod murem ( która zapewne przestanie istnieć ) do odtworzenia wjazdu od strony Jędrzejowa na 4 tor ( najbliżej garaży i dawnej lokomotywowni ) . Można by w ten sposób uzyskać możliwość wprowadzania dłuższych składów gdyż zwrotnica ta była usytuowana wcześniej - jeszcze przed lokomotywownią.

PS

Samo rondo będzie usytuowane po za stacją, w celu stworzenia ronda będą burzone budynki nieopodal stacji. Natomiast sama idea skracania stacji wzięła się z tego że władze ochoczo pragną mieć dojazd do nowo wybudowanej hali, a wiadomo do tak wspaniałego obiektu dojazd nie może być utrudniony przez przejazd kolejowy. Dojazd do hali będzie przebiegał mniej więcej po śladzie tej wyjeżdżonej drogi przez tory prowadzącej za garaże i do hali. Moim zdaniem można by zrobić to tak aby i tory w obecnym kształcie funkcjonowały i dojazd do hali, a tym bardziej że jest planowany drugi dojazd do hali w miejscu gdzie obecnie koczy się obecnie ul. Republiki Pińczowskiej.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Dariusz on 20 Sierpień 2014, 13:11:24
Myślę, że znów pojawia się dużo słów typu "potrzeba", "ważne jest", "musi" charakteryzujących się wysokim stopniem bezosobowości.
Cała sytuacja jest doskonałym polem do popisu dla Pana Prezesa Stowarzyszenia Antoniego K. aby w swoim mateczniku te wszystkie kwestie ustalił.

PS
Dawny tor odstawczy transporterów przy ulicy zostanie skrócony. Plan przebudowy powinien uwzględniać nowy układ stacyjny, jako że wykonawca inwestycji będzie zobligowany do jego wykonania.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 13 Wrzesień 2014, 21:11:58
Inne niż kolejowe czy wędkarskie zastosowanie kolejowego mostku wąskotorówki w Skrzypiowie pod Pińczowem.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Dariusz on 14 Wrzesień 2014, 08:29:49
Jestem pod wrażeniem Nowej, świeckiej tradycji w Pińczowie  ;D


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: zlotakolej on 23 Wrzesień 2014, 20:05:58
Także tego......
http://pinczow.com.pl/news.php?nid=1711 (http://pinczow.com.pl/news.php?nid=1711)


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Semafor on 28 Październik 2014, 15:13:44
A może by zapytać o losy kolejki podczas debaty publicznej kandydatów na burmistrzów Pińczowa http://www.tvswietokrzyska.pl/pinczow/wiadomosci/pinczow/item/8420-zadaj-pytanie-kandydatom-na-burmistrza-pinczowa.html (http://www.tvswietokrzyska.pl/pinczow/wiadomosci/pinczow/item/8420-zadaj-pytanie-kandydatom-na-burmistrza-pinczowa.html)


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 08 Kwiecień 2015, 19:31:09
Ogólny widok na budowane rondo od strony ul. 3 maja


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 08 Kwiecień 2015, 19:33:48
nowa przedłużona część ulicy Republiki Pińczowskiej ( dawniej Kolejowej ) poprowadzona śladem jeszcze niedawno istniejących torów kolejki. Dzięki tej ulicy będzie zapewniony dojazd, poprzez odnogą od tej ulicy, do wspaniałej hali.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 08 Kwiecień 2015, 19:35:40
Widok na stację z nowo powstającej części ulicy Republiki Pińczowskiej ( dawniej Kolejowej ) tuż przy połączeniu z rondem.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Bogdan_KRK on 08 Kwiecień 2015, 22:09:44
Witam. Czyli przebudowa już w trakcie! Dobrze,że w listopadzie zdążyłym zrobić jeszcze zdjęcia stareg układu torowego. Wygląda "TO" masakrycznie. Ciekaw jestem jak bedzie wyglądał oblot,na rozpoczęciu sezonu. Andrzeju,czy masz fotki z głowicy wjazdowej na stację Pinczów? Ciekaw jestem jak wygląda stacja od strony Umianowic. Pozdrawiam.Bogdan


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 09 Kwiecień 2015, 08:12:49
Z drugiej strony stacja wygląda w zasadzie bez większych zmian.

Jest wykonywany nowy zjazd na parking stacji w miejscu gdzie wcześniej był taki dziki zjazd z ul. 3 maja z którego najchętniej korzystali użytkownicy garaży. M.in. z tego powodu została rozebrana ta bocznica która " przylegała" do ulicy 3 maja. Został taki krótki kikut.
Moim zdaniem w tym miejscu można by ten kikut wydłużyć pod nowy zjazd i akurat zmieści się jeden wagon ( byłby zachowany choćby cząstkowo stary układ w tym miejscu).

Z tego co słyszałem z oblotem ma nie być problemu, ma być ponownie udrożniony tor nr 5 ( ten najbliżej garaży ), a jednocześnie jest to najdłuższy tor gdyż się zaczyna już przy ul. Łąkowej -jest tam zwrotnica, widziałem na własne oczy.

Sama budowa ronda i miniobwodnicy, tak jak to obserwuję będąc coróż w Pińczowie idzie bardzo sprawnie.
Dalej w kierunku na Młodzawy w zasadzie tylko teraz budowany odcinek drogi jest po śladzie torowiska. Czyli na bardzo krótkim dystansie tory gryzły się z drogą, niesamowite że na tych kilkudziesięciu metrach nie dało się tego jakoś pogodzić. Walnęli jeszcze tam w jednym miejscu na starym nasypie jakąś  betonową infrastrukturę od kanalizacji, która tam dość dziwnie wygląda tym bardziej, że przecież planowali tam ścieżkę rowerową po torach, a tu nagle wystaje takie coś dziwne z nasypu przez co i ze ścieżką może być problem w tym miejscu.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 26 Kwiecień 2015, 21:42:55
Mała aktualizacja z placu budowy w Pińczowie. Rozpoczęto układanie torów od strony Młodzaw.

Co mi osobiście bardzo przeszkadza w tej chwili na stacji ta szpaler garaży blaszaków który niesamowicie szpeci teren stacji, który wydaje się rzucać jeszcze bardziej w oczy przez to że teren wokół jest nieco porządkowany. Zdjęcie z oddali wykonywane są z  ronda. Widać że rondo jest wyżej od terenu stacji co daje nową perspektywę widokową z ulicy. Widoczny na zdjęciach chodnik okala rondo i w części przy stacji obniża się do poziomu stacji.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 30 Kwiecień 2015, 19:22:15
Prezentacja postępu prac na stacji w Pińczowie.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 30 Kwiecień 2015, 19:24:34
Układany jest również na nowo peron pomiędzy torami.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Kucyk on 30 Kwiecień 2015, 20:11:38
Panowie, to jest jakaś granda - przy rozmachu inwestycji stosować tor z szyn bitych bez podkładek ("na głucho") starymi gwoździami do staroużytecznych normalnotorowych podkładów ułożonych bezpośrednio na humusowej ziemi co ma zamaskować przyprószenie dolomitowym kruszywem?


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Ptr on 30 Kwiecień 2015, 20:47:41
Mam również nadzieję ze nikt przy zdrowych zmysłach nie odbierze tych kanciastych styków przy rozjeździe jeżeli zostaną takie, jakie widać na tych zdjęciach...

Do tego dobrze by było wysmarować jakimś przepałem chociaż miejsca gdzie były ucinane podkłady.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 03 Maj 2015, 22:13:21
http://www.pinczow.com/news/display.php?ID=6853 (http://www.pinczow.com/news/display.php?ID=6853)


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: kwieciu on 18 Maj 2015, 12:14:30
Zastanawiam się czy już naprawdę brakło paru groszy, żeby bezpośrednio przed stacją położyć kostkę, tak jak to widać na tym zdjęciu (http://www.pinczow.com/news/foto/13353.jpg)
Wydaje mi się, że Pińczów jest antykolejkowy. Mają jeszcze większy potencjał a niżeli Jędrzejów, a nie potrafią tego wykorzystać


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Dariusz on 18 Maj 2015, 13:09:48
Wydaje mi się, że Pińczów jest antykolejkowy.
Ależ tak jest od samego początku funkcjonowania SwKD. Natomiast mocno dało się to zauważyć za obecnego włodarza.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 18 Maj 2015, 14:35:16
Cały potencjał to szlak nad Nidziański czyli Wiślica - Umianowice a niedawno doszła jeszcze Wygoda.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andy on 18 Maj 2015, 18:18:53
Zastanawiam się czy już naprawdę brakło paru groszy, żeby bezpośrednio przed stacją położyć kostkę, tak jak to widać na tym zdjęciu

a po co?


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Ptr on 18 Maj 2015, 18:41:56
Akurat odnośnie takiej kostki już zostało tu napisanych wiele komentarzy :P


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 18 Maj 2015, 22:45:33
Pojawiły się kozły na stacji w
Pińczowie ( pierwsze zdjęcie )

Dwa pozostałe zdjęcia przedstawiają nowy zjazd na parking stacji, no i przede wszystkim w zasadzie zlikwidowaną bocznicę na której wcześniej stały zabytkowe wagony. Osobiście uważam, że warto by było tę bocznicę odtworzyć w małym bardzo zakresie, czyli pod ten nowy zjazd, jakiś krótki wagon 2-osiowy z pewnością by się mieścił, bądź w razie potrzeby drezyna, a może i coś większego. Zawsze to byłoby ciekawiej dla miłośników kolejki, że takie coś jest ale i co niektórzy zwykli niedzielni turyści też by się zaciekawili np. jakąś węglareczką na tej bocznicy. Takie jest moje zdanie przynajmniej, zwyczajnie jak ma być stacja to stacja, a takie małe bocznice dodają uroku właśnie małym stacyjką.

Co do ronda to już w całości jest wyasfaltowane, jeszcze bez ostatniej warstwy, pierwszy zjazd na halę już jest wykonany w mniej więcej w miejscu gdzie wcześniej się kończyła rep. pińczowskiej. Póki co zjazd ten prowadzi na ściernisko ale najprawdopodobniej tam będzie parking, na drugim zjedzie do hali, tym tuż za kozłami, póki co jest wysypany tłuczeń. Tak też się okazuje, że będą aż dwa nowe zjazdy do hali a nie jeden, a przynajmniej tak się to zapowiada. A i nadal będzie można dojechać jak do tej pory od ul. Kluka, oraz nowo powstałymi alejkami przez MOSIR.  Na łuku nowego odcinka drogi od ronda w stronę targowicy zamontowano bariery energochłonne. Ogólnie inwestycja dość z rozmachem jak na przedłużenie ulicy w miasteczku jakim jest Pińczów, oczywiście z pewnymi minusami dla naszej kolejki gdyż istniała możliwość przesunięcia torowiska tak aby pogodzić wszystkich ( oczywiście musiały by powstać nowe przejazdy kolejowe na nowych dojazdach do hali i być może to koliło w oczy co niektórych choć taki przejazd to przecież nic niezwykłego ). tym bardziej, że jak pisałem inwestycja jak na przedłużenie ulicy w Pińczowie ma rozmach a i postęp prac jest widoczny gołym okiem --- nie tak jak na Kieleckich przystankach.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Ptr on 19 Maj 2015, 00:27:44
Powiem tylko tyle:
(http://img5.demotywatoryfb.pl//uploads/1247785730_by_Paulie_600.jpg)


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Bart on 19 Maj 2015, 11:05:48
Jak ładnie położony ten tor. Miejscami wygląda trochę jak na kolejkach torfowych  ;D


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Dariusz on 19 Maj 2015, 12:55:53
Jak ładnie położony ten tor. Miejscami wygląda trochę jak na kolejkach torfowych  ;D
Chodzi o to, że już całkiem skrył się w gruncie ?


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Kucyk on 19 Maj 2015, 13:33:11
Raczej Koledze Bartowi chodzi o "krótkie" krzywe przejściowe realizowane łubkami...  :P


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Kucyk on 20 Maj 2015, 22:14:03
Jest nawet relacja (wykonana telefonem) z jazdy po tym syfie: https://www.youtube.com/watch?v=iu6qErSchQw (https://www.youtube.com/watch?v=iu6qErSchQw)


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 31 Maj 2015, 21:24:48
Tor nr 5


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 28 Styczeń 2016, 21:36:27
https://youtu.be/eIlv4Qu6T5Q?t=101

Stacja w Pińczowie z lotu ptaka.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: Dariusz on 15 Luty 2016, 17:57:41
Stacja Wiślica
https://youtu.be/OZb6y8n87JI (https://youtu.be/OZb6y8n87JI)


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 10 Wrzesień 2016, 14:21:26
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:S_zEnHQjlmkJ:www.bip.gminy.com.pl/pinczow/pliki/Protokol_%2520%2520NR_Vi_11.doc+&cd=9&hl=pl&ct=clnk&gl=pl (http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:S_zEnHQjlmkJ:www.bip.gminy.com.pl/pinczow/pliki/Protokol_%2520%2520NR_Vi_11.doc+&cd=9&hl=pl&ct=clnk&gl=pl)

Kiedyś ktoś pytał, kto się starał w PKP aby pkp zlożyło wnisoek o wykreślenie z rejestru zabytków odcinek na Wiślicę, oto odpowiedź z PROTOKÓŁU  NR VI/2011
Z SESJI RADY MIEJSKIEJ W PIŃCZOWIE ODBYTEJ
W DNIU 9 MARCA  2011

Kontynuując  -  Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa starała się od siedmiu lat u władz PKP, u Konserwatora Zabytków o zdjęcie z ochrony zabytków torów wzdłuż Wiślicy do Chmielnika i dalej,  ponieważ  nie jest uzasadnione ekonomicznie prowadzenie tej linii  w dalszym ciągu, gdyż  nie ma zainteresowania turystów.

Odpowiedź też jest ciekawa.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: gajos on 10 Wrzesień 2016, 20:54:40

Odpowiedź też jest ciekawa.

 
Żeby zaoszczędzić czasu na szukanie tych wypowiedzi, o kolejce jest na samym dole.


Tytuł: Odp: Szlak Pińczów - Młodzawy
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 18 Luty 2017, 22:29:16
Stacja w Złotej pińczowskiej już chyba nie osiągalna. cześć równi stacyjnej zagrodzona. Powiększył się teren składu budowlanego urzędującego na dawnych włościach cukrowni. Ciekawe co będzie z szynami, wykolejnicami i zwrotnicami. Teren jak wiemy był własnością gminy czy nadal jest, nie wiem. Nawet w kontekście planowanej ścieżki po torach to absurdem było oddanie pod działalność tego pasa, nie będzie za bardzo którędy teraz tę ścieżkę ewentualnie puścić. Sam przejęty pas jest dość wąski  w stosunku do posiadanego placu przez firmę tam działającą i trochę mnie zdziwiła chęć posiadania tego kawałka.