Świat kolejek wąskotorowych

CZYNNE => Kolej Wąskotorowa Rogów-Rawa-Biała => Wątek zaczęty przez: KLAN PALUCHOWSKICH on 20 Sierpień 2009, 00:22:02



Tytuł: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: KLAN PALUCHOWSKICH on 20 Sierpień 2009, 00:22:02
Skoro inni mają to dlaczego by Rogów działu prasowego mieć by nie miał :)

Na dobry początek:
Cytat: "Polskie Radio Łódź"
Wakacyjne szlaki Radia Łódź – Łódzkie 2009 (Rawa Mazowiecka)
W najbliższy piątek 21 sierpnia, w ramach cyklu piątkowych, wakacyjnych audycji Polskie Radio Łódź zagości w Rawie Mazowieckiej. Spotkacie nas Państwo na Placu Wolności przy budynku Straży Pożarnej.

W programie na żywo opowiemy słuchaczom Radia Łódź, dlaczego warto odwiedzić Rawę Mazowiecką. Razem z Redakcją Głosu Rawy Mazowieckiej i Okolicy, przejrzymy poranną prasę. Przy porannej kawie porozmawiamy o rzeczach poważnych i mniej poważnych. Pojedziemy Rogowską Kolejką Wąskotorową zwiedzając po drodze między innymi: muzeum kolejki, arboretum, kościół w Boguszycach, Głuchowie i Zamek Książąt Mazowieckich. Jednym słowem sprawdzimy magię i przyciąganie miejsca.
Zapraszamy do naszego plenerowego studia wszystkich, którzy na antenie  mają ochotę opowiedzieć
o Rawie Mazowieckiej i okolicy.
Do zobaczenia!

http://www.radiolodz.pl/serwis/index.php?id=8&idd=8749 (http://www.radiolodz.pl/serwis/index.php?id=8&idd=8749)


Tytuł: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Adam W on 24 Sierpień 2009, 21:52:09
Graliśmy caaaaały dzień :)

http://kolejrogowska.pl/?page_id=2


S pozdravem Adam


Tytuł: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Phinek on 22 Grudzień 2009, 15:32:34
Zaległe ale warto podlinkować:
http://muzeummotoryzacji.blog.onet.pl/Weekend-wrazen,2,ID388981035,n

(http://muzeum.motoryzacji.eu.interii.pl/rogow)
Cytuj

W ramach współpracy z innymi jednostaki muzealniczymi nasza specjalistka d/s oświatowych została zaproszona do Rogowa na kolejkę wąskotorową. Wrażenia ogromne, muzeum przepiękne napewno w przyszłym roku wrócimy być może z innymi fanami koni mechanicznych.


Tytuł: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Phinek on 13 Styczeń 2010, 23:16:09
Faktycznie na poziomie Faktu:

http://www.efakt.pl/Zlodzieje-zepsuli-ciuchcie,artykuly,61302,1.html

Cytuj

2 tysiące złotych nagrody wyznaczono za schwytanie wandali, którzy rozkręcili i ukradli śruby i podkłady do torów rogowskiej wąskotorówki. Ciuchcia nie może jeździć po swojej turystycznej trasie

Pięć lat temu także rozkradziono torowisko. – Złodziej nie ma wyobraźni, nie pomyślał, że pracowaliśmy właśnie nad rozwinięciem kursów, że ludzie mieliby pracę. Zamiast zatrudnić dodatkowego maszynistę, musieliśmy zająć się odbudową torów – przyznaje Jacek Fink Finowicki (28 l.), wolontariusz Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych.
Tym razem także złodzieje wyrządzili potężne straty. Odkręcili 260 podkładek i 780 wkrętów z torów. Zrobili to na 120 metrach, ale choć to tak niewielki odcinek, wiadomo, że kolejki się przez niego nie przeniesie.
Miłośnicy ciuchci zapowiadają, że uruchomią ją od nowa. W Rogowie nikt nie wyobraża sobie sezonu turystycznego bez wąskotorówki. Od maja do października wozi ona setki osób do najpiękniejszego w Polsce arboretum. Każda przejażdżka ciuchcią jest niesamowitą atrakcja dla małych i dużych. Przejazdy często połączone są ze wspólnym ogniskiem. I choć zabrano się już za kompletowanie nowych części i naprawę szkód, nadal poszukiwany jest sprawca kradzieży. – Powinien zostać ukarany, to co zrobił nie może ujść mu bezkarnie. Inaczej w Polsce będziemy tracić wszystko – uważają słusznie rogowianie.
[MM]


Tytuł: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Ariel Ciechański on 18 Styczeń 2010, 13:19:58
Wąskotorówką na imprezę     

Przejażdżka kolejką wąskotorową to oryginalny pomysł na imprezę urodzinową, weselną czy nawet warsztaty teatralne. Realizacją tego typu nietypowych zamówień zajmuje się kolej rogowska.

Jeszcze kilka lat temu nad Rogowską Koleją Wąskotorową wisiało widmo złomowania. Sprawą zainteresowali się jednak pasjonaci z Fundacji Kolei Wąskotorowych. Reaktywacji sprzyjało wpisanie jej do rejestru zabytków, a także zainteresowanie Starostwa Powiatowego w Rawie Mazowieckiej przejęciem historycznej linii.
W 2003 r. fundacja stała się pełnoprawnym operatorem kolei wąskotorowej Rogów – Rawa Mazowiecka – Biała Rawska. Rok później uruchomiono pierwsze kursy turystycznych pociągów pasażerskich na zamówienie grup zorganizowanych.

Pokochali kolejkę
– Połączyło nas zamiłowanie do starej kolei. Niewielu z nas zajmuje się kolejnictwem zawodowo. Na co dzień jesteśmy informatykami, naukowcami, menedżerami. Jest nawet jedna księgowa,  która w weekendy jako wolontariuszka pomaga naprawiać silniki lokomotyw – mówi Adam Wawrzyniak, pracownik kolei rogowskiej.
Członkowie fundacji, którzy określają się mianem profesjonalnych hobbystów, mają już sporo sukcesów na swoim koncie. Po kilku latach społecznej pracy mogą pochwalić się największą w Polsce, obok Muzeum Kolejnictwa w Sochaczewie, kolekcją zabytkowego taboru wąskotorowego zgromadzonego przez hobbystów.
Stacja Rogów Towarowy Wąsotorowy szczyci się obecnie jednymi z najciekawszych zbiorów tego typu sprzętu w Europie. Do końca 2004 r. fundacji udało się zgromadzić kilkadziesiąt jednostek taboru, w tym dwa parowozy, pięć lokomotyw spalinowych, dwa wagony motorowe i pięć osobowych.
waskatorowka_na_impreze_1
Stacja Rawa Mazowiecka (Fot. arch. Kolei Rogowskiej Wąskotorowej)

Pasjonaci dokładają wszelkich starań, by wszystkie wagony i lokomotywy jeździły w historycznym malowaniu, a obsługa pociągu w odpowiednim umundurowaniu. Co roku dzięki długotrwałym i pieczołowitym remontom do ruchu wracają kolejne pojazdy.
– Mimo to z finansowego punktu widzenia nie jest najlepiej. Kolejka nie otrzymuje żadnych dotacji, a wszystko co do tej pory osiągnęliśmy, to zasługa ciężkiej pracy wolontariuszy – dodaje Wawrzyniak.

Wąskotorowy biznes
Całe finansowanie zabytku opiera się na wpływach z biletów i pomocy sponsorów. Pozwala to tylko na pokrycie kosztów bieżących, tj. paliwa, wynagrodzenia dla obsługi pociągów itp. Dużo zależy także od wsparcia udzielanego przez podatników. Fundacja ma status Organizacji Pożytku Publicznego, dzięki czemu podatnicy mogą jej przekazać 1 proc. dochodów podczas rozliczenia PIT.
Wymagane fundusze na remont całego taboru wciąż jednak przekraczają możliwości finansowe fundacji. Obecnie poszukiwane są środki na remont nieużywanego od 20 lat parowozu.
Kolej rogowska z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów. Poza ofertą tradycyjnych przejazdów organizowanych dla przedszkoli, szkół, firm i innych organizacji istnieje także możliwość wynajęcia wąskotorowych pociągów na wszelkiego rodzaju imprezy.
Historyczna wąskotorówka robi furorę m.in. za sprawą pociągu ślubnego. Narzeczeni wraz z gośćmi mogą dojechać do jednego z zabytkowych kościołów położonych na szklaku wąskotorówki.  Skład pociągu może pomieścić aż 150 osób.

waskatorowka_na_impreze_2
Wagon przed i po remoncie (Fot. arch. Kolei Rogowskiej Wąskotorowej)

Kolej rogowska zajmuje się także organizacją imprez rocznicowych, urodzinowych czy imieninowych. Zabytkowy pociąg zawozi wówczas gości na stację w Jeżowie, gdzie przy rozpalonym ognisku zaczyna się zabawa. – Jednymi z najciekawszych kursów były warsztaty teatralne zorganizowane przez Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich ŁóPTA. Zajęcia w pociągu na całej trasie i przedstawienia młodych artystów na stacji w Rogowie i Białej są dla nas niezapomnianym przeżyciem – opowiada Wawrzyniak.
Kolej rogowska powstała podczas pierwszej wojny światowej jako wojskowa kolej polowa, zaopatrująca front w żywność i amunicje. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości została wcielona w struktury nowopowstałych Polskich Kolei Państwowych. Na przełomie 2000 i 2001 r. znacznie ograniczono ruch, by ostatecznie 9 czerwca 2001 r. zamknąć przewozy pasażerskie na tej trasie.
Monika Gajewska-Okonek


Tytuł: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Adam W on 18 Styczeń 2010, 13:49:52
Ło Matko!


Tytuł: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Ariel Ciechański on 18 Styczeń 2010, 14:02:27
Cytat: "Adam W"
Ło Matko!


Ano ło matko. Staśka czy Józka żeś z posady wysiudał :-P


Tytuł: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Phinek on 26 Styczeń 2010, 22:55:15
Niby nie o kolejce:

http://www.zczuba.pl/zczuba/1,90957,7354437,Konfrontacje_na_przedpolu__Marcin_Najman___Mariusz.html

Ale:

Cytuj
...
Atrakcje w rodzinnych miastach

Marcin Najman: częstochowska Jasna Góra

Mariusz Pudzianowski: Kolejka Wąskotorowa Rogów - Rawa - Biała

To będzie kontrowersyjny werdykt, ale lubimy małomiasteczkowe klimaty, nie lubimy tysięcy turystów na metrze kwadratowym i chętniej przejechalibyśmy się z Pudzianem ciuchcią, niż poszli z El Testosteronem do klasztoru....


Tytuł: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Phinek on 27 Marzec 2010, 01:34:43
A może by tak...?

W 2 odsłonach:
- wycinek kolejkowy  :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=cOvQZCnP_k0
- pełna wersja  :arrow: http://ww6.tvp.pl/video/2010/03/15/233781/film.asf


Tytuł: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: mch on 27 Marzec 2010, 10:26:21
Adama to chyba trzeba oficjalnie zacząć tytułować rzecznikiem prasowym kolejki. ;)


Tytuł: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: brok on 04 Kwiecień 2010, 09:51:58
Dziennik Łódzki 2 kwietnia 2010: Gdyby nie pieniądze uzbierane w ubiegłym roku z jednego procenta z PIT-ów, lokomotywa służąca niegdyś w cukrowni w Tucznie trafiłaby na złom. Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych udało się pokonać złomiarzy w przetargu, oferując 500 zł więcej.
Dzięki temu lokomotywa spalinowa WLs150-5 już w tym sezonie będzie woziła wycieczki z Rogowa do Jeżowa i Głuchowa, a z okazji imprez masowych nawet do Rawy Mazowieckiej i Białej Rawskiej, czyli na trasie niemal 50 km.

Charakterystyczna, niebieska lokomotywa, w marcu została przetransportowana do Rogowa. Obecnie trwa przegląd techniczny, a próbny kurs planowany jest w pierwszy weekend po świętach.

- Byliśmy bardzo zdeterminowani, żeby zdobyć tę lokomotywę - opowiada Jacek Fink-Finowicki z fundacji opiekującej się z rogowską wąskotorówką. - Wygraliśmy przetarg z siedmioma firmami złomiarskimi. Zapłaciliśmy za nią 15 tys. zł.

Miłośnikom kolei wąskotorowej udało się również po siedmiu latach wykarczować chaszcze przy torowisku. Dokładnie oczyszczone jest już 35 km trasy. W tym roku pomaga w pracach wyjątkowo dużo wolontariuszy. Fani wąskotorówki przed sezonem poświęcają też dużo czasu śledzeniu... portali aukcyjnych, na których pojawiają się unikatowe części wagoników. W ten sposób remontowana jest lokomotywa Lyd1-211, która na tory wyjdzie dopiero za rok.

Trwają prace przy osobowym wagonie 1Aw, zdobytym z Kruszwicy. Demontaż starych okien odsłonił zgniłe belki drewniane i mnóstwo rdzy. W wagoniki udało się jednak zainstalować oświetlenie, którego nie było od 30 lat.

Sezon kolejki wąskotorowej w Rogowie rozpocznie się w niedzielę 25 kwietnia. Pociągi jeździć będą w każdą niedzielę do 26 września, a także w długi weekend majowy. Kursy połączone będą z pieczeniem kiełbasek przy ognisku.

Do otwarcia sezonu szykuje się również rogowskie arboretum. Jeśli utrzyma się korzystna pogoda, to ogród pełen rzadkich gatunków roślin zostanie udostępniony do zwiedzania już 10 kwietnia. Otwarty jest już natomiast punkt sprzedaży roślin, gdzie można kupić niedostępne na rynku szkółkarskim gatunki klonów i magnolii, styrakowce, kolcosiły, grujeczniki. Sprzedaż roślin i drzewek odbywa się w dni powszednie w godz. 7-15. Po otwarciu arboretum punkt będzie czynny też w weekendy.
Źródło: http://lodz.naszemiasto.pl/artykul/368576,rogow-przed-sezonem,id,t.html?kategoria=662


Tytuł: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Phinek on 04 Kwiecień 2010, 10:16:23
Jak zwykle trochę pokręcili, ale ogólnie bardzo dobrze  :smile:


Tytuł: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: olgutek on 27 Maj 2010, 10:58:43
Znalezione dziś na kolej TV proponuje zacząć od 5min 18sekundy
http://www.kolejtv.pl/odcinek/kolejtv-26052010-informacje-o-powodzi-oraz-o-likwidacji-26-pociagow-pkp-intercity-61/  :mrgreen:


Tytuł: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Ogoniasty on 27 Maj 2010, 11:37:34
Konrad a co Ty tam kujesz na zimno? :mrgreen:


Tytuł: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Phinek on 27 Maj 2010, 11:57:04
minuta 6:10 i Główny organizator zamieszania, czyli KLAN PALUCHOWSKICH Bartkiem zwany.


Tytuł: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: olgutek on 27 Maj 2010, 14:52:47
ee tam prawie go nie widać


Tytuł: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: agunia on 27 Maj 2010, 17:19:51
fajnie :) tylko czemu mówiąc o naszej kolejce pokazują cały czas Skierniewice? :(


Tytuł: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Ariel Ciechański on 27 Maj 2010, 21:45:22
Cytat: "agunia"
fajnie :) tylko czemu mówiąc o naszej kolejce pokazują cały czas Skierniewice? :(


To mały rewanż dla Bartka  :lol: A tak serio Iwan nie miał sprzętu do nocnego filmowania, stąd ze Skierniewic więcej zdjęć bo miał jeszcze światło dzienne.


Tytuł: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: MarcinCapec on 28 Maj 2010, 06:32:16
Cytat: "Ariel Ciechański"
Cytat: "agunia"
fajnie :) tylko czemu mówiąc o naszej kolejce pokazują cały czas Skierniewice? :(


To mały rewanż dla Bartka  :lol: A tak serio Iwan nie miał sprzętu do nocnego filmowania, stąd ze Skierniewic więcej zdjęć bo miał jeszcze światło dzienne.



Ale za to ognicho dzielnie rozpalal przy pomocy pomaranczki ICCCC ;)


Tytuł: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: E583.002 on 28 Maj 2010, 07:15:12
Cytat: "MarcinCapec"
Pomocy pomaranczki ICCCC ;)


Oj chyba się pomyliłeś i zgubiłeś jedno "C"  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:


Tytuł: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: KLAN PALUCHOWSKICH on 28 Maj 2010, 09:55:09
Następnym razem będzie:
Bartosz Paluchowski, Fakty, Rogów

Kamil już do mnie dzwonił w tej sprawie ...

 :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Romas on 01 Lipiec 2010, 18:15:29
Nie chciałem zakładać nowego wątku, więc dałem tutaj:

http://www.rynek-kolejowy.pl/16644/Ogloszenie_przetargu_na_budowe_wiaduktu_w_Rogowie_na_linii_Warszawa__Lodz_.htm

Przejazd  "wąski" przez tę drogę jest dość blisko tego "normalnego". Czy budowa tego wiaduktu nie będzie kolidowała z przejazdem ?
 


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 01 Lipiec 2010, 18:35:59
A ta bocznica normalnotorowa do elewatora jest jeszcze sporadycznie używana??


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: 2xm on 01 Lipiec 2010, 19:03:04
Cytat: Romas
Przejazd  "wąski" przez tę drogę jest dość blisko tego "normalnego". Czy budowa tego wiaduktu nie będzie kolidowała z przejazdem?
Projektanci będą musieli jakoś sobie poradzić ;). Przyjmując dopuszczalne pochylenia niwelety drogi, promienie łuków pionowych itd. miejsca powinno im wystarczyć.


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Phinek on 01 Lipiec 2010, 19:12:31
@ Wiadukt:

Temat jest prowadzony od co najmniej 2-3 lat. Oczywiście my chcemy, aby wiadukt objął również kolejkę, gdyż w przeciwnym razie skrzyżowanie z krajówką stanie się jeszcze bardziej niebezpieczne. Pomocne jest też to, że nie tylko my wojujemy z tą inwestycją... np. swoje ale zgłasza elewator który martwi się o dojazd do siebie oraz Rogów, który stracił by jeden z wjazdów z krajówki na teren zabudowany.
Biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu (tor na nasypie) dziwne jest, że koniecznie chcą wiadukt, skoro można by drogę dołem puścić... można, lecz wody gruntowe... itd... czyli jest to sprawa długa i zagmatwana... zobaczymy co wyjdzie.

- @ 2xm:

Łuki pionowe w przypadku tej krajówki to chyba nie istnieją  ;D Proponuję przejazd tą droga przez Rawę (projektanta bym za jaja powiesił) zaś zgodnie z niweletami, to właśnie wiadukt będzie kończył się tuż przed przejazdem.

@ Elewator:

Bocznicy nie używają chyba od 5 lat, lecz:
- jest ona cały czas podpięta do torów stacyjnych
- cały czas mają u siebie Ls60 i 409Da
Dzieje się tak dlatego, że mają świadomość, że pozbyć się łatwo, odbudować jest trudno... więc wolą mieć i nie używać, niż rozpirzyć i potem żałować.


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: 2xm on 01 Lipiec 2010, 19:33:43
Cytat: Phinek
Łuki pionowe w przypadku tej krajówki to chyba nie istnieją  ;D
Co nie zmienia faktu, że mogłyby wreszcie się pojawić ;D
Szczerze mówiąc ciągnięcie drogi po nasypie/estakadzie na tak długim odcinku wymaga duużej siły przebicia  ;).
Choć z drugiej strony, nasze orły chciały już koniecznie estakadę na pewnych bagnach budować...  ::)


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Phinek on 01 Lipiec 2010, 21:38:30
Jak by nie było estakada jest współfinansowana z kasy unijnej, a to oznacza, że nie może być przy tym lipy... miejmy nadzieję, że koniec końców będzie OK.


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 01 Lipiec 2010, 21:53:14
Estakada to raczej za drogo wyjdzie. Wystarczy wykonać nasyp i 2 wiadukty.


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: 2xm on 01 Lipiec 2010, 22:53:15
Cytat: andrzej2110
Wystarczy wykonać nasyp...
... o długości niemal pół kilometra i wysokości ok. 6m.
Jeśli dobrze szacuję, będzie to jakieś 50 000 m3 dobrze zagęszczonego gruntu.
Tak, czy inaczej - droga zabawa, choć cel szczytny ;).


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 01 Lipiec 2010, 22:59:41
Kosztowna ale jakoś nie wieże aby budowa żelbetowej estakady była tańsza.
Pożyjemy zobaczymy. Tylko na ile czasu budowa wstrzyma ruch na wąskim torze??


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: 2xm on 02 Lipiec 2010, 01:15:05
Cytat: andrzej2110
Kosztowna ale jakoś nie wieże aby budowa żelbetowej estakady była tańsza.
To swoją drogą.
Problem w tym, że inwestorem jest PLK i oni będą raczej zainteresowani głównie rozwiązaniem swojego problemu, czyli skrzyżowania linii normalnotorowej z drogą. Wszystko inne będzie robione tylko w razie konieczności.
Cytuj
Tylko na ile czasu budowa wstrzyma ruch na wąskim torze??
Teoretycznie nawet w razie budowy wiaduktu nad linią wąskotorową nie ma konieczności wstrzymywania ruchu (no, może na jakiś bardzo krótki czas, mierzony w godzinach). Jak będzie w praktyce - zobaczymy.


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: emibe on 02 Lipiec 2010, 13:55:34
W dołączonych do ogłoszenia materiałach ograniczają się tylko do przejazdu normalnego. Gdace powinno zależeć na wydłużeniu nasypu i przejściu nad wąskim torem, PLK nie ma w tym interesu.

Zamawiający oczekuje, że w wyniku wykonania zamówienia zostanie wybudowany wiadukt drogowy w ciągu drogi krajowej nr 72 Rawa Mazowiecka – Łódź nad torami linii kolejowej Warszawa – Katowice w miejscowości Rogów oraz:

  • dojazdy drogowe do wiaduktu w ciągu drogi nr 72,
  • odwodnienie wybudowanego układu drogowego wraz z urządzeniami podczyszczającymi wody opadowo-roztopowe,
  • objazd awaryjny (zgodnie z Rozporządzeniem MTiGM z dn. 26.02.1996r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać skrzyżowania linii kolejowych z drogami publicznymi i ich usytuowanie (Dz.U. z 1996r. Nr 33, poz. 144 z póź. zm.)),
    Modernizacja Linii kolejowej Warszawa – Łódź, etap II, LOT C – pozostałe roboty.
  • zapewnienie dojazdów do działek - przylegających do pasa drogi krajowej, dróg powiatowych i gminnych;
  • zapewnienie dojazdów do drogi krajowej nr 72 z dróg powiatowych i gminnych;
  • pozostawienie w stanie nienaruszonym przejazdu czynnej Rogowskiej Kolei Wąskotorowej w ciągu drogi krajowej nr 72 Rawa Mazowiecka-Łódź .

PLAN (http://www.skw.org.pl/miscellanea/750mm/rogow_wiadukt.gif)
PROFIL (http://www.skw.org.pl/miscellanea/750mm/rogow_wiadukt_niweleta.gif)



Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: KLAN PALUCHOWSKICH on 15 Wrzesień 2010, 19:32:12
http://www.plk-sa.pl/komunikaty-i-wydarzenia/wybrano-wykonawce-wiaduktu-w-rogowie-na-linii-warszawa-lodz/


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: brok on 05 Październik 2010, 11:07:05
Z opóźnieniem, ale z kronikarskiego obowiązku podaję:
Dziennik Łódzki: Rogów: ostatnia w tym roku podróż kolejką wąskotorową
http://www.dzienniklodzki.pl/magazynrodzinny/311809,rogow-ostatnia-w-tym-roku-podroz-kolejka-waskotorowa,id,t.html


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: KLAN PALUCHOWSKICH on 05 Listopad 2010, 22:04:22
1. Kolej Wąskotorowa Rogów-Rawa-Biała od dziś istnieje także na portalu Facebook

http://www.facebook.com/pages/Rogow-Poland/Kolej-Waskotorowa-Rogow-Rawa-Biala/241269226134

2. Miło mi również poinformować o pojawieniu się banera reklamującego akcję 1% dla FPKW na stronie pkp.pl baner wyświetla się na przemian z innymi banerami w kolejności losowej, aby go ujrzeć należy odświeżać stronę do skutku jeśli nie wyświetli się odrazu.


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: OczeQ on 05 Listopad 2010, 23:57:27
Na necie to się nic nie uchowa... :P
http://www.facebook.com/pages/SGKW-Bytom/137533839629807
To jak, będzie wymiana "Like it!"  ::)


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: KLAN PALUCHOWSKICH on 06 Listopad 2010, 00:02:12
Na necie to się nic nie uchowa... :P
[url]http://www.facebook.com/pages/SGKW-Bytom/137533839629807[/url]
To jak, będzie wymiana "Like it!"  ::)


Dopiero sie ucze tego skryptu, jak to zrobić ?:>


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: OczeQ on 06 Listopad 2010, 00:06:28
Wchodzisz na fejsbukową stronę i pod logiem powinno być coś w stylu "dodaj do ulubionych na mojej stronie", czy jakoś tak.


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: KLAN PALUCHOWSKICH on 06 Listopad 2010, 00:07:39
Już :)

Facebook na siłe integruje mi KWRRB z moim rpofilem i połowa działań idzie z mojego profilu połowa z KWRRB


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: OczeQ on 06 Listopad 2010, 00:17:27
Też mam jakieś takie rozdwojenie na tym przybytku, ze coś napiszę i nie wiem czy się pokaże jako kolej, czy jako ja prywatnie :P


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: brok on 15 Maj 2011, 15:02:45
Dziennik Łódzki: Kolejowa Noc Muzeów

Miłośnicy kolei mogą dziś obejrzeć zabytkowe wagony i lokomotywy rogowskiej wąskotorówki.

Kolejowa Noc Muzeów zacznie się o godz. 17.15 na dworcach Łódź Fabryczna i Warszawa Centralna, skąd chętni wyruszą w podróż do Rogowa specjalnym pociągiem spółki Przewozy Regionalne. Na miejscu będzie można zobaczyć ekspozycję zabytkowego taboru, kuźnię kolejową, magazyny i halę naprawczą, gdzie praca wre przez cały rok. Po zwiedzaniu zaplanowano ognisko i przejazd do parowozowni w Skierniewicach, gdzie można będzie oglądać tabor kursujący po torach o normalnym rozstawie szyn.

Więcej: http://www.dzienniklodzki.pl/wiadomosci/403304,kolejowa-noc-muzeow-zdjecia,id,t.html (http://www.dzienniklodzki.pl/wiadomosci/403304,kolejowa-noc-muzeow-zdjecia,id,t.html)

PS coś ten skład na zdjęciu wygląda na krośniewicki :)


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: tomenaa on 15 Maj 2011, 20:17:01
Kolejka rogowska trafiła również do magazynu Łódzkiego lotniska "Łódź u fly?".
KLIK (http://lodzufly.com/flip/index.html) strona 22 i 23  ;)


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Adam W on 08 Lipiec 2011, 19:57:44
http://www.rynek-kolejowy.pl/25505/Kolej_Rogowska_remontuje_3Aw.htm (http://www.rynek-kolejowy.pl/25505/Kolej_Rogowska_remontuje_3Aw.htm)

S pozdravem Adam


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Adam W on 19 Lipiec 2011, 21:53:49
http://expressilustrowany.pl/10-latek-wyszedl-z-domu-by-pojezdzic-waskotorowka-odnalezli-go-policjanci,artykul.html?material_id=4e22c90b9a22dd143c000000 (http://expressilustrowany.pl/10-latek-wyszedl-z-domu-by-pojezdzic-waskotorowka-odnalezli-go-policjanci,artykul.html?material_id=4e22c90b9a22dd143c000000)


S pozdravem Adam


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Ptr on 14 Listopad 2011, 00:31:18
http://www.rynek-kolejowy.pl/28658/Lodzkie_rogowska_waskotorowka_ze_swiadectwem_bezpieczenstwa.htm (http://www.rynek-kolejowy.pl/28658/Lodzkie_rogowska_waskotorowka_ze_swiadectwem_bezpieczenstwa.htm)

Skany rzeczonych świadectw można zobaczyć na stronie fpkw.org


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Ptr on 22 Grudzień 2011, 17:33:05
No i mamy kolejny, poważny problem :-[ :

oficjalna informacja w aktualnościach na naszej stronie:
http://kolejrogowska.pl/?page_id=2 (http://kolejrogowska.pl/?page_id=2)

i informacje w internetowej prasie:
http://www.rynek-kolejowy.pl/29674/Kolej_Rogowska_kradziez_na_80_tys_zlotych.htm (http://www.rynek-kolejowy.pl/29674/Kolej_Rogowska_kradziez_na_80_tys_zlotych.htm)
http://wyborcza.pl/1,91446,10860222,Lodzkie__Policja_szuka_sprawcow_kradziezy_elementow.html (http://wyborcza.pl/1,91446,10860222,Lodzkie__Policja_szuka_sprawcow_kradziezy_elementow.html)
http://www.kurierkolejowy.eu/aktualnosci/6366/Skradziono-tory-rogowskiej-waskotorowki.html (http://www.kurierkolejowy.eu/aktualnosci/6366/Skradziono-tory-rogowskiej-waskotorowki.html)


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 22 Grudzień 2011, 18:35:52
Tylko patrzeć jak szyny zaczną znikać...

Ale jak sprzedać na złom bez wzbudzania podejrzeń tyle podkładek i wkrętów?? :o


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: OczeQ on 22 Grudzień 2011, 22:16:57
A jak sprzedać 212 mb. szyn pociętych na 2m kawałki?
teoretycznie złomiarz "kolejowego" przyjąć nie może, a wyparowało... :/


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Łowca on 31 Grudzień 2011, 21:38:56
Z lewymi papiurami żaden problem - złomiarz wystawi fakturę czy rachunek na nie istniejący podmiot który przywozi na skup to i owo co za problem pieczątki wyrobić, gorzej się sprawa ma z dowodzikiem ale dla chcącego nie ma nic trudnego...

A już napewno nie jeżeli w gangu znajduje się osoba pracująca legalnie w firmie zajmującej robotami na infrastrukturze... może i pseudo legalnie wtedy da się wszystko gdzieś wcisnąć i nawet nikt się nie zorientuje...

Niejaki znany złomiarz swego czasu mnóstwo porozbierał na niejednej kolejce w biały dzień, pokazując  fłaszywe zezwolenie na rozbiórkę tego i owego...

Po mojemu to nie jest robota amatorów...


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Ptr on 02 Styczeń 2012, 00:58:12
Na pewno nie byli to amatorzy...
Musieli mieć w miarę cichy mechaniczny sprzęt do odkręcania wkrętów (co ciekawe jak gdzieniegdzie był wbity hak, to podkładka zostawała), porządny transport i opracowany sposób upłynnienia gorącego towaru.


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Kucyk on 02 Styczeń 2012, 10:32:25
Stawiam na Grupę Operacyjną z Brzezin. Na GrKD chyba ze trzy akcje podobne odwalili.


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Adam W on 03 Grudzień 2012, 10:29:06
BTWT donosi: http://polishrail.wordpress.com/2012/11/30/double-celebrations-at-rogow/ (http://polishrail.wordpress.com/2012/11/30/double-celebrations-at-rogow/)


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Adam W on 28 Styczeń 2013, 19:22:31
Zapraszam na Rynek Kolejowy do zapoznania się z podsumowaniem roku 2012 na Kolei Rogowskiej!

http://www.rynek-kolejowy.pl/39117/Kolej_Rogowska_Minal_kolejny_rok.htm (http://www.rynek-kolejowy.pl/39117/Kolej_Rogowska_Minal_kolejny_rok.htm)


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 01 Luty 2013, 16:04:52
Trzeci etap przejęcia kolei wąskotorowej (http://www.youtube.com/watch?v=_PmGIwKor4s#ws)


Tytuł: Wąskotorówka ma nowy wagon, peron i semafory
Wiadomość wysłana przez: brok on 08 Marzec 2013, 19:24:49
Dziennik Łódzki: Kolej wąskotorowa z Rogowa wzbogaciła się o kolejny zabytkowy wagon. Będzie on woził podróżnych w nadchodzącym sezonie.
Do poczytania: http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/778055,waskotorowka-ma-nowy-wagon-peron-i-semafory,id,t.html (http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/778055,waskotorowka-ma-nowy-wagon-peron-i-semafory,id,t.html)

Wagon nie jest wprawdzie z 1908 roku, no ale cóż, dziennikarze... ważne jednak, że o kolejce tuż przed sezonem słychać.


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Adam W on 24 Marzec 2013, 17:05:33
A dziś TVN24 na żywo z Bxhpi 1908 :)

http://kolejrogowska.pl/?page_id=2 (http://kolejrogowska.pl/?page_id=2)

(http://kolejrogowska.pl/obrazki/2013/03/tvn03.jpg)


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Ptr on 07 Maj 2013, 00:12:42
Reportaż o Kolei Rogowskiej w TVP Łódź 03.05.2013:

Reportaż o Kolei Rogowskiej w TVP Łódź 03.05.2013 (http://www.youtube.com/watch?v=lAhWBdPuBA4#ws)


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Michał Z on 20 Sierpień 2013, 06:14:01
Jest już w necie dostępny ostatni reportaż TVP o gminie Rogów:
http://www.tvp.pl/lodz/spoleczenstwo/unijne-kolory-regionu/wideo/01082013/11963080 (http://www.tvp.pl/lodz/spoleczenstwo/unijne-kolory-regionu/wideo/01082013/11963080)
na początku kilka minut jest o Kolei Rogowskiej


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Sonntag on 09 Grudzień 2013, 11:33:37
O złomiarzu z Rogowa:

http://www.rynek-kolejowy.pl/49768/skradziono_czesci_kolejki_waskotorowej_w_rogowie.html (http://www.rynek-kolejowy.pl/49768/skradziono_czesci_kolejki_waskotorowej_w_rogowie.html)


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Kucyk on 30 Lipiec 2014, 20:54:37
Podróż kolejką wąskotorową z Rawy Mazowieckiej do Białej Rawskiej 2014 / eRawa.pl (http://www.youtube.com/watch?v=-IDowqSnzj8#ws)


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Ptr on 07 Sierpień 2014, 00:12:33
Portal erawa.pl donosi (http://erawa.pl/czy-waskotorowka-calkowicie-zniknie-z-krajobrazu-powiatu-rawskiego-utworzenie-muzeum-kolei-waskotorowej-mogloby-temu-skutecznie-zapobie/) (uprzejmie :P ):

Cytuj
Czy wąskotorówka całkowicie zniknie z krajobrazu powiatu rawskiego? Utworzenie Muzeum Kolei Wąskotorowej mogłoby temu skutecznie zapobiec…

Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych, która zarządza kolejką Rogów – Rawa Mazowiecka – Biała Rawska obawia się, że będzie musiała ograniczyć zasięg funkcjonowania wąskotorówki. Głównym powodem są problemy finansowe, przez które niebawem zabytkowa kolejka może w ogóle nie pojawiać się na torach. Zarząd powiatu rawskiego chce jednak wybrnąć z kłopotu i sięgnąć po unijne środki przeznaczone na ratowanie zabytków.

Kolejka wąskotorowa na terenie powiatu rawskiego istnieje prawie od stu lat. W przyszłym roku popularna wąskotorówka będzie obchodziła okrągłą rocznicę. Jednak przyszłość tego zabytku nie jest zbyt pewna. Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych boryka się z trudnościami finansowymi i samodzielnie nie jest w stanie pokryć wszystkich kosztów utrzymania wyjątkowej komunikacyjnej infrastruktury.
– Wszystko starzeje się w zawrotnym tempie. Infrastruktura ma swoje lata i utrzymanie jej w stanie umożliwiającym użytkowanie jest nie do udźwignięcia dla ludzi działających społecznie – mówi Adam Wawrzyniak, prezes Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych.

W związku z koniecznością systematycznego inwestowania w utrzymanie wąskotorówki, fundacja zwróciła się o pomoc do powiatu rawskiego. Brak środków na bieżące wydatki może bowiem doprowadzić do ograniczenia kursowania kolejki tylko do odcinka z Rogowa do Jeżowa. Powiat rawski zostałby więc całkowicie pozbawiony tej niepowtarzalnej atrakcji.
– Serce kolei wąskotorowej znajduje się w Rogowie, tam jest parowozownia i warsztaty – dodaje prezes Wawrzyniak.

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Rawie Mazowieckiej?

Zarząd Powiatu Rawskiego chcąc zapobiec utracie zabytku, rozważa przeniesienie części wagonów i lokomotyw do Rawy. Tego typu działanie wiązałoby się jednak z koniecznością przystosowania lokalnego obiektu, na co potrzebne są niemałe finansowe środki.
– Chcielibyśmy, żeby mieszkańcy powiatu rawskiego byli bliżej tego, co kolej wąskotorowa ma w posiadaniu. A z daleka tej wąskotorówki się nie czuje, tylko znaki, które nas denerwują. Trochę traktujemy tę kolej jak trudne dziecko, bo nie przynosi zysków, a trzeba w nią inwestować – mówi Marian Krzyczkowski, wicestarosta rawski.

W Rawie Mazowieckiej w celu pozyskania środków na rewitalizację ma powstać Muzeum Kolei Wąskotorowej, w ramach którego można by stworzyć stałą wystawę zbiorów, ale także zorganizować w miarę regularny ruch pasażerski. Prawdopodobnie tuż po wakacjach zapadną pierwsze decyzje w sprawie ratowania kolejki.
– Na jesieni rozpoczniemy działania w formie instytucjonalnej oraz zajmiemy się organizacją pomocy finansowej dla Fundacji. Prawdopodobnie przekażemy jej wszystkie wpływy z dzierżawy, służebności budynków kolejki, a także kilkadziesiąt tysięcy na bieżącą działalność – dodaje wicestarosta Krzyczkowski.


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Harry Potter on 07 Sierpień 2014, 15:26:58
No to jak już się pojawiają takie pomysły jak rozsianie taboru po linii to nie wróżę nic dobrego.
Skończyć się to może ( oby nie) jak na Mławskiej KD - dewastacją taboru jak Lxd2 stojącego prawie w polu...


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Ptr on 07 Sierpień 2014, 15:51:12
Spokojnie, jeśli do tego dojdzie, to nie będzie to takie po prostu zostawienie wagonów w krzaczorach.
Takie posunięcie ma na celu:
a) zrobienie trochę luzu na stacji w Rogowie, bo teraz często manewry odbywają się na zasadzie znanej z takiej gry logicznej gdzie aby przesunąć jeden klocek trzeba mu zrobić miejsce przesuwając inny (na stacji jest w tej chwili 120+ jednostek taboru),
b) stworzenie bazy postojowej dla turystycznego składu w Rawie, tak aby na tym odcinku linii był prowadzony częstszy ruch, bo przeszkoda w postaci długiej trasy podsyłu z Rogowa (30 km) zniknie,
c) być może przy takiej okazji uda się uzyskać fundusze na remont większy najbardziej wyeksploatowanych odcinków szlaku,
d) oczywiście także pozyskanie funduszy na remont taboru na wystawę do Rawy.


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 07 Sierpień 2014, 16:48:47
Muzeum w Rawie a ognisko w Boguszycach i planowy ruch na odcinku Rogów-Rawa. Jeśli samorząd weźmie się za pomoc i unijne fundusze może się to udać. Gorzej jeśli są to tylko przedwyborcze obiecanki...


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: gajos on 20 Sierpień 2014, 00:43:53
Muzeum w Rawie a ognisko w Boguszycach i planowy ruch na odcinku Rogów-Rawa. Jeśli samorząd weźmie się za pomoc i unijne fundusze może się to udać. Gorzej jeśli są to tylko przedwyborcze obiecanki...

I tak nie przyjedziesz a wypowiadasz się jakbyś był codziennie.
Tradycyjnie stawiam Tobie Andrzeju bilet. Do tego zafunduję kubek z nadrukowaną kolejką, żebyś miał na pamiątkę. Ewentualnie inne gadżety z kolejkowego kramiku. O ile się pojawisz...


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: brok on 13 Styczeń 2015, 10:09:11

Rynek kolejowy:

Rogowska kolej utrzymała poziom przewozów

Zarządzana przez organizację pozarządową Kolej Wąskotorowa Rogów - Rawa – Biała przewiozła ponad 8 tysięcy podróżnych w 2014 r. Dwie trzecie podróżnych wybrało pociągi rozkładowe, uruchamiane na jedynej eksploatowanej w województwie łódzkim drodze żelaznej o niższym od 1435 mm rozstawie szyn.


Kolej Rogów - Rawa – Biała
Kolej Wąskotorowa Rogów – Rawa – Biała powstała podczas I wojny światowej w celach militarnych. Po I wojnie światowej jej zarządcą zostało PKP. W 2002 r. zarząd nad koleją wąskotorową przejęła Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych, która uruchomiła przewozy oraz podjęła się prac niezbędnych do utrzymania przejezdności trasy. Omawiana kolej wąskotorowa w roku 2015 będzie obchodzić 100-lecie powstania.

Przewozy w 2014 r.
W ubiegłym roku wielkość przewozów pasażerskich była podobna jak w 2013 r.
- W 2014 roku Kolej Wąskotorowa Rogów - Rawa - Biała przewiozła ponad 8 tysięcy pasażerów z czego ok. 65% to pasażerowie pociągów rozkładowych. Pozostali pasażerowie zostali przewiezieni kursami czarterowymi - informuje „Rynek Kolejowy” Michał Zajfert, Członek Zarządu Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych, która jest operatorem dawnej kolei dojazdowej.
Podobny wynik przewozowy (porównując rok do roku) wynikał z braku większych zmian w ofercie przewoźnika. Pociągi rozkładowe były uruchamiane w niedziele na odcinku Rogów - Jeżów. Ponadto w wybrane dni składy kursowały na dłuższych trasach. Ruch realizowany jest wagonami pasażerskimi zamkniętymi i otwartymi, które są prowadzone lokomotywami spalinowymi. Na Zabytkowej Kolei Wąskotorowej wykorzystywana jest trasa o długości 49 km.

Jednak prowadzenie przewozów to nie jedyna aktywność Fundacji na Kolei Wąskotorowej Rogów - Rawa – Biała. Organizacja pozarządowa angażuje się w prace infrastrukturalne oraz prace nad taborem.
Odnośnie robót torowych operatorowi zależy na utrzymaniu przejezdności całej zarządzanej drogi kolejowej.
- Cały czas pracujemy nad utrzymaniem przejezdności linii. Przykłady z innych rejonów Polski pokazują że nawet chwilowe zaniedbanie prowadzi do likwidacji kolejnych kilometrów wąskotorowych szlaków. To niestety najczęściej "bilet w jedną stronę", bez szans odbudowy w kolejnych latach – uważa udzielający nam informacji.
Zarządca kolei prowadzi również prace nad własnymi jednostkami taboru.
- Na warsztacie znajduje się obecnie wagon letni oraz kończona jest naprawa główna najmniejszej naszej lokomotywy Wls40. Ze względu na unikatowy i muzealny charakter naszej kolei w tym aspekcie pracujemy z największą pieczołowitością. Z resztą w Polsce, ale także poza jej granicami jesteśmy już z tego znani i jest to nasz wyróżnik – chwali się nasz rozmówca.
Obok lokomotyw i wagonów realizujących przewozy, Fundacja chwali się także „największą w Polsce kolekcją zabytkowego taboru wąskotorowego zgromadzonego przez hobbystów. Nasza kolekcja jest jedną z największych w Europie.” Staraniem operatora kolejne jednostki taboru poddawane są renowacji i przywracane do ruchu.
Finanse
Kolej Wąskotorowa utrzymuje się głównie z wpływów z biletów. Duże znaczenie mają także darowizny przekazywanych Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych. Nie bez znaczenia jest  wolontariat. W tym roku będzie także możliwość wsparcia poprzez przekazanie 1% podatku. Natomiast większego znaczenia nie mają środki przekazywane przez organy samorządu terytorialnego.
-  Samorządy wspierają nasze zadania kwotami nieprzekraczającymi łącznie kilku tysięcy złotych w
skali roku – wyjaśnia Michał Zajchert.
Taka forma finansowania najdłuższej eksploatowanej kolei wąskotorowej w Polsce powoduje, że praktycznie nie są prowadzone żadne inwestycje. Nie jest łatwe nawet zapewnienie środków na bieżące utrzymanie szlaków.
- Koszty samego dozoru infrastruktury i jej przeglądów nie są bez znaczenia. Tutaj, poza własnym nadzorem i bieżącym organizowaniem niezbędnych napraw, jesteśmy kontrolowani przez Urząd Transportu Kolejowego. Ostatnią kontrolę mieliśmy we wrześniu 2014 r. - podaje Członek Zarządu Fundacji.
Szansa na trwałą poprawę sytuacji?
W ubiegłym roku przedstawiciele Fundacji prowadzili rozmowy na temat realizacji dużego projektu rewitalizacyjnego, który ma pozwolić na wypracowanie docelowych rozwiązań dla zachowania zabytkowej kolei wąskotorowej. Jednym z pomysłów jest utworzenie samorządowej instytucji kultury. Wtedy koleją wąskotorową „zaopiekowałyby” się zainteresowane samorządy – Powiat Rawski, Miasto Biała Rawska, Gmina Rogów. Jednak w ocenie naszego rozmówcy kluczowe znaczenie będzie miało zaangażowanie władz samorządu województwa łódzkiego. Dotychczas jednak nie ma stanowiska Zarządu w tej sprawie.
- Patrząc jednak na realizowane ostatnio w łódzkiem projekty można mieć nadzieję że także Zarząd
Województwa zechce zaangażować się w to przedsięwzięcie – kończy Michał Zajchert.


Źródło: http://www.rynek-kolejowy.pl/55360/rogowska_kolej_utrzymala_poziom_przewozow.html (http://www.rynek-kolejowy.pl/55360/rogowska_kolej_utrzymala_poziom_przewozow.html)


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Wądzio on 09 Czerwiec 2015, 09:35:21
http://www.rynek-kolejowy.pl/57962/na_rogowska_waskotorowke_wroci_planowy_ruch.htm (http://www.rynek-kolejowy.pl/57962/na_rogowska_waskotorowke_wroci_planowy_ruch.htm)
Cytuj

Na rogowską wąskotorówkę wróci planowy ruch?
Opiekujący się rogowską wąskotorówką hobbyści przekonują, że linia może służyć nie tylko turystom, ale też mieszkańcom regionu. Postulują powrót rozkładowych pociągów pasażerskich i chcą, aby linię uwzględniono w wojewódzkim planie transportowym. Stanowisko Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych poparły lokalne samorządy.


Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych, która zarządza dawną Rogowską Koleją Dojazdową, chce powrotu planowych pociągów pasażerskich na najdłuższą w Polsce czynną linię wąskotorową. Postuluje więc ujęcie 49-kilometrowej trasy z Rogowa przez Jeżów i Rawę Mazowiecką do Białej Rawskiej w planie transportowym województwa. Złożony w ramach trwających konsultacji społecznych wniosek poparły samorządy gmin leżących wzdłuż torów o rozstawie 750 mm.

 – W naszej ocenie projekt planu w obecnym kształcie jest tylko utrwaleniem bieżąco realizowanych przewozów z uzupełnieniem o ewentualne nowe inwestycje PKP PLK. Dokument nie analizuje innych rozwiązań, a nawet wprost stwierdza, że Rawa Mazowiecka nie ma żadnej infrastruktury kolejowej – tłumaczy podjęcie starań Grzegorz Fidler, członek zarządu FPKW. – Tymczasem w przypadku linii lokalnych szerokość toru ma drugorzędne znaczenie i wymusza jedynie przesiadkę, co przy odpowiedniej infrastrukturze i skomunikowaniach nie stanowi żadnego problemu, podobnie zresztą jak w przypadku połączeń realizowanych wyłącznie na normalnym torze – wskazuje.

Potrzebne byłyby duże inwestycje

Fundacja twierdzi, że rogowska wąskotorówka mogłaby przewozić dwie grupy podróżnych: przemieszczających się pomiędzy miejscowościami leżącymi na jej trasie oraz dojeżdżających do Łodzi. Ci ostatni przesiadaliby się w Rogowie, korzystając z położonego tuż przy stacji normalnotorowej przystanku Rogów Osobowy Wąskotorowy. – Możliwa i właściwa skala ruchu to zatem cztery do sześciu par połączeń obsługujących całą trasę dziennie oraz dodatkowo dwie pary na trasie Rawa Mazowiecka – Biała Rawska – stwierdza przedstawiciel FPKW.

Plany zarządzających wąskotorówką funkcjonującą dziś pod nazwą Kolej Wąskotorowa Rogów – Rawa – Biała wiązałyby się jednak z koniecznością poniesienia dużych kosztów inwestycyjnych. FPKW szacuje, że niezbędne nakłady na infrastrukturę wyniosłyby ok. 40 mln zł, do tego trzeba doliczyć koszty zakupu pojazdów. – Nasz tabor ma w większości charakter muzealny, przez co nie przystaje do aktualnych standardów komfortu. Dlatego wariant początkowej obsługi linii obecnym taborem FPKW należy pozostawić jako ewentualny plan dodatkowy – wskazuje Grzegorz Fidler.

Czternaście lat bez codziennego ruchu

Zdaniem operatora KWRRB, kolej mogłaby także dodatkowo przewozić ładunki kontenerowe do rozrastającego się centrum logistycznego w Rawie Mazowieckiej. – Mogłoby to podnieść rentowność utrzymania infrastruktury – ocenia członek zarządu FPKW. Fundacja uzyskała już dość szerokie poparcie samorządów w sprawie jej postulatu włączenia rogowskiej wąskotorówki do wojewódzkiego planu transportowego. Stanowisko fundacji wsparli m.in. burmistrzowie Białej Rawskiej i Rawy Mazowieckiej i starosta rawski.

Rozkładowy ruch pasażerski pomiędzy Rogowem a Białą Rawską prowadzony był do końca funkcjonowania Rogowskiej KD w ramach struktur dawnego PKP. W ostatnim okresie nie był on jednak szczególnie intensywny i koncentrował się na odcinku Rawa Mazowiecka – Biała Rawska. Przedostatni rozkład jazdy 1999/2000 przewidywał trzy pary kursujących jedynie w dni robocze pociągów tej relacji, w tym jedną wyjazdowo-zjazdową z i do Rogowa, gdzie znajduje się zaplecze techniczne. Praktycznie nie funkcjonowało skomunikowanie z koleją normalnotorową. Od czasu przejęcia trasy przez FPKW fundacja uruchamia letnie weekendowe pociągi turystyczne w krótkiej relacji Rogów – Jeżów i rzadsze przejazdy na dalszej części trasy.
 


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Brood.K on 09 Czerwiec 2015, 18:20:30
Mamy 2015 rok, przy 50km długości linii, szlakowa rzędu 70-80km/h jest konieczna. Tu by trzeba taboru niczym z RhB (taka spalinowa Allegra?) o torach nawet nie wspomnę, bo oczywiste, że trzeba by całość położyć od nowa..
No i jak długo i za ile jedzie PKS z Rawy do Łodzi?


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Misza on 12 Czerwiec 2015, 15:19:12
Kiedyś na 750, była relacja z Grecji z wnioskiem ze marnuje sie tam na bocznicach trochę nowoczesnego taboru waskotorowego...
)

Czyli Matka UE by się ucieszyła ze szynobysy się nie marnuja...


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 30 Czerwiec 2015, 15:55:37
http://kurierkolejowy.eu/aktualnosci/24690/Waskotorowka-w-planie-transportowym-Lodzkiego.html (http://kurierkolejowy.eu/aktualnosci/24690/Waskotorowka-w-planie-transportowym-Lodzkiego.html)


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Ventlan on 15 Wrzesień 2015, 21:47:36
Cytat: [url]http://www.expressilustrowany.pl/artykul/8009525,rogowska-kolejka-waskotorowa-ma-100-lat-muzeum-na-szynach,id,t.html[/url]
Rogowska kolejka wąskotorowa ma 100 lat! Muzeum na szynach

Wystarczy pojechać zaledwie 35 km od Łodzi, aby odbyć prawdziwą podróż w czasie. Możemy pojechać do Rogowa i wsiąść w wehikuł, który przeniesie nas w lata 80. ubiegłego wieku. Jeśli się bardzo postaramy, to nawet zawędrujemy w czasy, które pamiętają co najwyżej nasze babcie i dziadkowie. Z Rogowa do Jeżowa w każdą niedzielę września kursuje zabytkowy pociąg wąskotorowy, a na uroczej stacyjce początkowej możemy obejrzeć tabor liczący nawet sto lat!


Miała zaopatrywać front

Tyle właśnie skończyła w tym roku Kolej Wąskotorowa Rogów – Rawa – Biała, najdłuższa czynna linia wąskotorowa w Polsce. Powstała w 1915 roku jako wojskowa kolejka polowa, zaopatrująca front w żywność, broń i amunicję. Zbudowano ją podczas I wojny światowej, ale żołnierze nie korzystali z niej długo. Po trzech miesiącach, w wyniku niemieckiej ofensywy, linia frontu przesunęła się na wschód, przez co kolejka straciła militarne znaczenie. Zamierzano ja rozebrać, na szczęście mieszkańcy okolicznych miast, głównie Rawy Mazowieckiej, przeciwstawili się temu i szybko zaadaptowali kolejkę do cywilnych celów transportowych. Wożono nią głównie płody rolne i drewno, ale już w 1917 roku pojawiły się pierwsze pociągi pasażerskie z Rogowa do Białej Rawskiej i z powrotem. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w 1919 roku, eksploatację wąskotorówki przejęły Polskie Koleje Państwowe – Dyrekcja w Warszawie.

Hobbyści uratowali przed hutą

Kolejka z niewielkimi tylko przerwami działała pod egidą PKP do 2001 roku, kiedy to definitywnie zamknięto ją dla ruchu pasażerskiego. Na szczęście niechcianą wąskotorówkę przejęło Starostwo Powiatowe w Rawie Mazowieckiej, a na jej operatora wybrano Fundację Polskich Kolei Wąskotorowych. Entuzjaści kolejnictwa niemal od razu przystąpili do odnawiania zabytkowego taboru, sprowadzając jednocześnie z masowo wtedy likwidowanych kolejek w całej Polsce co ciekawsze egzemplarze lokomotyw i wagonów. Szybko uruchomiono pociągi turystyczne, dbając o to, by wyglądały one dokładnie tak, jak te sprzed lat, a ich obsługa miała odpowiednie do epoki umundurowanie. Rogowska kolej jest jedyną, gdzie do dziś można kupić kartonikowy bilet, charakterystyczny dla PKP sprzed ery komputerów i drukarek biletowych. Na stacji w Rogowie zgromadzono kolekcję taboru, jakiej nie powstydziłoby się najlepsze muzeum kolejnictwa. Co ważniejsze – większość tych zabytkowych pojazdów nie tylko stoi, ale także jest wysyłana na szlak z pociągami turystycznymi.

Kiełbasa z grilla i drezyna

Przejażdżki rogowską kolejką należą do najprzyjemniejszych sposobów spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Najlepiej podróżować w odkrytym wagonie – „letniaku”, co pozwoli na bardzo bliski kontakt z otaczającą przyrodą. Można także skorzystać z ogniska rozpalanego na stacji w Jeżowie i upiec tam kiełbaskę z dworcowego bufetu. Po takim posiłku warto spalić nieco kalorii, napędzając siłą własnych mięśni drezynę ręczną. Jest ona dostępna dla każdego na stacji w Rogowie, a za podróż po rozległych torach stacyjnych płaci się, wrzucając datek do puszki zamocowanej na drewnianej podłodze drezyny. – Na brak pasażerów w tym roku nie narzekamy – mówi kierownik niedzielnego pociągu Krzysztof Madej. – Turystyka kolejowa staje się coraz popularniejsza. Wąskotorowe pociągi będą kursowały jeszcze przez trzy wrześniowe niedziele. Odjazdy z Rogowa o godzinie 11 i 13. Bilety normalne na trasę do Jeżowa i z powrotem kosztują 15 złotych, ulgowe 10.


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Adam W on 10 Marzec 2016, 20:29:49
http://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/56,48722,19730177,lodzkie-kolej-waskotorowa-rogow-rawa-biala,,5.html (http://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/56,48722,19730177,lodzkie-kolej-waskotorowa-rogow-rawa-biala,,5.html)

Zdjęcie trochę nie takie, ale opis ok :)


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: kamlox on 10 Kwiecień 2016, 21:36:16
http://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/sukcesy-rogowskiej-kolei-waskotorowej-76116.html (http://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/sukcesy-rogowskiej-kolei-waskotorowej-76116.html)

Kolejna wzmianka o KWRRB


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: andy on 26 Maj 2016, 21:27:13
http://kurierkolejowy.eu/aktualnosci/27878/rogowska-kolej-waskotorowa-w-tarapatach---znika-kolejowe-dziedzictwo.html (http://kurierkolejowy.eu/aktualnosci/27878/rogowska-kolej-waskotorowa-w-tarapatach---znika-kolejowe-dziedzictwo.html)


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Wądzio on 19 Kwiecień 2017, 17:50:50
http://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/lodzkie-wspolna-oferta-lka-i-rogowskiej-waskotorowki-81328.html (http://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/lodzkie-wspolna-oferta-lka-i-rogowskiej-waskotorowki-81328.html)

Łódzkie: Wspólna oferta ŁKA i rogowskiej wąskotorówki

(http://www.rynek-kolejowy.pl/img/fotkolejrogowskapl.JPG_732-419.jpg)

Niedzielne pociągi turystyczne Kolei Wąskotorowej Rogów – Rawa – Biała znów będą skomunikowane z pociągami z Łodzi. Dzięki porozumieniu z Łódzką Koleją Aglomeracyjną przyspieszony „ŁKA Sprinter” od najbliższej niedzieli będzie zatrzymywał się na stacji stycznej w Rogowie, umożliwiając dogodny dojazd nie tylko z Łodzi, ale i z Warszawy. Pasażerowie ŁKA mogą liczyć także na bilety wąskotorówki w promocyjnych cenach.
Wysokość zniżki (2 zł) może wydawać się niewielka, jednak w połączeniu z niższą, niż w przypadku dojazdu samochodem, ceną biletu kolejowego Łódź – Rogów oraz konkurencyjnym czasem przejazdu z centrum stolicy aglomeracji przybycie na miejsce pociągiem staje się ofertą atrakcyjną dla przeciętnego turysty. Do akcji promocyjnej dołączyło także rogowskie Arboretum (leśny ogród doświadczalny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego), w którym zniżki dla dojeżdżających ŁKA sięgają od 3 do 4 zł.

Dojazd na pociąg – znów pociągiem

Przewidziano także pulę 30 bezpłatnych biletów na przejazd ŁKA z Łodzi do Rogowa, kurs kolejką i zwiedzanie arboretum. Chętni do skorzystania z oferty powinni odebrać bilety w Centrum Obsługi Pasażera ŁKA na dworcu Łódź Fabryczna w czwartek w godzinach 16-17 lub w piątek między 8 a 16. Obowiązuje kolejność zgłoszeń i limit do 2 biletów na osobę odwiedzającą COP ŁKA. Wycieczka zorganizowana specjalnie dla szczęśliwych posiadaczy biletów odbędzie się w najbliższą niedzielę (23 kwietnia).

Inicjatywa ŁKA i KWRRB wpisuje się w konsekwentne promowanie turystyki kolejowej przez władze województwa: cykle wycieczek „Pociągiem w Łódzkie są organizowane od kilku lat. Na tym tle mogło dziwić, że w ubiegłym sezonie przedstawiciele KWRRB zrezygnowali z dostosowywania godzin odjazdu do rozkładu jazdy pociągów regionalnych, argumentując, że znakomita większość pasażerów kolejki i tak dojeżdża na miejsce samochodami.

– Specjalnie w celu przywrócenia skomunikowania z pociągami godziny odjazdów zostały w tym sezonie przesunięte o pół godziny do tyłu – mówi Kamil Jarkowski z Fundacji polskich Kolei Wąskotorowych. Pierwszy pociąg opuszcza więc mijankę przy dworcu (stacja Rogów Osobowy Wąskotorowy) o 10.30. Kolejne odjazdy następują co półtorej godziny. Przejazd do Jeżowa zajmuje 26 minut. Ruch będzie prowadzony we wszystkie niedziele aż do 24 września, a także w długie weekendy w maju, czerwcu i sierpniu.

Wkrótce do Białej z parowozem?

Istnieje też duża szansa na wznowienie w tym roku okazjonalnych przewozów na całej 49-kilometrowej trasie. – Tor na odcinku Rawa Mazowiecka – Biała Rawska został dopuszczony do użytku – mówi Jarkowski. Jak dodaje, trwają ostateczne rozmowy z władzami powiatu rawskiego. Jeśli uda się uzgodnić szczegóły z gospodarzami atrakcji turystycznych przy trasie, nie jest wykluczone przywrócenie cieszących się dużą popularnością kursów „Pociągu do Zabytków”, połączonych ze zwiedzaniem historycznych obiektów w bliskim sąsiedztwie toru.

Przynajmniej na początku sezonu nie będzie za to można przewozić pociągiem rowerów: trwa remont wagonu pocztowo-bagażowego, który w poprzednich latach służył do tego celu. W parku taborowym KWRRB może wkrótce nastąpić jeszcze jedna istotna zmiana: trwają prace nad przywróceniem sprawności parowozowi Px48-1911. W zabiegach o uruchomienie maszyny, która miałaby prowadzić pociągi historyczne, wspiera FPKW Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacja Grupy PKP.


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Tomek Janiszewski on 21 Kwiecień 2017, 17:17:51
Niesłychane: i przejazdy na całej trasie, i parowóz. Zbytków im się zachciewa, zamiast brać przykład z Grójeckiej. CArze! Widzisz i nie grzmisz? ;D


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Wądzio on 21 Kwiecień 2017, 18:24:30
Wkrótce do Białej z parowozem?

Istnieje też duża szansa na wznowienie w tym roku okazjonalnych przewozów na całej 49-kilometrowej trasie. – Tor na odcinku Rawa Mazowiecka – Biała Rawska został dopuszczony do użytku – mówi Jarkowski. Jak dodaje, trwają ostateczne rozmowy z władzami powiatu rawskiego. Jeśli uda się uzgodnić szczegóły z gospodarzami atrakcji turystycznych przy trasie, nie jest wykluczone przywrócenie cieszących się dużą popularnością kursów „Pociągu do Zabytków”, połączonych ze zwiedzaniem historycznych obiektów w bliskim sąsiedztwie toru.

Przynajmniej na początku sezonu nie będzie za to można przewozić pociągiem rowerów: trwa remont wagonu pocztowo-bagażowego, który w poprzednich latach służył do tego celu. W parku taborowym KWRRB może wkrótce nastąpić jeszcze jedna istotna zmiana: trwają prace nad przywróceniem sprawności parowozowi Px48-1911. W zabiegach o uruchomienie maszyny, która miałaby prowadzić pociągi historyczne, wspiera FPKW Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacja Grupy PKP.

UWAGA EDIT:

Wkrótce do Białej z parowozem?

Istnieje też duża szansa na wznowienie w tym roku okazjonalnych przewozów na całej 49-kilometrowej trasie. – Tor na odcinku Rawa Mazowiecka – Biała Rawska został dopuszczony do użytku – mówi Jarkowski. Wciąż jednak brakuje dopuszczenia odcinka Jeżow - Rawa do ruchu pociągów pasażerskich: z uwagi na zły stan techniczny mogą pokonywać go tylko składy bez podróżnych, co uniemożliwia zorganizowanie popularnych w ubiegłych latach "Pociągów do Zabytków".

Przynajmniej na początku sezonu nie będzie za to można przewozić pociągiem rowerów: trwa remont wagonu pocztowo-bagażowego, który w poprzednich latach służył do tego celu. W parku taborowym KWRRB może wkrótce nastąpić jeszcze jedna istotna zmiana: trwają prace nad przywróceniem sprawności parowozowi Px48-1911. W zabiegach o uruchomienie maszyny, która miałaby prowadzić pociągi historyczne, wspiera FPKW powiat rawski, gmina Rogów, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacja Grupy PKP.


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Wądzio on 21 Kwiecień 2017, 18:34:13
I jeszcze GW na ten temat:

http://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,21658716,wycieczka-do-rogowa-bedzie-tansza-jesli-pojedziesz-koleja.html (http://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,21658716,wycieczka-do-rogowa-bedzie-tansza-jesli-pojedziesz-koleja.html)

ŁKA, kolej wąskotorowa i Arboretum. Wycieczka do Rogowa będzie tańsza

Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Arboretum w Rogowie i Kolej Wąskotorowa Rogów-Rawa-Biała przygotowały wspólną ofertę. Jeśli pasażerowie ŁKA zdecydują się na wycieczkę koleją, będą mogli kupić bilety do pozostałych dwóch atrakcji w niższych cenach.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna zachęca do podróży po województwie łódzkim. W tym celu weszła we współpracę z Koleją Wąskotorową Rogów-Rawa-Biała i Arboretum w Rogowie. Od 23 kwietnia pociągi ŁKA relacji Łódź Fabryczna – Warszawa Wschodnia będą zatrzymywały się w Rogowie. To 23 minuty jazdy z Łodzi Fabrycznej i 58 minut jazdy ze stacji Warszawa Centralna. W weekendy i wybrane święta na tej trasie będzie kursowało 5 par połączeń, które pozwolą na dojechanie do jednych z największych atrakcji województwa łódzkiego. Co więcej jeśli zdecydujemy się na podróż ŁKA za bilety do Rogowa i na wąskotorówkę zapłacimy mniej. W przypadku wejścia do ogrodów w Rogowie za zwiedzanie indywidualne zapłacimy 7 zł za bilet normalny i 4 zł za bilet ulgowy (zamiast 10 i 6 zł). Zwiedzanie z przewodnikiem będzie nas kosztowało 10 zł za bilet normalny i 7 zł za ulgowy (bez biletu ŁKA ceny wynoszą odpowiednio 14 i 10 zł). Koleją wąskotorową na trasie Rogów – Jeżów – Rogów przejedziemy za 17 zł za bilet normalny i 12 zł za ulgowy. Zwykła taryfa to odpowiednio 19 i 14 zł. – 23 kwietnia z Łodzi Fabrycznej wyruszy wycieczka inaugurująca sezon letni, ale oferta przygotowana przez ŁKA we współpracy z Koleją Wąskotorową będzie obowiązywała cały sezon aż do 25 września – mówi Adam Wawrzyniak, prezes zarządu Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych. – Serdecznie zapraszam bo to ostatnia czynna kolej wąskotorowa w Łódzkiem i trzecia największa atrakcja turystyczna w Polsce według plebiscytu Polskiej Organizacji Turystycznej. Byliśmy przed Białowieskim Parkiem Narodowym czy Zamkiem Książ.

(http://bi.gazeta.pl/im/c4/28/de/z14559428Q.jpg)

Wycieczka inauguracyjna

Na 23 kwietnia przygotowano specjalne atrakcje. Impreza zacznie się o 9:15 odjazdem pociągu ŁKA z dworca Łódź Fabryczna. Między 10 a 11:30 zaplanowano zwiedzanie Arboretum, a na 12 przejazd Kolejką Wąskotorową z Rogowa do Jeżowa. W Jeżowie odbędzie się piknik. Po nim uczestnicy wycieczki wrócą do Rogowa aby zwiedzić ekspozycję Rogów Towarowy. Powrót do Łodzi planowany jest na 16:09. Na wycieczkę przygotowano 30 bezpłatnych biletów, zarówno na przejazd pociągami jak i wstęp do atrakcji. Można je odbierać na dworcu Łódź Fabryczna w Centrum Obsługi Pasażerów ŁKA w czwartek w godzinach 16-17 oraz w piątek w godzinach 8-16. O tym kto otrzyma bilet, decyduje kolejność zgłoszeń. Maksymalnie można odebrać dwa bilety. Oczywiście na wycieczkę zaproszeni są wszyscy chętni, także ci dla których bezpłatnych biletów zabraknie. O tym, że warto wybrać się do Arboretum przekonuje Janusz Falkowski, dyrektor Leśnego Zakładu Doświadczalnego SGGW w Rogowie. – Kwiecień to miesiąc, gdy już zakwitły magnolie. Za chwilę zaczną kwitnąć różaneczniki i azalie – mówi Falkowski. – W Arboretum jest zbiór kwitnących drzew i krzewów, które tworzą niepowtarzalny klimat w miejscu dawnego siedliska leśnego. Ogrody są niewątpliwą atrakcją na skalę ogólnopolską. Jednym z ulubionych miejsc zwiedzających jest alpinarium, w którym można obejrzeć prawie 900 gatunków i odmian roślin, pochodzących z gór całego świata. Oprócz samego Arboretum ciekawym obiektem jest też Muzeum Lasu i Drewna.


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Tomek Janiszewski on 21 Kwiecień 2017, 19:05:14
Rozumiem że zniżki dla dojeżdżających ŁKA dotyczą zarówno łodzian, jak i warszawiaków?

Pozdrawiam
Tomek


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: kamlox on 21 Kwiecień 2017, 20:50:08
Dokładnie :)


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Wądzio on 21 Kwiecień 2017, 21:30:24
Rozumiem że zniżki dla dojeżdżających ŁKA dotyczą zarówno łodzian, jak i warszawiaków?

Pozdrawiam
Tomek

I tych z Koluszek, i tych ze Skierniewic, i tych z całego świata...
Byleby mieli bilet ŁKA do stacji ROGÓW.


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: KLAN PALUCHOWSKICH on 22 Kwiecień 2017, 17:19:51
Rozumiem że zniżki dla dojeżdżających ŁKA dotyczą zarówno łodzian, jak i warszawiaków?

Pozdrawiam
Tomek

Zniżki dotyczą wszystkich posiadających bilet na ŁKA Sprinter do stacji w Rogowie niezależnie od stacji początkowej. Promocyjny bilet na wąskotorówkę można kupić zarówno w kasie na dworcu Fabrycznym w Łodzi jak i w Rogowie (w kasie kolejki oraz w pociągu). Zapraszamy serdecznie :)


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Dariusz on 03 Lipiec 2017, 16:52:16
Biuletyn Historyczny FPKW
http://www.fpkw.org/wp-content/uploads/2017/07/Biuletyn-Historyczny-FPKW-No.-1-z-dn.-30.06.2017-r..pdf (ftp://http://www.fpkw.org/wp-content/uploads/2017/07/Biuletyn-Historyczny-FPKW-No.-1-z-dn.-30.06.2017-r..pdf)


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Misza on 03 Lipiec 2017, 18:04:08
Biuletyn Historyczny FPKW
[url]http://www.fpkw.org/wp-content/uploads/2017/07/Biuletyn-Historyczny-FPKW-No.-1-z-dn.-30.06.2017-r..pdf[/url] ([url]ftp://http://www.fpkw.org/wp-content/uploads/2017/07/Biuletyn-Historyczny-FPKW-No.-1-z-dn.-30.06.2017-r..pdf[/url])


Jak się nie otwiera to mozna "na piechote"
http://www.fpkw.org/?page_id=1140 (http://www.fpkw.org/?page_id=1140)


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Kucyk on 04 Październik 2017, 11:20:49
Rynek Kolejowy donosi (http://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/kolej-rogowska-duza-frekwencja-brak-pieniedzy-na-remont-torow-83779.html):

Fundacja zarządzająca jedyną w województwie łódzkim czynną koleją wąskotorową stara się na różne sposoby podtrzymywać zainteresowanie turystów. Okazją do uruchomienia dodatkowych pociągów turystycznych stała się ostatnio 50. rocznica wyprodukowania rogowskich lokomotyw Lyd1. Mimo dużej popularności przewozów operator ma jednak problem ze zgromadzeniem funduszy na konieczny remont szlaku na wschód od stacji Jeżów. Sytuację mogą zmienić prowadzone z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa rozmowy na temat likwidacji absurdów prawnych - mówi w rozmowie z "Rynkiem Kolejowym" Adam Wawrzyniak z Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych.

(http://www.rynek-kolejowy.pl/img/20171003153128Lyd1.jpg_732-419.jpg)

Skąd pomysł zorganizowania urodzin lokomotyw Lyd1?


Od wyprodukowania dwóch eksploatowanych na Kolei Rogowskiej egzemplarzy – o numerach 204 i 215 – minęło w tym roku 50 lat. Z tej okazji zostały one odnowione – na razie tylko z zewnątrz. Pierwsza z nich otrzymała oliwkowozieloną malaturę fabryczną, druga – według obowiązującego na PKP po 1974 r. schematu z pomarańczowym pasem wokół pudła. Było to możliwe dzięki akcji na portalu zrzutka.pl. Reszta zebranych środków posłuży do uruchomienia w przyszłym roku nieczynnej obecnie lokomotywy nr 204. Mamy nadzieję, że będziemy dysponowali dwiema czynnymi lokomotywami tej serii już na początku przyszłorocznego sezonu turystycznego.

Czy dla obu lokomotyw wystarczy pracy przewozowej?

Z pewnością. Rezerwą taborową muszą dysponować nie tylko wielcy przewoźnicy, ale także mniejsze koleje muzealne, takie jak nasza. Przy historycznym taborze często trzeba dokonywać jakichś prac wymagających czasowego wyłączenia z ruchu. Ponadto posiadanie lokomotyw w różnych wzorach malowania historycznego zwiększa atrakcyjność naszej kolei.

Pod względem frekwencyjnym impreza urodzinowa lokomotyw okazała się dużym sukcesem. Frekwencja przerosła nasze oczekiwania. Jesień może nie wydawać się dobrym czasem dla turystyki w centralnej Polsce, tymczasem odwiedziło nas wiele osób. Postanowiliśmy też rozszerzyć program imprezy o atrakcje niezwiązane z koleją – do Rogowa przyjechało ok. 60 zabytkowych samochodów z Łódzkiego Ruchu Klasyków, były też stoiska z regionalnymi produktami. Jeśli chodzi o cały sezon, wiele korzyści przyniosła współpraca z Łódzką Koleją Aglomeracyjną – podsumowanie roku jeszcze przed nami, ale już dziś widać, że dzięki wspólnym promocjom wzrósł udział turystów dojeżdżających koleją. Mamy nadzieję, że współpracę uda się kontynuować w przyszłym roku.

Jakie są plany oferty turystycznej na przyszły rok?

Zamierzamy uruchomić wzorem bieżącego roku weekendowe pociągi w trakcie ferii zimowych w Łódzkiem i Mazowieckiem. Jeśli spadnie śnieg, uruchomimy zabytkowy pług odśnieżny, który jest dla odwiedzających dużą atrakcją. Pociągi wiosenne i letnie w sezonie 2018 będą jeździły od końca kwietnia do końca września, być może także w październiku. Na razie jednak będzie można dojechać tylko do Jeżowa.

Co ogranicza długość trasy, po której kursują pociągi?

Dalszy odcinek wymaga bardzo kosztownych napraw infrastruktury. Nie stać nas na wykonanie ich o własnych siłach. Do dziś spłacamy należności za wykonany dwa lata temu remont torów do Jeżowa – brakuje niecałych 100 tysięcy złotych. Na odcinku Jeżów – Rawa Mazowiecka konieczne są prace warte blisko milion złotych – mowa nie o naprawie, ale o zwykłym przywróceniu przejezdności. Coroczna szczegółowa diagnostyka toru wykazała, że w wielu miejscach trzeba wymienić podkłady (łącznie ok. 7600 sztuk) i wzmocnić tor. Prośba o pomoc do samorządu Powiatu Rawskiego – właściciela infrastruktury - pozostała na razie bez odpowiedzi. Udało nam się uzyskać wsparcie z Fundacji Grupy PKP, która aktywnie pomaga przy rozmaitych przedsięwzięciach związanych z dziedzictwem kolejowym. Część środków pozyskaliśmy z 1% PIT, za co przy każdej okazji gorąco dziękuję. Staramy się o pomoc również w innych źródłach. Problemem jest jednak wkład własny: przy przyznawaniu środków wojewódzkich lub ministerialnych na remont zabytków instytucja wspierająca wymaga na ogół 50% wkładu własnego. Ponadto środki samorządowe na ochronę zabytków w Łódzkiem są niewielkie i oscylują w granicach 1 mln zł dla zabytków w całym województwie. Górna granica dotacji to 50 tys. zł. Moglibyśmy więc liczyć na pozyskanie najwyżej kilkudziesięciu tysięcy złotych, a to pozwoliłoby być może na naprawę najpoważniejszych usterek toru do przystanku w Białyninie między Jeżowem a Głuchowem – ale nasze pociągi i tak nie mogłyby kończyć na nim trasy, bo nie ma tam mijanki.

Na jakim etapie są prace nad przywróceniem rogowskiego parowozu Px48 do stanu czynnego?

Powiat Rawski – właściciel pojazdu – ogłosił w tym roku przetarg, jednak nie wpłynęła żadna oferta. Tymczasem duża część środków na ten projekt pochodziła z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i musiała być rozliczona do końca bieżącego roku. Kwota ta została zatem wycofana. Niestety programy dotyczące ochrony zabytków są z reguły jednoroczne, a rozstrzygnięcia konkursów pojawiają się stosunkowo późno. Na samo wykonanie prac pozostaje więc bardzo mało czasu – szczególnie w przypadku parowozu będącego w stanie pomnikowym i nieczynnego od końca lat 80. ubiegłego wieku. Naprawa główna takiej maszyny jest czasochłonna i skomplikowana. Mamy wstępny „plan B” na przyszły rok, jednak tu też wszystko zależy od wsparcia i zaangażowania samorządów. Najważniejsze jednak, by wyremontować infrastrukturę i mieć sprawny tabor spalinowy - parowóz będzie wisienką na torcie.

Jakie uwarunkowania prawne utrudniają prowadzenie przewozów?

Rozpoczęliśmy dyskusję z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa na temat zmiany przepisów i umożliwienia korzystania ze środków Funduszu Kolejowego. Obecnie mamy do czynienia z paradoksem: wszystkie polskie koleje wąskotorowe, kupując paliwo do pojazdów, wspierają Fundusz, nie mogąc jednocześnie z niego korzystać. Pośrednio finansujemy narodowego zarządcę infrastruktury, jednocześnie sami nie mając żadnego systemowego wsparcia. To prowadzi do nieuchronnego pogarszania się infrastruktury na wszystkich polskich kolejach lokalnych. Wiemy, że w resorcie trwają prace nad zmianą przepisów, która mogłaby pomóc kolejom takim jak nasza - poczekamy na ich efekt.

W jaki sposób można wspierać odnawianie przez FPKW zabytkowego taboru?

Można zostać wolontariuszem i wspierać nas pracą na miejscu – wystarczy zgłoszenie na adres wolontariat@kolejrogowska.pl Inna możliwość to odpisanie 1% podatku na rzecz Fundacji. Formą wsparcia uruchomioną specjalnie z okazji urodzin naszych Lyd1 jest zakup pamiątkowych magnesów odwzorowujących kształt naszych pojazdów. Otrzymujemy też darowizny zarówno od osób fizycznych, jak i od firm. Każda z tych form wsparcia jest ważna i cenna. Wiele osób docenia nasze działania i daje nam to energię do kolejnych przedsięwzięć. To właśnie dzięki nim Kolej Rogowska istnieje i działa do dziś.


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: klon200 on 09 Grudzień 2017, 23:02:44
Plan schematyczny stacji Rogów Towarowa Wąsk. w postaci odbitki światłoczułej stan z dnia 15.5.1955 roku, wymiary 29 cm x 68 cm, wykaz torów,  rozjazdów, stan bd

http://allegro.pl/plan-schematyczny-stacji-rogow-towarowa-i7073121665.html#thumb/2 (http://allegro.pl/plan-schematyczny-stacji-rogow-towarowa-i7073121665.html#thumb/2)



Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Adam W on 23 Grudzień 2017, 21:01:01
http://www.expressilustrowany.pl/lodz/a/ruszyla-przedsprzedaz-biletow-na-zimowa-ciuchcie-w-rogowie,12789312/ (http://www.expressilustrowany.pl/lodz/a/ruszyla-przedsprzedaz-biletow-na-zimowa-ciuchcie-w-rogowie,12789312/)

Ruszyła przedsprzedaż biletów na zimową ciuchcię w Rogowie
Już można kupować bilety na zimowe kursy kolejki wąskotorowej w Rogowie. Podobnie jak w ubiegłym roku, ciuchcia będzie jeździć w okresie ferii, czyli na przełomie stycznia i lutego. Zakup biletów jest możliwy wyłącznie przez stronę internetową www.kolejrogowska.pl (http://www.kolejrogowska.pl).
Zimowe pociągi wyruszą w trasę 28 stycznia oraz 11 lutego. Odjazdy ze stacji Rogów Osobowy o godz. 10.35 i 13.15. Natomiast do Rogowa można dojechać z Łodzi Fabrycznej pociągiem ŁKA o godz. 9.44. Jeśli ktoś zdecyduje się kupić bilety na zimowe kursy przed 31 grudnia, za normalny zapłaci 23 zł, za ulgowy 18 zł. Po 1 stycznia ceny nieco się zmienią - normalny bilet będzie dostępny za 25 zł, zaś ulgowy za 20 zł.
Atrakcją przejazdu będzie włączenie do składu pługu śnieżnego.

Więcej na: http://kolejrogowska.pl/?page_id=6 (http://kolejrogowska.pl/?page_id=6)
Bilety w promocyjnej cenie tylko do 31.12.2017 r.



Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: dobrzyn on 16 Styczeń 2018, 21:00:01
Archiwalny film autorstwa mojego taty, kolej rogowska w 2003 roku:
https://youtu.be/377J--4olNM


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Kucyk on 14 Październik 2019, 18:00:10
Rynek Kolejowy donosi (https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/kolej-rogowska-czy-marszalek-przejmie-infrastrukture-93950.html?fbclid=IwAR3YpTJ-lomhnHTd5EOpW8wQAiEY3cFokg1HzruCV8sdGL0F7EBkbKVQrfA):

Kolej Rogowska: Czy marszałek przejmie infrastrukturę?

(https://www.rynek-kolejowy.pl/img/20191011144537KolejRogowska.JPG_732-419.jpg)

Trwają rozmowy w sprawie przejęcia całej infrastruktury Rogowskiej Kolei Wąskotorowej przez samorząd województwa. Za takim rozwiązaniem opowiada się prowadząca ruch na kolejce Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych. Zaletą takiego rozwiązania ma być stabilizacja finansowa i nowe możliwości rozwoju.

Obecna struktura własnościowa infrastruktury RKW jest złożona. – W 96% infrastruktura, po której prowadzimy przewozy, jest własnością powiatu rawskiego. Własnością PKP pozostają jeszcze tylko dwie grupy działek: na stacji w Rogowie oraz przy wiadukcie nad Centralną Magistralą Kolejową. Te pierwsze zostały już jednak wydzielone. Liczymy jednak na to, że również ich przekazanie powiatowi dojdzie wkrótce do skutku – informuje prezes FPKW Adam Wawrzyniak. 49-kilometrowa linia przecina teren 3 powiatów oraz 7 gmin.

Z perspektywy Fundacji głównym argumentem za zmianą właściciela nieruchomości są większe możliwości finansowe UMWŁ. – Oznaczałoby to dla kolejki stabilizację i ogromne możliwości rozwoju. Jako organizacja społeczna nie możemy pozwolić sobie na remont kilkudziesięciu kilometrów linii, który przekraczałby nasze możliwości finansowe – wyjaśnia prezes. Obecnie stan toru między Jeżowem a Rawą Mazowiecką nie pozwala na kursowanie pociągów pasażerskich, przez co połączenia turystyczne mogą być uruchamiane tylko na niepołączonych ze sobą odcinkach Rogów – Jeżów i Rawa – Biała Rawska.

Rozmowy na temat przejęcia linii toczą się od kilku miesięcy. – Jako zarządca infrastruktury i przewoźnik mamy tu mniej do powiedzenia, niż ewentualny przyszły właściciel – zastrzega Wawrzyniak. Fundacja jest jednak przygotowana na różne scenariusze. Jednym z nich jest uruchomienie przewozów regularnych. – Od strony taborowej jesteśmy w stanie przygotować się do tego. Do kursów codziennych potrzebny byłby – być może – bardziej współczesny tabor. Decyzję musi jednak podjąć organizator transportu, którym jest Urząd Marszałkowski lub ewentualnie inne jednostki samorządowe – mówi prezes FPKW. Przewozy komercyjne nie miałyby racji bytu z powodów ekonomicznych.

Urząd Marszałkowski nie odpowiedział na nasze pytania o argumenty przemawiające za i przeciw przejęciu infrastruktury kolejki ani o wizję rozwoju wąskotorówki po jej ewentualnym przejęciu. Jak tłumaczą urzędnicy, rozmowy są dopiero na wstępnym etapie. – Przygotowywane jest kolejne spotkanie w celu omówienia m. in. stanu infrastruktury kolei wąskotorowej i ustalenia możliwości dalszych działań. Na pewno w miarę rozwoju koncepcji będziemy informować o szczegółach – odpisał tylko Jacek Grabarski z Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej UMWŁ. Nie jest też oczywiście znany termin zakończenia negocjacji.

Roman Czubiński


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Adam W on 01 Luty 2021, 18:48:48
https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/lodzkie-ponad-400-tys-zl-dla-rogowskiej-waskotorowki-bedzie-dalsze-wsparcie-wojewodztwa--100734.html (https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/lodzkie-ponad-400-tys-zl-dla-rogowskiej-waskotorowki-bedzie-dalsze-wsparcie-wojewodztwa--100734.html)

Łódzkie: Ponad 400 tys. zł dla rogowskiej wąskotorówki. Będzie dalsze wsparcie województwa?

Samorząd województwa łódzkiego przeznaczył spore środki na realizację prac infrastrukturalnych na trasie rogowskiej wąskotorówki. Zamierza też zlecić wykonanie opracowania wskazującego na możliwe kierunki jej rozwoju. Czy jest to szansa na przywrócenie regularnego ruchu pasażerskiego?

Choć zarządzana przez Fundację Polskich Kolei Wąskotorowych dawna Rogowska Kolej Dojazdowa jest dziś jedną z najprężniej działających kolei wąskotorowych w skali kraju, jej operator od lat boryka się z problemem złego stanu infrastruktury. Właśnie z tego powodu funkcjonująca obecnie pod nazwą Kolej Wąskotorowa Rogów – Rawa – Biała wąskotorówka nie może przewozić pasażerów na odcinku do Rawy Mazowieckiej. Potrzeby są jednak znacznie szersze: licząca 49 km trasa nie była remontowana od dziesięcioleci.

Województwo chce zapobiec degradacji infrastruktury

Tegoroczny budżet województwa łódzkiego przewiduje stosunkowo wysoką dotację na działania mające zapobiec dalszemu pogarszaniu się stanu technicznego torów KWRRB. – W dokumencie zapewnione zostało wsparcie w wysokości 437 tys. 133 zł dla powiatu rawskiego z przeznaczeniem na realizację niezbędnych w tym celu prac – informuje Wydział Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Samorząd zwraca uwagę na zabytkowy charakter infrastruktury i podkreśla, że funkcjonowanie wąskotorówki podnosi atrakcyjność turystyczną regionu.

Na tym jednak wsparcie samorządu województwa się nie skończy. W listopadzie zeszłego roku UMWŁ, FPKW i Starostwo Powiatowe w Rawie Mazowieckiej podpisały list intencyjny dotyczący współpracy na rzecz rozwoju kolei rogowskiej. Władze regionu pozyskały przy tym środki z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 (w ramach instrumentu Pomoc techniczna), które mają pozwolić na zlecenie ekspertyzy dotyczącej optymalnych kierunków dalszych działań modernizacyjnych i inwestycyjnych.

Szansa na wznowienie regularnych kursów?

UMWŁ chce też, by opracowanie wskazywało możliwe ramy czasowe i finansowe zaproponowanych w dokumencie prac. Eksperci mają także ocenić stan techniczny rogowskiej wąskotorówki, w tym jej infrastruktury liniowej. Będzie to pierwsze tak kompleksowe opracowanie przygotowane od czasu przejęcia dawnej RKD przez FPKW na początku XXI w.

Na razie trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy ekspertyza będzie opracowywana wyłącznie pod kątem ruchu turystycznego. Wydaje się jednak, że przynajmniej w pewnym zakresie wąskotorówka mogłaby być elementem systemu transportowego województwa. Niedawno FPKW opublikowała na swoich stronach analizę uwarunkowań geotransportowych KWRRB w porównaniu z wybranymi wąskotorówkami z Austrii i Niemiec funkcjonującymi w ruchu planowym. Uwarunkowania te w opinii autorów opracowania są zbliżone.

Kasper Fiszer

=====
Opracowanie o którym mowa w artykule do pobrania o TUTAJ (http://fpkw.org/468,biuletyn_fpkw.html).


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Kucyk on 01 Luty 2021, 19:25:12
W dokumencie zapewnione zostało wsparcie w wysokości 437 tys. 133 zł dla powiatu rawskiego z przeznaczeniem na realizację niezbędnych prac
Tu trochę obawiam się. Jak do tej pory powiat rawski niespecjalnie przejmował się finansowaniem infry RKD wręcz demonstracyjnie przeznaczając zarobione na gospodarowaniu kolejowymi gruntami pieniądze na inne cele kompletnie niezwiązane z kolejką. Zatem rodzi się pytanie: ile z tych 437 tys. 133 zł pójdzie realnie w tory, a ile na "rozkurz". Bo wątpię że ten pieniądz otrzyma FPKW która najracjonalniej by te fundusze zagospodarowała. No nic - pożyjemy, zobaczymy... Póki co wypada się cieszyć że jednak pomoc nastała.


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Adam W on 01 Luty 2021, 20:51:42
FPKW nie dostanie tych pieniędzy, bo nie ma takiej formalnej możliwości. To przesunięcia między budżetami samorządowymi. Natomiast środki które otrzyma Powiat Rawski to pieniądze znaczone. Jak nie pójdą na zadania kolejowe to będą musiały być zwrócone do budżetu marszałka.


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 02 Luty 2021, 03:11:58
Przypadki sprytnego wydania "pieniędzy znaczonych" tak by grantodawca nie mógł się przy...czepić historia zna. Ale to tak na marginesie, żeby nie było, że marudzę ;). Co do samej dotacji - to znakomita wiadomość, cieszę się. Jednak moja radość jest co najwyżej umiarkowana -  przy skali potrzeb to, jak mniemam, kropla w morzu potrzeb. Na przeprowadzenie prac na szerszą skalę nie pozwoli, nie ma takiej siły. Jeśli już to raczej na punktowe łatanie tu i tam, gdzie sytuacja robi się dramatyczna...


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Kucyk on 02 Luty 2021, 07:46:52
No i właśnie o tym myślałem - punktowo i w ramach naprawy gospodarczej wykonanej przez zarządcę za tę kwotę można pozszywać gdzieś z 5 km toru, a firma zrobi co najwyżej 3 razy po 250 m ciągłej wymiany drewna, bo nikt nie będzie się bawił w jakieś prace typu "co któryś". Sami widzicie jak to jest.


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: KLAN PALUCHOWSKICH on 02 Luty 2021, 16:50:16
No i właśnie o tym myślałem - punktowo i w ramach naprawy gospodarczej wykonanej przez zarządcę za tę kwotę można pozszywać gdzieś z 5 km toru, a firma zrobi co najwyżej 3 razy po 250 m ciągłej wymiany drewna, bo nikt nie będzie się bawił w jakieś prace typu "co któryś". Sami widzicie jak to jest.

Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma. Nie było formalnego mechanizmu przekazania tych pieniędzy bezpośrednio do FPKW.


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Kucyk on 02 Luty 2021, 21:51:18
Myślałem na początku że z tego będą ładne kwiatki - tulipany, róże, potem pomyślałem że ja chcę zobaczyć co to jest. Bo na pewno coś tam w środku jest. Stwierdziłem, że muszę mieć lepszą wiadomość, dlatego zadzwoniłem do źródła, bo wiadomo że najlepsza jest woda ze źródła.

I okazało się że jest fajna, fajna niespodzianka. Pachnie krauliną. Ale przez kogo montowaną - to ja nie wiem.

Po takim wstępie Majora Suchodolskiego pragnę uspokoić Czytelników iż jednak FPKW ma nad całością kontrolę w znaczeniu decyzyjności co do formy i kierunku wydania dotacji. A ta dotacja, wprawdzie nikła w stosunku do potrzeb, zapewnić ma funkcjonowanie szlaku do Jeżowa, ale przede wszystkim stanowi (być może) początek reaktywacji Rogowskiej KD.

Wiecie - jak się nawiąże raz współpracę z samorządem, to zawsze łatwiej tą współpracę utrzymać, niż nawiązać. Bo wiadomo: żeby żyć trzeba jeść, żeby jeść trzeba żyć. Bardzo dziękuję za tę wypowiedź ogółem.


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Referee on 11 Sierpień 2021, 08:46:19
Czy wyjdzie coś z tego?

https://www.nakolei.pl/lodzkie-chce-rozbudowac-kolejke-waskotorowa-rogow-rawa-biala-jest-przetarg-przy-wspolpracy-z-fpkw/ (https://www.nakolei.pl/lodzkie-chce-rozbudowac-kolejke-waskotorowa-rogow-rawa-biala-jest-przetarg-przy-wspolpracy-z-fpkw/)


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Jsz on 12 Czerwiec 2022, 20:18:27
Gruby dzwon, na szczęście bez ofiar w ludziach: https://kurier-kolejowy.pl/aktualnosci/40292/sekundy-od-dramatu--ciezarowka-uderzyla-w-pociag-waskotorowy-na-przejezdzie-kolejowym-w-rogowie.html?fbclid=IwAR2DXRucxp55iK-Rzv9oSDKw5AZE35JlBxY1eXSOIkyMbC8bq3r_kSd618k


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Adam W on 28 Sierpień 2022, 23:12:10
W serwisie transport-publiczny.pl pojawił się artykuł o studium dla Kolei Rogowskiej. Artykuł chyba miał być "rogowski" ale wyszedł "krośniewicki".

https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/codzienny-ruch-na-rogowskiej-waskotorowce-jest-rozwazany-ale-nie-w-krosniewicach-74968.html (https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/codzienny-ruch-na-rogowskiej-waskotorowce-jest-rozwazany-ale-nie-w-krosniewicach-74968.html)

Cytuj
Samorząd województwa łódzkiego nie widzi ekonomicznego uzasadnienia dla wznawiania ruchu pasażerskiego na dawnej Krośniewickiej Kolei Dojazdowej. Argumentuje, że przebieg odcinka z Krośniewic do Ozorkowa pokrywa się częściowo z linią kolejową nr 16 wykorzystywaną przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną. Mieszkańcy innych miejscowości, w tym samych Krośniewic, mogą zaś skorzystać z finansowanych z FRPA połączeń autobusowych.

Niedawno województwo łódzkie rozstrzygnęło przetarg na wykonanie analizy eksperckiej, która ma wskazać docelowe kierunki rozwoju Kolei Wąskotorowej Rogów – Rawa – Biała, która dawniej – w strukturach PKP – funkcjonowała jako Rogowska Kolej Dojazdowa. Jednym z rozważanych scenariuszy ma być wykorzystanie wąskotorówki do prowadzenia regularnych, codziennych przewozów pasażerskich. Może być to przełom w dążeniach operatora, Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych, do szerszego niż obecnie użytkowania blisko 50-kilometrowego odcinka, na którym od dwóch dekad prowadzony jest tylko ruch turystyczny.

Wąskotorówka musiałaby konkurować z koleją normalnotorową

Na terenie województwa znajduje się jednak jeszcze jeden system kolei wąskotorowej, który był wykorzystywany do prowadzenia regularnych przewozów pasażerskich znacznie dłużej, bo do 2008 r. Mowa tu o Krośniewickiej Kolei Dojazdowej, fragmencie dawnych Kolei Kujawskich, który w ostatnich latach funkcjonowania był zarządzany przez ówczesne Stowarzyszenie Kolejowych Przewozów Lokalnych, z którego później wykształcił się przewoźnik SKPL operujący aktualnie m.in. na Podkarpaciu. W tym przypadku szanse na odtworzenie ruchu planowego wydają się jednak o wiele mniejsze. – Przebieg linii wąskotorowej z Ozorkowa w kierunku Krośniewic pokrywa się częściowo z linią kolejową nr 16 i tworzenie dwóch równoległych ciągów komunikacji publicznej wydaje się nieuzasadnione ekonomicznie – stwierdza bowiem Zespół Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Rzeczywiście wbiegająca do ścisłej aglomeracji łódzkiej odnoga dawnej KrKD obsługiwała nie tylko Ozorków, ale i Sierpów czy Krzewie, a więc miejscowości położone przy linii kolejowej nr 16 Łódź-Widzew – Kutno bądź na magistrali E20 łączącej Poznań z Kutnem i Warszawą. Na jej trasie znajdowało się jednak również kilka wsi, które torowisko o standardowym prześwicie omija. Kolej normalnotorowa nie dociera też do samych Krośniewic. Największym miastem na trasie wąskotorówki, do którego dojeżdżają też pociągi ŁKA, jest natomiast Łęczyca. Jak zauważył UMWŁ, Ozorków, Łęczycę i Krośniewice połączyły niedawno linie autobusowe uruchomione przez marszałka województwa dzięki dotacji z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. – Linie te stanowią uzupełnienie transportu kolejowego – usłyszeliśmy.

Nie będzie połączenia z nieczynnym tramwajem 46

Do lat 80. zeszłego stulecia pociągi KrKD zapełniały się m.in. dzięki węzłowi przesiadkowemu w Ozorkowie, gdzie wąskotorówka stykała się z linią tramwajową do Łodzi przez Zgierz. Później linia tramwajowa została nieco wydłużona w śladzie kolei, zaś tę skrócono o końcowy odcinek w taki sposób, że sieci przestały się stykać. Od 2018 r. nie kursują nie tylko pociągi do Krośniewic, ale i tramwaje do Łodzi. Odtworzenia przesiadkowego połączenia w jakiejkolwiek formie raczej jednak nie będzie. – Ewentualne odtworzenie infrastruktury tramwajowej, a także jej eksploatacja i organizowanie przewozów leżą po stronie jednostek samorządu terytorialnego, przez teren których infrastruktura ta przebiega – podkreśliły bowiem służby prasowe marszałka.

Co oczywiste, jedną z jednostek samorządu, przez których obszar przebiega nieczynne torowisko tramwajowe, jest województwo łódzkie. Stanowisko urzędu należy jednak odczytywać jako odnoszące się do gmin, które pozostają właścicielami niewykorzystywanej infrastruktury. – Nie dysponujemy informacjami dotyczącymi planów inwestycyjnych jednostek samorządu terytorialnego – podkreślono w przesłanym nam komunikacie UMWŁ. Nie toczą się więc żadne rozmowy o ewentualnym opołączeniu inwestycji tramwajowej z kolejową.

Autor: Kasper Fiszer

Data publikacji: 2022-08-27 09:00

Ostatnia modyfikacja: 2022-08-28 01:35

Tagi: kolej wąskotorowa, Krośniewicka KD, Krośniewicka Kolej Dojazdowa, ŁKA, UMWŁ

Tagi geolokalizacji: Krośniewice, łódzkie


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Kucyk on 02 Maj 2023, 11:43:29
To się przenosimy w czasie wstecz o 15 lat: https://www.youtube.com/watch?v=fiLCYaKrgJA (https://www.youtube.com/watch?v=fiLCYaKrgJA)


Tytuł: Odp: Prasówka
Wiadomość wysłana przez: Adam W on 11 Maj 2023, 22:08:04
Jeden z kilku artykułów w tym temacie. Oddolna inicjatywa FPKW, PSMK i KMST. Do grona będą zapraszane kolejne podmioty z łódzkiego, pod warunkiem że mają uregulowany status prawny do bycia operatorem danego obiektu związanego z dziedzictwem przemysłowym a sam obiekt jest udostępniany turystom na dookreślonych i publicznie dostępnych zasadach.

https://radiolodz.pl/szlak-industrialne-lodzkie,228867/ (https://radiolodz.pl/szlak-industrialne-lodzkie,228867/)
Cytuj
20 kwietnia 2023

Szlak „Industrialne Łódzkie”, a na nim Zajezdnia Muzealna Brus, rogowska wąskotorówka i Parowozownia Skierniewice

Opiekunowie trzech historycznych obiektów i infrastruktury związanych z komunikacją oraz koleją podpisali dzisiaj porozumienie w sprawie szlaku „Industrialne Łódzkie”.

Szlak „Industrialne Łódzkie” – porozumienie pierwszym krokiem
Trzy organizacje pozarządowe, opiekujące się historycznymi obiektami i infrastrukturą związaną z koleją oraz komunikacją, zawarły dzisiaj porozumienie. Jest ono pierwszym krokiem do stworzenia szlaku „Industrialne Łódzkie”. Co się na nim znajdzie? Zajezdnia Muzealna Brus w Łodzi, Parowozownia Skierniewice oraz Kolei Wąskotorowej Rogów – Rawa – Biała.

– Chcielibyśmy żeby również w naszym regionie zabytki poprzemysłowe stały się popularnym celem wyjazdów turystycznych. Tym bardziej, że mają swój ogromny, nie w pełni wykorzystany dotąd potencjał – podkreśla Michał Wądołowski z Klubu Miłośników Starych Tramwajów, który jest opiekunem Zajezdni Muzealne Brus.

Niedawno teren historycznej zajezdni przeszedł pod pieczę MPK-Łódź. Jednak nie po to by obiekt ponownie został przywrócony do eksploatacji, a po to by łatwiej było przeprowadzić potrzebne remonty na terenie muzealnego obiektu.

Na razie dawna zajezdnia, gdzie stacjonowały historyczne tramwaje oraz autobusy, zgromadzone przez łódzkich miłośników komunikacji miejskiej i tak jest odcięta pod względem komunikacyjnym. Ze względu na remont torowiska na Konstantynowskiej nie ma na nią wjazdu ani wyjazdu. Może to być odpowiedni czas by zadbać o stan budynków muzealnej zajezdni. Tym bardziej, jeśli będzie to jeden z głównych punktów na szlaku „Industrialne Łódzkie”.

Wzorem śląski Szlak Zabytków Techniki
Organizacje, które podpisały dzisiaj porozumienie, wzorują się na Szlak Zabytków Techniki województwa śląskiego.

– To coraz doskonalszy, działający od kilkunastu lat sieciowy produkt turystyczny. Dziś śląski szlak liczy już 40 obiektów. My zaczynamy od naszych trzech, ale liczymy, że liczba ta sukcesywnie będzie się powiększać – mówi Adam Wawrzyniak z Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych.

(https://radiolodz.pl/wp-content/uploads/2023/04/mapa_obiektow_industrialne_lodzkie.jpg)