Świat kolejek wąskotorowych

KOLEJE MILITARNE => Pozostałe... => Wątek zaczęty przez: yahya on 28 Październik 2009, 18:41:11Tytuł: Kolejka wojskowa Dęba - Mielec
Wiadomość wysłana przez: yahya on 28 Październik 2009, 18:41:11
Przeprowadzając kwerendę w Archiwum Akt Nowych w Warszawie przypadkiem natknąłem się na dokumenty w zbiorze po byłym PKWN dotyczące kolejki wojskowej Dęba - Mielec. Materiały dotyczyły kradzieży 4 lokomotyw parowych i 6 lokomotyw spalinowych z tejże kolejki przez 1. Armię Czołgową RKKA około września 1944 r. Kolejka została zbudowana prawdopodobnie w czasie II wojny światowej przez okupanta.

Czy ktoś z Państwa posiada bliższe materiały nt. losów tejże kolejki, a szczególnie jej powojennego publicznego zastosowania? Jaki tabor mógł do niej trafić po wspomnianej kradzieży?

Nawiasem mówiąc, kradzieże taboru, torowisk, osprzętu przez wkraczającą do Polski Armię Czerwoną były zmorą, co świetnie ujmują nawet dokumenty z okresu Polski Ludowej znajdujące się w AAN.


Tytuł: Kolejka wojskowa Dęba - Mielec
Wiadomość wysłana przez: adam on 26 Styczeń 2010, 00:43:14
Tu jest dokładnie opisana w/w kolejka:
http://www.fortyfikacja.pl/?a=poludnie


Tytuł: Kolejka wojskowa Dęba - Mielec
Wiadomość wysłana przez: Jerzy Ch. on 26 Styczeń 2010, 08:33:03
Kilka dni temu czytałem gdzieś w internecie o tym ,że nowi mieszkańcy Bornego Sulinowa są blisko przekonania o tym, że pod dawną bazą radziecką, w której oni teraz tworzą nowe życie była ogromna przestrzeń bunkrów, w których jeździła kolej wąskotorowa. Czy ktoś może pociągnąć ten temat, czy ktoś ma jakieś bardziej szczegółowe wieści ????????


Tytuł: Kolejka wojskowa Dęba - Mielec
Wiadomość wysłana przez: yahya on 26 Styczeń 2010, 10:31:59
@Adam

Cytat: "adam"
Tu jest dokładnie opisana w/w kolejka:
[url]http://www.fortyfikacja.pl/?a=poludnie[/url]


Dziękuję za wskazanie linku. Znalazłem go wcześniej. Interesują mnie jednak powojenne losy tej kolejki, tabor po wspomnianej kradzieży przez RKKA, oraz ew. jej wykorzystanie publiczne.