Świat kolejek wąskotorowych

FORA KOLEJOWE => Internetowa Encyklopedia Kolejowa => Wątek zaczęty przez: Paweł Niemczuk on 11 Czerwiec 2011, 00:01:05



Tytuł: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 11 Czerwiec 2011, 00:01:05
Trochę wieści z frontu robót:

1. Encyklopedia działa pod nowym, prostszym adresem;

http://enkol.pl


2. Opracowano wstępny szablon strony głównej - już nie straszy na niej pustka. Szablon będzie na bieżąco modyfikowany, więc wygląd strony głównej będzie się zapewne z czasem zmieniał.

3. Utworzono kilka infoboksów ułatwiających pisanie artykułów i oznaczanie licencji zamieszczonych w serwisie zdjęć, np:
* infobox "Lokomotywa spalinowa"
* infobox "Spalinowy zespół trakcyjny"
* infobox "Fundacja"
* infobox "Stowarzyszenie"
* infobox "Plik-opis"
* szablony warunków udostępniania plików (zdjęć), w tym licencji CC-BY-SA, GNU oraz szablony plików public domain i o prawach zastrzeżonych
* szablon "Disambig"

4. Zainstalowano dodatek pozwalający na łatwe tworzenie przypisów (tak, jak w Wikipedii)

5. Skonfigurowano serwer tak, że adresy stron są eleganckie (tzw. nice URLs) - zamiast "http://encykol.pl/index.php?sdgads%^^%$" wyświetla się np. zgrabne "http://enkol.pl/L45H)

6. Kilku zarejestrowanych użytkowników tworzy już nowe artykuły, importuje artykuły z Wikipedii oraz dodaje nowe zdjęcia, zarówno swoje, jak i z Wikmedia Commons. Krótko mówiąc - powoli, ale się dzieje!

7. Powstaje system pomocy, czyli informacje, jak pisać artykuły, jak stosować składnię MediaWiki, jak wgrywać zdjęcia i jak je umieszczać w artykułach, jaki stosować licencje na udostępnianie zdjęć itp.

8. Podsumowując - ZAPRASZAMY!


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 15 Czerwiec 2011, 01:15:11
* Zainstalowano rozszerzenie  ParserFunctions umożliwiające tworzenie bardziej wyrafinowanych infoboksów oraz przeprowadzanie skomplikowanych operacji na łańcuchach tekstowych - teraz większość infoboksów można bezpośrednio kopiować z Wikipedii

* Rozpoczęły się prace nad drzewem kategorii, tak aby było ono przejrzyste i pozwalało na łatwe sortowanie i wyszukiwanie artykułów. Kategorie to swego rodzaju katalog pozwalający na tematyczne grupowanie artykułów. Np. kategoria "Lokomotywy" zawiera podkategorie "Lokomotywy spalinowe", "Lokomotywy elektryczne" i "Parowozy", a każda z nich  podzielona jest jeszcze na kategorie wg. szerokości toru. Ktoś, kto będzie chciał przyjrzeć się bliżej tematowi lokomotyw wybierze kategorię "Lokomotywy", a w niej już znajdzie interesującą go podkategorię.

Przykładowo jeśli ktoś będzie chciał zrobić sobie przegląd artykułów o wąskotorowych lokomotywach spalinowych łatwo będzie mógł tego dokonać wędrując po "konarach" i "gałęziach" drzewa kategorii:

- Pojazdy trakcyjne (kategoria główna)
--Lokomotywy ( i niżej hierarchia kategorii podrzędnych)
---Lokomotywy spalinowe
----Wąskotorowe lokomotywy spalinowe

Wygląda to mało porywająco (szczerze: raczej nudne to), ale w przyszłości, gdy w encyklopedii będzie dużo artykułów (a wierzymy w to święcie!) bardzo, ale to bardzo ułatwi posługiwanie się nią.

* Zainstalowano dodatek HotCat umożliwiający łatwe poruszanie się po drzewie kategorii oraz łatwe i szybkie dodawanie artykułów do właściwych kategorii

* Utworzono nowe oraz zmodyfikowano istniejące infoboksy - dzięki temu pisanie artykułów i oznaczanie załadowanych do serwisu grafik stało się jeszcze łatwiejsze.



Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 20 Czerwiec 2011, 19:53:30
* opublikowano pierwszą wersję artykułu o lokomotywach typu Wls150. Z założenia ma to być kontynuacja i rozbudowa nieaktualizowanego już serwisu http://tabor.wask.pl (http://tabor.wask.pl) .
Aktualnie na stronie znajduje się tabela z wykazem wszystskich maszyn tego typu, a docelowo każda z nich ma mieć poświęconą sobie osobną stronę z (w miarę możliwości) opisanym przebiegiem służby, stanem, miejscem stacjonowania oraz stosowną ilustracją. Tabelkę można sortować klikając na kwadracik umieszczony koło tytułu kolumny. Oto adres:

http://enkol.pl/Wls150 (http://enkol.pl/Wls150)

*zainstalowano edytor graficzny (WYSIWYG) artykułów - pozwala on na łatwe edytowanie artykułów nawet bez szczegółowej znajomości Wikikodu (tzn. instrukcji i znaczników służących do pisania artykułów).


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 09 Sierpień 2011, 02:09:54
Drodzy Userzy! Mimo sezonu urlopowego Internetowa Encyklopedia Kolejnictwa nie zapadła w letni letarg ani nie utopiła się w towarzyszących nam niemal monsunowych deszczach. Enkol niespiesznie acz systematycznie się rozwija.

Zapraszam do zapoznania się z obszernym i rozbudowanym artykułem o Pleszewskiej Kolei Lokalnej:

http://enkol.pl/Pleszewska_Kolej_Lokalna (http://enkol.pl/Pleszewska_Kolej_Lokalna)

Warto zaznaczyć, że jest to największy i najbardziej rozbudowany artykuł, który dotychczas powstał w naszym serwisie. Jest on jednocześnie pierwszym artykułem nominowanym do tytułu "Artykuł na medal".

Jak zwykle zapraszam do lektury i współpracy!


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 13 Październik 2011, 00:50:18
Ze względu na zmasowany atak botów spamujących (a raczej wandalizujących, bo dokonywane przez nich edycje nie miały żadnego sensu) dokonujących edycji w serwisie jako niezalogowani użytkownicy, wprowadziliśmy ograniczenie polegające na tym, że użytkownicy niezarejestrowani (anonimowi) oraz niezalogowani nie mogą dokonywać edycji istniejących stron, ani też tworzyć nowych stron. Osoby, które chciałyby edytować artykuły w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa Enkol.pl proszone są o założenie konta (założenie konta nie wymaga żadnych szczególnych zachodów - ot, starczy podać nazwę użytkownika, adres e-mail i.... i gotowe).
Liczymy, że to drobne utrudnienie nie zniechęci Was do przyłączenia się do naszego projektu.

W razie czego proszę o kontakt: p.niemczuk (małpa) sgkw (kropka) eu


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 29 Listopad 2011, 15:50:17
Zacząłem pracę nad zestawem haseł poświęconych pojęciom z zakresu prawa kolejowego, tzn. ustawy o transporcie kolejowym i aktów wykonawczych. Zainspirowała mnie do tego dyskusja, która toczyła się nie tak dawno na forum dotycząca świadectw sprawności technicznej, świadectw dopuszczenia, komisarzy odbiorczych itd. Mam nadzieję, że hasła, które właśnie opracowuję pozwolą w przyszłości szybko i sprawnie wyjaśniać niejasności.

Zapraszam zatem do zajrzenia na Enkol. Mniej lub bardziej gotowe są takie hasła jak:

  • świadectwo bezpieczeńtswa
  • autoryzacja bezpieczeństwa
  • zarządca infrastruktury
  • świadectwo dopuszczenia do eksploatacji typu taboru kolejowego
  • świadectwo dopuszczenia do eksploatacji typu budowli i urządzeń przeznaczonych do prowadzenia ruchu kolejowego
  • typ pojazdów kolejowych
  • typ budowli i urządzeń przeznaczonych do prowadzenia ruchu kolejowego
  • bocznica
  • użytkownik bocznicy
  • obszar kolejowy
  • przewoźnik kolejowy

Lista haseł może być niekompletna. Po prostu najlepiej zajrzeć i samemu sprawdzić. Co więcej - hasła nie są jeszcze kompletne. Uzupełniam je nieustannie w miarę przegryzania się przez ustawę i rozporządzenia. Jeśli ktoś miałby ochotę wspomóc mnie w tej pracy, to serdecznie zapraszam. Czekam też na ewentualne uwagi i/lub głosy krytyki.


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 25 Grudzień 2011, 05:24:46
Odświeżyliśmy nasze logo. Jest nim nadal szyna, ale nabrała jakby nieco barw i stała się bardziej normatywna :)
Zapraszam do rzucenia okiem na naszą stronę główną: http://enkol.pl (http://enkol.pl)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 07 Luty 2012, 15:20:30
Swojego artykułu w encyklopedii doczekało się i nasze zacne forum. Pisząc go opierałem się na informacjach dostarczonych przez Ojca Administratora.  Proszę o ewentualne uwagi i uzupełnienia.

http://enkol.pl/750mm.pl (http://enkol.pl/750mm.pl)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 13 Luty 2012, 16:35:27
W ostatnich dniach wprowadziliśmy dwa ułatwienia dla użytkowników:

1. Dzięki zainstalowaniu lepszych i skuteczniejszych zabezpieczeń antyspamowych ponownie możliwe jest tworzenie i edytowanie artykułów przez niezarejestrowanych użytkowników. Niezarejestrowany użytkownik pragnący utworzyć lub zmienić artykuł przed jego zapisaniem proszony jest o rozwiązanie prostego zadania matematycznego, np. 7 - 4 = ?. Tylko podanie prawidłowej odpowiedzi umożliwia zapisanie dokonanej edycji.

2. Od dziś (tj. 13 lutego 2012) użytkownik, który znajdzie interesujące go zdjęcie w WikimediaCommons (repozytorium plików Wikipedii i projektów pokrewnych) nie musi go już pracowicie ściągać na swój komputer i przesyłać na Enkol, wstawiać licencji, informacji o autorze itd. Teraz pliki z WikimediaCommons wstawia się do artykułów dokładnie tak samo, jak te, które zostały przesłane na Enkol. Z punktu widzenia użytkownika nie ma żadnej różnicy, czy plik jest na Enkolu, czy na Commons.


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 13 Marzec 2012, 20:01:16
Utworzyliśmy "Archwium Enkolu", czyli miejsce, w którym każdy może opublikować posiadane przez siebie kolejowe archiwalia - plany, mapy, schematy, instrukcje, rozkłady jazdy, wykazy ostrzeżeń stałych itd. Archiwum uruchomiliśmy dziś (tj. 13 marca 2012)  - nie oszałamia bogactwem treści, ale liczymy, że z Waszą pomocą w niedługim czasie stanie się istną kopalnią wiedzy i ciekawych materiałów. Zapraszamy!
A oto link:

http://enkol.pl/Archiwum:Katalog (http://enkol.pl/Archiwum:Katalog)

W chwili obecnej przenoszę do Archiwum Enkolu materiały, które niegdyś opublikowałem na nieco zapomnianej już stronie "Wirtualne Archwium GKW". Przeniosłem już (między innymi) schemat sieci GKW z roku 1948 oraz plan schematyczny stacji Gliwice z roku 1973. Kolejne materiały wkrótce. Zapewniam też, że pojawią się rzeczy całkiem nowe, w "Internetowym Archiwum GKW" nigdy nie opublikowane. Oczywiście liczę też na to, że i Wy sięgnięcie do swoich szuflad, szaf i sejfów i wzbogacicie zawartość serwisu.


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 16 Kwiecień 2012, 18:14:27
Dodaliśmy serię artykułów (na razie około 60) poświęconych sygnałom i wskaźnikom stosowanym na kolejach w Polsce.
Na razie wskaźniki i sygnały normalnotorowe (nie wszystkie), wkrótce wąskotorowe, stosowane tymczasowo, w następnej kolejności - te stosowane na kolejach dołowych.

http://enkol.pl/Kategoria:Sygna%C5%82y_i_wska%C5%BAniki_stosowane_w_Polsce (http://enkol.pl/Kategoria:Sygna%C5%82y_i_wska%C5%BAniki_stosowane_w_Polsce)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 10 Lipiec 2012, 02:31:18
Trwają prace nad aktualizacją oprogramowania, na którym działa Internetowa Encyklopedia Kolejnictwa Enkol.pl - obecnie testujemy nowe oprogramowanie oraz nową firmę hostingową (poprzednia, niestety, nie spełnia wymogów technicznych). Czekamy też na wszelkie uwagi dotyczące funkcjonowania serwisu od strony technicznej (tj. prosimy o informacje na temat wszelkich zauważonych usterek i błędów), oczekujemy również sugestii na temat dodania nowych funkcji serwisu (tj. jeśli ktoś uważa, że serwis powinien zostać wyposażony w jakąś funkcjonalność, to niech pisze, zobaczymy, co się da w tej sprawie zrobić). Jeśli chodzi o nowe funkcje, to wersja testowa jest wyposażona w autouzupełnianie paska wyszukiwarki, które działa tak samo, jak w Wikipedii. Np, jeśli wpiszemy litery "lice", to w okienku wyszukiwarki sama rozwinie się taka oto lista:

Licencja
Licencja (dla przewoźnika kolejowego)
Licencja maszynisty

Aby przejść do wyszukiwanego hasła nie trzeba dokańczać wpisywanie - starczy najechać myszką na właściwą pozycję i kliknąć - program sam uzupełni okienko wyszukiwania i automatycznie przejdzie do wybranego przez nas hasła.

Osoby chętne do przetestowania nowej wersji serwisu Enkol zapraszam tutaj:

http://kudlok.mydevil.net/y (http://kudlok.mydevil.net/y)

Przypominam, że to jest tylko wersja testowa służąca wypróbowaniu nowego oprogramowania i hostingu! Jeśli ktoś chce dodać hasło albo edytować istniejące, to należy korzystać z wersji Enkolu znajdującej się tutaj:

http://enkol.pl (http://enkol.pl)



Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 09 Luty 2013, 07:42:35
Pojawiły się spisy wąskotorowych lokomotyw spalinowych typu Gls 25/30 oraz WLs75. Zapraszamy do obejrzenia i zgłaszania ewentualnych uwag.
Oczywiście zachęcamy do samodzielnego wnoszenia ewentualnych poprawek.

http://enkol.pl/Zestawienie_w%C4%85skotorowych_lokomotyw_spalinowych_GLs25,_GLs30 (http://enkol.pl/Zestawienie_w%C4%85skotorowych_lokomotyw_spalinowych_GLs25,_GLs30)

http://enkol.pl/Zestawienie_w%C4%85skotorowych_lokomotyw_spalinowych_WLs75 (http://enkol.pl/Zestawienie_w%C4%85skotorowych_lokomotyw_spalinowych_WLs75)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Ptr on 09 Luty 2013, 16:30:10
Oraz L30H:
http://enkol.pl/L30H (http://enkol.pl/L30H)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 18 Luty 2013, 02:43:43
W drodze głosowania aktywnych użytkowników Enkolu wyłoniliśmy grafikę znajdującą się w zasobach naszego serwisu, a zasługującą, naszym zdaniem, na szczególne wyróżnienie. Wyróżnioną grafiką jest zdjęcie autorstwa użytkownika Enkolu znanego jako SzymekJ przedstawiające Lyd2-04 ze składem na wyrobisku Cementowni Odra w Opolu. Autorowi niniejszym gratulujemy i prosimy o więcej :) Choć, tak po prawdzie, i tak jest rekordzistą pod względem zdjęć wrzuconych na Enkol :)

A oto i wyróżnione zdjęcie:

http://enkol.pl/index.php?title=Plik:DSC08860bm123.JPG&filetimestamp=20130214143938 (http://enkol.pl/index.php?title=Plik:DSC08860bm123.JPG&filetimestamp=20130214143938)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 22 Luty 2013, 12:03:44
Zachęcam do rzucenia okiem na nowo opracowany artykuł na temat oznaczenia taboru wąskotorowego PKP wg. instrukcji WM-11.
Oczywiście wszelkie uwagi i propozycje mile widziane.

http://enkol.pl/Oznaczenia_taboru_PKP_%28MW-11%29 (http://enkol.pl/Oznaczenia_taboru_PKP_%28MW-11%29)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Kucyk on 22 Luty 2013, 12:36:24
Prawidłowe oznaczenie tendra parowozu Px48 to Pt6x48
Może celowym było by dodać zwyczajowe oznaczenia literą T wagonów przerobionych na letniaki z towarowych (BTxh)?


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: dobrzyn on 22 Luty 2013, 13:01:10
Tendry w naturze są oznaczone różnie. Część Ptx48, część  Pt6x48


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 22 Luty 2013, 19:31:57
Częściowo to występowanie lub niewystępowanie cyfry "6" w oznaczeniu wyjaśniono w uwadze znajdującej się na samym dole sekcji dotyczącej tendrów. Niemniej jednak, faktycznie, należałoby zamieścić prawidłowe oznaczenie z uwagą, że w praktyce z przyczyn takich to a takich stosowano oznaczenie inne, de facto z instrukcją niezgodne.

Co do zwyczajowego "T" oznaczającego wagony pasażerskie zbudowane na bazie towarowych, to w ogóle planuję sekcję opisującą różnego rodzaju odstępstwa od zapisów instrukcji, w tym owo "T", a także stosowanie samej litery "p" w oznaczeniu wagonu (np. Bxpi) wskazujące, że wagon posiada tylko hamulec powietrzny, ale nie posiada ręcznego (brak litery h), oznaczenie takie jak Wddxhps stosowane na platformach podkontenerowych zbudowanych na bazie węglarek Ziehla, a stosowanych na GKW do przewozu kontenerów ze żwirem ze żwirowni Babice itd.

Tak swoją drogą - jeśli ktoś zna jeszcze inne oznaczeniowe "kwiotki", to wdzięczny będę za informacje. A tym czasem za już zgłoszone uwagi dziękuję, zostaną one wkrótce uwzględnione.


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 14 Marzec 2013, 22:56:58
Wszystkie lokomotywy typów WLs150, WLs180 i L30H mają już swoje podstrony, a na nich metryczki z opisem przebiegu służby, miejsc stacjonowania itd. Wiele sztuk taboru ma tez swoje zdjęcia.

W celu obejrzenia podstrony danego egzemplarza należy kliknąć na jego numer fabryczny.

Ogólna liczba artykułów przekroczyła 560, a dostepnych grafik - 420.

http://enkol.pl/L30H (http://enkol.pl/L30H)

http://enkol.pl/WLs150 (http://enkol.pl/WLs150)

http://enkol.pl/WLs180 (http://enkol.pl/WLs180)

Prosimy o ewetnualne uwagi i uzupełnienia.


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Adam W on 15 Marzec 2013, 09:20:13
(...) Może celowym było by dodać zwyczajowe oznaczenia literą T wagonów przerobionych na letniaki z towarowych (BTxh)?

Jako transportery drugiej klasy :)
Jeżeli dodawać to warto nadmienić że w świetle instrukcji to było błędne oznaczenie i, jak wspomiał Kuc, zwyczajowe (niby skrót od słowa turystyczny).


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Piotrek on 15 Marzec 2013, 09:44:44
(...)

[url]http://enkol.pl/WLs150[/url] ([url]http://enkol.pl/WLs150[/url])

(...)

Prosimy o ewetnualne uwagi i uzupełnienia.


Co do lokomotywy Lyd1-219 (7641) to na pewno nie ma jej w Gnieźnie.


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 15 Marzec 2013, 09:58:18
Tabor wąsk podaje Ośrodek Turystyki i Rekreacji Jeździeckiej w Kosinie (od 2004)
 http://www.tabor.wask.pl/egzemplarz.php?&id=50888 (http://www.tabor.wask.pl/egzemplarz.php?&id=50888)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Cordylus on 15 Marzec 2013, 20:54:32
Tabor wąsk podaje Ośrodek Turystyki i Rekreacji Jeździeckiej w Kosinie (od 2004)
 [url]http://www.tabor.wask.pl/egzemplarz.php?&id=50888[/url] ([url]http://www.tabor.wask.pl/egzemplarz.php?&id=50888[/url])

Jedyne jej dostępne tam zdjęcie to:
(http://www.tabor.wask.pl/Zdjecia/Px48-1754_1,%20Kosin,%2025.08.2006,%20foto%20Tomislaw%20Czarnecki.jpg)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: dobrzyn on 15 Marzec 2013, 21:45:54
Skoro pxa tak już nie ma, to ciekawe jak z lidką


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 25 Maj 2013, 22:47:39
Nadszedł czas na zmiany. Oprogramowania i serwera. Dotychczasowy hosting przestał spełniać nasze oczekiwania, Enkol będzie się wkrótce przenosił na swój własny serwer. Zalety przenosin na własny serwer:

- większa prędkość serwisu - niemal natychmiastowe ładowanie się stron
- możliwość instalowania bardziej wyrafinowanych i mających większe wymagania techniczne rozszerzeń
- niemal niograniczona przestrzeń dyskowa

Pod adresem:

http://kudlok.pl (http://kudlok.pl)

znajduje się testowa kopia Enkolu działająca na zaktualizowanym oprogramowaniu. Aktualizacje objęły:

- zmianę wersji oprogramowania z MediaWiki 1.16 na 1.20.5
- zainstalowanie nowych rozszerzeń zwiększających funkcjonalność serwisu, w tym:
-- obsługę map oraz geolokalizacji, w tym zamieszczanie map na stronach oraz oznaczanie obiektów (np. stacji) na załączonych mapach
-- zastąpienie "Portalu społeczności" (czyli stron dyskusji wewnętrznych twórców Enkolu) działającego na zasadzie edycji "z palca" stron z wątkami forum (czyli nie trzeba już będzie ręcznie edytować stron dyskusji, wystarczy dodać wątek lub odpowiedź w już istniejącym wątku, podobnie, jak na np. tym forum)
-- możliwość tworzenia oraz wypełniania szablonów / infoboksów za pomocą formularzy (zbędna stanie się gruntowna znajomość WikiKodu)
-- możliwość tworzenia nowych stron za pomocą predefiniowanych formularzy (wygląd stron stanie się bardziej jednolity oraz uporządkowany)
-- zainstalowano nowy edytor stron - ułatwia on wstawianie obrazków, linków wewnętrznych oraz zewnętrznych, szablonów cytowania książek i czasopism
-- zainstalowano dodatki ułatwiające tworzenie oraz opracowywanie tabel
-- zainstalowano dodatki ułatwiające import danych ze źródeł zewnętrznych (innych stron internetowych oraz baz danych)
-- zainstalowano dodatki ułatwiające wyszukiwanie danych oraz ich agregowanie z zastosowaniem złożonych kryteriów wyszukiwania

.... i jeszcze wiele innych

Pełna lista zaintalowanych dodatków znajduje się tutaj:

http://kudlok.pl/Specjalna:Wersja (http://kudlok.pl/Specjalna:Wersja)

Dla znających temat - zainstalowaliśmy po prostu dodatek Semantic MediaWiki.

Po uruchomieniu serwisu z wykorzystaniem w/w rozszerzeń możliwości Enkolu znacznie się zwiększą, a jego edycja stanie się prostsza. Na razie sami uczymy się korzystać z tych nowych możliwości właśnie na testowej kopii Enkolu.
Zainteresowanych zachęcamy do eksperymentowania oraz zgłaszania uwag, propozycji i zapytań.

Uwaga: możliwe jest, że testowy Enkol będzie działał niewłaściwie lub że wystąpią przerwy w jego funkcjonowaniu. A to właśnie dlatego, że jest testowy :). Chcemy wszystko dopracować i doszlifować tak, aby po przeniesieniu właściwego Enkolu na nowy serwer i nowe oprogramowanie wszystko działało jak należy.

Ważne: edycje wykonane na testowej kopii Enkolu nie zostaną zachowane. Jeśli zatem chcesz aby dokonane przez Ciebie edycje nie zostały usunięte, edytuj na właściwym Enkolu pod adresem

http://enkol.pl (http://enkol.pl)



Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: kanalarz on 26 Maj 2013, 00:59:07
Aż ciśnie się na usta: "I siedzieli przy gołym DOSie i nie wstydzili się tego".

Ale trzeba przyznać, że użycie wikidodatków powinno wpłynąć na łatwiejsze i ciekawsze tworzenie/edytowanie stron i może poprawić niektóe funkcjonalności. Tylko ile czasu będziemy uczyli się jak to wszystko wykorzystać?


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 31 Sierpień 2013, 12:06:49
Dołączyło do nas ostatnio kilku nowych edytorów, w tym użytkowników Tego Zacnego Forum!
Enkol ma już 40 zarejestrowanych użytkowników, w tym 14 aktywnie edytujących. Może kolejni się skuszą? :)

Garść enkolowych statystyk z okazji bez okazji, ot, żeby się pochwalić, hehe:

Liczba wszystkich stron (łącznie ze stronami dyskusji, pomocy itd.): 1742
Liczba artykułów: 618
Liczba przesłanych plików: 482
Liczba edycji wykonanych od powstania serwisu: 8284

Całkowita liczba odwiedzin serwisu: 376488
Liczba wejść na stronę główną: 58716

Najpopularniejsze strony:
1. Pleszewska Kolej Lokalna (6039 wejść)
2. L45H (5945)
3. A20-DP (3574)

Oprócz tego powoli rozrasta się Archiwum Enkolu. Może ktoś ma archwalne materiały (rozkłady jazdy, schematy, instrukcje itd.), którymi zechciałby się podzielić z szerszą publicznością?


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Cordylus on 31 Sierpień 2013, 12:17:26
Ja mam bardzo dużo zdjęć i nawet dokładne zwymiarowanie (niezbyt jednak profesjonalne) ostatniego znanego w Polsce sygnalizatora prób hamulców zespolonych, który zresztą już nie istnieje.

Nadaje się?

Chodzi o coś takiego:
(http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/88485153.jpg)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: kanalarz on 31 Sierpień 2013, 13:37:26
Oczywiście, że się nadaje... zaczy zdjęcie się nadaje na publikację, a semarofek do opisania  ;)

A swoją drogą to polecam też artykuł Napęd sygnałowy końcowy (http://enkol.pl/Nap%C4%99d_sygna%C5%82owy_ko%C5%84cowy) - który właśnie został nominowany do artykułu miesiąca w znaczeniu artykułu do edycji którego gorąco zachęcamy w najbliższym czasie.


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 31 Sierpień 2013, 13:53:16
@Cordylus: Ja zachęcam do utworzenia osobnego artykułu, w którym opisałbyś ten typ urządzenia. A zdjęcie będzie doskonałą ilustracją do niego.


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 11 Październik 2013, 00:31:34
Jakoś cicho tu ostatnio - fakt - spektakularnych nowości nie ma. Ale są nowi edytorzy, przybyło haseł, przybyło ilustracji. No i przekroczyliśmy magiczne liczby. Otóż dwa dni temu liczba wejść na strony Enkolu przekroczyła 400.000, a liczba wejść na stronę główną przekroczyła dziś 60.000. Dużo? Nie dużo? Nie mnie się o tym wypowiadać. Toć znane jest powiedzenie, że każda pliszka swój ogonek chwali. Myślę jednak, że liczby mówią same za siebie. Enkol istnieje 843 dni (piszę tego posta w nocy z 10 na 11 października 2013). Oznacza to, że każdego dnia liczba wejść na strony Enkolu wynosi nieco ponad 470.

Podsumowując - jest nieźle, ale chciałbym żeby było lepiej! Wciąż brakuje edytorów. Zapraszam do dołączenia do załogi Enkolu. To nie boli. I, w przeciwieństwie do Wikipedii, nie ma sekowania, wytykania i traktowania z góry. Że zacytuję klasyka: nie lękajcie się!


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Szymek on 12 Grudzień 2013, 08:45:46
Prośba do administratorów ENKOL o zatwierdzenie zmian w art. o L45H z 6 listopada 2013  :)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Ptr on 12 Grudzień 2013, 14:24:28
Zatwierdzone.


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Arczi on 13 Grudzień 2013, 10:16:38
Mam prośbę czy mógłby ktoś uzupełnić listę lokomotyw Wls 40 o następujące lokomotywy stacjonujące na Helu.
Pierwsza lokomotywa to Wls 40 rok produkcji 1956, numer fabryczny 437/37 numer wojskowy WP 11-40372. druga lokomotywa to Wls 40 rok produkcji 1956, numer fabryczny 436/36. Numer wojskowy WP 11-40371. Jeśli trzeba to mogę przesłać dla potwierdzenia fotki tabliczek znamionowych. Lokomotywy oczywiście w pełni sprawne i w ciągłej służbie. 

Oraz lokomotywa, która kiedyś była na Helu ale została skasowana. Lokomotywa Wls – 40 , jej numer fabryczny to 688 rok produkcji 1957. Numer wojskowy WP – 11 – 40 373. została ona skasowana na początku 2000 roku na terenie ówczesnej Komendy Portu Wojennego Hel.
Oczywiście wszystkie lokomotywy o prześwicie 600 mm i w posiadaniu Marynarki Wojennej. Listę lokomotyw należących do Muzeum Obrony Wybrzeża podam w innym terminie.


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: sarna on 13 Grudzień 2013, 15:54:47
Uzupełniłem artykuł o dwie sprawne wlski, sprawdź czy wszystko się zgadza (nie wiem czy posiadają one oznaczenia WP, czy jakieś inne)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Arczi on 13 Grudzień 2013, 18:42:46
Wszystko się zgadza. O co pytasz w związku z oznaczeniem WP?


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Ptr on 13 Grudzień 2013, 22:24:37
Dodałem jeszcze tą zezłomowaną.
Jeżeli podeślesz jakieś zdjęcia tych maszyn to będzie można zrobić im osobne strony każdego egzemplarza wraz z opisem historii ich służby (rozumiem że od początku swojej pracy były w Helu?).
Koledze Sarnie chodzi chyba o to jakie oznaczenie jest fizycznie namalowane na tych maszynach - czy to ten nr wojskowy.


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Arczi on 13 Grudzień 2013, 23:53:57
Mam kilka fotek tych lokomotyw. Niestety nie mam tej zezłomowanej. Numery takie jak podałem widnieją na lokomotywach. Proszę o padanie adresu milowego to prześle te fotki.


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Ptr on 14 Grudzień 2013, 23:50:30
Ok,
Oto strony tych lokomotywek:
http://enkol.pl/Wls40/436 (http://enkol.pl/Wls40/436)
http://enkol.pl/Wls40/437 (http://enkol.pl/Wls40/437)
http://enkol.pl/Wls40/688 (http://enkol.pl/Wls40/688)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 25 Styczeń 2014, 00:56:04
Mimo niespodziewanego ataku zimy w styczniu (a może dzięki temu) w Archiwum Enkolu pojawił się nowy materiał. Jest nim:

Normatyw Techniczny NR WD 13 projektowania wąskotorowych linii kolejowych użytku publicznego o szerokości toru 750 mm będący załącznikiem do zarządzenia nr 294 Ministra Komunikacji zamieszczonego w Dzienniku Budownictwa nr 8 z dnia 17 kwietnia 1964 r., pozycja 27.

A oto sznurek:

http://enkol.pl/Archiwum:Normatyw_Techniczny_NR_WD_13 (http://enkol.pl/Archiwum:Normatyw_Techniczny_NR_WD_13)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: 2xm on 01 Marzec 2014, 01:15:07
Dorzuciłem zestawienie kolejek wąskotorowych wpisanych do rejestru zabytków (http://enkol.pl/Zestawienie_kolei_w%C4%85skotorowych_wpisanych_do_rejestru_zabytk%C3%B3w). Dane na podstawie list Narodowego Instytutu Dziedzictwa. W zestawieniu uwzględnione są już wszystkie linie i układy przestrzenne. Brakuje jeszcze pojedynczych obiektów (mosty, budynki) - zastanawiam się, czy nie umieścić ich w osobnej tabeli, ale w sumie dużo tego nie ma.


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: emibe on 01 Marzec 2014, 21:54:09
Jeszcze jest mazowiecka część starachowickiej. Ale dobra robota!


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: 2xm on 01 Marzec 2014, 22:43:47
Nadal uzupełniam :) Wiesz może konkretniej, co jest wpisane na Starachowickiej w świętokrzyskim?


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 01 Marzec 2014, 22:56:24
Na świętokrzyskiej wpisany jest nie cały odcinek Umianowice -Sędziejowice. Wpis kończy się kilkaset metrów przed stacją na granicy gmin Kije/Chmielnik.
W Pińczowie nie stacja tylko budynek stacyjny. Układ torowy z tego co było pisane niedawno w jednym temacie nie jest już w rejestrze.

Swoją drogo to w rejestrze powinny być wszystkie kolejki które do dziś przetrwały.


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: 2xm on 02 Marzec 2014, 01:19:30
Pisałem na podstawie list NID i staram się możliwie mało zmieniać (używam pojęć dokładnie takich jak u nich, choć czasem rodzi to problemy). Pińczów sam się poprawił bo zmieniłem sposób opisu, do Sędziejowic dodałem twoją uwagę jako przypis.

Cytuj
Swoją drogo to w rejestrze powinny być wszystkie kolejki które do dziś przetrwały.
Może warto byłoby przypomnieć poszczególnym konserwatorom o ich istnieniu. Szczególnie w Wielkopolsce jest z tym kiepsko. Niech jednak miejscowi, działający przy poszczególnych kolejkach zdecydują, czy to dobry pomysł.


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: emibe on 03 Marzec 2014, 21:37:11
Nadal uzupełniam :) Wiesz może konkretniej, co jest wpisane na Starachowickiej w świętokrzyskim?


Wg tego: http://szczytniak.republika.pl/obiekty.pdf (http://szczytniak.republika.pl/obiekty.pdf)
wszystkie tory, rozjazdy i przepusty, nr rej.: 1184 z 14.02.1995
trochę inaczej wyglądają też wpisy z Jędrzejowskiej - ale się nie zagłębiałem

Natomiast z opracowania pamiętającego jeszcze woj. kieleckie mam spisane, że objęte rejestrem są: tory zasadnicze, tory boczne i rozjazdy, mosty, wiadukty, przepusty;

W przypadku braków - warto jeszcze po BIPach poszukać w gminnych programach opieki nad zabytkami (gminy muszą coś takiego sporządzić).


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 03 Marzec 2014, 21:51:00
Jędrzejowska była wpisana cała to co ocalało al niedawno cześć wypisano i dlatego wpisy się nie pokrywają..


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 18 Kwiecień 2014, 05:07:26
Internetowa Encyklopedia Kolejnictwa Enkol.pl została przeniesiona z hostingu współdzielonego na własny, odrębny serwer.

Ponadto zaktualizowano (w końcu) oprogramowanie z wersji 1.16 na 1.22.5.

Naprawiono pojawiające się od jakiegoś czasu błędy powodujące wyświetlanie się komunikatów typu "Internal server error", czy "MW fatal error".

Gdyby coś działało nie tak (źle wyświetla się skórka, nie działa jakieś rozszerzenie itp), to proszę o kontakt:

kudlok (maupa) gmail (kropka) com


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 21 Kwiecień 2014, 05:44:02
Dla ułatwienia komunikacji pomiędzy zarejestrowanymi użytkownikami Enkolu zastąpiliśmy dotychczasowy system polegający na edycji stron odpowiednich dyskusji (upierdliwe i mało przejrzyste) forum dla użytkowników. Forum dostępne jest z panelu nawigacyjnego po lewej stronie ekranu pod linkiem o nazwie: "Forum społeczności"

Dla ciekawskich i leniwych za razem link: http://enkol.pl/Specjalna:WikiForum (http://enkol.pl/Specjalna:WikiForum)

Forum może czytać każdy, zaś pisać na nim mogą tylko zarejestrowani użytkownicy Enkolu.
Zaznaczam, że na razie nic tam nie ma oprócz przygotowanych do użycia, ale pustych działów.


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 15 Maj 2014, 00:17:20
Dodaliśmy możliwość przesyłania na Enkol plików audio i video oraz ich osadzania w artykułach.
Niby niewiele, ale cieszy. Przynajmniej mnie :D


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 20 Czerwiec 2014, 03:05:31
Coś nowego wyprodukowałem. Artykuł o Kolei Parkowej Kopalni Węgla Kamiennego "Makoszowy" w Zabrzu.
A oto link:

http://enkol.pl/Kolej_Parkowa_Kopalni_W%C4%99gla_Kamiennego_%22Makoszowy%22 (http://enkol.pl/Kolej_Parkowa_Kopalni_W%C4%99gla_Kamiennego_%22Makoszowy%22)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 20 Czerwiec 2014, 19:01:25
W Archiwum Enkolu opublikowaliśmy następujące 3 dokumenty archiwalne:

1. Wykaz wagonów osobowych i towarowych kolei dojazdowych o prześwicie 750 mm ze starą i nową numeracją
2. Wykaz wagonów osobowych i towarowych kolei dojazdowych o prześwicie 785 mm ze starą i nową numeracją
3. Wykaz wagonów osobowych i towarowych kolei dojazdowych o prześwicie 1000 mm ze starą i nową numeracją

Wykazy te zostały opublikowane w roku 1974 przez Ministerstwo Komunikacji - Centralny Zarząd Kolei Dojazdowych w związku z wprowadzeniem ujednoliconych dwunastocyfrowych numerów wagonów (CETAR).
Dokumenty te nie są szczególnie efektowne - ot kolumny cyferek i literek. Ale są interesujące o tyle, że:

- zawierają stare i nowe numery wszystkich wagonów, a dzięki temu możliwe jest powiązanie numerów obecnie widocznych na wagonach ze starymi numerami często występującymi w archiwalnych dokumentów.

- spisy zawierają wszystkie wagony o danym prześwicie, które były na stanie PKP mniej więcej w połowie roku 1974. Co prawda tylko w przypadku wagonów na tor 785 mm oddają jasno inwentarz konkretnej kolei (bo była tylko jedna taka), niemniej jednak nawet te, które hurtem obejmują wszystkie wagony na 750, czy 1000 mm są, moim zdaniem, ciekawe

A oto sznurek:

http://enkol.pl/Archiwum:Pismo_CZKD_w_sprawie_ustalenia_nowej_numeracji_wagon%C3%B3w_w%C4%85skotorowych_%281974%29 (http://enkol.pl/Archiwum:Pismo_CZKD_w_sprawie_ustalenia_nowej_numeracji_wagon%C3%B3w_w%C4%85skotorowych_%281974%29)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 22 Czerwiec 2014, 14:39:17
Dzięki uprzejmości jednego z forumowiczów, Ariela Ciechańskiego, opublikowaliśmy w Enkolu listę fabryczną lokomotyw typu 409Da wyprodukowanych w Myszkowskich Zakładach Metalurgicznych "Mystal" w Myszkowie.

W związku z powyższym mam prośbę - o uzupełnienie tabelki (albo podanie informacji) w części dotyczącej obecnego / ostatniego miejsca stacjonowania, obecnego / ostatniego użytkownika i oznaczenia. Na razie połowa tabeli jest pusta, ale liczę, że z pomocą użytkowników Tego Zacnego Forum oraz innych pasjonatów uda się ją uzupełnić. A poniżej link do listy:


http://enkol.pl/Lista_fabryczna_lokomotyw_typu_409Da_produkcji_Myszkowskich_Zak%C5%82ad%C3%B3w_Metalurgicznych_%E2%80%9EMystal%E2%80%9D_w_Myszkowie (http://enkol.pl/Lista_fabryczna_lokomotyw_typu_409Da_produkcji_Myszkowskich_Zak%C5%82ad%C3%B3w_Metalurgicznych_%E2%80%9EMystal%E2%80%9D_w_Myszkowie)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Skytruck on 22 Czerwiec 2014, 21:06:49
Coś nowego wyprodukowałem. Artykuł o Kolei Parkowej Kopalni Węgla Kamiennego "Makoszowy" w Zabrzu.
A oto link:

[url]http://enkol.pl/Kolej_Parkowa_Kopalni_W%C4%99gla_Kamiennego_%22Makoszowy%22[/url] ([url]http://enkol.pl/Kolej_Parkowa_Kopalni_W%C4%99gla_Kamiennego_%22Makoszowy%22[/url])


Za "bajtla" zdarzyło mi się jeździć tą kolejką. Niestety mój syn nią nie pojedzie...


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 23 Czerwiec 2014, 00:14:24
A masz może przypadkiem jakieś zdjęcia?
I druga prośba - mógłbyś opisać to, co pamiętasz z tej kolejki?


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: 2xm on 23 Czerwiec 2014, 17:50:30
Po dłuższej przerwie postanowiłem coś skrobnąć. Padło na poczciwą HF-kę czyli "Brigadelokomotive" (http://enkol.pl/Brigadelokomotive). Generalnie trochę przetłumaczyłem z niemieckiej Wikipedii, trochę uzupełniłem informacjami z heeresfeldbahn.de (http://www.heeresfeldbahn.de/lokomotiven/deutschland/brigadelok/), Wciąż pod parą... (http://tomi.holdys.pl/index2.php?wykaz=wask), Pokropińskiego i "Kolei wąskotorowych Ordynacji Zamojskiej". Prośba szczególnie do speców od taboru o uwagi (ewentualnie po prostu korektę artykułu).

Przy okazji wyszedł też krótki art o osiach Klien-Lindnera (http://enkol.pl/O%C5%9B_Klien-Lindnera) i tu też prośba do mechaników o  ewentualne poprawki.

Na razie oba artykuły uważam za niedokończone, więc jak ktoś ma podsłuchy to niech się nie krępuje.


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Piotrek on 24 Czerwiec 2014, 09:30:32
Tx 1123, na liście zachowanych w Polsce HF-ek, ma wpisane miejsce postoju jako Warszawa (pomnik przed technikum), a został przewieziony do Kościerzyny:
http://750mm.pl/index.php?topic=4422.0 (http://750mm.pl/index.php?topic=4422.0)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 24 Czerwiec 2014, 10:19:42
Dzięki, poprawimy! A pamiętasz może mniej więcej kiedy?


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Brood.K on 24 Czerwiec 2014, 10:59:48
Stawiałbym na grudzień 2013.
Nie sądzę,żeby ktoś ją przechowywał przez przełom roku -  sprzed TK pojechała raczej od razu do Kościerzyny.


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 29 Czerwiec 2014, 01:28:58
I znów coś nowego. 2xm, jak milczał, to milczał. A teraz wyrabia normę albo przechodzi sam siebie :)

Stworzył taki oto artykulik:

Deutz OMZ 122 F (http://enkol.pl/Deutz_OMZ_122_F)



Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: 2xm on 30 Czerwiec 2014, 21:34:35
Dobra, pobawiłem się żołnierzykami - wyszło kilka artykułów dotyczących niemieckich kolei wojskowych i ich sprzętu:
> Heeresfeldbahn (http://enkol.pl/Heeresfeldbahn), czyli niemieckie koleje polowe.
> Zwilling (http://enkol.pl/Zwilling) - parowozy podwójne z I wojny światowej
> Brigadelokomotive (http://enkol.pl/Brigadelokomotive), zwana powszechnie HF-ką
> HF 40 B (http://enkol.pl/Deutz_OMZ_122_F), czyli wspomniana przez Pawła Deutz OMZ 122 F
> HF 130 C (http://enkol.pl/HF_130_C) - na razie dopiero początek
> HF 200 D (http://enkol.pl/HF_200_D) - najcięższa lokomotywa spalinowa niemieckich kolei polowych z II wojny.

Zebrałem też z różnych książek materiały dotyczące HF-ek i spróbowałem zrobić zestawienie egzemplarzy eksploatowanych w Polsce. Oczywiście niekompletne i pewnie z błędami - jeśli ktoś ma jakieś materiały do uzupełnienia to byłbym wdzięczny za pomoc. Na razie wyszło tego ponad 130 sztuk:
> Wykaz parowozów Brigadelokomotive eksploatowanych w Polsce (http://enkol.pl/Wykaz_parowoz%C3%B3w_Brigadelokomotive_eksploatowanych_w_Polsce)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 30 Czerwiec 2014, 22:28:31
@2xm: jestem pełen uznania. Tyle roboty w tak krótkim czasie! Fiu, fiu!


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: 2xm on 30 Czerwiec 2014, 22:47:47
Niestety, wolne się kończy. Może jeszcze coś dokończę, ale dużo tego nie będzie.


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 09 Lipiec 2014, 03:14:50
Od początku lipca 2014 możliwe jest linkowanie z projektów Fundacji WikiMedia (tj. wszystkich wersji językowych Wikipedii, Commons itp.) do Enkolu za pomocą linków wewnętrznych z użyciem prefiksu "enkol:", w sposób podobny, jak linkuje się z jednej wersji językowej Wikipedii do innej wersji językowej. Oznacza to, że jeśli chcemy podlinkować z Wiki do Enkolu, wystarczy wstawić w artykule na Wiki zwyczajny link wewnętrzny z prefiksem. Jeśli np. linkujemy z Wiki do artykułu "L45H" na Enkolu, to możemy to obecnie zrobić tak:

[[enkol:L45H]]

Nie ma już potrzeby wstawiania linku zewnętrznego w postaci [http://enkol.pl/L45H L45H]

Krótko mówiąc: linkowanie do Enkolu stało się prostsze i czytelniejsze.


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 17 Lipiec 2014, 01:39:21
W Archiwum Enkolu opublikowano wykaz odległości taryfowych WSZYSTKICH kolei wąskotorowych PKP pochodzący z roku 1959. Jest co oglądać. 135 stron.

Dokument zawiera:

1.  mapki schematyczne linii niemal wszystkich kolei wąskotorowych PKP, które istniały w roku 1959. Piszę "niemal wszystkich", bo nie zawiera mapek 3 kolei:
. Kujawskiej (brakowało w dostępnym mi egzemplarzu - wycięta)
- Górnośląskiej (to samo, co wyżej)
- Otwocko - Karczewskiej (po prostu nie zamieszczono - kolej miała jedyne 4 km i całe 2 stacje)

2. tabele odległości wszystkich kolei wąskotorowych, choć, jak mi się zdaje, brakuje jednej strony tabeli odległości Kaliskiej KW

A oto link do dokumentu: Wykaz odległości taryfowych kolei wąskotorowych PKP, rok 1959 (http://enkol.pl/Archiwum:Wykaz_odleg%C5%82o%C5%9Bci_taryfowych_kolei_w%C4%85skotorowych_PKP_1959)



Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 05 Wrzesień 2014, 01:09:27
Opublikowaliśmy schemat wąskotorowej bocznicy Kopalni Węgla Kamiennego "Gliwice" z roku 1963 oraz umowę bocznicową zawartą pomiędzy tą kopalnią a PKP w roku 1971. Poniżej link:

Bocznica KWK Gliwice (http://enkol.pl/Archiwum:Bocznica_KWK_Gliwice_1963)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 24 Wrzesień 2014, 02:17:08
W Archiwum Enkolu opublikowaliśmy

Służbowy rozkład jazdy pociągów pasażerskich i towarowych kolei wąskotorowych Pomorskiej DOKP w Szczecinie (Zarządu Kolei Dojazdowych w Szczecinie) z roku 1988 - zeszyt VIII-W

Wydawnictwo liczy 213 stron.

Poniżej sznurek:

Rozkład jazdy pociągów pasażerskich i towarowych kolei wąskotorowych Pomorskiej DOKP w Szczecinie (Zarządu Kolei Dojazdowych w Szczecinie) z roku 1988 (http://enkol.pl/Archiwum:S%C5%82u%C5%BCbowy_rozk%C5%82ad_jazdy_ZKD_Szczecin_Zeszyt_VIII-W_1988)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 20 Październik 2014, 02:57:40
Opublikowaliśmy zestawienie lokomotyw typu V10C eksploatowanych w Polsce.
Zestawienie zostało sporządzone na podstawie archiwalnej kopii zestawienia dostępnego niegdyś na stronie tabor.wask.pl. Kopia ta została sporządzona w okresie, w którym pojawiły się pogłoski o zbliżającej się likwidacji serwisu. A to było już dość dawno temu - z tej też przyczyny zestawienie może być nieaktualne. W związku z powyższym prośba do Użytkowników TZF o wnoszenie / zgłaszanie poprawek i uwag.

Przy okazji mam jeszcze prośbę o pomoc w zilustrowaniu podstron konkretnych egzemplarzy. Bardzo proszę chętnych do pomocy o wrzucenie na Enkol zdjęć lokomotyw typu V10C. Ewentualnie o podesłanie tych zdjęć do mnie wraz z informacją o licencji, na jakiej zdjęcia mają być opublikowane tudzież ze zgodą na ich wykorzystanie w serwisie Enkol.pl. Wystarczy mi proste stwierdzenie typu: "Jestem autorem niniejszego zdjęcia i możesz je wykorzystać na Enkolu". Z góry dziękuję za pomoc.

A oto zestawienia:

Zestawienie lokomotyw V10C eksploatowanych w Polsce (http://enkol.pl/V10C#Zestawienie_egzemplarzy_eksploatowanych_w_Polsce_.5B1.5D)


 


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 23 Październik 2014, 03:22:44
Opublikowaliśmy kompletne zestawienie lokomotyw serii Lxd2 eksploatowanych w Polsce.
Zestawienie zostało sporządzone na podstawie archiwalnej kopii zestawienia dostępnego niegdyś na stronie tabor.wask.pl. Kopia ta została sporządzona w okresie, w którym pojawiły się pogłoski o zbliżającej się likwidacji serwisu. A to było już dość dawno temu - z tej też przyczyny zestawienie może być nieaktualne. W związku z powyższym prośba do Użytkowników TZF o wnoszenie / zgłaszanie poprawek i uwag.

O ile informacje dotyczące lokomotyw zezłomowanych przed rokiem 2010 są aktualne (toć żyletki nie zamieniły się na powrót w lokomotywy), to bardzo proszę o aktualizację danych dotyczących lokomotyw istniejących. Tutaj, z całą pewnością, są tu i ówdzie dane nieaktualne.

Podobnie, jak w przypadku zestawienia lokomotyw typu V10C zwracam się do użytkowników TZF o pomoc zilustrowaniu stron poświęconych konkretnym egzemplarzom.

A oto zestawienia:


Zestawienie lokomotyw serii Lxd2 eksploatowanych w Polsce (http://enkol.pl/L45H#Zestawienie_egzemplarzy_eksploatowanych_w_Polsce_.5B13.5D)





 


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: ksiezyc_nad_gieesem on 23 Październik 2014, 10:27:48
W związku z powyższym prośba do Użytkowników TZF o wnoszenie / zgłaszanie poprawek i uwag.
Taki drobiazg czyli zamieniony opis kolumn oznaczenie i silnik.

Pozdrawiam serdecznie i silnikowo.

ksiezyc_nad_gieesem ...


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: AXEL on 23 Październik 2014, 11:01:15
3szt na pewno się już nie zgadzają. 2 ze Śmigla które wyjechały (jedna do Tajlandii a druga do Rumunii) oraz z tego co pamiętam Korsykanka.


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: majk on 23 Październik 2014, 11:23:16
Drobna literówka, Lxd2-357 (z 1969 roku) w uwagach czytamy: "urządzenie rotacyjne od 1967" :P


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 23 Październik 2014, 16:01:12
@Księżyc: opis kolumn poprawiono
@majk: oczywiście miało być, że od 1987
@Axel : poprawiłem na tyle, na ile można opierając się na informacjach z forum. Czyli, że wyjechały 338 i 326, że zostały przekute na 1000 mm i że zachowały silniki Wola / Henschel. Więcej, niestety, nie wiem.

Poprawiono, za uwagi dziękuję.

A czy ktoś może się orientuje, co się stało z 308 z Piotrkowa?


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 23 Październik 2014, 16:24:03
Dyskusję na temat tego, co się z którą maszyną dzieje itp. proponuję kontynuować w dziale "Tabor", a konkretnie tutaj:

http://750mm.pl/index.php?topic=4178.msg70812#msg70812 (http://750mm.pl/index.php?topic=4178.msg70812#msg70812)

W tym miejscu skupmy się na ewentualnych błędach technicznych lub redakcyjnych.


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 01 Wrzesień 2015, 03:01:46
Kilka nowości:

1. 2xm znacząco rozbudował artykuł o wagonie motorowym Mxx 189, czyli pleszewskiej "Scanii''

http://enkol.pl/Mxx_189 (http://enkol.pl/Mxx)


2. Opublikowano plan sytuacyjny wąskotorowej bocznicy Kopalni Węgla Kamiennego Siemianowice - Ruch 1. Plan stworzył kolega Robercik101, znany głównie jako autor GKW History Project

http://enkol.pl/Archiwum:Plan_sytuacyjny_bocznicy_KWK_Siemianowice (http://enkol.pl/Archiwum:Plan_sytuacyjny_bocznicy_KWK_Siemianowice)


3. Opracowano i opublikowane tekst ujednolicony fundamentalnego aktu prawnego, jakim jest "Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle kolejowe i ich usytuowanie"

Opracowanie zawiera spis treści i, w przeciwieństwie do PDF-ów publikowanych na stronach Sejmu, można je przeszukiwać. Z czasem będzie także zawierało linki do definicji i inne elementy ułatwiające nawigowanie i orientowanie się w tekście:

http://enkol.pl/Rozporz%C4%85dzenie_w_sprawie_warunk%C3%B3w_technicznych,_jakim_powinny_odpowiada%C4%87_budowle_kolejowe_i_ich_usytuowanie (http://enkol.pl/Rozporz%C4%85dzenie_w_sprawie_warunk%C3%B3w_technicznych,_jakim_powinny_odpowiada%C4%87_budowle_kolejowe_i_ich_usytuowanie)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 10 Październik 2015, 05:23:27
W Archiwum Enkolu opublikowano szkic sytuacyjny Cukrowni Ciechanów z roku 1931. Nie jest to dokument stricte kolejowy, ale sporo kolejowych szczegółów mozna na nim znaleźć. Ponadto jest po prostu ładny. Moje wielkie uznanie budzi to, z jaką starannością został wykonany. Poniżej link:

http://enkol.pl/Archiwum:Plan_sytuacyjny_Cukrowni_Ciechan%C3%B3w_%281931%29 (http://enkol.pl/Archiwum:Plan_sytuacyjny_Cukrowni_Ciechan%C3%B3w_%281931%29)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 21 Październik 2015, 15:48:27
W Archiwum Enkolu opublikowaliśmy służbowy rozkład jazdy polskiej częśći Górnośląskich Kolei Wąskotorowych z roku 1936.
Dlaczego ta uwaga, że polskiej części? Otóż po Powstaniach Śląskich i plebiscycie w roku 1922 niewielka, wschodnia część Górnego Śląska przypadła Polsce. Granica państwowa była szalona - przecinała miasta, podwórka, zakłady przemysłowe, linie tramwajowe i kolejowe. Ten los spotkał też GKW - linie zostały poszatkowane, często dośc przypadkowo.

A oto link:

http://enkol.pl/Archiwum:S%C5%82u%C5%BCbowy_rozk%C5%82ad_jazdy_G%C3%B3rno%C5%9Bl%C4%85skich_Kolei_W%C4%85skotorowych_%281936%29 (http://enkol.pl/Archiwum:S%C5%82u%C5%BCbowy_rozk%C5%82ad_jazdy_G%C3%B3rno%C5%9Bl%C4%85skich_Kolei_W%C4%85skotorowych_%281936%29)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 21 Październik 2015, 23:37:55
W Archiwum Enkolu opublikowano "Przepisy obsługi parowozów ze stalowymi skrzyniami ogniowymi M6"  zatwierdzone Zarządzeniem Ministra Komunikacji z dnia 12/II/1946 R. Nr 60/5/46 (Dziennik Urzędowy M. K. z 1946 r. Nr 2, poz. 19) Obowiązują od dnia 1 listopada 1946 r. Nakładem Ministerstwa Komunikacji. Uchylone z dniem 1 października 1962 r. Zarządzeniem Ministra Komunikacji Nr 117 z dnia 30 maja 1962 r. w sprawie zatwierdzenia "Instrukcji dla palacza i starszego palacza parowozowni" Mtp 22 (Dziennik Urzędowy MK 1962 r. Nr 26, poz. 142). Ze względu na błąd w druku (na okładce znajduje się błędne oznaczenie M66, zamiast M6) stanowi ona kolekcjonerską ciekawostkę.

Poniżej link:

M6 - Przepisy obsługi parowozów ze stalowymi skrzyniami ogniowymi (http://enkol.pl/Archiwum:M6_-_Przepisy_obs%C5%82ugi_parowoz%C3%B3w_ze_stalowymi_skrzyniami_ogniowymi)





Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: CarnageLink on 13 Listopad 2015, 16:58:44
Za Paweł Niemczuk.

W serwisie Enkol, a konkretnie w jego dziale archiwalnym, opublikowano następujący materiał:

KPa-84 - Warunki techniczne eksploatacji kotłów parowozowych i kotłów ustawionych w wagonach kolejowych oraz wykonywania dozoru technicznego nad tymi kotłami zatwierdzone Zarządzeniem nr 2 Dyrektora Głównego Inspektoratu Kolejowego Dozoru Technicznego z dnia 20 lutego 1984 r."

Link:

KPa-84 Warunki techniczne eksploatacji kotłów (http://enkol.pl/Archiwum:KPa-84_Warunki_techniczne_eksploatacji_kot%C5%82%C3%B3w)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Kucyk on 06 Styczeń 2016, 15:41:59
Chciałbym zwrócić uwagę na bardzo istotny błąd merytoryczny, który pojawia się w zacytowanych na poprzedniej stronie warunkach technicznych eksploatacji kotłów parowozowych i kotłów w wagonach kolejowych oraz wykonywania dozoru technicznego nad tymi kotłami z 1984 r.

Pkt. 6.8.4. mówi (http://enkol.pl/Plik:Warunki_techniczne_KPa-84_str._4_i_str._5.jpg) „Blachę uważa się za dobrą, jeżeli wytrzymałość na rozerwanie Rm jest większa bądź równa 320 MPa (32 kG/mm2)...”

W tym zapisie użyto, trochę na siłę, a na pewno na szybciora - bez przemyślenia, jednostki ciśnienia (czyli wytrzymałości na zerwanie) zgodnej z Układem SI czyli MPa oraz, jednocześnie, podając wartość Rm w „nielegalnej”, ale tradycyjnie stosowanej od początku istnienia dozoru technicznego: kilogram siły na mm2.

Problem polega jednak na tym, że ktoś poszedł na skróty pomijając „drobną różnicę” w obu wielkościach: mianowicie megapaskal i kG/mm2 nie są wzajemnie dokładną wielokrotnością liczby 10, jakby to wskazywał powyższy zapis: 320 MPa -> 32 kG/mm2. Z tego zapisu wynikało by że 10 MPa = 1 kG/mm2,  jednak w rzeczywistości 10 MPa jest to... 1,01972 kG/mm2.

Niby te niecałe dwie setne to mało, ale jednak niech Czytelnicy pomyślą ile kosztuje wykonanie nowego walczaka 100, 200, 300, ...set tysięcy złotych – i co? Nagle robimy się dokładni? Oczywiście, bo najczęściej konieczność budowy nowego kotła wpływa na odstąpienie od wykonania naprawy parowozu.

Ale wróćmy do kwestii prawnych. Biorąc pod lupę źródło owej dopuszczalnej wartości Rm jakim są przepisy poprzedzające w czasie powstanie KPa-84 (która to instrukcja, podobnie jak zmiany (http://enkol.pl/Archiwum:Instrukcja_technologiczna_o_naprawie_kot%C5%82%C3%B3w#Zmiany_i_uzupe.C5.82nienia) wprowadzone rok później w instrukcji (http://enkol.pl/Archiwum:Instrukcja_technologiczna_o_naprawie_kot%C5%82%C3%B3w#Zeszyt_1._Przegl.C4.85dy_okresowe_i_rewizje_kot.C5.82a) technologicznej (http://enkol.pl/Archiwum:Instrukcja_technologiczna_o_naprawie_kot%C5%82%C3%B3w#Zeszyt_2._Osprz.C4.99t_kot.C5.82a) napraw kotłów, de facto miała za zadanie liberalizację niektórych zasad, gdyż z jednej strony stan kotłów parowozowych eksploatowanych przez PKP się pogarszał, z drugiej, wobec kryzysu gospodarczego, ograniczenia napraw i braku sprawnych pojazdów trakcyjnych polska kolej wciąż stawała przed koniecznością utrzymania znacznej ilości czynnych kopciuchów, zaś z trzeciej – życie, czyli dobre praktyki inżynierskie pokazywały że można trochę przymrużyć oko i odpuścić bez realnego wpływu na bezpieczeństwo) warto zajrzeć do wydanych w 1972 r. „Przepisów o eksploatacji kotłów parowozowych i kotłów ustawionych w wagonach kolejowych oraz o wykonywaniu dozoru technicznego nad tymi urządzeniami technicznymi”. Tam przeczytamy:

Pkt. 6.9.4. mówi (http://enkol.pl/Plik:Przepisy_o_eksploatacji_kot%C5%82%C3%B3w_str._12-13.jpg) „Blachę uważa się za dobrą, jeżeli wytrzymałość na rozerwanie Rm jest większa bądź równa 32 kG/mm2...”

Widząc w obu przepisach dopuszczalną wartość wytrzymałości 32 kG/mm2, należy zatem dokładnie przeliczyć jednostki. Wtedy otrzymamy że 32 kG/mm2 = 313,8128 MPa. Zaokrąglając (choć w przepisach nie ma takiego pojęcia jest tylko podany parametr graniczny) otrzymujemy że dopuszczalna wytrzymałość Rm wynosi 313,8 a nie 320 MPa!

I taką dopuszczalną wartość 314 przyjmuje inspektor TDT, oczywiście jeśli zauważy błąd. Jeśli zaś nie zauważy – musicie sami go naprowadzić na drogę prawa i sprawiedliwości. Jasne też że nie będzie on miał nic przeciw, aby przy jakiejś odbudowie czajnika wykonać nowy kocioł nawet gdy Rm starego walczaka wynosi i 370 MPa, jednak w razie gdyby brakło na ten cel funduszy, a Rm wyniosło coś między 314 a 320 MPa ja nie mam nic przeciw aby pokazać mu ów post.


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: CarnageLink on 20 Styczeń 2016, 14:44:37
W nawiązaniu do postu kolegi Kucyka postanowiłem w serwisie Enkol, a konkretnie w jego dziale archiwalnym, opublikować następujący materiał:

Przepisy o eksploatacji kotłów parowozowych i kotłów ustawionych w wagonach kolejowych oraz wykonywaniu dozoru technicznego nad tymi urządzeniami technicznymi - zatwierdzone Zarządzeniem Ministra Komunikacji nr 199 z dnia 13 grudnia 1971 r.

Link:

Przepisy o eksploatacji kotłów (http://enkol.pl/Archiwum:Przepisy_o_eksploatacji_kot%C5%82%C3%B3w)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 23 Luty 2016, 04:29:53
Dzięki uprzejmości Mariusza Senderowskiego opublikowaliśmy w Archiwum Enkolu dwa wysokiej jakości wielkoformatowe skany schematów bocznic: bocznicy Zakładów Górniczo - Hutniczych "Orzeł Biały" (rok 1963)  oraz Zakładów Górniczo - Hutniczych im. L. Waryńskiego (rok 1951). Oba znajdowały się na terenie Piekar Śląskich, oba zajmowały się wydobyciem i przeróbką rud cynku, ołowiu, kadmu i innych pyszności.

Schemat bocznicy ZGH "Waryński" robi wrażenie - kolorowy, bocznica liczy blisko 7 km toru i ma pojemność ponad 800 wagonów. Wyróżniono tory podlegające nadzorowi PKP oraz tory podlegające nadzorowi Okręgowego Urzędu Górniczego (OUG) i tak dalej. Mozńa go oglądać godzinami.

Zakłady Górniczo - Hutnicze im. L. Waryńskiego (http://enkol.pl/Archiwum:Zak%C5%82ady_G%C3%B3rniczo_-_Hutnicze_im._L._Wary%C5%84skiego_w_Piekarach_%C5%9Al._%281951%29)

Schemat bocznicy "Orła Białego" to nawet nie jest sen pijanego toromistrza. To sen toromistrza po zażyciu środków zdecydowanie silniej działających. Pętle, skrzyżówania w jednym poziomie, estakady, tor pod drutem.... Tory o rozstawie szyn 500, 785 i 1435 mm, sploty 785/1435, a nawet linia tramwajowa. Istna orgia. Albo szaleństwo. Albo szalona orgia...

Zakłady Górniczo - Hutnicze "Orzeł Biały" (http://enkol.pl/Archiwum:Zak%C5%82ady_G%C3%B3rniczo_-_Hutnicze_%22Orze%C5%82_Bia%C5%82y%22_%281963%29)

Skany są dostępne w dwóch rozmiarach - bezpośrednio na Enkolu w szrokości około 4000 pikseli, natomiast dostępne są do pobrania też skany w rozdzielczości oryginalnej (odpowiednio około 17000 oraz około 23000 pikseli). Należy kliknąć prawym przyciskiem na link i wybrać z rozwijanego menu opcję "zapisz element docelowy jako....". Uwaga - ważą ponad 20 MB każdy.


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 24 Luty 2016, 03:35:01
BroodK wyłapał błędy w linkach. Poprawione. Za czujność i informację serdecznie dziękuję!


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 27 Luty 2016, 03:33:38
Dziś prezentujemy dokument zatytułowany "Instrukcja technologiczna o naprawie kotłów parowozowych i kotłów ustawionych w wagonach kolejowych" pochodzący z roku 1971:

Instrukcja technologiczna o naprawie kotłów parowozowych i kotłów ustawionych w wagonach kolejowych (1971) (http://enkol.pl/Archiwum:Instrukcja_technologiczna_o_naprawie_kot%C5%82%C3%B3w)





Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 05 Marzec 2016, 05:21:34
Tym razem wracamy na Górny Śląsk i przedstawiamy plan schematyczny stacji Strzybnica Wąskotorowa z roku 1946:

Plan schematyczny stacji Strzybnica Wąskotorowa (1946) (http://enkol.pl/Archiwum:Plan_schematyczny_stacji_Strzybnica_Wąskotorowa_(1946))

Materiał zeskanował i ekipie Enkolu udostępnił Mariusz Senderowski (Senda).


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 08 Marzec 2016, 14:59:40
Zmieniliśmy układ i kolorystykę strony głównej Enkolu.
Zmiany miały na celu zmniejszenie pstrokacizny (zniknął wielki żółty baner, który był na górze strony), ułatwienie nawigacji oraz, co najważniejsze - wyeksponowanie na stronie głównej działu archiwalnego, który do tej pory był mocno ukryty (w zasadzie był dostępny tylko w postaci mało widocznego linka w menu bocznym).

Dizajn nadal pozostał minimalistyczny - nie chcemy fajerwerków w postaci rozbudowanej grafiki, ruszających się, czy migających bajerów. Oczywiście z technicznego punktu widzenia można zrobić niemal wszystko - pytanie tylko - po co.

Bardzo proszę o uwagi, sugestie i propozycje.


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 10 Marzec 2016, 02:04:52
Dzięki uprzejmości Mariusza Senderowskiego w Archiwum Enkolu opublikowaliśmy plan schematyczny stacji Repty (Górnośląskie Koleje Wąskotorowe) z roku 1954:

Plan schematyczny stacji Repty z roku 1954 (http://enkol.pl/Archiwum:Plan_schematyczny_stacji_Repty_%281954%29)

Ponadto Ptr opublikował metryczki i zdjęcia czterech kolejnych WLs40:

http://enkol.pl/WLs40/1697 (http://enkol.pl/WLs40/1697)
http://enkol.pl/WLs40/1159 (http://enkol.pl/WLs40/1159)
http://enkol.pl/WLs40/885 (http://enkol.pl/WLs40/885)
http://enkol.pl/WLs40/258 (http://enkol.pl/WLs40/258)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Zgroza on 10 Marzec 2016, 22:41:31

Ponadto Ptr opublikował metryczki i zdjęcia czterech kolejnych WLs40:

[url]http://enkol.pl/WLs40/258[/url] ([url]http://enkol.pl/WLs40/258[/url])



Frapująca informacja.

Wytwórnia Ekstraktów Garbarskich w Bydgoszczy połączyła się z bydgoską "Sklejką" w 1970. Informacje na temat funkcjonowania tamże kolejek wąskotorowych - mi nieznane. Czy ktoś ma więcej informacji o tej sieci zakładowej?


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Ptr on 11 Marzec 2016, 00:02:47
Wytwórnia Ekstraktów Garbarskich w Bydgoszczy połączyła się z bydgoską "Sklejką" w 1970. Informacje na temat funkcjonowania tamże kolejek wąskotorowych - mi nieznane. Czy ktoś ma więcej informacji o tej sieci zakładowej?
Też szukałem o tym zakładzie informacji i tez trafiłem na tą fuzję. Nigdzie niema nic o kolejce, jednak to nie może świadczyć że jej tam nie było. Na stronie lokomotywki są dwie wersje jej losów więc są pewne rozbieżności. Należy też pamiętać o ograniczonym zaufaniu do publikacji Pana BP.  Jak ktoś się uprze to może zawsze zapytać właściciela skąd miał te informacje ;)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Zgroza on 11 Marzec 2016, 17:48:02
Wg. sztabówki WP ze stanem 1977-79, jak najbardziej na terenie obok portu drzewnego była wąskotorówka. Tyle wiem.


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Dróżnik on 02 Kwiecień 2016, 10:05:25
Semaforek lepszy... :)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 11 Kwiecień 2016, 15:39:33
Tym razem nic nowego nie opublikowaliśmy (ale kolejne materiały się szykują - plany stacji o raz instrukcje i rozkłady jazdy). Chcieliśmy się jednak pochwalić tym, że kilka dni temu liczba odsłon Enkolu przekroczyła

2 miliony

co daje średnio około 1200 odsłon dziennie.

Oczywiście trudno się mierzyć z Wikipedią, czy Onetem, ale, uważamy, że wynik jest przyzwoity.

Na koniec: tradycyjnie (oraz raczej bez wiary w powodzenie, heh) zapraszamy i zachęcamy do dołączenia to grona twórców Enkolu!


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Tw53 Rudy on 11 Czerwiec 2016, 22:34:46
[edit]
Dodałem zdjęcia Rudzkich Lxd2, oraz zmieniłem stan Lxd2-354 i Lxd2-357 na eksponat, ponieważ dzisiaj dowiedziałem się, że 354 nie ma elektryki i ma być jako dawca


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 23 Czerwiec 2016, 15:14:51
Dzięki za foty i aktualizację informacji :)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Tw53 Rudy on 23 Czerwiec 2016, 18:55:16
[Edit]
Utworzyłem artykuł o Wls75/82
http://enkol.pl/WLs75/82 (http://enkol.pl/WLs75/82)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 08 Lipiec 2016, 14:05:35
Niema wśród nas ani jednego chyba, ktoby nie kochał swego parowozu. Połowę życia spędzamy na nim. Dla nas parowóz to niemal żyjąca istota...."Maszynista" nr 10/1925

Opublikowaliśmy pierwszy rocznik (tj. 1927) czasopisma "Technika parowozowa". Czasopismo to było dodatkiem do organu Związku Zawodowego Maszynistów "Maszynista". Zadaniem czasopisma było umożliwienie maszynistom stałego podnoszenia poziomu swojej wiedzy, umożliwienie im (samo)doskonalenia, rozwiązywanie ich problemów, odpowiadanie na ich pytania związane z codzienną pracą. Lektura jest arcyciekawa. Sam tylko pierwszy rocznik to 100 stron pasjonującej lektury. Serdecznie zapraszamy i polecamy!

Kolejne roczniki opublikujemy w niedalekiej przyszłości.

I jeszcze uwaga natury technicznej - w celu umożliwienia łatwiejszego poruszania pomiędzy stronami poniżej każdego skanu został zamieszczony szablon, w którym, prócz podstawowych danych, jak tytuł, strona, numer i rocznik, znajdują się także odnośniki pozwalające łatwo przechodzić do stron następnej oraz poprzedniej.

Czasopismo "Technika parowozowa", rok 1927 (http://enkol.pl/Archiwum:Technika_Parowozowa_1927_%28czasopismo%29)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 11 Lipiec 2016, 16:56:25
Dziś udostępniliśmy kolejną ciekawostkę dla pasjonatów parowozów. Tym razem są to Warunki techniczne odbioru parowozów normalnotorowych PKP po naprawach w zakładach naprawczych taboru kolejowego. Dokument został opracowany i wydany przez Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego "Wrocław" w roku 1974. Zapraszamy do lektury:

Warunki techniczne odbioru parowozów normalnotorowych PKP (http://enkol.pl/Archiwum:Warunki_techniczne_odbioru_parowoz%C3%B3w_(1974))






Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: dobrzyn on 14 Lipiec 2016, 10:53:45
Dodałem informacje i zdjęcie Wls40-217 (http://enkol.pl/WLs40/217)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 15 Lipiec 2016, 04:16:02
Super! Dzięki piękne!


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: dobrzyn on 19 Lipiec 2016, 13:48:28
Zaktualizowałem artykuł o wagonie Mxx 189 (http://enkol.pl/Mxx_189)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Tw53 Rudy on 08 Sierpień 2016, 10:19:29
Czy artykuł o rozstawach szyn :
http://enkol.pl/Rozstaw_szyn (http://enkol.pl/Rozstaw_szyn)
Byłby odpowiednim miejscem na wpisanie wszystkich rozstawów użytkowanych w Górnośląskich kopalniach ?
Czy może utworzyć nowy artykuł ?


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 08 Sierpień 2016, 15:18:44
Myślę, że można. Jak się zrobi tego za dużo, to albo się podzieli artykuł na sekcje typu "koleje użytku publicznego" i "koleje przemysłowe" albo w ogóle wydzieli się artykuł typu "koleje kopalniane". Ale to czas pokaże. Działaj śmiało.


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Tw53 Rudy on 08 Sierpień 2016, 16:22:54
W artykule rozstaw szyn wypiszę tylko po kilka kopalń i zakładów ,bo tego wszystkiego jest naprawdę dużo . (4 strony A4)
Trzeba będzie zrobić nowy artykuł : "Zakłady i kopalnie w Polsce"


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Tw53 Rudy on 08 Sierpień 2016, 16:46:30
Zamieściłem trochę informacji o zakładach lecz nie wiem czy te wszystkie rozstawy są nadal używane w tych kopalniach. Proszę o sprawdzenie  :)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 09 Sierpień 2016, 04:21:54
Nietypowo dla Enkolu opublikowaliśmy artykuł o historii zakładu przemysłowego, a konkretnie o historii kopalni rud cynku i ołowiu "Nowy Dwór" w Bytomiu. Dlaczego? Otóż wpadł mi w ręce regulamin ruchu kolejowego i schemat bocznicy tejże kopalni. Pomyślałem sobie, że fajnie by było gdbyby ludzie wiedzieli, co oglądają - kopalnię zlikwidowano w roku 1978, budynki rozebrano, a w miejscu, gdzie była obecnie jest węzeł autostradowy. Nie pozostało po niej nic, żadnego śladu. Nawet ruin, czy kupki gruzu. Nawet hałdę rozebrano podczas budowy autostrady. Postanowiłem napisać krótki wstęp historyczny. No i zaczęły się schody - otóż okazało się, że w internecie informacji o kopalni, w zasadzie, nie ma. Ot, wiadomo, że była, że zlikwodoano ją może w 1978, może 1979, nie wiadomo nawet kiedy powstała. Stwierdziłem, że szkoda, że nic nie wiadomo o kopalni, która zniknęła nie tak dawno temu, że nie ma nic o ważnym składniku historii Bytomia - toż górnictwo rudne w Bytomiu trwało przez 800 lat. I zniknęło. Pamięć po nim też. Dlatego postanowiłem zmienić plan i zamiast krótkiego opisu historycznego do materiału archiwalnego napisać artykuł o kopalni. Szczęśliwie udało mi się trafić na kilka niezbyt obfitych, ale w miarę wiarygodnych źródeł i jest. Zapraszam do lektury:

Kopalnia rud cynku i ołowiu "Nowy Dwór" (http://enkol.pl/Kopalnia_rud_cynku_i_o%C5%82owiu_%E2%80%9ENowy_Dw%C3%B3r%E2%80%9D).

A dla tych, których historia kopalni nie interesuje, chcieliby od razu zobaczyć regulamin i schemat bocznicy link bezpośrednio do zasobu archwialnego:

Regulamin bocznicy kopalni "Nowy Dwór" (http://enkol.pl/Archiwum:Regulamin_bocznicy_kopalni_%E2%80%9ENowy_Dw%C3%B3r%E2%80%9D)


Dodam, dla zachęty, że bocznica była zelektryfikowana prądem stałym o napięciu 500 V, sieć napowietrzna. Dodatkowo na planie, jak się kto przyjrzy, wypatrzy też fregmenty sieci kolei kopalnianej o rozstawie szyn 500 mm. Bocznica sama w sobie odgałęziałą się od stacji Buchacz Górnośląskich Kolei Wąskotorowych i, oczywiście, miała tor o szerokości 785 mm, a powstała, najprawdopodobniej, w roku 1853. Oczywiście nie służyła wtedy kopalni "Nowy Dwór", która powstała w roku 1881, a jakiejś wcześniejszej, o której niewiele wiadomo (jeszcze, ale mam nowe źródła, być może wkrótce będzie wiadomo więcej).



Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Tw53 Rudy on 11 Styczeń 2017, 12:22:13
Chciałbym napisać artykuły o wąskotorowych parowozach na tor 785 mm ,czy mogę użyć gotowego artykułu z wikipedii podając autora ?


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 11 Styczeń 2017, 21:00:26
Tak, wykorzystanie treści pochodzących z Wikipedii jest możliwe - oba serwisy działają w oparciu o tę samą licencję, czyli Creative Commons CC-BY-SA. Sprawa oznaczenia źródła i autora jest nieco bardziej zawiła, ale do rozwiązania. Jeśli będziesz pisał w oparciu o jeden artykuł, to konieczne będzie wykorzystanie szablonu "Wikipedia". Jeśli będziesz pisał w oparciu o więcej artykułów, to będziemy musieli znaleźć inne rozwiązanie. W każdym razie można.


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Tw53 Rudy on 29 Styczeń 2017, 22:33:18
http://enkol.pl/Tw53 (http://enkol.pl/Tw53)
Artykuł już powstaje. Czy któryś z forumowiczów ma może kompletny spis wszystkich parowozów Tw53? A było ich 20 .


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: dobrzyn on 01 Luty 2017, 06:25:28
Całkiem spoko. Zmień tylko zdjęcie, bo to które jest jest bardzo mało reprezentacyjne. Enkol to encyklopedia, a żółty parowóz...
Kolejna sprawa to geneza Tw53, czyli wszystkie Tw9, 29, 47. Warto o nich wspomnieć. Listę zachowanych można rzucić w tabelkę.


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Tw53 Rudy on 01 Luty 2017, 19:46:26
Wszystko po kolei. Tabelka się tworzy a ja potrzebował bym informacji o wszystkich wyprodukowanych . Przynajmniej oznaczenia , rok budowy , data złomowania, jak by były archiwalne zdjęcia to jeszcze lepiej .


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 05 Luty 2017, 20:16:26
Radzę szukać w monografii Soidy. Można też pobuszować po archiwalnych numerach "Świata kleju".


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 05 Luty 2017, 21:02:18
Trochę rzeczy się w tzw.  międzyczasie popublikowało, a tu jakoś zapomniałem o tym wspomnieć. Niniejszym nadrabiam zaległości.
Zacznijmy od najnowszej:

* Plan pracy WMD Maciejkowice (GKW) z roku 1975 (http://enkol.pl/Archiwum:Plan_pracy_trakcyjnej_WMD_Maciejkowice)
* Przepisy o naprawie parowozów normalnotorowych Mtp 32 z roku 1962] (http://enkol.pl/Archiwum:Mtp_32_-_Przepisy_o_naprawie_parowoz%C3%B3w_normalnotorowych_(1962))
* Służbowy rozkład jazdy Górnośląskich Kolei Wąskotorowych z roku 1975 (http://enkol.pl/Archiwum:S%C5%82u%C5%BCbowy_Rozk%C5%82ad_Jazdy_G%C3%B3rno%C5%9Bl%C4%85skich_Kolei_W%C4%85skotorowych_(1975))
* Plan schematyczny stacji Lazarówka (GKW) z roku 1981 (http://enkol.pl/Archiwum:Plan_schematyczny_stacji_Lazar%C3%B3wka_(1981))

Na razie to tyle, ale szykują się kolejne rzeczy, np. "Tymczasowe przepisy o naprawie parowozów normalnotorowych PKP M32" z roku 1952, "Służbowy rozkład jazdy Górnośląskich Kolei Wąskotorowych" z roku 1952, "Regulamin radiołączności GKW" oraz dwa regulaminy pracy dyspozytury GKW z lat 80. oraz 90. Tym razem będę informował na bieżąco!


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: dobrzyn on 05 Luty 2017, 22:29:08
Wszystko po kolei. Tabelka się tworzy a ja potrzebował bym informacji o wszystkich wyprodukowanych . Przynajmniej oznaczenia , rok budowy , data złomowania, jak by były archiwalne zdjęcia to jeszcze lepiej .
Ja bym najpierw zebrał dane, a później publikował. W Kolejach Wąskotorowych na Górnym Śląsku znajdziesz wszystkie potrzebne dane. Jest zestawienie z PKP, z zakładów trzeba zebrać do kupy


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 18 Luty 2017, 23:01:10
Tym razem komunikat techniczny.

1. Po 3 latach wyłączyliśmy stary serwer. Dobrze służył, ale się przeżył.
2. Strony powinny się wyraźnie szybciej wczytywać
3. Zaktualizowaliśmy oprogramowanie do najnowszej wersji
4. Last but not least - ponownie umożliwiliśmy edytowanie artykułów użytkownikom niezarejstrowanym. Znaczy się - nie trzeba zakładać konta, żeby edytować Enkol. Stało się to możliwe dzięki zainstalowaniu nowego, megaskutecznego zabezpieczenia blokującego spamboty


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 20 Luty 2017, 21:38:20
Opublikowalśmy służbowy rozkład jazdy Górnośląskich Kolei Wąskotorowych (a właściwie to dodatki I, V i VII do srjp) z roku 1981:

Dodatek I, V i VII do służbowego rozkładu jazdy GKW z roku 1981] (http://enkol.pl/Archiwum:Dodatek_I,_V_i_VII_do_s%C5%82u%C5%BCbowego_rozk%C5%82adu_jazdy_G%C3%B3rno%C5%9Bl%C4%85skich_Kolei_W%C4%85skotorowych_(1981))

Moim zdaniem na szczególną uwagę zasługuje załączona do artykułu mapa ukazująca sieć GKW w tamtym czasie oraz wszystkie bocznice.
Mapę tę opracował na podstawie w/w rozkładu jazdy oraz innych dostępnych źródeł jeden z użytkowników TZF - Mariusz Herchold.
Chciałbym w tym miejscy wyrazić Mariuszowi swoje wyrazy uznania i podziękowania za kawał świetnej roboty.

LInk do mapy:

http://enkol.pl/Plik:Gkw-mapa-1981.png (http://enkol.pl/Plik:Gkw-mapa-1981.png)





Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Zgroza on 20 Luty 2017, 21:51:58
Jest absolutny cymes - faktograficznie, kartograficznie i estetycznie.


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Tw53 Rudy on 24 Kwiecień 2017, 12:51:59
Właśnie skończyłem tworzyć tabelę z ilostanem . Artykuł ukończony.  :)
http://enkol.pl/Tw53 (http://enkol.pl/Tw53)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: WIĆUŚ on 24 Kwiecień 2017, 13:24:59
Cytuj
Tw53-3995 KWK Zabrze-Bielszowice przekuty z 785 mm

Nie był przypadkiem od razu zbudowany na 1000mm? Gdzieś czytałem że właśnie był, ale nie pamiętam gdzie.


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Tw53 Rudy on 24 Kwiecień 2017, 15:09:15
u Bogdana Pokropińskiego pisze ,że był przekuty


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: majster on 24 Kwiecień 2017, 17:03:44
Ja też czytałem kiedyś w innym źródle (nie pamiętam w tej chwili w jakim, postaram się poszukać), że był zbudowany jako nowy na tor 1000 mm i od razu z Fabloku trafił do kopalni Bielszowice.


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Tw53 Rudy on 24 Kwiecień 2017, 19:27:26
Na tym zdjęciu widać , że płyta sprzęgowa była pod dwa zderzaki. A zderzak centralny jest przymocowany przez nowe otwory


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: WIĆUŚ on 24 Kwiecień 2017, 19:45:28
Sama czołownica to według mnie nie jest dostateczny dowód. Lokomotywa mogła przecież wyjechać z fabloku z dwoma zderzakami, lub bez zderzaków, ale z czołownicą przygotowaną pod zamontowanie dwóch zderzaków. Jak było na prawdę to chyba nigdy się nie dowiemy, jedynie jeśli znajdzie się coś na temat poprzednich przydziałów albo ich braku w dokumentach kopalni, fabloku, albo GKW, oczywiście jeśli takie dokumenty dotrwały do dzisiaj.

Masz może więcej zdjęć Tw53-3995? Jeśli tak to proszę o wysłanie na mail'a albo zamieszenie gdzieś. Kiedyś było ich kilka w internecie, ale poznikały z hostingów.


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Tw53 Rudy on 24 Kwiecień 2017, 23:07:10
Niestety to jest jedyne ,które mam na dysku ,ale mogę przesłać skan z książki


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 25 Kwiecień 2017, 00:15:59
Dodam od razu - informacje podawane przez B. Pokropińskiego należy traktować z pewną rezerwą. Zdarzały mu się dość istotne nieścisłości.


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 26 Kwiecień 2017, 00:48:29
tym  razem coś całkiem nowego. Nowego bo nie o kolei w sensie ścisłym, a o tramwaju. Artykuł o genezie i historii jednego z ciekawszych fragmentów górnośląskiej sieci tramwajowej - węźle tramwajowym w Szopienicach:

Węzeł tramwajowy Szopienice (http://enkol.pl/Szopienice_Dwór)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Tw53 Rudy on 30 Październik 2017, 20:43:47
http://enkol.pl/Zabytkowa_stacja_kolei_w%C4%85skotorowej_w_Rudach (http://enkol.pl/Zabytkowa_stacja_kolei_w%C4%85skotorowej_w_Rudach)

Parozowy w Rudach i ich resztki też  :)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Trabant on 31 Październik 2017, 10:29:41
Dobra rzecz, dużo informacji. Ale czy mógłbyś przybliżyć status Tw53/Pw53? Chodzi mi o adnotację Prawdopodobnie zachowały się skrzynie wodne. Rozumiem, że z kusego przebudowano na zwykły, z tendrem od Px-a (bez półbudki), proste. Natomiast skrzynie wodne leżą u kogoś pod parkanem, ale nikt nie ma co do tego pewności. Czy stąd to domniemanie?


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Kucyk on 31 Październik 2017, 12:36:31
Tak na pierwszy rzut oka:
1. Lokomotywy Lyd2-63 i 101 mają silniki Maybach;
2. Lokomotywa Lxd2-08 ma silnik 18H12A;
3. Lokomotywa Wls150 z pewnością nie ma silnika 71H12A.


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 31 Październik 2017, 16:59:47
W przypadku, kiedy nie wiedziałem, jaki lokomotywa ma silnik nie bawiłem się w zgadywanie - wpisywałem "nieznany". W przypadku WLs150 to zwyczajna pomyłka przy wprowadzaniu danych. Dziękuję za uzupełnienia i wyłapanie błędu. Poprawię przy najbliższej okazji. Czyli chyba jutro, bo, niestety, urlopik się kończy.


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Tw53 Rudy on 02 Listopad 2017, 00:44:42
Dobra rzecz, dużo informacji. Ale czy mógłbyś przybliżyć status Tw53/Pw53? Chodzi mi o adnotację Prawdopodobnie zachowały się skrzynie wodne. Rozumiem, że z kusego przebudowano na zwykły, z tendrem od Px-a (bez półbudki), proste. Natomiast skrzynie wodne leżą u kogoś pod parkanem, ale nikt nie ma co do tego pewności. Czy stąd to domniemanie?

Na tyłach lokomowywowni leży jakiś czarny element . Niestety podczas industriady źle zrobiłem zdjęcie i widaćtylko napis Tw ,ale możę to coś innego . Może w sobotę się wybiorę do Rud i sprawdzę

Chyba że ktoś inny wie co to za skrzynie/elementy?


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 03 Styczeń 2018, 03:17:03
Jeśli ktoś chciałby się dowiedzieć czegoś więcej o parowozowni wąskotorowej w Nasielsku w latach 1957-1966, z czego były wzniesione budynki, jaki był układ torowy, ile zużywano tam węgla, drewna, gwoździ, czy acetylenu oraz ilu kolejarzy było zatrudnionych, to niech ów ktoś zajrzy tutaj:

Paszport produkcyjno-techniczny: Parowozownia III klasy Kolei Dojazdowych w Nasielsku za 1957 r. (https://goo.gl/8Jwm8f)

Jak dla mnie to ten dokument jest wręcz wzruszający - niewielka kolej gdzieś na końcu świata, wszystko co najwyżej skromne, kolejarzy garstka. I jak sobie ta kolej skromnie żyła, tak, niestaro, odeszła. Po cichu, bez robienia zbędnej sensacji, bez tłumu żałobników za trumną i płaczek nad grobem ....


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 09 Styczeń 2018, 00:36:49
Tym razem specjalność zakładu, czyli archiwalia z Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. A konkretnie to dwa plany stacji Tarnowskie Góry Wąskotorowe. Jeden z roku 1946, drugi z 1972. Na obu są ciekawostki. O jednej, relikcie upaństwowienia GKW w roku 1884, napisaliśmy w opisie jednego z planów. Drugą, na drugim planie, znajdźcie sami.

Plany schematyczne stacji Tarnowskie Góry Wąskotorowe z lat 1946 i 1972 (https://goo.gl/RXdYy2)



Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Juras XR4Ti on 09 Styczeń 2018, 06:59:44
Tor wąski połączony z normalnym? Koło przesuwnicy...


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 10 Styczeń 2018, 21:39:18
Dokładnie tak! Gratuluję spostrzegawczości i dociekliwości :)


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 11 Styczeń 2018, 22:37:09
Fabryka Towarzystwo Przemysłowe Zakładów Mechanicznych Lilpop, Rau i Loewenstein kojarzymy głównie z budowy taboru kolejowego i tramwajowego. Prócz tego firma owa zajmowała się także produkcją kolejowo - tramwajowej biżuterii typu sprzęgi Scharfenberga. Kto ma sobie ochotę pooglądać przedwojenny katalog sprzęgów Scharfenberga produkowanych w okresie międzywojennym przez tę firmę, niech zajrzy tutaj:

Katalog sprzęgów Lilpop-Schaku (https://goo.gl/SeqUCX)




Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 15 Marzec 2018, 19:51:21
Opracowaliśmy nowy, bardziej estetyczny i, jak sądzę, także bardziej funkcjonalny szablon do dodawania nowych pojazdów do spisu oraz do aktualizacji danych.

Opracowaliśmy także coś, czego dość mocno brakowało. Wyszukiwarkę pozwalającą przeszukiwać spisy taboru według wybranych kryteriów. A konkretnie:
* typu
* stanu (sprawna, złom itd.)
* ostatniego (aktualnego) miejsca stacjonowania
* ostatniego (aktualnego) prześwitu

Kryteria te można stosować w dowolnych kombinacjach.
Zaznaczam od razu, że jest to pierwsza wersja wyszukiwarki i w niedalekiej przyszłości postram się ją rozbudować.

Link do strony z wyszukiwarką oraz dodawarką (http://enkol.pl/Spis_taboru)


Bardzo proszę o uwagi i propozycje.


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Referee on 05 Lipiec 2020, 16:35:51
Są jakieś nowości w ENKOLu?


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Marek Sz on 05 Lipiec 2020, 23:22:40
Są jakieś nowości w ENKOLu?
Codziennie ;)
https://enkol.pl/Specjalna:Ostatnie_zmiany?hidebots=1&limit=500&days=30&enhanced=1&urlversion=2


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 09 Lipiec 2020, 02:43:56
Są jakieś nowości w ENKOLu?
W tej chwili prace koncentrują się wokół:
1. Taboru: regularnie robudowywana i uaktualniana jest baza taboru. Aktualnie w spisie jest 2851 sztuk, większość to wąski tor, ale i normalnotorowy plankton typu 401Da i podobne. W tym komplet L45H, L30H, kilka setek WLs40/50
2. Systematycznie rozwija się katalog artykułów prasowych - na chwilę obecną skatalogowanych zostało blisko 6000 artykułów prasowych głównie ze "Swiata Kolei", "Kolei Małych i Dużych", "Kolei Dawniej i Dziś" oraz paru innych tytułów
3. Systematycznie rozbudowuje się Archiwum Enkolu. Btw tutaj szykujemy co nieco nowości dość interesujących, np. księgi taborowe Centralnego Zarządu Kolei Dojazdowych obejmujące wszystkie koleje wąskotorowe w Polsce za lata 1947 - 1999

Obiecuję, że będę regularnie wrzucał info o nowościach


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Jacek Fink-Finowicki on 17 Lipiec 2020, 06:55:51
Paweł obiecał wrzucać trochę nowości... a tu kawa już wystygła:
Pismo_w_sprawie_kawy (https://enkol.pl/Archiwum:Pismo_w_sprawie_kawy_(1977))


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Kucyk on 17 Lipiec 2020, 07:38:03
Ktoś chyba jednak wypił tę zimną kawę. Nie działawszy -> "Obecnie ta strona nie ma zawartości."


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Jacek Fink-Finowicki on 17 Lipiec 2020, 14:03:14
Ktoś chyba jednak wypił ...
Nie wypił tylko automat 750mm.pl przestawił na stolik bez zamkniętego nawiasu - poprawiłem składnię odnośnika - teraz się można napić... to znaczy można przeczytać, że napić się nie można


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 23 Luty 2022, 23:37:57
Tak sobie pomyślałem, że nie samym Fejsbukiem człowiek żyje i warto by było wrócić do publikowania tutaj informacji o nowych materiałach w Archiwum Enkolu. Zatem zaczynamy:

Służbowy Rozkład Jazdy Bydgoskiej Kolei Dojazdowej z roku 1987 (https://enkol.pl/Archiwum:Służbowy_Rozkład_Jazdy_Bydgoskiej_Kolei_Dojazdowej_(1987))


Tytuł: Odp: Nowości w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa
Wiadomość wysłana przez: Paweł Niemczuk on 28 Luty 2022, 03:45:47
Tym razem coś drobnego, żadne tam dziesiątki skanów do przerzucania. Coś dla tych, co lubią palcem po mapie:

Plan schematyczny sieci Górnośląskich Kolei Wąskotorowych z roku 1946 (https://enkol.pl/Archiwum:Plan_schematyczny_sieci_GKW_(1946)) wraz z krótkim opisem