Świat kolejek wąskotorowych

NIECZYNNE => Sompolińska Kolej Dojazdowa => Wątek zaczęty przez: Turysta on 22 Sierpień 2011, 23:59:43Tytuł: Złotków-Niebożyn
Wiadomość wysłana przez: Turysta on 22 Sierpień 2011, 23:59:43
Rozpoczęły się prace przy rekultywacji odkrywki KWB Konin w okolicy Złotkowa budowa której była bezpośrednim powodem przerwania linii na odcinku Złotków-Niebożyn. Nie posiadam żadnych informacji na temat planowanego terminu zakończenia robót ani tego jak ostatecznie zachowa się kopalnia czyli czy wywiąże się z zobowiązania o odtworzeniu zdjętej linii. Może ktoś wie więcej na ten temat? Pozdrawiam!


Tytuł: Odp: Złotków-Niebożyn
Wiadomość wysłana przez: Brood.K on 23 Sierpień 2011, 13:03:41
Sompolno-Sławoszewek historia, Anastazewo -Złotków nieprzejezdne już w Anastazewie... Pomijając że i do samego Anastazewa jest kłopot.. Środkowe Kujawy odeszły już do historii, niestety na naszych oczach.

Nie sądzę żeby ten temat został poruszony - chyba że ktoś zachowa się jak ten Roch Kowalski "rozkaz to rozkaz" - i odbudują te parę kilometrów "bo tak było", mimo że nie będzie to miało celu ni sensu.


Tytuł: Odp: Złotków-Niebożyn
Wiadomość wysłana przez: AXEL on 23 Sierpień 2011, 13:22:54
Niech lepiej przekażą to co zostało dla kolejek, którym ów materiał torowy się przyda. Kiedyś był taki pomysł dla Nasielskiej. Co wyszło? Każdy wie. W galerii są zdjęcia. A gdyby te kilometry torów przekazać choćby dla Starachowic SKW byłaby jedna a nie 2x po 0,33.


Tytuł: Odp: Złotków-Niebożyn
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 23 Sierpień 2011, 15:43:50
Teren po odkrywkach będzie/jest rekultywowany pod tereny rekreacyjne. Powstaną sztuczne duże jeziora. Odcinek od Anastażewa do Ślesina ma szanse służyć jako turystyczny wtedy. Przez Ślesin nie ma już przejazdu wiec dalej nie dojedzie się. poza tym już nie ma dokąd, Jedynie aż do Sompolna. Tamten odcinek to raczej tak jak pisze Axel, przeznaczyć na inne kolejki.


Tytuł: Odp: Złotków-Niebożyn
Wiadomość wysłana przez: Dariusz on 23 Sierpień 2011, 18:32:51
Zapewne niektórzy z Kolegów pamiętają rozmowy prowadzone w ostatnich latach funkcjonowania kolejki pod zarządem PKP z zarządcą kopalni. O ile podczas pierwszych korekt trasy związanych z rozszerzaniem się odkrywki ruch na tym odcinku był na tyle duży, że kopalnia akceptowała koszty, to już pod koniec lat 90-tych kiedy po raz kolejny przerwano szlak i konieczne stało się wybudowanie mostu nad wykopem rozmowy były już bardzo trudne. Kopalnia (zgodnie z prawdą) zmierzała do udowodnienia że szlak jest nieużywany i chciała uniknąć dodatkowej inwestycji. Wtedy również pojawił się projekt odstąpienia od żądań rewitalizacji szlaku po kolejnych zajęciach odkrywki - w zamian kopalnia miała  w oparciu o zdemontowany materiał wykonać odejście szlakowe na brzeg jeziora skorzęcińskiego w celu realizacji alternatywnej wobec Przybrodzina atrakcji. Projekt wskutek różnych przyczyn nie został zrealizowany.
W tym temacie wielu informacji mogliby udzielić m.in Marek Malczewski i Andrzej Mastalerz - mam nadzieję, że kiedyś przekażą wiele interesujących szczegółów dotyczących tej sprawy.


Tytuł: Odp: Złotków-Niebożyn
Wiadomość wysłana przez: Turysta on 25 Sierpień 2011, 01:06:36
Na razie zasypują ten teren po którym biegła linia i niwelują zwałowisko zewnętrzne.


Tytuł: Odp: Złotków-Niebożyn
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 25 Sierpień 2011, 10:16:00
Ta odkrywka która przecięła linie kolejki nosi nazwę Jóźwin IIB. Dalej przed stacją Słwawoszewek jest odkrywka Jóźwin IIA.
Cytuj
Od 1999 roku trwa wydobycie ze złoża Pątnów IV, na odkrywce Jóźwin II B. Eksploatacja będzie prowadzona do 2020 roku. [...]
Teren po odkrywce Jóźwin II A zrekultywowany został w kierunku rekreacyjno-sportowym. W skład kompleksu rekreacyjnego, zwanego Maltą Bis, wchodzi między innymi 70-metrowy stok narciarski i zbiornik wodny. Przygotowano także teren pod tor motocrossowy oraz amfiteatr. Na obszarze po odkrywce Jóźwin IIB powstanie między innymi jezioro o powierzchni 440 ha.


Tytuł: Odp: Złotków-Niebożyn
Wiadomość wysłana przez: Ptr on 25 Sierpień 2011, 11:37:22
No to miał by pociąg gdzie jeździć... Przy tej skali inwestycjach na pewno łatwiej by było dorzucić jeszcze odbudowę kolejki, niż potem starać się osobno o jej odtworzenie.


Tytuł: Odp: Złotków-Niebożyn
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 25 Sierpień 2011, 12:06:20
A i jeszcze zapis z
Program Rewitalizacji Zdegradowanych Obszarów Miejskich i Poprzemysłowych
Gminy Kleczew na lata 2009 – 2018
datowany na marzec 2010

Cytuj
Na terenie gminy Kleczew znajduje się częściowo zlikwidowana sieć kolei
wąskotorowej. Istniejąca kolej wąskotorowa relacji Sompolno - Ślesin - Witkowo - Gniezno
służy do celów turystycznych, i przebiega częściowo w filarze ochronnym odkrywek
Sławoszewo - Sławoszewek, Roztoka, Złotków, Nieborzyn, Budzisław Kościelny, Tręby,
Adamowo.