Świat kolejek wąskotorowych

KOLEJE MILITARNE => Rejon Umocniony Hel => Wątek zaczęty przez: Arczi on 11 Wrzesień 2012, 21:51:39Tytuł: Muzeum Obrony Wybrzeża
Wiadomość wysłana przez: Arczi on 11 Wrzesień 2012, 21:51:39
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.
Nazywam się Artur Labudda i współpracuje w tworzeniu nowej wystawy w Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu. Nasze muzeum w ostatnim miesiącu pozyskało kolejne obiekty baterii Schleswig Holstein. Są nimi stanowisko nr 3 oraz dwie komory amunicyjne. W jednej z komór amunicyjnych mamy zamiar stworzyć wystawę kolejowa dotycząca naszego regionu. Naszym zamiarem jest skupienie się na trzech drogach żelaznych które były i są na naszym terenie. Pierwszą z nich jest tak zwana kolejka leśna , która powstała pod koniec XIX w i przetrwała do lat 20 ubiegłego wieku. Biegła ona z Helu do Jastarni i służyła skazańcom z wiezienia w Grudziądzu do sadzenia lasy na naszym półwyspie. W latach 20 została ona rozebrana a na jej poszerzonym nasypie wybudowano kolej normalnotorowa. Kolejna drogą żelazna która chcemy opisać jest linie 213 relacji Reda – Hel. Odcinek Swarzewo Hel zastał w latach 20 ułożony przez wojskowych saperów w czasie wojny Polsko – Bolszewickiej. Ostatnia kolejka na której chcemy się skopić jest wojskowa kolejka wąskotorowa Rejonu Umocnionego Hel. Powstała ona razem z powołaniem RU Hel w 1934 roku i funkcjonuje do dnia dzisiejszego.
Po tym małym zarysie historycznym chciałbym się zwrócić do wszystkich forumowiczów o pomoc w odnajdywaniu wszelkich dokumentowy lub wskazaniu miejsca gdzie takowe można znaleźć dotyczących tych kolei. Może ktoś z Forumowiczów posiada już jaka wiedzę w rzeczonych tematach. Za wszelka pomoc będziemy bardzo wdzięczni.

Pozdrawiam Artur Labudda.


Tytuł: Odp: Muzeum Obrony Wybrzeża
Wiadomość wysłana przez: Leśny Dziadek on 12 Wrzesień 2012, 07:38:28
Uderz w stół, a nożyce się odezwą, hyhy ;)

 Artur, odpowiem pierwszy, dodając pewną informację. Otóż, do obiektów, w których powstanie wystawa (Artur skromnie napisał o zaczątkach , hmm... samodzielnego działu  kolejowego MOW, jaki pod jego opieką merytoryczną ma powstać w obiektach) w roku 2013 będziemy dojeżdżać kolejką wąskotorową. "Nareszcie" macie prawo powiedzieć. Tak, szumne zapowiedzi głoszone od 2008 wreszcie się zmaterializują, a dopiero teraz, ponieważ dopiero w 2012 MOW otrzymało formalne prawo do użytkowania obiektów.
Tyle ode mnie, a o konkretach dotyczących szlaku i składu, będę pisał w oddzielnym wątku. 


Tytuł: Odp: Muzeum Obrony Wybrzeża
Wiadomość wysłana przez: Arczi on 19 Kwiecień 2013, 05:24:33
Jeśli ktoś z forumowiczów jest zainteresowany aktualnymi informacjami z powstawania i funkcjonowania Muzeum Historii Helskich Dróg Żelaznych zapraszam do odwiedzenia poniższego linku.

www.facebook.com/MuzeumHistoriiHelskichDrogZelaznych (http://www.facebook.com/MuzeumHistoriiHelskichDrogZelaznych).


Tytuł: Odp: Muzeum Obrony Wybrzeża
Wiadomość wysłana przez: Arczi on 10 Październik 2015, 23:04:15
Przeszczekując ostatnio sieć natrafiłem na bardzo ciekawy filmik z Muzeum Obrony Wybrzeża oraz Muzeum Kolei Helskich w tle. Dzięki niemu można zobaczyć co poprzez ostatnie 2 lata zmieniło się na „Helskiej Kolejce Muzealnej”. 


https://www.youtube.com/watch?v=LPH3S9PF3co (https://www.youtube.com/watch?v=LPH3S9PF3co)