Świat kolejek wąskotorowych

FORA KOLEJOWE => Internetowa Encyklopedia Kolejowa => Wątek zaczęty przez: kanalarz on 20 Kwiecień 2013, 10:21:27Tytuł: Rozkłady jazdy na WikiCommons / WikiŹródła
Wiadomość wysłana przez: kanalarz on 20 Kwiecień 2013, 10:21:27
Jest pewne szczęście w tym, że PKP przez lata były przedsiębiorstwem państwowym zarządzanym wprost ze stołków ministerialnych. Szczęście to przejawia się tym, że dzięki temu wszelakie instrukcje, przepisy... a również taryfy i rozkłady jazdy mieszczą się w definicji "domeny publiczej" (http://pl.wikipedia.org/wiki/Domena_publiczna) a dokładniej korzystają z licencji Templet:PD-Polishsymbol/en (http://tpi.wikipedia.org/wiki/Templet:PD-Polishsymbol/en) opierającej się o zapis artykułu 4 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych ogłoszonej w Dz. U. z 2006 r. Nr 90 poz. 631 (http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20060900631)

Cytuj
Art. 4.
Nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego:
1) akty normatywne lub ich urzędowe projekty;
2) urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole;
3) opublikowane opisy patentowe lub ochronne;
4) proste informacje prasowe.Wykorzystując te właściwości oraz wychodząc na przeciw księżycowi_nad_gieesem. Zamieściłem jakiś czas temu parę arkuszy rozkładu jazdy na WikiCommons (http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Rjp_1919)... Dlaczego tam, a nie na Enkolu? (http://enkol.pl/) Przede wszystkim dla tego, że Enkol też korzysta z zasobów WikiCommons (czyli wszystkie pliki z WikiCommons mogą być bezpośrednio linkowane do Enkolu), ale przede wszystkim dla tego, że WikiCommons ma bardzo ciekawe łącze z kolejnym projektem WikiMedia, czyli z WikiŻródła (http://pl.wikisource.org/). Jak to działa, najlepiej zobaczyć zaglądając na stronę strony 2 rozkładu jazdy z 1919 roku (http://pl.wikisource.org/wiki/Strona:Rozkl_1919_02_Warszawa-Sosnowiec-Szczakowa.jpg).

Kolejne arkusze czekają na edycję. Jak to zrobić?

Najlepiej poćwiczyć na stronie 3 (http://pl.wikisource.org/wiki/Strona:Rozkl_1919_03_Szczakowa-Sosnowiec-Warszawa.jpg), podpatrując rozwiązania gotowej strony 2 (http://pl.wikisource.org/wiki/Strona:Rozkl_1919_02_Szczakowa-Sosnowiec-Warszawa.jpg). Nowe strony tworzy się zmieniając numer strony.