Świat kolejek wąskotorowych

NIECZYNNE => Piotrkowska Kolej Dojazdowa => Wątek zaczęty przez: kuracyja on 30 Lipiec 2013, 21:28:33Tytuł: Kolej w Sulejowie
Wiadomość wysłana przez: kuracyja on 30 Lipiec 2013, 21:28:33
Witam.

Jest to mój pierwszy post na forum, więc znów witam.

Mam kilka pytań co do odcinka kolejki w Sulejowie:
1. Na lewym brzegu były dwie stacje: Sulejów i Sulejów Pilica. Czy ta druga była zlokalizowana nieco przed brzegiem Pilicy, czy jednak było inaczej (Geoportal mówi, że Sulejów i S. Pilica to jedna stacja)?
2. Przez jakiś czas istniała przeprawa kolejki przez Pilicę (Baza Kolejowa mówi o dwóch p.o.: S. Klasztor i Tartak), w sieci krąży kilka zdjęć zwalonej przeprawy. Do kiedy kolejka kursowała na drugą stronę rzeki, oraz jak biegła trasa?

Z góry dziękuję z odpowiedzi.


Tytuł: Odp: Kolej w Sulejowie
Wiadomość wysłana przez: Ptr on 30 Lipiec 2013, 21:54:15
Tutaj jako tako widać przebieg kolejki w samym Sulejowie:
(https://dl.dropboxusercontent.com/u/30849159/sulej%C3%B3w.png)


Tytuł: Odp: Kolej w Sulejowie
Wiadomość wysłana przez: arti281 on 31 Lipiec 2013, 08:18:23
Stacje :
Piotrków Trybunalski Wąskotorowy
Milejówka
Starostwo
Bugaj Piotrkowski
Uszczyn
Przygłów
Polanka
Sulejów Towarowa
Sulejów Wapiennik
Sulejów
Sulejów Pilica - przystanek ( mijanka)  prz Pilicy
Sulejów Klasztor
Sulejów Tartak

Przed wojna w Sulejowie istniały dwie przeprawy mostowe przez Pilice.Pierwsza, to drewniany most drogowy usytuowany o kilkadziesiat metrów (na południe) od obecnej przeprawy. Ciekawostka.W czasie pamietnego bombardowania Sulejowa (4-5 wrzesnia 1939 roku), kiedy to substancja komunalna miasteczka uległa zniszczeniu w 80 procentach, ów most mimo swej kruchej konstrukcji, pozostał nietkniety! Druga przeprawe przez Pilice stanowił stalowy most po którym poruszały sie pociagi kolejki waskotorowej relacji Piotrków - Sulejów.Wstyczniu 1945 roku został on wysadzony w powietrze przez uciekajace oddziały armii niemieckiej.W nastepnych latach szczatki tego mostu zostały rozebrane i juz nigdy pózniej nie podjeto jego rekonstrukcji.