Świat kolejek wąskotorowych

FORA KOLEJOWE => Modelarstwo => Wątek zaczęty przez: micho on 21 Październik 2013, 10:58:47Tytuł: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 21 Październik 2013, 10:58:47
Witam.

Ponad rok temu zainteresowała mnie idea kolei  ogrodowej. Trochę pooglądałem w necie …i nabrałem ochoty by zbudować model.
Zastanawiałem się co mógłbym zbudować  nietrudnego by nabrać doświadczenia. Postanowiłem, że będzie to prosty model jeżdżący lokomotywy spalinowej GLS30. Na początek poszukałem trochę zdjęć i zakupiłem dokumentację modelu kartonowego MODELIK 8/09. Niestety nie udało mi się pozyskać rysunków warsztatowych tej maszyny. Udało się jednak odwiedzić GLS-kę w okolicy (w Zabrzu - Skansen Górniczy Królowa Luiza) i dzięki uprzejmości skansenu zrobić niezbędne pomiary.

Budowa ma na celu realizowanie pasji kolejowej (od kilku lat bardziej ciągnie mnie bardziej do wąskotorówek) jak i przybliżyć do zagadnień obróbki metali, mechaniki, spawania. Dla stworzenia własnej dokumentacji wykorzystuję program Inventor. Dostęp do obrabiarek będę miał grzecznościowy, a czasu niewiele więc będzie się budowa „ślimaczyć”.

Mam teraz dylemat co do wyboru skali i rozstawu toru.
Początkowo zaprojektowałem GLS-kę (na razie ramę podwozia) w skali 1:4,7 na tor 127mm (5”) (czyli w 1:1-600mm)
Dziś skłaniam bardziej się do skali 1:4 na głownie na tor7 ¼”-184mm.
Lokomotywa będzie miała zmienny rozstaw więc tory  5’-127mm, (6M-144mm to rzadkość) będą też dostępne (czyli w 1:1 500, 600 i 750mm). Rozstawy zgodne z dokumentacją lokomotywy.

Dlaczego rozważam tor 184?
1. Dlatego, że chcę by ta kolejka żyła. Chcę by miała pasażerów -  zbudowałbym także wagon osobowy (3-4 dzieci na pokład) i np. woziłbym dzieci na festynie przedszkola (mam córunię w tym wieku). Chcę by była taka opcja.
Tor 184 jest stabilniejszy i nie bałbym się, że wagon się wywróci zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu. Jechałem w Ogrodzieńcu na torze 127mm i było raczej stabilnie – tyle że tamte wagony są tam długie i masywne. Tamtejszą drezynę na 127mm dzieci prawie wywróciły.
Sama GLS-ka miałaby zmienny rozstaw na 127mm i 184mm – także mogłaby jeździć na różnych torach.
2. Rozstaw 184mm – w 1:1 to 750mm – mieszkam na Śląsku gdzie jest GKW 785mm
3. Modele 1:4 są większe co mi się bardziej podoba - GLS-ka 1:1-długość=2910mm; 1:4,7-dł=619mm; 1:4-dł=728mm. GLS-kę  1:4 można jeszcze przewieść samochodem osobowym – bez przyczepy.

Nie wiem czy zbudowanie GLS-ki na tor 750 nie będzie irytować – bo użytkowanej GLS-ki na torze 750 nie widziałem choć jest ona na to przygotowana.

(na rysunku wizualizacja zaprojektowana rama GLS-ki jeszcze w skali 1:4,7 przy postaci wysokiej 180cm
(o ile się załaduje, nie mam doświadczenia w pisaniu na forum - pierwszy post)

Proszę o wypowiedzi. Wasza opinia pomoże mi się zdecydować.
Pozdrawiam.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: badziol on 21 Październik 2013, 14:24:43
No to może ja się wypowiem, bo od dawna myślę o takiej właśnie kolejce ogrodowej.

Co do decyzji o rozstawie oraz skali, to jest to w sumie podstawowe pytanie na początek, ponieważ determinuje całą resztę działań. Ale jest kilka ale:

1) jaką powierzchnią działki dysponujesz i ile rzeczywiście jest na niej miejsca dla kolejki?
2) jaki napęd planujesz? spalinowy czy elektryczny? rozglądałeś się za producentami potrzebnych do tego części? ich wielkość oraz cena na pewno będą miały wpływ na decyzję.
3) jakie fundusze jesteś w stanie przeznaczyć na budowę (nie musisz odpowiadać ;))? - to w sumie chyba jeden z ważniejszych aspektów, no chyba, że ma sie "nieograniczone" środki.

Jeśli o mnie chodzi, to kusi mnie strasznie rozstaw 184mm. Dysponuję działką o wymiarach 30 x 50m i powiem Ci, że moim zdaniem najoptymalniej byłoby zastosować rozstaw 127mm (oczywiście skalowany z toru 785mm ;)). Taka Lxd2 ma w tej skali ponad 1,5 metra długości, 0,5 metra wysokości i ok. 0,35 metra szerokości - jednym słowem spora maszyna.

Tak więc polecam zrobić zestawienie w exelu, które oprócz wymiarów modelu i szerokości toru uwzględnia także promienie łuków i parametry działki

To tyle ode mnie tak na  szybko, ale polecam jeszcze ten wątek: http://750mm.pl/index.php?topic=3206.0 (http://750mm.pl/index.php?topic=3206.0)


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Harry Potter on 21 Październik 2013, 14:29:21
Nie wiem na ile Ci to pomoże, ale na "http://www.feldbahnseite.de "w zakładce archiv znajdziesz sporo producentów, szukaj ZREMB. Znajdziesz tu instrukcje obsługi Gls 30, a w niej parę rzeczy które mogą pomóc.

Pozdrawiam z MMz


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Mallet on 21 Październik 2013, 21:12:02
Budowa samej spalinówki nie jest problemem ,tym bardziej GL-s .
Wybór dobry , a co z torowiskiem ,na stałe ,rozkładane .?
Na pewno tak jak napisali koledzy ,będzie Ciebie limitowała wielkość obszaru działki który zajmiesz na to hobby , w domyśle co na to rodzina  ;D
Na pewno nie bez znaczenia będą łuki i rozjazdy które niewątpliwie będziesz musiał wykonać .
Pamiętaj też, że ta mała kolej niczym poza skalą nie różni się od dużej , prawa mechaniki są takie same ( przechodzenie przez łuki ,krzywe przejściowe , rozjazdy o odpowiednim kącie ).
Bez tej wiedzy może się okazać że kolejka nie będzie prawidłowo działać .
Co prawda im większy model tym więcej handlowych detali można użyć ,ale i wzrastają też koszty budowy.
Przy każdym tego typu modelu albo korzystasz z usług fachowców , i tu będzie potrzebna cierpliwość i gruby portfel ,albo robisz sam ale w tym układzie masz podstawową wiedzę i umiejętności z zakresu prac ślusarskich .
Że o podstawowym warsztacie nie wspomnę ,a praca na obrabiarkach i grzecznościowym układzie może się szybko skończyć ,co wtedy ?
Te problemy na pewno przy odrobinie samozaparcia można pokonać .
Co do toru 127czy 184 , na tym pierwszym woziłem dzieciaki i nic wielkiego się nie działo .
Zasada powinna być jedna , na jaki torze pracowała lokomotywa w oryginale na takim powinna się poruszać .
Pozdrawiam Andrzej .


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 22 Październik 2013, 09:28:58
Dziękuję za linki – już się wcześniej z tym zapoznałem.

1. Nie mam własnej działki – no może u rodziców w górach na działce rekreacyjnej gdzie bywam, może tam miałbym kawałek toru - jakieś 10m. Mieszkam w bloku. Lokomotywa mieszkała by raczej w pracy. (w razie zawirowań, w komórce lub pojedzie w góry) Niektórzy pewnie się uśmiechną już . Mam dobry klimat w pracy by ją zbudować a to duuużo – nawet już słyszę „czemu jeszcze nie robisz – bo ta blacha dla ciebie może zniknąć” Będę robił to pewnie raz w tygodniu po godzinach. Chce ją zbudować  - to jest główny cel – nawet jeśli lokomotywa będzie jeździć 2 razy w roku na wyjazdach. Będzie ogromna radość tworzenia. Jak powstanie lokomotywa to zbuduję tory i wagon „osobowy” by pokazywać ją publicznie – np. w przedszkolu córki. Tory będą rozkładane. Dla GLS-ki promienie łuków są małe – wg DTR dla 1:1 R=10m więc w skali 1:4,7 wystarczy R=2.2m. Może zrobię promienie 2,5m.

"ta mała kolej niczym poza skalą nie różni się od dużej , prawa mechaniki są takie same"-to mi się w tej mini kolei podoba najbardziej.

Mam też nadzieję, że u nas w kraju a tym bardziej w zagłębiu przemysłu jakim jest Śląsk idea kolejki ogrodowej się  rozwinie i powstaną miejsca gdzie będzie tego typu tor i że powstanie grupa ludzi trudniących się tym tematem. Na razie w miarę  blisko jest tor 127mm w Ogrodzieńcu – długość chyba 500m. Super byłoby gdyby było miejsce, gdzie na świeżym powietrzu przy kolei można posiedzieć, pogadać...(coś jak na zał obrazkach). …ale nie chce się teraz o tym rozpisywać – najpierw i tak musi powstać coś z taboru…

2. Napęd będzie elektryczny. Początkowo myślałem o hybrydzie – silnik spalinowy (z kosy spalinowej-ma już sprzęgło) + prądnica - do tego 2 małe silniki (2x100wat może 2x150wat), każdy dla jednej osi + mały akumulator i sterownik mocy. Przekazanie napędu łańcuchami lub paskami zębatymi (nawiązanie do oryginału). Instalacja 12V. Silniki z hulajnogi elektrycznej lub wkrętarki …itp. Postanowiłem jednak napęd uprościć (zwłaszcza dla skali 1:4,7) i dać tylko akumulator + silniki + sterownik mocy. Wciąż myślę nad hamulcami….

Nie chcę a się tym teraz na całego zajmować bo i tak jest dużo problemów w samym zawieszeniu. Muszę załatwić np. pióra resorów. Rama będzie przygotowana do montażu różnych wariantów napędu.

3. Budżet. Hm… patrzę na to tak: lokomotywę zamierzam budować przez około 1,5 roku może dłużej, więc nakład funduszy się rozłoży. Myślę, że w tego typu modelach najdroższy jest napęd i przede wszystkim podraża budowę zlecanie obróbki detali (widzę, że pisał o tym powyżej tez już Mallet). Ten kto ma dostęp do obróbki metalu zrobi GLS-kę z prostym napędem poniżej 1000zł, a jeśli ktoś dużo zleci prac i zastosuje drogie sterowanie RC + dźwięki, to może go to kosztowaći 3 lub 4 razy tyle. To są tylko moje szacunki.
Część detali da się wykonać z kształtowników płaskowniki, kątowniki, ceowniki, pręty itp.), część z blachy (kupiłem np. blachę 5mm - kawałek poprodukcyjny 400x1000mm 2,5 zł za kg), a niektóre detale ( jak koła czy kostki dla łożysk zestawów kołowych) z kostek które ktoś ci musi wypalić (blacha 20 czy 25mm).

Pozdrawiam


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 22 Październik 2013, 09:54:23
... myślę, że jeśli chodzi o dobór skali do toru to trzeba by się trzymać poniższej tablicy.

Tak sobie myślę, że jeżeli my na śląsku zeskalujemy np. Lyd1 wg toru 785mm do 184mm to da 1:4,27 a koledzy z innej części Polski tą samą Lyd1 wg toru 750mm do 184mm to da 1:4,08  - to w rezultacie na jakimś tam zlocie jedna lidka będzie trochę większa. Byłbym za tym by do skalowania zakładać, że mamy też 750 - czyli 750 i 785 skalować do 1:4,1 (czy uprościć wszystko do 1:4)


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 22 Październik 2013, 10:07:44
... najbardziej by mi pasował tor 144mm - ale jest on bardzo rzadko stosowany.  >:(Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Marcin117 on 22 Październik 2013, 11:00:32
Polecam zapoznać się z stroną MOROP http://www.morop.eu/de/normes/index.html (http://www.morop.eu/de/normes/index.html) a w szczególności z dokumentem odnośnie wszystkich norm rozstawów dla odpowiednich skali: http://www.morop.eu/de/normes/nem010_d.pdf (http://www.morop.eu/de/normes/nem010_d.pdf)


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Mallet on 22 Październik 2013, 20:49:29
Z punktu widzenia użytkownika kolei na tor 5" ,i terenu który mogłem na ten cel przeznaczyć ten rozstaw jest dla mnie optymalny.
HF ,była zbudowana w skali 1:6 skala popularna skala modelarska , po przejściu na tor znormalizowany najbliższy wymiarowo okazało się że trzeba dokonać przeróbek i to dość poważnych na tyle, że trzeba było nieco zrezygnować z wymiarów skalowych modelu .
Teraz powstają już parowozy w skali 1:5 na ten tor i nie ma problemów z wymiarami ,chodzi tu głównie o ostoje i zespół rozrządu .
Przeskalowałem też HF-kę i okazało się że też bezproblemowo można ją wykonać bez głowienia się nad przeliczaniem wymiarów .
Między 1:6 a 1:5 powiecie zapewne że różnica niewielka , a jednak bo różnica w długości modelu to około 20-stu paru centymetrów .
Wzrasta ciężar , wzrastają gabaryty ,i o ile pierwszą skalę mogłem przewozić w samochodzie to druga wymaga już przyczepy.
Ot taka drobnostka , dlatego namawiał bym raczej na tor 5" , ten rozstaw dobrze sprawdza się w małych ogródkach a z przewozem szyn i ułożeniem w polu mniejszy problem .
Co do resorowania radził bym zastanowić się nad sprężynami a resory zamarkować ,tak jest robione w wielu konstrukcjach tego typu.
Mniejszy koszt wykonania i lepsza charakterystyka tłumienia drgań z szyn.
I tak jak napisał  badziol  Lxd2 przy tym rozstawie to 1,5metrowy model , a ile będzie ważył to już wolę nie myśleć  ;D


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Harry Potter on 22 Październik 2013, 21:41:20
...no na pewno będzie dużo ważył ;D ;D ;D

A Swoją drogą sam myślałem o Gls 30+ ze dwa trzy wagony typu koleba na tarasie zielonym o wymiarach 4x9m, ale żona jako instancja wyższa postawiła stanowcze weto(
Po części ma rację- skończyć to co zacząłem bo rozbabranego placu budowy w pokoju (tu 0m)+ tarasie to raczej nie wypada robić, ale cóż chcieć a móc to odwieczny konflikt...
Póki co to na podstawie zdjęć (kolejka Petera Erka w Ilmenau), wymiarów z sieci (forum), coś tam zrobiłem do skali 0f (plik 2cd- z możliwością konwersji do DWG), ale to raczej jest za duże uproszczenie co do potrzeb modelu w 1:5/1:4.


Micho, w związku z tym co wspomniałeś na początku posta miałbym prośbę do Ciebie:
 czy mógł byś wrzucić jakieś dokładniejsze fotki dolnych partii Gls'ki?
Chodzi mi szczególnie o widok ramy(pod różnymi kątami jak jest możliwość) i prowadzenie zestawów kołowych ( wygląd maźnic).
Dzięki z góry i pozdrawiam Przemek


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 23 Październik 2013, 07:54:32
czy mógł byś wrzucić jakieś dokładniejsze fotki dolnych partii Gls'ki?
Chodzi mi szczególnie o widok ramy(pod różnymi kątami jak jest możliwość) i prowadzenie zestawów kołowych ( wygląd maźnic).

Zdjęcia wysłałem go galerii. Na dniach postaram się wstawić rysunek z wymiarami podwozia. Niestety rysunki opracowane komputerowo mam w skali mojego modelu, a wymiary opublikuję wg 1:1 - tak jak pomierzyłem. Dla oryginalnych mam tylko szkice. Będę musiał na rysunku modelu nanieś wymiary dla 1:1. Musisz poczekać - do niedzieli będzie w galerii. :-)

W zał. zdjęcie GLS-ki ze skansenu Luiza w Zabrzu.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Harry Potter on 23 Październik 2013, 10:58:02
Dzięki raz jeszcze ;D
A swoją drogą to w skansenie musieli z jakiegoś powodu dać "zastępcze" klapy boczne od komory silnika.
W rysunkach jakie są w instrukcji to był to po prostu arkusz blachy z przetłoczeniami na wloty powietrza.

Pozdrawiam z MMz, Przemek


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Mallet on 23 Październik 2013, 11:35:49
Też przyłączam się do prośby o zdjęcia , takie maleństwo a nigdzie nie można wyszukać materiałów do zrobienia modelu .
Szykuję na razie dioramę z Gl-s ką w 1:35 koleby już mam, a jak model wyjdzie dobrze ,to zapewne powielę go do paru innych projektów które mam na warsztacie .
A i wielkie dzięki za galerie dużo fajnych detali można się dopatrzeć ,przydały by się jeszcze do kopletu zdjęcia silnika i jego zamocowania .
pozdrawiam Andrzej.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Harry Potter on 23 Październik 2013, 20:23:20
W sumie to mnie tak coś podkusiło i poszperałem chwilę w archiwach forum.
Wychodzi na to, iż mamy w galerii słownie dwie Gls 30 udokumentowane fotograficznie- w Ludwikowicach i w "Luizie".
Jedynie budy się trochę wzrostem różnią... ;)
Co ciekawsze, bo tego się domyślałem raczej(w żadnym z rysunków jakie mi w ręce wpadły brak był tylko szerokości ramy), że wszystkie (?) ramy seryjnie były robione pod 750mm a szerokość toru to zależna od szerokości zestawów kołowych...


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 24 Październik 2013, 08:01:56
... jak się będę widział z GLS-ką i jej powiem, że tak o nią wypytujecie to się chyba zawstydzi hi hi


A swoją drogą to w skansenie musieli z jakiegoś powodu dać "zastępcze" klapy boczne od komory silnika.
W rysunkach jakie są w instrukcji to był to po prostu arkusz blachy z przetłoczeniami na wloty powietrza.


hm. Powiem tak lokomotywa pracowała na powierzchni kopalni - a na kopalni wszystko się może zdarzyć. Zauważyć można pozrywane blachy przy zaczepie lokomotywy.

Tak boczne klapy - to jakaś blacha z otworkami niechlujnie zamontowana. Okna w kabinie zostały przerobione - zmniejszone, jedno boczne zaślepione. Myślę, że taka już do skansenu przyjechała.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: aronek on 24 Październik 2013, 08:20:54
Jeśli chciałbyś kupować szyny modelarskie, w ilości większej niż 50 metrów, to być może mógłbym pomóc w imporcie z chin.
wstępne wyliczenia wskazują że jest to tańsze niż kupowanie (w cenie rynkowej) kształtowników stalowych.
ale i tak musisz się liczyć że będzie musiał przeznaczyć sporo kasy na zakup kilkudziesięciu, a w zasadzie kilkuset metrów szyn.
chyba że masz dostęp do materiału po cenie złomu, to tej ceny chińczycy nie pobiją


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 24 Październik 2013, 08:47:19
Jeśli chciałbyś kupować szyny modelarskie...

Tak szyny to temat który mnie martwił -  jednak nie na dzisiaj - na teraz to może 10m szyny - jako tor do prób. Może za pół roku za rok - chyba, że ktoś by zamawiał to się z "odrobiną" podepnę. Ale super, że podałeś taka alternatywę.

Myślę, że nie będą osamotniony z prośbą byś podał: przekrój szyny, długość i szacunkową cenę. Prosimy.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 24 Październik 2013, 08:50:05
Zdecydowałem, że będę jednak budował w skali 1:4,7 na tor 127mm – czyli wrócę do pierwotnych założeń.

Myślę, że póki co tor 127mm będzie w kraju „bardziej popularny”. …a do tego jeżeli wagony z pasażerami będą w miarę stabilne - jak to Mallet napisał „woziłem dzieciaki i nic wielkiego się nie działo” – dobrą skalą będzie 1:4,7 (czy 1:5). Patrzyłem na dobór skali z perspektywy jednej z najmniejszych lokomotyw jaką jest GLS-ka i dlatego ciągnęło minie do skali w której modele będą większe. Patrząc z perspektywy Lxd2 – model w skali 1:4,7 będzie duuuuży .

Ciesze się, że mogłem z Wami temat trochę przegadać. Powoli zabieram się za budowę tej maszynki. Postaram się publikować dokonania i będę prosił też o porady czy opinie.

Widzę, że jest zainteresowanie szczegółami GLS-ki ze skansenu – jak zrobię ramę to pojadę tam uzbrojony w aparat i wrzucę jeszcze jakieś fotki.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: aronek on 24 Październik 2013, 10:25:53
z grubsza można powiedzieć tak:
http://www.alibaba.com/product-gs/1095673474/railway_track.html (http://www.alibaba.com/product-gs/1095673474/railway_track.html)
wybierasz rodzaj szyny.
potem obliczasz objętość i dla uproszczenia bezpieczniej będzie opisać przekrój szyny w prostokąt, lub tak jak widać na zdjęciu opisującym produkt. choć nie masz gwarancji że tak chińczycy ułożą towar w kontenerze.
pamiętaj, że kontener ma 12metrów i wielokrotność takiego rozmiaru kupujesz.
zwróć uwagę również na minimum order, pewnie trzeba by robić wspólne zamówienie paru osób aby spełnić kryterium wymiaru.
i teraz jak już obliczysz sobie objętość, to przyjmij że transport 1m3 kosztuje 140$.
lub inaczej. kontener 40 stopowy ma 67 m3, czyli cały kontener to koszt 9380$
bo dwa sposoby wynikają z tego że na kontener wchodzi 20 ton i jeśli zamówisz mniej to importer z polski na kontener wrzuci inny lżejszy towar, ale o większej objętości i wtedy trzeba wyliczać wg objętości towaru
cło jest 0%

i teraz przyjmijmy wyliczenia dla 400 metrów. szyby o wadze 6 kg, czyli najmniejszej o wysokości 5 cm
daje to 2,4 tony. czyli nie będzie to cały kontener.
kontener ma 2,4 czyli jedna warstwa to 48 szyn, żeby pomieścić 400 metrów potrzeba 8,3 warstwy, czyli średnio 41,6 cm nie licząc separacji między warstwami. długość 12 metrów. czyli wychodzi prawie 12m3 czyli koszt transportu to 1653$
chińczycy chcą nawet 900$ za tonę. więc przyjmijmy taką wartość. czyli 2160$ to koszt 400 metrów szyn.
czyli z grubsza 11.439 zł. jeszcze dorzućmy marżę importera i będzie to coś między 18 a 20 tyś.

i teraz metoda molleta: teownik + pręt.
wycena z hurtowni, teownik 60x60 6 metrów cena 126zł
pręt stalowy 30x30 również 6 metrów 134 zł (ceny z przed roku)
wychodzi 17.316 zł
jak widać ceny są porównywalne jednak z importerem zawsze można negocjować jego prowizję i np przy płatność z góry 100% znacząco może zejść z ceny.
również chińczycy dają widełki 700-900$ choć raczej nie oczekiwałbym zniżki przy zamówieniu "tylko" 2,4 czy nawet 20 ton.

no i oczywiście są minusy jednego i drugiego rozwiązania. samemu pospawać szyny można w miarę możliwości czasowych.
w przypadku zamówienia całego kontenera trzeba któregoś dnia, "tymi ręcami" wyładować kontener.
jeśli by zamawiać mniejszą ilość to trzeba wliczyć prowizję, bo przecież importer musi to rozładować swoimi ludźmi, zmagazynować, a na koniec trzeba te szyny przewieźć z magazynu importera do siebie na działkę. no ale zaletą jest mniejszy nakład pracy w wyspawanie takie "szyny" z teownika i pręta. a prąd i materiały spawalnicze też nie są za darmo.

no i na koniec skala. skoro 400 metrów małej szyny 6kg waży 2,4 tony to żeby mieć cały kontener 20t trzeba by zebrać grupę ludzi gotowych wspólnie zamówić 3,3 km szyn. a to samo z siebie jest dodatkowym wyzwaniem "logistycznym"

ufffff. skończyłem


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Mallet on 24 Październik 2013, 19:05:13
Wyliczenia a i owszem ale teraz trzeba sobie zadać pytanie o ilość osób zainteresowanych .
Swoje szyny spawałem parę lat temu gdzie koszty materiałowe były o wiele niższe , i w przeliczeniu 1m moich torów było równowartością metra torów w LGB.
Zastanawiałem się nad zakupem torów w Niemczech koszt wtedy był dwukrotnie większy no i strach kłaść na ogrodzie ,bo były za ładne i jeszcze kogoś w oko by koliło .
Taki kraj niestety o tym też trzeba pamiętać  :(
Poza tym ten rodzaj hobby jeszcze nie upowszechnił się u nas na tyle aby był zbyt na kontener szyn .
Drugą sprawą jest też to że wielu modelarzy ot chociażby w Niemczech też nie kupuje szyn ale posiłkuje się zwykłym płaskownikiem ,co widać na wielu filmach z takich kolejek .
Widać im też nie spieszno wydawać uiro ;D
Tak więc puki co nie przewiduje hurtowych zakupów szyn w Chinach ,ale mimo wszystko wyliczenie kuszące cenowo . ;)


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: aronek on 24 Październik 2013, 19:11:24
jeśli cena "kosztowa" za te 400 metrów to 11 tyś. to trzeba założyć że cena detaliczna na półce sklepu z kolejkami w skali 1:4 to byłaby ze 30-35 tyś zł.
i tylko jest pytanie czy niemcy sami strugają szyny ze względu na oszczędność, czy dlatego że ciężko kupić. przeszukiwałem zasoby internetu w poszukiwaniu takich małych szyn i nie trafiłem na sklep. co oczywiście nie znaczy że go nie ma, skoro jak mówisz niemcy mają na ogródkach. raczej chodzi o to że nie jest to popularna oferta detaliczna i ciężko ją znaleźć.
ale można przypuszczać, że jak taki niemiec postanawia pojeździć na okrak pociągiem po ogródku, to zagląda na jakieś niemieckie fora o kolejkach i znajduje linki do odpowiednich sklepów.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Mallet on 24 Październik 2013, 20:31:22
Swego czasu na początku gdy byłem tym bardziej zainteresowany znalazłem parę ofert sprzedaży takich szyn .
Tam z zakupem tego typu akcesoriów modelarskich problemu nie ma ,począwszy od detali do parowozów , oraz gotowych pojazdów szynowych i wagonów .
Po prostu jest na to rynek ,u nas większość ludzi kupuje gotowe firmowe modele budynki drzewka na makietę i to raczej z segmentu HO .
A i tak są narzekania na brak miejsca chociażby na zbudowanie jednego modułu ,a co dopiero mówić o kolejce ogrodowej gdzie zapotrzebowanie na miejsce jest cokolwiek większe  ;D
Tak, że wszelkie wyliczenia i tak będą z kosmosu w naszych realiach musimy patrzeć nie na Chiny , czy kraje zachodnie tylko co mamy w naszych realiach i co z tego przy minimalnych kosztach można wycisnąć.
Nie kupuje się wagonu ze śrubami gdy potrzeba ich tylko kilogram  :D


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: aronek on 24 Październik 2013, 20:48:08
ale 400 metrów szyny to nie aż tak dużo. patrząc się na twój projekt, widzę że masz trochę więcej niż 200 metrów toru. ale dałem  do wyliczeń 200(400) metrów bo to akurat na pętlę i jakiś dodatkowy tor.
ale faktem jest że w Polsce na pewno nie ma rynku zbytu na tego typu przedmioty. dlatego tym bardziej podziwiam widząc ile złotówek i pracy musiałeś włożyć w swoją kolejkę.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Harry Potter on 24 Październik 2013, 20:59:35
No chyba, że będzie to wagon w skali 0m (no tak, jak zwykle co to nie ja ;D)...
A  tak bardziej przyziemnie... jak bym miał w 1:1 np Ldag05, Wls 40 czy rzeczoną Gls30 to mógł bym się zastanawiać...
Choć z Gls 30 mógł by być problem- wg instrukcji minimum to szyna o wysokości 70-80mm, 9-10kg/m i podkłady:120x 9 x 15 cm
My rozważamy szynę o h=50mm i 6kg/m na którą podejrzewam tramwaj konny Mrozy-Rudka mógł by już ruszyć spokojnie... (tu nie pamiętam jak jest faktycznie...)
No i mamy OFTOP'a ;D


PS. planowałem kiedyś na tarasie o bokach 9x4m zrobić owal z żeberkiem i bocznicą to mi wyszło 60 mb samej "szyny" z płaskownika 20x3mm...


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Mallet on 24 Październik 2013, 22:05:12
Za kwotę 11tyś złotych budując moim sposobem (gospodarczym  ;)) to starczy na wszystkie tory ,a jest tego około 200mb ,podtorze mosty ,ze trzy lokomotywy no i jak trochę potyrasz sam w warsztacie to i może uda się jeszcze parę wagonów sklecić .
Warunek jest jeden ,wszystko robisz sam , materiału akurat na budowę parowozu w tej skali nie wychodzi, aż tak wiele .
A prąd i oświetlenie to akurat najmniejszy wydatek .
Dużo materiału można pozyskać na złomie , oczywiście nie wszystko warto tam kupować ,np. na budkę parowozu ,i inne elementy oblachowania warto nabyć nowy arkusz blachy w hurtowni .
Zresztą temat możliwości finansowych i co z czego skroić jest sprawą indywidualnych zasobów zaskórniakowych  ;D


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: andrzej2110 on 24 Październik 2013, 22:35:50
A jak by zamiast kombinować zastosować dwuteownik 80 lub 100?? Wyszło by pewno taniej i łatwiej. Jak na modele takie "szyny" powinny wystarczyć.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Mallet on 24 Październik 2013, 22:53:07
Kombinować trzeba bo wtedy znajdzie się optymalne rozwiązanie coby kieszeni nie urwało a ducha zadowoliło  ;D


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 25 Październik 2013, 10:14:35
Muszę w sprawie szyn napisać, że robię dopiero pierwsze kroki w kolejce ogrodowej i skala mojego przedsięwzięcia jest na razie mała. To nie dla mnie taki hurt. Dla naszych zastosowań (tor 127mm) może trafniejsza byłaby lżejsza szyna. Może za rok Chińczycy zrobią :-)

Ja rozważam proste rozwiązanie ceownik 40x20 lub profil prostokątny zamknięty 30x15. Zobaczę na razie nie wiem w która stronę pójdę. Oczywiście szyny byłyby piękne ale...

Może zbuduję 1m toru sposobem Mallet-a dla prezentacji lokomotywy. Pomysł super - tylko pracochłonny, pewnie do spawania jest zrobiony przyrząd do ustawiania teowników z prętem. Szyny w tym wykonaniu prezentują się super.

Myślę, że jeżeli temat się w kraju rozwinie to i nabywcy się znajdą. Takie szyny to suuuper oferta dla większych przedsięwzięć.

Fajne miejsce za południową granicą  http:www.smpd.cz  - tam jeździ tabor w skali nawet 1:3.3, tor 127 i 184 mm.

Acha! Dokumentację z pomiarów ramy GLS-ki już wrzuciłem do moje galerii z "Luizy".


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: rafaelsantee on 26 Październik 2013, 21:27:45
http://www.aals.asn.au/Resources/wheels/AALS-5in-Stds.htm (http://www.aals.asn.au/Resources/wheels/AALS-5in-Stds.htm)  - może okazać się pomocne przy wytaczaniu kół. 


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Harry Potter on 27 Październik 2013, 14:14:07
Dzięki micho za ten kawał dobrej roboty.
Pytanie tylko mam jeszcze:jaka jest odległość podłużnic od siebie- wszak tabor na 500-750 mm jest ;D
Raz jeszcze dzięki i pozdrawiam z MMz, Przemek


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Mallet on 27 Październik 2013, 22:31:31
Profile dla kół to sprawa niemalże podstawowa dla lokomotywek.
A co do szyn ,na razie wygrzebałem to ale jeszcze poszukam ,może będzie coś bliżej niż Anglia .
http://www.pnp-railways.co.uk/ (http://www.pnp-railways.co.uk/)
Oraz to
http://blog.mojswiatmodeli.pl/2012/11/kolejka-ogrodowa-%E2%80%93-salon-modelarstwa-hobby-2012-poznan/. (http://blog.mojswiatmodeli.pl/2012/11/kolejka-ogrodowa-%E2%80%93-salon-modelarstwa-hobby-2012-poznan/.)
Było także i w tym roku ,żebym wiedział że będzie ,pojechał bym choćby dla nawiązania kontaktu .
Czy ktoś wie więcej coś na ten temat .?


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Fisz on 28 Październik 2013, 00:47:26
Ach, jedyne co wiem, to że wspomniany sklep ma raczej kiepską opinię w środowisku modelarskim, i że tegoroczna edycja biedną była, zważywszy na fakt iż było to  dziesięciolecie targów. Co do samych relacji fotograficznych to najlepiej męczyć modelarzy-gości, bo zdjęciami obrodziło na sąsiednim forum. Miałem jechać, ale... fundusze uciekły na rzeczy mało modelarskie... ;D


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 28 Październik 2013, 08:36:27
[url]http://www.aals.asn.au/Resources/wheels/AALS-5in-Stds.htm[/url] ([url]http://www.aals.asn.au/Resources/wheels/AALS-5in-Stds.htm[/url])  - może okazać się pomocne przy wytaczaniu kół. 


I pomoże. Zerkałem wcześniej na normy opublikowane w http://www.dbc-d.de/ (http://www.dbc-d.de/) i twój link troszkę też rozjaśnia.

...jaka jest odległość podłużnic od siebie- wszak tabor na 500-750 mm jest ;D...

Analizowałem fotki różnych  GLS-ek i myślę, że wszystkie mają tą samą ramę - rozstaw zmienia się przez różne osadzenie kół na osi. W DTR napisano, że "szerokość toru 500-750" a nie że rama dedykowana jest dla jakiegoś konkretnego rozstawu. W galerii "GLs30 w Ludwikowica­ch" widać jak wąsko w stosunku do podłużnic osadzono koła.
Wg moich pomiarów (co można wyczytać z rys. - przekrój/widok B) zewnętrzny rozstaw podłożnic to 1140-(2x80)=980 Podłożnice są cofnięte o 80mm  względem płyty ramy.

...dziękuję też wszystkim za linki.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Harry Potter on 28 Październik 2013, 13:51:28
faktycznie...jednak po "maratonie" jaki miałem ten szczegół mi umknął

Pozdrawiam z MMz

PS.dzięki raz jeszcze


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Mallet on 28 Październik 2013, 17:27:32
I jeszcze to , przy budowie wręcz niezbędne do zapoznania się .
http://www.gartenbahn.at/index.php?menuid=18. (http://www.gartenbahn.at/index.php?menuid=18.)
Pozdrawiam Andrzej.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Harry Potter on 28 Październik 2013, 22:52:03
micho, tak siadłem nad Twoim rysunkiem, zdjęciami i coś mnie zaczęło zastanawiać.
Wymiar odległości osi od czołownicy pod kabiną zaznaczyłeś jako 177 czyli już przeskalowane 885.
Ale na zdjęciach jak się przyjrzeć to mniejsza odległość do czołownicy jest pod silnikiem (wiadomo: rozłożenie masy i takie tam)... czy tobie nie wyszło tam mniej więcej 740mm (wymiar 845 wg DTR przyjęty jako nominalny z powodu "nowego" łańcucha Galla)??Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 29 Październik 2013, 08:35:11
Wymiar odległości osi od czołownicy pod kabiną zaznaczyłeś jako 177 czyli już przeskalowane 885.
To jest błąd - niestety wszystkie wymiary musiałem nadpisać bo wymiary umieszczam na rysunku modelu wg szkiców. To mi umknęło.
Sprawdzę w szkicach, wpiszę na nowo i rysunek podmienię w galerii. Rysunek z galerii usuwam do czasu naniesienia poprawek.

(wymiar 845 wg DTR przyjęty jako nominalny z powodu "nowego" łańcucha Galla)??
W ramie, w "gniazdach maźnic" jest luz dla naciągania łańcuchów. Maźnica jest węższa od gniazda, a dodatkowo są tam jakieś wkładki. Kręcąc śrubami przy maźnicach (to te otwory które zaznaczyłem na rysunku - z przodu 1 z tyłu 2) - reguluje się naciąg łańcuchów. Gdy mierzyłem GLS-kę ustawienie maźnic mocno odbiegało od położenia nominalnego. (w modelu będzie tylko atrapa śrub) Szkoda, że miałem tam tak mało czasu - byłem przejazdem. (muzeum jest teraz remoncie - wejście grzecznościowo)


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Harry Potter on 29 Październik 2013, 11:03:51
I tak miałeś więcej szczęścia jak ja. Ja tam mogę co najwyżej zdjąć wymiary z EN 57/71 ;D
A tak poważniej...kurde, w sumie takich (polskich) smaczków jak Twój rysunek w sieci jest mało.
Jak zajrzałem na feldbahnseite.de/archiv to normalnie do wyboru do koloru: gmeinder, deutz,jung,O&K...co chcesz to masz i to wąskie praktycznie wszystko.
I tego nam brakuje- w naszym polskim grajdołku...

PS. instrukcje Gls  30 z tej strony pobrałem to i mam... tylko waży to 1,6 MB to do galerii się nie wrzuci...


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 29 Październik 2013, 12:09:11
Właśnie analizuje skąd ta niedokładność pomiaru. Te wymiary względem blach czołowych musiałem szacować bo maźnice były przesunięte i resory też. (twórczość warsztatów górniczych). Ten wymiar który nieopatrznie podałem był w ogóle zły -nie sugeruj się nim.
Pomiar rozstawu osi wykonałem dla pierwszej osi względem przedniej płyty czołowej (mierząc od zewnętrznej strony(zdjęcie z galerii 2013 09 17 11 06 33 ) zapisałem wtedy 800mm - a może powinno być 780?. Teraz widzę, że pośpiechu mogłem to mylnie ocenić bo względem "gniazda maźnicy" i sama maźnica jest przesunięta do tyłu i resor też. Myślę, że mogłem tego przesunięcia nie uwzględnić. Umówmy się tak - rysunek wstawię na forum po wizycie w skansenie i sprawdzeniu bo nie chcę publikować błędów. Dorysuję wtedy jeszcze jak wyglądają maźnice. Tak na razie w zał. rys. z wymiarem o którym pisałem.

W rysunku krążącym po sieci i na naszym FTP jest błąd, bo całkowita szerokość GLS-ki to 1200mm, co zawarte jest w DTR-ce - którą mamy.
Nie wiem jak się na FTP wrzuca pliki, ale może tam wrzuć tą DTR-kę - to w końcu nasza, społeczeństwa :-)


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: pawel.adamczyk on 29 Październik 2013, 20:07:55
Szyn jeszcze szukajcie na nieczynnych cegielniach , tam najczęściej bywają S-6 ; S-12; lub S-25. ja takie zakupiłem z
rozbiórki (tylko część rozbierali) 2 zł/kg, ok 10m z cegielni Piortowice /k Nałęczowa. 8).

Taką mini kolej poduduje (będzie rozkładana).

Pozdr.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Harry Potter on 29 Październik 2013, 23:35:08
micho...instrukcja w ftp może to już czytałeś...


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 30 Październik 2013, 09:28:07
Jak myślicie, ile osób w Polsce buduje coś na tor 127mm? ...jaka jest u nas skala tej formy modelarstwa.

Gdzie są w Polsce publicznie dostępne tory w tym standardzie?
Znam tylko Ogrodzieniec. www.park-kolejowy.pl (http://www.park-kolejowy.pl) . W Cichowie już chyba tor 127 nie funkcjonuje.Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Mallet on 30 Październik 2013, 22:02:21
Może lepiej inaczej , ile osób w Polsce zajmuje się tego typu modelarstwem .?
Zapewne można by ich policzyć na palcach jednej ręki  ;)
U nas modelarstwo kolejowe i tak stoi pod zdechłym azorkiem  ;D
A Ty się pytasz o publiczne tory .
Zapewne jeszcze długo , a śmiem wątpić czy w ogóle ta forma modelarstwa kolejowego się rozwinie na tyle aby powstały podobne parki kolejowe .
Mamy jeszcze to http://www.gp24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090910/POWIATSLUPSKI/758420583 (http://www.gp24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090910/POWIATSLUPSKI/758420583)
Na razie o tym głucho ,pewnie padło . :(
Tak, że pozostaje nam budować nasze małe prywatne parki kolejowe . ;)


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127
Wiadomość wysłana przez: micho on 31 Październik 2013, 07:38:32
... chciałem wierzyć, że na dziś jest w tym temacie troszkę lepiej.  :'(

... a z moją GLS-ką robota powolutku się toczy - pierwsze blachy wycięte szlifierką, pierwszy kontakt z frezarka już za mną. Jedna blachę już popsułem ;-) - tak jak pisałem budowa ma na celu także naukę obróbki metalu.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 14 Styczeń 2014, 07:49:46
Powoli prace nad GLS-ką postępują.

Choć rama wciąż jeszcze nie skończona, to pierwsze kształty chciałem już pokazać.
Długość ramy bez zderzaków to 532mm (skala 1:4,7)

Podłużnice ramy palone laserem, reszta blach wycięta kątówką i wyrównana frezarką.

Na zdjęciu także materiał na koła, obciążniki i inne detale. Obiecane mam, że koła wytoczy tokarka CNC. Na razie tokarka nie jest uruchomiona.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Mallet on 14 Styczeń 2014, 17:09:49
No to jak to mówią ,pierwsze koty za ploty . :D
Jak już jest ostoja to i jest pretekst do wykonania reszty.
A dlaczego akurat kółka na CNC .?


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 15 Styczeń 2014, 09:15:16
A dlaczego akurat kółka na CNC .?

Początkowo chciałem toczyć na tokarce warsztatowej...  Okrągłych wypałek jest 5 szt. bo miałem się uczył toczyć i jedna jest na zapas :-). Pojawiła się jednak przed świętami tokarka CNC - która podobno może wytoczyć na podstawie eksportowanego modelu 3D. Jeżeli CNC zaskoczy to wykonanie na niej da całkowitą powtarzalność detalu, a uczyć się będę tocząc prostsze do wykonania osie.  ...CNC wytoczy w ramach testów tej maszyny - nie pomyślcie, że szukam kosztów.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 15 Styczeń 2014, 09:36:36
Chciałem przegadać z Wami jedno zagadnienie które mnie zastopowało.

Zestawy kołowe będą amortyzowane resorami jak w oryginale - czyli będą pracować podczas jazdy. Staram się tak to dobrać by zawieszenie było twarde by zmiana akumulatora z żelowego na duży samochodowy nie powodowała dużego uginania resorów.

Planowałem użyć w maźnicach prostych łożysk kulowych 10x26x8. Boję się jednak, że przy najechaniu na nierówności np. na rozjeździe zabuja osią i w „prowadzeniu maźnic” będzie blokować się maźnica. Może to się stać gdy jedno koło zechce się  wcisnąć ok. 4mm na nierówności. Maźnice mają 0,5 mm luzu na stronę.

…i teraz nie wiem czy powiększyć luzy, trochę zaokrąglić powierzchnie czy zastosować łożysko wahliwe??? Jak myślicie???

Przewidywana masa lokomotywy z akumulatorem samochodowym 35-40kg. Pióra resorów to taśma sprężynowa 14x1.

Rysunki modelu 3D poniżej.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: AXEL on 15 Styczeń 2014, 10:27:14
Napęd będzie pasowy?


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 15 Styczeń 2014, 11:34:51
Napęd będzie pasowy?

Tak. Pas HTD 3M szerokość 9 lub 15 mm. Silniki to 2 x120W 12V.

Chciałem taką prostą przekładnię bo ma małe opory i dzięki temu lokomotywa będzie miała duży wybieg - prowadzenie bliskie oryginału.

Silniki zanotowane kołnierzowo w sankach które będą umożliwiały regulację/naciąganie pasów.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: AXEL on 15 Styczeń 2014, 11:42:19
Pamiętaj, że jak będziesz miał pasy to one wymagają dość konkretnego naciągu a to już sprawi "skantowanie" osi w kierunku naciągu i prawdopodobnie zablokowanie w widłach. Pomyśl nad łańcuchem i zostaw luz na widłach około milimetra. Pamiętaj o bogatym smarowaniu wideł ;)


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 15 Styczeń 2014, 12:08:42
Skoksowania od naciągu się nie boje. Będzie to dość dokładnie zrobione - widły będą planowane frezarką. Boję się pracy pionowej niesymetrycznej zestawu kołowego (osi)  - że z jednej strony oś podbije.

Łańcuch też rozważałem na początku, ale trudno tak dobrać koło na silniku by mieć duże przełożenie. Bo zależy mi by nie była zbyt szybka i chciałem duży moment na kole. Prędkość konstrukcyjna tej lokomotywy z tą przekładnią to 10km/h wg obrotów nominalnych pod obciążeniem. Pas zębaty będzie też ciszej pracował. Silnik pracuje super - cichutko i równo.

Lokomotywa ma mieć możliwość uciągnięcia 2 wagonów z 3 dzieciakami w każdym. Czyli około 150 kg + masa wagonów. ... to założenie dla dla pracy na festynie (np. przedszkola :-) ) ...budowana jest jednak jako 100% model nie jako odpustowa zabawka.

Dzięki za zainteresowanie. Jest to trochę tak, że buduje się niby modelik a są tu zagadnienia z prawdziwego taboru.

Proszę zorientowanych o opinie bo kostki pod widły może będę robił w przyszłym tygodniu.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Mallet on 15 Styczeń 2014, 19:31:42
Ja mam napęd łańcuchowy , a dlaczego ,bo nie ma zbytniego przeciągania koło napędowego do przekładni .
Łańcuch ma niewielki luz przez co oś ma swobodę ruchu ,przy pasie nie ma takiej opcji bo musi być odpowiednio napięty.
Przy takim napędzie zapewne będziesz musiał silnik sprzęgnąć z jedną osią i cały napęd będzie pracował razem z nią .
No ale mamy napędzana jedną oś ,to trochę mało więc zapewne i drugą trzeba napędzić , pas odpada ,więc pozostaje łańcuch .
Trochę robi się skomplikowane .
Łancuch wszystko załatwia , jeden silnik plus przekładnia i od niej dwa łańcuchy do kół .
Sam silnik 120 W , ja mam 350W i jest trochę mało , przekładnie ślimakową , i ciągnę zestawy do 500kg .
Trzeba zdać sobie sprawę że tak naprawdę budujemy nie model a małą kolej wąskotorową .
Więc jeśli można to najlepiej zrobić to tak jak w oryginale , czyli na łańcuchy . ;D
Obawiam się, że ten silnik może być za słaby ,jeśli nie zbudujesz do niego przekładni to może pociągnąć ale tylko Ciebie.
Co do luzów to mam podobne i przy czteroosiowym napędzie i dwóch zestawach przesuwnych nic się nie klinuje.
Najlepiej jednak jest gdy zestawy mają niewielki przesuw na bo a maźnice raczej luzu zbyt wielkiego nie powinny mieć.
No i pamiętaj o jednym ,,Kto smaruje ten jedzie" :D


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 16 Styczeń 2014, 12:29:27
Hm :-\.

Na początek muszę wyprostować powstałe nieporozumienie.

W lokomotywie będą pracowały 2 silniki 120W czyli moc razem 240W – co jest w opisie i pokazane na rysunku. Każdy silnik napędza jedną oś za pomocą paska zębatego HDT 3M.

MOC LOKOMOTYWY

Czy moc jest za mała?

Spróbuję to na forum oszacować (uproszczone obliczenia)

Siła pociągowa lokomotywy to:
Fk=WsxG
Gdzie:
Fk – siła pociągowa
Ws – współczynnik przyczepności = 0,05-0,33 zależny od zabrudzenia szyn, prędkości, stanu szyn, itp.
G – masa pojazdu

Zakładając, że masa lokomotywy to G=40 kg, Ws=0,15 (średni) to siła pociągowa

 Fk= 40 x 0,15 = 6 kg (60N)
Czyli 6 kg - tyle lokomotywa realnie może dać siły pociągowej (koła i szyny stalowe) a nadmiar mocy spowoduje poślizg kół.

Moment zastosowanego silnika Ms= 0,42Nm

Przekładnia 1:4,9

Zakładamy sprawność przekładni 0,95

Moment na zestawie kołowym Mz

Mz= Ms x 4,9 x 0,95 = 1,96 Nm

Średnica koła lokomotywy D=0,096m

Siła obwodowa na obręczy koła Fo

Fo= 2 x Mz / D = 2 x 1,96 / 0,096 = 40,8 N ( 4 kg)

Zestawy kołowe są w GLS-ce dwa.

Siła obwodowa od 2 zestawów kołowych to 2 x 4 kg.

Czyli przy max. momencie obrotowym, lokomotywę „ciągną 2 koła” z siłą 8 kg.

Teoretyczna moc pociągowa wynikająca z przyczepności to  Fk= 6 kg (60N) (jak oszacowaliśmy wyżej)

Wynika, że 75% maks momentu silników zerwie przyczepność kół.

To takie moje szacunki – może popełniam błędy, jeżeli tak to proszę forumowiczów o sprostowanie.

Mallet patrzysz na moc przez pryzmat swojej HF-ki która waży 2 razy tyle albo i więcej. Widziałem lokomotywy podobne do mojej które mają 2x80W, ale widziałem też lokomotywę która ważyła 100kg i miała moc 750W.

Zrobię próby i wnioski opublikuję.

Takie same mocowanie maja też silniki 12V 150W więc łatwo je podmienić.


NAPĘD

Zacznę od tego, że silnik który kupiłem ma już wałek dla paka zębatego i nie trzeba się o nic martwić.
Kolejnym plusem jest duża przekładnia jaką uzyskałem 1:4,9.
Dla łańcucha uzyskałbym dla jednostopniowej przekładni stosunek 1:3,5 – lokomotywa za szybka i mniejszy moment na kołach.
A taka przekładnia da duży realizm bo lokomotywa będzie miała duży wybieg.
Plusem dla paska jest też dostępne i tanie koło pasowe dla osi – pozyskane z hulajnogi – same paski można też łatwo kupić.
System paska zębatego stosowany jest powszechnie w automatyce i hulajnogach o mocy 100-150W.
Pasek zębaty nie potrzebuje tak dużego naprężenia jak np. pasek klinowy. Paska zębatego nie trzeba smarować.

Uznałem, że to wygony napęd z dostępem do części zamiennych.

…ale i tak się zmartwiłem tymi siłami od naciągu które przyciągną maźnicę….

Mallet a łożyska masz proste kulowe?

Silnik ma już wałek na pasek, koło zębate na oś już mam. Muszę już tak budować.
Lokomotywa budowana jest tak by zyskać na niej doświadczenie – będzie można zmienić napęd z paska na łańcuch. Tak chce zrobić by koła dało się zdemontować z osi by można było modernizować czy serwisować napęd.
Może te siły nie będą duże.

Warto też wspomnieć o tym, że silnik nawet na biegu jałowym pobiera prąd – ten 12V 120W na biegu jałowym pobiera 1A.

Nie mam doświadczenia kolejarskiego ani szkoły, nie skończyłem też wydziału budowy maszyn - dużo uczę się budując tą miniaturkę GLS-ki, podglądam też rozwiązania gdzie się da 

Dzięki wielkie za uwagi. Maźnice posmaruje jak się należy.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Mallet on 16 Styczeń 2014, 18:24:19
No teraz wszystko jasne ,wyliczenia fajne ale jak wyjdzie w praktyce to zapewne za niedługo sam spraktykujesz .
No to faktycznie niedoczytałem  :-[ ,no to w takim razie będziesz chyba będziesz sprzęgał do każdej osi po silniku ?
Jeśli tak to zapewne takie zestawy napędowe będą chodziły jako komplet w maźnicach .
Już takie rozwiązanie widziałem , a tym chyba zastosowano elektroniczny regulator do wyrównywania pracy silników .
W tym wszystkim najważniejszy jest duży moment na ruszenie potem już samo się toczy .
Dostęp do części to faktycznie duży plus w tej robocie ,zawsze to trochę kłopotu z głowy w przypadku awarii.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 17 Marzec 2014, 08:40:10
Nie mogę się dziś chwalić postępami - piszę by podbudować innych mających problemy przy tworzeniu...

Budowa lokomotywy z powodu braku czasu mojego jak i mojego kolegi (który "prowadzi mnie przez spawanie i nie tylko") spowolniła ... Choć wszystkie detale do pospawania ramy już są, to okazało się, że właśnie spawanie projekt hamuje.

Spawamy metodą TIG w osłonie gazowej. Przy spawaniu natrafiliśmy na problem - materiał z lasera źle się spawa (te małe trójkąciki - zastrzały - przy ślizgach maźnic). Przy spawaniu bez drutu (spoiwa) pojawiają się wżery. Spoiny widoczne spawamy bez drutu dla estetyki tak by były malutkie - tylko przetop. Oczywiście dotyczy to połączeń gdzie nie ma dużych obciążeń. Na razie wstrzymujemy spawanie - mamy spróbować z bardziej precyzyjniejszym uchwytem elektrody.

Nad maźnicami przyspawany jest płaskownik spoiną przerywaną (tu z podawanym spoiwem). Spawamy tak by naprężenia termiczne nie powyginały ramy - gdyby pogięło to "umarł w butach". Spoiny te są od spodu i nie będą widoczne.

W załączeniu fotka z prac wraz z widokiem oryginału ramy lokomotywy.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Mallet on 17 Marzec 2014, 19:00:07
Mała podpowiedź może wykorzystasz ,takie rzeczy spawam wiercąc otwór w ostoi i przez niego spawam detal .
Efekt jest taki, że detal przyspawany a spawu nie wdać , czyli takie jakby zgrzewanie ale migomatem .


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 19 Marzec 2014, 08:01:54
Mała podpowiedź może wykorzystasz ,takie rzeczy spawam wiercąc otwór w ostoi i przez niego spawam detal .
Efekt jest taki, że detal przyspawany a spawu nie wdać , czyli takie jakby zgrzewanie ale migomatem .


Rewelacja. Super pomysł na wykorzystanie spoiny otworowej. Dzięki.

Może dla mojego spawania ślizgów maźnic się nie da tego triku stosować, ale w przyszłości wykorzystam.

Uwierzcie - bardzo trudno jest estetycznie spawać takie maleństwo.

Zauważyłem, że często budowniczowie takiego taboru wolą stosować połączania śrubowe. Ja się  upieram by było jak w oryginale.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Mallet on 19 Marzec 2014, 21:16:17
Chyba tak nie do końca da się robić tak jak w oryginale , stąd na wielu forach traktujących o tego typu modelarstwie jest pokazywnych wiele sposobów aby wyglądało jak w oryginale a jednocześnie spełniało funkcje mechaniczne .
Przykład , w parowozie są resory przy ostoi ,ale ponieważ ich rozmiar nie pozwoliłby spełnić ich funkcji ,po wewnętrznej stronie ostoi dołożono ukryte sprężyny .
Czyli mamy jak w oryginale , a tego czego nie widać spełnia swoją funkcję mechaniczną .
Poza tym wiele detali ,aby działały trzeba niejednokrotnie przewymiarować , co zresztą widać w skalach typu LGB gdzie parowozy pracują na żywą parę .
Poz tym można też łączyć detale przez lutowanie lub kołkowanie , czyli wkręcanie w detal śruby a następnie wiercenie otworu i zanitowanie owego .
Coś jak nitowanie tylko jednostronne  , metod sporo , można wybrać tą która  bardziej pasuje do zamontowania danego detalu .


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 20 Marzec 2014, 11:47:46
... na wielu forach traktujących o tego typu modelarstwie jest pokazywanych wiele sposobów aby wyglądało jak w oryginale a jednocześnie spełniało funkcje mechaniczne .
...Poza tym wiele detali ,aby działały trzeba niejednokrotnie przewymiarować...

...tak, ... i te triki dobrze jest poznać.

W temacie napędu parowego (kotła, armatury kotła, silników parowych), połączeń mechanicznych, śrubowych, itp zgodzę się z Tobą na 100%, natomiast w sprawie resorów piórowych nie.

Moje doświadczanie w temacie mini resorów to:
- trudno zdobyć taśmę sprężynującą która odpowiada wymiarom w skali (mi się udało - moja taśma to  14x1)
- trudno ja ukształtować gdy wymagane jest zawinięcie - trzeba zrobić przyrząd lub zamówić zawalcowaną
- najgorsze jest to, że właściwie to po ukształtowaniu powinno się ulepszyć taśmę cieplnie :-(
- nie liczyłem, ale pewnie niełatwo obliczyć ugięcie od nacisku - ja wyznaczę to doświadczalnie - jak resor za miękki to dołożę piórko :-)
- nie jest proste zamocowanie pracującego mini resoru

Powoli, powoli dojdę u siebie do tego tematu i coś spróbuje jeszcze napisać.


 Właściwie mój post obiera drogę relacji z budowy i prezentacji różnych technologii / trików.
 Muszę napisać ponownie, że dopiero uczę się tego "inżynierskiego sprytu" potrzebnego do budowy małej wąskotorówki.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 09 Maj 2014, 08:43:08
Witam.

Budowa mojej lokomotywy troszkę posunęła się do przodu.

Ostoja prawie gotowa. Ślizgi maźnic przefrezowane. Brakuje tylko przyspawać uchwyty hamulców i blaszki dla mocowania kabiny mechanika.

Muszę tu dodać, że trochę się uparłem na spawaną konstrukcję. Wielu modelarzy woli blachy poskręcać (zwłaszcza ślizgi maźnic). Ja chciałem mieć pospawane jak w oryginale.

Fajnie jest gdy buduje się ostoję nitowaną zgodnie z oryginałem – jak w starych parowozach. Dużo wiercenia, ale nie trzeba się martwić, że się przy spawaniu pognie.

… okazało się, że mam mniej czasu na budowę kolejki niż szacowałem … więc tempo będzie słabe  :(


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 09 Wrzesień 2014, 10:01:23
Przedstawiam nowe części do GLS-ki.

Koło,  maźnica, pokrywa maźnicy, łożysko.

Udało się z kołami tak jak planowałem - wytoczone zostały w ramach testów tokarki CNC. Średnica koła 96mm.

Na zdjęciu także koło w czasie obróbki.

W chwili obecnej czekam na osie - też wytoczy je CNC.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Korzystając z okazji -  dziękuję moim kolegom: Michałowi, Tomkowi oraz Grzesiowi za pomoc technologiczną przy budowie modelu.
Wszystkich kibicujących budowie także pozdrawiam.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 24 Wrzesień 2014, 08:06:29
... kolega Mallet pochwalił się postępami to i ja też coś pokażę  ;)

Dla niewtajemniczonych - kolejka moja i Mallet-a mają taki sam tor 127mm.  ...może kiedyś tabor tych kolejek spotka się na szlaku  ;)

W tym roku chciałbym zrobić jazdę próbną.

(dla porównania wymiarów na zdjęciu przystawiłem segregator A4)


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: aronek on 24 Wrzesień 2014, 08:24:17
i już go zaczyna zżerać rdza  ;)


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 24 Wrzesień 2014, 08:36:43
i już go zaczyna zżerać rdza  ;)

nooo... trochę ta rdza straszy. Już niedługo cynkowanie sprawę załatwi.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: tomekzkd on 14 Luty 2015, 17:35:00
Może kogoś to zainteresuje Yutube i facebock,, Żuławska Kolej Ogrodowa"


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: hjugytf on 15 Luty 2015, 08:54:02
Fajna. Jak długi odcinek jest zrobiony?


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Trabant on 15 Luty 2015, 09:37:59
Może kogoś to zainteresuje Yutube i facebock,, Żuławska Kolej Ogrodowa"

Kornel z Mateuszem 07 09 13 (http://www.youtube.com/watch?v=Wm7c4D53Pyc#ws)

Idealna sprawa. To jest sto razy lepsze rozwiązanie, niż jakieś Cichowo, gdzie siada się okrakiem na wagonie.
P.S. Fajny "sprzęg".


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Piottr_tt on 15 Luty 2015, 19:32:11
Dużo tego toru to tam nie macie. Ale zabawka fajna.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Trabant on 16 Luty 2015, 17:04:16
Właśnie. Powinniście kupić działkę od sąsiada.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: SADEK on 16 Luty 2015, 17:14:42
Jaki silnik jest zastosowany w lokomotywce.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 20 Luty 2015, 10:38:26
... To jest sto razy lepsze rozwiązanie, niż jakieś Cichowo, gdzie siada się okrakiem na wagonie. ...


Na kolejce w Cichowie mają wagony do jazdy okrakiem, ale już na torze 260mm można "siedzieć klasycznie".

http://krzywin.pl/Nowa_kolejka_parkowa_w_Cichowie,8762.html (http://krzywin.pl/Nowa_kolejka_parkowa_w_Cichowie,8762.html)

https://www.youtube.com/watch?v=uNw4bGyU8Nk (https://www.youtube.com/watch?v=uNw4bGyU8Nk)

Nawet na tor 184mm już takie wagony jeżdżą.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Mallet on 20 Luty 2015, 17:34:42
Ba abyśmy daleko nie szukali to na platformach Pechot , też okrakiem nie będzie się jeździć mimo że to tor na 5". ;D
Wszystko zależy od konstrukcji wagonu , w Cichowie były takie wagony gdzie dzieciaki siadały w środku .
A poza tym każde rozwiązanie jest dobre takie które sprawdza się w ruchu .
Żuławska ogrodówka to przykład klasycznej dużej  kolejki do zabawy, bo nie jest modelem odwzorowującym oryginał jakikolwiek .


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 02 Marzec 2015, 14:22:51
... a ja "zrobiłem grilla"

Blacha palona laserem, a pręty to stare szprychy rowerowe. Udało się pospawać punktowo.

Front będzie przykręcony śrubami jak w oryginale.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Mallet on 02 Marzec 2015, 19:22:38
Protetyka pełną gębą , widać że już Gls-ka się cieszy  ;D


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 07 Kwiecień 2015, 13:57:45
Przedstawię mój system torów dla kolejki ogrodowej 127mm (5”) - skalowany dla toru 600mm (1:4,7).

Moje torowisko będzie rozkładane (niestety nie mam na razie miejsca na kolejkę  :( ). Torowisko składowane będzie w magazynie, garażu lub piwnicy.

Rozpatrywałem różne warianty włącznie z zakupem „modelowej” szyny. Niestety ceny szyny za naszą zachodnia granica są wysokie.

Przy projektowaniu toru brałem pod uwagę: dostępność materiału, cenę oraz przeznaczenie budowanego toru (tory rozkładane).

Moje podstawowe przęsła będą miały długość 1,5m. 1,5-mertowe przęsło łatwo się transportuje. Planuję promień łuku (po wielu zmianach) R=5,2m 15st/przęsło.  Tak by nie tylko moja 2-osiowa lokomotywa GLS mogła jeździć.

Ustaliłem czym można zastąpić szyny (z czego się robi za granicą). Rysunek w załączeniu.
- ceownik 40x20
- profil prostokątny 25x15x1,5
- płaskownik 20x10
- szyny z zespawanego teownika 20x20 i pręta kwadratowego 10x10.

Zacznę od kombinacji teownika i pręta kwadratowego. Takim sposobem wykonał torowisko nasz kolega z forum „MALLET” (Jędrkowska Kolej Wąskotorowa). Szyny bardzo ładne, ale jak dla mnie zbyt pracochłonne (nie mam własnego warsztatu i czasu mało na hobby). Szyny z ceowników 40x20 trochę za wysokie jak dla toru 127 mm – (lepszy ten ceownik by był dla toru 184mm) no i dzieci mogłyby się o tą ceówę poharatać. Pozostał do wyboru płaskownik i profil. Wybrałem profil.

Mam już kilka przęseł prostych o długości 1,5m, które będą torem próbnym lokomotywy. Dodatkowo przewidziałem przęsła „przejściowe” o dł. 0,75m o poszerzającym się rozstawie 127/130mm (stosowane przed łukami gdzie rozstaw będzie 130mm). Te "przejściówki" próbnie uzbroiłem w podkłady. Zdjęcia poniżej.
(
Podkłady są zrobione z pozyskanych desek - wymiary 250x48x20mm (może jeszcze zmienię te wymiary). Wiem, że są za cienkie, ale takie dechy dostałem. Mniejsza grubość podkładu to dla mnie mniejsza wysokość składowania układanych przęseł - jest to dla mnie plusem. Dla dobrej zabawy należy wyobrazić sobie, ze podkłady są zagłębione ;-)

Fotki w załączeniu.

Acha! Koszty.
Cena za odcinek 3 metrów profilu 25x15 to około 3 euro, natomiast za 3 metry szyny 14 euro (Knupfer - http://knupfer.info/shop/index.php/deutsch/spur-5-gleise/gp-03-3m.html (http://knupfer.info/shop/index.php/deutsch/spur-5-gleise/gp-03-3m.html))

Wszelkie uwagi oczywiście mile widziane.
(...wciąż się uczę co i jak)


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 07 Kwiecień 2015, 14:00:27
Nie załadowały się fotki więc dodaję je jeszcze raz.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Mallet on 10 Kwiecień 2015, 22:08:55
Z tym profilem jako przewoźny to fajna sprawa ,chociażby ze względu na wagę elementu .
Grubość deseczek ma o tyle znaczenie że w terenie niestety i tak trzeba dawać podkładki i tu dobrze mieć na uwadze ich sztywność .
A tak z innej beczki to można i tak się pobawić w kolej leśną ,dysponując przenośnym torowiskiem .
http://blog.waldbahner.de/en/2014/06/ (http://blog.waldbahner.de/en/2014/06/) ;D


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 08 Czerwiec 2015, 09:01:03
Przedstawiam zdjęcia z prób lokomotywy GLS30 (skala: 1:4,7, tor 5”)

Próby przeprowadzone były na torze w Parku Kolejowym w Ogrodzieńcu – oczywiście dzięki uprzejmości zarządu parku. I tutaj podziękowania i pozdrowienia dla parku.

http://www.jura-centrum.pl/index.php/park-kolejowy (http://www.jura-centrum.pl/index.php/park-kolejowy)
W parku ostatnio pojawiło się wiele atrakcji dla dzieci – park zaprasza.

Lokomotywa ciągnęła wagon kłonicowy z „partnerskiej kolejki” naszego formowego kolegi Mallet-a. GLS-ka miała spokojny bieg. Zawieszenie na resorach i napęd z przekładnią spisały się. Napęd elektryczny 12V o mocy 2x 120 wat wydaje się wystarczający - lokomotywa bez problemów ruszała pod górę z dwoma dorosłymi osobami na wagonie. Przekładnia łańcuchowa 1:4,5 trochę za szybko rozpędza lokomotywę – może nad tym jeszcze popracuję. Nawalała elektronika zamontowana prowizorycznie.

Na razie lokomotywa prezentuje się głównie w kolorach farby podkładowej . Docelowo głównym kolorem będzie zieleń miętowa - ral 6029 – PKP-owski kolor ;-) . Maszynie brakuje jeszcze wielu detali: zderzaków, odwzorowania wnętrza kabiny, oświetlenia, generatora dźwięku, sygnału, hamulców i innych. To wszystko powoli będzie dorabiane. Priorytetem teraz jest jednak uruchomienie kolejki jako zestawu – muszę zbudować pętle torowiska i wagon.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Harry Potter on 09 Czerwiec 2015, 21:59:43
Gratuluje efektu... i zazdroszczę ;D
Moja połówka jakiś czas temu wypersfadowała pomysł bawienia się taką skalą (poniekąd i słusznie- gdzieś się trzeba pomieścić z zabawkami ;D).
No i jak zwykle w takiej sytuacji parę pytań:
-jakiego typu problemy się pojawiły przy sterowaniu?
-jakie zasilanie zostało zastosowane ( pojemność akumulatorów)?
-wspomniałeś o tworzeniu zestawu, czyli co planujesz jako resztę taboru?

Pozdrawiam z MMz.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 10 Czerwiec 2015, 14:37:31
Sterowanie dla tej lokomotywy to dla mnie ciągle wirujący temat. Jest tak dlatego, że rozmyślam nad sterowaniem radiowym. Lokomotywa ma być przygotowana do jazdy po długim szlaku i małej pętli. Na dłuższym szlaku siedzieć się będzie w wagonie za maszyną. Na pętli ok. 50 metrów np. na festynie w przedszkolu - gdzie chciałbym wozić dzieciaki - w wagonie. Wtedy chciałbym operować lokomotywą zdalnie.

Zastosowałem prostą przekładnie łańcuchową (początkowo miało być na pasku zębatym), która ma małe opory. Z takim napędem lokomotywa zachowuje się jak elektrowóz. Po odłączeniu napięcia dalej sunie. Hamować ją trzeba silnikami poprzez zwarcie przekaźnikiem styków silnika.

W lokomotywie zastosowałem sterownik mocy typu PWM, który nie steruje napięciem, a wypełnieniem impulsu. Kupiony sterownik 12V 50A dedykowany był dla wentylatora. Wentylator na rozruchu potrzebuje małego momentu, a lokomotywa dużego. Dlatego użyteczna moc na start maszyny była od połowy skali pokrętła, a nie jak modelach np. h0 od początku skali do czego trzeba się było przyzwyczaić. Muszę chyba zmienić charakterystykę potencjometru. Układ elektryczny był połączony prowizorycznie – w kabinie było kartonowe pudełko (dla izolacji) a w nim „poukładana” cała elektronika. Czasem się zawieszał sterownik – może zimny lut, czy zwarcie. Na koniec przestał działać i to tyle.  Spotkanie było na tyle sympatyczne , że przegadaliśmy większość czasu… a przy tym jeszcze przejażdżki. Nie było czasu na pomiary miernikiem i analizy…

Lokomotywa może pomieścić max akumulator samochodowy 50Ah. Próbowałem najpierw na żelowym 18Ah, później na 50Ah samochodowym. Lokomotywa była za lekka (nie ma jeszcze zderzaków które dorzucą ok. 8kg.) i akumulator  samochodowy lepiej ją dociążył  niż żelowy. Koła można było wprowadzić w poślizg przy jednym i drugim akumulatorze. Mam też już wycięte z blach 20mm obciążniki do zamontowania z boku ostoi – 2 na stronę (jak w oryginale oczywiście), może je zamontuję.

Fotki w załączeniu.

Plany, plany… Hm.
Najpierw chcę skończyć pętle. Będzie to kółko o średnicy 10m ze wstawką prostych po 6m. Taki „kolejkowy zestaw” jakim bawiliśmy się w dzieciństwie – tyle że w większym wydaniu ;) To dla dalszych testów i dla uciechy dzieciaków. Zaraz po tym będę budował wagon dla bezpiecznego przewozu dzieci – niskopodłogową platformę 4-osiową z ławeczka pośrodku- wg własnych planów, ale w klimacie kolejowym. Później zestaw wózków kłonicowych, a dalej może wagon socjalny dla pracowników kolejki leśnej. Wszystko będzie zmierzać w kierunku kolejki leśnej. Na razie nie chcę więcej planować – muszę się zobaczyć jak to jest z taką mała wąskotorówką. Nie jeden pewnie pomyśli, że „naturalnym otoczeniem GLS-ki” są koleby, ale mnie bardziej jednak cieszą klimaty kolejki dojazdowej czy leśnej.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Harry Potter on 10 Czerwiec 2015, 15:45:27
Konstrukcja dość ciekawie się prezentuje.
Pisałeś, że lokomotywka roluje- ślizga się jedna czy obie osie?
W sumie w skali 1:1 była lokomotywa  401 Da - Donald 3osiowy z przekładnią elektryczną, gdzie były dwa silniki elektryczne.
Żeby uniknąć rolowania poszczególnych zestawów kołowych wszystkie osie połączono wiązarami.
Tu może byś dorobił drugą parę zębatek i połączył zestawy łańcuchem - jak w oryginale.
Chyba, że faktycznie rolowanie wynika ze zbyt małej masy...
Pozdrawiam i gratuluję efektu ;D


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 11 Czerwiec 2015, 07:57:54
Dziękuje - staram się

Budowa tej kolejki to powolne dorabianie kolejnych części, ciągłe rozwiązywanie problemów. Czasem w czasie budowy zmieniam założenia/projekt. Dobrze, że mam się kogo poradzić, dobrze że mi pomogą czasem załatwić materiał itd. Staram się budować zgodnie z oryginałem, jeżeli się nie da to jakoś tak w klejowym klimacie :-)

" że lokomotywka roluje- ślizga się jedna czy obie osie? "

Osie wpadały w poślizg raczej razem. Będę to wszystko analizował na spokojnie na własnym rozkładanym torze. Będą też już zderzaki to poprawi się nacisk na oś.  Gdyby jedna z osi miała tendencje do poślizgu to może będzie połączenie osi dodatkowym łańcuchem. Wole za dużo nie komplikować bo kiedyś tam będą jeszcze hamulce.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Harry Potter on 11 Czerwiec 2015, 22:28:52
to jeszcze raz gratuluje efektu i powodzenia ;D


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 15 Czerwiec 2015, 12:07:51
W temacie kolejek ogrodowych

"Industriada 2015 na Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Wśród mnóstwa atrakcji dla młodszych i starszych uczestników imprezy, prawdziwym hitem okazała się mini wąskotorówka, która zadebiutowała podczas Industriady. Ma być nową atrakcją przykopalnianego Skansenu Maszyn Parowych."

http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/3899193,industriada-w-tarnowskich-gorach-debiut-mini-kolejki-waskotorowejzdjecia,id,t.html?cookie=1 (http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/3899193,industriada-w-tarnowskich-gorach-debiut-mini-kolejki-waskotorowejzdjecia,id,t.html?cookie=1)

http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/zdjecia/3899193,industriada-w-tarnowskich-gorach-debiut-mini-kolejki-waskotorowejzdjecia,5516607,id,t,zid.html (http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/zdjecia/3899193,industriada-w-tarnowskich-gorach-debiut-mini-kolejki-waskotorowejzdjecia,5516607,id,t,zid.html)


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Mallet on 15 Czerwiec 2015, 18:20:03
Nareszcie ktoś zaczął myśleć , bo niestety część tego co mieliśmy dawno poszła do hut , a teraz była by szansa na odtworzenie niektórych pojazdów szynowych choćby i w modelu .
Ale nie takim typowo muzealnym co to przez szybę można tylko polizać  ;D
Koszt torowiska ,taboru no i utrzymania wielokroć niższy od 1:1 ,jest to dobra propozycja dla skansenów nie tylko technicznych które świecą pustaki .
Byłem swego czasu z propozycją takiej kolejki w Muzeum Kolejnictwa ale dyrekcja raczej byłą chyba bardziej zainteresowana trzymaniem swoich stołków niż uatrakcyjnieniem ekspozycji  :PTytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Trabant on 15 Czerwiec 2015, 21:56:45
Nie chciałbym szerzyć tu politykierstwa, bo to nie miejsce na to. Jednak zastanawia mnie stanowisko Muz. Kolejnictwa. Oni chyba nie mają pomysłu na siebie. Z jednaj strony chcą zainteresować najmłodszych, stąd te dziecięce lokomotywy z twarzami z przodu (brr...). A z drugiej giełda modelarska o której wiedzą ci, co mają wiedzieć. Ja rozumiem, że utrzymanie kilkunastu ciężkich sprzętów w idealnym stanie jest niemal niemożliwe, ale to co robią bardziej przypomina bazar z początku lat 90-tych, albo stadion X-lecia.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Harry Potter on 15 Czerwiec 2015, 22:01:32
W końcu alternatywna nazwa nie bez przyczyny brzmi "Mauzoleum Kolejnictwa''...


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 18 Czerwiec 2015, 13:39:21
... i jeszcze coś o kolejkach ogrodowych w Polsce

"Kolejka do kolejki czyli niecodzienna pasja"

http://www.gazeta-mosina.pl/2014/kolejka-do-kolejki-czyli-niecodzienna-pasja (http://www.gazeta-mosina.pl/2014/kolejka-do-kolejki-czyli-niecodzienna-pasja)

coś jakby troszkę ruszyło....


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Harry Potter on 18 Czerwiec 2015, 16:07:03
No i znów szczękę zbieram... ;D


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Trabant on 18 Czerwiec 2015, 17:30:33
Coś niesamowitego. Można gdzieś poczytać o tych parowozach?


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 19 Czerwiec 2015, 08:20:13
Można gdzieś poczytać o tych parowozach?

Niewiele można znaleźć. Modele wystawiane były na targach HOBBY w Poznaniu. Trzeba przyznać, że modele robią wrażenie. Nie wiem też czy maja napęd parowy.
http://blog.mojswiatmodeli.pl/2012/11/kolejka-ogrodowa-%E2%80%93-salon-modelarstwa-hobby-2012-poznan/ (http://blog.mojswiatmodeli.pl/2012/11/kolejka-ogrodowa-%E2%80%93-salon-modelarstwa-hobby-2012-poznan/)

Autor artykułu podał skalę 1:10 - co mogłoby oznaczać tor 6M 144mm, ale raczej obstawiać trzeba tor bardziej typowy 5" 127mm.

Jeżeli ktoś, wie coś więcej to prosimy by zapodał.

Mogę jeszcze dodać, że na torze 241mm (rozstaw taki jak kolejka w Cichowie) też coś się dzieje.
http://www.drezyniarze.pl/aktualnosci-ze-swiata-drezyniarzy.html (http://www.drezyniarze.pl/aktualnosci-ze-swiata-drezyniarzy.html)


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Mallet on 19 Czerwiec 2015, 17:32:40
Tor zdecydowanie 5" a skala zapewne zaokrąglona bo na ten rozstaw buduje się w 1:11.
Trochę dziwna skala ale trzeba przywyknąć że ten rodzaj hobby narodził się w Anglii i to na długo przed Wielką Wojną i wszystkie wyliczenia
które są metryczne albo zaokrągla się w dół albo w górę   
Tak naprawdę loki na tor 600mm a budowane na tor 5" to powinny być w skali 1;4,7 ale taka skala to już hybryda więc aby nie mącić tym nie obeznanym z tematem podaje się dla lepszego strawienia 1:5.  ;)
Tak samo może być tu, do piszącego artykuł nie za bardzo trafiła informacja o prawdziwej skali to wymyślił pierwszą pasującą ;D


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 22 Wrzesień 2015, 22:20:26
Kolejka 127mm not dead  ;D

To tylko taki żart.  … tak naprawdę to coś tam przy kolejce wciąż dłubię…


Przedstawiam zderzaki wykonane z dwóch elementów: płaskownika i frezowanej kostki.
Oba detale zostały zespawane punktowo poprzez otwory wywiercone w płaskowniku.
(płaskownik 70x8, kostka gruba 30mm)

Dzięki takiemu rozwiązaniu spoiny są niewidoczne. W oryginale zderzak jest odlany.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 05 Listopad 2015, 20:58:03
https://www.youtube.com/watch?v=Dp0D3QYQ4po&feature=youtu.be (https://www.youtube.com/watch?v=Dp0D3QYQ4po&feature=youtu.be)

... to tak na piątek.

http://www.smpd.cz (http://www.smpd.cz) - ze stronyTytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Mallet on 06 Listopad 2015, 19:12:08
Piękna sprawa i ludzkie rozstawy . ;D
Już widzę jak GLS-ka zadaje szyku na trasie . ;)


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 06 Listopad 2015, 21:15:12
... może u nas też takie kolejki kiedyś będą.

Myślę, że GLS-ka paradnie tam pojedzie i mam nadzieję, że sama Polski nie będzie reprezentować  ;)

Czekam aż ktoś jeszcze w Polsce zainteresuje się torem 127mm....


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Mallet on 06 Listopad 2015, 21:25:44
Sadzę że zarówno GLS-ka jak i HF-ka dobrze będę dobrze reprezentować Polskę na takim międzynarodowym zlocie modelarzy kolejowych .
Kto jeszcze dołącza do ekipy . ;D
Zapewne i u nas takie kolejki powstaną ,tylko dobrze by było aby przed budową zajrzeć do międzynarodowych norm modelarskich a nie budować na rozstawy od czapki . :P
U nas też za niedługo będzie gdzie pojeździć , tak że o to to ja bym się nie martwił  ;D
(http://i.imgur.com/n1RVrTp.jpg)


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: shane54 on 16 Luty 2016, 15:29:50
Cytuj
Autor artykułu podał skalę 1:10 - co mogłoby oznaczać tor 6M 144mm, ale raczej obstawiać trzeba tor bardziej typowy 5" 127mm.
ze sprawdzonego źródła wiem że to skala dokładnie 1:10  i tor 144mm ;)


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Mallet on 16 Luty 2016, 21:08:45
No niestety ten rozstaw jest wręcz unikatowy  :(


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 17 Luty 2016, 08:40:42
Sam w sobie rozstaw torów 144mm jest niby fajny bo kolej normalnotorowa skalowana jest 1:10, wąskotorówki też byłyby ciut większe (dla wąskotorówki 600mm 1:4,2) tylko, że jest to tor bardzo rzadko stosowany. Plusem toru 144 ponad 127mm jest też to, że będzie ciut bardziej stabilny. Tor 144mm stosowany jest przez niektóre muzea dla prezentacji stacjonarnych eksponatów, a jako kolejka ogrodowa występuje bardzo rzadko.

Tor 5” (127mm); 7,25” (184mm) i 10,25” (260mm) to standardowe tory w europie i takiej unifikacji powinniśmy się trzymać. Przecież to super perspektywa zabrać swój model i pojechać na inną kolejkę, robić wspólne imprezy – do tego chyba nie muszę  już nikogo przekonywać.

Boję się, że tor 144 będzie taką swoistą awangardą. Boje się także, że polskie kolejki ogrodowe podzielą się na 144 i 127mm
 …. i znów będzie „my i oni” zamiast dobra zabawa  >:( …. oby to było tylko moje czarnowidztwo.

Nie mogę dorobku kolegów z toru 144mm nie pochwalić – bardzo ładne mają modele. Zasyłam im z tego miejsca pozdrowienia.

http://www.nostalgiazapara.pl/piata-ogolnopolska-wystawa-makiet-i-modeli-kolejowych-nostalgia-za-para-w-rumi-14-15-20-21-22-listopada-2015 (http://www.nostalgiazapara.pl/piata-ogolnopolska-wystawa-makiet-i-modeli-kolejowych-nostalgia-za-para-w-rumi-14-15-20-21-22-listopada-2015)   -tu trochę o kolejce 144mm


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Mallet on 17 Luty 2016, 19:59:51
W modelarstwie kolejowym podziały istnieją nie od dziś .
Zobacz ile mamy skal i każda opcja robi imprezy w swoim gronie jedynie słusznej skali  :D
W samym tzw.H0 jest podział na grupy wzajemnej adoracji które raczej sympatią do siebie nie pałają i nie jest to żadną tajemnicą .
Odmieną kwestią jest poszanowanie wzajemne swoich odmienności ,bo dzieli nas tylko roztaw szyn  ;)


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 29 Kwiecień 2016, 12:52:43
Zapytano mnie jak wygląda mój tor.  Pokażę więc wszystkim.

Tor o rozstawie 5 cali (127mm) o dużych uproszczeniach, zbudowany jako rozkładany. Wykonany ze stalowego profilu prostokątnego 25x15x2.
Przęsła będą łączone złączkami które wsuwa się w środek profilu i skręca śrubami.

Można z tego zestawu ułożyć  owal o wymiarach 8,4x16 m. Promień skrętu wynosi R=4,2m. Przęsła proste o długości 1,5m, a  łuki niecałe 1,3m.
Długość torowiska na dziś to ponad 42m.

Za jakiś czas pokaże jak to wygląda w plenerze.Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Bogumił on 29 Kwiecień 2016, 22:20:37
Witam.

Bardzo ładna robota! Wygląda solidnie i starannie.
Jakie są odstępy pomiędzy podkładami i z jakiego drewna?

Pozdrawiam i życzę wytrwałości.
Bogumił :)


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 01 Maj 2016, 21:42:27
Dziękuję staram się. Przy spawaniu miałem pomoc.

Rozstaw podkładów w torze prostym wynosi 180mm na łukach trochę mniej.
Podkłady zostały wykonane ze starych sosnowych desek. Pociąłem je na wymiary (ostatecznie) 40x20x270.
Deseczki zostały nasączone zwykłym drewnochronem do płotów. Próbowałem nasączać olejem, ale podkłady bardzo "łapały bród".
"Szyny" pomalowałem farbą podkładową w kolorze rdzy ponieważ "surowe" tory bardzo brudziły rdzą i resztkami oleju. Główki szyn przetrze tabor :-)

Zapodam też fotkę z gięcia "szyn" - gięte to było na giętarce do rur (zmienione były tylko wałki).


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Mallet on 02 Maj 2016, 09:37:22
Fachowa robota ,a i zapewne będzie można to obejrzeć na stoisku Wąskotorowej Kolei Polowej w Piotrkowie . ;D
http://trybunaly.eu/dla-zwiedzajacych/lista-wystawcow/ (http://trybunaly.eu/dla-zwiedzajacych/lista-wystawcow/)


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 20 Czerwiec 2016, 20:45:25
i zapewne będzie można to obejrzeć na stoisku Wąskotorowej Kolei Polowej w Piotrkowie . ;D
[url]http://trybunaly.eu/dla-zwiedzajacych/lista-wystawcow/[/url] ([url]http://trybunaly.eu/dla-zwiedzajacych/lista-wystawcow/[/url])

Tak się też i stało...

Na III Trybunałach Modelarstwa Kolejowego - Piotrków 2016 pokazaliśmy z kolegą Andrzejem nasz tabor na tor 5 cali na stoisku Wąskotorowej Kolei Polowej

W chwili obecnej lokomotywa ma kłopoty ze sterowaniem... sterownik czasem nie słucha i zakłóca generator dźwięków.
....  i z tym się uporam.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 16 Sierpień 2016, 13:03:07
Trwają próby kolejki.

Lokomotywa jeździ za szybko a brakuje momentu na kołach- będę musiał zmienić przekładnię.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 29 Sierpień 2016, 21:16:01
A oto kolejna "kolejkowa perełka" i to w Polsce

...sami zobaczcie

https://www.facebook.com/Nietoperek-agroturystka-294863914025940/?rc=p (https://www.facebook.com/Nietoperek-agroturystka-294863914025940/?rc=p)

https://www.youtube.com/watch?v=Kdt_QLLQ6UY (https://www.youtube.com/watch?v=Kdt_QLLQ6UY)


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Mallet on 30 Sierpień 2016, 09:13:10
No to kolejny punkt na mapie turystycznej który podczas wakacji warto by odwiedzić  ;D
Jaki to rozstaw szyn , coś mi wygląda na 7 1/4 cala , szkoda tylko że to kolejna SM-ka .


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 30 Sierpień 2016, 09:40:17
Autor kolejki podaje skalę 1:6 co wskazuje na tor 241mm - taki jak w Cichowie i Doktorcach.

Zawsze marzyłem by takie kolejki miały w tle piękną architekturę w odpowiedniej skali - dworce, nastawnie,mosty itd - tam to wszystko powstaje.

Widać, że autora "kręcą" także militaria, a duże modele militarne to też skala 1:6 - czyli akurat spasowało.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Dariusz on 30 Sierpień 2016, 09:41:53
Widać, że autora "kręcą" także militaria, a duże modele militarne to też skala 1:6 - czyli akurat spasowało.
Konotacje militarne zapewne wiążą się z bliskością MRU. Widać nawet miniaturę "Zębów Smoka"


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Mallet on 30 Sierpień 2016, 10:03:43
A co to jest te MRU ?
Architektura rzeczywiście fajna dodaje uroku kolejce , mostek pierwsza klasa ,aż zazdroszczę  ;D
Natomiast skala 1:6 to rzeczywiście militaria oraz Barbi i Ken ,może dlatego nie przyjęła się u nas ,wiadomo modelarze chcą być traktowani poważnie  :)


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Dariusz on 30 Sierpień 2016, 10:11:01
A co to jest te MRU ?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzyrzecki_Rejon_Umocniony (https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzyrzecki_Rejon_Umocniony)


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 30 Sierpień 2016, 10:38:30
Już sobie wyobrażam:

Ken na maszynie i Barbie jako konduktorki. Tylko trzeba mundury poszyć.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Mallet on 30 Sierpień 2016, 10:42:14
To tam powinien jeździć pociąg pancerny ,to by było w nawiązaniu  ;D
A jaka atrakcja nie to co ta SM-ka .
A i dzięki za link Dariuszu , Druga Wojna to raczej nie moje klimaty .
Ale jak by co to proszę popatrzeć .
http://www.patchesofpride.com/subwebsites/gijoecollections/pages/johnsanderphotos.html (http://www.patchesofpride.com/subwebsites/gijoecollections/pages/johnsanderphotos.html)


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 30 Sierpień 2016, 13:27:48
Muszę stanąć w obronie kolegi pasjonata z Nietoperka i innych prekursorów takich kolejek.

Pamiętajmy, że za granicą takie parki były budowane często przez wiele lat, 10, 20 i więcej. No i budżet mają też na hobby inny.  A ten Pan dopiero zaczyna. Też bym tak zrobił - początkowo bardziej komercyjne wydanie kolejki, a później stopniowo można budować cuda.

No tak właściwie to tak działam ;-)  - tylko, że ja nie mam ani czasu, ani własnego warsztatu :-(

Już niedługo zaprezentuję "wagony komercyjne" na kolejkę 5" - tak by już coś jeździło. Będą to 2 platformy do wożenia dzieci i dorosłych- a później będę myślał o taborze modelowym.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Harry Potter on 30 Sierpień 2016, 23:49:29
Mnie tylko razi ten sprzęg w tej "Stonce"... ,a tak model ciekawy od strony konstrukcyjnej.
Kto to buduje, wie ktoś??

Pozdrawiam z MMz :)


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 22 Wrzesień 2016, 12:23:34
Przedstawiam wagon platformę dla kolejki wąskotorowej 5 cali . Jest to fikcyjny wagon budowany z przeznaczeniem „komercyjnym” – czyli do zabawy. Budowane są 2 sztuki.

Na wagonie będzie podłużnie zabudowana ławeczka, na której będą mogły siedzieć 3 dzieci lub 2 dorosłych. Ławeczkę będzie można demontować. Obniżona podłoga i duża masa mają zapewnić stabilność jazdy. W wózkach będą zabudowane amortyzowane sprzęgi typu „górniczego” , ale dodatkowo będą też zamontowane szakle z łańcuchem, co umożliwi połączenie ze sprzęgiem orczykowym. Długość wagonu wynosi 1450mm. Wagon będzie malowany proszkowo.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Mallet on 22 Wrzesień 2016, 21:33:39
No to trochę taki uproszczona platforma w systemie pechot . ;D
Czy oby GLS-ka da sobie radę z takim zestawem .


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Trabant on 22 Wrzesień 2016, 22:39:55
Pociąg pancerny na takiej kolejce? Proszę bardzo:


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 22 Wrzesień 2016, 23:11:50
No to trochę taki uproszczona platforma w systemie pechot . ;D
Czy oby GLS-ka da sobie radę z takim zestawem .

Przyznam, że te platformy też były inspiracją.

Lokomotywa GLS przechodzi właśnie modernizację napędu, a doświadczenie w prowadzeniu składów tą lokomotywą dopiero zbieram ;-).
Biorę pod uwagę fakt, że lokomotywa może okazać się za lekka prowadząc ciężki skład i koła będą wpadać w poślizg - zwłaszcza przy podjazdach. Dzieciaki powinno uciągnąć.... zobaczymy.

Wagony nie są budowane tylko pod kątem GLS-ki. Silniejsze lokomotywy do obsługi ruchu turystycznego na wystawach też się kiedyś pojawią - może np. jakiś Baldwin 50 HP (  :-) ...i tu uśmiech do Ciebie Andrzej)


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 22 Wrzesień 2016, 23:15:34
Pociąg pancerny na takiej kolejce? Proszę bardzo:

Przecieram oczy  :o

Prosimy o parę słów o tym mini pociągu pancernym  ???


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Mallet on 23 Wrzesień 2016, 09:24:33
Tu jest więcej o tym pociągu .
Ten skład używany był bojowo jako ruchomy punk obrony przeciwlotniczej , i nawet miał sukces w zestrzeleniu jakiegoś niemieckiego bandyty.  
Ponoć przetrwał nawet do naszych czasów .
http://gn15.info/forum/viewtopic.php?t=3689 (http://gn15.info/forum/viewtopic.php?t=3689)
http://www.stmarysbay.net/visitors/rh&dr.htm (http://www.stmarysbay.net/visitors/rh&dr.htm)
I po naszemu .
http://www.dws-xip.pl/encyklopedia/ppancw-uk/ (http://www.dws-xip.pl/encyklopedia/ppancw-uk/)
Warty by też wspomnieć o naszym wąskotorowym pociągu ,,  W czasie Powstań Śląskich przewozy zawieszono. Ciekawostką może być fakt, iż w trakcie trzeciego powstania, w rejonie Gliwic działał wąskotorowy pociąg pancerny. Składał się on z opancerzonej lokomotywy parowej oraz dwóch opancerzonych węglarek ze stanowiskami dla karabinów maszynowych. Nazwano go „Kabicz” – od nazwiska ppor. E. Kabicza, dowódcy batalionu w 7 pułku gliwickim. "
http://www.gliwiczanie.pl/Reportaz/kolej_waskotorowa/reportaz/kolej_waskotorowa.htm (http://www.gliwiczanie.pl/Reportaz/kolej_waskotorowa/reportaz/kolej_waskotorowa.htm)


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Tw53 Rudy on 23 Wrzesień 2016, 18:15:06

I po naszemu .
[url]http://www.dws-xip.pl/encyklopedia/ppancw-uk/[/url] ([url]http://www.dws-xip.pl/encyklopedia/ppancw-uk/[/url])
Warty by też wspomnieć o naszym wąskotorowym pociągu ,,  W czasie Powstań Śląskich przewozy zawieszono. Ciekawostką może być fakt, iż w trakcie trzeciego powstania, w rejonie Gliwic działał wąskotorowy pociąg pancerny. Składał się on z opancerzonej lokomotywy parowej oraz dwóch opancerzonych węglarek ze stanowiskami dla karabinów maszynowych. Nazwano go „Kabicz” – od nazwiska ppor. E. Kabicza, dowódcy batalionu w 7 pułku gliwickim. "
[url]http://www.gliwiczanie.pl/Reportaz/kolej_waskotorowa/reportaz/kolej_waskotorowa.htm[/url] ([url]http://www.gliwiczanie.pl/Reportaz/kolej_waskotorowa/reportaz/kolej_waskotorowa.htm[/url])

(http://1.bp.blogspot.com/-6B39oXtGZVY/UaGztijfaNI/AAAAAAAAG5o/i-FQPav9Ung/s1600/PIC_1-H-446-2.jpg)


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Trabant on 23 Wrzesień 2016, 21:30:49
Oo, a ja myślałem, że pancerne na wąskim były tylko pod Tallinem w 1941.
...nie licząc jakiś kolonialnych wynalazków.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 22 Luty 2017, 09:25:26
Witam po dłuższej przerwie.

Na mojej kolejce trwają już przygotowania do sezonu.

Będzie uruchamiany nowy napęd oraz nowy sterownik mocy.
Po zmianach lokomotywa będzie napędzana jednym silnikiem 12V 200wat z przekładnią 1:10.
Napęd przekazywany będzie na 2 osie za pomocą łańcuchów (prawie jak w oryginale).

Będzie także więcej detali - jak np wytłaczane osłony boczne kabiny silnika.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Mallet on 22 Luty 2017, 21:08:11
A co z naciągami łańcucha? , w zasadzie tam gdzie one są powinna być możliwość regulacji.
Druga sprawa ,zestawy kołowe pracują , jak to ma się do napędu silnika , który jak widzę zaczepiony jest na sztywno .


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 22 Luty 2017, 21:51:02
A co z naciągami łańcucha? , w zasadzie tam gdzie one są powinna być możliwość regulacji.
Druga sprawa ,zestawy kołowe pracują , jak to ma się do napędu silnika , który jak widzę zaczepiony jest na sztywno .


W modelu silnik przykręcony jest do specjalnej blachy z podłużnymi otworami - po poluzowaniu śrub można go przesuwać i dopasować naciąg.
Łańcuch pomiędzy osiami szczęśliwie spasował - nie trzeba naciągu, choć był mocno rozważamy. Łańcuchy prowadzone są poziomo, co podczas pracy pionowej osi w zawieszeniu znikomo zmienia naciąg - dokładnie tak jak w oryginale.

W oryginale układ jest prawie identyczny. Różnica tylko polega na tym, że ze skrzyni biegów do tylnej osi zastosowano 2 łańcuchy równolegle, a naciąg regulowało się śrubami przy maźnicach rozsuwając lub zbliżając osie.

Trochę te zdjęcia mogą dezorientować - wyjaśnię zaraz:
zdjęcie górne -widok od strony tylnej osi / pod kabiną mechanika (widać też wał hamulcowy)
zdjęcie dolne - widok od strony przedniej osi / pod kabiną silnika


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 20 Marzec 2017, 22:36:16
Kolejka przewoziła dzieci na Festiwalu Kolej w Miniaturze - Sosnowiec

Poniżej zdjęcie przedstawia lokomotywę GLS30 z wagonem platformą i oczywiście dzieciakami.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 31 Maj 2017, 10:38:57
Relacja TV  - KOLEJWIZJA z kolejki 5 i 7,25 cali

https://www.youtube.com/watch?v=6I0GcT4ke0M (https://www.youtube.com/watch?v=6I0GcT4ke0M)


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Mallet on 31 Maj 2017, 23:06:22
W sumie jak na warunki tam to raczej ubogo , są filmy z podobnych kolejek zdecydowanie z fajniejszymi pojazdami .
A parowozy na parę to raczej tam standart .
No ale my żyjemy tu i trzeba działać w warunkach jakie są i na jakie nas stać , i tak jesteśmy pod wieloma względami lepsi  :P


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 05 Czerwiec 2017, 16:36:38
Witam,
Krótka fotorelacja dla Was z naszej kolejki rozłożonej na IV Trybunałach Modelarstwa Kolejowego. Przewoziliśmy dzieci jak i całe rodziny. Jak zwykle uśmiech dzieci był wielką nagrodą.
Możemy pochwalić się, że dzięki głosom zwiedzających dostaliśmy nagrodę – brązową szynę.
Dziękujemy organizatorom za wspólne działania i miłą atmosferę.

Pozdrawiamy, Wąskotorowa Kolej Polowa 5”


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 20 Czerwiec 2017, 12:00:56
Przedstawiam fotorelację z wizyty w parku kolejowym w Ogrodzieńcu.
Dzięki życzliwości właściciela spotkaliśmy się tam wraz z taborem.

Można było nacieszyć oko parowozem pod parą. Maszyna robi wrażenie.
Parowóz funkcjonuje jak prawdziwy: kocioł, silniki parowe, pompa wody, inżektor, pompa smarna, hamulce pneumatyczne ..... i oczywiście cały kunszt obsługi....
Parowóz jest własnością modelarza-pasjonata ze śląska.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 23 Czerwiec 2017, 13:12:36
Przedstawiam wagon platformę kolejki przemysłowej.

Projekt ten jest rozwinięciem uproszczonych wagonów (wagony niskopodłogowe do przewozu dzieci). Powstaną docelowo 2 sztuki. Wagony będą wykorzystywały istniejące wózki z w/w wagonów. Płyta wagonu zaprojektowana została na podstawie zdjęć i szkiców wagonów typu feldbahn podobnej konstrukcji. Wagony są prostej budowy i powstaną stosunkowo szybko. Zwiększą one możliwości zabawy ;-) , a przede wszystkim będą łatwiejsze w transporcie.

Oczywiście będzie można na nich jechać...


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 19 Sierpień 2017, 21:28:07
Przesyłam wakacyjne pozdrowienia dla forumowiczów.

Podczas wakacyjnej podróży odwiedziłem kolejkę w Nietoperku. Warto tam pojechać.


Właściciel bardzo sympatyczny, którego pozdrawiam i zachęcam do udzielania się na forum.

Kolejka jest dużą atrakcją. Zbudowana jest w dużej skali, bo aż w 1:6. Trasa ma długość 400m. W trakcie przejazdu można podziwiać ładne budynki stacyjne, bunkry, most, zamek, tunel i wiejską zagrodę. Tabor to: lokomotywa spalinowa SM-42, platformy, węglarka i brankard. Niebawem na szlak wyjedzie także budowany parowóz.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 01 Wrzesień 2017, 21:41:06
Przeglądając internet trafiłem na piękny model Px-sa - aż muszę się tym znaleziskiem podzielić.

Park Miniatur i Kolejek Dziwnów
http://www.park-miniatur.pl/ (http://www.park-miniatur.pl/)

Jest tam typowa kolejka ogrodowa typu LGB, a także większy rozstaw.
Niestety szczegółów kolejki nie znam.

Osobiście tego miejsca nie odwiedziłem ale myślę, że warto....
Poniżej zdjęcia ze strony kolejki.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: jacek84 on 25 Wrzesień 2017, 12:49:25
Witam. To i ja coś przedstawię. Jeszcze nie skończony projekt kwietnika dla żony ;D Stoi na torze 184mm.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 25 Wrzesień 2017, 21:24:36
....że niby dla żony - oby żona chciała jeszcze parowóz ;-)

fajnie - gratuluję i pozdrawiam


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Mallet on 25 Wrzesień 2017, 22:29:10
Dobry początek , i należy życzyć aby ta rabatka nieco się rozrosła i zmieniła w skład rabatkowy  ,oczywiście ku zadowoleniu żony  ;D


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: jacek84 on 27 Wrzesień 2017, 19:51:36
Się rozrośnie na pewno ;)


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 04 Listopad 2017, 21:12:31
... u mnie wciąż czasu na hobby brak, ale czasem coś tam się uda.

Budowa małej platformy postępuje.
Jeszcze pomalować, odeskować.

Długość wagonu to niecałe 80cmTytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 20 Listopad 2017, 16:15:19
Kolejka Ogrodowa Nietoperek zaprezentowała nową lokomotywę

http://miedzyrzecz.naszemiasto.pl/artykul/kolejka-ogrodowa-z-nietoperka-podbija-caly-swiat-wideo,4235368,artgal,t,id,tm.html (http://miedzyrzecz.naszemiasto.pl/artykul/kolejka-ogrodowa-z-nietoperka-podbija-caly-swiat-wideo,4235368,artgal,t,id,tm.html)


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Trabant on 20 Listopad 2017, 16:21:18
Ciekawe szyny i reflektory na ledach.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: Juras XR4Ti on 20 Listopad 2017, 20:28:36
Para z komina to leci... Ale napęd chyba inny.


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: micho on 20 Listopad 2017, 21:57:24
Oglądałem parowóz pod koniec jego budowy.

Napęd ma elektryczny - wykonanie jak dla przemysłowej maszyny - sterownik mocy z czujnikiem temp silnika, silnik prądu stałego wykonany na zamówienie, akumulatory trakcyjne i duża moc. (liczb już nie pamiętam).
Dym powstaje dzięki grzałkom które podgrzewają "mieszaniny dymiące".


Tytuł: Odp: Kolej ogrodowa 127 czy 184mm?
Wiadomość wysłana przez: jacek84 on 23 Październik 2018, 19:21:15
Hej. dzieje się coś w tym temacie? Mam sporo rzeczy do sprzedania jak by kos chciał zbudowac sobie kolejkę. Elementy nowe ale pordzewiały leżac w wilgotnej piwnicy- do piaskowania albo przeczyszczenia, ramy cięte laserowo. Dodatkowo wózek z postu wyżej.