Świat kolejek wąskotorowych

KOLEJE PRZEMYSŁOWE => Koleje cegielniane => Wątek zaczęty przez: vutik on 18 Czerwiec 2016, 09:46:47Tytuł: Cegielnia Odonów (Świętokrzyskie)
Wiadomość wysłana przez: vutik on 18 Czerwiec 2016, 09:46:47
Tradycja produkcji cegły w Odonowie koło Kazimierzy Wielkiej sięga początków XX wieku, kiedy właściciele miejscowości - rodzina Postawków - założyli tam fabrykę cegieł i dachówek pod nazwą "Lew". Po II wojnie światowej zakład został znacjonalizowany i rozbudowany (wybudowano drugi zakład). Przedsiębiorstwo Ceramiki Budowlanej "Odonów" było w okresie świetności jednym z największych (obok kazimierskiej Cukrowni Łubna) pracodawców w okolicy zatrudniającym setki ludzi. Działały tu dwa zakłady produkcyjne, a transport gliny do obu zapewniała kolej wąskotorowa o prześwicie 600mm i łącznej długości około 1600m. Jeszcze w latach 90-tych można było tu spotkać naraz dwa pracujące składy z lokomotywami WLs40 i ok. piętnastoma kolebami. Istniała też bocznica szlakowa łącząca cegielnię z siecią Jędrzejowskich Kolei Dojazdowych, obok cegielni było skrzyżowanie wąskich torów o dwóch różnych szerokościach.

W 1989 roku cegielnia została przekształcona w spółkę skarbu państwa i zaczęła powoli podupadać, aż w roku 2005 ogłosiła upadłość i została wynajęta przez inwestorów z Małopolski. Prawdopodobnie w tym okresie zakończyła żywot zakładowa wąskotorówka, zastąpiona transportem samochodowym, czemu sprzyjał istniejący układ drogowy. W 2010 roku zwolniono kilkudziesięciu pracowników, a w ich miejsce zatrudniono... Koreańczyków z Północy.

Nie mam aktualnych informacji o losach cegielni (i taboru kolejki), podobno zakład jest nieczynny, a budynki popadają w ruinę. W sieci pojawiają się oferty sprzedaży elementów wyposażenia cegielni. Być może wybiorę się tam w najbliższym czasie i sprawdzę.

W mojej galerii zebrałem fotki z lat 1995-1998 czyli z ostatnich lat normalnej pracy kolejki. Mam do niej szczególny sentyment, bo to właśnie w Odonowie pierwszy raz spotkałem pracującą WLs40.

https://goo.gl/photos/Lqk6nk29FFGZRJBb9


Tytuł: Odp: Cegielnia Odonów (Świętokrzyskie)
Wiadomość wysłana przez: Zgroza on 19 Czerwiec 2016, 16:12:58
Ciekawy materiał dokumentalny, robi wrażenie!


Tytuł: Odp: Cegielnia Odonów (Świętokrzyskie)
Wiadomość wysłana przez: andrzej84 on 19 Czerwiec 2016, 21:08:19
Jedna z WLS-ek stała dość długo do kupienia w Chrobrzu na skupie złomu, którego też już nie ma.