Świat kolejek wąskotorowych

CZYNNE => Koszalińska Kolej Dojazdowa => Wątek zaczęty przez: Cordylus on 08 Października 2016, 00:22:08Tytuł: Strażnik torów - KKW ad 2005 - cud nad Dzierżęcinką..?
Wiadomość wysłana przez: Cordylus on 08 Października 2016, 00:22:08
Ostatnio pojawiły się tu utarczki związane z podejściem do kwestii wąskotorówek. Idealizm kontra racjonalizm.
Można się oczywiście spierać o kwestie finansowania, utrzymania majątku, konserwacji infrastruktury, ochrony mienia, itd. To wszystko jest bardzo ważne i należy o tym myśleć, ale... co się stanie jeśli ktoś postanowi wszystkie te kwestie zepchnąć na daleki plan i po prostu jego życiowym celem stanie się doprowadzenie całkowicie zrujnowanej kolei do stanu używalności? Zbywając przeszkody, problemy finansowe, czy walkę z aparatem urzędniczym by pokonywać je jak czołg?
Niby niedasię... ale jednak się da!
Historia zna taki jeden przypadek.
Jest to historia 14-letniego chłopaka, który porwał się z motyką na słońce i... zaorał je całkowicie.
Całkiem dobrze udokumentowana w dodatku. Przedstawiam wam krótki reportaż o naszym obecnym prezesie Towarzystwa, Pawle Gajdzicy z 2005 roku, kiedy to sen o znów funkcjonującej wąskotorówce był mrzonką, by nie powiedzieć wręcz majakiem obłąkańca...

! No longer available (http://www.youtube.com/watch?v=uC6QkmQvE4s#)

Jedno jest absolutnie pewne. Gdyby nie on, Koszalin podzieliłby los Sompolna, a w miejscu stacji Koszalin Wąskotorowy stałaby Biedronka, tak jak w Białogardzie... Ta kolejka to jest jego dzieło.


Tytuł: Odp: Strażnik torów - KKW ad 2005 - cud nad Dzierżęcinką..?
Wiadomość wysłana przez: dobrzyn on 08 Października 2016, 08:15:07
Materiał niedostępny :-(


Tytuł: Odp: Strażnik torów - KKW ad 2005 - cud nad Dzierżęcinką..?
Wiadomość wysłana przez: Kucyk on 08 Października 2016, 08:59:11
Oj, Cordylusie - chyba nadal nie rozumiesz że osoba Pawła Gajdzicy (oraz współpracowników, o których dziwnym trafem historia milczy... - czyżby rodziła się legenda wąskotorowego Generała, co się kulom nie kłaniał  :P) to jasny przykład właściwego człowieka na właściwym miejscu.
Człowieka będącego, mimo swego młodego wieku, gościem obdarzonym przez Allacha mądrością, zdolnościami organizacyjnymi, wytrwałością i konsekwentnością.
Człowieka będącego w moich oczach profesjonalistą.

I tu właśnie kryje się źródło powszechnego zachwytu - bo w naszej wąskotorowej rzeczywistości Gajdzica był wyjątkowy. Ale niestety wyróżniał się dlatego, że jemu podobni, mogący stanowić układ odniesienia w ocenie, działający na innych kolejach i mieniący się profesjonalistami, uzyskiwali efekty dokładnie odwrotne od koszalińskich - nieporadnymi, nieskoordynowanymi, nieprzemyślanymi, słowem nieprofesjonalnymi działaniami zaorywali kolejki którymi mieli się opiekować.

Cóż, na koniec, jako że czas już na ciętą puentę, nie pozostaje mi nic innego jak zacytowanie idealnie pasujących tu słów klasyka 2xm:
Cytuj
Profesjonalizm to w tym środowisku jedno z najbrzydszych słów. Profesjonalizm jest nudny, żmudny i stanowi sprzeniewierzenie się najważniejszym mikolskim wartościom. To zdrada ideałów czystej miłości do wąskiego toru - taki rodzaj prostytucji (nie przypadkiem ambicją mikola jest załapanie się na przejazd bez płacenia).


Tytuł: Odp: Strażnik torów - KKW ad 2005 - cud nad Dzierżęcinką..?
Wiadomość wysłana przez: Cordylus on 08 Października 2016, 09:57:00
Link poprawiłem.

https://www.youtube.com/watch?v=uC6QkmQvE4s (https://www.youtube.com/watch?v=uC6QkmQvE4s)


Cytuj
(oraz współpracowników, o których dziwnym trafem historia milczy... - czyżby rodziła się legenda wąskotorowego Generała, co się kulom nie kłaniał  Język)
Pewna legenda może i się rodzi, ale jednak nie bez podstawy. Jak sam dobrze zauważyłeś - jest to ewenement w skali kraju. Najlepiej ukazuje to przedstawiony tu reportaż.
O współpracownikach nikt nie zapomina, ale jak zauważyłem sam (do towarzystwa doszedłem niecały rok później), prawie wszyscy współpracownicy się wymienili, a on sam wciąż trwa i spina to przedsięwzięcie w całość. Z tego powodu ta "legenda" wciąż trwa... i wygląda na to że jeszcze potrwa.


Tytuł: Odp: Strażnik torów - KKW ad 2005 - cud nad Dzierżęcinką..?
Wiadomość wysłana przez: Zgroza on 08 Października 2016, 20:41:28
Oby legenda trwała - i oby pojawiły się kolejne takie osoby, bo torów w krzakach mamy jeszcze wciąż sporo mimo że coraz mniej.


Tytuł: Odp: Strażnik torów - KKW ad 2005 - cud nad Dzierżęcinką..?
Wiadomość wysłana przez: Vincent on 08 Października 2016, 20:59:13
podziwiam chłopaka. Swoją drogą jak by zebrać na jednej kolejce wszystkich z wąskich którym się chce, bo jest ich trochę, taki "dream team" to robota by furczała.