Świat kolejek wąskotorowych

FORA KOLEJOWE => Tabor => Wątek zaczęty przez: PiotrS on 23 Lipiec 2018, 01:53:46Tytuł: Zachowane nadwozie pługa na 600 mm
Wiadomość wysłana przez: PiotrS on 23 Lipiec 2018, 01:53:46
Cześć

Na terenie jednego z ogródków działkowych nad Jędrzejowem (tuż przy torze szlakowym ósemki) znajduje się nadwozie pługa wąskotorowego na tor 600 mm. Obiekt pochodzi najprawdopodobniej z kolei jędrzejowskiej, która jak wiadomo na początku lat 50. została przebudowana z 600 na 750 mm. Pudło jest w niezłym stanie. Dotąd służyło jako altana działkowa, ale ostatnio tuż obok wyrósł budynek. Sądzę, że jeśli nikt się tym nie zainteresuje, to wkrótce zostanie pocięte. To jedno z zaledwie dwóch zachowanych w regionie nadwozi wagonów z jędrzejowskiej sześćsetki.
Zważywszy na rzadkość występowania tego typu zabytków w kraju, warto sprawę nagłośnić. Posiadam zdjęcia lepszej jakości, które mogę przesłać zainteresowanym wraz z podaniem dokładnej lokalizacji.

http://ifotos.pl/z/qensxsw (http://ifotos.pl/z/qensxsw)

Pozdrawiam serdecznie.

PiotrS


Tytuł: Odp: Zachowane nadwozie pługa na 600 mm
Wiadomość wysłana przez: projectps on 29 Lipiec 2018, 22:23:24
Piotrze,
A jakieś namiary na właściciela ?
Albo właściciela nieruchomości przynajmniej

Ukłony


Tytuł: Odp: Zachowane nadwozie pługa na 600 mm
Wiadomość wysłana przez: PiotrS on 30 Lipiec 2018, 01:08:20
Nie znam właściciela pudła. Ogródek znajduje się na terenie kompleksu Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Barbara" w Jędrzejowie przy ul. Świętej Barbary. Natomiast przedmiotowe nadwozie znajduje się na terenie ogródka z wejściem od strony torów (linia nr 8). Jest doskonale widoczne z drogi (ul. Parkowa) jak również z okna pociągu (w ten sposób zresztą dostrzegłem ten obiekt kilka lat temu). Pudło jest ustawione w odległości około 2 m od ogrodzenia.

Pozdrawiam serdecznie.

Piotr


Tytuł: Odp: Zachowane nadwozie pługa na 600 mm
Wiadomość wysłana przez: Trabant on 23 Sierpień 2018, 17:51:18
Nie jestem J-23, ale czy to tu?


Tytuł: Odp: Zachowane nadwozie pługa na 600 mm
Wiadomość wysłana przez: PiotrS on 02 Wrzesień 2018, 22:36:11
Tak. Wygląda na to, że to ta działka. Zaraz za pudłem wybudowano właśnie niewielki budynek. Na początku sierpnia trwały prace przy budowie więźby dachowej. Sądzę, że wkrótce po zakończeniu budowy właściciel będzie chciał uporządkować teren i pewnie upora się z zacnym nadwoziem.
To pudło jest widoczne na mapie w googlach z pozycji ludzika stojącego na drodze po drugiej stronie toru. Niestety niewiele widać ale oko uwrażliwione na tabor wąskotorowy z pewnością zidentyfikuje obiekt.

Pozdrawiam.

PiotrS