Świat kolejek wąskotorowych SMF
19 Kwiecień 2024, 01:56:47 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Serwer FTP już działa! Szczegóły na forum.
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Waski tor w Czestochowie.  (Przeczytany 69296 razy)
ok333
Dyrektor
*****
Długość toru:: 596 m

W terenie W terenie


« : 29 Maj 2007, 11:52:22 »
0

Ostatnio wygrzebalem w swoich zbiorach stara mape wydawana kiedys w sobotnim wydaniu ,,Glosu Wielkopolskiego'' , zatytulowana - ,,Czestochowa'' . Poczatkowo nie wiedzialem , gdzie ten post wrzucic. Ale jak tory koncza sie ,,przewroconymi mlotkami '' , to sa to jakies nieczynne sztolnie. W Czestochowie znam glownie okolice Jasnej Gory , a potem juz szlaki ,,Orlich Gniazd'' i Jury. Zatem przedstawie to co mam na starej mapie , a kolegow ,,oblatanych'' w samym miescie ,  poprosze o pomoc .

Na wschod od stacji Cz-wa Stradom , od linii kieleckiej odchodzi  poczatkowo w kierunku S , a pozniej S-W bocznica . ktora konczy sie w na S od Boru Wypalanek.. Gdzies ok 1,5 km przed jej koncem zaczynaja sie tory waskie , ktore mnie interesuja . Nie wiem czy byl jakis ,,styk'' z torem 1435 mm?? Ten waski  - zaczynajacy sie w okol.Boru biegl na poludnie  ale ...po wschodniej stronie drogi do Nierady . Przed Stara Kuznica  r o z w i d l a l   sie w 3 kierunkach :

 1 -  pierwsza ,,nitka'' w kier. W , dalej w kier.W-N i potem w kier W  w strone Dzbowa ? Na mapie ucieta jest w przy sztolni w okol.Zawodzia i Walaszczykow. ,
 2 - druga  - srodkowa - biegla najpierw na S-W ,potem W i dochodzila do zamknietej sztolni pomiedzy Stara Kuznica i Kuznica , lecz na N od Suboczyny ,
 3 - trzecia nitka - najdluzsza - biegla na S-E  na mostek nad NN strumieniem i dalej po N stronie  drogi pom. Stara Kuznica i Huta Stara B i konczyla sie na S od kosciola w Brzezinach Wielkich .

Przykro mi ,ze trudze was samym opisem , ale wobec braku skanera nie moge przedstawic mapy , ktora wiecej mowi nie...  :wink:  trujac .

Pozdrawiam kuzniczo.
Zapisane

Ratujmy Koleje Waskotorowe  !!!
-----------------------------------------------
,, Najlatwiej niszczyc .
   Trudno zachowac to , co warte zachowania.''
Wislawa Szymborska
ok333
Dyrektor
*****
Długość toru:: 596 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #1 : 29 Maj 2007, 21:13:00 »
0

Kolejka kopalniana  okolic Klobucka i Wreczycy .

Namierzylem kolejna przemyslowa kolejke waskotorowa  Na mojej mapie ma styk z ,,Weglowka'' na N od Klobucka . Odbija od niej ( weglowki ) na W i w odleglosci ok 4 km od stacji Klobuck przecina DK 489 . Nastepnie biegnie na S przez lasy j przed Kopaczka skreca na W. Linia ta ma odnoge biegnaca na E  i po przekroczeniu DK 403 ( Klobuck - Wreczyca Wlk. - Blachownia )  biegnie ok 700 m dalej przez las az do do dawnej sztolni Kopalni ,,Jozef'' .

zrodlo :  :arrow: http://europejczycy.czest.pl/jura/page29.html

Szyb znajdowal sie w lasie ,  za duza halda . Ostatnia partia rudy z tej kopalni zostala wydobyta 30 czerwca 1982 roku

*dodano :
Dzieki Pawlowi Cieslarowi wiemy jeszcze wiecej .
Status - zlikwidowan
Tabor - jest tutaj : http://www.tabor.wask.pl/kolej.php?id=6316
Zapisane

Ratujmy Koleje Waskotorowe  !!!
-----------------------------------------------
,, Najlatwiej niszczyc .
   Trudno zachowac to , co warte zachowania.''
Wislawa Szymborska
ok333
Dyrektor
*****
Długość toru:: 596 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #2 : 30 Maj 2007, 22:52:24 »
0

z Google  - za pan brat !

Stare autobusy lubicie ?  Co za OT pytanie na tym Forum Co? A przewijajcie dalej . Jest i kolej ... waskotorowa . :lol:

 :arrow: http://www.bossowski.pl/2006/04/10/osinobus-%e2%80%93-zapomniany-polski-autobus/

Pozdrawiam z Zarek


Marcinie juz sie robi - dodano 31.V g 00.01

Tym razem mapka z nowym sladem w okolicach Wart i Losnic  i wcale nie OT

 :arrow: http://img296.imageshack.us/my.php?image=ffgs6.jpg

I kolejny raz edytuje :

 :arrow: http://www.mapywig.org/m/wig100k/P45_S28_CZESTOCHOWA.jpg

Okolice Klobucka - Wreczycy ...


Kolejny dodatek :

 :arrow: http://www.mapywig.org/m/wig100k/P47_S29_OLKUSZ.jpg

rejon Zawiercie - Poreba
Zapisane

Ratujmy Koleje Waskotorowe  !!!
-----------------------------------------------
,, Najlatwiej niszczyc .
   Trudno zachowac to , co warte zachowania.''
Wislawa Szymborska
Marcin Przybysz
Gość
« Odpowiedz #3 : 30 Maj 2007, 23:22:02 »
0

Wszystko ładnie fajnie, ale chyba tym razem mógłbyś zastosować przycisk "edycja postu"  :?:
Zapisane
KLAN PALUCHOWSKICH
Minister
******
Długość toru:: 1332 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #4 : 31 Maj 2007, 08:17:38 »
0

Cytat: "Marcin Przybysz"
Wszystko ładnie fajnie, ale chyba tym razem mógłbyś zastosować przycisk "edycja postu"  :?:


Aż sie prosi Marcinie aby na forum zainstalować Mod-a scalającego kolejne, bezpośrednio pod sobą posty tej samej osoby w jeden
Zapisane

emibe
Administrator
*****
Długość toru:: 1053 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #5 : 04 Czerwiec 2007, 00:22:01 »
0

Tak już kiedyś było. W tym szkopuł, że koledze ok333 (choć może to dotyczyć innych użytkowników) sklei posta po pół roku (okazuje się, że znalazł jakieś info właśnie po kilku miesiącach) i wtedy mało osób będzie wiedziało, że jest nowe info (musiałby być wąskotorowym hardcorowcem i przeglądać wszystkie tematy  :twisted: ).

Rozwiązanie jest takie. Jeżeli dodajemy informacje po kilku minutach lub nawet godzinach (przyjmijmy granicę jednego dnia - chyba, że macie inny pogląd na sprawę) dotyczące tego samego tematu i nikt nie napisał nic w międzyczasie - to EDYTUJEMY.
Zapisane
olomar
Młotkowy
**
Długość toru:: 128 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #6 : 11 Październik 2012, 23:41:27 »
0

Odgrzewam temat...
Na wschod od stacji Cz-wa Stradom , od linii kieleckiej odchodzi  poczatkowo w kierunku S , a pozniej S-W bocznica . ktora konczy sie w na S od Boru Wypalanek.. Gdzies ok 1,5 km przed jej koncem zaczynaja sie tory waskie , ktore mnie interesuja . Nie wiem czy byl jakis ,,styk'' z torem 1435 mm?? Ten waski  - zaczynajacy sie w okol.Boru biegl na poludnie  ale ...po wschodniej stronie drogi do Nierady . Przed Stara Kuznica  r o z w i d l a l   sie w 3 kierunkach :

 1 -  pierwsza ,,nitka'' w kier. W , dalej w kier.W-N i potem w kier W  w strone Dzbowa ? Na mapie ucieta jest w przy sztolni w okol.Zawodzia i Walaszczykow. ,
 2 - druga  - srodkowa - biegla najpierw na S-W ,potem W i dochodzila do zamknietej sztolni pomiedzy Stara Kuznica i Kuznica , lecz na N od Suboczyny ,
 3 - trzecia nitka - najdluzsza - biegla na S-E  na mostek nad NN strumieniem i dalej po N stronie  drogi pom. Stara Kuznica i Huta Stara B i konczyla sie na S od kosciola w Brzezinach Wielkich .
Bocznica normalnotorowa biegła do Zakładów Górniczo-Hutniczych "Sabinów".
Odbywała się tutaj pierwsza obróbka rudy żelaza. "Prażyli " rudę, tak to tutaj nazywali, normalnym torem jechała (ta "prażona" ruda) do huty Hantkego, Bieruta, Częstochowa, a obecnie ISD Donbass
Czy tor wąski z normalnym się stykały? Nie wiem Zapewne w jakiś sposób tak.
ZGH Sabinów posiadało swoją parowozownię wąskotorową , jak również tabor normalnotorowy.
Te wąskie tory odchodzące na południe, to cała sieć kolei wąskotorowych do szybów kopalnianych po rudę, jak i do lasu po drewno do kopalni.
Mniejszych prażaków w okolicy było więcej znałem jedną lokalizacje ale nie wiem czy po kilkunastu latach bym tam trafił, jak również nie wiadomo, czy tam jeszcze coś istnieje, hut żelaza w okolicy również było więcej. znane mi to Blachownia, Poraj, Kłobuck, Myszków
Informacje te nie są pełnymi w 100%, są one znane mi "od dziecka"
Zapisane

Gdyby to ode mnie zależało, to w Polsce parowozy nie stałyby po krzakach, tylko sobie jeździły po torach
dobrzyn
Minister
******
Długość toru:: 1482 m

W terenie W terenie



bartek.dobrzynski
« Odpowiedz #7 : 12 Październik 2012, 09:45:39 »
0

Był o tym obszerny artykuł w Parowoziku. Gdzieś mam skany
Zapisane

Trabant 1.3 '91 "Stanisław"
Trabant 601 '66 "Dziadek"
Romet 100 '83 "Henio"
Ariel Ciechański
Administrator
*****
Długość toru:: 973 m

W terenie W terenie



WWW
« Odpowiedz #8 : 12 Październik 2012, 10:36:41 »
0

Był o tym obszerny artykuł w Parowoziku. Gdzieś mam skany

Obszernym to bym go nie nazwał - trudno w nim szukać np czegoś takiego :-P.

Zapisane

Pozdr.<br />CAr.<br />
olomar
Młotkowy
**
Długość toru:: 128 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #9 : 12 Październik 2012, 14:43:16 »
0

Jak również trudno znaleźć obecnie jakieś pozostałosci "w terenie".
Np tartak za ZGH sabinów wykorzystuje dwa kawałki torów do obsługi traku 
Zapisane

Gdyby to ode mnie zależało, to w Polsce parowozy nie stałyby po krzakach, tylko sobie jeździły po torach
olomar
Młotkowy
**
Długość toru:: 128 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #10 : 08 Styczeń 2013, 15:37:16 »
0

Dawno temu w lesie....
A dzisiaj tylko tyle zostało. Poraj-kol. Borek Smutny


* Obraz 141.jpg (248.32 KB, 1024x768 - wyświetlony 1423 razy.)

* Obraz 146.jpg (312.41 KB, 1024x768 - wyświetlony 1439 razy.)
Zapisane

Gdyby to ode mnie zależało, to w Polsce parowozy nie stałyby po krzakach, tylko sobie jeździły po torach
Dariusz
Minister
******
Długość toru:: 1220 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #11 : 05 Sierpień 2013, 14:11:31 »
0

Pozostałości przejazdu obok Wręczycy Małej.


*  (279.73 KB, 979x734 - wyświetlony 1858 razy.)
Zapisane

olomar
Młotkowy
**
Długość toru:: 128 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #12 : 20 Wrzesień 2013, 12:57:53 »
0

Przeglądałem galerię WRP i przypadkiem trafiłem ten smaczek:
http://wrphoto.eu/details.php?image_id=2942
Szlak Kopalnia Dębowiec - Poraj
Zapisane

Gdyby to ode mnie zależało, to w Polsce parowozy nie stałyby po krzakach, tylko sobie jeździły po torach
olomar
Młotkowy
**
Długość toru:: 128 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #13 : 14 Październik 2013, 21:17:48 »
+1

Taki niecodzienny gość wychynął spod asfaltu na ulicy Żyznej w Częstochowie, dokładnie w tym miejscu:

http://goo.gl/maps/IKhPp


* ZGHSab.jpg (299.02 KB, 1024x768 - wyświetlony 1414 razy.)
Zapisane

Gdyby to ode mnie zależało, to w Polsce parowozy nie stałyby po krzakach, tylko sobie jeździły po torach
olomar
Młotkowy
**
Długość toru:: 128 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #14 : 16 Maj 2014, 23:16:13 »
0

Strona traktująca bardziej o historii przemysłu w Częstochowie i okolicach:
http://ids.czest.pl/~mtpir/?Galeria_rysunk%F3w_i_fotografii:G%F3rnictwo_rud_%BFelaza
To źródło dymu na drugim zdjęciu, to wygląda mi na Kp4

Jest jeszcze taki na samym dole:
http://ids.czest.pl/~mtpir/?Galeria_rysunk%F3w_i_fotografii:Transport_i_komunikacja_przemys%B3owa
Zapisane

Gdyby to ode mnie zależało, to w Polsce parowozy nie stałyby po krzakach, tylko sobie jeździły po torach
dobrzyn
Minister
******
Długość toru:: 1482 m

W terenie W terenie



bartek.dobrzynski
« Odpowiedz #15 : 16 Maj 2014, 23:31:49 »
0

To nie kapeć, nie ma tendra, ma za to małe skrzynie wodne
Zapisane

Trabant 1.3 '91 "Stanisław"
Trabant 601 '66 "Dziadek"
Romet 100 '83 "Henio"
olomar
Młotkowy
**
Długość toru:: 128 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #16 : 16 Maj 2014, 23:44:42 »
+1

Ale z tego co wiem, to prócz Px-ów i Kp4, to był tylko Lasek w Poraju(Osinach), chyba, że nie wiem
Ale z drugiej strony, to kapcie poszły do Stąporkowa w 1967, a zdjęcie jest z 1970r według podpisu...
« Ostatnia zmiana: 16 Maj 2014, 23:50:53 wysłane przez olomar » Zapisane

Gdyby to ode mnie zależało, to w Polsce parowozy nie stałyby po krzakach, tylko sobie jeździły po torach
lxd2-001
Uciszony
Nowicjusz
*
Długość toru:: 24 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #17 : 31 Maj 2014, 23:49:18 »
-1

Było kilka lasów ,Orenstein taki sam jak w Rogowie oraz Px49
Bardzo dziwnie wygląda Px z tendrem trzyosiowym ciągnąc koleby ,mam to na fotografii.
Pierwsze egzemplarze Lxd 2 w Polsce również zaczynały w ZGH Sabinów ,jeszcze przed zakupem przez PKP
Nawet fotografia ofertowa z prospektu rumuńskiego jest wykonana na tle jednej z kopalń rud żelaza okręgu częstochowskiego
« Ostatnia zmiana: 31 Maj 2014, 23:53:16 wysłane przez lxd2-001 » Zapisane
Krzychu 126
Czytelnik

Długość toru:: 1 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #18 : 17 Luty 2015, 12:08:10 »
0

Witam Panów

Czy posiada ktoś jakieś zdjęcia związane z wąskim torem w Częstochowie Co?

Na Dźbowie, za szkołą w okolicy Powstańców Warszawy, znajduje się hałda.
Obok niej namierzyłem mały, betonowy mostek - jak dla mnie wygląda to na fragment szlaku wąskotorówki.
Zapisane
olomar
Młotkowy
**
Długość toru:: 128 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #19 : 17 Luty 2015, 23:20:35 »
0

Za ogródkami, przed płotem?
Oczywiście że tak, kiedyś tam był wjazd do kopalni Barbara.

Inne ciekawostki z Dźbowa i najbliższych okolic:
Powstańców Warszawy, pomiędzy Malowniczą, a Trzcinową, przy komisie "wyłazi" tor na dawnym przejeździe.
Busolowa, pomiędzy Chłopską, a Lakową, bez trudu znajdziesz przejaz, z doskonale zachowanymi nasypami po obu stronach ulicy
i wiele innych śladów jeszcze pozostało
Zapisane

Gdyby to ode mnie zależało, to w Polsce parowozy nie stałyby po krzakach, tylko sobie jeździły po torach
Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!