Wojskowe ciuchcie,
Fałsz. To że kilka z setek wyprodukowanych służyło/służy w wojsku, jeszcze nie oznacza, że wojskowe.
tory, pierwsze elementy budowanego dworca
Fałsz. Co jak co, ale dworca Muzeum nie planuje
- to nowe atrakcje Muzeum Obrony Wybrzeża, otwartego przed rokiem w dawnych fortyfikacjach wojennych w Helu. W przyszłości kolejka ma przywozić tu turystów wysiadających w porcie.
Prawda
Pierwszy odcinek torów zbudowali wolontariusze i opiekunowie muzeum ze stowarzyszenia Przyjaciele Helu.
Prawda
Małe lokomotywy uzyskano dzięki sponsorom. Jedna z nich służyła jeszcze pół wieku temu Marynarce Wojennej.
Fałsz
- Zaoferowali nam swoją pomoc miłośnicy kolei wąskotorowej z Gdańska -
Hmmm, z całego kraju, ale nie z Gdańska, jak by nie patrzył. Panie redaktorze, ja wiem, wstyd, że NIKT z Trójmiasta nie zgłosił się do pomocy, ale taka smutna prawda
i
nformuje nas Ryszard Kretkiewicz z MOW. - Sama przejażdżka przez Hel byłaby sporą atrakcją, a tu jeszcze po drodze czekają odrestaurowane fortyfikacje.
Muzeum mieści się w odnowionej za pieniądze Unii Europejskiej niemieckiej baterii Schleswig-Holstein. Z miejsca stało się hitem, nie tylko wśród miłośników militariów. Jest tylko jeden szkopuł - łatwo tu dojechać samochodem lub rowerem, bo obok biegnie trasa rowerowa. Natomiast "piesi" turyści, którzy przyjeżdżają lub przypływają do centrum Helu, muszą zrobić parokilometrowy spacer.
- Nasz pomysł jest taki, aby w porcie na turystów czekała już kolejka wąskotorowa z wagonikami - tłumaczą Przyjaciele Helu. - Pasażerowie za opłatą przejadą przez centrum miasta i las do Muzeum, gdzie będzie już gotowy dworzec.
Peron, jeśli już. Ale to już inna gadka, bo o projekcie PTMKŻ - oby jak najszybciej ruszył.
Kolejka minie Muzeum i zrobi pętlę przy kolejnym stanowisku baterii Schleswig-Holstein,
Fałsz
które mamy także zamiar przejąć na potrzeby Muzeum.
Prawda
W czasie wojny Niemcy korzystali z krótkiego torowiska, aby transportwać pociski do jednego z największych dział świata, które znajdowało się właśnie w Helu. Przebiega ono przez samą fortyfikację, ale tędy pasażerowie nie pojadą, bo korytarz jest zbyt wąski.
Prawda. W sumie. Choć pierwsi pasażerowie już pojechali :lol:
Generalnie podsumuję tak: dobrze, że piszą, źle że nie dali do autoryzacji - Dyrekcja Muzeum by poprawiła tam gdzie trzeba
