Świat kolejek wąskotorowych SMF
29 Wrzesień 2020, 06:27:32 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Serwer FTP już działa! Szczegóły na forum.
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: PKD - ostateczna decyzja  (Przeczytany 9115 razy)
Tomek SKPL
Gość
« : 08 Listopad 2007, 12:31:58 »
0

W dniu 13.11.2007 zostanie podjęta ostateczna decyzja dotycząca finansowania PKD.
Jeżeli strony nie dojda do porozumienia od 01.01.2008 kolejka przestaje funkcjonować.
Władze chcą ją przekazać na stan PKP S.A
Zapisane
Tomek SKPL
Gość
« Odpowiedz #1 : 08 Listopad 2007, 12:32:44 »
0

Wykoleiła się na urzędnikach
Co z tego, że kolejka wąskotorowa z Dynowa do Przeworska - jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu, opisywaną we wszystkich prestiżowych przewodnikach po Polsce? Co z tego, że kolejka na siebie zarabia i daje zarobić pięciu obsługującym ją osobom oraz kilkunastu gospodarstwom turystycznym i kilku knajpom? Lada moment wagony się wykoleją, bo żadne władze nie chcą dać 50 tys. zł na remont torów.

Ponad 12 tys. turystów z Polski i zagranicy przyjeżdża co roku do Przeworska, by wąskotorówki z 1904 r. wyruszyć w ponad 2-godzinną podróż po Pogórzu Dynowskim.

 - Po drodze przejeżdżamy przez 602 metrowy tunel - najdłuższy w Europie na trasie kolejki wąskotorowej - opowiada Władysław Żelazny, naczelnik przeworskiej wąskotorówki. - Nasza ciuchcia jest unikatem na skalę europejską, który z każdym rokiem chce oglądać więcej osób.

Nie ma właściciela - nie ma pieniędzy

Do 2002 r. wąskotorówka należała do PKP, dziś właśściciela właściwie nie ma. Samym taborem zarządza Stowarzyszenie Kolejowych Przewoźników Lokalnych. Z działalności ciuchci wystarcza na opłacenie pensji pracownikom i zadbanie o wagony i lokomotywy. Brakuje 50 tys. zł na remont torów.

- Te są w tak fatalnym stanie, że w 2008 r. kolejce grozi zamkniecie - stwierdza Żelazny.

Mężczyzna pukał już po pomoc do władz Przeworska, Dynowa i przede wszystkim do Urzędu Marszałkowskiego. Lokalni włodarze obiecują wsparcie, ale na słowach się kończy. Urząd Marszałkowski pieniędzy dać nie chce tłumacząc, że remont torów to nie jego zadanie.

Unikat kolejowy - Urząd Marszałkowski niezainteresowany

Takie argumenty dziwią, bo w co najmniej w 3 dokumentach Urząd Marszałkowski deklaruje swoją pieczę nad turystyką. W Regionalnym Programie Operacyjnym jest zapisane, iż wspierane będą działania w zakresie rozwoju infrastruktury turystycznej, które znacznie podniosą jakość i różnorodność oferty turystycznej regionu. Ma to być realizowane poprzez odnowę zniszczonych obiektów dziedzictwa kulturowego. W Programie opieki nad zabytkami czytamy o kolejce wąskotorowej Przeworsk-Dynów jako o obiekcie typowanym na park kulturowy. Kolejka wąskotorowa jest też wymieniana w strategii rozwoju turystyki.

ANETA GIEROŃ

Super Nowości z dnia 29_10_2007
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!