Świat kolejek wąskotorowych SMF
29 Marzec 2024, 11:10:28 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Profil 750mm.pl na facebooku
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Krakow - Kocmyrzow  (Przeczytany 29627 razy)
roger1967
Czytelnik

Długość toru:: 4 m

W terenie W terenie


« : 17 Październik 2007, 19:55:39 »
0

Moi drodzy Wąskotorowiczanie !  :grin:  Nie jestem pewny relacji mojego Brata, który jadąc w sobotę (13.10.2007) do Kazimierzy Wielkiej, stwierdził, iż linia kolejowa - normalnotorowa jest rozebrana !?  Wiadomość tą przyjąłem z niedowierzaniem !  :mad:  Nasyp wyrównany, co kilkadziesiąt metrów - stos żelbetowych podkładów, szyn już niema - więc mam do wszystkich pytanie: co jest grane ?  Z relacji wielu różnych ludzi, byłem święcie przekonany, iż strategiczne znaczenie tej lini - uchroni ją przed fizyczną likwidacją, a w najleprzym przypadku - krakowskie MPK - utworzy tramwajowe połączenie Kocmyrzowa z Krakowem.  :shock:  Dlatego też proszę zainteresowanych -  o kilka słów w tym temacie - myslę że jest to dość istotne, ponieważ linia ta liczy sobie ładne kilkadziesiąt lat oraz to, że w swojej historii Kocmyrzów był stacją również wąskotorową !?.  :cry:                                                                                                                                                                                                                                                                                              Pozdrawiam !   [ robsio1967 ]
Zapisane

robsio1967
Marcin Przybysz
Gość
« Odpowiedz #1 : 17 Październik 2007, 20:32:34 »
0

Ano prawda to niestety, pmk swego czasu obfitowało w relacje nt rozbiórki ś.p. Kocmyrzówki ...
Zapisane
marcinsemek
Młotkowy
**
Długość toru:: 130 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #2 : 18 Październik 2007, 13:54:26 »
0

Tzw Kocmyrzówka-wąskotorówka.
Zapisane

Wąskotorowiec
Dariusz
Minister
******
Długość toru:: 1220 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #3 : 18 Październik 2007, 19:42:03 »
0

Cytat: "marcinsemek"
Tzw Kocmyrzówka-wąskotorówka.



Pamiętajmy, że są to dwie różne sprawy - normalna i wąska.
Zapisane

tczewianin
Mechanik
***
Długość toru:: 257 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #4 : 20 Październik 2007, 13:20:57 »
0

A kiedy mniejwięcej przestały kursować pociągi wąskotorowe do Kocmyrzowa, a kiedy osobowe normalnotorowe?
Zapisane
Dariusz
Minister
******
Długość toru:: 1220 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #5 : 21 Październik 2007, 09:08:24 »
0

Cytat: "tczewianin"
A kiedy mniejwięcej przestały kursować pociągi wąskotorowe do Kocmyrzowa ?



Ruch wąskotorowy towarowy na sieci kolejek jędrzejowskich (a tu dokładnie w obszarze obsługiwanym przez rejon Kazimierza Wielka) został formalnie zamknięty 1 lutego 1993 roku, aczkolwiek jeszcze przez pewien czas jeździły ostatnie pociągi zamykające ostatnie zamówienia klientów (np. do Pińczowa transportery docierały jeszcze do czerwca). Ruch pasażerski został skasowany dużo wczesniej, ok. 1971 (pociągi pasażerskie kończyły bieg w Proszowicach). Dwoma gwoździmi do trumny tej części sieci były: zamknięcie przez PKP ruchu na odcinku Kraków - Kocmyrzów oraz przegranie przez kolejkę przetargu na obsługę kampanii cukrowniczej u najwiekszego klienta - cukrownię Łubna w Kazimierzy.
Trzeba pamietać, że korzystanie z ładowni transporterowej w Stawianach dla rejonu Kazimierza było niemożliwe ze względu na niedpuszczenie ruchu pociągów transporterowych na szlaku Pińczów - Cudzynowice (główny problem to łuk r49 w Pińczowie i słabe mostki i nawierzchnia).
Zapisane

Atterdag
Mechanik
***
Długość toru:: 196 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #6 : 16 Czerwiec 2009, 13:24:22 »
0

W kwestii Kocmyrzowa wąskotorowego.

Przeszukując zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego trafiłem na kilka niezwykle ciekawych fotografii obrazujących życie na Kocmyrzowskiej nitce...





Zapisane

Ha!
Atterdag
Mechanik
***
Długość toru:: 196 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #7 : 19 Lipiec 2009, 22:43:56 »
0

Przypomniałem sobie pytanie, które zadać chciałem. Z tego co kojarzę to Tp1 (seria 73?) była przeznaczona na tor normalny i w tym wypadku zdjęcia należałoby umiejscowić na linii łączącej stację graniczną w Kocmyrzowie z Krakowem. Stąd mam pytanie czy możliwe iż przez jakiś czas funkcjonowało oznaczenie Tp1 dla lokomotywy wąskotorowej? Czy też należałoby zmienić właśnie opis miejsca wykonania zdjęcia? Ciekawa jest też konstrukcja pługa jak i dalsza historia lokomotywy. Numeru niestety nie widać zatem nie mogę stwierdzić czy to aby nie jest Tp1-18 stojąca w Tarnowskich Górach.

Wiele niewiadomych.
Zapisane

Ha!
andrzej2110
Minister
******
Długość toru:: 2693 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #8 : 19 Lipiec 2009, 22:50:19 »
0

według mnie jest to nr 54 lub 56
Zapisane

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym,
ani każdym innym następującym po tym terminie.
Ponadto autor zastrzega sobie pr
Dariusz
Minister
******
Długość toru:: 1220 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #9 : 20 Lipiec 2009, 18:45:13 »
0

Cóż, tu muszę odesłać do Romka Garbacika - absolutnej alfy i omegi Kocmyrzówki - i jego książki o niej.
Zapisane

Atterdag
Mechanik
***
Długość toru:: 196 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #10 : 20 Lipiec 2009, 19:16:31 »
0

O, dzięki za informację, ale jeszcze bym prosił choć o tytuł książki. Spróbowałbym ją jakoś zdobyć.

Pozdrawiam

PS Może to nie z tego tematu, ale jak Krakowianina spotkałem to od razu zapytam o to czy istnieją jakieś opracowania odnośnie bielańskiej wąskotorówki. Mi udało sie jedynie znaleźć kilka zdjęć wapiennika Na Skale z widocznym torowiskiem i wagonikami. Żadnych zdjęć z trasy ani nic...
Zapisane

Ha!
Dariusz
Minister
******
Długość toru:: 1220 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #11 : 20 Lipiec 2009, 21:39:30 »
0

Cytat: "Atterdag"
czy istnieją jakieś opracowania odnośnie bielańskiej wąskotorówki


Nie są mi znane opracowania monograficzne (ale mogę się mylić - proszę kolegów o opinię). Temat ciągle czeka na swojego odkrywcę. Pojedyncze wspomnienia można znaleźć rozrzucone w różnych miejscach, jednak nawet w swojej masie nie przynoszą one istotnych nowości. Zdjęcia dalej leżą w rodzinnych szufladach. Tak więc jedynym namacalnym dowodem pozostaje parowozik na przedszkolnym podwórku przy Kopernika.

Dwa lata temu chodziliśmy z Maciejem po wale wiślanym - zdumiewające, ale znaleźliśmy jeszcze resztki podkładów.
Zapisane

Atterdag
Mechanik
***
Długość toru:: 196 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #12 : 20 Lipiec 2009, 22:26:13 »
0

Ciekawa sprawa z tymi podkładami. Po drugiej stronie jest jeszcze ciekawy obiekt po przemysłowym wąskim torze Zakrzówek - Solvay. Z linii ocalał mały mostek w pobliżu ulicy Wielickiej, no i równia stacyjna.

Będę musiał w końcu wybrać się do Kocmyrzowa w jakiś wolny dzień. Chciałbym zobaczyć teren stacyjny zanim zniknie podczas przebudowy drogi.
Zapisane

Ha!
Dariusz
Minister
******
Długość toru:: 1220 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #13 : 27 Lipiec 2009, 21:56:02 »
0

Pozwalam sobie zacytować informację Romka Garbacika, naszego niekwestiowanego Guru JKD i Kocmyrzówki:

Zdjęcia dotyczą kocmyrzówki normalnotorowej (przełom lat 50-60 XX w. - odśnieżanie). Jest to parowóz normalnotorowy Tp1 niemający takiego odpowiednika na torze wąskim - ani nawet podobną sylwetką. Polecam "Czas Zatrzymany 2", T.II pod red. Adama Gryczyńskiego dostępny w NCK. Zamieściłem tam dużo tepejedynek autorstwa nieżyjącego Roberta Kosieradzkiego z linii Kraków- Kocmyrzów. Także fot. zimowych. Publikowane po raz pierwszy. Poza tym są  Th24, Px49 na wąskim oraz inne pojazdy. Część zdjęć kolejowych porozrzucana jest po wszystkich 3 grubych tomiskach. Album warto mieć nie tylko z uwagi na nowohuckie wspomnienia, w których zresztą obie kocmyrzówki przewijają się bez przerwy.
Pozdrawiam. RG
Zapisane

Atterdag
Mechanik
***
Długość toru:: 196 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #14 : 28 Lipiec 2009, 08:20:26 »
0

Dzięki wielkie za informację.

Pozdrawiam
Zapisane

Ha!
Dariusz
Minister
******
Długość toru:: 1220 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #15 : 13 Marzec 2011, 20:03:32 »
0

Witam

Poniżej zdjęcia z ostatniego okresu funkcjonowania stacji Kocmyrzów i linii opublikowane przez Jacka Kołodzieja.

http://fotozajezdnia.pl/details.php?image_id=30582&mode=search

http://fotozajezdnia.pl/details.php?image_id=30277&mode=search

http://fotozajezdnia.pl/details.php?image_id=30066&mode=search

http://fotozajezdnia.pl/details.php?image_id=29833&mode=search

http://fotozajezdnia.pl/details.php?image_id=29707&mode=search
Zapisane

Dariusz
Minister
******
Długość toru:: 1220 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #16 : 13 Marzec 2011, 20:13:52 »
0

Postępuje budowa drogi do Proszowic pochłaniając ostatnie ślady normalnotorowej Kocmyrzówki i odcinka wąskotorowego.
Poniższe zdjęcie stało się już historycznym - wycięto skośny przejazd przy dawnej stacji końcowej pierwszego militarnego odcinka JKD w Posądzy.


I już chyba niedługo ten sam status uzyska przejazd za Kocmyrzowem w Pietrzejowicach
Zapisane

kazio
Czytelnik

Długość toru:: 4 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #17 : 01 Maj 2012, 08:17:07 »
0

Po drugiej stronie jest jeszcze ciekawy obiekt po przemysłowym wąskim torze Zakrzówek - Solvay. Z linii ocalał mały mostek w pobliżu ulicy Wielickiej, no i równia stacyjna.
Protestuję! Szok 
Ta przemysłowa wąskotorówka nigdy nie przecinała (ani nawet nie przechodziła w poblizu) ulicy Wielickiej.

Wskrzeszam temat po około 3 latach, ale tu i tak jest głównie o historii 
Zapisane
Dariusz
Minister
******
Długość toru:: 1220 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #18 : 30 Maj 2012, 14:39:56 »
0

http://750mm.pl/index.php?action=media;sa=album;in=61
Zapisane

Dariusz
Minister
******
Długość toru:: 1220 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #19 : 18 Wrzesień 2013, 21:37:02 »
+2

http://youtu.be/t836SVsbLqc
Zapisane

Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!