Świat kolejek wąskotorowych SMF
02 Kwiecień 2020, 18:07:27 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Serwer FTP już działa! Szczegóły na forum.
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Dziennik Bałtycki - Kolejką do bunkrów  (Przeczytany 4100 razy)
Karol
Zawiadowca
****
Długość toru:: 357 m

W terenie W terenie


Gdiniô


« : 25 Listopad 2007, 12:23:11 »
0

Kolejką do bunkrów


Ciuchcie kolejkami wąskotorowymi będą dowozić zwiedzających nie tylko do helskich fortyfikacji
( © Romuald Nowak, Dziennik Bałtycki )


Krzysztof Miśdzioł

Kolejka z portu wojennego w Helu będzie woziła turystów do bunkrów.
Wąskotorową lokomotywę i sześć wagoników otrzymało Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu od wojska. W przyszłości kolejka ma wozić turystów po półwyspie, aby mogli w ten sposób zwiedzać ukryte w lasach fortyfikacje wojenne. A może także cypel, fokarium i inne atrakcje, z których słynie "początek Polski".

Muzeum mieści się w stanowisku nr 2 ("Bruno"), dawnej niemieckiej baterii artyleryjskiej Schleswig Holstein. Działa od 1,5 roku, zbierając pamiątki po polskich obrońcach Helu i wydarzeniach wojennych na tym terenie.

- Poniemieckie fortyfikacje były częściowo wykorzystywane przez polskie siły zbrojne po wojnie - tłumaczy Wojciech Waśkowski ze Stowarzyszenia Przyjaciele Helu, które zarządza MOW. - Dzięki m.in. pieniądzom z UE udało nam się zagospodarować stanowisko "Bruno" na muzeum. Teraz chcielibyśmy przejąć także trzecie stanowisko baterii Schleswig Holstein, oddalone od nas o 400 metrów. I wozić turystów między fortyfikacjami kolejką.

Stowarzyszenie wystąpiło do Ministerstwa Obrony Narodowej o kolejkę. Wcześniej dwie cywilne ciuchcie podarowali sponsorzy. MON zgodziło się na przekazanie muzeum małej lokomotywy i sześciu wagoników z pobliskiego portu wojennego w Helu. Po wycofaniu się większości sił zbrojnych z półwyspu nie była już ona użytkowana - miała trafić do Agencji Mienia Wojskowego i pójść pod młotek.

- Otrzymaliśmy jednak zgodę ministerstwa i dzięki pomocy jednostek wojskowych z Helu i Władysławowa przewozimy kolejkę do muzeum - mówi Waśkowski. - Sama lokomotywka waży osiem ton, więc trzeba było użyć ciężkiego dźwigu. Muzeum wspierają wolontariusze z całego kraju. Nie tylko miłośnicy militariów, ale i kolejek wąskotorowych. Ci ostatni już zaczęli układać tory pod przyszłą trasę między fortyfikacjami.

Ale plany związane z ciuchcią są znacznie szersze. Władze samorządowe i Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych myślą o trasie po wszystkich atrakcjach miasta. Kolejka miałaby ruszać z centrum miasta, w pobliżu portu rybackiego, gdzie m.in. przypływają tramwaje wodne z Trójmiasta.

Stąd turyści wożeni byliby w pobliże fokarium, na cypel i do polskich i niemieckich fortyfikacji. - Rozglądamy się na razie za możliwością znalezienia pieniędzy na taką inwestycję poza naszym budżetem - mówi Jarosław Pałkowski, wiceburmistrz Helu.
Zapisane

.
Adam W
Dyrektor
*****
Długość toru:: 572 m

W terenie W terenieWWW
« Odpowiedz #1 : 25 Listopad 2007, 13:20:08 »
0

Cytat: "Karol"
Ciuchcie kolejkami wąskotorowymi będą dowozić (...)

Podpis trochę niefortunny, ale pismaki tak mają. Ostatnio napisali że w Rogowie wyremontowano dwa wagony niemieckiej węglarki.

S pozdravem Adam
Zapisane

Ogoniasty
Dyrektor
*****
Długość toru:: 624 m

W terenie W terenie


Toromistrz wąskotorowy


« Odpowiedz #2 : 26 Listopad 2007, 12:22:48 »
0

W lato w jednym z artykułów wstawili moje zdiecie z prac torowych a w temacie był skradziony obraz Hitlera  :mrgreen:
Zapisane

POZDRAWIAM !!!
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!