Świat kolejek wąskotorowych SMF
29 Marzec 2024, 05:49:01 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Profil 750mm.pl na facebooku
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Cegielnia Świba  (Przeczytany 7934 razy)
PAFAWAG
Mechanik
***
Długość toru:: 172 m

W terenie W terenie


WWW
« : 13 Styczeń 2008, 20:19:57 »
0

Na Dolnym Śląsku, przy drodze krajowej nr 8, kawałek za skrętem na Bolesławiec (jadąc z kierunku Warszawy), można ujrzeć po lewej stronie drogi, na niewielkim nasypiku, dwie nitki szyn.
Jest to kolejka cegielniana ciegielni "Świba". Jest bardzo krótka - cegielnię odwyrobiska gliny dzieli tylko niewielki lasek, obok którego, przy drodze, poprowadzona jest linia wąskotorowa.
Tabor to przynajmniej jedna lokomotywka Wls40/50 oraz wagony koleby. Można je ujrzeć, jak się zajrzy z samochodu przez bramę wjazdu kolejki na teren zakładu bądź przez bramę główną.
Kolej jest używana - zaobserwowałem, że wagoniki stojące na pochylni są często załadowane urobkiem.

Może ktoś wie coś więcej na temat tej kolejki?
Zapisane

"Jeśli kolejka tak bardzo przeszkadzała mieszkańcom, to dlaczego podczas ostatniego jej przejazdu wzdłuż trasy musiały stać oddziały milicji, bo ludzie potestowali przeciw jej zamknięciu?" Wrocław Wąsk. - Trzebnica Gaj, 27.05.1967...
Michał Izydorczak
Młotkowy
**
Długość toru:: 90 m

W terenie W terenie



WWW
« Odpowiedz #1 : 15 Styczeń 2008, 07:58:07 »
0

To Cegielnia Podzamcze, Wieruszów, niegdyś Cegielnia Świba. Kiedyś tor kolejki przecinał drogę i szedł dalej do wyrobiska, potem tą linię zlikwidowano i uruchomiono obecną krótką trasę. Tabor to koleby i "wueleska". Prześwit toru oczywiście 600mm.

Pozdrawiam z Wrocławia
Zapisane
PAFAWAG
Mechanik
***
Długość toru:: 172 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #2 : 15 Styczeń 2008, 20:16:05 »
0

Cytat: "Michał Izydorczak"
i szedł dalej do wyrobiska

A mniej więcej gdzie mieściło się to wyrobisko :?:  :smile:
Zapisane

"Jeśli kolejka tak bardzo przeszkadzała mieszkańcom, to dlaczego podczas ostatniego jej przejazdu wzdłuż trasy musiały stać oddziały milicji, bo ludzie potestowali przeciw jej zamknięciu?" Wrocław Wąsk. - Trzebnica Gaj, 27.05.1967...
Michał Izydorczak
Młotkowy
**
Długość toru:: 90 m

W terenie W terenie



WWW
« Odpowiedz #3 : 15 Styczeń 2008, 23:25:58 »
0

Cytat: "PAFAWAG"

A mniej więcej gdzie mieściło się to wyrobisko :?:  :smile:


yyy, no po drugiej stronie drogi . Raczej nie zbyt blisko szosy, bo z drogi śladów kopalni nie widziałem. Ruchu na starej trasie nie pamiętam, widziałem tylko pozostałości szyn w asfalcie, będzie trzeba kiedyś przy okazji się rozejrzeć .
Zapisane
dobrzyn
Minister
******
Długość toru:: 1482 m

W terenie W terenie



bartek.dobrzynski
« Odpowiedz #4 : 16 Styczeń 2008, 17:13:10 »
0

Znalazłem :mrgreen:  i na szybko skreśliłem takie oto coś: Na podstwie satelity geoportalu

Swoją drogą wydaje mi się że kiedy pierwszy raz widziałem tą kolejkę (z okna samochodu), to pochylnia była betonowa. Ostatnio jest już normalny nasyp.
A dla tych którzy chcą to sobie powiększyć to >TU< jest link do geoportalu
Zapisane

Trabant 1.3 '91 "Stanisław"
Trabant 601 '66 "Dziadek"
Romet 100 '83 "Henio"
PAFAWAG
Mechanik
***
Długość toru:: 172 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #5 : 16 Styczeń 2008, 21:38:16 »
0

Cytat: "dobrzyn"
Znalazłem :mrgreen:  i na szybko skreśliłem takie oto coś: Na podstwie satelity geoportalu

Widać, że od starego wyrobiska do mijesca, gdzie tor wyłazi zza bramy biegnie coś na kształt łukowano wygiętej "drogi", łączącej stare wyrobisko z drogą numer 8. To właśnie tędy szedł tor kolejki :?: :wink:
Zapisane

"Jeśli kolejka tak bardzo przeszkadzała mieszkańcom, to dlaczego podczas ostatniego jej przejazdu wzdłuż trasy musiały stać oddziały milicji, bo ludzie potestowali przeciw jej zamknięciu?" Wrocław Wąsk. - Trzebnica Gaj, 27.05.1967...
Kubaczkowski
Nowicjusz
*
Długość toru:: 26 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #6 : 31 Lipiec 2009, 12:12:54 »
0

Małe | Duże
-filmik z jazdy kolejki. Pozdrawiam
Zapisane

http://qbakolej.cal.pl/ -> moja kolejowa galeria
Atterdag
Mechanik
***
Długość toru:: 196 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #7 : 31 Lipiec 2009, 13:53:49 »
0

Tyle, że jest podpisany filmik jako "prawdopodobnie ostatnia" kolejka cegielniana... a na szczęście troszkę tego jeszcze zostało. Niestety zlikwidowano już ostatecznie ocalałe resztki kolejki Cegielni Bydgoszcz - która wydaje mi się iż była jedną z dłuższych tego typu linii.

Przejeżdżając przez okolice zajrzę do Świby nacieszyć swe oczy Feldbahnem
Zapisane

Ha!
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!