Świat kolejek wąskotorowych SMF
21 Październik 2020, 06:21:41 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Serwer FTP już działa! Szczegóły na forum.
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Nałęczowska KD - szlak Karczmiska Wilków  (Przeczytany 26988 razy)
Mikojan
Nowicjusz
*
Długość toru:: 15 m

W terenie W terenie

« : 05 Luty 2008, 14:22:46 »
0

Pare dni temu miałem możliwość pieszego przejścia szlaku Karczmiska - Wilków, gdyż spędzałem w pobliżu ferie zimowe... Udało mi się nawet zrobic pare fotek, które w miare możliwości postaram się wkrótce zamieścić.

Ogólnie, szlak z powodu nieprzejezdności (kradzież torów, zaasfaltowany przejazd w Urządkowie i uszkodzony most w pobliżu wsi Szczekarków) sprawia opłakane wrażenie. Torów na większości długości szlaku nie widać spod gigantycznych krzaków, błota, a nawet miniaturowych sosenek.

Piszę tę wiadomość, gdyż nie jest mi obojętny los tego zabytku (ponad 100 letniego) naszego regionu. Postanowiłem uwiecznić ten jakże malowniczy szlak na fotkach, zanim zostanie on kompletnie rozebrany przez złomiarzy i/lub miejscowe władze, bo w jego reaktywację z przyczyn ekonomicznych i turystycznych nie wierzę.

Niech ten temat będzie przestrogą dla ludzkiej głupoty i złodziejstwa, oraz władz NKD, aby los taki nie spotkał całego szlaku Nałęczowskiej wąskotorówki.

EDIT - z racji, że nie mogłem przenieśc samodzielnie tematu z innego działu, prosze o jego skasowanie w niewłaściwym dziale `inne koleje`
grzegorz_sykut
Global Moderator
Długość toru:: 845 m

W terenie W terenie

waskotorowka
« Odpowiedz #1 : 05 Luty 2008, 16:19:09 »
0

Witaj

Bardzo dobrze, że nie jest Ci obojętny los naszej kolejki. Proponuję więc przekuć słowa w czyny i włączyć się w prace wolontariuszy na szlaku NKD SKPL.
W moim profilu masz kontakt, wystarczy odezwać się mailowo, na gg czy po prostu wysłać prywatną wiadomość.

Zaś co do samego odcinka Karczmiska-Wilków to jest mi on dosyć dobrze znany. Pokonałem go kilkakrotnie na piechotę (w różnych porach roku) i także mam z niego zdjęcia.

Jego stan faktycznie jest dosyć słaby. Przypomnijmy ostatni pociąg pojechał tamtędy w okolicach 2003 roku. Na wiosnę 2004 roku nastąpiły kradzieże torowiska w lasku ok 1,5 km za polanką gdzie w sezonie odbywają się ogniska.

Most w Szczekarkowie też w tzw międzyczasie uległ uszkodzeniu. Jak ostatnio go pamiętam to nie miał przede wszystkim jednej podpory.

Podsumowując, masz rację, że szlak do Wilkowa jest w stanie takim jak napisałeś. Kolejka nie ma niestety funduszy na odbudowanie brakującego torowiska oraz remont mostu. Drugi problem to brak fachowców, pracowników którzy w wolnym czasie mogliby te prace wykonać.

No i sprawa najważniejsza - nieuregulowany temat gruntów i majątku. Nikt nie wpakuje ogromnej kasy i pracy jedynie w to żeby tory fizycznie były bo na chwile obecną nie ma realnej potrzeby użytkowania tego odcinka.

Myślę, że wyjaśniłem zawiłości.

Pozdrawiam

Grzegorz Sykut
Stowarzyszenie
Na Rzecz Rozwoju
Nadwiślańskiej KW
Mikojan
Nowicjusz
*

W terenie W terenie

« Odpowiedz #2 : 05 Luty 2008, 17:08:36 »
0

No i sprawa najważniejsza - nieuregulowany temat gruntów i majątku. Nikt nie wpakuje ogromnej kasy i pracy jedynie w to żeby tory fizycznie były bo na chwile obecną nie ma realnej potrzeby użytkowania tego odcinka.

W sumie fakt, choć odcinek ten ma pewne walory turystyczne (bliskość Wisły i Kazimierza) oraz widokowe. Rozumiem jednak, iż jego remont wymagałby sporych nakładów (rzędu kilkudziesięciu tys.) żeby być uruchomionym. Martwię się tylko tym,że w wyniku podobnych akcji (kradzieże, czy też głupota ludzka, tak jak  w przypadku mostu w Rogalowie) kolejka może stracić swój żywot.
Wracając jeszcze do tematu - jedyne, co możnaby na chwilę obecną zrobić, to wyciąć krzaczory znajdujące się na trasie aż do miejsca kradzieży torów w lasku w okolicach Polanówki (chodzi mi o te ok. 500m za nieoznakowanym przejazdem na szosie)
Jarek Franczyk
Zawiadowca
Długość toru:: 393 m

W terenie W terenie

prawdziwa kolej odjechała z ostatnim parowozem...

« Odpowiedz #3 : 11 Luty 2008, 06:36:40 »
0

Cytat: "grzegorz_sykut"

(...)
Myślę, że wyjaśniłem zawiłości.

Bardzo dobrze Grzechu wyjaśniłeś  :grin:
Cytat: "Mikojan"

Martwię się tylko tym,że w wyniku podobnych akcji (kradzieże, czy też głupota ludzka, tak jak  w przypadku mostu w Rogalowie) kolejka może stracić swój żywot.

Zmartwień jest wiele, tylko po co sie martwic na zapas? Póki co - jeździ. Kilku chętnych do prac na kolejce też się znajdzie.

Wracając jeszcze do tematu - jedyne, co możnaby na chwilę obecną zrobić, to wyciąć krzaczory znajdujące się na trasie aż do miejsca kradzieży torów w lasku w okolicach Polanówki (chodzi mi o te ok. 500m za nieoznakowanym przejazdem na szosie)

Kwestia najpilniejszych prac jest do dogadania na PW, zgodnie z PRIV-atną propozycja Grześka Sykuta :-)

Prawdziwa kolej odjechała z ostatnim parowozem...
Mikojan
Nowicjusz
*

W terenie W terenie

« Odpowiedz #4 : 11 Luty 2008, 14:32:35 »
0

obgadalısmy juz pewne sprawy przez PW, mysle ze w okolıcach kwıetnıa  /w lecıe bede mıal mozlıwosc pomocy ws. kolejkı.

W cıagu kılku dnı postaram sıe umıescıc zdjecıa z ww. szlaku.
Mikojan
Nowicjusz
*

W terenie W terenie

« Odpowiedz #5 : 15 Luty 2008, 20:19:04 »
0

Zgodnie z obietnicą, zamieszczam zdjęcia ze szlaku (data 20 I 2008):

Odcinek za tuż rozjazdem w Karczmiskach (całkowicie przejezdny aż do polanki biwakowej):

Odcinek za polanką biwakową aż do lasku koło Żmijowisk (tory NIE ROZKRADZIONE, ale haszcze na wysokość czasem 1,5m - IMO do wycięcia piłą spalinową). Odcinek dosyć długi, ok 3-4 km:

Odcinek przed laskiem w Żmijowiskach, za nieoznakowanym w jakikolwiek sposób przejazdem bez zapór (zwróćcie uwagę na dorodną sosenkę na torach):

Miejsce kradzieży torów - ok. 300m w lasku koło Żmijowisk:

Stacja Wilków Wąsk. - zwróćcie uwagę na cysternę (?):

I na ostatek - jedyny chyba oznakowany przejazd we wsi Kąty:

Niedługo zamieszczę więcej fotek.
andrzej2110
Minister
Długość toru:: 2637 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #6 : 15 Luty 2008, 21:34:45 »
0

można prosić o większe foty??

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym,
ani każdym innym następującym po tym terminie.
Ponadto autor zastrzega sobie pr
Poldek
Młotkowy
**
Długość toru:: 66 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #7 : 16 Luty 2008, 09:44:41 »
0

Świetny szlak,tylko szkoda ,że małe zdjęcia.Musze tam sie kiedyś wybrać ,póki jeszcze stacja istnieje

PKS- Pewność Komfort Szybkość
Mikojan
Nowicjusz
*

W terenie W terenie

« Odpowiedz #8 : 16 Luty 2008, 20:09:43 »
0

następnym razem zdjecia beda wieksze, bo te robione byly idiotaparatem ;p

Postaram sie szczegolnie o zdjecia stacji Urządków i Żmijowiska. Jakby dalo sie w lecie skombinowac pily spalinowe, to moznaby szlak wydluzyc o jakies 3 km.
andrzej2110
Minister
Długość toru:: 2637 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #9 : 16 Luty 2008, 21:42:18 »
0

A nie ma chętnych na drzewo?? powiedzieć rolnikom ze jak wytną drzewo to mogo zabrać. szlak sam sie oszysci Chichot

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym,
ani każdym innym następującym po tym terminie.
Ponadto autor zastrzega sobie pr
Mikojan
Nowicjusz
*

W terenie W terenie

« Odpowiedz #10 : 19 Luty 2008, 12:20:18 »
0

No niby tak, tylko co zrobić z tym cholernym trawskiem, sięgającym nieraz po kolana ;p
grzegorz_sykut
Global Moderator

W terenie W terenie

waskotorowka
« Odpowiedz #11 : 19 Luty 2008, 13:13:33 »
0

Jak to co? wycinac, pryskac, wycinac, wykopywac. Jeśliby mieć chętnych do pomocy i narzędzia to nie ma problemu. Ale powraca pytanie, po co?

Pozdrawiam

Grzegorz Sykut
Stowarzyszenie
Na Rzecz Rozwoju
Nadwiślańskiej KW
Jarek Franczyk
Zawiadowca

W terenie W terenie

« Odpowiedz #12 : 20 Luty 2008, 07:43:13 »
0

(...)Ale powraca pytanie, po co?

No co Grzechu... może chłopaki lubią patrzeć na rdzewiejący wąski tor  :mrgreen:

Chłopaki - fajnie, że macie chęci, ale "dajta se spokój" z tym wycinaniem zielska, bo jak odsłonicie te szyny to tylko na pokuszenie - i do reszty je rozkradną.

Lepiej się zająć czynnymi odcinkami.

Mikojan
Nowicjusz
*

W terenie W terenie

« Odpowiedz #13 : 20 Luty 2008, 12:39:28 »
0

Chłopaki - fajnie, że macie chęci, ale "dajta se spokój" z tym wycinaniem zielska, bo jak odsłonicie te szyny to tylko na pokuszenie - i do reszty je rozkradną.

Cóż za nonsens - po co wykosić, żeby rozkradli? A jak nie wykosi się, to nie rozkradną może? Tym bardziej chyba, bo widzą, że szlak nikogo nie obchodzi. Jeżeli jednak nikomu nie zależy na dodatkowych 4 km wąskotorówki - to no problem. Tylko żeby potem nie było tak, że ktoś ukradnie kawałek toru np. do poniatowej i potem podobny los spotka kolejny odcinek z racji takiego sposobu myślenia...

Wiem , że to OT, ale może ktoś z was wie, jak wygląda sprawa mostu w Nałęczowie?
grzegorz_sykut
Global Moderator

W terenie W terenie

waskotorowka
« Odpowiedz #14 : 20 Luty 2008, 14:13:28 »
0

Cóż za nonsens - po co wykosić, żeby rozkradli

Otóż nie jest to zupełnie pozbawione sensu. Jeżeli nie ma pomysłu na chwilę obecną na przywrócenie tego odcinka do ruchu bez celowe jest marnowanie środków i czasu tylko po to żeby torowisko przywrócić do stanu poprzedniego.
Jeżeli natomiast odsłonisz tory spod gąszczu roślinności to mniej więcej jakbyś zostawił otwarty dom z nadzieją, że może jednak nikt do niego nie wejdzie.

Przy obecnych marnych budżetach i sytuacji z pracownikami naprawdę nie ma często czasu na realizacje typowo miłośniczych tematów. Pracownicy muszą z czegoś żyć, utrzymać dom i rodzinę i w pierwszej kolejności realizuje się zadania przynoszące dochody a nie bujanie w obłokach. Ot i tyle w kwestii dlaczego ten odcinek nie jest przejezdny. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie żeby zorganizować siły miłośników i przynajmniej udrożnić szlak od polanki biwakowej do miejsca kradzieży (czyli jakies 2 km).Rozumiem, że jesteś pierwszy chętny do pracy.

A co do drugiej części pytania to zapewne pytasz o wiadukt a nie o most i nie w Nałęczowie a w Rogalowie w ramach ścisłości. Powiem tylko tyle, że sprawa jest w toku na etapie firmy ubezpieczeniowej i odzyskiwania pieniędzy za dokonane zniszczenia. Potem będzie remont za zdobyte środki i miejmy nadzieje że w sezonie letnim 2008 będzie można przejechać szlakiem ze stacji Nałęczów Wask aż po Karczmiska.

Pozdrawiam

Grzegorz Sykut
Stowarzyszenie
Na Rzecz Rozwoju
Nadwiślańskiej KW
Mikojan
Nowicjusz
*

W terenie W terenie

« Odpowiedz #15 : 21 Luty 2008, 18:53:57 »
0

Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie żeby zorganizować siły miłośników i przynajmniej udrożnić szlak od polanki biwakowej do miejsca kradzieży (czyli jakies 2 km).

Do tego właśnie zmierzam. Myślę, że w okolicach maja udałoby się znaleźć trochę czasu i mółbym ew. skontaktować się z Wami w tej sprawie. Oczywiście, że udrażnianie torowiska za miejscem kradzieży toru nie ma sensu, i nawet nie brałem tego pod uwagę (być może źle się zrozumieliśmy).
Poldek
Młotkowy
**

W terenie W terenie

« Odpowiedz #16 : 23 Luty 2008, 11:04:15 »
0

Podsumowując, masz rację, że szlak do Wilkowa jest w stanie takim jak napisałeś. Kolejka nie ma niestety funduszy na odbudowanie brakującego torowiska oraz remont mostu.

Może utworzyć jakieś konto na odbudowę szlaku,albo wydrukować jakieś cegiełki w formie pocztówek?
 Boję się o los naszej kolejki  :sad: .Niestety, ja nie moge pomóc w pracach społecznych  :neutral:

Mikojan
Nowicjusz
*

W terenie W terenie

« Odpowiedz #17 : 23 Luty 2008, 12:57:14 »
0

Na chwilę obecną jedyną możliwością jest chyba tylko i wyłącznie aktywność tzw. fanów kolejki (czyli nas), bo myślę, że gmina Opole Lubelskie czy Wilków raczej nie jest zainteresowana losem starej rdzewiejącej bocznicy (no, chyba ze szloby o sprzedaz i parcelację gruntów po niej)
Poldek
Młotkowy
**

W terenie W terenie

« Odpowiedz #18 : 24 Luty 2008, 09:48:21 »
0

Ale czy obecne władze owych gmin wiedzą o tym, że podlega pod nich ta kolejka?bo gdyby nie parę osób miłosników to nawet szlak Karczmiska-Nałeczów zarósłby drzewkami

Jarek Franczyk
Zawiadowca

W terenie W terenie

« Odpowiedz #19 : 26 Luty 2008, 07:14:11 »
0

(...) Oczywiście, że udrażnianie torowiska za miejscem kradzieży toru nie ma sensu, i nawet nie brałem tego pod uwagę (być może źle się zrozumieliśmy).

z pewnością  :wink:

Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!