Świat kolejek wąskotorowych SMF
18 Marzec 2018, 14:28:11 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Serwer FTP już działa! Szczegóły na forum.
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 ... 10 11 [12]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa  (Przeczytany 89333 razy)
Harry Potter
Dyrektor
*****
Długość toru:: 747 m

W terenie W terenie« Odpowiedz #220 : 14 Listopad 2016, 00:10:46 »
0

Ogólnie fajny film - sporo szczegółów dawnej Warszawy można dojrzeć ...
Dzięki za link - tytułu nie pamiętałem... tylko ten czołg Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech

Pozdrawiam z MMz Duży uśmiech
Zapisane

Jak się nie ma co się lubi,
To się lubi co się ma...ja mam Elf' y, Impulsy i inne "perełki"
Marcin117
Dyrektor
*****
Długość toru:: 969 m

W terenie W terenie


Student - Drezyniarz


WWW
« Odpowiedz #221 : 26 Styczeń 2017, 22:12:15 »
+2

Krótko bo zbieram szczękę z podłogi. Na youtubie pojawił się taki oto filmik z 2003r: https://www.youtube.com/watch?v=TLQUgdVJlpA
Zapisane

Dariusz
Minister
******
Długość toru:: 1220 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #222 : 13 Lipiec 2017, 20:18:26 »
+1

Ballada o ciuchci.(Piaseczno-Nowe Miasto)


* 19959036_1953270461616708_769302885952639891_n.jpg (97.41 KB, 480x640 - wyświetlony 115 razy.)
Zapisane

Kucyk
Minister
******
Długość toru:: 3622 m

Na służbie Na służbie


Bimbrownik wąskotorowy


« Odpowiedz #223 : 20 Sierpień 2017, 21:18:18 »
+3

Dziś nastąpiło coś co jeszcze na wąskich torach nie miało miejsca. Była to aktywacja stacji okolicznościowej 3Z5PKW będącej dziełem klubu krótkofalarskiego SP5KAB.

20 sierpnia 2017 zainicjowaliśmy pracę stacji okolicznościowej 3Z5PKW, pracując w eterze podczas jazdy pociągu kolejki wąskotorowej , a także w tracie jego postoju w Runowie. Pogoda tym razem nie była naszym sprzymierzeńcem. Mimo wszelkich przeciwności, bawiliśmy się znakomicie, przy okazji promując interesujący relikt historii kolejnictwa, jakim jest Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa. Serdecznie dziękujemy za współpracę Piaseczyńsko-Grójeckiemu Towarzystwu Kolei Wąskotorowej, będącemu współorganizatorem tego niecodziennego przedsięwzięcia.

Dzięki możliwości sprzętu łączność była wykonywana z całym światem, a nawet z wszechświatem, dlatego udało się otrzymać dla Czytelników TZF pozdrowienia od samego Osamy bin Ladena, które tą drogą przekazuję.  Duży uśmiech
Zapisane

Przemierzyłem wąski szlak: od Gryfic po Tar-czyn,
Starłem tysiąc wstawek tak, że aż poszedł dym.
Skasowałem kilka bryk. Nie żałuję dziś... Język
Marcin117
Dyrektor
*****
Długość toru:: 969 m

W terenie W terenie


Student - Drezyniarz


WWW
« Odpowiedz #224 : 20 Sierpień 2017, 22:44:08 »
0

Chyba koledzy z żuławskiej kilka lat temu zrobili podobną akcję.
Zapisane

Dariusz
Minister
******
Długość toru:: 1220 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #225 : 21 Sierpień 2017, 07:13:34 »
0

Na Świętokrzyskiej podobne akcje prowadzi od dawna Andrzej "Andy".
Zapisane

feyg
Mechanik
***
Długość toru:: 190 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #226 : 21 Sierpień 2017, 20:15:48 »
0

Chyba koledzy z żuławskiej kilka lat temu zrobili podobną akcję.
Ano już pięć lat zleciało i kolejny jubileusz też za nami. Dla przypomnienia z czeluści starej strony:
Cytuj
Początki kolei wąskotorowej na Żuławach sięgają roku 1886, gdy cukrownia w Nowym Stawie eksploatowała pierwszy odcinek o długości 4,5km z trakcją konną. Kolej na przestrzeni wieków przegrała konkurencją z komunikacją samochodową i w roku 1996 postanowiono całkowicie zlikwidować ruch na Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Większość taboru wywieziono lub zezłomowano, a linie kolejowe popadły w ruinę.
     W dniu 15 sierpnia 2002 r. grupa zapaleńców z Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych po długich staraniach, spowodowała wyruszenie pierwszego składu kolei po długiej przerwie. Dziesięć lat od tego wydarzenia, grupa krótkofalowców z pięciu klubów: Trójmiejskiego Stowarzyszenia Krótkofalowców SP2KDS, Klubu Krótkofalowców Jantar SP2PHA, Szkolnego Klubu Krótkofalowców przy Zespole Szkół Łączności w Gdańsku SP2PTL, Radioklubu Pomorskiego Zarządu Okręgowego LOK SP2KAC, Tczewskiego Klubu Krótkofalowców SP2KMH przy wsparciu Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych postanowiło uczcić tę rocznicę organizując specjalną okolicznościową stację radiową SN10ZKD i rozpoczynając wydawanie dyplomu Żuławska Kolej Dojazdowa.
     W dniu 14 sierpnia 2012 rozpoczęto akcję instalując radiostację na stacji kolei wąskotorowej w Nowym Dworze Gdańskim. Przeprowadzono w tym dniu około trzystu dwustronnych połączeń radiowych z wieloma krajami z całego świata. Krótkofalowcy mieli możliwość zwiedzenia lokomotywowni i oraz przyłożenia ręki do otwierania i zamykania obrotowego kolejowego mostu w Rybinie - jedynego takiego mostu w Europie.
     Specjalną i unikatową aktywność zaplanowano w dniu następnym - dziesięć lat od przejazdu pierwszego planowego pociągu na ŻKD po jej reaktywacji. W dniu 15 sierpnia uruchomiona została radiostacja w wagonie kolei wąskotorowej, w podróżującym w ruchu planowym pociągu. Od godziny 8:00 do 19:40 przeprowadzono 51 dwustronnych łączności. Była to jedna z niewielu na świecie radiostacji krótkofalowych pracujących z pociągu, gdyż praca takiej stacji radiowej jest niezwykle trudna ze względu na konieczność zastosowania anten kompromisowych, nie utrudniających ruchu pociągu. Zastosowano antenę o długości 9,5m zawieszoną na wysokości 0,5m nad dachem metalowego wagonu. Praca radiostacji miała przerwy spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi będącej w ruchu anteny zawadzającej o nisko znajdujące się gałęzie drzew. Specjalna stacja okolicznościowa SN10ZKD będzie pracowała do końca miesiąca sierpnia z miejsc, gdzie przebiega lub przebiegała sieć Żuławskiej Kolei Wąskotorowej: Gdańska, Malborka, Stegny, Nowego Dworu Gdańskiego, Przejazdowa, Koszwał czy stacji o ciekawej nazwie Ostatni Grosz (Bogatka).
     Aby na świecie nie było przyznanych takich samych znaków wywoławczych w komunikacji radiowej agenda ONZ jaką jest Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna (ITU) przyznała Polsce znaki wywoławcze zaczynające się na litery SN, SO, SP, SR, 3Z i HF. Znak zaczynający się na SN jest przyznawany w Polsce przez Urząd Komunikacji Elektronicznej dla stacji okolicznościowych, cyfra 10 w znaku okolicznościowym oznacza dziesiątą rocznicę, a ZKD jest skrótem od Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Na świecie jest ponad 4 miliony krótkofalowców. Najwięcej z nich jest w Japonii, USA i w Niemczech. W Polsce jest ponad 13000 krótkofalowców.
                 Marcin Skóra
https://www.youtube.com/watch?v=Za5Uax_q4qk
https://www.youtube.com/watch?v=DCmwz-NFAGI
« Ostatnia zmiana: 21 Sierpień 2017, 20:31:03 wysłane przez feyg » Zapisane
Kucyk
Minister
******
Długość toru:: 3622 m

Na służbie Na służbie


Bimbrownik wąskotorowy


« Odpowiedz #227 : 01 Wrzesień 2017, 16:47:45 »
+1

Wprawdzie powinno to być w "Prasówce" ale aby temat się zgadzał artykuł zapodam tu.

Kurier Południowy wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 684) z 2017-09-01 donosi.

Stacja Kolejka nadajePIASECZNO Warszawscy krótkofalowcy zaangażowali się w promocję piaseczyńskiej wąskotorówki. Nowa, okolicznościowa stacja jeszcze przez trzy tygodnie będzie łączyć się z całym światem

Dariusz Florowski z zarządu Warszawskiego Klubu Łączności SP5KAB przyznaje, że wszystko zaczęło się od niewinnej wycieczki ciuchcią. Przejazd z Piaseczna do Tarczyna liczącą 119 lat wąskotorówką tak spodobał się krótkofalowcom, że zdecydowali się na utworzenie okolicznościowej stacji 3Z5PKW (ostatnie trzy litery to skrót od Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa). Taki ruch wymagał m.in. pozwolenia od Urzędu Komunikacji Elektronicznej. – Uruchamiamy takie stacje, aby uchronić relikty przeszłości przed zapomnieniem. Warto, żeby o piaseczyńskiej kolejce dowiedziało się jak najwięcej osób – mówi Dariusz Florowski.
Opiekunowie kolejki z Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej tylko przyklasnęli tej propozycji. – Jesteśmy otwarci na wszystkich, którzy chcą z nami współpracować. A krótkofalowcy są dodatkowo takimi samymi pasjonatami jak my – mówi Jerzy Walasek, prezes stowarzyszenia.

Krótkofalowcy polują na stacje
W niedzielę 20 sierpnia łącznościowcy zainstalowali w jednym z wagonów (salonce) radiostację, nad innym (towarowym) rozpięli antenę. W trakcie podróży do Tarczyna udało się nawiązać kontakt z krótkofalowcami m.in. z Ukrainy, Rosji, Niemiec, Włoch i Francji. – Pogoda trochę nam nie sprzyjała, było pochmurno – przyznaje Dariusz Florowski. Obecnie stacja jeszcze przez trzy tygodnie będzie pracowała w siedzibie warszawskiego klubu przy ul. Mokotowskiej w Warszawie. Krótkofalowcy opowiadają przez nią czym jest piaseczyńska kolejka. – Łącznościowcy polują na takie okazyjne stacje. Później otrzymują od nas tzw. karty QSL wielkości pocztówki potwierdzające, że nawiązaliśmy kontakt. Takie karty wędrują do krajów całego świata – tłumaczy Mariusz Chrzanowski, prezes klubu SP5KAB. Z osobami prowadzącymi nasłuch przy Mokotowskiej można łączyć się głosowo lub za pomocą alfabetu Morse’a.
Rodzina krótkofalowców liczy na świecie kilka milionów osób, w Polsce jest ich około 60 tys. – Kiedy żyjemy w czasach względnego spokoju, jesteśmy niezauważalni. Stajemy się potrzebni, kiedy dzieje się coś złego – opowiada Dariusz Florowski. Kiedy nadeszła powódź w 1997 roku, na południu naszego kraju przestały działać normalne środki łączności. Dzięki pomocy krótkofalowców udało się w pierwszej fazie koordynować akcję ratunkową. Warszawski klub działa pod auspicjami Ligi Obrony Kraju, współpracującej z Ministerstwem Obrony Narodowej.

Promują ciekawe miejsca
Ale łącznościowcy z warszawskiego SP5KAB nie poprzestają na łowieniu stacji rozsianych po świecie i zdobywaniu kart QSL. Promują ciekawe miejsca, jak właśnie piaseczyńska wąskotorówka. Wcześniej przywrócili pamięć o przedwojennej stacji transatlantyckiej Babice, która obok stolicy powstała przed II wojną światową i została wysadzona przez Niemców w 1945 roku. Tą okazyjną stację usłyszało kilka tysięcy krótkofalowców ze 130 krajów. Po tej akcji klubu, pozostałości po przedwojennym obiekcie konserwator wpisał do rejestru zabytków.
Dzięki klubowiczom świat dowiedział się także o byłym tajnym laboratorium wojskowym – obiekcie Alfa działającym w warszawskim bunkrze przeciwatomowym (odtajnionym dopiero w 2010 roku).
Łącznościowcy obiecują powrót do Piaseczna – w przyszłym roku, gdy Towarzystwo będzie obchodziło 120-lecie kolejki.

Piotr Chmielewski
Zapisane

Przemierzyłem wąski szlak: od Gryfic po Tar-czyn,
Starłem tysiąc wstawek tak, że aż poszedł dym.
Skasowałem kilka bryk. Nie żałuję dziś... Język
pcichomski
Nowicjusz
*
Długość toru:: 10 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #228 : 31 Grudzień 2017, 15:41:58 »
+2

To niestety nie ul. Puławska i nie kolejka Grójecka. Takie samo zdjęcie (a raczej cała seria) "wypłynęło" właśnie na FB i okazuje się że jest to kolejka cegielniana w okolicy Otwocka (ale nie Jabłonowska) - kolejka Teklińska, a budynek i krzyż istnieją do dzisiaj! Droga to trasa lubelska za mostem na Świdrem.

https://iotwock.info/zdjecie/1300368

https://www.google.pl/maps/@52.1393575,21.3320188,3a,75y,115.73h,67.88t/data=!3m6!1e1!3m4!1srBpzYProl-l3jBM0uap9HQ!2e0!7i13312!8i6656?hl=pl

Pozdrawiam


PS. Oczywiście post dotyczy postu kilkanaście pozycji wyżej z 9.lipca 2014. Nie wiedziałem jak dodać odpowiednio i proszę o noworoczną amnestię. Wszystkiego dobrego Uśmiech
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 2018, 13:00:48 wysłane przez pcichomski » Zapisane
Strony: 1 ... 10 11 [12]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!