Świat kolejek wąskotorowych SMF
22 Wrzesień 2023, 00:23:26 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Profil 750mm.pl na facebooku
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 ... 23 24 [25]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Prasówka  (Przeczytany 350338 razy)
Kucyk
Minister
******
Długość toru:: 4301 m

W terenie W terenie


Bimbrownik wąskotorowy


« Odpowiedz #480 : 23 Luty 2022, 19:05:50 »
0

Przegląd Piaseczyński z dn. 18.II.2022 r. donosi:

Czy wąskotorówka wróci do regularnego kursowania?PKP PLK chce sprawdzić, czy piaseczyńsko-grójecka wąskotorówka nie mogłaby pełnić funkcji regularnego transportu aglomeracyjnego.

Pod koniec roku 2021 PKP PLK ogłosiły przetarg na opracowanie studium planistycznego rozbudowy Warszawskiego Węzła Kolejowego, ze szczególnym uwzględnieniem nowej linii średnicowej. Chodzi o opracowanie wariantowej koncepcji rozwoju infrastruktury kolejowej uwzględniającej cały obszar aglomeracji warszawskiej „w celu zapewnienia możliwości zaspokojenia perspektywicznych potrzeb przewozowych w ruchu pasażerskim i towarowym na tym obszarze”. To kolejny element opracowywania strategii rozwoju komunikacji aglomeracyjnej po zleconym przez PKP PLK w 2020 roku studium wykonalności dla rozbudowy torów kolejowych do Piaseczna wraz z połączeniem pasażerskim do Konstancina-Jeziorny.

Wykonawca, którego zadaniem będzie opracowanie szerokiego planu rozwoju połączeń aglomeracyjnych, ma uwzględnić między innymi „nowe ciągi dowozowe do aglomeracji”, w tym uwzględnić połączenia Piaseczno – Tarczyn – Grójec – Białobrzegi jako kolei normalnotorowej/lekkiej/wąskotorowej, wykorzystywanej w regularnym ruchu. Czy to oznacza, że mogłaby zostać przywrócona dawna funkcjonalność wąskotorówki? Sporo zależy od tego, co wykażą analizy przeprowadzone w ramach opracowywania koncepcji. Zważywszy na stan istniejącej infrastruktury wąskotorówki, trzeba by brać pod uwagę koszty jej modernizacji, odtworzenia tej części linii, która obecnie nie istnieje, zakupu taboru oraz kosztów eksploatacji. Czy taki wydatek okaże się uzasadniony?

– ​Rozwój systemu transportu publicznego jest jednym z priorytetów gminy Piaseczno, dlatego każda taka propozycja wzbudza nasze zainteresowanie – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. Zauważa jednak, że mowa o dużych kosztach przekształcenia obecnej infrastruktury linii turystycznej w transportową, a następnie jej eksploatacji.

Wagę finansowania realizacji takiej koncepcji podkreśla również Michał Duraj, wiceprezes Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej. Jednocześnie przypomina, że kolej wąskotorowa stanowiła przez wiele dziesięcioleci podstawę transportu publicznego do Warszawy dla mieszkańców miejscowości położonych wzdłuż linii.

– Jesteśmy jednak przekonani, że w przyszłości zostaną przywrócone na tej linii regularne przewozy pasażerskie i uratowana przed likwidacją linia kolejowa będzie pełnić taką rolę –  dodaje.

Co wykaże koncepcja opracowana dla PKP PLK, przekonamy się pod koniec 2025 roku. Wykonawca, którym wygra przetarg na opracowanie studium planistycznego, będzie miał 3,5 roku na realizację zadania. Termin składania ofert mija 24 lutego.

Agnieszka Maj
Zapisane

Żadna namiętność nie odziera umysłu równie skutecznie ze wszystkich władz działania i myślenia, co strach.
(Edmund Burke)
Trabant
Dyrektor
*****
Długość toru:: 547 m

W terenie W terenie« Odpowiedz #481 : 23 Luty 2022, 19:41:34 »
+1

Ile ofert złożono?
Zapisane

PRÓŻ / ŁAD
Jacek 83218
Mechanik
***
Długość toru:: 251 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #482 : 23 Luty 2022, 22:58:01 »
0

Coraz więcej przesłanek że zbliżają się wcześniejsze wybory. Dlatego trzeba zwyczajną - wyborczą kręcić.

A Grójec miał dostać odnogę normalnotorową z Warszawy do "lotniska baranów".
Zapisane
projectps
Nowicjusz
*
Długość toru:: 46 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #483 : 27 Luty 2022, 13:46:45 »
0

Wystartowało sześć podmiotów, przy czym niemal wszyscy zmieścili się w założonym budżecie, który określono na 6,150 mln zł brutto.
BBF proponuje 4,287 mln zł brutto, Databout – 4,662 mln zł, konsorcjum Infra i Instytut Kolejnictwa – 5,160 mln zł, Multiconsult Polska – 5,510 mln zł, konsorcjum Metroprojekt i Torprojekt – 5,658 mln zł, konsorcjum Idom Inżynieria, Architektura i Doradztwo oraz Consultants United – 8,102 mln zł
O wyborze zdecydują cena (60%), doświadczenie personelu wykonawcy (40%). Na realizację całości przeznaczono 1270 dni, czyli ok. 3,5 roku
Zapisane

Myślenie nie boli...
Kucyk
Minister
******
Długość toru:: 4301 m

W terenie W terenie


Bimbrownik wąskotorowy


« Odpowiedz #484 : 31 Marzec 2022, 22:44:15 »
+1

Portal PiasecznoNews donosi:

Nowy nabytek piaseczyńskiej wąskotorówkiPIASECZNO W czwartek rano na stację kolejki wąskotorowej zawitała stara, normalnotorowa węglarka, pozyskana od PKP Cargo. Kiedyś takie wagony umieszczano na wąskotorowych lawetach transportowych i dostarczano do stacji docelowej. Podnosiło to rentowność przewozów i pozwalało oszczędzić cenny czasNormalnotorowa węglarka zostanie wyremontowana. Wolontariusze związani z Piaseczyńsko-Grójeckim Towarzystwem Kolei Wąskotorowej na razie odnowili wąskotorową lawetę, na której został ustawiony wagon. Jest to kolejny cenny eksponat pozyskany przez towarzystwo. Aby zrozumieć ideę platform transportowych należy cofnąć się w czasie do lat 70. ubiegłego wieku. Wprawdzie piaseczyńska wąskotorówka kursowała już od roku 1898 przewożąc pasażerów i towary, jednak miała swoje ograniczenia. Jednym z nich były właśnie wąskie tory, po których się poruszała. Na szczęście przez Piaseczno wiodła także linia normalnotorowa relacji Warszawa-Radom. W mieście powstała więc stacja przeładunkowa. Na początku ładunki z pociągów normalnotorowych na wąskotorowe (i odwrotnie) przeładowywano ręcznie, co długo trwało i było kosztowne. Potem pracę tę zmechanizowano, jednak ciągle przeładunek był problematyczny. Rozwiązanie pojawiło się w 1976 roku i były nim właśnie lawety transportowe poruszające się po torach wąskotorowych, na które wtaczano wagony normalnotorowe. Po wprowadzeniu lawet, wagonów nie trzeba było już przeładowywać.
– To przedłużyło życie wielu linii wąskotorowych na terenie Polski, które powoli stawały się nierentowne – podkreśla Michał Duraj, wiceprezes Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej.
Z Piaseczna ostatni pociąg z normalnotorowymi wagonami znajdującymi się na wąskotorowych lawetach odjechał w 1996 roku. Potem ruch towarowy na trasie wąskotorówki został zawieszony. Wagony transporterowe zostały na stacji, jednak nie udało się pozostawić żadnego wagonu normalnotorowego. Teraz taki wagon pozyskano od PKP Cargo. Węglarka typu 9W serii Es wyprodukowana została w Państwowej Fabryce Wagonów PAFAWAG we Wrocławiu. Tego typu wagony powstawały w latach 1960-67, zaś samą konstrukcję opracowano w roku 1959. Dwuosiowa węglarka ma niecałe 11 m długości i można załadować w nią prawie 11 ton węgla. Wagony te wyszły z użycia nieco ponad 20 lat temu.

Tomasz Wojciuk
Zapisane

Żadna namiętność nie odziera umysłu równie skutecznie ze wszystkich władz działania i myślenia, co strach.
(Edmund Burke)
Ariel Ciechański
Administrator
*****
Długość toru:: 972 m

W terenie W terenieWWW
« Odpowiedz #485 : 01 Kwiecień 2022, 14:00:52 »
+5

Kucu, Ty laweciarzu Chichot
Zapisane

Pozdr.<br />CAr.<br />
Jsz
Zawiadowca
****
Długość toru:: 402 m

W terenie W terenie


Jakub Szadkowski
« Odpowiedz #486 : 02 Kwiecień 2022, 16:25:36 »
0

Należy dodać że do Piaseczna trafiła prawdziwa węglarka, a nie przebudowane z chłodni, jakie zostały pozyskane przez inne koleje.
Zapisane

"Kto jest głuchy, ślepy i milczy, ten żyje sto lat w spokoju".
Kucyk
Minister
******
Długość toru:: 4301 m

W terenie W terenie


Bimbrownik wąskotorowy


« Odpowiedz #487 : 08 Listopad 2022, 21:25:20 »
+3

Co było – nie wróci, i szaty rozdzierać by próżno.
Cóż, każda epoka ma własny obyczaj i ład...


https://www.youtube.com/watch?v=mKhF3vAO0hA
Zapisane

Żadna namiętność nie odziera umysłu równie skutecznie ze wszystkich władz działania i myślenia, co strach.
(Edmund Burke)
Strony: 1 ... 23 24 [25]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!