Świat kolejek wąskotorowych SMF
19 Lipiec 2019, 05:52:48 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Profil 750mm.pl na facebooku
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Koleje wąskotorowe w Niemczech  (Przeczytany 13467 razy)
Salsa
Nowicjusz
*
Długość toru:: 14 m

W terenie W terenie


« : 23 Wrzesień 2009, 17:07:28 »
0

Witam. Od trzech lat regularnie wyjeżdżam do Niemiec i Austrii i jechałem tam wieloma wąskotorówkami. Większość z nich zlokalizowana jest w rejonie górskim, co samo w sobie przeważnie przesądza o powodzeniu przedsięwzięcia (w Polsce przykład Bieszczadzkiej KW z tłumami pasażerów mimo drogich biletów).

W tym roku jeździłem na początku września w Niemczech po liniach Harzer Schmalspurbahnen (HSB) http://www.hsb-wr.de/ i kilku innych. HSB jest to chyba najbardziej rozbudowana sieć wąskotorowa w Niemczech, nieco podobna strukturą do Kujawskich KW za czasów ich świetności. Codziennie rozpalonych jest do 10 lub więcej parowozów, pociągi mają nawet po 10 wagonów. Na jednej stacji Drei Annen Hohne krzyżują się jednocześnie nawet 3 pociągi. W każdym składzie osobowym jest wagon dla rowerów, osób niepełnosprawnych, bufety lub całe wagony barowe. Infrastruktura jest zachowana w bardzo dobrym stanie, pięknie utrzymane torowiska, rekonstruowane zabytkowe wagony i parowozy. Na HSB są linie bardzo oblężone i takie po których kursuje raz dziennie pociąg parowy a poza tym wagony spalinowe. Istnieje możliwość dogodnych przesiadek, pociągi są skomunikowane wewnątrz sieci wąskotorowej a także na stacjach stycznych z siecią normalnotorową.

Sieć HSB była dość dokładnie opisana w kilku odcinkach w Świecie Kolei - numery 8/2006, 9/2006. Ciekawostkę stanowi fakt, że część jednej linii jest zintegrowana z siecią miejskich tramwajów, które kursują po sieci wąskotorowej (na odcinku z Nordhausen). Obok dworca wąskotorowego jest plac dworca autobusowego i przystanek tramwajowy, będący stacją końcową dla wybranych pociągów z wagonami spalinowymi, które jeźdżą na zmianę z wybranymi kursami tramwaju. O takie rozwiązanie aż się prosi na odcinku Krośniewice-Ozorków-Łódź.

Organizacja jest dość dobra, rozkład jazdy rozbudowany. Sieć HSB składa się de facto z trzech wąskotorówek połączonych ze sobą, pod jednym zarządem: Brockenbahn,  Harzquerbahn, Selketalbahn.

Wybieram się tam ponownie niebawem
1 października jadę do Lipska
2 października Targi modelarskie w Lipsku
3 października planuję pojechać na Manswelder Bergwersksbahn http://www.bergwerksbahn.de/ (stamtąd była wypożyczona lokomotywa która uległa zniszczeniu w katastrofie na linii Loessnitzgrundbahn jesienią), kursuje tylko w weekendy a i to czasem w pojedyncze dni, np. tylko 3 i 17 października, 7 listopada, 4, 5, 6 grudnia
4 października na Dollnitzbahn http://www.doellnitzbahn.de - po sezonie parowozy tylko w weekendy
5 października na Harzer Schmalspurbahnen (HSB) http://www.hsb-wr.de/, na linie którymi dotychczas jeszcze nie jeździłem - parowozy codziennie cały rok
6 października Hamburg, makieta Miniatur Wunderland http://www.miniatur-wunderland.de/
7 października wąskotorówka na Rugii, Ruegenscher BaederBahn http://www.ruegensche-baederbahn.de/, http://www.sachsen-stellwerke.de/, codziennie, spalinowe, parowozy okazjonalnie
8 października powrót do Polski

Jeśli ktoś chciałby się dołączyć, nawet na część tego wyjazdu to będzie mi bardzo miło. Jak znajdę trochę czasu to powrzucam zdjęcia z wyjazdów i poskanuję foldery z rozkładami jazdy.

Linie na których już jeździłem:
Niedaleko, tuż obok Drezna są dwie linie:
-Loessnitzgrundbahn, sieć na której we wrześniu wydarzyła się katastrofa kolejowa - zderzenie czołowe dwóch pociągów, na szczęście bez ofiar, 50 osób rannych http://www.loessnitzgrundbahn.de/, strona organizacji miłosników
kolei która na tej linni organizuje przewozy wg odrębnego rozkładu jazdy http://www.trr.de/ Ta wąskotorówka przebiega po terenach nizinnych. Pociągi z parowozem (codziennie)

- Weisseritztalbahn.de - http://www.weisseritztalbahn.de/ piękne widoki, oczywiście tylko pociagi z parowozem (codziennie) Położona z kolei nieco na południe od Drezna. To kolejna ciekawa górska linia, w tej chwili czynna jest połowa trasy, pozostała część jest odbudowywana:

Trochę dalej, na południe są dwie linie obok siebie, warte odwiedzenia:
- Pressnitztalbahn  - http://www.pressnitztalbahn.de - linia całkowicie prywatna, zawsze parowozy, okazjonalnie spalinowe, ruch tylko w weekendy i wybrane dni
- Fichtelbergbahn - http://www.fichtelbergbahn.de - parowozy, codziennie

Warte odwiedzenia są też:
- Bergbahn na południe od Erfurtu - http://www.oberweissbacher-bergbahn.com - górska, raczej bez parowozów

W okolicy miasta Ulm
- Ochslebahn (kolej muzealna, codziennie, tylko parowozy) - http://www.oechsle-bahn.de/
- Albbaehnle - http://www.albbaehnle.de/ , parowozy, oprócz linii wąskotorowej przyległa turystyczna normalnotorowa też z parowozami

Najbliżej granicy z Polską są dwie linie w okolicach Zgorzelca:
- Zittauer Schmalspurbahn http://www.soeg-zitau.de (linia górska codziennie parowozy i wagony spalinowe, uwaga - jesienią ok. miesiąca przerwa w ruchu)
- Waldeisenbahn Muskau http://www.waldeisenbahn.de (trochę nawiązuje ona do kolei "parkowej" ale jeździ parowóz lub spalinówka, ruch nie we wszystkie dni!)
Aż się prosi odwiedzić je np. po zakończonej imprezie majowej w Wolsztynie

Chętnie nawiążę kontakt z osobami zainteresowanymi wyprawami do Niemiec, Austrii, Francji w celach "wąskotorowych". jesienią planuję jeszcze jeden wyjazd, tym razem na austriackie wąskotorówki.
Mój tel. 501 647 139

Z pozdrowieniami, Piotr
Zapisane
Bogdan_KRK
Zawiadowca
****
Długość toru:: 434 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #1 : 06 Lipiec 2010, 21:22:50 »
0

Witam kolegę! Ponieważ przeglądając archiwalne posty, znalazłem takie wspaniałe zaproszenie, zapytam wprost. Był ktoś chętny?  Nie mogę sobie darować,że nie widziałem tego wcześniej. Pozdrawiam! Bogdan.
Zapisane

"Mędrzec ciągle się uczy, głupiec już wie wszystko"
Salsa
Nowicjusz
*
Długość toru:: 14 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #2 : 01 Październik 2010, 15:02:06 »
0

WItam. Podobne jak opisane w poście wyżej wycieczki urządzam sobie dość regularnie. W tym roku byłem i jeździłem wąskotorówkami na Węgrzech, na Słowacji, w Czechach i w Niemczech. Oferta wspólnych wyjazdów jest nadal aktualna. Na to forum nie zaglądam zbyt często, dlatego najlepszy kontakt jest telefoniczny: 501 647 139 lub mail piotr@zalewwislany.pl
Pozdrowienia
Zapisane
Mateusz
Młotkowy
**
Długość toru:: 65 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #3 : 25 Luty 2011, 20:24:11 »
0

Mam pytanie o czynne kolejki na terenie Meklemburgii Pomorza Przedniego oraz Brandemburgii. Konkretnie chodzi mi o wąskotorówki położone jak najbliżej woj. zachodniopomorskiego. Czy najbliżej będzie Rasender Roland na Rugii (http://www.ruegensche-baederbahn.de) czy jest coś bliżej?
Z góry dziękuję za informacje.
Zapisane
Szymon_TKO
Nowicjusz
*
Długość toru:: 25 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #4 : 26 Luty 2011, 00:08:11 »
0

Bliżej granicy znajduje się np. MPSB - Mecklenburg-Pommersche Schmalspurbahn. Proponuję korzystać z ...Wikipedii   Chichot:
http://de.wikipedia.org/wiki/Liste_der_Schmalspurbahnen
Wybierasz land, który cię interesuje i szukasz na mapie gdzie leży dana wąskotorówka. Pozdr.
Zapisane
Brood.K
Dyrektor
*****
Długość toru:: 793 m

W terenie W terenie


Nic na siłę. Weź większy młotek.


WWW
« Odpowiedz #5 : 27 Luty 2011, 01:49:14 »
+1

Na północy bliżej niż Rügensche Kleinbahn nie ma nic, ale warto kopsnąć się troszeczkę dalej za Rostock - do Bad Doberan...
http://de.wikipedia.org/wiki/B%C3%A4derbahn_Molli
gdzie początkowy odcinek linii przebiega ulicami miasteczka. Byłem, sprawdziłem, wrażenia niesamowite, zwłaszcza że jest to nietypowe 900mm i po wyjechaniu z granic Bad Doberan 99-tka zaczyna naprawdę konkretnie zasuwać - na moje oko spokojnie z 50km/h...
Na zachętę:
Molli (Bad Doberan - Heiligendamm) Małe | Duże
Zapisane

Szymon_TKO
Nowicjusz
*
Długość toru:: 25 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #6 : 31 Marzec 2011, 10:31:24 »
+1

Przy okazji wizyty na targach motocyklowych w Berlinie (26 marca) odwiedziłem Berliner Parkeisenbahn. Chęć odwiedzenia tej kolejki chodziła za mną od dawna, a o jej istnieniu dowiedziałem się dzięki filmowi "Good bye Lenin". Jest w nim scena, w której widać przejazd pociągu z parowozem: Good bye Lenin 1/12 PL  (5.39-5.50). Po krótkiej analizie okazało się, że jest to polski Las. Parowóz na kolejkę w Berlinie trafił w 1994 roku i otrzymał nazwę "Luise".
W dniu mojej wizyty Las nie był jednak czynny; jak się dowiedziałem jest on aktualnie w naprawie. Na trasie kursowały na przemian składy prowadzone przez spalinówkę V10C oraz parowóz LKM z 1950 roku. Za przejażdżkę pociągiem z parowozem zapłaciłem 4 euro, za książeczkę o kolejce 2,5 euro.
Kolejka robi bardzo dobre wrażenie i zapewne wybiorę się tam jeszcze, tak żeby wszystko dokładnie obejrzeć bo wizyta, o której piszę była raczej w biegu Uśmiech. Kilka zdjęć dla zainteresowanych: http://www.flickr.com/photos/doogie86/sets/72157626264380229/

PS. W Berlinie jest jeszcze jedna kolejka parkowa, mniej popularna - Britzer Museumseisenbahn. Był ktoś może na tej kolejce? Planuję ją włączyć w plan kolejnej wycieczki do Berlina.
Pozdr.
Zapisane
Senda
SGKW
*
Długość toru:: 178 m

W terenie W terenie

Mariusz Senderowski


« Odpowiedz #7 : 27 Grudzień 2011, 20:57:16 »
0

W końcu zebrałem się i wrzuciłem na Youtube trzy filmiki z wypadu w Góry Harzu na przełomie kwietnia i maja 2011r.

Kolej wąskotorowa regionu Harz (HSB - Harzer Schmalspurbahnen) Małe | Duże


Kolej wąskotorowa regionu Harz (HSB - Harzer Schmalspurbahnen) Małe | Duże


Kolej wąskotorowa regionu Harz (HSB - Harzer Schmalspurbahnen) Małe | Duże


Pozdr.
Mariusz
Zapisane
Dariusz
Minister
******
Długość toru:: 1220 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #8 : 24 Grudzień 2016, 11:12:24 »
0

Zittauer Schmalspurbahn


* 15585266_1530624013614762_6580007213793403220_o.jpg (158.36 KB, 1024x546 - wyświetlony 411 razy.)
Zapisane

buczek_pkp
Zawiadowca
****
Długość toru:: 400 m

W terenie W terenie

PKP InterCity, Wąski w Piasecznie


« Odpowiedz #9 : 22 Czerwiec 2018, 21:14:17 »
+3

Tak się robi manewry na stacji Kurort Oybin:

https://youtu.be/5RZhMXbo6_Y


I rozruch w niemieckim stylu z Zittau Haltepunkt do Zittau.

https://youtu.be/1zOea1Xfx9w

Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!