Świat kolejek wąskotorowych SMF
23 Listopad 2020, 19:53:52 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Profil 750mm.pl na facebooku
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Węglarki Es na transporterach na NKD  (Przeczytany 6627 razy)
Jarek Franczyk
Zawiadowca
Długość toru:: 393 m

W terenie W terenie

prawdziwa kolej odjechała z ostatnim parowozem...

« : 15 Luty 2010, 09:45:54 »
0

Czy ktoś się orientuje, z którego roku mogą pochodzić zdjęcia ukazujące Lxd2-300 z węglarkami typu Es na transporterach, które znajdują się na tej stronie (czarno-białe): :arrow: http://www.koleje.wask.pl/kolejGaleria.php?id=nalkd

źródło: http://www.koleje.wask.pl/kolejFoto.php?id=nalkd&foto=ps37

Lxd2-300 na NKD jeździła od 1972 roku (to wiem) ale chodzi mi o dokładniejszą datę, kiedy woziło się węglarki normalnotorowe dwuosiowe typu "Es".
Z góry dzięki.

Prawdziwa kolej odjechała z ostatnim parowozem...
janeczek
Dyrektor
Długość toru:: 915 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #1 : 15 Luty 2010, 10:14:23 »
0

Wahadło tych węglarek widziałem chyba w roku 1992. Były to wagony przydzielone do NKD. Jak sobie przypominam na ścianach wagonów był napis "Stacja Nałęczów"
Jarek Franczyk
Zawiadowca

W terenie W terenie

« Odpowiedz #2 : 15 Luty 2010, 11:45:34 »
0

Dzięki za wskazówkę  :wink: . Myślałem, że wcześniej. Szkoda, że dokładnie nie pamiętasz roku. :cry:
A czy ktoś orientuje się, czy w końcówce lat 70-tych (np. w roku 1978) mogły jeździć takowe transportery z Es-ami?

janeczek
Dyrektor
Długość toru:: 915 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #3 : 15 Luty 2010, 12:22:07 »
0

W tej chwili nie pamiętam dokładnie ale w domu sobie przypomnę. W tym czasie to wahadło było przeznaczone do przewozu węgla do Cukrowni Opole i tak jak napisałem poprzednio,  wagony Es /chyba 12 sztuk/ były oznaczone napisem Stacja mac. Nałęczów. Dużo wcześniej przewożono wagony normalnotorowe na transporterach - nie wykluczone, że już w latach siedemdziesiątych.
Coś mi świta, że ten skład objęty był badaniem prowadzonym przez ówczesny COBRiTK czy już CNTK a nawet chyba był własnością Ośrodka.

Po dwóch godzinach:
Teraz dopiero się przyjrzałem - Powyższe zdjęcie najprawdopodobniej pochodzi z lat siedemdziesiątych, weglarki mają drewniane ściany. Te, o których pisałem były stalowe.

Po pięciu godzinach:

Skład złożony chyba z dwunastu próżnych Es na transporterach + brankard widziałem stosunkowo niedawno - 7 sierpnia 1995 r.
Na wagonach były następujące napisy:
Wagon w badaniach eksploatacyjnych CNTK Warszawa
tel. 31-445, 31-330.
Stacja Nałęczów

Można zadzwonić ..... może Ktoś pamięta?
Jarek Franczyk
Zawiadowca

W terenie W terenie

« Odpowiedz #4 : 15 Luty 2010, 20:20:28 »
0

Dzięki za informacje kolego :wink:

A tak nawiasem mówiąc - jeśli chodzi o zdjęcia - w ogóle z fotkami z kolejki z lat 70-tych czy 80-tych jest jakoś cienko. Nic w necie w zasadzie nie można znaleźć (poza czarno-białymi materiałami na www.wask.pl , które i tak nie mają dat, więc też nie wiadomo czy to nie 90-te lata...).

Poldek
Młotkowy
**
Długość toru:: 66 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #5 : 16 Luty 2010, 09:33:07 »
0

Ja również widywałem te składy w okolicach roku 1996 - 98 na stacji w Nałęczowie. Ale czy one kursowały czy tylko stały to nie wiem

PKS- Pewność Komfort Szybkość
statek
Młotkowy
**
Długość toru:: 122 m

W terenie W terenie

waskotorowka
« Odpowiedz #6 : 16 Luty 2010, 10:25:40 »
0

Kursowały jak najbardziej z uwagi na to, że węglarki Eaos zaczęły kursować bodajże dopiero w 98 lub 99 roku, w każdym bądź razie na samą końcówkę czasów PKP.

Pozdrawiam
Michał
Jarek Franczyk
Zawiadowca

W terenie W terenie

« Odpowiedz #7 : 17 Luty 2010, 09:48:16 »
0

Jeszcze raz dzięki za informacje koledzy.

Michale, a przy okazji mam pytanie z innej mańki - czy orientujesz się (jako stary znawca NKD  :mrgreen: ) czy te studnie, które znajdują się przy torach na stacjach WYMYSŁÓW i NIEZABITÓW służyły do wodowania parowozów (Px48, Px29)?

Inaczej - jeśli studnie te służyły do tego celu - to czy parowozy te (głównie chodzi mi o Px29) same "ciągnęły" wodę ze studni (jakaś pompa w parowozie) bo kranów do wodowania na NKD nigdzie nie widziałem? (poza stacją w Nałęczowie, gdzie przy trójkącie został fundament po kranie).

Kwestia ta mnie zastanawia, bo po pierwsze parowozy te miały na tyle duży tender, by węgla starczyło z Karczmisk do Nałęczowa i z powrotem, ale z tego co wiem, wody już niekoniecznie (więc być może następowało jej uzupełnianie na trasie). Studnie, o których wspomniałem rozmieszczone są mniej więcej w równych odstępach na trasie Karczmiska-Nałęczów (na wspomnianych stacjach bardzo blisko toru):

W Niezabitowie stoi na międzytorzu!?

fotka ze strony: http://waskotorowka.pl/stacje.htm autorstwa statka

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!