Świat kolejek wąskotorowych SMF
19 Listopad 2018, 19:14:10 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Serwer FTP już działa! Szczegóły na forum.
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 ... 209 210 [211] 212 213 214   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Wieczny Konkurs  (Przeczytany 680626 razy)
kamlox
Mechanik
Długość toru:: 171 m

Na służbie Na służbie

« Odpowiedz #4200 : 12 Wrzesień 2018, 09:01:53 »
0

Pierwotnie miałem taką myśl, jednakże pytanie dotyczy czegoś innego. Podpowiedzią niech będzie fakt, że trzeba przypomnieć sobie podstawowe definicje z przepisów, a sama PLK często przy remontach na sieci normalnej na to wskazuje. Dla jasności muszę jeszcze sprostować pytanie, jako że w wąskotorowych warunkach będzie chodziło wyłącznie o pociągi pasażerskie, a nie robocze.
Kucyk
Minister
Długość toru:: 3744 m

Na służbie Na służbie

Bimbrownik wąskotorowy

« Odpowiedz #4201 : 12 Wrzesień 2018, 21:37:19 »
0

Może konieczność zatrudniania dyżurnego ruchu?

FAUR L45H - Skrócona instrukcja obsługi:
1 pozycja służy do ruszania;
2 - do składu naciągania;
Pozostałe - do zap...ania.
andrzej2110
Minister
Długość toru:: 2593 m

Na służbie Na służbie

« Odpowiedz #4202 : 12 Wrzesień 2018, 21:46:48 »
0

Strzelam że chodzi o wysokość peronów.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym,
ani każdym innym następującym po tym terminie.
Ponadto autor zastrzega sobie pr
kamlox
Mechanik

Na służbie Na służbie

« Odpowiedz #4203 : 12 Wrzesień 2018, 22:26:32 »
0

Kucyk blisko, jednak nie chodzi o żadne stanowisko
Paweł Niemczuk
Administrator
Długość toru:: 1584 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #4204 : 13 Wrzesień 2018, 15:54:09 »
0

"... obsadzony drużyną pociągową posiadającą odpowiednie dokumenty..."

Sądzę, że to o te odpowiednie dokumenty wspomniane w definicji pociągu sprawa się rozchodzi.
kamlox
Mechanik

Na służbie Na służbie

« Odpowiedz #4205 : 13 Wrzesień 2018, 21:02:39 »
0

Ooo... Paweł dał ciekawą teorię, ale to nadal jeszcze nie to. Rozchodzi się o infrastrukturę.
Kacper9
Czytelnik

Długość toru:: 7 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #4206 : 13 Wrzesień 2018, 22:49:25 »
0

Dokumenty z UTK, że infrastruktura nie jest dwoma kawałkami stali na drewnie i nadaje się do ruchu?
Kucyk
Minister

Na służbie Na służbie

Bimbrownik wąskotorowy

« Odpowiedz #4207 : 14 Wrzesień 2018, 07:16:22 »
+1

A może to że droga kolejowa (czyli te dwa kawałki stali, drewno i piasek) staje się linią kolejową dopiero gdy ma statut?...

kamlox
Mechanik

Na służbie Na służbie

« Odpowiedz #4208 : 14 Wrzesień 2018, 11:29:48 »
0

Myślę, że to mogła by być poprawna odpowiedź (Niestety), ale rozchodzi się o coś właściwie niezależnego od zarządcy, a dokładniej o kończenie biegu pociągu.
Tx26
Nowicjusz
*
Długość toru:: 21 m

W terenie W terenie

Wolontariusz TPKŚ

« Odpowiedz #4209 : 14 Wrzesień 2018, 20:13:49 »
0

Czy może dobrze się domyślam, że chodzi dość enigmatyczną definicję słowa "stacja"? Z przepisów normalnotorowych można się dowiedzieć, że stacja oprócz tego, że jest posterunkiem zapowiadawczym (a więc z natury obsadzonym), to także jest to punkt, gdzie pociągi mogą rozpoczynać i kończyć bieg. Żaden inny rodzaj punktu eksploatacyjnego nie ma wymienionych takich atrybutów, co zatem może prowadzić do wniosku, że  pociągi nie mogą na nim kończyć biegu. (Czyli zatem  nieobsadzony "posterunek końcowy", jak były nazywane położone na końcach linii nieobsadzone "stacje" za czasów PKP, nie jest miejscem gdzie pociąg może zaczynać i kończyć bieg.)

Jest jednakże jedno "ale". Przepisy normalnotorowe to jedna, a wąskie to druga bajka. W definicji w dziale odnoszącym się do kolei wąskotorowych o stacji dowiadujemy się jedynie tyle, że jest to punkt na którym jest obsługiwany posterunek ruchu. I tyle. Natomiast resztę doprecyzowuje zarządca infrastruktury w przepisach wewnętrznych, które naturalnie musi posiadać.

Pozostaje zatem pytanie do dyplomowanego i doświadczonego w tej materii prawnika, czy w ogóle i jeśli już to w jakim zakresie, przepisy znajdujące się pod wytłuszczonym nagłówkiem "Prowadzenie ruchu na liniach kolejowych normalnotorowych i szerokotorowych" należy stosować na wąskich. Ja osobiście żadnych nieprawidłowości nie widzę, w końcu w jakimś celu tworzy się własne instrukcje mające za zadanie doprecyzować odnośne rozporządzenia tam gdzie one nie wystarczają. Wszystko zależy co kto ustali w swoich instrukcjach i regulaminach technicznych.

Bibliografia: Dz.U. 2015 poz. 360

kamlox
Mechanik

Na służbie Na służbie

« Odpowiedz #4210 : 15 Wrzesień 2018, 01:20:00 »
0

Brawo... o to właśnie chodzi.
Z definicji z rozporządzenia mamy treść "stację,na której dokonywane jest tylko krzyżowanie i wyprzedzanie pociągów,
 nazywa się mijanką".
Co prawda w przepisach na wąski nie mamy tego powiedziane, ale zgodnie z ogólnymi zasadami prawa że jak nie ma czegoś w przepisach szczegółowych, to powinniśmy szukać w przepisach ogólnych, to bieg pociągów powinien być kończony tylko na stacjach typu: Zaniemyśl, Rawa Mazowiecka, Gryfice Wąsk, Grójec itp., gdzie występuje jakikolwiek tor, pozwalający odstawić tabor, umożliwiając dalej posterunkowi zapowiadawczemu pełnienie swojej funkcji. Jednak i tu jak Janek powiedział, mamy niedopowiedzenie w części "wąskiej" przepisów.
W każdym razie Mikołaj może zadawać kolejne pytanie  Uśmiech

Kucyk
Minister

Na służbie Na służbie

Bimbrownik wąskotorowy

« Odpowiedz #4211 : 15 Wrzesień 2018, 16:43:26 »
0

Ja jednak mam cały czas mieszane odczucia co do tego pytania. Otóż rozumiem że "kończenie biegu", czyli opróżnienie składu z pasażerów i poddanie pojazdów czynnościom obsługowym (sprzątanie, serwis) nie powinno się odbywać w sposób taki że blokuje się możliwość krzyżowania i wyprzedzania pociągów na danej stacji, ale żeby tak interpretować przepisy iż warunkiem sine qui non do rozwiązania pociągu jest 3 tor (dodatkowy, bądź boczny) to chyba jakaś skucha.

Może zastanówmy się czym jest "rozpoczęcie/zakończenie biegu pociągu" - słyszałem że na GKW czy na Starachowickiej w ogóle skład się spycha na tor zakończony kozłem, zatem gdzie pociąg rozpoczyna/kończy bieg?

I jeszcze jedna uwaga:
Co prawda w przepisach na wąski nie mamy tego powiedziane, ale zgodnie z ogólnymi zasadami prawa że jak nie ma czegoś w przepisach szczegółowych, to powinniśmy szukać w przepisach ogólnych...
Moim zdaniem dział "Prowadzenie ruchu na kolejach normalno- i szerokotorowych" nie jest "przepisami ogólnymi" tylko przepisami dla kolei 1435 i 1520 mm, zatem stosowanie jego zapisów ma się nijak dla 1000, 785, 750 i 600 i nie należy się nim podpierać jako stanem de iure.

kamlox
Mechanik

Na służbie Na służbie

« Odpowiedz #4212 : 15 Wrzesień 2018, 16:58:25 »
0

Co do pierwszej kwestii to mamy coś takiego jak punkt początkowy/końcowy linii i to rozwiązuje nam przywołane przez Ciebie kwestie, jak również stacje typu Rogów Osobowy, czy Prawy Brzeg Wisły.
Co do drugiej... po części zgoda. Ale w takim razie dokąd sięgać jak coś nie jest dopowiedziane w części wąskotorowej?
Kucyk
Minister

Na służbie Na służbie

Bimbrownik wąskotorowy

« Odpowiedz #4213 : 15 Wrzesień 2018, 17:10:53 »
+1

W związku z tym iż wiele kwestii jest niedopowiedzianych w dziale wąskim, zasadniczo doradzam sięgać po zdrowy rozsądek.

Paweł Niemczuk
Administrator
Długość toru:: 1584 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #4214 : 16 Wrzesień 2018, 03:17:41 »
+1

Czy mam zatem rozumieć, że pociągi jadące do Białowieży Pałac (dawne czasy) nie kończyły tam tak na prawdę biegu? Po prostu jechały w jakimś 5 wymiarze nadal, ale nasze ograniczone zmysły jedynie łudziły nas, że pociąg tam stoi, a potem zmienia kierunek jazdy podczas gdy, tak na prawdę jechał nadal, a to, co uznawaliśmy za zmianę kierunku jazdy było jeno wyłonieniem się z jakiegoś czasoprzestrzennego tunelu i powrotem do dobrej, swojskiej przestrzeni trój (albo i cztero) wymiarowej? Albo pociągi jadące do Siemianówki?

A co do GKW, to wagonami na przód obecnie kursują jedynie podsyły. Pociągi z podróżnymi kursują z drugą lokomotywą na przyprzęgu (z racji występowania ostrych łuków popych jest zabroniony).
kamlox
Mechanik

Na służbie Na służbie

« Odpowiedz #4215 : 16 Wrzesień 2018, 07:17:17 »
0

A Białowieża pałac to nie jest przypadkiem również punkt końcowy? Tak jak dzisiaj np. Tychy Lodowisko Mrugnięcie Na całej sieci kolejowej jest za to jeden ciekawy przykład przystanku osobowego, gdzie pociągi zmieniają kierunek jazdy.
Kacper9
Czytelnik

Długość toru:: 7 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #4216 : 16 Wrzesień 2018, 08:06:23 »
0

Ja wiem o trzech z tym, że jeden poza PKP, a na dwóch dalej nie pojedziemy: Milanówek Grudów (WKD), Wieliczka Rynek-Kopalnia (PKP), Rabka Zdrój (PKP), a na wąskim na pewno Bytom.
MBd1-138
Młotkowy
**
Długość toru:: 67 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #4217 : 16 Wrzesień 2018, 12:25:45 »
+1

Pytanie należy zadawać w sposób nie budzący żadnych wątpliwości, a nie że "ja wiem o co mi chodzi, wy nie". Druga sprawa, to gdzie jest napisane że, pociąg pasażerski obecnie nie może zaczynać lub kończyć bieg na zwykłym przystanku osobowym?
kamlox
Mechanik

Na służbie Na służbie

« Odpowiedz #4218 : 16 Wrzesień 2018, 18:17:57 »
-1

Ogólnie robimy mały off-topic, ale jaka jest definicja przystanku osobowego i stacji?
W każdym razie czekamy na pytanie Tx26

« Ostatnia zmiana: 16 Wrzesień 2018, 18:21:45 wysłane przez kamlox » Zapisane
Kucyk
Minister

Na służbie Na służbie

Bimbrownik wąskotorowy

« Odpowiedz #4219 : 16 Wrzesień 2018, 18:34:29 »
0

Chwila, chwila - powstały wątpliwości, zatem proponuję je rozstrzygnąć. Ja nie mam pojęcia o przepisach ruchowych, ale po tym co się tu odjaniepawla sądzę, że wyjaśnienie pewnych kwestii może przybliżyć wiedzę przepisową szerszemu gronu Czytelników tego zacnego. Albo, tak jak w przypadku Vmax transporterów, pozwolić dojść do prawdy.

Strony: 1 ... 209 210 [211] 212 213 214   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!