Świat kolejek wąskotorowych SMF
08 Grudzień 2022, 16:18:37 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Serwer FTP już działa! Szczegóły na forum.
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Drezyny rikszowe nową atrakcją  (Przeczytany 5357 razy)
pleszewianin
Młotkowy
**
Długość toru:: 148 m

W terenie W terenie

« : 11 Sierpień 2010, 09:09:22 »
0

Szperając dzisiaj na www.interia.pl znalazłem to

Dwie prototypowe drezyny rikszowe są nową atrakcją Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej - Ciuchci Expres Ponidzie, która kursuje między Jędrzejowem a Pińczowem.

Jak powiedział prezes kolejki Edward Choroszyński, drezyny są darem od miłośnika Ciuchci ze Szczecina, który specjalnie zamówił je u wykonawcy. Są to prawdopodobnie jedyne takie pojazdy w Polsce.

Drezyny typu rikszowego mają dwa siodełka rowerowe dla osób, które kręcą pedałami, i trzy wygodne miejsca dla pasażerów. Według Choroszyńskiego, pedałuje się lżej niż na rowerze. Pracownicy kolejki wypróbowali pojazdy i stwierdzili, że są one bezpieczne i nie wykolejają się. Na prostych odcinkach osiągają prędkość do 15-20 km na godz.
Z drezyn mogą korzystać pasażerowie ciuchci podczas jej postoju w Umianowicach. Aby móc nimi samodzielnie pojeździć, trzeba mieć ukończone 18 lat, posiadać dowód osobisty i przestrzegać regulaminu kolejki. Przejażdżki zainaugurowano 8 sierpnia, a zainteresowanie nimi było ogromne.

Ciuchcia Expres Ponidzie jest jedną z największych atrakcji regionu. Kursuje malowniczą trasą z Jędrzejowa do Pińczowa i z powrotem. W sezonie co niedzielę organizuje całodniowe wycieczki z przerwą na zwiedzanie Pińczowa oraz na ognisko w Umianowicach.

Chętni mogą zamówić specjalne przejażdżki przez cały rok. Podróż możliwa jest nawet zimą, gdyż część wagonów posiada ogrzewanie.

http://polskalokalna.pl/wiadomosci/swietokrzyskie/news/prawdopodobnie-to-jedyne-takie-pojazdy-w-kraju,1517243

Nie jestem przedstawicielem PKL
Dariusz
Minister
Długość toru:: 1220 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #1 : 11 Sierpień 2010, 20:22:09 »
0

Drezynka została sprawdzona w boju przez Macieja i mnie podczas przejazdu z Jędrzejowa do Umianowic i z powrotem (całość "na nogach"). Jak na konstrukcję prototypową ma się całkiem dobrze i zauważone usterki mają niewielkie znaczenie. Napęd realizowany jest poprzez przekładnie planetarne SHIMANO z wbudowanym hamulcem. Przednia oś jest zawieszona wahliwie. Jako że nie było wcześniej prób mieliśmy nieco obaw podczas zjazdów, jak się okazało, zupełnie bezpodstawnych. Nawet podczas osiągania dużych prędkości nie zauważyliśmy wężykowania i niespokojnego biegu. Natomiast ze względu na zastosowane przełożenia drezynki nie nadają się do jazd na długich dystansach.
Galerię i film ze zjazdu serpentynami Jasionna przygotowywuje Maciej.

Maciek JKD
Mechanik
Długość toru:: 185 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #2 : 11 Sierpień 2010, 21:05:22 »
0

Galeryje są przygotowane, czekają tylko na oficjalne info ze strony użytkownika, któremu zostały one powierzone w ramach UŻYCZENIA (wszystkie media powielają błędne informacje jakoby zostały darowane). Nie chcę wyskakiwać przed szereg, zanim nie zostaną podane szczegóły promocji i inauguracji przewozów, zasady prowadzenia ruchu, ogólny harmonogram z rozkładem jazdy, trasa i wreszcie kwestie finansowe (w tym temat na jakich zasadach i na podstawie jakich dokumentów kolejka będzie czerpać z nich zyski, jaka będzie odpowiedzialność oraz jak zostały rozwiązane kwestie bezpieczeństwa przewozu pasażerów). Jeśli takowe nie dotrą do mnie do północy, uznam że nie wkraczam w plan marketingowy kolejki ws drezyn (jeśli w planach była niespodzianka to była nią do niedzieli i do poinformowania mediów) i zaraz po niej opublikuje małe sprawozdanie z jazd testowych jakie miały miejsce w dniu 1 sierpnia 2010r (oficjalna inauguracja odbyła się 8 sierpnia, jednak nie posiadamy jakichkolwiek informacji o jej przebiegu, ani żadnego planu wdrożenia w życie tej atrakcji).

Pozdrawiam
Maciek

PS
Film ze zjazdu jest ogólnie smętny i monotonny, więc raczej sobie daruję

Śpieszmy się jeździć koleją, tak szybko odchodzi...
Maciek JKD
Mechanik
Długość toru:: 185 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #3 : 12 Sierpień 2010, 00:16:36 »
0

Cóż, słowo się rzekło z dodatkowym kwadransem akademickim po starej znajomości - zatem zapraszam do galerii z ujeżdżania riksz drezynowych, albo raczej drezyn rikszowych

Link bezpośredni:

http://www.expres-ponidzie.k-ow.net/galeria/ja/2010/0801/os1.htm

Pozdrawiam
Maciek

Śpieszmy się jeździć koleją, tak szybko odchodzi...
pleszewianin
Młotkowy
**
Długość toru:: 148 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #4 : 28 Sierpień 2010, 20:50:45 »
0

http://wiadomosci.wp.pl/gid,12612962,title,Jak-minal-tydzien-w-Polsce,gpage,8,img,12613047,galeria.html

Nie jestem przedstawicielem PKL
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!