Świat kolejek wąskotorowych SMF
29 Marzec 2024, 06:16:01 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Profil 750mm.pl na facebooku
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Kolejka Tarnówka-Ptusza  (Przeczytany 19534 razy)
badziol
SGKW
*
Długość toru:: 112 m

W terenie W terenie



« : 06 Kwiecień 2007, 22:13:24 »
0

Witam

Na stronie "Klimaty Wąskotorowe" - zapewne znanej - są zdjęcia z jakiegoś przejazdu specjalnego w 2000 roku. Czy ktoś z szanownych forumowiczów wie, czy kolejka ta nadal jeździ, czy organizowane są tam jakieś przejazdy specjalne?

Pozdrawiam :grin:
Zapisane

Wąskie jest piękne:)
Marek Sz
SGKW
*
Długość toru:: 321 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #1 : 07 Kwiecień 2007, 10:26:05 »
0

Nie, kolejka została zlikwidowana, a tabor i cześć torowiska znajduje się obecnie w Bydgoszczy.

pozdr
Marek
Zapisane
badziol
SGKW
*
Długość toru:: 112 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #2 : 07 Kwiecień 2007, 10:45:46 »
0

Cytat: "Marek Sz"
Nie, kolejka została zlikwidowana,


Szkoda :cry:  A jak dawno temu?

Cytat: "Marek Sz"
a tabor i cześć torowiska znajduje się obecnie w Bydgoszczy.


Wnioskuję, że będzie wykorzystane do dalszej rozbudowy tamtejszej kolejki parkowej, czy raczej się mylę?

Pozdrawiam
Zapisane

Wąskie jest piękne:)
Marek Sz
SGKW
*
Długość toru:: 321 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #3 : 07 Kwiecień 2007, 11:27:40 »
0

Cytat: "badziol"
[Szkoda :cry:  A jak dawno temu?


Ok 2003/2004 o ile dobrze pamietam.


Cytat: "badziol"

Wnioskuję, że będzie wykorzystane do dalszej rozbudowy tamtejszej kolejki parkowej, czy raczej się mylę?


Mylisz się  :mrgreen:  Tabor znajduje się w firmie Trans-Mot i kiedyś była koncepcja budowy tam odrebnej kolejki parkowej.
Zapisane
badziol
SGKW
*
Długość toru:: 112 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #4 : 07 Kwiecień 2007, 12:34:22 »
0

Cytat: "Marek Sz"
Mylisz się  :mrgreen:  Tabor znajduje się w firmie Trans-Mot i kiedyś była koncepcja budowy tam odrebnej kolejki parkowej.


A to jest bardzo ciekawa koncepcja :grin:  Nic o tym nie słyszałem. Wydaje mi się, że nieco lepszym pomysłem byłaby rozbudowa istniejącej kolejki :razz: ,ale ja już nie mam na to wpływu.

Pozdrawiam i życzę Wesołego Alleluja :grin:
Zapisane

Wąskie jest piękne:)
Marek Sz
SGKW
*
Długość toru:: 321 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #5 : 07 Kwiecień 2007, 12:38:50 »
0

Cytat: "badziol"

A to jest bardzo ciekawa koncepcja :grin:  Nic o tym nie słyszałem. Wydaje mi się, że nieco lepszym pomysłem byłaby rozbudowa istniejącej kolejki


Z pewnościa, ale jest 2 różnych włascicieli nie zawsze się tak da.
Zapisane
ok333
Dyrektor
*****
Długość toru:: 596 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #6 : 09 Kwiecień 2007, 12:50:03 »
0

Ja pozwole sobie dodac , ze  linia ta zaczynala sie w okolicach zapory - elektrowni wodnej Tarnowski Mlyn , lecz po zachodniej stronie rz.Gwda , biegla skrajem wsch.sciany lasu , by w okolicy stacji Ptusza ( linia Pila - Kolobrzeg ) przekroczyc DK 11 i dalej na N ok 1 km powyzej tej miejscowosci .Mozna znalezc jej slad w Szukaczu  :

 :arrow: http://mapa.szukacz.pl/?n=53.34&e=16.850278&z=3&t=Tarn%C3%B3wka_%28powiat_z%C5%82otowski%29&m=Tarn%C3%B3wka_%28powiat_z%C5%82otowski%29


Pozdrawiam dyngusowo :wink: , aczkolwiek Swiatecznie
Zapisane

Ratujmy Koleje Waskotorowe  !!!
-----------------------------------------------
,, Najlatwiej niszczyc .
   Trudno zachowac to , co warte zachowania.''
Wislawa Szymborska
Karol
Zawiadowca
****
Długość toru:: 357 m

W terenie W terenie


Gdiniô


« Odpowiedz #7 : 09 Kwiecień 2007, 13:16:32 »
0

Nie wiedziałem, że już nie istnieje. Całe szczęście, że załapałem się (ledwo ale udało się ) na imprezę w 2001. Jak kogoś by interesowało to mogę powrzucać parę zdjęć które wtedy zrobiłem. A co z taboru poszło do Bydgoszczy? Prócz wózków, koleb, węglarek i platform pamiętam, że był tam ciekawy wagon kryty (a właściwie pudło dwuosiowego na platformie), letniak i 3 lub 4 Wls'ki. Linia wtedy jeszcze istniała ale kolej była używana tylko na terenie zakładu.
Zapisane

.
ok333
Dyrektor
*****
Długość toru:: 596 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #8 : 09 Kwiecień 2007, 19:15:51 »
0

Karol napisal :

Cytuj
Jak kogos by interesowalo,to moge powrzucac pare zdjec, ktore wtedy zrobilem


Mnie osobiscie interesuja kazdy wielkopolski waski tor i prosze . Sadze ,ze inni tez chetnie obejrza ? To juz historia .

... i kontynuuje :

Cytuj
...ale kolej byla uzywana tylko na terenie zakladu.


Masz na mysli Zaklady Tektury Co? Czy jakis tartak ? A moze  - po tej imprezie - masz jakies ciekawe informacje na temat kolejki ? Kiedy powstala np.? Jej dokladniejsza dlugosc ? Poszperaj , prosze .

Bo rejon ten byl preznym osrodkiem  - zarowno  Ptusza  ( juz w II pol. XVI w byla tam kuznia  , nastepnie mlyn wodny  i tartak , linia kolejowa 1435 mm  Pila - Kolobrzeg w 1880 r ,  zas w 1898 r cegielnia  oraz zapora i elektrownia wodna na Gwdzie  :smile: , ale one powstaly juz w okr. miedzywojennym) . W samej wsi znajdowal sie folwark - obecnie zdewastowany .
Natomiast w Tarnowce , a wlasciwie w Tarnowskim Mlynie najpierw - w 1880 r powstala wytwornia masy papierowej  i potem Zaklad Tektury - obecnie sprywatyzowany , oczywiscie na bazie kolejnej zapory wodnej  (sila napedowa ). Caly ten dlugi czas trwala  - z przerwami malymi na wojny - produkcja lesna i zwiazane z nia rzemiosla .

Nie ma to jak tradycja !!!

Pozdrawiam

ok333
Zapisane

Ratujmy Koleje Waskotorowe  !!!
-----------------------------------------------
,, Najlatwiej niszczyc .
   Trudno zachowac to , co warte zachowania.''
Wislawa Szymborska
jaros
Nowicjusz
*
Długość toru:: 36 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #9 : 09 Kwiecień 2007, 20:29:26 »
0

Cytat: "ok333"
przekroczyc DK 11 i dalej na N ok 1 km powyzej tej miejscowosci .Mozna znalezc jej slad w Szukaczu  :



Z moich informacji wynika, że po przekroczeniu krajowej 11 wpadała na stację Ptusza, gdzie były rampy przeładunkowe i tutaj sie kolejka kończyła. Była to po prostu kilkukilometrowa kolejka przemysłowa, która dowoziła na styczną stację papier/tekturę z tego zakładu w Tarnówce nad Gwdą. Trzy lata temu zaasfaltowane tory na '11' jeszcze były.

Apropos Gwdy - kilka kilometrów w górę rzeki (w strone Jastrowia) jest wysadzony przez Niemców chyba w 1945, kolejowy most na linii Jastrowie - Złotów (jak mnie pamięć nie myli). Jak ktoś jedzie '11' nad morze, to warto odbić w Jastrowiu te kilka km i zobaczyć, bo warto!

Pozdrawiam
jaros

EDIT: Polecam - http://www.kolej.pl/maron/ptusza/ptusza.htm
Zapisane
Filip Bebenow
Mechanik
***
Długość toru:: 185 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #10 : 12 Kwiecień 2007, 23:29:59 »
0

Cytat: "Marek Sz"


Z pewnościa, ale jest 2 różnych włascicieli nie zawsze się tak da.

Myślęcińska Kolej Parkowa jest w Bydgoszczy, w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku, a "to drugie" ma powstać / powstaje / powstało (?) w nieodległym Bożenkowie na terenie prywatnej posesji.
Pozdrawiam!
FB
Zapisane
badziol
SGKW
*
Długość toru:: 112 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #11 : 13 Kwiecień 2007, 17:46:57 »
0

Witam :grin:

Cytat: "Karol"
Jak kogoś by interesowało to mogę powrzucać parę zdjęć które wtedy zrobiłem.


Jeśli nie sprawiłoby to kłopotu, to z chęcią zobaczyłbym te fotki :grin:

Mam jeszcze takie pytanie dotyczące parowozu, który tam kiedyś jeździł. Czy ktoś z szanownych forumowiczów wie co się z nim stało? Czy przypadkiem nie poszedł pod palnik? Szkoda byłoby tej maszyny. :sad:
Czy zlikwidowano także tory na terenie zakładu?

Pozdrawiam
Zapisane

Wąskie jest piękne:)
Marek Sz
SGKW
*
Długość toru:: 321 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #12 : 13 Kwiecień 2007, 19:16:09 »
0

Cytat: "badziol"

Mam jeszcze takie pytanie dotyczące parowozu, który tam kiedyś jeździł. Czy ktoś z szanownych forumowiczów wie co się z nim stało? Czy przypadkiem nie poszedł pod palnik?


http://www.holdys.pl/tomi/index.php?par=lowa16005
Zapisane
Karol
Zawiadowca
****
Długość toru:: 357 m

W terenie W terenie


Gdiniô


« Odpowiedz #13 : 17 Maj 2007, 23:17:46 »
0

Cytat: "ok333"
Karol napisal :

Cytuj
Jak kogos by interesowalo,to moge powrzucac pare zdjec, ktore wtedy zrobilem


Mnie osobiscie interesuja kazdy wielkopolski waski tor i prosze . Sadze ,ze inni tez chetnie obejrza ? To juz historia .

... i kontynuuje :

Cytuj
...ale kolej byla uzywana tylko na terenie zakladu.


Masz na mysli Zaklady Tektury Co? Czy jakis tartak ? A moze  - po tej imprezie - masz jakies ciekawe informacje na temat kolejki ? Kiedy powstala np.? Jej dokladniejsza dlugosc ? Poszperaj , prosze .
Fabrykę tektury oczywiście. Nie mam żadnych ciekawych informacji ale parę wspomnień. Może mam orientacyjny plan jak wyglądał schemat torów na terenie zakładu o ile się znajdzie śród zdjęć. Kolejka wtedy jeździła na kilkudziesięciu metrowym odcinku wywożąc odpady. Na terenie fabryki było dość sporo torów i sporo odstawionych wagonów - węglarek, platform, koleb (wyprodukowanych chyba we Wrocławiu, po tamtym dniu większość tabliczek trafiła w ręce kolekcjonerów którzy rzucili się na nie jak sępy na padlinę, były też inne koleby - mniejsze ale w większość pozostały po nich same wózki), ładny letniak, parowóz Lova i cztery WLski (w tym jedna sprawna). Obok wiaty pod którą stały lokomotywy stała wyremontowana platforma, węglarka niskościenna i wagon kryty a właściwie to hybryda - pudło krytego przymocowane do platformy Pod wiatą stał chyba jeszcze jakiś kryty ale nie jestem pewien. Zdjęcia miesiąc temu były ale nie było czasu bo trzeba było oceny powyciągać, później zaczęły się matury (i całe szczęście za pięć dni wkońcu się dla mnie skończą i w między czasie straciłem dostęp do skanera w domu a jeszcze dziś jak chciałem przynieść zdjęcia do pokoju to nie mogłem ich znaleźć ale wciąż o nich pamiętam więc postaram się je wrzucić.

Jedno zdjęcie się właśnie chwile temu znalazło [http://img524.imageshack.us/img524/6884/dscn1183kg7.th.jpg]
Z tyłu po lewej pod wiatą widać coś podobnego do wagonu krytego więc chyba dobrze pamiętałem
Zapisane

.
Romas
Zawiadowca
****
Długość toru:: 409 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #14 : 02 Lipiec 2015, 18:44:27 »
+4

Odgrzeję mocno nieświeżego kotleta.
W Bydgoszczy na Osowej Górze, przy ulicy Ołowianej wciąż zalegają, usypane w równy stosik, wagony z tej kolejki.

A przy okazji prośba.
Czy moi szanowni przedmówcy mogliby zamieścić, ewentualnie zaktualizować, obiecane zdjęcia z tej zapomnianej nieco kolejki


* 1a.jpg (216.39 KB, 1024x685 - wyświetlony 1047 razy.)

* 2a.jpg (173.38 KB, 1024x685 - wyświetlony 1061 razy.)
Zapisane
Piottr_tt
Minister
******
Długość toru:: 1976 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #15 : 04 Lipiec 2015, 22:23:45 »
0

A to ci ciekawostka!

U kogo leżą te wagony?
Zapisane

Pozdrawiam, Piottr
Nowa galeria foto -  http://wedrownosc.flog.pl
Romas
Zawiadowca
****
Długość toru:: 409 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #16 : 05 Lipiec 2015, 20:12:08 »
+4

Najprawdopodobniej nadal należą do właściciela firmy Trans-Mot, której siedziba znajduje się po przeciwnej stronie ulicy (bardziej na zachód). To ten sam facet który w 2004 roku kupił od syndyka wszystko co kolejowe, po likwidowanej fabryce tektury w Tarnówce.
Zaraz obok tych wagonów stoi wrak Śląska, a na terenie firmy dwa "Rumuny" z Białośliwia, Wls-ka robiąca za pomnik (na miejscu Lowy), oraz "perełka" w postaci Borsiga na 900mm. 


* 13a.jpg (185.91 KB, 1024x685 - wyświetlony 1208 razy.)
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!