Świat kolejek wąskotorowych SMF
29 Marzec 2024, 07:15:08 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Profil 750mm.pl na facebooku
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 2 [3] 4   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: ŚWK w internecie  (Przeczytany 87105 razy)
Piottr_tt
Minister
******
Długość toru:: 1976 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #40 : 17 Sierpień 2013, 21:45:32 »
0

Szok! Nieszamowite.
Zapisane

Pozdrawiam, Piottr
Nowa galeria foto -  http://wedrownosc.flog.pl
Łukasz
SGKW
*
Długość toru:: 203 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #41 : 01 Kwiecień 2014, 20:28:53 »
+1

Na stronie www.kolejka.smigiel.pl w zakładce oferta możemy znaleźć informację o przejazdach na trasie Stare Bojanowo - Bielawy w każdą środę targową kwietnia. Tak się składa, że jutro wypadałby pierwszy dzień kursowania owego pociągu na targ. Ktoś się może orientuje, czy te przejazdy mają się szansę odbyć?
Zapisane
Dariusz
Minister
******
Długość toru:: 1220 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #42 : 02 Kwiecień 2014, 07:59:26 »
0

Mnie zaniepokoiła impreza na 20 września "Pociąg do zwierząt" 
Ale uspokoiła druga część opisu - zapewne będą to filmy o owym pociągu   Chichot
Zapisane

Mikołaj
Młotkowy
**
Długość toru:: 71 m

W terenie W terenie



WWW
« Odpowiedz #43 : 03 Kwiecień 2014, 13:01:21 »
+6

Polecam zdjęcia z remontu budynku dworca w Wielichowie https://plus.google.com/photos/113661030196325554211/albums/5978083292449764433?banner=pwa
« Ostatnia zmiana: 03 Kwiecień 2014, 13:08:10 wysłane przez Mikołaj » Zapisane

Leśny Dziadek
Dyrektor
*****
Długość toru:: 919 m

W terenie W terenie


http://www.strzelnicahistoryczna.pl


WWW
« Odpowiedz #44 : 20 Kwiecień 2014, 09:19:17 »
+1

Czyja to inicjatywa? Co tam teraz będzie?
Zapisane

Dariusz
Minister
******
Długość toru:: 1220 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #45 : 20 Kwiecień 2017, 21:26:23 »
+2

Wielichowo - Śmigiel poc. rozkładowy w 2003 r.
https://www.youtube.com/watch?v=lM1uslT-rLU
Zapisane

Kucyk
Minister
******
Długość toru:: 4304 m

W terenie W terenie


Bimbrownik wąskotorowy


« Odpowiedz #46 : 04 Lipiec 2017, 15:08:43 »
+4

Urlich von Jungingen nakręcił kolejny odcinek swej produkcji, tym razem poświęcony Śmigielskiej KW.
https://www.youtube.com/watch?v=TZ67PQGkNYc


A dla tych co nie trawią Kolejwizji polecam piękny artykuł Pana Romana Czubańskiego z RK poświęcony Pracownikowi ŚKW.

Cztery dekady na wąskim torze



Na początku był jednym z ponad stu pracowników, dziś stanowi... połowę całego personelu. Przetrwał czasy PKP, SKPL oraz groźby likwidacji kolejki. – Marzę o tym, by z wąskotorówki mogły korzystać i cieszyć się nią także nasze wnuki – mówi Mieczysław Łupicki, zasłużony pracownik Śmigielskiej Kolei Wąskotorowej, który obchodził wczoraj jubileusz 40-lecia pracy na kolejce.

Czy rozpoczęcie pracy na ówczesnej Śmigielskiej Kolei Dojazdowej była dla Pana świadomym wyborem?


Tak. Mieszkałem i chodziłem do szkoły niedaleko od trasy kolejki, stąd wzięło się moje zainteresowanie nią. Przez pierwsze 4 lata pracowałem jednak na kolei normalnotorowej w warsztatach w Lesznie. W lipcu 1977 r. przeniosłem się na kolejkę śmigielską, dla której pracuję do dziś. Ponieważ w Lesznie także potrzebowano pracowników, trzeba było wcześniej znaleźć kolejarza zatrudnionego w Śmiglu, który zgodziłby się w zamian przenieść na moje dotychczasowe miejsce pracy.

W końcu się udało. Zaczynałem od stanowiska pomocnika maszynisty. Pracowałem też jako rewident taboru i załadunkowy. Uprawnienia do samodzielnego prowadzenia pojazdów trakcyjnych zyskałem w połowie lat 80.

Jaki obraz wąskotorówki z końca lat 70. zachował się w Pana wspomnieniach?

Pamiętam czasy, w których ostatni pociąg do Wielichowa docierał na miejsce ok. 23, a następnego dnia rano pierwszy poranny odjeżdżał już o 4 rano. Złożony z trzech wagonów pociąg potrafił być wypełniony po brzegi ludźmi – nie tylko dziećmi jadącymi do szkół, ale także pracownikami zakładów w bliższej lub dalszej okolicy. Wiele połączeń dowoziło pasażerów przesiadających się w Starym Bojanowie na pociągi normalnotorowe do Poznania i Leszna. Intensywny był też ruch towarowy – z transportu kolejowego korzystały, między innymi, pobliskie GS-y.

Poświęcił Pan ŚKW prawie całe życie zawodowe. Jak zmieniała się wąskotorówka przez ten czas?

Po pierwsze, zmieniły się typy obsługującego linię taboru. Początek mojej pracy zbiegł się z rozwojem przewozów towarowych z wykorzystaniem wagonów-transporterów. Dużą zmianę przyniosło też wprowadzenie do ruchu wagonów motorowych MBxd2 w roku 1987.

Po drugie, w miarę rozwoju motoryzacji stopniowo malał zarówno ruch towarowy, jak i pasażerski. Dziś kolejka jest czynna już tylko w ruchu turystycznym. Czasem jednak zdarza się spotkać w pociągu wycieczkowym kogoś, kto kiedyś korzystał z wąskotorówki jako środka codziennego dojazdu do pracy lub szkoły.

W pierwszych latach Pana pracy wąskotorówka z jednej strony tętniła życiem, z drugiej – już wtedy zaczął się proces jej zwijania. Odcinek Wielichowo – Rakoniewice rozebrano przecież na początku lat 70. Później, w latach 90., zlikwidowano tor do Krzywinia...

Zmniejszanie się liczby podróżnych miało związek z rozwojem motoryzacji. Dążenie do oszczędności prowadziło do odwoływania kolejnych połączeń, to zaś zniechęcało następnych pasażerów. Były dwa największe momenty kryzysowe: w czerwcu roku 2001, po zawieszeniu ruchu przez PKP, i 9 lat później, już za czasów SKPL, kiedy to ruch osobowy został ponownie zawieszony. Trzeba było zlikwidować zbędny tabor, który podczas postoju na dworze zaczął być rozkradany.

Przetrwałem jednak czas, w którym przyszłość kolejki była niepewna, a jej pracownicy dostawali wypłaty w wysokości 600 zł. Pojawiały się różne pomysły, ale ostatecznie nie zrezygnowałem z pracy. Myślę, że trzymał mnie tu nie tylko sentyment.

Gdy zaczynał Pan pracę, zatrudnienie na kolejce było znacznie większe...

Było to ok. 100-120 osób. Mniej więcej 60 pracowało przy torach, 20 odpowiadało za prowadzenie ruchu, również 20-25 obsługiwało warsztat. Było 12 maszynistów oraz pomocnicy. Niektórzy z nich nadal czasem zaglądają na kolejkę. Dziś jest nas, pracowników, tylko dwóch – i musimy być dyspozycyjni przez 24 godziny na dobę.

Zdobywał Pan kolejne kompetencje, zostając toromistrzem, starszym maszynistą oraz rewidentem. Dziś, jak powiedzieli nam Pana koledzy, jest Pan „człowiekiem orkiestrą” i „potrafi naprawić prawie wszystko”.

Rzeczywiście robię na wąskotorówce prawie wszystko, począwszy od wykonywania obowiązków sprzątaczki. Nie przypuszczałem, że tak się stanie, kiedy przyszedłem tu do pracy. Wydawało się wtedy, że kolej zawsze będzie działać, przewozić pasażerów i zatrudniać wielu ludzi.

Proszę opowiedzieć przynajmniej o jednej sytuacji, która podczas pracy na kolejce szczególnie wbiła się Panu w pamięć...

Pewnego dnia jadący do szkoły w Nietążkowie uczniowie nie chcieli dotrzeć na zajęcia – rozkołysali więc wagon tak mocno, że doszło do wykolejenia. To głośna w okolicy historia. Dochodziło też do wielu innych, mniej widowiskowych sytuacji z udziałem niesfornej młodzieży.

Jest Pan specjalistą w zakresie obslugi i napraw taboru trakcyjnego. Jakie jest Pana zdanie o wagonach motorowych MBxd2 i lokomotywach Lxd2 produkcji rumuńskiej, którymi dziś dysponuje ŚKW?

Oba typy sprawdzają się u nas dość dobrze. Oryginalne silniki Maybacha musiały jednak zostać wymienione na Henschela, które pracują lepiej i mają większą moc. Spośród usterek można wymienić awarie łożysk i przeciekanie pomp wodnych. Trzeba też dbać o układ smarowania.

Jakie cele stawia sobie Stowarzyszenia Przyjaciół ŚKW, w którego zarządzie Pan zasiada?

Główny cel to dalsze zachowanie kolejki dla naszych dzieci i wnuków. Przeszkodą są dziś przede wszystkim finanse.

O jakiej przyszłości marzy Pan dla Śmigielskiej Kolei Wąskotorowej?

Chciałbym, żeby wąskotorówka mogła spokojnie działać i by opiekujący się nią pracownicy byli wolni od obaw o jej zamknięcie. Wprawdzie obecne władze gminy, do której należy kolejka, chcą utrzymania ruchu, jednak radni muszą oglądać każdą złotówkę z budżetu. Chciałbym też jeszcze kiedyś poprowadzić pociąg do Wielichowa.
Zapisane

Żadna namiętność nie odziera umysłu równie skutecznie ze wszystkich władz działania i myślenia, co strach.
(Edmund Burke)
gajos
Minister
******
Długość toru:: 1201 m

W terenie W terenie



WWW
« Odpowiedz #47 : 15 Wrzesień 2017, 18:24:55 »
+1

Śmigiel w 2002 i przeciąganie liną.
https://www.youtube.com/watch?v=-8TyvWdCufU
Zapisane

Maszynisto!
Dając Rp1 gdzieś na kolejce ginie wolontariusz i idzie do czyśćca łowić!
http://pl.youtube.com/user/gajosgitara
http://picasaweb.google.pl/gajosgitara
Dariusz
Minister
******
Długość toru:: 1220 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #48 : 18 Październik 2017, 13:48:37 »
0

Śmigiel w 2002 i przeciąganie liną.
https://www.youtube.com/watch?v=-8TyvWdCufU
Naprawdę unikatowe ujęcia z wjazdów do ładowni Bojanowo, ostry podjazd aby móc wyciągnąć skład do góry.
Zapisane

majster
Mechanik
***
Długość toru:: 168 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #49 : 05 Czerwiec 2018, 17:43:52 »
0

Nie wiem czy było już wcześniej, ale warto obejrzeć. Stacja w Śmiglu w latach 60-tych.

https://thexvid.com/video/-wsh-q0uJa8/%C5%9Bmigielskie-retrospekcje.html
Zapisane
ronnie861
Młotkowy
**
Długość toru:: 82 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #50 : 04 Styczeń 2019, 11:36:05 »
+2

Na kolejce śmigielskiej powracają regularne ogólnodostępne kursy:

1) 14.02.2019 - przejazd walentynkowy "Randka z ŚKW" do Nowej Wsi z kolacją w "Ranczu w Dolinie" (po kilku latach przerwy w eksploatacji tego odcinka). Bilety w cenie 40 zł/para, wyjazd o godz. 17:00, powrót o godz. 19:00.

2) 3.05.2019 - Majówka

3) 16.06.2019 - Rozpoczęcie wakacji

4) 15.09.2019 - Jubileusz 119 lat ŚKW
Zapisane
grzegorz_sykut
Global Moderator
*****
Długość toru:: 846 m

W terenie W terenie


waskotorowka
« Odpowiedz #51 : 04 Styczeń 2019, 12:52:30 »
+1

Na kolejce śmigielskiej powracają regularne ogólnodostępne kursy

W ilości 4 w okresie od stycznia do co najmniej połowy września?
 Przepraszam, ale ten hurraoptymizm jest w moim odczuciu niestosowny Chichot
Zapisane

Pozdrawiam

Grzegorz Sykut
Stowarzyszenie
Na Rzecz Rozwoju
Nadwiślańskiej KW
ronnie861
Młotkowy
**
Długość toru:: 82 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #52 : 04 Styczeń 2019, 15:28:52 »
0

W porównaniu do jednej imprezy w zeszłym roku i w związku z powrotem na szlak w kierunku Wielichowa to jednak jest postęp. Poza tym ogromna frekwencja na 118-leciu we wrześniu także dobrze wróży.
Zapisane
skp1900
Młotkowy
**
Długość toru:: 87 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #53 : 25 Luty 2019, 00:31:30 »
+1

Pojawiła się nowa strona internetowa ŚKW z aktualnymi informacjami o przejazdach i ofercie turystycznej. Jest też trochę o historii. 
http://kolejka.smigiel.pl/
Zapisane
skp1900
Młotkowy
**
Długość toru:: 87 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #54 : 25 Sierpień 2021, 00:11:14 »
+4

Po dłuższej przerwie ogłoszone zostały daty dwóch przejazdów otwartych:

- 28.08.2021 (sobota) - Festyn strażacki w Robaczynie - kursy na trasie Śmigiel - St. Bojanowo
- 12.09.2021 (niedziela) - Jubileusz 121 lat ŚKW - kursy na trasach Śmigiel - Nowa Wieś i Śmigiel - St. Bojanowo
Zapisane
Łukasz
SGKW
*
Długość toru:: 203 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #55 : 06 Maj 2022, 10:17:20 »
+6

Pojawiły się może jakieś terminy kursowania kolei w 2022 roku? Większość linii rozpoczęła sezon w majówkę, a na stronie FB ani na internetowej brak jakichkolwiek wzmianek o możliwości odbycia wycieczek.
Zapisane
Łukasz
SGKW
*
Długość toru:: 203 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #56 : 14 Lipiec 2022, 19:50:10 »
0

Sam sobie odpowiem - dzisiaj na FB Śmigielska Kolej Wąskotorowa pojawiła się relacja z wizyty drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych i jest wzmianka o przejeździe z Śmigla do Starego Bojanowa. Wobec tego to chyba pierwsza znana w tym roku okazja do przejazdu koleją, ale jedynie dla grupy zorganizowanej.
Zapisane
kemot324
Nowicjusz
*
Długość toru:: 38 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #57 : 16 Sierpień 2022, 00:28:10 »
0

Czy w tym roku ŚKW wyjedzie na szlak w planowym rozkładzie?
Zapisane
Zgroza
Zawiadowca
****
Długość toru:: 403 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #58 : 16 Sierpień 2022, 20:58:17 »
0

Tak, 18 września na jubileusz.
Zapisane
skp1900
Młotkowy
**
Długość toru:: 87 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #59 : 30 Sierpień 2022, 15:30:47 »
0

Ogólnodostępne pociągi pojadą jeszcze 10 września na trasie Śmigiel - Stare Bojanowo, w ramach dożynek w Robaczynie. Rozkład jazdy na załączonym obrazku.


*  (173.91 KB, 1080x1080 - wyświetlony 206 razy.)
Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!