Świat kolejek wąskotorowych SMF
19 Kwiecień 2024, 05:57:54 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Serwer FTP już działa! Szczegóły na forum.
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2 3 ... 7   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Ełk Wąskotorowy, co nowego?  (Przeczytany 234465 razy)
Referee
Młotkowy
**
Długość toru:: 109 m

W terenie W terenie


PawelSzrajber
WWW
« : 24 Styczeń 2012, 21:25:12 »
0

Postanowiłem otworzyć kolejny temat, gdyż poprzedniego tytuł stał się nieadekwatny względem zawartości.

Folder promujący zakończony właśnie projekt z RPO Warmi i Mazury 2007-2013 "Nasze Dziedzictwo - Ełcka Kolej Wąskotorowa":
http://www.elk.pl/attachments/article/402/Nasze%20Dziedzictwo%20E%C5%82cka%20Kolej%20W%C4%85skotorowa.pdf

Mam folder w wercji papierowej i przyznam, że prezentuje się znakomicie.

Moje zdjęcia z ostatniej niedzieli:



















Na ostatnim zdjęciu widać, że na latarniach zamontowano megafony (ala peronowe), jaki jest ich cel> Czyżby zapowiadano przyjazdy i odjazdy pociągów? Raczej nie, zapewne jest to element nagłośnienia na różnie imprezy, które odbywają się na stacji.

Polecam też obejrzenie całej mojej galerii odnośnie EKW, wiele zdjęć jest w miarę nowych, tzn. sprzed kilku miesięcy, (daty po prawej stronie): https://picasaweb.google.com/115273627400651111471/EKWaskotorowyZawadyTworkiLaskiMaETurowo#


Co ciekawe uchowała się drezyniarnia, która w SIWZ odnośnie prac budowalnych miał być wyburzona. Dobrze!

To tyle od mnie. Oglądajcie,  pytajcie.
Zapisane
2xm
Minister
******
Długość toru:: 1560 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #1 : 24 Styczeń 2012, 22:51:22 »
+3

Ta imitacja szachulca na przedostatnim zdjęciu (szczególnie w przypadku tego kloca z tyłu) to jakaś pomyłka, ale poza tym miło patrzeć .
Zapisane

Podejrzewam, że u źródła tej wiadomości kryje się czyjaś kpina, bardziej lubiana w Polsce niż uznanie dla prób postępu (...).
Referee
Młotkowy
**
Długość toru:: 109 m

W terenie W terenie


PawelSzrajber
WWW
« Odpowiedz #2 : 25 Styczeń 2012, 19:01:26 »
+1

Może podobać sie albo nie, ale cieszy, że wyremontowano. Teraz niech pomyślą nad szlakiem, bo tam jest już nie ciekawie.
Zapisane
Dariusz
Minister
******
Długość toru:: 1220 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #3 : 22 Lipiec 2012, 20:45:19 »
+1

Ełcka KW
Bardzo miłe wrażenia ze stacji Ełk. Równo wykoszona trawa. Większość eksponowanego taboru w dobrym stanie malatury.
Nowo zrobione budynki - cieszą oko, niektórych wręcz zachwycają. Budynek stacyjny natomiast jest obiektem ponad 10-letnich batalii o jego przejęcie od PKP. Nadal (i chyba jeszcze długo) bez efektu. Stąd tez jego nieciekawa elewacja mocno odstająca od otoczenia. Tradycyjnie - samorząd nie może inwestować w nie swoją własność, zaś PKP .... Zostały wyremontowane pomieszczenia wewnątrz mieszczące muzeum EKW. O muzeum napisano wiele pozytywnych komentarzy - można je spokojnie potwierdzić.
Ruch prowadzą standardowo Lyd1 (na zamówienie Px48).  W składzie wagony 1Aw i letniaki - w zależności od frekwencji. Na zdjęciach frekwencja w środku tygodnia - jak widać nieźle.
Posiadany przez kolejkę Lxd2 ma niesprawny silnik MAYBACH - uszkodzony jest napęd pompy wtryskowej.
Pociągi kursują na szlaku od Ełku do Sypitek. I na razie to tyle. Szlaki do Zawad i do Turowa za mostem w Sypitkach są mocno zarośnięte i nieprzejezdne. Tak więc raczej nie należy się tu w najbliższym czasie spodziewać imprez na całej trasie (mimo sprawnego parowozu).
Stacja końcowa kursów w Sypitkach dobrze utrzymana i zagospodarowana.
I jeszcze miła i konstruktywna rozmowa z Naczelnikiem - szczerze życzę Mu POWODZENIA !

http://gdario.republika.pl/ pozycja nr 4 Ełcka Kolejka Wąskotorowa - lipiec 2012
Zapisane

Referee
Młotkowy
**
Długość toru:: 109 m

W terenie W terenie


PawelSzrajber
WWW
« Odpowiedz #4 : 23 Lipiec 2012, 22:38:30 »
0

Stacja, oprócz budynku robi wrażenie. Ja jednak mam nadzieję, że włodarze pomyślą teraz o remoncie szlaku.
Zapisane
px48
Zawiadowca
****
Długość toru:: 335 m

W terenie W terenie


Prezes TPKŚ


« Odpowiedz #5 : 23 Lipiec 2012, 22:58:49 »
0

Szkoda też, że ełcka kolejka, jako jedna z ciekawszych taborowo, razem z historią jadą w przeciwnym kierunku... Z jednej strony mamy budynki stylizowane na historyczne, a z drugiej tabor przypominający wszyscy wiemy co. Cudaczne malowanie nie daje większego potoku turystów. Wręcz przeciwnie. Teraz turyści zaczynają doceniać wartość historyczną jaką prezentuje tabor. Z własnego doświadczenia widzę, jaki pozytywny wpływ ma malowanie historyczne. Odkąd w Środzie zielony soczysty wyszedł z obiegu i został zastąpiony oliwkowym na pociągach planowych nastąpił znaczny wzrost turystów zaciekawionych tym tematem...
Zapisane

andrzej2110
Minister
******
Długość toru:: 2693 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #6 : 23 Lipiec 2012, 23:19:13 »
0

A kto jest właścicielem taboru normalnotorowego na stacji??
Zapisane

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym,
ani każdym innym następującym po tym terminie.
Ponadto autor zastrzega sobie pr
Brood.K
Dyrektor
*****
Długość toru:: 793 m

W terenie W terenie


Nic na siłę. Weź większy młotek.


WWW
« Odpowiedz #7 : 24 Lipiec 2012, 07:59:28 »
+3

Darku, tak w ogóle to pozwól że Ci podziękuję od oglądających te zdjęcia,a mieszkających na zachodzie Polski, dla których te wszystkie Płociczna i Ełki są zwyczajnie za daleko, choćby i z uwagi na, jak u mnie, konieczność siedzenia w pracy ( urlop może we wrześniu...)
A cisza była w tych tematach już zbyt długo. Wiadomo było o remoncie Ełku Wąskiego, i o Kp4 na BKL, ale o kolejkach leśnych była cisza, a przez Twoje zdjęcia sporo mi się rozjaśniło w sytuacji.
Generalnie widzę że jest pozytywnie, choć nie sposób nie przyznać px48 racji z tym malowaniem. Ale myślę, że zwyczajnie nie wszystko naraz.
Coś mi się wydaje między wierszami,że w tym MOSiRze ktoś ma pomysł na tę kolejkę... Oby!
Zapisane

Dariusz
Minister
******
Długość toru:: 1220 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #8 : 24 Lipiec 2012, 12:09:25 »
0

Coś mi się wydaje między wierszami,że w tym MOSiRze ktoś ma pomysł na tę kolejkę... Oby!
Rozmowa z Naczelnikiem wskazuje na to, że zdecydowanie tak.
Natomiast karty rozdają przedstawiciele samorządu i to od ich wizji i decyzji zależą kluczowe działania na kolejce. Jeśli więc przykładowo kluczowemu samorządowcowi będą podobać się pasiaste wagony, to niestety takie będą. I klasycznie, jak w każdym samorządzie jest i będzie grupa opozycyjna, która głośno będzie krzyczeć "na co nam to, za pieniądze tu wyrzucone możnaby zrobić x metrów chodnika, y metrów drogi itp". I jeśli to ona  w przyszłej kadencji obejmie władzę, to jest prawdopodobne, że swoje plany zrealizuje.
Przykład ostatniego stanowiska samorządu żnińskiego co do ŻKD jest tu tak naprawdę groźnym, bo może poruszyć lawinę odchodzenia od finansowania kolejek. A czasy idą ciężkie - spowolnienie gospodarcze ogranicza dochody własne samorządów, coraz więcej zadań zleconych bez zabezpieczenia dofinansowania, w perspektywie końca roku trudne decyzje dotyczące zadłużonych szpitali i służby zdrowia, roszczenia oświaty - i wiele innych.

PS
A za chwilę kolejna leśnokolejkowa galeria.
Zapisane

px48
Zawiadowca
****
Długość toru:: 335 m

W terenie W terenie


Prezes TPKŚ


« Odpowiedz #9 : 24 Lipiec 2012, 12:18:44 »
+1

Faktycznie fatalny stan szpitali powiatowych przekłada się na byt albo niebyt kolejek, w przypadku gdy zarządzają nimi powiaty. Samorządy kompletnie nie radzą sobie z prowadzeniem szpitali, nie wspominając o ich finansowaniu. Widziałem takie budżety powiatów, gdzie środki zapisane na ochronę zdrowia stanowią ok 40% całości rocznego budżetu powiatu. Często samorządy zaciągają kredyty na finansowanie działalności lub przekształcenia szpitali w spółki. Praktycznie to może doprowadzić do zamknięcia kolejek. To najlepszy dowód, że polska służba zdrowia wykańcza nie tylko ludzi, ale i przedmioty nieożywione  Smutny
Zapisane

Referee
Młotkowy
**
Długość toru:: 109 m

W terenie W terenie


PawelSzrajber
WWW
« Odpowiedz #10 : 15 Czerwiec 2013, 19:34:18 »
0

Stulecie EKW: 100 lecie Ełckiej Kolei Wąskotorowej
Zapisane
andrzej2110
Minister
******
Długość toru:: 2693 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #11 : 25 Listopad 2013, 16:09:01 »
0

Kolejowe centrum nauki Małe | Duże

Jeśli dobrze widzę to oni chcą przebudować układ torowy i odciąć wąskie tory od normalnych??
Zapisane

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym,
ani każdym innym następującym po tym terminie.
Ponadto autor zastrzega sobie pr
2xm
Minister
******
Długość toru:: 1560 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #12 : 25 Listopad 2013, 18:01:27 »
+1

Nie, chodzi raczej o zaznaczony przeze mnie teren wzdłuż torów stacyjnych (które na koncepcji pokazano mocno schematycznie). Generalnie pomysł bardzo ciekawy (na ile prawdopodobny?), ale wkurza, że nie pokuszono się o próbę zagospodarowania zabytkowej szopy normalnotorowej (w rejestrze zabytków, z tego co pamiętam nieczynna, stan opłakany). To byłby strzał w 10 i chyba ostatnia szansa dla tego obiektu. A tak, zabytkowa parowozownia rozsypie się tuż obok nowoczesnego, przeszklonego budynku poświęconego kolei...

Koncepcja:


*  (119.7 KB, 754x710 - wyświetlony 1103 razy.)
« Ostatnia zmiana: 26 Listopad 2013, 09:59:34 wysłane przez 2xm » Zapisane

Podejrzewam, że u źródła tej wiadomości kryje się czyjaś kpina, bardziej lubiana w Polsce niż uznanie dla prób postępu (...).
ełk
Młotkowy
**
Długość toru:: 91 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #13 : 30 Listopad 2013, 18:14:09 »
0

Chodzi tylko i wyłącznie o ten zaznaczony trawnik. Reszta ewentualnych poprawek nie ma związku z projektem.
Zapisane
ełk
Młotkowy
**
Długość toru:: 91 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #14 : 03 Marzec 2014, 06:40:03 »
0

Od 1 marca 2014 roku Ełcka Kolej Wąskotorowa przeszła w ręce Muzeum Historyczne. A tutaj cytat:
''Na przełomie 2013/2014 roku Muzeum Historyczne w Ełku zakupiło także od PKP lokomotywy parowe typ Ty2 Nr 1285 + tender typ27D47 oraz Ol49 Nr 112613 + tender typ 25D49 oraz tender typ 12C1 Nr 700867''
Zapisane
Referee
Młotkowy
**
Długość toru:: 109 m

W terenie W terenie


PawelSzrajber
WWW
« Odpowiedz #15 : 05 Marzec 2014, 01:01:39 »
0

Trochę więcej na ten temat:

http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/1,48726,15546848,W_Elku_stawiaja_na_rozwoj_kolejki_waskotorowej.html

http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/muzeum-historyczne-w-elku-jest-wlascicielem-waskotorowki/hb6vk#.UxGSSLwi6Pc.facebook

http://www.radio5.com.pl/?id=24&ia=52895

http://elk24.pl/info/muzeum-historyczne-przejelo-elcka-kolej-waskotorowa.13204.html

Zapisane
ełk
Młotkowy
**
Długość toru:: 91 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #16 : 05 Marzec 2014, 16:01:16 »
0

Ciekaw jestem, który czajnik normalnotorowy będzie poddany przecięciu na cele edukacyjne. Mam nadzieję, że Ol49, bo oelek w Ełku jest więcej.
Zapisane
ełk
Młotkowy
**
Długość toru:: 91 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #17 : 31 Marzec 2014, 21:08:42 »
0

Daję linka:

http://www.wspolczesna.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140328/REG30/140329840

  Wielkie pocieszenie po dzisiejszych wydarzeniach wolsztyńskich.
Zapisane
ełk
Młotkowy
**
Długość toru:: 91 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #18 : 27 Kwiecień 2014, 19:34:36 »
+1

Sezon 2014 rozpoczęty poprzez przejazd zamawiany.
26 kwietnia po godzinie 23. wjechałem pociągiem na stację Ełk. Po wyjściu na peron ujrzałem nad parowozownia wąskotorową unoszącą się parę, a nawet poczułem ten zapach mimo odległości.
Jestem ciekaw czy przejazd był 26 czy 27, ale raczej 27 kwietnia.
1 maja o 10.00 odjazd pociągu rozkładowego, ale raczej będzie obsługiwany lokomotywami spalinowymi.
« Ostatnia zmiana: 27 Kwiecień 2014, 19:46:57 wysłane przez ełk » Zapisane
Misza
Młotkowy
**
Długość toru:: 136 m

W terenie W terenie

750 czytam od dawna


« Odpowiedz #19 : 27 Kwiecień 2014, 21:30:03 »
-1

W XXI wieku, czytelnik dowiaduje się o wydarzeniu z relacji naocznego świadka na zupełnie innej stronie, Strona ełckiej kolejki nie donosi rozumiem o fakcie, stad musimy się opierać na relacji przypadkowego uczestnika wydarzeń...
Ehh
Zapisane

Misza
Strony: [1] 2 3 ... 7   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!