Świat kolejek wąskotorowych SMF
28 Luty 2020, 22:13:06 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Profil 750mm.pl na facebooku
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Pytanie o przyszłość kolei  (Przeczytany 21696 razy)
arekmiz
Nowicjusz
*
Długość toru:: 28 m

W terenie W terenie

« : 08 Październik 2012, 07:22:38 »
0

TAkie pytanie mi się nasuwa po tym, jak obejrzałem w TV reportaż, że wojsko sprzedaje wszystkie tereny na Helu. Powiedział też o tym przewodnik na takim kutrze, którym płynąłem na krótką wycieczkę po Zatoce.

Co się stanie z torami kolejki wąskotorowej a dokładnie z całą siecią? Wojsko zanim sprzeda tereny rozbierze ją? Zostawią na pastwę złomiarzom? A może komuś przekażą - komuś kto ma już jakieś doświadczenie?

pozdrawiam
ArekMiz
Leśny Dziadek
Dyrektor
Długość toru:: 904 m

W terenie W terenie

http://www.strzelnicahistoryczna.pl

« Odpowiedz #1 : 08 Październik 2012, 19:44:27 »
0

Pójdą utartym szlakiem - ogłoszą przetarg na złom użytkowy. Rzeczywistość skrzeczy - 80% sieci leży w rejonach które są poza  obszarem zainteresowania masowego turysty (prowadzą do lasu, do obiektów, które po wycofaniu wojska zamienią się w ruiny), a tylko taki pozwoli utrzymać kolejkę w dobrej kondycji. Na tzw "samorząd" nie ma co liczyć - zaangażowany w Helu, nie poza nim.
Sukcesem będzie "wydarcie" linii do portu wojennego - to miałoby sens.

arekmiz
Nowicjusz
*

W terenie W terenie

« Odpowiedz #2 : 09 Październik 2012, 06:54:36 »
0

Czyli klasycznie - polska rzeczywistość. Może zatem warto udokumentować dla przyszłych pokoleń istniejącą sieć kolejki. Np zrobić jakiś przejazd po całej sieci i nakręcić film albo dwa (do przodu i do tyłu). Chętnie wziąłbym w takim przedsięwzięciu udział - jako filmujący (mam 2 kamery)...

pozdrawiam
ArekMiz
Leśny Dziadek
Dyrektor

W terenie W terenie

« Odpowiedz #3 : 09 Październik 2012, 08:38:23 »
+1

Coś tam już jest

hel2 Małe | Duże

I inne z mojego kanału, oraz znane już:

http://youtu.be/kee7f0mQzhE

W 2013 stawiamy lokomotywkę między chemicznymi a "trójką", czyli uzyskujemy (teoretyczny) dostęp do całości wojskowych torów. Z pewnością będziemy prosili o możliwość przejazdu naszym taborem po całej sieci. Dam znać, o ile impreza się odbędzie, będzie ogólnodostępna, i z pewnością po ludzkich kosztach, a nie jak rok temu "po niemieckiej cenie"

A czy polska rzeczywistość? No nie wiem, po prostu ekonomia. Może "gdzieś tam" leżałyby tory i służyły do okazjonalnych przejazdów, może.

Ptr
Minister
Długość toru:: 1081 m

W terenie W terenie

FPKW

kolejka
« Odpowiedz #4 : 09 Październik 2012, 12:42:05 »
+3

A czy możliwy jest wpis do rejestru zabytków całości sieci lub jej najstarszych/najważniejszych części?

To jest przekaz.
Leśny Dziadek
Dyrektor

W terenie W terenie

« Odpowiedz #5 : 09 Październik 2012, 18:44:41 »
0

Pomysł zacny, sądzę, że nie byłoby problemów z wpisem przynajmniej przedwojennej części sieci. Zakonserwowałoby to stan istniejący na jakieś dalsze 20-30 lat. Kradzieże na Helu są umiarkowane, więc sieć powoli utleniałaby się i gniła (a że większość na betonowych podkładach, to gniłaby powoli i statecznie).
Ale w tym miejscu pałeczkę w dyskusji powinien przejąć Arczi, jako Helanin zaznajomiony z realiami, i co najważniejsze siedzący w tym temacie od lat. Ja to jak wiecie taki wakacyjno - biznesowy na Helu jestem bardziej.

Karol
Zawiadowca
Długość toru:: 357 m

W terenie W terenie

Gdiniô

« Odpowiedz #6 : 09 Październik 2012, 19:04:07 »
0

Wojsko wycofuje się całkowicie czy też port zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zostaje? Kolejka od portu (który przecież jest tuż obok miasta) do muzeum, albo nawet jak w starym pomyśle PTMKŻ po odbudowie toru na plażę na pewno byłaby atrakcją.

.
Leśny Dziadek
Dyrektor

W terenie W terenie

« Odpowiedz #7 : 09 Październik 2012, 19:42:15 »
+1

Wojsko jest jak burza na horyzoncie - grzmi, błyska, zapowiada się niezła ulewa. I albo się rozejdzie po kościach, albo jak nie pi...tolnie znienacka!! Czyli diabli ich wiedzą. Portu na razie nie oddają, i chyba długo potrzymają, zaobserwowano inwestycje - na oddanie by chyba nie robili (choć kto wie - przecież to wojsko, logiki nie uświadczysz).

Linia port - muzeum to marzenie (w dodatku gotowe!).

arekmiz
Nowicjusz
*

W terenie W terenie

« Odpowiedz #8 : 09 Październik 2012, 20:57:40 »
0

W 2013 stawiamy lokomotywkę między chemicznymi a "trójką", czyli uzyskujemy (teoretyczny) dostęp do całości wojskowych torów. Z pewnością będziemy prosili o możliwość przejazdu naszym taborem po całej sieci. Dam znać, o ile impreza się odbędzie, będzie ogólnodostępna, i z pewnością po ludzkich kosztach, a nie jak rok temu "po niemieckiej cenie"

OK. Czekam zatem na info o takiej imprezie. Mam wewnętrzną potrzebę, by uwiecznić na filmie całą helską sieć wąskotorową... No powiedzmy, nie tylko wewnętrzną. W MSTS fajnie na Helu wyglądały by wąskie tory...

pozdrawiam
ArekMiz
TW Kolejofil
Młotkowy
**
Długość toru:: 133 m

W terenie W terenie

tomasz.wcislik
« Odpowiedz #9 : 24 Listopad 2012, 00:25:34 »
0

TAkie pytanie mi się nasuwa po tym, jak obejrzałem w TV reportaż, że wojsko sprzedaje wszystkie tereny na Helu. Powiedział też o tym przewodnik na takim kutrze, którym płynąłem na krótką wycieczkę po Zatoce
Pewnie reGDAKtor coś jak zwykle poprzekręcał, a przewodnik słyszał, że "coś tam sprzedają". Rzeczywiście jak do tej pory przewidziano kilka nieruchomości na Helu do sprzedaży, ale ZTCW z dala od obecnie istniejących torów kolejki. Na pewno chcą sprzedać teren przyległy do stacji Hel, z częścią torów. Chyba że na 2013 coś jeszcze do zbycia szykują.

Czyli diabli ich wiedzą. Portu na razie nie oddają, i chyba długo potrzymają, [...]
Wystarczy się zapisać do newslettera na stronie AMW - jak będą chcieli cokolwiek sprzedać, napiszą  Ewentualnie można przejrzeć, co już sprzedali/oddali, a co większe oferty nawet w katalog grupują 

Inż. bud. kol. --> Student mgr. PWr
W budowie rower szynowy v2.0
arekmiz
Nowicjusz
*

W terenie W terenie

« Odpowiedz #10 : 11 Kwiecień 2013, 07:37:48 »
0

No i co tam słychać w temacie "przejażdżki po całej sieci"? Wiosna przyszła, śniegi stopniały, a i coś mnie korci, żeby nad morze się wybrać...

pozdrawiam
ArekMiz
Leśny Dziadek
Dyrektor

W terenie W terenie

« Odpowiedz #11 : 11 Kwiecień 2013, 10:29:07 »
0

Odpowiem niestety krótko - w obecnej sytuacji (decydenci w Gdyni), nie ma możliwości. Póki co, za parę dni dotrze do nas (na chemiczne) tabor przekazany przez wojsko, i tu temat ruchu po wojskowej części się na razie zamyka.

Czarek
Nowicjusz
*
Długość toru:: 31 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #12 : 11 Kwiecień 2013, 23:05:43 »
0

jak dotrze?Panowie zieloni rozjazd skręcą spowrotem co rozpierdzielili odcinając Was od szlaku?
Arczi
Zawiadowca
Długość toru:: 396 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #13 : 11 Kwiecień 2013, 23:10:50 »
0

A kiedy byliśmy odcięci od szlaku?
Czarek
Nowicjusz
*

W terenie W terenie

« Odpowiedz #14 : 11 Kwiecień 2013, 23:40:05 »
0

w lipcu 2012, wykręcony mechanizm umożliwiający przełożenie zwrotnicy tam koło drogi gdzie odchodzi tor od głównego szlaku na chemiczne, tor ustawiony na stałe "na wprost",tzn.zwrotnica niby jest ale zero "akcesoriów"w stylu wajchy i mechanizmu, wszystko zasypane na gładko, wyglądało że niedawno było to zrobione bo biały piaseczek sie poniewierał wkoło zwrotnicy...jak jest teraz nie wiem, bardzo ubolewm nad tym że tylko raz w roku Hel i jego wąskotorówkę odwiedzam i wędruję torami...
Arczi
Zawiadowca

W terenie W terenie

« Odpowiedz #15 : 11 Kwiecień 2013, 23:47:23 »
0

Mechanizm został skradziony. Ustawienie i zablokowanie toru na wprost było podyktowane możliwością bezpiecznego przejazdu na strefę 3 wojskowych składów. Zwrotnica została naprawiona we wrześniu. Co prawda znowu jest uszkodzona ale w najbliższym czasie ponownie zostanie naprawiona.
Czarek
Nowicjusz
*

W terenie W terenie

« Odpowiedz #16 : 11 Kwiecień 2013, 23:56:21 »
0

a no to ekstra:)bo już myślałem że to marynarka Was izoluje od siebie żeby coś im na ich tory nie wjechało,a to złomiarze ehs...Polska to taki kraj że nawet jak coś przyspawane to wywloką i "przydasie":)ps. co nowego przyjedzie dla MOW?kiedy ruszacie z pracami torowymi między chemicznymi i burzeniem murów?, po zdarciu starych podkładów spomiędzy bunkrów sugreuję przelecieć z pikawką teren pod torem bezpośrednio-to chyba jedyny nie przekopany skrawek chemicznych...a nuż coś jest? zszedł śnieg na Helu już?
Arczi
Zawiadowca

W terenie W terenie

« Odpowiedz #17 : 12 Kwiecień 2013, 00:19:21 »
0

Wydaje mi się ze to nie zrobili poszukiwacze złomu, ale miłośnicy kolejowych zabawek. Prace torowe najwcześniej w połowie maja, jest to spowodowane  opóźnieniem w pozyskaniu nowych szyn i podkładów kolejowych. Śniegu jest w bardzo szczątkowych ilościach.
Bogdan_KRK
Zawiadowca
Długość toru:: 435 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #18 : 12 Kwiecień 2013, 00:29:43 »
-2

Witam. Kolega @Czarek,myli pewne sprawy.Oj jak się nie było w wojsku,to się nie wie. Co? Obronność III RP,Muzeum Obrony Wybrzeża,a Kolejka,To są trzy różne sprawy. A tak na marginesie... Czy kol @Czarek nie jest następną ofiarą manipulacji: "pismaków i mikrofonotrzymiarzy)"   Pozdrawiam. Bogdan

"Mędrzec ciągle się uczy, głupiec już wie wszystko"
Arczi
Zawiadowca

W terenie W terenie

« Odpowiedz #19 : 12 Kwiecień 2013, 00:36:32 »
0

Obronność III RP,Muzeum Obrony Wybrzeża,a Kolejka,To są trzy różne sprawy.

Nie rozumiem odrobinę Twojego postu. Możesz Swoja myśl bardziej rozwinąć?
Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!