Niektórzy nigdy nie nauczą się aby wklejać treści, a nie tylko linkować. No cóż, lenistwo tkwi w Narodzie bardziej niż cokolwiek innego.
TVP3 Kielce
donosi:
Z łąki do pieca. Siano z Ponidzia posłuży do produkcji opału dla ubogich mieszkańców Jędrzejowa Tony siana, które co roku są ścinane nad Nidą, posłużą w przyszłości jako surowiec do produkcji ekologicznego peletu. Ten z kolei trafi do pieców najuboższych mieszkańców Jędrzejowa. To wspólny projekt samorządu i władz Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.Ponidzie – enklawa dla setek gatunków zwierząt i roślin. Występująca tu bioróżnorodność sprawia, że ten obszar jest wyjątkowy w skali kraju. By wyjątkowym pozostał, co roku Świętokrzyskie i Nadnidziańskie Parki Krajobrazowe koszą tutejsze łąki i pastwiska. – Jest to konieczne, ponieważ mamy tu 170 gatunków ptaków, różnych – od skowronka po żurawia. I te ostanie przy wyprowadzeniu lęgu muszą mieć obszar otwarty – tłumaczy Dariusz Wiech z Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.
Część skoszonych traw, trzcin i gałęzi z ponad 100 hektarów terenu przekazywana była dotychczas dla owiec i koników polskich. Teraz bele siana z Ponidzia znajdą prawdopodobnie nowe ekologiczne zastosowanie – mają trafić Jędrzejowa i tam zostać przerobione i wykorzystane jako niskoemisyjne źródło energii.
Do Jędrzejowa siano ma być transportowane kolejką wąskotorową. Następnie przetwarzane będzie na pelet. Zakład do jego produkcji – na terenie należącym do Kolejki Wąskotorowej – ma zbudować gmina. – Zakład musi mieć znaczny obszar. Tam ma być zakład produkcyjny, ale też musi być część produkcyjna do przechowywania tej biomasy – tłumaczy Rafał Wiśniewski, kier. kolejki wąskotorowej w Jędrzejowie.
Gmina na budowę zakładu chce pozyskać środki z Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wniosek o dotację w wysokości 4,5 miliona złotych został już złożony. Ale produkcja peletu, to dopiero początek. – W ramach projektu już po nasze stronie byłoby pozyskanie środków na termomodernizacje lokali komunalnych – zarówno socjalnych, jak i mieszkalnych, również w budynkach jednorodzinnych, które dzisiaj są źródłem niskiej emisji – wyjaśnia Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa.
Termomodernizacja miałaby dotyczyć ponad 150 lokali w centrum miasta. W planach wymiana pieców z węglowych na te do palenia peletem. Koszt takiej termomodernizacji szacowny jest na około 12 milionów złotych. – Jako gmina mamy obowiązek – kupujemy ten opał dla osób, które tego potrzebują i w tym przypadku nie musielibyśmy wydatkować środków, tylko zapewnilibyśmy ten opał z własnego zakładu – dodaje Marcin Piszczek.
Wyprodukowany opał miałby również posłużyć do ogrzania hal oraz pomieszczeń biurowych kolejki wąskotorowej.
Urszula Degejda