Świat kolejek wąskotorowych SMF
23 Kwiecień 2024, 07:29:39 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Serwer FTP już działa! Szczegóły na forum.
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Aktualny stan "Zagożdżona" w Pionkach. Obraz nędzy i rozpaczy.  (Przeczytany 12360 razy)
klon200
Zawiadowca
****
Długość toru:: 486 m

W terenie W terenie


WWW
« : 15 Październik 2017, 19:15:04 »
+3

Na FB w grupie Wąskotorowcy  pojawiły się aktualne zdjęcia z Pionek.

Autor zdjęć: ‎Adam Adimierski‎



























źródło: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10212379226294825&set=pcb.1475536799181172&type=3
« Ostatnia zmiana: 15 Październik 2017, 19:39:34 wysłane przez kalito » Zapisane
Piottr_tt
Minister
******
Długość toru:: 1976 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #1 : 16 Październik 2017, 09:16:54 »
0

Patrząc na te zdjęcia, gdybym miał pominąć wszystkie wyrazy nieprzyzwoite, to nie mam nic do powiedzenia....
Zapisane

Pozdrawiam, Piottr
Nowa galeria foto -  http://wedrownosc.flog.pl
Jsz
Zawiadowca
****
Długość toru:: 402 m

W terenie W terenie



Jakub Szadkowski
« Odpowiedz #2 : 17 Październik 2017, 00:10:58 »
+3

Patrząc na te zdjęcia, gdybym miał pominąć wszystkie wyrazy nieprzyzwoite, to nie mam nic do powiedzenia....
Popieram,tyle pracy wielu ludzi poszło w pi...

Zapisane

Jakub Szadkowski
Paweł Niemczuk
Administrator
*****
Długość toru:: 1840 m

W terenie W terenie



WWW
« Odpowiedz #3 : 24 Październik 2017, 13:11:34 »
+5

Jak sobie przypomnę dawniejsze dyskusje na temat tego, co się w Pionkach działo, wypowiedzi tego i owego, to myślę, że nie jeden zasuwa teraz zmienić majty bo się mokry sen spełnił. Nie ma żadnej pizzerii, nie ma ławeczek, posianej trawki i uroczych skalniaków założonych na starym żelastwie.  Nie ma żadnej herezji, bezczeszczenia świętej kolei. Jest zupełnie ortodoksyjna ruina, rozwalone ręką troglodyty - złomiarza wnętrza, resztki nie wyrwanych jeszcze szyn. Och, jaka klasyczna ruina, jak ślicznie! Jak pięknie! A szczęścia dopełnia fakt, że bliźniemu nie wyszło, że szlag trafił pracę jego i jego rodziny,
Zapisane
PiotrS
Mechanik
***
Długość toru:: 234 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #4 : 25 Październik 2017, 22:56:01 »
+1

Moje osobiste odczucia z pobytu w Pionkach były akurat pełne optymizmu. Pionki odwiedziłem raz, w sierpniu 2006 r. i byłem tym miejscem oczarowany.
Skansen charakteryzowała właściwie już bogata i wciąż powiększająca się kolekcja bądź co bądź unikatowego taboru na tor 600 mm, świetnie zaaranżowana i korzystanie wyeksponowana ekspozycja , otwartość na turystów, fachowa obsługa. Atutem była także lokalizacja na uboczu pod lasem ale w miejscu dostępnym. Fakt, że placówka funkcjonowała w budynku dawnej parowozowni o dosyć klasycznej i malowniczej architekturze też miało  znaczenie. Duże uznanie wzbudzała ilość pracy włożonej w rewitalizację miejsca i wciąż niezaspokojone ambicje animatorów przedsięwzięcia.
Zadzwoniłem, umówiłem się i przyjechałem. Na miejscu kolega związany ze Skansenem poświęcił mi sporo czasu wnikliwie opisując zgromadzony tabor, infrastrukturę i historię kolei leśnej w Puszczy Kozienickiej.  Później ekipę z Pionek spotykałem tu i tam  np. w Starachowicach, gdzie bywałem wówczas często. W następnych latach dowiadywałem się o planach odbudowy szlaku i w końcu o pomyślnych uzgodnieniach z Nadleśnictwem.
Dopiero pewnego razu w Rogowie usłyszałem, że w Pionkach na miejscu iżby tradycji funkcjonuje już pizzeria i że jest ciężko. To bardzo zmartwiło ale dobijająca była informacja, która pojawiła się wkrótce i nagle, że Skansen nie funkcjonuje. Nie znałem okoliczności. Aż trudno było w to uwierzyć.
Zapisane

PiotrS
Paweł Niemczuk
Administrator
*****
Długość toru:: 1840 m

W terenie W terenie



WWW
« Odpowiedz #5 : 25 Listopad 2017, 02:19:10 »
+5

Pizzeria, czy nie pizzeria. Ale zrobione ładnie i z dbałością o szczegóły, w tym kolejowe. Pod wiata na grilla za pojemniki na drewno robiły dwie koleby. Ot, można by je postawić na ziemi albo na cegłach - przecież nigdzie nie pojadą. Ale nie - to byłoby zbyt proste i nieeleganckie. Pod każdą z tych koleb był położony kawałek toru i kilka podkładów!
Leżały jakieś kupy złomu. Najwyraźniej nie było koncepcji, co z nimi zrobić. Zostawiono je tak, żeby straszyły? Nie! Wala, gospodyni, zrobiła z nich superanckie technoskalniaki! I tym samym kupy złomu przestały być kupami złomu - stały się na prawdę ciekawymi, a i ładnymi, instalacjami.
Wzajemne relacje Fundacja - gospodarz Pionek nie były i nie są mi jakoś szczególnie znane. Bardziej znane są mi relacje gospodarz Pionek - Lasy Państwowe. A to był paragraf 22  (z racji tego, że SGKW było operatorem SKW przez dwa lata, byłem w Pionkach kilka razy, nawet ekipa SGKW tam nocowała), zderzenie z urzędniczym niedasizmem. Pomysł odbudowy kolei poległ ze względu na to. Ale zrobiono to, co zrobić się dało - estetycznie zagospodarowano teren, wyeksponowano i zagospodarowano tabor. Zadbano nawet o takie szczegóły, jak głośnik, taki typowy peronowy, przez który powiadamiano klientów, że pizza gotowa do odbioru. Co więcej - nawet był typowo peronowy dżingiel. Ewidentnie ówczesny gospodarz robił, co mógł. I robił to z poszanowaniem kolejowego klimatu i poczuciem estetyki.
No ale - Lasy Państwowe oczekiwały nierealnych pieniędzy, rzesza "sympatyków" zasypała hejtem. I mamy, co mamy. Ciśnie mi się na usta kilka niecenzuralnych słów.
Zapisane
Kucyk
Minister
******
Długość toru:: 4304 m

W terenie W terenie


Bimbrownik wąskotorowy


« Odpowiedz #6 : 25 Listopad 2017, 08:33:40 »
0

Tam jeszcze w procesie likwidacji grała niebagatelną rolę polityka, która jak wiadomo jest bardzo destrukcyjna - pamiętacie słynne podziały na tych co stoją tam, gdzie my teraz stoimy i tyc, co są tam gdzie stało ZOMO?
Dobrze by było jakby ktoś kto znał temat dogłębnie trochę napisał o tej historii, bo mówię: to, co się później słyszało wśród miłośników, przypominało legendy miejskie o krwiożerczej Ukraince, chytrym Szwedzie i Mikolach Wyklętych którzy przelewali kraulinę za tory nasze i wasze, a bezduszny syndykat włoskiej pizzy zmiótł ich i ich skansen.
Zapisane

Żadna namiętność nie odziera umysłu równie skutecznie ze wszystkich władz działania i myślenia, co strach.
(Edmund Burke)
E583.002
Dyrektor
*****
Długość toru:: 541 m

W terenie W terenie

M-sta tr. elektr.


« Odpowiedz #7 : 28 Listopad 2017, 07:04:11 »
+2

Cytat: PiotrS
Na miejscu kolega związany ze Skansenem poświęcił mi sporo czasu wnikliwie opisując zgromadzony tabor, infrastrukturę i historię kolei leśnej w Puszczy Kozienickiej.

To zapewne byłem ja

P.S Janusz, znając twój monopol na prawdy objawione, nie sadze żeby ktoś chciał się tu wypowiadać
Zapisane

Nazywam się Roman i od 35 lat naprawiam pralkę
Kucyk
Minister
******
Długość toru:: 4304 m

W terenie W terenie


Bimbrownik wąskotorowy


« Odpowiedz #8 : 28 Listopad 2017, 07:47:51 »
0

A szkoda - bo jednak co prawda, to prawda - choć jak widać w np. kwestii gen. Błasika, wersje prawdy są biegunowo różne w zależności po której stronie barykady się stoi.

Dawno temu słyszałem od osoby, której niestety nie mogę sobie przypomnieć - stąd apel, pozbawianą miłośniczych emocji i bardzo logiczną opowieść o powiązaniu lokalnej władzy i Twórcy skansenu, o wyborach samorządowych które, niczym na kolejce w Krośnicach, wywróciły do góry podtorzem kiełkujący plon niczym skiba pługa, wreszcie o tym że w pewnym momencie zgasł hobbystyczny zapał a zastąpiła go nuda, bo od lat nic się nie działo, bo dziać się nie mogło. Historia ta o tyle zapadła mi w pamięci że była pozbawiona głoszonej wszem i wobec popularnej "prawdy objawionej" zrzucającej całkowitą winę na jedną osobę.
Zapisane

Żadna namiętność nie odziera umysłu równie skutecznie ze wszystkich władz działania i myślenia, co strach.
(Edmund Burke)
Jsz
Zawiadowca
****
Długość toru:: 402 m

W terenie W terenie



Jakub Szadkowski
« Odpowiedz #9 : 07 Grudzień 2017, 00:16:20 »
0

Myślę że temat skansenu w Pionkach powinien zostać raz na zawsze zamknięty.Minęło siedem lat,dawni wolontariusze zajęli się nowymi tematami i rozdrapywanie starych ran nie ma sensu.Ja w swojej pamięci chcę zachować obraz skansenu w pełni rozkwitu.
Zapisane

Jakub Szadkowski
Paweł Niemczuk
Administrator
*****
Długość toru:: 1840 m

W terenie W terenie



WWW
« Odpowiedz #10 : 08 Grudzień 2017, 15:53:27 »
+3

Propozycja Przedmówcy wydaje mi się słuszna. Co miało być powiedziane - zostało. Nic więcej tutaj, przynajmniej publicznie, raczej nikt nie ma. Było, minęło. Amen. Temat zamykam.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!