Świat kolejek wąskotorowych SMF
19 Kwiecień 2024, 00:18:44 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Serwer FTP już działa! Szczegóły na forum.
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Mapa kolejek helskich  (Przeczytany 30845 razy)
Cordylus
Zawiadowca
****
Długość toru:: 331 m

W terenie W terenie



« : 06 Październik 2014, 20:56:52 »
0

Czy jest jakiś dobry plan obecnej sieci wąskotorówek na Helu?

Ten rozrys na OpenStreetMap zbyt dokładny nie jest:
http://www.openstreetmap.org/#map=16/54.6264/18.8008
Zapisane
Marcin117
Minister
******
Długość toru:: 1019 m

W terenie W terenie


Student - Drezyniarz


WWW
« Odpowiedz #1 : 06 Październik 2014, 22:47:35 »
0

Spróbuj tu: http://750mm.pl/index.php?topic=1011.msg10065#msg10065
http://750mm.pl/index.php?topic=1011.msg10109#msg10109
Zapisane

Cordylus
Zawiadowca
****
Długość toru:: 331 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #2 : 07 Październik 2014, 00:50:43 »
0

Zmapowałem Na Osm nieco tych helskich kolejek, ale było to trudne z racji na niskiej jakości zdjęcia.

Wiele bym dał za możliwość skorzystania w JOSM ze zdjęć Google Maps. Znacie na to sposób?
Zapisane
emibe
Administrator
*****
Długość toru:: 1053 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #3 : 07 Październik 2014, 01:26:45 »
0

Dosłownie 3 dni temu narysowałem B2 (MOW) i ogrodziłem żeby to jakoś wyglądało, bo w ogóle nie wiadomo było o co chodzi. Możesz skopiować obiekt na B1 i B3. Możemy podziałać w OSM (przy czym ja napewno nie systematycznie).
Dziadygi specjalnie rozmyli teren między linią kolejową a drogą w Geoportalu.
Korzystasz z wtyczki PicLayer w OSM? Gdzieś na kompie mam aktualniejszą (ale nie aktualną) mapę niż te do których linki wrzucił Marcin117. Można skalibrować i jazda...
Zapisane
Cordylus
Zawiadowca
****
Długość toru:: 331 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #4 : 07 Październik 2014, 14:50:53 »
0

PicLayer mam. Mapka się jak najbardziej przyda.
Dobrze by było w końcu jakoś porządnie zmapować te kolejki. A na Google Maps na pewno nie ma jakiegoś sposobu? Wiem że kiedyś były, ale większość zeszła do podziemia.
Zapisane
emibe
Administrator
*****
Długość toru:: 1053 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #5 : 07 Październik 2014, 16:17:35 »
0

Licencja Googla nie pozwala na takie wykorzystywanie ich map. A na OSM nie chcą mieć kwasów, mimo sytuacji "kto by się tam interesował takim nieistotnym drobiazgiem".
Zapisane
aronek
Zawiadowca
****
Długość toru:: 310 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #6 : 07 Październik 2014, 16:52:34 »
0

Licencja Googla nie pozwala na takie wykorzystywanie ich map. A na OSM nie chcą mieć kwasów, mimo sytuacji "kto by się tam interesował takim nieistotnym drobiazgiem".
Napisałeś takim szyfrem, że mimo wielkich chęci nie wiem o co chodzi.
Że niby nie można na OSM nanieść dodatkowej warstwy z przebiegiem kolejki?
Bo trochę tak to odbieram.
Jest jeszcze projekt UMP działający (chyba) na podobnych zasadach co OSM, gdzie możesz przekazać ślady, ścieżki z przebiegiem torów i zostaną (być może) naniesione.
ja ze swojej strony przekazywałem materiały, z zapisu dróg z GPSa, których na mapach nie było i kolejne aktualizacje były bogatsze o dane które przekazałem.
Podobnie można postąpić z torami. Możesz narysować ścieżkę w darmowej aplikacji do urządzeń garmina BaseCamp, co oczywiście jest trudne w momencie kiedy nie masz warstwy na której rysujesz.
Możesz też spróbować narysować w google earth i wyeksportować do do formatu xml. to chyba kml jest dla googla rozszerzenie.
A można pójść najprostszą, a równocześnie najtrudniejszą metodą czyli w teren z GPSem. Ustawić żeby ślad rejestrował, co 5 metrów i powinno otrzymać się dosyć dokładny przebieg torów w miejscach dostępnych. Miejsca niedostępne (są takie?) można również odtworzyć bo będąc w terenie można zapisać punktu w miejscach odchodzenia bocznic, a następnie już w basecamp dorysować, widząc w którym miejscu powinien być.
trochę roboty jest, ale dałoby to najdokładniejszy plan torów, jaki można szybko i łatwo otrzymać.
Zapisane
emibe
Administrator
*****
Długość toru:: 1053 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #7 : 08 Październik 2014, 11:38:03 »
0

Przecież nie napisałem, że nie można wprowadzać swoich danych. Piszę o wykorzystaniu zdjęć lotniczych z Google Maps (za które zapłacili) do przerysowania na innych mapach. Mówi o tym punkt 2 warunków.
Co do wrzucania swoich tracków - jak najbardziej zgoda. Można eksportować do edytora OSM i rysować.
Zapisane
MarekR
Czytelnik

Długość toru:: 1 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #8 : 16 Listopad 2016, 11:30:57 »
+5

Mapa kolejek wojskowych na półwyspie helskim:

http://wwii.germandocsinrussia.org/pages/72812/map

pozdr

Zapisane
ksiezyc_nad_gieesem
Gość
« Odpowiedz #9 : 12 Sierpień 2017, 00:45:51 »
+4

Znaczy się taka mapa powstała była. Koncepcja i merytoryka to zasługa Arcziego. Resztę załatwiłem osobiście.
Mapa obejmuje cały półwysep. Z tego co Arczi ustalił to na półwyspie było około w najlepszych czasach około 45 km linii wąskotorowych.
Do wybuchu II wojny światowej wybudowano około 38 km linii, w czasie wojny około 7 km. Później stopniowo sieć się kurczyła do obecnych około 17 km linii. Dodatkowo na mapie oznaczono prawie 200 różnych obiektów (głównie militarnych ale nie tylko). Lokalizacja tych obiektów umożliwia zrozumienie dlaczego tak a nie inaczej kształtowała się sieć helskich kolei wąskotorowych.
Na chwilę obecną mapa powstanie w jednym egzemplarzu (format 10x2 m) i zawiśnie na ścianie w Muzeum Kolei Helskich.
Przewidywana jest również wersja papierowa ale czy powstanie takowa jest uzależnione od ilości ewentualnych chętnych.
Ewentualny mikry nakład będzie generował duży koszt jednostkowy drukowanej mapy więc jestem sceptycznie nastawiony do całego przedsięwzięcia.

Bądźcie zdrowi.

Jarek
Zapisane
arekmiz
Nowicjusz
*
Długość toru:: 39 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #10 : 27 Maj 2021, 07:30:14 »
0

Odgrzeję temet. I co z tą mapą? Będąc niedawno w okolicach zawitaliśmy także do Helu. Jadąc rowerami odkryliśmy, że można przejechać przez port wojenny. Znaczy kiedyś w Helu ul. Sikorskiego kończyła się na bramie do portu wojennego i dalej był teren zamknięty. Jednak obecnie można ul. Sikorskiego dojechać na jej koniec przy oczyszczalni ścieków, co też uczyniliśmy. Nie dojeżdżając do oczyszczalni skręciliśmy w prawo, w drogę z płyt betonowych, którą dojechaliśmy do ścieżki rowerowej przy DK 216. Drugiego dnia zaś pojechaliśmy do Helu pociągiem a wracaliśmy pieszo. Początkowo tak jak rowerem, Sikorskiego i drogą z płyt, ale skręciliśmy w lewo w kierunku WDW Kormoran. Tam droga się kończy na parkingu. Pytaliśmy gościa co tam pilnował, czy da się jakoś dojść do DK 216 ale to jakiś ruski był i nie wiedział. Więc poszliśmy wzdłuż toru kolejki. Minęliśmy 2 odgałęzienia w lewo (*), potem mijankę i dotarliśmy do DK 216. Tak się skończyło zwiedzanie wąskotorówki.

PS. Czy da się pójść po torach - zwłaszcza tych 2 odgałęzieniach w lewo (*), żeby nagrać ślad GPS? Wybrałbym się tam i pochodził po torach, gdzie będzie można dojść... I drugie pytanie: czy można jakoś oficjalnie wejść na pozostały teren portu wojennego, żeby tam obejrzeć układ torów wąskotorówki?
Zapisane

pozdrawiam
ArekMiz
ksiezyc_nad_gieesem
Gość
« Odpowiedz #11 : 27 Maj 2021, 23:13:00 »
+4

Dzień dobry,
https://helmuzeum.pl/pl/wydawnictwa/mapy
Pierwsza pozycja.

Bądźcie zdrowi.

Jarek
Zapisane
Jacek Fink-Finowicki
Młotkowy
**
Długość toru:: 59 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #12 : 01 Czerwiec 2021, 05:13:42 »
0


Ja tylko dodam, że to jedna z najlepszych map jakie mam w domu - polecam każdemu
Zapisane
arekmiz
Nowicjusz
*
Długość toru:: 39 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #13 : 01 Czerwiec 2021, 20:01:14 »
0

Wysłałem "pustego maila" 2 razy i zero odpowiedzi...
Zapisane

pozdrawiam
ArekMiz
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!