Świat kolejek wąskotorowych SMF
20 Kwiecień 2024, 08:35:28 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Serwer FTP już działa! Szczegóły na forum.
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Grabowo - Różan - Maków (?)  (Przeczytany 10034 razy)
Gagarin323
Nowicjusz
*
Długość toru:: 29 m

W terenie W terenie



WWW
« : 23 Marzec 2015, 21:25:15 »
+1

Jakiś czas temu natknąłem się na dwie mapki z 1919 i 1939 roku. O ile wierzyć w wiarygodność tych map to wynika z nich że wzdłuż dróg kołowych na odcinku Maków - Różan - Ostrołęka (Grabowo) znajdowała się wąskotorówka. Czy znane są komuś szczegóły dotyczące tego tematu? Może jest to pozostałość z czasów "Bitwy pod Przasnyszem", kiedy to pobudowano tymczasowe wąskotorówki np. wzdłuż drogi Wyszków - Pułtusk, Pułtusk - Maków czy też Różan - Pasieki (fragment wyciągniętego toru z Różana widać na mapie z 1939)?


* 1939.jpg (374.77 KB, 800x641 - wyświetlony 1147 razy.)

* 1919.jpg (354.85 KB, 609x540 - wyświetlony 1133 razy.)
Zapisane

/
2xm
Minister
******
Długość toru:: 1560 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #1 : 24 Marzec 2015, 15:48:29 »
+1

Obecność tych odcinków na mapie wydanej w 1939 roku jest faktycznie dziwna. Wygląda to po prostu na błąd. Zapewne związany z tym, że mamy do czynienia ze wznowionymi starymi mapami austriackimi (KuK Generalkarte von Mitteleuropa) - na tej jest zresztą data 24 VI 32. Istnienie w czasie I wojny połączenia Różan - Grabowo potwierdzają natomiast również inne mapy:
Koniec 1916 r.


Sierpeń 1917 r. - bez odcinka Różan - Pasieki. Może to wskazywać, że po uzyskaniu połączenia ze stacją styczną w Grabowie (i kolejką myszyniecką) rozebrano linię do stacji w Pasiekach.


Obie stąd: Forum WMTMK Olsztyn - Historia ostrołęckiej infrastruktury kolejowej

Według map i innych kwitów po I wojnie pozostał jedynie odcinek z Mławy do Przasnysza. W okresie międzywojennym powstała sieć cukrowni Krasiniec, którą w 1949 przejęło PKP i na tej podstawie odtworzono połączenie do Makowa i następnie dalej do Zamościa.

Miłośnikom archeologii kolejowej polecam jeszcze poszperanie w tej okolicy - najwyraźniej oddziały kolejowe nie próżnowały.


*  (262.31 KB, 1391x1084 - wyświetlony 1119 razy.)
Zapisane

Podejrzewam, że u źródła tej wiadomości kryje się czyjaś kpina, bardziej lubiana w Polsce niż uznanie dla prób postępu (...).
Harry Potter
Dyrektor
*****
Długość toru:: 786 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #2 : 24 Marzec 2015, 17:54:17 »
0

A tak BTW droga Różan- Ostrów Mazowiecka, obok mostu drogowego na Narwi przed laty był widoczny ślad po dojeździe na dawny most kolejkowy ( w postaci rozszerzającego się nasypu od strony Pasiek).
W sumie sam dojazd do rzeki od strony Różana musiał być dość ciekawy biorąc pod uwagę wysokość skarpy i wąwóz jaki musiał powstać by doprowadzić tor do poziomu mostu..., chyba że, tor był prowadzony poboczem drogi kołowej... (ale aż tak biegły z historii nie jestem)

Pozdrawiam z MMz
Zapisane

Jak się nie ma co się lubi,
To się lubi co się ma...ja mam Elf' y, Impulsy i inne "perełki"
2xm
Minister
******
Długość toru:: 1560 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #3 : 24 Marzec 2015, 19:16:11 »
0

Ślady nasypów chyba nadal się zachowały, ale po kolei.
Ulaski - Różan:
Fragment przed Ulaskami
Ślady nasypu w rejonie Czerwonki-Nowin
Dalej na polach ślady są zatarte.
Kolejny potencjalny fragment - możliwe jednak, że to droga
I jeszcze jeden kandydat

Różan - Pasieki:
Lokalizacja mostu - ślady są widoczne po obu stronach
Odejście od drogi i mostek
Łuk przed stacją Pasieki
Zapisane

Podejrzewam, że u źródła tej wiadomości kryje się czyjaś kpina, bardziej lubiana w Polsce niż uznanie dla prób postępu (...).
Gagarin323
Nowicjusz
*
Długość toru:: 29 m

W terenie W terenie



WWW
« Odpowiedz #4 : 24 Marzec 2015, 20:18:25 »
+1

Myślałem że wąskotorówka ze stacji w Pasiekach skręcała trochę wcześniej, ale mogę się mylić. Pewnie dochodziła do mostku na rzeczce przy Zofiówce (na trasie między Różanem a Pasiekami).

Na tym zdjęciu prawdopodobnie przedstawiony jest most przez który przechodziła wąskotorówka z Różana do Pasiek.

+ Положение сторон к 5 июля (22июня) 1915 г. na której widać odcinki Wyszków - Pułtusk, Pułtusk - Przasnysz.


*  (73.17 KB, 608x450 - wyświetlony 1276 razy.)

* 1915.jpg (375.04 KB, 2249x1972 - wyświetlony 1535 razy.)
« Ostatnia zmiana: 24 Marzec 2015, 20:35:31 wysłane przez Gagarin323 » Zapisane

/
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!