Świat kolejek wąskotorowych SMF
21 Październik 2019, 02:36:15 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Serwer FTP już działa! Szczegóły na forum.
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Dzierżawa gruntu pod torowisko  (Przeczytany 1752 razy)
brok
Zawiadowca
Długość toru:: 415 m

W terenie W terenie

« : 14 Styczeń 2019, 21:12:45 »
0

Czy ktoś z obecnych na forum jest wstanie powiedzieć, co się dzieje od strony formalno-prawnej, jeśli jestem
właścicielem gruntu na którym przebiega torowisko i gmina nie przedłuża ze mną umowy?
Czy jest tak trochę jak z posiadaniem zabytku, jest mój, ale mam ustawowe obowiązki i  nie mogę go likwidować?

Dlaczego pytam:https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/ozorkow-zawiera-umowy-o-dzierzawe-gruntu-pod-torowiskiem-60554.html

Najpiękniejsze są takie podróże,
Które pamięć na zawsze zachowa,
Gdy dziewczyna jest piękna nad podziw,
A kolejka wąskotorowa...
Paweł Niemczuk
Administrator
Długość toru:: 1644 m

Na służbie Na służbie

« Odpowiedz #1 : 18 Styczeń 2019, 01:51:11 »
0

Nie sądzę, żeby była tu jedna prosta i konkretna odpowiedź. Choćby z tej przyczyny, że takich przypadków, jak sądzę, nie ma zbyt wiele.

Tak na chłopski rozum:
- gmina może zaproponować wykup
- zamianę gruntów
- być może może (hehe) wystąpić do sądu o ustanowienie służebności (to tylko moje gdybanie - nie znam się na tyle dobrze na tym dziale prawa by się w jakiś autorytatywny sposób wypowiadać)
- sądzę, że w wypadku braku możliwości dojścia do porozumienia z właścicielem gruntu istnieje możliwość wywłaszczenia. Przepis ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 o gospodarce nieruchomościami stanowi, że celem publicznym jest m. in.:

Wydzielanie gruntów pod drogi publiczne, drogi rowerowe i drogi wodne, budowa, utrzymywanie oraz wykonywanie robót budowlanych tych dróg, obiektów i urządzeń transportu publicznego, a także łączności publicznej i sygnalizacji.
« Ostatnia zmiana: 18 Styczeń 2019, 02:21:20 wysłane przez Paweł Niemczuk » Zapisane
KLAN PALUCHOWSKICH
Minister
Długość toru:: 1307 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #2 : 18 Styczeń 2019, 09:34:08 »
0

Niebagatelne znaczenie ma tutaj również fakt czy torowisko jest tramwajowe czy kolejowe. Jeśli kolejowe to polecam lekturę przypadku z Gdańska gdzie pewna firma kupiła działkę z fragmentem czynnej bocznicy i ja rozebrala.

Piottr_tt
Minister
Długość toru:: 1864 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #3 : 18 Styczeń 2019, 09:42:30 »
0

Prawo do wywłaszczenia zostało zaostrzone po słynnej na całą Polskę willi Gmurków, która blokowała budowę linii tramwajowej na ul. Powstańców Śląskich.

Pozdrawiam, Piottr
Nowa galeria foto -  http://wedrownosc.flog.pl
2xm
Minister
Długość toru:: 1511 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #4 : 18 Styczeń 2019, 13:42:56 »
0

Jeśli kolejowe to polecam lekturę przypadku z Gdańska gdzie pewna firma kupiła działkę z fragmentem czynnej bocznicy i ja rozebrala.
Przy czym bocznica to nie linia kolejowa. Tej drugiej szczęśliwy nabywca terenu nie mógłby w ten sposób zlikwidować. Oczywiście przypadek z Gdańska jest ciekawy i pokazuje, jak istotne może być uregulowanie spraw własnościowych (oraz to, że argument "od lat korzystaliśmy z tego terenu i nikt się nie czepiał" nie jest zbyt użyteczny).

Podejrzewam, że u źródła tej wiadomości kryje się czyjaś kpina, bardziej lubiana w Polsce niż uznanie dla prób postępu (...).
Paweł Niemczuk
Administrator
Długość toru:: 1644 m

Na służbie Na służbie

« Odpowiedz #5 : 19 Styczeń 2019, 15:38:08 »
0

Tam, jak sądzę, użytkownik bocznicy zaspał, miasto zatrudniło dyletanta, a nowy właściciel gruntu, no cóż, nie miał chęci załatwienia sprawy.

Sądzę, że gdyby użytkownik bocznicy nie lekceważył sprawy przez lata i nie stosował myślenia "przecież zawsze tu jeździły pociągi", jest w znacznym stopniu, sam sobie winien.

Dalej - bocznica nie jest linią kolejową, nie służy transportowi publicznemu. Tutaj, jak sądzę, nie może być mowy o wywłaszczeniu.
Kucyk
Minister
Długość toru:: 3890 m

W terenie W terenie

Bimbrownik wąskotorowy

« Odpowiedz #6 : 19 Styczeń 2019, 15:50:24 »
0

A moim zdaniem nowy właściciel, którego dążeniem jest, jak mniemam, nieograniczone korzystanie z posiadanego terenu, zastosował taktykę podpatrzoną od innych "czyścicieli działek":

1. Błyskawiczna rozbiórka;
2. I co mi teraz zrobicie?

Naprawa będzie droga, ale za to zrobiona najgorzej jak się tylko da. - podstawowa dewiza zakładów remontujących obecnie tabor wąskotorowy.
jkan997
Czytelnik

Długość toru:: 8 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #7 : 20 Styczeń 2019, 22:30:08 »
0

W przypadku Ozorkowa ciekawym pytaniem jest o jaki fragment chodzi, kto jest właścicielem i dlaczego teren nigdy nie został wywłaszczony (np. w Warszawie po wojnie były jeszcze fragmenty linii tramwajowych, które zahaczały o prywatne grunty ale do lat 60 zostały wywłaszczone).
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!