Świat kolejek wąskotorowych SMF
29 Marzec 2024, 08:13:46 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Profil 750mm.pl na facebooku
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Nowe rozdanie w Krośniewicach.  (Przeczytany 71589 razy)
kamlox
Mechanik
***
Długość toru:: 217 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #100 : 01 Luty 2020, 20:44:25 »
0

Odroczona
Zapisane
Kucyk
Minister
******
Długość toru:: 4304 m

W terenie W terenie


Bimbrownik wąskotorowy


« Odpowiedz #101 : 25 Maj 2020, 22:40:20 »
+1

Achtung!
Działając na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy bla, bla, bla, zwołuję XXIII sesję Rady Miejskiej w Krośniewicach na dzień 28 maja 2020 r. o godz. 9:00 bla, bla, z następującym porządkiem obrad:
1. Bla, bla, bla...
...
...
8. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przez Gminę Krośniewice mienia Krośniewickiej Kolei Dojazdowej.

Zapowiada się ciekawy poranek czwartkowy. Tym bardziej że w kolejnym punkcie Rada zajmie się podjęciem uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Burmistrza Krośniewic.

Będzie, będzie zabawa, będzie się działo...
Zapisane

Żadna namiętność nie odziera umysłu równie skutecznie ze wszystkich władz działania i myślenia, co strach.
(Edmund Burke)
Jacek Fink-Finowicki
Młotkowy
**
Długość toru:: 59 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #102 : 27 Maj 2020, 21:10:16 »
0

Czy będzie on line?

W końcu COVID-19 i te sprawy...
Zapisane
Wądzio
Mechanik
***
Długość toru:: 298 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #103 : 27 Maj 2020, 21:31:40 »
0

na e-sesja zawsze jest on-line.

Choć czasem padają takie kwiatki, że cenzor pracuje  Smutny
Zapisane
Kucyk
Minister
******
Długość toru:: 4304 m

W terenie W terenie


Bimbrownik wąskotorowy


« Odpowiedz #104 : 27 Maj 2020, 23:06:22 »
+1

Dlatego namawiam do zarezerwowania sobie dwóch godzin czasu w dniu jutrzejszym, no powiedzmy tak od 10:00 i zaobserwowania co się tam odjaniepawli - i to nawet nie w kontekście kolejowym.
Tych, którzy znają układy w Radzie zachęcać nie trzeba, reszcie polecam, zanim transmisja zniknie na dłuższy czas celem powycinania co bardziej soczystych kawałków.
 
Zapisane

Żadna namiętność nie odziera umysłu równie skutecznie ze wszystkich władz działania i myślenia, co strach.
(Edmund Burke)
dobrzyn
Minister
******
Długość toru:: 1482 m

W terenie W terenie



bartek.dobrzynski
« Odpowiedz #105 : 28 Maj 2020, 07:55:09 »
0

A czy ktoś może ową transmisję nagrać? Mam dziś o tej porze jakieś spotkania...
Zapisane

Trabant 1.3 '91 "Stanisław"
Trabant 601 '66 "Dziadek"
Romet 100 '83 "Henio"
kamlox
Mechanik
***
Długość toru:: 217 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #106 : 28 Maj 2020, 09:49:08 »
0

Nie ma co wchodzić. KKW spadło z porządku obrad 
Zapisane
Kucyk
Minister
******
Długość toru:: 4304 m

W terenie W terenie


Bimbrownik wąskotorowy


« Odpowiedz #107 : 28 Maj 2020, 10:01:00 »
0

Ale został do poczytania projekt uchwały wraz z KONCEPCJĄ ZAGOSPODAROWANIA.
No i oczywiście punkt o skardze...  
Zapisane

Żadna namiętność nie odziera umysłu równie skutecznie ze wszystkich władz działania i myślenia, co strach.
(Edmund Burke)
Wądzio
Mechanik
***
Długość toru:: 298 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #108 : 28 Maj 2020, 12:39:10 »
0

Transmisja na żywo jest tu.
https://esesja.tv/transmisja/7238/xxiii-sesja-rady-miejskiej-w-krosniewicach-w-dniu-28-maja-2020-r.htm
Będzie można obejrzeć nagranie po zakończeniu obrad, chyba że znowu będą cenzorować nazwiska Smutny

Ale generalnie polecam oglądać te sesje. Wychodzi masa lokalnych kwiatków.
« Ostatnia zmiana: 28 Maj 2020, 15:50:40 wysłane przez agneskate » Zapisane
Kucyk
Minister
******
Długość toru:: 4304 m

W terenie W terenie


Bimbrownik wąskotorowy


« Odpowiedz #109 : 28 Maj 2020, 16:16:36 »
+4

Właściwie to co się działo w sprawie kolei można usłyszeć od 4 minuty 10 sekundy. Przez następne 3 minuty jest on uzasadniany.
Podstawowe przesłanki do niezajmowania się kwestią przejęcia KKD są tradycyjnie tradycyjne: oprócz samej uchwały brak jest do niej konkretnych materiałów umożliwiających w świadomy sposób podjęcie decyzji o przejęciu kolei m. in. kalkulacji kosztów remontów budynków i nakładów na bieżące ich utrzymanie.

Tu nasunął mi się taki dowcip rodem z PRLu:

Sekretarz otwiera zebranie partyjne w PGRze.
- Towarzysze, dziś mamy do omówienia dwa punkty: punkt pierwszy - budowa nowej chlewni; punkt drugi - budowa socjalizmu. Jako że nie mamy cegieł i cementu, od razu proponuję przejść do punktu drugiego...

Tu jeszcze pragnę zaznaczyć że Gmina "skróciła" ilość działek którymi jest zainteresowana jedynie do terenu miasta i gminy Krośniewice.
Zapisane

Żadna namiętność nie odziera umysłu równie skutecznie ze wszystkich władz działania i myślenia, co strach.
(Edmund Burke)
arti281
Dyrektor
*****
Długość toru:: 512 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #110 : 28 Maj 2020, 17:38:01 »
0

Ta cała RM i Burmistrz tak chce i jednocześnie nie chce tej kolejki. A najlepiej odpowiada im obecny stan prawny czyli z punktu widzenia stowarzyszenia nijaki. Z jednej strony mają rację bo przejmując majątek a nie wykazując jej formy finansowania, zostali by posądzeni o niegospodarność. Pani Burmistrz chce ale wie że jest i będzie blokowana przez RM i koło się zamyka. Jednym słowem to przeciąganie potrwa do końca kadencji. A dalej niech się następni martwią bądź nie o ile jeszcze będzie jakiś sens tej kolejki.
Ps Pan Przewodniczący to taki kameleon  niby pomaga, jednocześnie blokując cokolwiek.
Zapisane
Kucyk
Minister
******
Długość toru:: 4304 m

W terenie W terenie


Bimbrownik wąskotorowy


« Odpowiedz #111 : 28 Maj 2020, 18:37:17 »
+3

Co by najbardziej odpowiadało krośniewickim radnym? - Wariant mławski - Nabycie nieruchomości na następujących warunkach: nieodpłatne nabycie praw do nieruchomości, odstąpienie przez PKP S.A. od warunków utrzymania przez 10 lat funkcji transportu kolejowego na nieruchomościach, wykreślenie nieruchomości z rejestru zabytków, usunięcie majątku ruchomego PKP S.A. przed zawarciem umowy przeniesienia prawa użytkowania wieczystego na rzecz Miasta.

Dla nieznających tematu powyższe przetłumaczę i streszczę: pójdę wam na rękę i łaskawie wezmnę ten teren za darmo, o ile, oczywiście zapomnicie o sprawie rozebranych linii.
A jak nie - to się sami bujajcie z tym waszym bałaganem.

W tym szaleństwie chyba jest metoda - bo póki co Krośniewice, nie licząc pseudo-ochrony, nie ponoszą żadnych kosztów (oprócz wizerunkowych... ale to raczej nie w samych Krośniewicach - co ewidentnie widać wśród Radnych) faktu że istnieje kolej.
To PKP płaci gruntowe, to PKP dostało karę od Konserwa, to PKP jest formalnie i prawnie odpowiedzialne za wszystko co się tam na terenie kolejowym odprawia i co się wydarzyć może.

Być może PKP za jakiś czas chcąc pozbyć się tego bałaganu napisze do Ministra aby dał dyspensę od zapisów Ustawy o restrukturyzacji i pozwolił bezzobowiązaniowo obdarować tym wypełnionym kłopotami śmietnikiem gminę. I tu, co może dla niektórych okazać się dziwne, myślę że układ taki byłby idealnym dla obu stron transakcji.
Gmina dostanie duży teren w mieście który wykorzysta jakkolwiek bądź, reszta pójdzie pod kanalizację, wodociągi, drogi... I tu myślę że na takie rozwiązanie Rada była by rada.
Zapisane

Żadna namiętność nie odziera umysłu równie skutecznie ze wszystkich władz działania i myślenia, co strach.
(Edmund Burke)
Kucyk
Minister
******
Długość toru:: 4304 m

W terenie W terenie


Bimbrownik wąskotorowy


« Odpowiedz #112 : 07 Czerwiec 2020, 22:14:29 »
0

Portal EKutno.pl zamieścił list otwarty TKW do Burmistrz Krośniewic.

List otwarty Towarzystwa Kolei Wąskotorowych do Burmistrz Krośniewic



Towarzystwo Kolei Wąskotorowych skierowało do Burmistrz Krośniewic Katarzyny Erdman list otwarty. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Krośniewicach wiceprzewodnicząca rady Anna Chmielecka złożyła wniosek o zdjęcie z porządku obrad uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przez Gminę Krośniewice mienia Krośniewickiej Kolei Dojazdowej. Rada zdjęła ten punkt z obrad 11 głosami "za", 3 "wstrzymującymi się" i 1 "przeciw".

Szanowna Pani Burmistrz,
Z dużym zdumieniem przyjęliśmy publikację „projektu zagospodarowania kolejki na terenie gminy Krośniewice” ogłoszonego podczas XXIII  sesji Rady Miejskiej Krośniewic z dnia 28 maja 2020 roku.
Przede wszystkim przypominamy, że pisemnie domagaliśmy się dopuszczenia zarówno do wglądu do wersji roboczych tegoż dokumentu, jak i do udziału w jego redagowaniu korzystając z przysługujących nam jako organizacji społecznej uprawnień wynikających z art. 31 k.p.a. oraz ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Pani Burmistrz pismem z 16 kwietnia 2020 roku poinformowała nas, że prace nad takim dokumentem nie toczą się. Uważamy to za celowe wprowadzenie w błąd i naruszenie przysługujących nam praw  jako organizacji społecznej która jest mocno zaangażowana w rozwój i próby reaktywacji Krośniewickiej Kolei Wąskotorowej.
Rozumiemy niechęć Pani do naszego Stowarzyszenia ale zwracamy również uwagę, że jako urzędnik publiczny jest Pani zobowiązana do działania w granicach obowiązującego prawa, nawet jeżeli jego zapisy są dla Pani niewygodne.
Nasze Stowarzyszenie mogłoby wnieść istotny wkład w doprowadzenie „projektu” do takiej postaci, która miała by szanse na uzyskanie akceptacji Radnych poprzez udzielenie odpowiedzi na padające z ich strony zrozumiałe pytania natury organizacyjnej, finansowej i technicznej.
Zamiast tego otrzymaliśmy „broszurkę”, której ktoś nawet nie potrafił porządnie zeskanować. „Broszurkę”, w której na pierwszy plan wysuwa się urządzenie na stacji restauracji i zaadoptowanie budynków technicznych kolei na bliżej nieokreślone cele kulturowo-oświatowe zaś sprawy techniczne potraktowane są zupełnie po macoszemu.
Zapis o restauracji jest o tyle zastanawiający, że zbiega się on idealnie z programem zagospodarowania stacji przedstawionym nam w październiku ub. roku przez dość kontrowersyjnego lokalnego biznesmena. On również przewidywał zorganizowanie w dawnych warsztatach restauracji (miał już nawet najemcę) i targowiska. Kolejka w myśl tamtego planu miała zostać zredukowana do okolic parowozowni schodkowej i bezstylowego gomułkowskiego dworca, dokładnie tak jak to jest sformułowane w przedstawionej przez Panią broszurze. Czy jest to zbieżność przypadkowa?
Taki scenariusz jest dla nas o tyle nie do zaakceptowania że ruguje kolej z obiektów architektonicznie najcenniejszych, pozostawiając jej przysłowiowy kawałek pola za miastem. W ogóle cały „program” sprawia wrażenie tak sformułowanego jakby kolej miała stanowić jedynie pretekst do zorganizowania jakiegoś biznesu w warsztatach, będącego jego rzeczywistym celem, a nie pełnić funkcję warsztatowe do jakich powstały, co jest niezbędne dla właściwego i bezpiecznego eksploatowania taboru kolejowego.

Szczegółowe nasze uwagi do przedstawionego „programu” przedstawiamy w załączniku do niniejszego listu.
Zdumiewa powoływanie się przez Panią Burmistrz na zeszłoroczną imprezę dożynkową, która istotnie wzbudziła znaczne zainteresowanie mieszkańców. Pragniemy zauważyć, że imprezę tę zorganizowaliśmy własnym nakładem sił i środków, w bardzo krótkim czasie, bo zaledwie trzech tygodni. Musieliśmy wówczas między innymi: ? Oczyścić stację z zalegających wielkich ilości śmieci ? Oczyścić stację z dzikiej roślinności ? Dokonać niezbędnych przeglądów i wysprzątać tabor ? Zakupić m.in. paliwo, akumulatory, oleje i wszelakiego rodzaju materiały promocyjne
W przygotowanie tej imprezy dla mieszkańców Gminy włożyliśmy znaczny nakład pracy. Warto zaznaczyć, że przy okazji znalazły się nawet fundusze na opłacenie sprzątania parku Rembielińskich gdyż TKW chciało i w dalszym ciągu chce stawać się częścią lokalnej społeczności.
Biorąc pod uwagę niechęć pani Burmistrz wobec naszego Stowarzyszenia uważamy powoływanie się na sukces zrealizowanej przez nas imprezy za co najmniej niesmaczne.
Absolutnie niepojęte jest też wypowiedziane podczas sesji sformułowanie, że teren „Można by przekazać >>jakiemuś stowarzyszeniu bądź towarzystwu<<”. Pani Burmistrz, ludzie którzy są gotowi poświęcać własny czas i pieniądze w imię pozytywistycznych ideałów nie rosną na drzewach i nie przyjdą sami na zawołanie. Jedyna grupa ludzi realnie zainteresowana uratowaniem kolejki już na niej działa i jeżeli dopnie Pani swojego celu jej pozbycia się to zapewnimy że nowa się nie znajdzie. Na pewno nie po takich doświadczeniach jakie funduje Pani nam.
No chyba że chodzi Pani o jakieś stowarzyszenie-marionetkę mające pełnić w istocie rolę listka figowego dla  prowadzenia cudzych interesów na stacji. Nasze stowarzyszenie taką marionetką z pewnością nie będzie. Byłaby to olbrzymia nieuczciwość wobec naszych członków, ludzi którzy nam zaufali i którzy nas wspierają i wreszcie społeczeństwa Krośniewic.

Szanowna Pani burmistrz, jeżeli istotnie zależy Pani na ratowaniu kolejki to dlaczego

1. Za każdym razem lista działek do przejęcia jest inna? Dlaczego liczy Pani na przejęcie terenu kolei jedynie w obrębie gminy, skoro PKP bardzo wyraźnie wskazało, że jest zainteresowane jedynie zbyciem jej w całości w obrębie woj. Łódzkiego (czyli de facto odcinki Ostrowy/Dąbrowice-Krośniewice-Łęczyca-Ozorków). Dodatkowo jedyną szansą by kolejka miała możliwość zarabiania większych kwot na siebie jest przejecie tejże na terenie całego województwa łódzkiego, gdzie na terenach kolejowych jest ustanowione wiele służebności, a jak sama trasa do Łęczycy ma największy potencjał turystyczny.

2. Od miesięcy uniemożliwia nam Pani dostęp do naszego mienia znajdującego się w parowozowni? Dodajmy że mówimy o obiekcie do którego gmina nie ma żadnego tytułu prawnego, będąc w istocie dzikim lokatorem.

3. Utrudnia nam Pani życie kierowanymi w różne miejsca zgłoszeniami?

4. Uniemożliwia nam Pani, bez żadnego uzasadnienia, korzystanie z gminnych pojazdów, choćby najprostszych (wózek torowy, drezyna), do prac remontowych na kolejce mimo naszych wielokrotnych próśb? Jesteśmy gotowi włożyć własny czas i pieniądze w polepszenie stanu majątku gminnego a zależy to tylko i wyłącznie od Pani decyzji. Rozumiemy że walczy Pani o kolejkę tak mocno, że oczekuje Pani że będziemy wymieniać podkłady na szlaku nosząc je na plecach? W związku z tym apelujemy ponownie do Pani Burmistrz z prośbą o udostępnienie nam takiego dostępu w celu jak najszybszego uruchomienia kolei co zdaje się jest naszym wspólnym celem.


Dalsza część listu, już nie w formie "pisanej" widnieje poniżej:





Podobno na ów list odpisała Pani Burmistrz takimi słowami (pisownia oryginalna):

Cytuj
Szanowny Panie Kamilu Jarkowski, po przeczytaniu Pańskiego tekstu,nasuwają mi się pytania, na które proszę odpowiedzieć:
1) Na jakiej postawie jesteście, jako Towarzystwo,uprawnieni do skorzystania z gminnych pojazdów? Nie przypominam sobie umowy z Państwem.
2)Co miał Pan na myśli pisząc " Utrudnia nam Pani życie kierowanymi w różne miejsca zgloszeniami ".
3)Do którego Waszego mienia uniemozliwiam Wam dostęp do parowozowni w Krośniewicach ?
4) A na jakiej podstawie Wasze mienie przechowywane jest w budynku parowozowni, który należy do generalnej dyrekcji PKP w Warszawie. Czy Wy jako Towarzystwo macie podpisaną umowę z PKP na przetrzymywanie Waszego mienia w tym budynku? Chyba najwyższy czas poinformować dyrekcje o Waszych poczynaniach. Z tego co wiem ,to macie pozwolenie na inne prace i tym się zajmijcie.

-------------------------------------------------------------------

Od siebie dodam na koniec słowa Staszewskiego:

"Siłą możesz mi zabrać wiele,
Ale siłą nie możesz mi niczego dać."


Dobranoc.
Zapisane

Żadna namiętność nie odziera umysłu równie skutecznie ze wszystkich władz działania i myślenia, co strach.
(Edmund Burke)
2xm
Minister
******
Długość toru:: 1560 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #113 : 07 Czerwiec 2020, 23:44:00 »
+2

Cytuj
Podobno na ów list odpisała Pani Burmistrz takimi słowami (pisownia oryginalna):
Fajnie dopełniają się punkty 2) i 4)...
Zapisane

Podejrzewam, że u źródła tej wiadomości kryje się czyjaś kpina, bardziej lubiana w Polsce niż uznanie dla prób postępu (...).
Paweł Niemczuk
Administrator
*****
Długość toru:: 1840 m

W terenie W terenie



WWW
« Odpowiedz #114 : 08 Czerwiec 2020, 12:55:54 »
+2

Pani Gburmistrz rzeczywiście takimi słowy odpisała, widziałem i czytałem. Babsko ma jakieś fiksum dyrdum.
Zapisane
arti281
Dyrektor
*****
Długość toru:: 512 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #115 : 08 Czerwiec 2020, 13:34:33 »
0

Kobita ma cele komercyjne jak poprzednia burmistrz. Ot cała tajemnica. Chłopaki nic z nią nie ugrają, tak samo z Przewodniczącym RM. Dopóki jest to w gestii PKP można niejako tam się kręcić i coś dlubać. Jeśli przejmie to gmina to myślę że większość wie co się wydarzy i jak to się skończy.
Zapisane
Kucyk
Minister
******
Długość toru:: 4304 m

W terenie W terenie


Bimbrownik wąskotorowy


« Odpowiedz #116 : 08 Czerwiec 2020, 14:14:26 »
+2

Pamiętajmy jednak o tym, iż największym problemem nie jest tu sama kolej, jej stan, sposób wykorzystania, koszty odbudowy, czy wręcz sprawa działań stowarzyszenia. Kamieniem młyńskim u szyi Krośniewic są roszczenia PKP za sławetną rozbiórkę infry i to one, a dokładniej kwestia rezygnacji z nich, blokuje przejęcie. Rozumiecie - ma być pakiet wiązany: wy rezygnujecie z konieczności zapłaty 1,5 bańki odszkodowania, a my w zamian weźmiemy kolejkę...
Zapisane

Żadna namiętność nie odziera umysłu równie skutecznie ze wszystkich władz działania i myślenia, co strach.
(Edmund Burke)
Kajetan
Dyrektor
*****
Długość toru:: 560 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #117 : 08 Czerwiec 2020, 15:35:01 »
+8

Powiem tak,

Jak zobaczyłem tę ruinę pod nazwą Krośniewice na początku stycznia ub. r. to widziałem że będzie ciężko. Natomiast kompletnie niedoceniłem materii ludzkiej... czy raczej antyludzkiej.

Niedoceniłem potęgi betonu PKP. Instytucji w której załatwienie sprawy najbardziej trywialnej wymaga co najmniej miesiąca w celu samego ustalenia na czyje biurko dana sprawa trafiła.

Niedoceniłem siły gminnej wojny, która zmusza do działań mających czasem niewiele wspólnego z logiką.

Niedoceniłem możliwości i wyobraźni pewnego odwiecznego siewcy zamętu z Warszawy. Gościa którego już kolejna ekipa wykorzystuje do robienia burz według swojego uznania.

Niedoceniłem uporu i sprytu wspomnianych ileś postów wyżej specjalistów z branży sanitarno-funeralnej (ba! w ogóle nie przypuszczałem że na takich trafię) którzy wprawę w stosowaniu całego arsenału środków uprzykrzania życia jednostkom niepokornym wynieśli jeszcze z pogotowia...

Wreszcie (i to chyba najsmutniejsze doświadczenie) niedoceniłem bezwładu i dramatu całego naszego Państwa w którym zmuszenie jego organów to zwykłego wykonania swojej pracy wydaje się być czynem zaiste heroicznym. Wiem że o tym się powszechnie mówi, ale przetestować to na sobie x razy to jednak co innego.

Ale za to mogę zapisać się do klubu kolejowych kamikaze przy których PG mieszkający onegdaj w brankardzie na stacji w Mławie wydaje się być przypadkiem dość umiarkowanym.

Jak człowiek przez takie coś przejdzie to potem chyba już nic mu straszne nie będzie.
Zapisane
Paweł Niemczuk
Administrator
*****
Długość toru:: 1840 m

W terenie W terenie



WWW
« Odpowiedz #118 : 09 Czerwiec 2020, 04:24:56 »
+3

O ile przejdzie, a nie skończy w Tworkach, Choroszczy, czy innym Toszku (*)

(*) niepotrzebne skreślić, wstawić właściwy terytorialnie zakład dla tych, co ich rzeczywistość przygniotła
Zapisane
Kucyk
Minister
******
Długość toru:: 4304 m

W terenie W terenie


Bimbrownik wąskotorowy


« Odpowiedz #119 : 28 Sierpień 2020, 23:07:40 »
+4

Dziś odbyła się kolejna emocjonująca SESJA.
Trwała ona przez cały dzień - więc nie wiem jaki jej efekt był, bo nie mam czasu oglądać tych przepychanek. Być może oprócz walk politycznych było coś więcej o przyszłości KKD niż to, co znalazłem w pierwszej z 27 części relacji z obrad Rady, i co można zobaczyć od 28 minuty 30 sekundy - deklarację Burmistrzowej że nie będzie podejmować starań o przejęcie kolei.
A potem następuje całkiem ciekawa kłótnia - komu nie starczy sił na całość trwającą kilkanaście minut, polecam puentę zaczynającą się pod koniec 43 minuty.
Zapisane

Żadna namiętność nie odziera umysłu równie skutecznie ze wszystkich władz działania i myślenia, co strach.
(Edmund Burke)
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!