Świat kolejek wąskotorowych SMF
20 Lipca 2024, 22:54:22 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Serwer FTP już działa! Szczegóły na forum.
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 ... 6 7 [8]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Nowe rozdanie w Krośniewicach.  (Przeczytany 75169 razy)
arti281
Dyrektor
*****
Długość toru:: 512 m

W terenie W terenie« Odpowiedz #140 : 03 Grudnia 2020, 19:56:27 »
+2

Właśnie próbuję się czegoś dowiedzieć. To całe podłoże to za przeproszeniem o kant dupy można potłuc jak widać, niemniej jak ktoś ma chęci i życzenie działać w pełni szanuję jego wole do działania.
Zapisane
kamlox
Mechanik
***
Długość toru:: 219 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #141 : 03 Grudnia 2020, 20:13:18 »
+1

Po prostu niektóre rzeczy nie nadają się jeszcze w tej chwili na upublicznienie. Do stycznia trzeba w każdym razie się wstrzymać z ocenianiem
Zapisane
arti281
Dyrektor
*****
Długość toru:: 512 m

W terenie W terenie« Odpowiedz #142 : 03 Grudnia 2020, 20:23:21 »
0

Rozumiem. Ja nie chcę nikogo oceniać tym bardziej osoby starające się cokolwiek ratować. Ale jak życie pokazuje łatwo nie jest i nie będzie. Cóż czekamy do ewentualnej zmiany warty.
Zapisane
arti281
Dyrektor
*****
Długość toru:: 512 m

W terenie W terenie« Odpowiedz #143 : 16 Grudnia 2020, 08:32:55 »
+1

No i referendum w sprawie odwołania burmistrza zostało przesunięte ze względu na epidemie. Chyba będzie trochę na nie poczekać.
Zapisane
kamlox
Mechanik
***
Długość toru:: 219 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #144 : 31 Grudnia 2020, 11:42:30 »
+2

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami małe podsumowanie tego szczególnego roku:
http://www.kolejkrosniewice.pl/.../podsumowanie-roku-2020/
Zapisane
Jarek
Młotkowy
**
Długość toru:: 72 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #145 : 31 Grudnia 2020, 16:17:29 »
+4

w poniższym fragmencie najbardziej mnie rozbawił fragment że SKKW pomagało 😂 "Z początkiem nowego roku kontynuowaliśmy wycinkę z porastającej roślinności toru kolejowego na trasie z Krośniewic do Krzewia. W działaniach tych pomagało nam SKKW. Sprawne działania pozwoliły w dość szybkim czasie osiągnąć wiadukt linii kolejowej nr 3." Poświęciłem na ten odcinek ( do wiaduktu) z 8 weekendów, delegacja z TKW była raz...a no i jeszcze raz sam Rafał był...czyli kto tu komu pomagał?
Zapisane

rower szynowy
Kucyk
Minister
******
Długość toru:: 4304 m

W terenie W terenie


Bimbrownik wąskotorowy


« Odpowiedz #146 : 31 Grudnia 2020, 23:31:49 »
+8

Czytanie z Księgi Archimedesa:

"Gdy małż przyczepił się do kadłuba Titanica a śruby ruszyły, krzyknął: 'Płyniemy!'"

Koniec czytania.

Jaki z tego morał? Że jeśli zanurzony w cieczy układ ciał wypiera mniej wody niż sam waży, to zatonie.
I to niezależnie od Titanica, i niezależnie od małża. Za to zależnie od przeszkód jakie napotka.

Stąd życzę wszystkim zaangażowanym w ratowanie Kolei Krośniewickiej, aby wspólnie sprawnie omijali trudności, niezależnie od tego czy to nam pomagano, czy my pomagaliśmy. Ważne, by płynąć w Nowym Roku do Nowego Krośniewickiego Jorku, a nie ku dnie Północnego Atlantyku.

Tyle słów ewangelicznych na dzisiejszą uroczystość.
Zapisane

Żadna namiętność nie odziera umysłu równie skutecznie ze wszystkich władz działania i myślenia, co strach.
(Edmund Burke)
kamlox
Mechanik
***
Długość toru:: 219 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #147 : 01 Stycznia 2021, 00:47:48 »
0

Amen. Księże Kucu. I to dobre słowo niech przyświeca w nadchodzącym roku
Zapisane
Adam W
Dyrektor
*****
Długość toru:: 601 m

W terenie W terenieWWW
« Odpowiedz #148 : 01 Stycznia 2021, 14:35:06 »
+11

Amen. Księże Kucu. I to dobre słowo niech przyświeca w nadchodzącym roku
Kontynuując duszpasterską konwencję zaapeluję w Nowym Roku o więcej żarliwych modlitw we własnych parafiach a, jednocześnie, mniej pism do Nuncjatury.
Zapisane

dobrzyn
Minister
******
Długość toru:: 1483 m

W terenie W tereniebartek.dobrzynski
« Odpowiedz #149 : 01 Stycznia 2021, 14:54:52 »
+1

Czytam ten wątek krośniewicki i cały czas zastanawiam się kto, z kim i na kogo.
Czy ktoś może zrobić krótkie podsumowanie? Kto działa, kto nie działa, bez wnikania którzy są dobrzy, którzy źli, którzy stoją tu a którzy tam gdzie zomo?
Zapisane

Trabant 1.3 '91 "Stanisław"
Trabant 601 '66 "Dziadek"
Romet 100 '83 "Henio"
kamlox
Mechanik
***
Długość toru:: 219 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #150 : 01 Stycznia 2021, 15:30:00 »
+4

1. Zasadniczo jak wiadomo na początku było PKP, które w 2001 roku uroczyście wypięło się na wszystkie koleje wąskotorowe w naszym pięknym kraju.
2. Po PKP Krośniewice wraz z kilkoma innymi kolejami wziął SKPL, który gościł tutaj do 2008 roku.
3. Za SKPL powstało również dzisiejsze Stowarzyszenie Krośniewickiej Kolei Wąskotorowej (SKKW), które zorganizowało kilka okazjonalnych pociągów, działali trochę w Krośniewicach po czym przerzucili się na odcinek bliżej Ozorkowa.
4. W okolicach zdaje się 2014 roku powstał nowy twór o nazwie Towarzystwo Przyjaciół Krośniewickiej Kolei Dojazdowej (TPKKD), które działało w Krośniewicach przez kilka lat, po czym zostało rozwiązane.
5. Od 2019 roku w samych Krośniewicach działa Towarzystwo Kolei Wąskotorowych (TKW), które skupia się na odcinkach znajdujących się w okolicy Krośniewic.

Dodatkowo do tego zestawu mamy samotnego strzelca, dawnego użytkownika tego forum o nicku Franz Maurer.

To chyba tak w największym skrócie.
Zapisane
Kajetan
Dyrektor
*****
Długość toru:: 560 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #151 : 11 Stycznia 2021, 19:43:12 »
0

Kontynuując duszpasterską konwencję zaapeluję w Nowym Roku o więcej żarliwych modlitw we własnych parafiach a, jednocześnie, mniej pism do Nuncjatury.
Piękne!
Dodajmy że Nuncjatura jest w dość intensywnym kontakcie z Watykanem. Kto wie, co z tych kontaktów wyniknie. Być może coś całkiem niespodziewanego...
Zapisane
Jarek
Młotkowy
**
Długość toru:: 72 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #152 : 11 Stycznia 2021, 22:19:22 »
+1

No to tam to SKKW ma swojego człowieka 😉
Zapisane

rower szynowy
Kucyk
Minister
******
Długość toru:: 4304 m

W terenie W terenie


Bimbrownik wąskotorowy


« Odpowiedz #153 : 24 Stycznia 2021, 19:35:57 »
+2

Przejrzałem wątek i widzę, że nie było w nim o pewnej zmianie prawnej która w znaczący sposób może odbić się na procesie przeniesienia prawa użytkowania wieczystego gruntów kolejowych. Zanim temat rozwinę, skrót podstawowych wiadomości:

1. We wrześniu 2000 r. powstaje ustawa o restrukturyzacji PKP dająca możliwość nieodpłatnego przekazywania zbędnego majątku kolejowego jednostkom samorządu terytorialnego na cele związane z transportem (zapisy nie określają że kolejowym). Mówi o tym art. 39 ust. 3 ustawy. Na tej podstawie większość wąskotorówek zmienia właściciela, co dla części jest ratunkiem, a dla innych smutnym końcem, bo zaoranie toru i zrobienie ścieżki rowerowej to też transport. PKP to widzi i pragnąc naprawić błąd... -> p. 2

2. ...w październiku 2008 r. powstaje zmiana ustawy i pojawia się art. 18a mówiący o przekazaniu samorządom linii kolejowych ale z zastrzeżeniem że na cel prowadzenia przewozów kolejowych przez okres min. 10 lat od przeniesienia prawa użytkowania. Czyli dopiero po 10 latach można już kolej zaorać jak w p. 1.

3. W marcu 2020 r. art. 18a zostaje zmieniony - od tej pory wszystkie przekazane linie kolejowe muszą być eksploatowane jako linie kolejowe do czasu aż orkiestra na Titanicu grać przestanie.

Jaki z tego morał? Ktoś chcąc (chyba?) zabezpieczyć los przekazywanego postpekapowskiego majątku, zrobił niedźwiedzią przysługę. O co chodzi?

Za czasów przepisów z p. 1 wszyscy brali kolejki, bo tak naprawdę nie było żadnych rygorów ich utrzymania. Jak była potrzeban - to się jeździło, a jak nie - to coś innego się robiło.

Za czasów przepisów z p. 2. już było gorzej - powiem tak: GrKD zmieniała na ich podstawie swych użytkowników wieczystych i były mocne opory czy brać coś co przez 10 lat musi być koleją. Ale finalnie jakoś gminy to przejęły.

Obecne przepisy mogą okazać się gwoździem do trumny dla Krośniewic i Gniezna. Bo czy ktoś rozsądny przejmując grunty kolejowe weźmie je ze świadomością, że po wieki wieków nic z nimi nie zrobi innego? W takim układzie lepiej będzie twardo odmówić przejęcia, poczekać na rozbiórkę i decyzję PKP ws. sprzedaży i wykupić je za jakąś symboliczną kwotę zyskując przy tym swobodę dysponowania, bo raczej tylko dla samorządów te wąskie, długie i nie-budowlane działki położone wzdłuż dróg będą przeznaczone. Tak ja bym pomyślał będąc samorządowym decyzyjnym.

Dlaczego to piszę? - po pierwsze aby przybliżyć szerokiemu gronu wąskich czytelników sprawę, a po wtóre by pokazać jak "poprawianie" prawa może się skończyć.

Nie wiem czy za zmianą stoją organizacje hobbystyczne, czy jakieś nadgorliwe czynniki polityczne - grunt że ktoś poprawiając spieprzył już i tak nie do końca dobre prawo.

Moim zdaniem dziesięcioletni okres wyczekiwania (z p. 2) był idealny - nie zezwalał na rozbiórkę linii, dając 10 lat na działania, lub nawet pseudo-działania celem przywrócenia ruchu. I tu tkwi zdroworozsądkowość - bo jeśli przez 10 lat ktoś nie uruchomił kolei, to oznacza że tak naprawdę z jakichś względów nie ma to sensu, czy możliwości.
Z drugiej strony przez 10 lat zmienią się 2, a nawet 3 kadencje w samorządzie i zakładając fluktuację sił politycznych, to jeśli jakaś opcja by chciała odbudować kolej, to z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie mogła to uczynić w swoim czasie.

Polacy kochają wolność, a wolność to możliwość wyboru. Takie condicio sine qua non że coś dostaniesz, ale tym nie będziesz mógł rozporządzać jak właściciel, Polacy mają w dupie. I nie zmieni tego nawet fakt, że komuś wydaje się że przejęcie może okazać się w jakiejś perspektywie korzystne. Jak ma ono być na takich niewolniczych warunkach, to nie interesuje ono nas - to z pewnością usłyszy PKP w odpowiedzi na propozycję obdarowania samorządu (jednego, czy drugiego) koleją wąskotorową.

Zakończę cytatem z klasyka będącego bohaterem dnia dzisiejszego: U mnie nie ma takiego czegoś, że coś jest.

Dobrego wieczoru!
Zapisane

Żadna namiętność nie odziera umysłu równie skutecznie ze wszystkich władz działania i myślenia, co strach.
(Edmund Burke)
Piottr_tt
Minister
******
Długość toru:: 1976 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #154 : 14 Kwietnia 2021, 19:41:53 »
+1

Taki news przeczytałem na Onecie. Niby nie ma nic wspólnego z kolejką, ale... z władzami samorządowymi a i owszem.

https://www.onet.pl/informacje/radiolodz/pozar-w-glaznowie-o-podlozu-politycznym-wszystko-na-to-wskazuje/xrv8hj8,30bc1058
Zapisane

Pozdrawiam, Piottr
Nowa galeria foto -  http://wedrownosc.flog.pl
Kajetan
Dyrektor
*****
Długość toru:: 560 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #155 : 15 Kwietnia 2021, 21:16:23 »
+3

Tyle już rzeczy działo się w Krośniewicach że tak... podpalenie w sumie nie powinno nikogo dziwić.

Gminę podzieliło między siebie, niczym udzielne księstwa, kilku bankrutów z finansowym nożem na gardle. Dla nich fucha na gminnych stołkach to prawdziwe być-albo-nie-być. Dalej jest tylko komornik.

A że już do różnych, naprawdę brudnych zagrywek się uciekali, to nie można wykluczyć że któryś z nich posunął się do takiego ruchu żeby uciszyć/zastraszyć drugą stronę.

A co z tego wyniknie dalej? Część pewnie się przestraszy (i tak sporo osób nie chce publicznie gadać o tym co tam się dzieje) a część jeszcze bardziej wk... Pytanie która grupa przeważy w referendum.
Zapisane
Piottr_tt
Minister
******
Długość toru:: 1976 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #156 : 02 Lipca 2021, 10:07:09 »
0

Kolejny ciekawy artykuł okołokrośniewicki:

"Archidiecezja Łódzka została większościowym udziałowcem w Zakładzie Usług Komunalnych w Krośniewicach. Według radnych cała operacja została utrzymana przez burmistrz Katarzynę Erdman w tajemnicy. Sprawa trafiła do łódzkiej prokuratury."

https://www.money.pl/gospodarka/archidiecezja-kupila-zaklad-uslug-komunalnych-chce-pozyskac-30-mln-sprawa-zajmie-sie-prokuratura-6656839452228128a.html

Zapisane

Pozdrawiam, Piottr
Nowa galeria foto -  http://wedrownosc.flog.pl
Kajetan
Dyrektor
*****
Długość toru:: 560 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #157 : 05 Lipca 2021, 12:00:01 »
+3

To jest wybitnie śmierdzący temat. Istnieją poszlaki że koordynatorem imprezy był pan Felder. I zdziwiłbym się, gdyby nie przytulił za to dla siebie jakiejś prowizji.

Wybuchła z tego afera na cztery fajerki. Burmistrz za bardzo nie była w stanie na radzie odpowiadać na pytania na ten temat (w kółko "proszę na piśmie"). Na zdrowy rozum po czymś takiem ludzie powinni ją pogonić na cztery wiatry.

A tymczasem nie.

W tę niedzielę odbyło się referendum w którym zagłosowało raptem nieco ponad 1500 osób. Jest więc z automatu nieważne. Chocholi taniec będzie zatem trwał dalej.
Zapisane
Kucyk
Minister
******
Długość toru:: 4304 m

W terenie W terenie


Bimbrownik wąskotorowy


« Odpowiedz #158 : 05 Lipca 2021, 18:22:15 »
+5

Na zdrowy rozum po czymś takiem ludzie powinni ją pogonić na cztery wiatry. A tymczasem nie.
Tu się nasuwa pytanie "na czyj rozum"? Jak widać mieszkańcom wcale nie ciążą działania burmistrz. Może jednak destrukcyjna działalność tej pani nie jest aż tak wielka jak przedstawia ją Rada? A może mieszkańcy wolą jednak mniejsze zło - panią burmistrz od pana przewodniczącego?

No nic, nie rozstrzygniemy tego, a nawet jeśli tak, to myślę iż w tej kadencji, podobnie jak w poprzednich 5, nic dla kolei dobrego nie wyniknie. I wcale nie jest powiedziane że w przyszłości to się zmieni.

Pozdrawiam serdecznie i upalnie - Kuc.
Zapisane

Żadna namiętność nie odziera umysłu równie skutecznie ze wszystkich władz działania i myślenia, co strach.
(Edmund Burke)
Strony: 1 ... 6 7 [8]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!