Świat kolejek wąskotorowych SMF
29 Marzec 2024, 11:42:47 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Profil 750mm.pl na facebooku
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Ostateczna i idealna forma zabytku kolejowego  (Przeczytany 5445 razy)
Paweł Niemczuk
Administrator
*****
Długość toru:: 1840 m

W terenie W terenie



WWW
« : 28 Czerwiec 2020, 15:41:55 »
+10

Od razu zaznaczam: nie znam tła i istoty tego dawnego konfliktu i sporu, gówno mnie to obchodziło i obchodzi. Pamiętam jednak te utyskiwania i wrzaski, że Szwed robi komerchę, że bluźnierstwa się dopuszcza, że miast koleją zajmuje się kasiurą. Szczerze - osobiście totalnie mnie te niesnaski i ich geneza nie obchodziły i nie obchodzą.
Obchodziło mnie to, co zobaczyłem na miejscu; zadbany obiekt, zagospodarowaną zieleń, fajnie urządzony teren, miejsce żywe, pełne ludzi. Albo, jak chcieli inni - samo zło i zniliznę.

Otóż jak donoszą internety nastąpiło ostateczne rozwiązanie problemu. Obiekt został definitywnie i nieodwracalnie zabezpieczony przed dewastacją i bezbożnymi próbami wykorzystania go do celów komercyjnych. Osiągnął kolejową nirwanę, stan doskonałości. 110% doskonałości w doskonałości.
Jak sobie przypominam temperaturę i zajadłość niegdysiejszych dyskusji na temat Pionek, to czego jeden z drugim życzył temu miejscu i jego gospodarzowi, to zastanawiam się ile osób musi teraz lecieć zmienić majtki w wyniku doznanej ostatecznej satysfakcji.

Dla jasności: raz jeszcze podkreślam, że nie stawałem i nie staję po żadnej stronie barykady. Oceniałem i doceniałem zewnętrzne przejawy tego, co się tam działo. A dziś zwyczajnie krew mnie zalewa gdy widzę, ile pracy i wysiłku poszło na zmarnowanie. Telepie mną gdy myślę o decydentach z LP, wunsatych nutriach, karykaturach urzędników państwowych, zakutych łbach, których nawet nie można nazwać psami ogrodnika, bo byłaby to dla nich niezasłużona nobilitacja, a dla rzeczonego psa - niewybaczalna i niezasłużona obraza.

Zapisane
Kajetan
Dyrektor
*****
Długość toru:: 560 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #1 : 29 Czerwiec 2020, 10:32:54 »
+3

No i problem rozwiązany. Pod tym względem wszystkie spółki skarbu Państwa zachowują się zadziwiająco podobnie.

Natomiast chciałbym stanąć troszeczkę na przekór rytualnemu szukaniu winnych. Tych winnych, jak wiemy, można by się doszukać całkiem sporo.
- aktor, którego się pieniądze nie trzymały
- Lasy Państwowe, które zgodziły sie na udostępnianie jedynie na zasadach komercyjnych
- Pierwsza żona
- Druga żona
- Pizzeria, która nie wypaliła.
Pewnie można by wymieniać. W Pionkach byłem raptem raz, przejazdem, więc ciężko mi się wypowiadać. Nie wiem nawet czy upadek Pizzerii nastąpił na skutek rozwodu z drugą żoną, czy może było odwrotnie to jest pizzeria upadła na skutek m. in. zbyt wysokiego czynszu a rozwód i podział (złomowanie) majątku nastąpił później. Nieważne.

Co wydaje mi się ważniejszą przyczyną: to był teatr jednego aktora. Jak aktor wdepnął w prywatne kłopoty finansowe, to cały teatr popłynął razem z nim. I takich teatrów jednego aktora było u nas jeszcze kilka: MacBiznes z Rud, Muzeum na Pożarowej... Ostatnio jest znany jak Polska długa i szeroka Łysy. Swoją drogą też aktor... I to powinien być prawdziwy wniosek, na który każdy z nas na szczęście wpływ ma - angażowania się w takie jednoosobowe teatry lepiej unikać, bo conajwyżej sparzyć się można.

Telepie mną gdy myślę o decydentach z LP, wunsatych nutriach, karykaturach urzędników państwowych, zakutych łbach, których nawet nie można nazwać psami ogrodnika, bo byłaby to dla nich niezasłużona nobilitacja, a dla rzeczonego psa - niewybaczalna i niezasłużona obraza.
A swoją drogą to naprawdę ciężko mi o trafniejsze spostrzeżenie. Moje odczucia są dokładnie takie same. I nawet nie o Pionki tu chodzi.
Zapisane
Paweł Niemczuk
Administrator
*****
Długość toru:: 1840 m

W terenie W terenie



WWW
« Odpowiedz #2 : 29 Czerwiec 2020, 15:41:32 »
0

Tutaj drobna uwaga: Lasy Państwowe nie są spółka skarbu państwa, nie są nawet przedsiębiorstwem państwowym. Są tworem sui generis, jednostką nieposiadającą osobowości prawnej sprawująca z ramienia i w imieniu Skarbu Państwa zarząd nad lasami Skarbu Państwa. Ma ona pewne cechy przedsiębiorstwa - prowadzi gospodarkę leśną i czerpie z niej dochody. Ma też pewne cechy urzędu administracji państwowej: wydaje decyzje administracyjne, nakłada mandaty... To jest taki ni pies ni wydra, państwo w państwie jeszcze bardziej niż świętej pamięci monolityczna kolej.
Zapisane
Kucyk
Minister
******
Długość toru:: 4304 m

W terenie W terenie


Bimbrownik wąskotorowy


« Odpowiedz #3 : 29 Czerwiec 2020, 19:33:32 »
+1

Moim zdaniem kwestia "teatru jednego aktora" jest powodowana tym, iż mało ludzi (no nie wiem - może jeden na stu) ma siłę, możliwości i zaparcie by w coś takiego się ładować. Reszta, nazwijmy ich wspomagającymi, dołącza się do czegoś co ten aktor buduje. To się chyba nazywa spektakl interaktywny.
Tylko pomimo tego że niby wszyscy biorą w nim udział, to jednak gdy zapadnie kurtyna aktor pozostaje aktorem z problemami swej sceny, a publiczność idzie do domu.

Widzicie sami - są dwa światy: jeden idealistyczny, nasycony emocjami i zabawą, drugi brutalny, w którym rządzą królowie na banknotach. I niestety zawsze trzeba ten ostatni stawiać na pierwszym miejscu gdy się chce w cokolwiek wejść na poważnie, na stałe.
A sami też wiecie, że aby angażować swój majątek (nie 100 czy 1000 zł, ale dziesiątki czy setki tysięcy peelenów) trzeba być po części cynicznym, twardym graczem, a jednocześnie świrusem. Takich ludzi jest bardzo mało, stąd ta całkowicie trafna diagnoza Kolegi Kajetana.

Miejmy jednak świadomość iż aktor swe życie i co najważniejsze pieniądze poświęca dla tego (w naszym przypadku kolejowego) teatru i to on pozostaje później z konsekwencjami. Reszta - jak to zazwyczaj bywa - odchodzi sarkając. Oni nie poniosą też żadnych konsekwencji...
Zapisane

Żadna namiętność nie odziera umysłu równie skutecznie ze wszystkich władz działania i myślenia, co strach.
(Edmund Burke)
Paweł Niemczuk
Administrator
*****
Długość toru:: 1840 m

W terenie W terenie



WWW
« Odpowiedz #4 : 01 Lipiec 2020, 05:49:59 »
0

Dalszą część dyskusji na temat lepszych i gorszych form prowadzenia działalności na kolejach wąskotorowych przeniosłem

TUTAJ
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!