Świat kolejek wąskotorowych SMF
29 Maj 2022, 01:03:24 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Serwer FTP już działa! Szczegóły na forum.
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 ... 14 15 [16]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Prasówka  (Przeczytany 252425 razy)
Paweł Niemczuk
Administrator
*****
Długość toru:: 1829 m

W terenie W terenieWWW
« Odpowiedz #300 : 08 Wrzesień 2021, 23:40:44 »
0

No proszę, a sądziłem, że ten pomysł umarł. Miło, że jednak nie. Ale na zrealizowanie studium z BO to bym nie liczył - kto normalny za tym zagłosuje? Kilka osób związanych z koleją wąskotorową, może ktoś z Muzeum i to tyle. Próba finansowania takich wydatków z BO wydaje mi się nieporozumieniem.
Zapisane
Piottr_tt
Minister
******
Długość toru:: 1970 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #301 : 17 Wrzesień 2021, 12:10:48 »
+1

Paweł Ty źle patrzysz.
Lobby wyznawców Św. Bicyklego wygrywa każdy budżet obywatelski bo urządzają zmasowane głosowania w każdej dzielnicy, byleby tylko napsuć krwi posiadaczom czterech kółek.
Tu po prostu trzeba  iść ich wzorem i zagłosować poprzez pospolite ruszenie.
Zapisane

Pozdrawiam, Piottr
Nowa galeria foto -  http://wedrownosc.flog.pl
Paweł Niemczuk
Administrator
*****
Długość toru:: 1829 m

W terenie W terenieWWW
« Odpowiedz #302 : 17 Wrzesień 2021, 17:47:21 »
+6

A tam, wyznawcy świętego Bicyklego. Wybieg dla piesków, plac zabaw, chodnik, wiata, boisko szkolne. To projekty, które zgarniają pulę. Tu chodzi o próbę sfinansowania z BO studium wykonalności. I w sumie nawet to nie ważne czego. Po prostu finansowanie czegoś takiego z BO to wypaczenie idei BO. No i jeszcze jedno: kto normalny będzie głosował na wykonanie jakiś abstrakcyjnych dla przeciętnego mieszkańca papierów??
 
Zapisane
emibe
Administrator
*****
Długość toru:: 1048 m

W terenie W terenie« Odpowiedz #303 : 18 Wrzesień 2021, 18:39:35 »
+1

W starachowickich parafiach póki co więcej wyznawców św. Blachosmroda. Ci od św. Bicykla jeszcze nie są dobrze zorganizowani.
Tymczasem na projekt połączenia głosowało 93 osoby i tym samym zajął 10 na 14 miejsc. To i tak sukces, zważywszy na słabą i spóźnioną agitację z naszej strony. Co do idei budżetu - były i u nas dyskusje. Wśród głosów były takie, że plac zabaw czy parking  między blokami na osiedlu X też jest wypaczeniem. Znowu inni mówili, że powinny to być projekty ogólnomiejskie, nawet "miękkie".
Zapisane
klon200
Zawiadowca
****
Długość toru:: 475 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #304 : 21 Wrzesień 2021, 18:27:12 »
0

Starachowiczanie wybrali, co chcą zrealizować w ramach budżetu obywatelskiego [WYNIKI GŁOSOWANIA]
Data publikacji: 20.09.2021 12:49
Autor: Anna Głąb

Będzie ciąg dalszy rewitalizacji osiedla Żeromskiego w Starachowicach. Mieszkańcy zdecydowali o tym w głosowaniu w ramach budżetu obywatelskiego. Na prace zostanie wydane 600 tys. zł. Wybrany projekt będzie zrealizowany w przyszłym roku.

Jak informowaliśmy, po rocznej przerwie, na kolejną edycję budżetu obywatelskiego przeznaczono w Starachowicach kwotę o połowę mniejszą niż przed pandemią. Zmieniły się też zasady przydzielania pieniędzy. Całe miasto zostało potraktowane jako jeden okręg wyborczy, podczas, gdy w poprzednich edycjach były cztery okręgi. Do wydania było 600 tys. zł, więc zdecydowano, że wybrana zostanie jedna, większa inwestycja.

Jak informuje Rafał Piwnik z urzędu miejskiego, największą liczbę głosów, czyli 672, zdobył projekt kolejnego etapu rewitalizacji osiedla Żeromskiego.

- W ramach tego zadania przebudowane zostaną chodniki w tej części miasta, remont przejdzie też kuchnia w przedszkolu miejskim przy Alei Armii Krajowej - wymienia.

Z prawa głosu skorzystało 2566 osób. 80 z nich zdecydowało się na głosowanie tradycyjne, reszta głosowała przez Internet.

Starachowiczanie mogli zagłosować jeszcze m.in. na wyposażenie każdego osiedla w defibrylatory, utworzenie zakątka poetyckiego z ławeczką Staffa lub opracowanie dotyczące połączenia kolejką wąskotorową Iłży i Starachowic.

 

Wyniki głosowania w starachowickim budżecie obywatelskim na 2022 rok:

1. Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice - „Pierwsza pomoc z AED, w każdej dzielnicy miasta”. Kwota: 600 tys. zł. Ilość głosów: 178.

2. Kolejką wąskotorową z Wielkiego Pieca do Iłży - koncepcja i studium wykonalności. Kwota: 400 tys. zł. Ilość głosów: 93.

3. Miejski program in vitro dla Starachowic. Kwota: 600 tys. zł. Ilość głosów: 236.

4. Obiekty sportowe i Dog Park przy ul. Pustowójtówny i Kasztanowej w Starachowicach. Kwota: 295 tys. zł. Ilość głosów: 25.

5. Osiedle Żeromskiego - Rewitalizacja cz. II. Kwota: 600 tys. zł. Ilość głosów: 672.

6. Przebudowa gruntowego odcinka ul. Wigury na drogę utwardzoną z nawierzchnią bitumiczną ok. 140 m. Kwota: 420 tys. zł. Ilość głosów: 101.

7. Przystań ze Staffem. Kwota: 209,1 tys. zł. Ilość głosów: 28.

8. REKREACJA - RE:AKTYWACJA - Starachowice OdNowa - razem zmieniaMY miasto! Kwota: 600 tys. zł. Ilość głosów: 134.

9. Remont chodnika wzdłuż budynku przy ul. Glinianej 9 w kierunku budynku przy ul. Glinianej 12. Kwota: 150 tys. zł. Ilość głosów: 29.

10. Remont drogi - ulica Słowackiego. Kwota: 280 tys. zł. Ilość głosów: 132.

11. Remont dróg dojazdowych oraz placu do kompleksu garaży przy ul. Konstytucji 3-go Maja między blokami nr 31,25,29 Etap IV. Kwota: 415,87 tys. zł. Ilość głosów: 285.

12. Remont ulicy gen. Józefa Hauke-Bosaka w Starachowicach. Kwota: 340 tys. zł. Ilość głosów: 191.

13. Wymiana nawierzchni z trawy syntetycznej Boiska Orlik przy Szkole Podstawowej nr 9 w Starachowicach wraz z wymianą elementów ogrodzenia boiska, wymianą piłko chwytów i bramek na Orliku. Kwota: 548.034 zł. Ilość głosów: 184.

14. Wymiana ogrodzenia wokół Przedszkola Miejskiego nr 14 im. Jana Brzechwy w Starachowicach. Kwota: 80 tys. zł. Ilość głosów: 63.


źródło: https://www.radio.kielce.pl/pl/wiadomosci/starachowiczanie-wybrali-co-chca-zrealizowac-w-ramach-budzetu-ob,136354

Zapisane
Rogoz
Minister
******
Długość toru:: 1031 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #305 : 01 Maj 2022, 00:16:00 »
+1

Cytuj
Zwykle sezon rozpoczynał się na początku maja. W tym roku kolejka wąskotorowa wyjedzie na szlak miesiąc później. I po raz pierwszy przewiezie turystów nowo wybudowanym wzdłuż obwodnicy Iłży odcinkiem.

Wciąż trwają prace remontowe taboru i infrastruktury. Rozpoczęcie sezonu kolejkowego planujemy w tym roku na 1 czerwca, choć nie wykluczam, że na odcinku Starachowice - Lipie pociąg zacznie kursować już w połowie maja. Na odcinku Iłża - Marcule będzie to później, bowiem nie został odebrany nowo wybudowany odcinek torów wzdłuż obwodnicy Iłży - mówi Marcin Rogoziński, członek Stowarzyszenia Miłośników Kolei Wąskotorowej.

Burmistrz Iłży Przemysław Burek informuje, że wykonawca torowiska wzdłuż obwodnicy już je poprawia, prowadzone są ostatnie testy. - Mamy zapewnienie wykonawcy, że na naszym odcinku kolejka ruszy 1 czerwca. Ma to być atrakcja z okazji Dnia Dziecka - mówi burmistrz.

Obwodnica Iłży. Kolejka pojedzie po nowym torze
Przypomnijmy: przebudowa torowiska kolejki wąskotorowej Iłża - Marcule związana była z budową obwodnicy Iłży. Okazało się, że część torów trzeba zdemontować i położyć je w nowym biegu, tak aby nie kolidowały z nową trasą drogową. Nowy odcinek o długości ok. 2,21 km, omijający węzeł drogowy na budowanej obecnie obwodnicy Iłży, wytyczony został w odległości od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów na zachód od obecnego przebiegu. Przez te zabiegi długość linii kolejowej zwiększyła się o 200 metrów. Nowy tor zbudowano z nowych szyn typu S49, na nowych drewnianych podkładach.

Ale oprócz tego już w czasie opracowywania koncepcji projektowej obwodnicy drogowej Iłży zabiegano, aby materiały zabytkowe z rozbieranego odcinka toru zostały wbudowane w torowisko w innym miejscu. Materiały te mają być wykorzystane do odbudowy toru na odcinku Marcule - Lubienia. Na ten cel powiat starachowicki przeznaczył 400 tys. zł.

- Chcielibyśmy, aby odcinki kolejki połączyć jeszcze w tym roku. W ten sposób pociągi będą mogły kursować wahadłowo pomiędzy Starachowicami i Iłżą z mijanką w Lubieni - mówi burmistrz Iłży.

Iłża ma plany związane z kolejką
Przemysław Burek zapowiada kolejne inwestycje wokół kolejki wąskotorowej. - Wystąpiliśmy do gminy Krasne o nieodpłatne przekazanie nam zabytkowego wagonu krytego i zabytkowej lokomotywy produkcji rumuńskiej. Dzięki zabudowanemu i ogrzewanemu wagonowi będzie możliwość organizowania w zimie przejazdów z Iłży do Marcul na kuligi - wylicza burmistrz. Kolejny zakup to ma być wagon - platforma, która zostanie przystosowana do przewozu rowerów. Pozostałe wagony, które uda się pozyskać, mają stanąć na stacji w Iłży jako ekspozycja pod gołym niebem. Z kolei w świetlicy w Błazinach Górnych planowane jest utworzenie izby historii kolei wąskotorowych. Przy okazji będzie tam można skosztować lokalnych potraw przygotowanych przez panie z koła gospodyń wiejskich.
Żródło: https://radom.wyborcza.pl/radom/7,48201,28392187,kolejka-waskotorowa-ilza-marcule-ruszy-za-miesiac-ostatnie.html
Zapisane
klon200
Zawiadowca
****
Długość toru:: 475 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #306 : 22 Maj 2022, 19:58:39 »
0

Powiat radomski: Kolejka wąskotorowa wkrótce ruszy na tory
Łukasz Bigoszewski,  22 maja, 2022


Kolejka wąskotorowa, a więc jedna z atrakcji turystycznych i symboli Iłży ma wyjechać 1 czerwca. Nastąpi to po zakończeniu remontu taboru i torowiska. Kolejka znów będzie gratką dla turystów, zwiedzających okolice Iłży. Jej trasa liczy 7 kilometrów, ale w tym roku trochę się zmieniła. Wąskotorówka po raz pierwszy pojedzie nowo wybudowanym wzdłuż obwodnicy Iłży odcinkiem.
„Dwa kilometry zupełnie nowego odcinka, to zupełnie nowe torowisko, pierwsze w Polsce nowe torowisko kolejki wąskotorowej” – powiedział Przemysław Burek, burmistrz Iłży.

Tory mają 75 centymetrów szerokości. Prędkość składu wynosi 20 kilometrów na godzinę. Iłżecka wąskotorówka jest częścią Starachowickiej Kolei Wąskotorowej, niegdyś liczącej około 60 kilometrów. Jej działanie było związane z miejscowymi zakładami przemysłowymi i wydobywczymi. Kolej zamknięto ostatecznie dla ruchu pasażerskiego w 1986 roku.

„Ta kolej była wąskotorowa, ale tam był prowadzony normalny ruch i towarowy, i pasażerski, w szczytowym okresie to było po prostu sześć par pociągów dziennie” – powiedział dr Łukasz Zaborowski Instytut Sobieskiego, prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego.


Trasa kolejki wciąż podzielona jest na odcinki. W planach jest też zwiększenie taboru i utworzenie izby historii kolei wąskotorowych. Samorząd chce jednak przywrócić jej czasy świetności, docelowo myśli się o połączeniu ze Starachowicami. Byłby to niejako historyczny powrót, gdyż 1950 roku powstało połączenie ze Starachowic do Iłży. W 1993 roku linię Starachowice – Iłża wpisano do rejestru zabytków.

Kolejkę na trasie Iłża – Marcule uruchomiono w 2008 r.

Linia ta funkcjonowała do czerwca 2019 r.

Źródło: https://radomskie.info/powiat-radomski-kolejka-waskotorowa-wkrotce-ruszy-na-tory/Zapisane
klon200
Zawiadowca
****
Długość toru:: 475 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #307 : 22 Maj 2022, 20:19:11 »
0

Kolejka wąskotorowa w Iłży w powiecie radomskim wraca na tory
2022-05-22

Od lat jest jedną z atrakcji turystycznych i symboli miasta. Na szlak ma wyjechać 1 czerwca, po zakończeniu remontu taboru i torowiska.

Kolejka znów będzie gratką dla turystów, zwiedzających okolice Iłży. Jej trasa liczy 7 kilometrów, ale w tym roku nieco się zmieniła. Wąskotorówka po raz pierwszy pojedzie nowo wybudowanym wzdłuż obwodnicy Iłży odcinkiem. - Dwa kilometry zupełnie nowego odcinka, to zupełnie nowe torowisko, pierwsze w Polsce nowe torowisko kolejki wąskotorowej - zaznaczył Przemysław Burek, burmistrz Iłży.

Tory mają 75 centymetrów szerokości, a prędkość składu to 20 kilometrów na godzinę. Iłżecka wąskotorówka jest częścią Starachowickiej Kolei Wąskotorowej, niegdyś liczącej około 60 kilometrów. Jej działanie związane było z miejscowymi zakładami przemysłowymi i wydobywczymi. - Ta kolej była wąskotorowa, ale tam był prowadzony normalny ruch i towarowy, i pasażerski, w szczytowym okresie to było po prostu sześć par pociągów dziennie - powiedział dr Łukasz Zaborowski Instytut Sobieskiego, prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego.

Niestety, trasa kolejki wciąż podzielona jest na odcinki. Samorząd chce jednak przywrócić jej czasy świetności. - Jeżeli docelowo połączymy się ze Starachowicami, to turyści będą mogli korzystać z wielkiego pieca, który jest w Starachowicach, i jakby poczuć ten klimat tego pociągu, który jedzie sobie z zawrotną prędkością, że można z pierwszego wagonu wyskoczyć, zebrać grzyby i do ostatniego wskoczyć ponownie - dodał żartobliwie burmistrz Iłży.

W planach jest też zwiększenie taboru i utworzenie izby historii kolei wąskotorowych.

TVP3Warszawa/borek

źródło: https://warszawa.tvp.pl/60319643/kolejka-waskotorowa-w-ilzy-w-powiecie-radomskim-wraca-na-tory

Zapisane
Zgroza
Zawiadowca
****
Długość toru:: 387 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #308 : 22 Maj 2022, 21:45:30 »
0

No zdecydowanie nie pierwszy odcinek nowych torów w Polsce.
Od czasu zmiany nazwy państwa na pewno była Bydgoszcz, a po wstąpieniu do UE Krośnice, tak na szybko.
Zapisane
Paweł Niemczuk
Administrator
*****
Długość toru:: 1829 m

W terenie W terenieWWW
« Odpowiedz #309 : 25 Maj 2022, 23:10:23 »
0

Można jeszcze dodać jakieś 2 km nowego toru w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Dla przypomnienia: do roku 2012 kolej miała tor o rozstawie szyn 900 mm, który to nieco później rozebrano do zera i na nowo zbudowano fragment o rozstawie szyn 785 mm.
Zapisane
Strony: 1 ... 14 15 [16]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!