Świat kolejek wąskotorowych SMF
29 Maj 2022, 01:10:21 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Profil 750mm.pl na facebooku
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Koleje wąskotorowe – poradnik dla przewoźników i zarządców infrastruktury  (Przeczytany 383 razy)
Rogoz
Minister
******
Długość toru:: 1031 m

W terenie W terenie


« : 15 Luty 2022, 20:50:29 »
+3

Cytuj
Koleje wąskotorowe – poradnik dla przewoźników i zarządców infrastruktury
11.02.2022
Jakie są warunki formalne, by prowadzić przewozy kolejkami wąskotorowymi? Jak uzyskać świadectwo bezpieczeństwa i świadectwo dopuszczenia do eksploatacji typu? Ile to kosztuje? Na te i wiele innych pytań odpowie poradnik „Koleje wąskotorowe” opracowany przez Urząd Transportu Kolejowego przeznaczony dla przedsiębiorców i samorządów zainteresowanych prowadzeniem przewozów na liniach wąskotorowych.

Koleje wąskotorowe cieszą się w Polsce dużym zainteresowaniem. Odnajdziemy je prawie w każdym regionie. Są niewątpliwie atrakcją turystyczną umożliwiającą podróż wyjątkowym, zabytkowym taborem w miejscach o szczególnych walorach przyrodniczych oraz historycznych. Według danych Urzędu Transportu Kolejowego w Polsce istnieje około 30 linii wąskotorowych o długości ok. 400 km. W 2020 roku przewiozły ok. 560 tys. pasażerów (rok wcześniej ponad 900 tys.). Większość kolei wąskotorowych obsługuje turystów w sezonie letnim, głównie w okresie wakacyjnym.

W opracowaniu opisano warunki formalne niezbędne do eksploatacji kolei wąskotorowej. Na końcu poradnika znajdują się informacje omawiające najistotniejsze kwestie dotyczące przejazdów kolejowo-drogowych oraz opis procesu nadzoru.

Poradnik przygotowany został w oparciu o aktualną wersję ustawy o transporcie kolejowym i wydane na jej podstawie przepisy. Zainteresowani znajdą informacje o uzyskaniu świadectwa bezpieczeństwa, świadectw dopuszczenia do eksploatacji typu, jak opracować przepisy  wewnętrzne, dokumentację systemu utrzymania oraz regulamin techniczny kolei wąskotorowej.

Link do artykułu: https://utk.gov.pl/pl/aktualnosci/18468,Koleje-waskotorowe-poradnik-dla-przewoznikow-i-zarzadcow-infrastruktury.html

Link do opracowania: https://utk.gov.pl/download/1/68345/Poradnik-Kolejewaskotorowe.pdf
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!