Świat kolejek wąskotorowych SMF
18 Kwiecień 2024, 22:40:08 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Profil 750mm.pl na facebooku
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Kolej w Irlandii  (Przeczytany 6506 razy)
grzegorz_sykut
Global Moderator
*****
Długość toru:: 846 m

W terenie W terenie


waskotorowka
« : 20 Luty 2007, 15:49:37 »
0

Witam

Ostatnio w ramach poszerzania kolejowych horyzontów wybrałem się na eksplorację irlandzkich kolei. Na pierwszy ogień poszła trasa z Limerick (gdzie obecnie mieszkam) do miejscowości Ennis (jakieś 45 minut jazdy). Linie obsługują niewielkie spalinowe szynobusy, jeżdzące zazwyczaj w trakcji podwójnej. Na całej trasie są jedynie 2 przystanki (Limerick i właśnie Ennis). Całość wygląda dosyć estetycznie, w środku również. Pasażerów także dosyć sporo, mimo że kolej w Irlandii nie jest szczególnie powszechnym środkiem transportu i posiada o wiele gorszą ofertę przewozową niż na przykład komunikacja autobusowa. Mimo to widać że dbają o klienta.

A więc zaczynamy

Na początek zakup biletów. Możliwy jest w kasie czyli klasycznie oraz w automacie biletowym. Ja zakupiłem bilet w kasie, mimo to można to zrobić w takim automacie:




Dworzec w Limerick jest dworcem czołowym. Hala dworcowa jest więc jakby przedłużeniem torowiska. Tutaj widok na tabele odjazdów oraz na hale peronowe widziane z perspektywy poczekalni.



Jesteśmy już na peronie na którym oczekuje już pojazd który zabierze nas w dalszą podróż. Jest to jak wspomniałem spalinowa jednostka (złożona z 2 takich samych pojazdów). Wygląda następująco:



Przy wyjeździe ze stacji Limerick mijamy wiele torów odstawczych z wagonami towarowymi, składami cystern z paliwem, różnych platform itd oraz wagonów których przeznaczenia trudno jest się jednoznacznie domyśleć. Podejrzewam, że wiele z nich użytkowanych jest do obsługi pobliskiej cementowni która ma również swoją bocznice.

A oto kilka pojazdów szynowych widzianych zza lekko brudnego okna wagonu  



Tutaj dodatkowo widać semafor (kształtowy!)


W samym wagonie jest dosyć czysto i przyjemnie. Siedzący obok nas pan, proponuje nam gazetę, chętnie robi nam wspólne zdjęcie. Pasażerów jest dosyć mało, może z powodu pory (odjazd 12.45 czasu lokalnego) oraz to że trwają tygodniowe szkolne ferie.

Na każdym oknie przyklejono dosyć ciekawa naklejka

Traktująca generalnie o tym, że nóg na siedzeniach trzymać nie wolno!

Po ok 40-45 minutach jazdy dosyć malowniczą trasą, pośród zielonych łąk, zalanych pastwisk, domków oraz innych irlandzkich krajobrazów.
Ennis to raczej niewielkie miasteczko, chociaż w Irlandii obowiązuje nieco inna skala. Limerick w którym mieszkam ze swoimi 80 tys mieszkańców jest duża metropolią (3 czy 4-te co do wielkości miasto w Irlandii).

Stacyjka w Ennis nie jest duża - 2 perony, niewielki dworzec plus bocznica do dużego składu zlokalizowanego przy stacji. Trudno powiedzieć co to za skład, widziałem jedynie spore magazyny.

Widok z peronu w strone na ....? no właśnie nie wiem. W każdym razie przeciwną od tej z której przyjechałem.

oraz na szlak w kierunku Limerick

oraz sam budynek dworca widziany od strony miasta


Na stacji znalazłem jeszcze 2 "smaczki" kolejowe
Pierwszy to coś na kształt pomnika. Sami zobaczcie:
 


Drugi to coś w stylu starodawnego autobusu szynowego, drezyny czy czegoś podobnego. Niestety stało za płotem nie mogłem podejść i zrobić zdjęć z bliska.



Na dworcu mają nawet specjalne kolejowe doniczki



Zaś w mieście także można znaleźć kolejowe akcenty:



Po zwiedzaniu miasta wróciliśmy pociągiem 17.05 czasu lokalnego który już był znacznie zapełniony pasażerami.
Zapisane

Pozdrawiam

Grzegorz Sykut
Stowarzyszenie
Na Rzecz Rozwoju
Nadwiślańskiej KW
Piottr_tt
Minister
******
Długość toru:: 1976 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #1 : 20 Luty 2007, 16:10:35 »
0

Ile to jest kilometrów?
Polikwidowali wszystkie przystanki po drodze, czy to jakaś taka "mała CMK" ktora nie dorobiła się jeszcze swojej Włoszczowy?
Zapisane

Pozdrawiam, Piottr
Nowa galeria foto -  http://wedrownosc.flog.pl
grzegorz_sykut
Global Moderator
*****
Długość toru:: 846 m

W terenie W terenie


waskotorowka
« Odpowiedz #2 : 21 Luty 2007, 01:27:08 »
0

Heh trudno mi powiedzieć ale pewnie z jakieś 40 km czy coś w tych okolicach. Wydaje mi się, że kolej postawiła na szybki i w miarę komfortowy dojazd pomiędzy większymi miejscowościami. Objazdówkami po okolicznych wioskach zajmuje się raczej ichniejszy pekaes czyli BusEireann.
Zapisane

Pozdrawiam

Grzegorz Sykut
Stowarzyszenie
Na Rzecz Rozwoju
Nadwiślańskiej KW
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!