Świat kolejek wąskotorowych SMF
19 Kwiecień 2024, 22:43:23 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Profil 750mm.pl na facebooku
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: jednostka wojskowa na helu  (Przeczytany 12876 razy)
wagonownia
Gość
« : 25 Luty 2007, 21:44:38 »
0

witam - prosiłbym o pomoc a także zwracam się z zapytaniem.Podobno na helu juz nie ma nic związanego z wojskiem , czy to prawda że nasza 4 RP sprzedała port wojenny?Potrzebne mi są informacje - jak jest to możliwe co , gdzie i jaka jednostka - pytam sie ponieważ służyłem w wojsku i jezdziłem na dyspozycji tzn .z szychami po Polsce i byłem na helu z 4 razy .Jednostka jeszcze 6 lat temu była pełna no i jeszcze w tamtym roku.Wiem tylko tyle że końcówka helu była przeznaczona dla wojska iwstęp był wzbroniony dalej - a dzisiaj wróciła siostra z męzem i dzieciakami i mówili że dojechali do końca nie ma bram , chodzili po bunkrach , w wielu brak dzwi - co to k......... sie dzieje no tak teraz będziemy mieli tarcze rakietowa i będziemy bronić ameryki i po co nam jest wojsko./??!!A tak do tematu - przecież jednostka miała tabor - wagoniki jak sie nie mylę takie przerobione dla ludzi ale z rodzin wojskowych , platwormy i wozili z magazynu  na port wojenny ""towar""  .Czy ktoś z was może mi powiedzieć co z tego zostało  - czy jakieś wojsko jeszcze tak stacjonuje , czy jednostek pilnuje już ochrona zamiat wojska czy racze jest pozostawione na pastwę losu.
Była jeszcze jedna waskotorówka - ale pod ziemią tylko tam pchali wózki - nie wiem czy powinienem ale ta jednostka jest w woj kuj.pomorskim  sztucznie stworzony las i pod nią znajdowały sie pisze tak bo cholera wie co dzisiaj , samochody star i inne rzeczy.I to sie otwierało na siłownikach hydraulicznych na boki i w tej jednostce było 6 stref i przxykładowo 6 elektryków - każy mógł pracować w tej strefie na której był i nie mógł przejść do innej  - to jako ciekawostka
Zapisane
Marcin Przybysz
Gość
« Odpowiedz #1 : 25 Luty 2007, 22:05:48 »
0

Arczi i  inni helanie pewnie zdradzą zaraz tajemnice wojskowe ze szczegółami (w wielkim skrócie - wojsko zrobi sobie z Helu taki wielki magazyn, w którym na szczęście potrzebna będzie, choć w ograniczonym zakresie, kolejka wąskotorowa)

I jeszcze jedno - droga wagonownio, w języku polskim, jak i w każdym innym zresztą, istnieją znaki przestankowe: przecinek, kropka. Istnieje też coś takiego jak początek i koniec zdania. Warto też w jednym zdaniu zawrzeć tylko jeden wątek. Proszę, stosuj się do tych, ogólnie zresztą przyjętych, zasad, bo póki co Twoje posty czyta się trudno, bardzo trudno. Jeszcze jeden post typu "strumień świadomości" i mamy klasyczny czerwony pasek przy Twoim profilu.

MP
Zapisane
Arczi
Zawiadowca
****
Długość toru:: 401 m

W terenie W terenie



WWW
« Odpowiedz #2 : 26 Luty 2007, 15:50:13 »
0

To prawda że wiele jednostek na Helu zlikwidowano.Bram wjazdowych do dawnego Rejonu Umocnionego Hel niema już od 1995 roku.Port wojenny i jego całe zaplecze ( także kolejka wąstotorowa )nie zostały jeszcze sprzedane i nie sądze aby to tak szybko nastąpiło.Z informacji jakie posiadam pozostanie to zapasową bazą MW z bardzo okrojoną kadrą.Nigdy na Helu nie było wagoników do przewozu ludzi jest jeden czy dwa wagoniki z burtami i na prędce sklepanymiławeczkami które służą obsłudze technicznej do poruszania sie po szlaku w celu konserwacji i ewentualnych napraw.Helska wąskotorówka posiada 46 wagoników oraz 4 lokomotywki.Jesli chodzi o pozostałe jednostki wojskowe to część rozformowano a pozostałe poprzenoszono do innych miejscowości.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!