Świat kolejek wąskotorowych SMF
28 Październik 2020, 20:55:35 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Profil 750mm.pl na facebooku
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Pętla w Chorzowie??  (Przeczytany 4417 razy)
badziol
SGKW
*
Długość toru:: 111 m

W terenie W terenie

« : 13 Marzec 2009, 22:40:09 »
0

Witam

Chciałbym zapytać o przebieg trasy chorzowskiej kolejki. Nie chodzi mi jednak o ten dzisiejszy, który zapewne każdy zna.
Mianowicie dostałem do rąk własnych książkę pt. "Chorzów w dawnej kartografii" Andrzeja Złotego. W czasie jej przeglądania moją uwagę przykuła ostatnia z map zamieszczonych w tym opracowaniu. Mapa ta jest z 1960 roku i została wydana przez Zarząd Topograficzny Generalnego Wojska Polskiego. Ze zdumieniem dostrzegłem, że zaznaczony przebieg szlaku ma formę pętli. Jest jednak pewne ale, które to właśnie jest przedmiotem moich dociekań.
Wróćmy do mapy.
Trasa kolejki nie jest zaznaczona w jednakowy sposób. I tak odcinek od stacji Zoo do stacji Łania i jeszcze ok 1/4 odcinka w stronę Przystani jest poprowadzony wyraźną, biało-czarną linią. Natomiast pozostałą część pętli pociągnięto jakby bledszą linią.
Opiszę jeszcze przebieg trasy jaki zaznaczono.
Za stacją Przystań kolejka odbijała w lewo przecinając Aleję Harcerską, po czym kolejnym łukiem w lewo wychodziła na długą prostą, która kończyła się dopiero następnym łukiem w lewo pod kątem 90 stopni, a następnie dochodziła do stacji Zoo.

I moje pytanie. Czy zna ktoś powód, dla którego na mapę naniesiono taki właśnie przebieg szlaku? Czy może różnica w oznakowaniu wskazuje to, iż południowo-zachodnia część pętli była wtedy w budowie? A może zaznaczono trasę, która miała być w najbliższym czasie dobudowana i chciano uniknąć korekty powstającej mapy?
Wiem, że troszkę dużo tych pytań, ale sprawa niesamowicie mnie dręczy. Kiedyś nawet zastaniawiałem się nad taką właśnie pętlą. Będę wdzięczny za wszelkie informacje

Pozdrawiam
badziol

Wąskie jest piękne:)
Phinek
Gość
« Odpowiedz #1 : 13 Marzec 2009, 23:00:58 »
0

.
« Ostatnia zmiana: 12 Styczeń 2011, 02:46:47 wysłane przez Phinek » Zapisane
musso
SGKW
*
Długość toru:: 25 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #2 : 13 Marzec 2009, 23:27:12 »
0

Na mapie tej cieńszą linią zapewne jest zaznaczony planowany przebieg odcinka między stacjami ZOO i Przystań, jest to spowodowane tym iż pierwotnie trasa tej kolejki miała mieć kształt pętli. Dziwi mnie jedynie to iż z moich wiadomości wynika że miały być połączone stacje Wesołe miasteczko i Przystań, ale pewnie to może być jakiś błąd na mapie (albo ja coś pokręciłem ) .

Pozdrawiam
badziol
SGKW
*
Długość toru:: 111 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #3 : 14 Marzec 2009, 10:23:20 »
0

Cytat: "musso"
...Dziwi mnie jedynie to iż z moich wiadomości wynika że miały być połączone stacje Wesołe miasteczko i Przystań, ale pewnie to może być jakiś błąd na mapie (albo ja coś pokręciłem ) .

No właśnie też zastanawiałem się nad takim wariantem, połączenia Wesołego Miasteczka i Przystani. A może stacja Wesołe Miasteczko miała być poza pętlą i pociągi po objechaniu pętli wracałyby na tę stację.
Oczywiście nie wykluczony jest błąd na mapie, choć myślę, że nie jest on tak "drastyczny" :wink: jak dla przykładu podał Phinek.

W mierą możliwośći będę drążył temat.
pozdrawiam
badziol

Wąskie jest piękne:)
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!