Świat kolejek wąskotorowych SMF
03 Czerwiec 2020, 10:57:06 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Serwer FTP już działa! Szczegóły na forum.
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Kopalnia soli w Kłodawie  (Przeczytany 14889 razy)
Romas
Zawiadowca
Długość toru:: 405 m

W terenie W terenie

« : 03 Listopad 2010, 17:39:12 »
0

W związku z pytaniem jakie zadałem w  "Wiecznym Konkursie" i sporymi trudnościami jakie ono przysporzyło (brawo janeczek)pomyślałem że warto opowiedzieć w kilku słowach o naszej wycieczce do tej kopalni.
Kopalnia posiada dość rozbudowany układ torowy. Na powierzchni pracują trzy lokomotywy spalinowe (dwie WLs'ki i jedna WLp) i cała masa wagonów urobkowych. Lokomotywownia znajduje się w  południowej części kompleksu, w miejscu gdzie raczej wycieczki dostępu nie mają. Myśmy nikogo o zgodę nie pytali, tylko odłączyliśmy od grupy i dziarskim krokiem, przez nikogo nie zatrzymywani dotarliśmy do "szopy" którą wcześniej, zza parkanu zlokalizowali koledzy. "Szopa" jest wspólna dla taboru wąskotorowego, o którym już wspomniałem  i normalnego, składającego się z dwóch SM42 i jednej TEM2. To tyle jeśli chodzi o powierzchnię.
Pod ziemią pracują lokomotywy elektryczne, zarówno akumulatorowe jak i zasilane z sieci napowietrznej. Zwiedzanie niestety nie odejmuje przejazdu kolejką, choć wędrując po chodnikach w zasadzie cały czas idzie się po torowisku. Na dole znajduje się ekspozycja taboru używanego przez górników.
Teraz uwagi będą.
Zwiedzanie odbywa się tylko w dni robocze i tylko w większych grupach, więc trzeba wcześniej zadzwonić i się umówić żeby człowieka do jakieś wycieczki dołączyli. Sam zjazd na dół robi zaj.... ste wrażenie bo "leci" się 600m.w dół, z prędkością 6m/s w  ciasnej klatce. Osobom z klaustrofobią lub słabym żołądku, nie polecam.
Osobista refleksja. Ze szczętem skomercjalizowana Wieliczka, nawet w połowie nie zrobiła na mnie (a byłem w lutym tego roku) takiego wrażenia jak Kłodawa. Warto zobaczyć tę, jedną z największych w Europie kopalni soli.
Na koniec zapraszam do galerii moich zdjęć. Od razu przepraszam za jakość. Jadąc tam nie przewidziałem, że jeśli chce się mieć względnie dobre zdjęcia, to warto mieć statyw. No i dlatego zdjęcia artystyczne nie są, ba są wręcz kiepskie i w znacznej mierze poruszone ale lepsze takie niż żadne.

http://picasaweb.google.com/Romas1964/KopalniaSoliWKOdawie01102010#

janeczek
Dyrektor
Długość toru:: 915 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #1 : 03 Listopad 2010, 17:45:32 »
0

Zaciekawił mnie napis na budynku /zdj.34/ BRYKIETOWNIA. Czy to produkcja uboczna? Czy tam się produkuje jakieś "brykiety" solne?
Romas
Zawiadowca
Długość toru:: 405 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #2 : 03 Listopad 2010, 18:10:01 »
0

Szczerze mówiąc nie mam pojęcia co tam, w tej brykietowni produkują Zawstydzony , wiem natomiast że produkują np. lizawki dla zwierzaków rozmaitych, no ale pewnie w innym dziale.
Pewne natomiast jest, że kopalnia jest potentatem na skalę krajową w produkcji soli drogowej. W czasie naszej wizyty, przed bramą (i za bramą też) stała kolejka ciężarówek z całej Polski po tę sól.   
I jeszcze taka ciekawostka zaszłyszana od przewodnika. Słone pamiątki kupowane w Wieliczce są wykonane z jakiej soli?
Oczywiście z soli kłodawskiej, bo Wieliczka nic nie wydobywa.     
2xm
Minister
Długość toru:: 1529 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #3 : 03 Listopad 2010, 18:11:55 »
0

Skale w modelarstwie kolejowym
Robi wrażenie.

Podejrzewam, że u źródła tej wiadomości kryje się czyjaś kpina, bardziej lubiana w Polsce niż uznanie dla prób postępu (...).
Brood.K
Dyrektor
Długość toru:: 793 m

W terenie W terenie

Nic na siłę. Weź większy młotek.

« Odpowiedz #4 : 03 Listopad 2010, 21:09:44 »
0

To ja z kolei byłem w Wieliczce ok. miesiąc temu i słyszałem.. dokładnie to samo. Wieliczka nie wydobywa, natomiast co jakiś czas zdarza im się kopać, głównie w celu zwiększenia atrakcyjności i powierzchni. Z drugiej strony, trudno wymagać żeby coś wydobywali, w końcu są muzeum, a nie czynnym zakładem pracy.

Dariusz
Minister
Długość toru:: 1220 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #5 : 24 Sierpień 2015, 11:34:50 »
0

https://www.youtube.com/watch?v=QNs0guvgZu8

Autorem filmu jest Pan Andrzej Mastalerz

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!