Świat kolejek wąskotorowych SMF
19 Kwiecień 2024, 03:26:31 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Profil 750mm.pl na facebooku
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Kolejka Stargardzka czyli Saatziger kleinbahn  (Przeczytany 17085 razy)
Hopfen
Czytelnik

Długość toru:: 5 m

W terenie W terenie


« : 28 Marzec 2011, 14:54:31 »
+1

29 września 1893 roku nastąpiło oficjalne zawiązanie Aktien Gesellschaft Saatziger
Kleinbahnen- Towarzystwa Akcyjnego Kolei Szadzkiej. Dało to początek ponad stuletniej historii kolei wąskotorowej na terenie dzisiejszego powiatu stargardzkiego. W okresie swojej świetności tory wąskotorowe łączyły prawie wszystkie ważniejsze ośrodki w regionie. Miała bardzo ciekawą infrastrukturę i rozwiązania techniczne np przy przecięciu linii normalnotorowych w Trąbkach i Jankowie Pomorskim. Od lat zbieram dokumenty i pamiątki po tej kolejce. Pisałem kiedyś pracę dyplomową na temat jej historii. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do przejrzenia zasobów Archiwum Państwowego w Szczecinie, Zespół Akt Naczelnego Prezydenta Prowincji Pomorskiej. Kopalnią wiedzy jest również wydana w Niemczech publikacja "Eisenbahnen in Pommern", autorstwa Wolframa Baumer i Siegfrieda  Bufe. Znaleźć tam można mnóstwo fotografi i opisów. No i wreszcie odsyłam do "Die Museums-Eisenbahn", nr1/1988 -niemiecki periodyk z doskonałym opracowaniem historii tej kolei. Świetnym zbiorem informacji jest również książka Sebastiana Szwajlika "Dzieje kolei stargardzkiej".
Poszukuję starych fotografii i pocztówek przedstawiających wszystko co wiąże się z kolejką.
Zapisane
Hopfen
Czytelnik

Długość toru:: 5 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #1 : 29 Marzec 2011, 14:27:45 »
+2

Tak w ogóle to jestem przeciwny używaniu nazwy "kolejka stargardzka". W okresie swietności była to "Saatziger Kleinbahn" , "kolej szadzka'" potem "Ińskie Koleje Dojazdowe".
Zapisane
grzegorz_sykut
Global Moderator
*****
Długość toru:: 846 m

W terenie W terenie


waskotorowka
« Odpowiedz #2 : 29 Marzec 2011, 15:40:07 »
0

A swój sprzeciw możesz czymś umotywować?
Jestem laikiem w sprawie kolei pomorskich, jednak wujek google znajduje mi ileś tam linków dot. Stargardzkiej Kolei Dojazdowej/Wąskotorowej i żadnego powiązanego z Ińską Koleją Dojazdową.
Zapisane

Pozdrawiam

Grzegorz Sykut
Stowarzyszenie
Na Rzecz Rozwoju
Nadwiślańskiej KW
stargardwąski38
Czytelnik

Długość toru:: 7 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #3 : 07 Grudzień 2012, 14:00:42 »
-6

z tego co mi wiadomo kiedyś była taka nazwa.Jeśli uruchomili by tory do ińska to raczej bym jeździł co tydzień!!!
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!