Świat kolejek wąskotorowych SMF
29 Marzec 2024, 06:52:10 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Profil 750mm.pl na facebooku
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 [2] 3   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Nowe logo NKW  (Przeczytany 23055 razy)
Brood.K
Dyrektor
*****
Długość toru:: 793 m

W terenie W terenie


Nic na siłę. Weź większy młotek.


WWW
« Odpowiedz #20 : 25 Październik 2011, 23:24:45 »
0

Wracając do adremu: Panowie, macie 750mm i jesteście koleją, a nie kolejką. "Kolejki" zostawmy węższym prześwitom, a i to też nie wszystkim... Maltanka, WPKiW owszem, ale nie wy...
To może dać od razu "ciuchcia"?
Zapisane

Ptr
Minister
******
Długość toru:: 1106 m

W terenie W terenie


FPKW


kolejka
WWW
« Odpowiedz #21 : 25 Październik 2011, 23:28:47 »
0

Z jednej strony to trochę pachnie cuchcio-exxpresowością, ale z drugiej na warszawską WKD pasażerowie najczęściej mówią po prostu "kolejka", a tor jest całkiem normalny...
Zapisane

To jest przekaz.
2xm
Minister
******
Długość toru:: 1560 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #22 : 25 Październik 2011, 23:46:56 »
0

Brood.K , nie podsuwaj takich pomysłów bo jeszcze ktoś podchwyci...

@Logo:
No, cóż... Przecież, jak mawiają nasi rodacy: "Co to za problem głupi znaczek wymyślić. Każdy potrafi... Czekaj pan aż kredki od syna pożyczę."
Porównując z logo Kolei Śląskich - prawie na granicy plagiatu... Sam znaczek KŚ też mi się nie kojarzy, ale jest to przynajmniej wariacja na temat logo Śląskiego (takie nieco dłuższe robaczki w tych samych kolorach). Nadwiślan... Nie mogę - sama nazwa jest poroniona. Mnie ciągle kojarzy się z Drogą Żelazną Nadwiślańską vel Koleją Nadwiślańską. O, jest odpowiedź dlaczego teraz mamy kolejkę a nie kolej .
Ogólnie logo bardziej pasuje do zakładu gazowniczego czy innego producenta palników (szczególnie w wersji jednobarwnej).

@Kibel
Jest to pewne osiągnięcie, ale widziałem ciekawsze pomysły . Najgorsze, że teraz będą musieli tak to wykonać...
Zapisane

Podejrzewam, że u źródła tej wiadomości kryje się czyjaś kpina, bardziej lubiana w Polsce niż uznanie dla prób postępu (...).
grzegorz_sykut
Global Moderator
*****
Długość toru:: 846 m

W terenie W terenie


waskotorowka
« Odpowiedz #23 : 26 Październik 2011, 00:13:33 »
0

Wracając do adremu: Panowie, macie 750mm i jesteście koleją, a nie kolejką. "Kolejki" zostawmy węższym prześwitom, a i to też nie wszystkim... Maltanka, WPKiW owszem, ale nie wy...
To może dać od razu "ciuchcia"?

Do kogo ten apel?
Zapisane

Pozdrawiam

Grzegorz Sykut
Stowarzyszenie
Na Rzecz Rozwoju
Nadwiślańskiej KW
Łowca
Młotkowy
**
Długość toru:: 134 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #24 : 26 Październik 2011, 09:59:36 »
-3

Ja to myślę, że to jest własnie do ciebie kolego.
A dlaczego ? - a dlatego, że cokolwiek dobrego na kolejce się dzieje to głównie kolega zbiera za to oklaski - zwłaszcza "za innych". Teraz proszę więc zachować się honorowo i przyjąć zjeby "za innych".
Logo tragiczne - dołączam się do opinii.
 
Zapisane
Brood.K
Dyrektor
*****
Długość toru:: 793 m

W terenie W terenie


Nic na siłę. Weź większy młotek.


WWW
« Odpowiedz #25 : 26 Październik 2011, 10:06:02 »
0

Jeszcze trochę poużywam łaciny niewarsztatowej Ad personam niekoniecznie - ale nowa nazwa znikąd chyba się nie wzięła?
Zapisane

janeczek
Dyrektor
*****
Długość toru:: 915 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #26 : 26 Październik 2011, 10:31:39 »
+2

Pozostawienie nazwy "Nałęczowska" kojarzyło by się z Nałęczowem, który jest położony na terenie powiatu puławskiego a nie opolskiego i może ..... tu jest pies pogrzebany.
A zresztą co to ma za znaczenie? Ważne aby działała.
I chyba nikomu nie przeszkadzały zmiany nazw kolei Grójeckiej na Piaseczyńską i Gryfickiej na Nadmorską.
Zapisane
kalito
Administrator
*****
Długość toru:: 1512 m

W terenie W terenie



kalito1982
« Odpowiedz #27 : 26 Październik 2011, 12:13:10 »
+1

A dlaczego ? - a dlatego, że cokolwiek dobrego na kolejce się dzieje to głównie kolega zbiera za to oklaski - zwłaszcza "za innych". Teraz proszę więc zachować się honorowo i przyjąć zjeby "za innych".

Ja bym poprosił kilka cytatów, będę wdzięczny.

Ad personam niekoniecznie - ale nowa nazwa znikąd chyba się nie wzięła?

Tajemnicą poliszynela jest, że ktoś ją zapewne wymyślił. Zapytam tylko: jakie to ma znaczenie jak się ta kolej(ka) nazywa?
Zapisane

Pozdrawiam
Kalito
Piszę w miarę poprawnie po polsku.
Kucyk
Minister
******
Długość toru:: 4304 m

W terenie W terenie


Bimbrownik wąskotorowy


« Odpowiedz #28 : 26 Październik 2011, 12:38:19 »
+2

Mały OT.

Niestety często jest tak, że w imię własnej zaściankowości gotowi jesteśmy zmieniać historyczne nazwy, byle tylko "ten zza płotu" nie miał czegoś wspólnego z nasza inicjatywą. Kolej Nadmorska - bo przecież jakieś zapyziałe Gryfice Rewalowi nie są godne butów czyścić. Kolej Nadwiślańska - j. w. tylko zamienić odpowiednio miasta.
He, natomiast iście karykaturalnym wydaje się być casus GrKD.
Najpierw przemianowano ją na Piaseczyńską Kolej Wąskotorową - bo spodziewano się że dzięki temu Piaseczno sypnie kasą, zaś Grójec kojarzył się władającym z gumiakami i burakami.
Gdy jednak rozpoczęła się wojenka samorządów w której Grójec grał pierwsze skrzypce największego przyjaciela kolejki nazwę przemianowano na Piaseczyńsko-Grójecką Kolej Wąskotorową.
Idąc dalej tym trendem, być może za kilka lat wrócimy do właściwej nazwy Grójeckiej KD, którą z uporem maniaka się do dzisiaj posługuję.
Zapisane

Żadna namiętność nie odziera umysłu równie skutecznie ze wszystkich władz działania i myślenia, co strach.
(Edmund Burke)
kalito
Administrator
*****
Długość toru:: 1512 m

W terenie W terenie



kalito1982
« Odpowiedz #29 : 26 Październik 2011, 12:50:51 »
+2

Co do przyczyn to dobrze Kuc prawisz, ale osobiście mnie nazwy jakoś nie podniecają. Inaczej. Jeśli dana linia ma być restaurowana jako muzeum z przywiązywaniem wagi do historycznych szczegółów to jest to istotne jak się nazywa (aczkolwiek nie poczuł bym się zgwałcony jakbyśmy mieli Rogowską Kolej Muzealną przykładowo). Natomiast jeśli to ma być produkt turystyczny to ja bym tak dogmatami z rękawa nie sypał. Kolej może być kolejką. Nałęczowska może być Nadwiślańską, Jędrzejów może być Ciuchcią Express. A dlaczego tak nie może być?

Jeszcze zdanie moich osobistych odczuć nt różnicy między koleją i kolejką. Kolej jako poważna sieć, przewożąca towar, przewożąca ludzi do pracy, poważna firma (vide stare sieci kolei dojazdowych) może być, natomiast jako atrakcja służąca turystom do przejażdżki po zwiedzanym rejonie, przewiezienia czterech liter z jednej atrakcji do drugiej, może funkcjonować jako kolejka. Nie widzę negatywnych konotacji. Zupełnie nie widzę.
Zapisane

Pozdrawiam
Kalito
Piszę w miarę poprawnie po polsku.
Kucyk
Minister
******
Długość toru:: 4304 m

W terenie W terenie


Bimbrownik wąskotorowy


« Odpowiedz #30 : 26 Październik 2011, 13:28:11 »
+1

Oczywiście zgadzam się z Tobą Kolego Kalito i też twierdzę że nie wolno przesadzać z puryzmem kolejarskim i krzyczeć "kolejka to stoi pod sklepem" gdyż jeśli tworzymy produkt turystyczny to nazwa jest bardzo ważnym czynnikiem. Natomiast pewien niesmak wywołuje u mnie skłonność do niektórych egzaltacji za pomocą nazewnictwa. To pachnie mi rokiem 1953, gdy Katowice przemianowano na Stalinogród. To by było na tyle w temacie nazw.
Zapisane

Żadna namiętność nie odziera umysłu równie skutecznie ze wszystkich władz działania i myślenia, co strach.
(Edmund Burke)
janeczek
Dyrektor
*****
Długość toru:: 915 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #31 : 26 Październik 2011, 13:45:52 »
0

To pachnie mi rokiem 1953, gdy Katowice przemianowano na Stalinogród.
Znam późniejsze przypadki ...... w roku 1977 zmieniono  historyczną nazwę miejscowości Werchrata na Boguszów aby po czterech latach powrócić do poprzedniej i czy też powtarzające się zmiany Babic Starych na Stare Babice jak też Kazunia Nowego na Nowy Kazuń.
Zapisane
2xm
Minister
******
Długość toru:: 1560 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #32 : 26 Październik 2011, 14:00:21 »
+2

Oczywiście zgadzam się ze "spiskowymi" teoriami dot. czyszczenia butów itd.*
Nie zmienia to jednak faktu, że z punktu widzenia wizerunku (a w końcu tego dotyczy temat) zmiana taka w przypadku NKW to strzał w stopę. Nałęczów budzi sporo pozytywnych skojarzeń - Nałęczowianka, Śliwka nałęczowska w czekoladzie, uzdrowisko - w sam raz na weekend. Zresztą nałęczowski dworzec był/będzie(?) dla niej "oknem na świat". Nadwiślańska z niczym się turyście nie skojarzy - "A nie, przepraszam. Jechałem kolejką do ujścia Wisły. To ta?"
Oczywiście najważniejsze, że będzie jeździć, a czy logo/nazwa takie czy inne... Tylko dlaczego ciągle musimy kombinować?

@ Nazwy ogólnie
Przyznam, że się do nich przywiązuję. Nie dziwi mnie nowa nazwa "Żuławska Kolej Wąskotorowa" bo określenie "gdańska" po likwidacji części lewobrzeżnej brzmiało absurdalnie (kolej nawet nie leżała w dawnym woj. gdańskim). Popieram wręcz zmianę "dojazdowa" na "wąskotorowa" - "dojazdy" (szczególnie do pracy) nie pasują do rekreacji  . W przypadku kolejek o charakterze historycznym zmiana nazwy na historyczną również wydaje się logiczna.

@Kolej vs. kolejka
W sumie mi zwisa, choć podobno (według jakichś tam badań psychologicznych) stosowanie zdrobnień w ofercie handlowej powoduje gorszą ocenę przez klienta. "Buciki" są odbierane jako gorsze i mniej warte niż identyczne "buty".

*Tylko dlaczego nasi genialni urzędnicy zatrzymali się wpół drogi.
Rewalska KW... Opolsko-lubelska KW...
« Ostatnia zmiana: 26 Październik 2011, 14:05:27 wysłane przez 2xm » Zapisane

Podejrzewam, że u źródła tej wiadomości kryje się czyjaś kpina, bardziej lubiana w Polsce niż uznanie dla prób postępu (...).
Brood.K
Dyrektor
*****
Długość toru:: 793 m

W terenie W terenie


Nic na siłę. Weź większy młotek.


WWW
« Odpowiedz #33 : 26 Październik 2011, 17:14:18 »
0

 2xm: dokładnie o to mi chodziło, właśnie o tę psychologię.. choć oczywiście jest to subiektywne, ale widzę że nie tylko ja mam takie wrażenie. Zdrobnienie odbiera powagę instytucji. Buciki są dzięcięce, ubranka są dziecięce, kolejka jest dziecięca.
Wiem że pardon le mot pierdół  się czepiam, ale nie taką pianę tu już bito 
Zapisane

kalito
Administrator
*****
Długość toru:: 1512 m

W terenie W terenie



kalito1982
« Odpowiedz #34 : 26 Październik 2011, 18:04:13 »
0

Jakbym miał kupować w sklepie majonezik to może by to było infantylne, ale z kolej wąskotorową nie mam takiego problemu. A dlaczego mówi się powszechnie kolejka linowa na Kasprowy? Przecież to też poważna budowla

Poza tym oferta handlowa ofercie nierówna. To że ktoś nie kupiłby chlebusia to nie znaczy, że nie przyjedzie na kolejkę


edit: btw zwróćcie uwagę na nazwę forum tam na górze ;P
Zapisane

Pozdrawiam
Kalito
Piszę w miarę poprawnie po polsku.
2xm
Minister
******
Długość toru:: 1560 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #35 : 26 Październik 2011, 20:17:55 »
0

Jak napisałem - osobiście nic do kolejek nie mam. Być może z "kolejką" sprawa faktycznie wygląda inaczej niż z "bucikami". Nie wiem. Wiem, że były prowadzone takie badania (na pewno dotyczyły oferty sklepów internetowych i aukcji typu eBay - nie pamiętam czego jeszcze - zdaje się, że restauracji). Wyszło, że oferty ze zdrobnieniami cieszą się mniejszą popularnością, przy licytacji osiągane ceny są niższe a klienci są mniej usatysfakcjonowani (oczywiście oferowano identyczne przedmioty różnie je nazywając). Czy oznacza to, że przejazd "kolejką" za 30 PLN wyda się droższy niż przejazd "koleją" - nie potrafię powiedzieć - może nie. Mimo wszystko myślę, że warto o tym wiedzieć.
Zapisane

Podejrzewam, że u źródła tej wiadomości kryje się czyjaś kpina, bardziej lubiana w Polsce niż uznanie dla prób postępu (...).
janeczek
Dyrektor
*****
Długość toru:: 915 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #36 : 26 Październik 2011, 20:28:27 »
0

Jaka mniejsza popularność? Zdrobnieniami można dużo więcej i szybciej załatwić .... np. " Szefuńciu nalej szybciutko jeszcze jeden kieliszeczek lub setuńkę i piweczko na przekąseczkę"
Zapisane
Kucyk
Minister
******
Długość toru:: 4304 m

W terenie W terenie


Bimbrownik wąskotorowy


« Odpowiedz #37 : 26 Październik 2011, 21:34:35 »
0

Heyah Zdrobnienia Chinatown Małe | Duże
Zapisane

Żadna namiętność nie odziera umysłu równie skutecznie ze wszystkich władz działania i myślenia, co strach.
(Edmund Burke)
kalito
Administrator
*****
Długość toru:: 1512 m

W terenie W terenie



kalito1982
« Odpowiedz #38 : 26 Październik 2011, 21:50:52 »
0

No dobra chłopy pogadaliśmy sobie coraz to bardziej offtopicznie. Wniosek jest jeden - czy nam się zdrobnienie podoba czy nie myślę że nie warto już o tym dyskutować bo:

1. nie mamy wpływu na to jaką nazwę będzie mieć NKW - my sobie tu możemy ględzić a nasz głos jest wart tyle co rolka sralnej bumagi, to decyzja powiatu.
2. Forum istnieje od 7 lat i jakoś nikt dotychczas nie zgłaszał sprzeciwu, że jest infantylne przez użycie w nazwie słowa "kolejek"

Wróćmy do tematu głównego albo najlepiej zamilknijmy bo naprawdę nie mamy na to wpływu czy logo i nazwa będą takie czy inne.
Zapisane

Pozdrawiam
Kalito
Piszę w miarę poprawnie po polsku.
Kucyk
Minister
******
Długość toru:: 4304 m

W terenie W terenie


Bimbrownik wąskotorowy


« Odpowiedz #39 : 26 Październik 2011, 21:57:44 »
+1

Ja myślę że kran już się wyczerpał, zatem należy go zakręcić.
Zapisane

Żadna namiętność nie odziera umysłu równie skutecznie ze wszystkich władz działania i myślenia, co strach.
(Edmund Burke)
Strony: 1 [2] 3   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!