Świat kolejek wąskotorowych SMF
19 Kwiecień 2024, 03:52:10 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Serwer FTP już działa! Szczegóły na forum.
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Budynek nastawni Nałęczów Wąski --ROZEBRANY ?!!  (Przeczytany 5398 razy)
pawel.adamczyk
Mechanik
***
Długość toru:: 261 m

W terenie W terenie



Nałęczów Wąskotorówka
« : 05 Styczeń 2012, 13:11:04 »
0

Witam.

Dzisiaj jadąc ulicą wzdłuż torów kolejki zobaczyłem ,że budynek nastawni zniknął  Szok Szok ,chciałem tam zajść ,
został tylko pusty plac ,ostatnio tam byłem 1 grudnia 2011r ,wszystko stało, byli tylko pracownicy co robili na
normalnym torze.
A dzisiaj nie było nikogo ,jeden pracownik który tam był ,nic o tym nie wie, biura zamknięte.
Dowiedziałem się od mieszkańców  że szybko to rozwalili ,zaczeli 22 grudnia ,skończyli przed nowym rokiem.
Nawet w wigilię, koparka ,potem wywoźili gruz wywrotkami w nieznanym kierunku.

Cała stacja jest w rejestrze zabytków ,suwnica i budynek także,choć mocno był zdewastowany- nie groźił  zawaleniem
znajdowały się tam dźwignie  do semafora oraz skrzynia kluczowa -jej resztki niestety .

Taki dostaliśmy prezent noworoczny,

Zapisane

UNITRA z.r.k    Diora,  Tonsil.
2xm
Minister
******
Długość toru:: 1560 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #1 : 05 Styczeń 2012, 14:22:35 »
0

Cytuj
Cała stacja jest w rejestrze zabytków ,suwnica i budynek także,choć mocno był zdewastowany

Oj, suwnica i budynek chyba nie:
Narodowy Instytut Dziedzictwa:
Cytuj
- Nałęczowska Kolej Dojazdowa, wąskotorowa, 1893-1916, nr rej. A/10 z 28.12.2001
- torowisko z torami i dojazdami, mostami (10) i wiaduktami(2) oraz urządzenia (5 semaforów i 1 waga)
- stacje kolejowe →
- Karczmiska
- Opole Lubelskie
- Rozalin
- Poniatowa

WKZ Lublin:
Cytuj
- Nałęczowska Kolej Dojazdowa
na trasie: Nałeczów-Karczmiska-Rozalin-Opole Lubelskie, Rozalin-Poniatowa, Karczmiska-Wilków,
obejmująca: torowisko z torami i rozjazdami, 10 mostów, 2 wiadukty, 3 przepusty, 6 budynków stacji Karczmiska, budynek stacji Karczmiska, budynek stacji Opole Lub., budynek mieszkalny na stacji Rozalin, budynek stacji Poniatowa, 5 semaforów, wagę na stacji Karczmiska, działki wymienione w decyzji o wpisie do rejestru oraz tereny wg zał.


Oczywiście jeśli działka stacji Nałęczów jest wpisana do rejestru (załącznika nie widziałem, ale pewnie tak) to konserwator musiał wydać zgodę na rozbiórkę:
Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami
Cytuj
Art. 36.  1. Pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków wymaga:

1) prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru;
2) wykonywanie robót budowlanych w otoczeniu zabytku;
...
6) przemieszczanie zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru;
...
11) podejmowanie innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku wpisanego do rejestru;

Pytanie, czy nastawnia była elementem historycznego układu stacji? Chyba jednak konserwator uznał, że nie i mógł się  zgodzić na rozbiórkę, zwłaszcza że - nie oszukujmy się - szanse na realne zabezpieczenie i zagospodarowanie obiektu były praktycznie zerowe.
« Ostatnia zmiana: 05 Styczeń 2012, 14:27:42 wysłane przez 2xm » Zapisane

Podejrzewam, że u źródła tej wiadomości kryje się czyjaś kpina, bardziej lubiana w Polsce niż uznanie dla prób postępu (...).
grzegorz_sykut
Global Moderator
*****
Długość toru:: 846 m

W terenie W terenie


waskotorowka
« Odpowiedz #2 : 05 Styczeń 2012, 14:54:02 »
0

Wyburzenie budynku wydawało się nieuniknione i zwyczajnie stało się faktem.
Wobec braku zapisu w rejestrze zabytków, wobec odcięcia od podstawowym mediów i sporej dewastacji. Wobec braku szansy na nowego gospodarza zdecydowano się budynek zlikwidować.

Nie znam się na regulacjach prawnych, ale mimo że budynek był kolejkowy czyli należał do powiatu opolskiego to grunt jest na terenie powiatu puławskiego. Możliwe że dochodziła kwestia wnoszenia opłat za zdewastowany pustostan na który nie ma pomysłu?
To są oczywiście tylko moje dywagacje, możliwe że błędne.


Faktem jest natomiast, że jak pisał Paweł budynek zniknął w szybkim tempie i nikt nic na ten temat nie wie. Szczególnie że w środku znajdowały się elementy wyposażenia, które miały wartość kolekcjonerską. Choćby pozostałości mechaniki nastawni.
Zapisane

Pozdrawiam

Grzegorz Sykut
Stowarzyszenie
Na Rzecz Rozwoju
Nadwiślańskiej KW
pawel.adamczyk
Mechanik
***
Długość toru:: 261 m

W terenie W terenie



Nałęczów Wąskotorówka
« Odpowiedz #3 : 27 Styczeń 2012, 17:56:53 »
+2

Cześć wam.

Najnowsze i obszerne wieści.
Otóż tak,działka na której stał wyburzony budynek ,należała w całości do  PKP wraz z budowlą.
W  ramach  czyszczenia szlaku na odcinku  Warszawa wschodnia --Dorohusk    z wszelkich  ruin ,na euro  jest  wszystko usuwane
co zbędne, żeby kolej się nie wstydziła, i niestety nie ominęło  to Nałęczowa.

Kilka telefonów ,trochę na upartego, w wreście wizyta u naczelnika   oddziału gospodarowania nieruchomościami  PKP -ulica
OKOPOWA  5 ,uzyskałem pozwolenie na przeszukanie magazynów  złomowca PLK  ,ulica  Nowy świat 9    i  SĄ  znalazły się  
dźwignie oraz krążki załomowe pędni.
Powiem ,że szukano ich w Nałęczowie ,Lublinie i okoliczne skupy złomu ,ja też szukałem  ,i nie było  rozkładali ręce nie wiedzą  co
co się z tym stało.

Dzisiaj wysłałem faksem  pismo  w tej sprawie  ,i czekam na odpowiedz.
Zapewniają i gwarantują  że jak  znajdę  dżwignie  - a znalazłem   , prześle  pismo , szybko rozpatrzą i nam to zwrócą  
nieodpłatnie. Buziak

Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 27 Styczeń 2012, 19:01:58 wysłane przez pawel.adamczyk » Zapisane

UNITRA z.r.k    Diora,  Tonsil.
Jarek Franczyk
Zawiadowca
****
Długość toru:: 408 m

W terenie W terenie


prawdziwa kolej odjechała z ostatnim parowozem...


« Odpowiedz #4 : 25 Kwiecień 2012, 07:52:42 »
0

Kilka telefonów ,trochę na upartego, w wreście wizyta u naczelnika   oddziału gospodarowania nieruchomościami  PKP -ulica
OKOPOWA  5 ,uzyskałem pozwolenie na przeszukanie magazynów  złomowca PLK  ,ulica  Nowy świat 9    i  SĄ  znalazły się  
dźwignie oraz krążki załomowe pędni.
(...)
Dzisiaj wysłałem faksem  pismo  w tej sprawie  ,i czekam na odpowiedz.
(...)
Zapewniają i gwarantują  że jak  znajdę  dżwignie  - a znalazłem   , prześle  pismo , szybko rozpatrzą i nam to zwrócą  
nieodpłatnie.

Pozdrawiam.
Pięknie. Gratuluję uporu i sukcesu w odnalezieniu tego sprzętu - a w zasadzie już można powiedzieć - tych pamiątek po NKD  
Zapisane

Prawdziwa kolej odjechała z ostatnim parowozem...
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!