Świat kolejek wąskotorowych SMF
27 Luty 2020, 17:17:31 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Serwer FTP już działa! Szczegóły na forum.
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Kolejki cegielniane - zróbmy spis  (Przeczytany 12533 razy)
PiotrS
Mechanik
Długość toru:: 200 m

W terenie W terenie

« : 15 Grudzień 2012, 01:54:33 »
0

Nawiązując do inicjatywy spisu czynnych kolejek torfowych proponuję opracowanie spisu kolejek cegielnianych z podziałem na województwa. To nam wszystkim ułatwi zwiedzanie.
W Małopolsce:
1. Kolejka cegielni w Stróżach. 2 lata temu jeszcze właściwie czynna, choć mocno okrojona. Linia miała już wówczas tylko około 150 m. długości ale wciąż czynny był tabor z lokomotywą Wls. Cegielnia znajduje się zaraz obok dworca kolei normalnotorowej. Choć zakład przeżywał kryzys i właściwie był zamknięty to trafiłem na szefa który polecił pracownikowi uruchomienie pociągu z fotoskopami.
2. Kolejka cegielni Bielowice w Nowym Sączu. W lipcu 2011 r. czynna i to nawet w soboty. Od dworca kolei normalnotorowej dotarłem tam pieszo w pół godziny. Wyjątkowo malownicza linia o długości kilkuset metrów z mostem nad potokiem. Tor biegnie częściowo przez zadrzewienia, jest świetnie wyeksponowany. Kaskadowo usytuowane tory w obrębie kopalni. Teren kopalni nie jest ogrodzony ale bardzo błotnisty. Na terenie zakładu zaraz za ogrodzeniem wrak Wls-ki. Nie polecam kontaktu z zarządem zakładu, nie rozumieją intencji, zakazują itp…

Pozdrawiam.

Piotr

PiotrS
Paweł Niemczuk
Administrator
Długość toru:: 1656 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #1 : 07 Kwiecień 2013, 13:42:38 »
0

Proponuję zatem stworzenie odpowiedniego artykułu na Enkolu. Można zacząć od spisu - listy z podaniem danych podstawowych - nazwa zakładu, lokalizacja, stan (czynna, nieczynna, zaorana), orientacyjna długość torów. W przypadku gdy okaże się, że danych jest więcej - utworzenie osobnego artykułu poświęconego danej kolei.

Podobny manewr proponuję zastosować w przypadku kolei torfowych.

Tu zamieściłem propozycję tabelki z listą kolejek cegielnianych. Dla przykładu zamieściłem info o kilku kolejkach zaczerpnięte z forum.

http://enkol.pl/U%C5%BCytkownik:Pawe%C5%82_Niemczuk/cegielnie
« Ostatnia zmiana: 07 Kwiecień 2013, 22:31:22 wysłane przez Paweł Niemczuk » Zapisane
Paweł Niemczuk
Administrator
Długość toru:: 1656 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #2 : 09 Kwiecień 2013, 22:08:26 »
0

Odgrzewam temat. Na podstawie postów w tym dziale rozwijam listę kolejek. Proszę o ewentualne uwagi i uzupełnienia oraz sugestie na temat kształtu tabelki itp. Proszę o wsparcie!

Link do tabelki znajduje się w poscie powyżej.
kanalarz
Gość
« Odpowiedz #3 : 10 Kwiecień 2013, 00:47:48 »
0

Ja cały czas zastanawiam się jak dokonać modyfikacji zapisó rubryku "stan", aby możliwe było sensowne wykorzystanie sortowalności po tej kolumnie. Jest to tym trudniejsze, że pewnie wielu rzeczy nie uda się wyjaśnić... tzn. pewie nie uda się określić dokładnych dat zamknięcia wielu cegielni, zaś ogólnie aktualizacja danych będzie szła niejedolicie.
Już na przykładzie cegielni z Nowego Sącza widać, że jest to cegielnia czynna (dane z 2011) a z drugiej strony nie dalej jak miesiąc temu na allegro była licytacja tabliczki fabrycznej z lokomotywki z tego zakładu i wedle informacji od sprzedającego, tabliczka ta pochodziła za złomowanej lokomotywy - czyżby zatem kolejka jeszcze istniała? Czy zatem jest statu spowienie być jako "czynna", czy może jako "2011 : Czynna".
Kolins
Czytelnik

Długość toru:: 3 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #4 : 05 Kwiecień 2014, 20:05:18 »
0

Witajcie.
Na forum nigdzie nie znalazłem informacji o kolei cegielni Gościcino. Nie była ona duża, liczyła jakieś 500 metrów, posiadała jedną maszynę i ok. 20 wagoników.
Z pamięci mogę opisać niewiele, kolej już dawno nie istnieje. Transportowana nią glinę ze składowiska do zsypu, na tym górnym torze był lok wraz z ok. 8 wagonami. Zsypywano glinę na wagoniki na dole (różnica ok. 7 metrów), te dolne wciągane były za pomocą liny na teren zakładu. Wokół niego istniały trzy (chyba) suszarnie z rozmieszczonymi wokół torami, gdzie wagony pchano ręcznie. Rozjazdów nie było, wagony skręcały pod kątem prostym (obrót) na talerzach (fachowej nazwy nie znam).
Obok składowiska gliny rodzice nabyli działkę ogrodniczą, w roku 1981 kolej jeszcze działała. Później kupił ją jakiś niemiecki właściciel, niedługo wszystko spłonęło. Co się stało z lokomotywą, tego nie wiem niestety.
pleszewianin
Młotkowy
**
Długość toru:: 147 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #5 : 20 Październik 2014, 10:51:26 »
0

W moich okolicach Pleszewa wiem o następujacych cegielniach.
 -Cegielnia w Nowej Wsi na pograniczu Pleszewa stan nieczynna posiadała torowisko do wózków ręcznych które zostało zezłomowane, wraz z zniszczeniem rampy zjazdowej do wyrobiska. Budynki są do dzisiaj.
- Cegielnia w Kowalewie całkowicie zaorana było kiedyś torowisko do pobliskich stawów wydobywczych. ( chodzą legendy o zatopionym składzie  z kolebami)
- Cegielnia Lenartowice  nieczynna  popada w ruine
- Cegielnia Witaszyce coś się dzieje na jej terenie
-Cegielnia w Kotlinie (na dniach dowiem się coś więcej).
-Cegielnia w Rozdrażewie w okolicach Krotoszyna

Nie jestem przedstawicielem PKL
dobrzyn
Minister
Długość toru:: 1361 m

W terenie W terenie

bartek.dobrzynski
« Odpowiedz #6 : 20 Październik 2014, 13:42:04 »
0

To ja dorzucę od siebie:
-Cegielnia "Cienia" na przedmieściach Opatówka, Tabor Ns1, kilkanaście koleb, długość torowiska ok. 500m. W 2013 roku jeszcze czynna (zapewne do dziś)
-Cegielnia Krobanów (Zduńska Wola). Tabor: WLs40-217 (pocięta ok 2000), wcześniej parowóz O&K (udokumentowane fotograficznie). Rozebrana ok 2000r, ciekawostka: Przechodziła wiaduktem nad Magistralą Węglową

CARTOON TRABANT CLUB POLSKA
Trabant 1.3 '91 "Stanisław"
Romet 100 '83 "Henio"
Brood.K
Dyrektor
Długość toru:: 793 m

W terenie W terenie

Nic na siłę. Weź większy młotek.

« Odpowiedz #7 : 20 Październik 2014, 18:39:06 »
0

Archiwalne zdjęcia cegielni w Mosinie Pożegowo: http://www.galeriapgk.com/galeria/kolej-cegielni-pozegowo
Lokomotywki były na pewno dwie, obie Wls40 - pamiętam że jedna pracowała na wyrobisku, a druga na dole w cegielni. Zwracało uwagę nietypowe położenie całości: wyrobisko (dwie glinianki) było o ładne kilkadziesiąt metrów ponad cegielnią, przy szczycie Osowej Góry (132m n.p.m.) Jedna lokomotywa miała garaż blaszak na górze, pracowała tam z kolebami, po czym pełne koleby zjeżdżały po ponad kilometrowej długości pochylni do cegielni, jednocześnie wciągając na górę puste. Słychać było z daleka że cegielnia pracuje.. Obecnie na dole na terenie cegielni jest pusto, budynki wyburzono, zaś na górze na wyrobisku jest teren rekreacyjny z prowizorycznym kąpieliskiem a przede wszystkim z 17 metrową wieżą widokową, zbudowaną w miejscu poniemieckiej wieży obserwacyjno nasłuchowej - której betonowe kotwy lin odciągowych nadal tam jeszcze są zachowane.

Merkaba
Czytelnik

Długość toru:: 3 m

W terenie W terenie

Voith Maxima 40CC

« Odpowiedz #8 : 20 Październik 2014, 20:53:51 »
+1

Cegielnia w Pudliszkach (tak w tych samych gdzie kręcą ketchup).
63-842 Krobia Pudliszki ul. Poniecka 3, cegielnia w rękach prywatnych od 1992. Wiem, ze jeszcze działa, na terenie porusza się Wls i kilka koleb jak będę miał chwilę podjadę pyknę zdjęcia może coś się dowiem. Niemniej cegielnia ma 3 wyrobiska, 1 zaraz przy zakładzie (zarybiony często dobywają się tam zawody) które nie jest już eksploatowane, kolejne 2 są nadal eksploatowane.

* 47631399.jpg (183.91 KB, 683x1024 - wyświetlony 848 razy.)

* 49482560.jpg (74.46 KB, 683x1024 - wyświetlony 941 razy.)
« Ostatnia zmiana: 20 Październik 2014, 21:00:27 wysłane przez Merkaba » Zapisane
Marcin1982
Czytelnik

Długość toru:: 2 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #9 : 11 Czerwiec 2015, 00:45:50 »
+2

Witam jestem tutaj nowym bardzo sie interesuje
koleją wąskotorową jak i normalnotorową.
Wracając do tematu kolega z Pleszewa nie wspomniał
o kolejce cegielnianej w miejscowości Kwileń.
ok 17 km od Pleszewa. Kolej długi czas wydobywała
pokłady gliny do pobliskiej cegielni, wyrobisko znajduje sie od
cegielni ok 500 m koń z czterema kolebami zmierzał od 7 rano
do 15 w obie strony. Cegielnia zakończyła działalność w 2000 r.
Od 15 lat niszczeje dobytek. Ciekawy był układ torowiska
na terenie cegielni tzw : talerzowy w pamięci mam dużo chwil
związanych z tą kolejką. Raz pamietam ze doszło do potrącenia
przejeżdżającego składu pełnego gliny przez autobus PKS
gdyz linę kolejki przecinała droga Kalisz-Pyzdry na szczęście nic
sie nikomu nie stało. Wyrobisko istnieje do dziś lowie tam ryby
jest dość głębokie ok 10 m. Po kolejce został mostek na rzeczce oraz
Zaasfaltowany przejazd kolejowy. Temat do większego opisania ...)
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!