Świat kolejek wąskotorowych SMF
29 Marzec 2024, 08:31:56 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Serwer FTP już działa! Szczegóły na forum.
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Przestrzeganie regulaminu i zasad dobrego wychowania  (Przeczytany 26282 razy)
kanalarz
Gość
« : 05 Maj 2013, 22:34:37 »
-1

Z tego co pamiętam, to ludzie od zwierząt różnią sie między innymi tym, że próbują przewidywać przyszłość - zwłaszcza w kontekście swoich własnych czynów (nie dotyczy dzieci w wieku przedszkolnym i osób o ograniczonych zdolnościach umysłowych)...

To tak tylko tytułem wstępu do zapytania o to jakie konsekwencje czekają tych co nie przestrzegają Regulaminu, a zwłaszcza punktów 6, 7 i 8 (6 kropka). Oczywiście piję w tym miejscu do pewnego recydywisty, który swoim postem doprowadził Pawła Niemczyka do stanowczej reakcji.

Jak widać po ostatniej aktywności, ów osobnik powrócił na forum... więc?

A może i ja powinienem w ślad za Pawłem wnieść swoje roszczenia wobec pewnej dawniejszej wypowiedzi?
Zapisane
Kucyk
Minister
******
Długość toru:: 4304 m

W terenie W terenie


Bimbrownik wąskotorowy


« Odpowiedz #1 : 05 Maj 2013, 22:46:01 »
+1

Ja wiem że trzeba rozrywać rany polskie, żeby się nie zabliźniły błoną podłości ale czy, oprócz chwilowej rozpierduchy, to przyniesie jakieś wymierne korzyści technologiczne dla tego oto zacnego forum?
Zapisane

Żadna namiętność nie odziera umysłu równie skutecznie ze wszystkich władz działania i myślenia, co strach.
(Edmund Burke)
kanalarz
Gość
« Odpowiedz #2 : 05 Maj 2013, 22:59:08 »
-1

Wychowywanie nie polega na tym aby zapamiętywać każde przewinienie dziecka, ale równocześnie polega na tym, aby obiecane kary (tak samo jak i nagrody) realizować.

Oczywiście jeśli 750 ma osiągnąć "poziom" tych od których miał być lepszy, to może po prostu warto by przemyśleć zliberalizowanie regulaminu?
Zapisane
Piottr_tt
Minister
******
Długość toru:: 1976 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #3 : 05 Maj 2013, 23:55:40 »
+8

Jak ktoś jest "kawał chama w kolorze yellow bahama", że zacytuję pewnego kultowego niegdyś Poetę, to dyskutowanie z nim nie ma sensu.
Zapisane

Pozdrawiam, Piottr
Nowa galeria foto -  http://wedrownosc.flog.pl
Brood.K
Dyrektor
*****
Długość toru:: 793 m

W terenie W terenie


Nic na siłę. Weź większy młotek.


WWW
« Odpowiedz #4 : 06 Maj 2013, 17:59:39 »
+6

Akurat tutaj merytorycznie to niewiele mogę, bo ręcznie pracuję przy torze normalnym a nie wąskim i z wieloma sytuacjami tu opisywanymi (na szczęście, bądź niestety) nie dane było mi się spotkać. Niemniej z wiedzy tutejszej korzystam ile się da, a merytorycznie udzielam się na paru innych forach, gdzie mogę służyć wiedzą zarówno muzyczną jak i "okołosymulatorową" - i w życiu nigdzie nie dostałem nawet ostrzeżenia. Żadnego, mimo że zawsze piszę co myślę.  
Istnieje takie jedno stwierdzenie o którym co niektórzy (nie tylko tu zresztą) zapomnieli: "Nie wypada". Zarówno wdawanie się w pyskówki, czy unoszenie z błahego powodu będą wisieć na tym forum następne kilka, może i -naście lat, oby jak najdłużej zresztą. Net pamięta wszystko - i kiedyś może być komuś głupio. A po co? Już pomijając, że czytają nas ludzie w wieku lat od 5 do 105, i przepychanki starych koni w oczach młodych miłośników bynajmniej tym pierwszym szacunku nie przysparzają..
Zapisane

kalito
Administrator
*****
Długość toru:: 1512 m

W terenie W terenie



kalito1982
« Odpowiedz #5 : 06 Maj 2013, 20:55:06 »
+6

Pany nie chce mi się takich błahych spraw rozstrzygać po dniu ciężkiej pracy. Zadzwoń jeden do drugiego - tak będzie najlepiej
Zapisane

Pozdrawiam
Kalito
Piszę w miarę poprawnie po polsku.
kanalarz
Gość
« Odpowiedz #6 : 06 Maj 2013, 21:11:48 »
-1

Andrzeju, odwieczne zasady współżycia społecznego wskazują na to, że przeprosiny powinny paść w co najmniej takim samym gronie w jakim padły słowa nieprawdziwe.

Wprost, czy chciałbyś abym np. napisał publicznie, że złomujesz zabytki, jestaś hochsztaplerem i kanciarzem, a potem po cichu poklepał Cię po plecach (lub zadzwonił) i powiedział.. o sorry tak tylko żartowałem?

W miejscu gdzie użytkownik (tu AXEL - czyli niejaki Rafał Osiewicz) forum wchodzi w spór z administratorem (tu Paweł Niemczuk) lub moderatorem oskarżając go o czyny niepopełnione - to inni moderatorzy/administratorzy powinni właśnie zadziałać, aby nie stwarzać dziwnych sytuacji i przypuszczeń do nadużyć. Gdziesz zatem są pozostali władni?
Zapisane
kalito
Administrator
*****
Długość toru:: 1512 m

W terenie W terenie



kalito1982
« Odpowiedz #7 : 06 Maj 2013, 21:28:47 »
+2

A ja myślę, że człowiek pewnie stąpający po gruncie przeprosin nie potrzebuje. Poza tym jak chcesz, żeby Cię ktoś przepraszał to wystosuj jakieś oficjalne żądanie i czekaj na efekt. Ja do spraw sprzed 100 lat się nie mieszam bo mi się zwyczajnie nie chce.
Zapisane

Pozdrawiam
Kalito
Piszę w miarę poprawnie po polsku.
kanalarz
Gość
« Odpowiedz #8 : 06 Maj 2013, 21:36:07 »
-2

Ach jak ten czas szybko mija... miesiąc minął i jakby już ze 100 lat stuknęło... 

Prosze mnie tylko sprostować jeśli wyciągam złe wnioski, ale czy powyższa odpowiedź oznacza, że Regulamin to można sobie na gwoździu powiesić? Zaś obrażać innych można od dziś bezkarnie (no ew. dostanie się kropę na dwa tygodnie), a po 3 tygodniach nikt nie będzie pamiętał, że kalumnia rzucona w innego osobnika nie była prawdą?

Skutkiem tego od dziś wszyscy wiemy, że prawdą staje się również to, że Paweł Niemczuk złomuje zabytki, a czołowym miejscem złomowania jest Bytom gdzie pocięto "czołg"?
Zapisane
kalito
Administrator
*****
Długość toru:: 1512 m

W terenie W terenie



kalito1982
« Odpowiedz #9 : 06 Maj 2013, 21:41:18 »
+3

A co ja mam panie do sądu lecieć z każdą kalumnią? Petycje do ISP pisać, żeby odciął dostęp jegomościowi? Jeśli stronie którejś to pasuje to niech lata po sądach. A mi pozostaje dawanie ostrzeżeń... ;]

Na szczęście zadymiarzy na forum jest zdecydowana mniejszość. Wręcz na palcach jednej ręki można policzyć. Reszta jakoś ze sobą żyje i daje sobie radę.

I daj mi odpocząć po pracy - regulamin forum to jest ostatnia rzecz, o której chce mi się teraz dywagować Chichot
Zapisane

Pozdrawiam
Kalito
Piszę w miarę poprawnie po polsku.
kanalarz
Gość
« Odpowiedz #10 : 06 Maj 2013, 21:55:30 »
-3

...A mi pozostaje dawanie ostrzeżeń... ;] ...


Można również stosowac wiele innych środków, jak np. moderację, usuwanie recydywistów, blokowanie IP, albo po prostu napisanie votum separatum do danej wypowiedzi a zarazem sprostowania.

I daj mi odpocząć po pracy - regulamin forum to jest ostatnia rzecz, o której chce mi się teraz dywagować


A od czego jest reszta składu zarządzającego forum?

Andrzeju ja ten temat właśnie po to podnoszę, aby wywołać dyskusję w jakim trybie ktoś zarządzający forum może się bronić, zwłaszcza, że onegdaj gdy sam starałem się odseparować pełnioną funkcję od bycia zwykłym użytkownikiem dowiedziałęm się, że ponoć nadużywam uprawnień. Czy idąc tą drogą można oczerniać każdego administratora/moderatora bezkarnie?
Ba zwykłego użytkownika też można oczerniac bezkarnie, bo administratormon
się zwyczajnie nie chce.
Zapisane
Kucyk
Minister
******
Długość toru:: 4304 m

W terenie W terenie


Bimbrownik wąskotorowy


« Odpowiedz #11 : 06 Maj 2013, 22:10:39 »
+8

Jacku, zauważ że gdyby nie Twoje odnowienie tematu, nikt by nie pamiętał o zaszłym, niegodnym, zachowaniu Kolei AXEL'a, za które zachowanie, jeśli pamięć mnie nie myli, otrzymał dość surową karę administracyjną. Właściwie już nie pamięta chyba nikt, poza Tobą, co tam, i komu, Kolega AXEL zarzucał. Czytelnicy, wśród nich "ofiara", machnęli na to ręką i przeszli do innych tematów, bardziej życiowych. I ja bym to tak zostawił.
Zauważ, że po Twoim wpisie, zakładając taki rozwój wątku, napisałem wyżej że rozdrapywanie ran jest może i prawe, i sprawiedliwe, lecz do niczego twórczego nie prowadzi.
Czy nie mam racji? Coś dobrego z tego wykapało?

Ja proponuję: Napijmy się - co kto tam ma pod ręką. Fajans odrzućmy, skupmy się na tym co daje pozytywne odczucia.
Zapisane

Żadna namiętność nie odziera umysłu równie skutecznie ze wszystkich władz działania i myślenia, co strach.
(Edmund Burke)
kanalarz
Gość
« Odpowiedz #12 : 06 Maj 2013, 22:24:21 »
-2

Coś dobrego z tego wykapało?


Tak.. teraz nie tylko ja ale i reszta użytkowników, wie do czego służy regulamin i że zasadniczo to hulej dusza piekła nie ma.

Dokładnie o to mi chodziło.  

PS: A tak w ogóle to rozpoczynając ten temat złamałem pierwszy podpunkt puntu 8 Regulaminu, ponieważ podobna dyskusja o potrzebie moderowania toczyła się w temacie Moderowanie. I tamże również padały opinie o potrzebie strofowania niesfornych, aby w swej niesforności nie doszli do perfekcji.
« Ostatnia zmiana: 06 Maj 2013, 23:28:36 wysłane przez kanalarz » Zapisane
Paweł Niemczuk
Administrator
*****
Długość toru:: 1840 m

W terenie W terenie



WWW
« Odpowiedz #13 : 07 Maj 2013, 00:34:36 »
+12

Faktem jest, że, niejako na drodze konsensusu, postanowiliśmy, że mod / admin nie powinien w wątku, w który jest uwikłany stosować posiadanych narzędzi administracyjnych. Ergo - musi się zdać na spostrzegawczość, czujność oraz wolę działania innych władnych. Oczywiści nic nie stoi na przeszkodzie aby do nich napisał / zadzwonił i poprosił o interwencję.
Faktem jest także, że niektórym (moim zdaniem) pozwala się na zdecydowanie zbyt wiele, choćby (albo: zwłaszcza)  przywołanemu wcześniej Axlowi. Jako skonfliktowany z nim, nie chcę używać swoich admińskich możliwości w stosunku do niego - nie chcę się narazić na zarzut zamordyzmu.
Faktem jest także, że Axel po ostatnim banie chyba strzelił focha i się przestał tu udzielać, co, przynajmniej na razie, rozwiązuje problem i poważnie obniża poziom piany na forum.

Podsumowując - rację ma Jacek, że poruszył temat. Z drugiej strony - jesteśmy na tyle duzi, że powinniśmy mieć dystans i zdecydowanie reagować tylko w sytuacjach ekstremalnych, które można podzielić na kilka kategorii:

1. Ostra pyskówka połączona z obrażaniem, pomówieniami, chamskimi inwektywami
2. Bełkot, totalne lekceważenie ortografii i gramatyki
3. Łamanie praw autorskich
4. Spam.

W pozostałych przypadkach nie ma się co unosić i sprawę olać. To jest forum internetowe, a nie salon dyplomatów i arystokracji. Że pozwolę sobie zacytować (w przybliżeniu) b. premiera Belkę: nie należy nadawać sprawie znaczenia poprzez niepotrzebne poświęcanie jej uwagi. A także kreować męczenników.

A regulamin to nie Stary Testament, czy inny Koran, w którym każda litera jest święta. To raczej zbiór wytycznych i wskazówek. Traktowałbym go jak pasy ruchu wymalowane na jezdni (tzn. jak przekroczysz linię, to zwykle nic strasznego się nie stanie, ale lepiej na te linie i strzałki na asfalcie wymalowane patrz i w miarę się nimi kieruj), a nie jak drogę przebiegu ułożoną przez dyżurnego na stalowym szlaku, z której ani na jotę zboczyć nie możesz, bo się wykoleisz i będzie katastrofa, a w najlepszym razie zasiądziesz przed obliczem groźnej komisji do spraw badania wypadków.

Krótko mówiąc - zachowajmy zdrowy rozsądek. I będzie ok. Uważam, że jesteśmy grupą inteligentnych i posiadających ogładę ludzi. Przywołany wyżej zdrowy rozsądek powinien w naszym wypadku wystarczyć, żeby było ok. Bat i inne narzędzia przymusu niech wiszą na ścianie ku przestrodze i przypominają, że w razie potrzeby można ich użyć.


Tako rzecze Kudlok
« Ostatnia zmiana: 07 Maj 2013, 00:41:14 wysłane przez Paweł Niemczuk » Zapisane
kalito
Administrator
*****
Długość toru:: 1512 m

W terenie W terenie



kalito1982
« Odpowiedz #14 : 07 Maj 2013, 19:28:22 »
+6

Ja to mam jedno podstawowe pytanie: Jacek czego Ty od nas oczekujesz? Masz jakieś konkretne propozycje czy ot tak się chciałeś wyżalić? Bo ja jestem lekko skonfundowany jeśli chodzi o intencje, którymi się kierujesz... Wręcz mi się zdaje, że paplasz dla samego paplania.

BTW wasze utarczki z Axelem załatwiajcie sobie prywatnie - to forum do tego nie służy. A jeśli zarejestrowałeś się tylko po to, żeby wyrównywać jakieś wyimaginowane porachunki to ja podziękuję za współpracę.

Oczekuję konkretnej odpowiedzi bo nie wiem co mam o tym myśleć.


btw sygnaturkę usuwam - jeszcze raz powtarzam że forum to nie jest miejsce do prywatnej agitacji (zwłaszcza przeciwko innym).
Zapisane

Pozdrawiam
Kalito
Piszę w miarę poprawnie po polsku.
kanalarz
Gość
« Odpowiedz #15 : 08 Maj 2013, 01:14:33 »
0

Adrzeju całą dyskusję wywołałem przede wszystkim po to aby na drodze konsensusu ustalić jak sztywno powinniśmy czytać regulamin i gdzie sprawy dobrego wychowania znakomicie lepiej radzą sobie z różnymi "niedoskonałościami".
I tą sprawę chyba najpełniej ujął w wypowiedzi Paweł Niemczuk.

Wszak w linkowanej przezemnie dyskusji o moderowaniu jest również wypowiedź djsv, który wyszedł honorowo z pewnej potyczki przepraszając za "niedoskonałość wpowiedzi". Zatem jak widać często, zwykłe ostrzeżenie plus PW od moderatorów/adminów daje dużo lepsze skutki (ten co się zapędził ma możliwość przeproszenia) niż ban (blokujący możliwość zamieszczenia sprostowania).
Inną sprawą jest to, co celnie ują piottr.

Skonfudowany natomiast jestem tym, że w Twoim zachowaniu nie widzę symetryczności... z jednej strony piszesz, że prywatne rozrachunki Tobie wiszą ("Zadzwoń jeden do drugiego - tak będzie najlepiej") i nie masz na nie czasu... a na edycję sygnaturek masz czas i energię (bo dotyczą prywatnych rozrachunków). Zapewne większość użytkowników czułoby się znacznie bardziej komfortowo wiedząc, że moderacja dosięga wszystkich osób w równy sposób.

Czego zatem oczekuję? Symetrii zwanej sprawiedliwością.

Czy mam jakieś konkretne propozycje? Nie... bo temat jest na tyle wielowymiarowy, że wymaga raczej dłuższej i spokojnieszej dyskusji, aby zastanowić się jak postępować w przypadku kolejnych pomówień czy ataków ad personam - bo zapewne wcześniej czy później ten czy ów niechcący zagalopuje się zbytnio i znów będziemy czytać o mokasynach, nieudacznikach i mikolskim gadaniu.
Czyli jaka kropa, na jak długo... czy istnieje sposób na wykrywanie recydywy i czy ma to wpływ na przydzielanie krop?
A może bardziej celowa jest moderacja lub przeniesienie danej wypowiedzi do śmietnika... metod jest wiele.
« Ostatnia zmiana: 08 Maj 2013, 01:20:35 wysłane przez kanalarz » Zapisane
kalito
Administrator
*****
Długość toru:: 1512 m

W terenie W terenie



kalito1982
« Odpowiedz #16 : 08 Maj 2013, 07:55:35 »
+2

Dzięki Jacku za konkretny post!

Szybko się ustosunkuję:

1. Moja symetryczność - właśnie miałem problem z tą sygnaturką bo jak ją usunąłem to jestem niesymetryczny a jakbym nie usunął to byś powiedział, że na forum można pisać wszystko co ślina na język przyniesie - i tak źle i tak niedobrze. Trochę jak w polityce - cokolwiek zrobisz i tak zostaniesz sprowadzony do poziomu gruntu Chichot Podsumowując: to, że mi prywatne porachunki wiszą oznacza, że mnie nie interesują i osobiście są mi obojętne, ale to nie znaczy, że mają się tu pojawiać na forum i będą puszczone mimo uszu.

2. Co do pozostałej treści - najtrafniej sytuację określił Kudlok. Staramy się dbać o porządek na forum na tyle na ile nam chęci, siły i czas pozwalają, ale niestety często jest tak, że człowiek coś przeoczy bądź źle oceni (funkcja "Zgłoś do moderatora" jest bardzo pomocna - po zgłoszeniu postu w prawie 100% przypadków któryś z modów/adminów podejmuje interwencję). Jesteśmy tylko ludźmi i nie zawsze udaje nam się coś wyłapać. Na szczęście znakomita większość użytkowników wie co to jest szeroko pojęty savoir vivre, a nawet jak coś tam bez sensu chlapną to za chwilę się zreflektują i sami przeproszą. Garstka "zadymiarzy" na szczęście nie szaleje na forum, ale chcę Cię zapewnić, że Twoje powyższe słowa weźmiemy sobie do serca i postaramy się efektywniej owych zadymiarzy wyłapywać. Prosimy też o Waszą pomoc - zgłosić post to są dwa kliknięcia dosłownie.
Zapisane

Pozdrawiam
Kalito
Piszę w miarę poprawnie po polsku.
Paweł Niemczuk
Administrator
*****
Długość toru:: 1840 m

W terenie W terenie



WWW
« Odpowiedz #17 : 08 Maj 2013, 13:35:49 »
+6

@Jacek: Twoja sygnatura w zasadzie podpadała, wg. mojej wiedzy, pod atak osobisty. Uważam, że niepotrzebnie podgrzewałaby atmosferę. Doskonale wiesz, jakie mam zdanie na temat pana A., ale nie widzę potrzeby manifestowania tego w każdym możliwym poscie na forum. Dlatego popieram w pełni decyzję Andrzeja o jej usunięciu.
Zapisane
kanalarz
Gość
« Odpowiedz #18 : 08 Maj 2013, 22:54:39 »
-6

Bo i sygnaturkę ustawiłem specjalnie prowokacyjnie  ... choć gdzież tu atak osobisty? Tylko opis jakiegoś nieokreślonego handlarzyny  Chichot czyli np. pana G. znanego z tego, że dbał o zmniejszenie liczby taboru. 

Zaś ustawiając ją liczyłem raczej na jakieś ostrzeżenie przez PW, że "Hola, hola... jedziesz po bandzie - zdejmij sygnaturę przy najbliższym logowaniu bo poleci kropa" - niczego takiego nie dostałem. Stąd moje skonfundowanie w kwestii niesymetryczności.
Zapisane
kalito
Administrator
*****
Długość toru:: 1512 m

W terenie W terenie



kalito1982
« Odpowiedz #19 : 09 Maj 2013, 10:29:54 »
+4

Aha. Robisz prowokację, ustalasz sobie prawidłowy scenariusz postępowania moda/admina, czekasz na to aż on od tego scenariusza odejdzie i wtedy piszesz, że odszedł od scenariusza Chichot

Zapisane

Pozdrawiam
Kalito
Piszę w miarę poprawnie po polsku.
Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!