Świat kolejek wąskotorowych SMF
28 Luty 2020, 22:11:01 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Profil 750mm.pl na facebooku
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: 1829 Stephenson's Rocket steam locomotive  (Przeczytany 4358 razy)
PiotrS
Mechanik
Długość toru:: 200 m

W terenie W terenie

« : 19 Luty 2017, 22:40:29 »
0

https://www.youtube.com/watch?v=QXBwzC4JYC0

PiotrS
WIĆUŚ
Mechanik
Długość toru:: 236 m

W terenie W terenie

kolejkowy zawrót głowy

« Odpowiedz #1 : 19 Luty 2017, 23:17:44 »
0

Wycinek z filmu "Our Hospitality" Bustera Keaton'a, był już kiedyś linkowany na forum. Film powstał w 1923 roku, więc z 1829 i rakietą Stephenson'a ma niewiele wspólnego, różnica prawie 100 lat. W tamtym roku można byłoby powiedzieć że temu filmowi bliżej jest do czasów współczesnych, niż do czasów Stephenson'a, w tym roku mamy po równo 94 lata w obie strony.

Blog o mojej kolei ogrodowej: http://kolejogrodowa.blogspot.com/
banowy
Nowicjusz
*
Długość toru:: 35 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #2 : 20 Luty 2017, 12:13:56 »
0

No cóż, wydaje mi się, że w 1829 roku jeszcze raczej dość mało filmów kręcili Z politowaniem. Przynajmniej ja ani jednego takiego nie widziałem - ale to zapewne dlatego, że nie jestem fanem aż tak starych filmów (w przeciwieństwie do pociągów akurat...) A w tym obrazie zapewne scenograf wymyślił sobie taki rekwizyt (a może po prostu chcieli się z Anglików pośmiać? - Choćby dlatego że ci ubiegli ich w pomyśle kolei?) Co? A replika Racketa kursuje m. in. tutaj: /www.youtube.com/watch?v=wOGYZC-IJPQ   (choć to pewnie już ktoś tez linkował).
« Ostatnia zmiana: 20 Luty 2017, 12:18:23 wysłane przez banowy » Zapisane
WIĆUŚ
Mechanik
Długość toru:: 236 m

W terenie W terenie

kolejkowy zawrót głowy

« Odpowiedz #3 : 20 Luty 2017, 13:30:51 »
0

Wikipedia podaje że w filmie została użyta działająca replika.

Blog o mojej kolei ogrodowej: http://kolejogrodowa.blogspot.com/
banowy
Nowicjusz
*
Długość toru:: 35 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #4 : 20 Luty 2017, 15:44:47 »
0

Patrząc na poszczególne sceny filmu z linku trudno nie uświadomić sobie dlaczego użyto repliki Rocketa. Podejrzewam, że pokazane "ewolucje" trudno by było wykonać jakąkolwiek inną lokomotywą lub nawet jej modelem. Widać, że dwuosiowy pojazd z łatwością sobie radzi, aczkolwiek ciekawe czy w realu też by tak łatwo przejeżdżał przeszkody bez rolowania (chyba, że ma gdzieś piasecznice sprytnie schowane). A tak przy okazji mały offtopik, za który od razu przepraszam. Nigdzie w PL nie widziałem żadnej repliki taboru z "wiedenki" ( nie mam tu na myśli modeli z mauzoleum kolejnictwa w Wawie, które już same w sobie są wiekowymi zabytkami) - tylko model działający, w większej skali. Może to temat na nowy wątek?
« Ostatnia zmiana: 20 Luty 2017, 15:49:05 wysłane przez banowy » Zapisane
2xm
Minister
Długość toru:: 1516 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #5 : 21 Luty 2017, 02:32:46 »
0

Ogólnie działających modeli parowozów nie ma w Polce zbyt wiele (cóż, podobnie jak samych parowozów). Pełnoskalowe repliki są zupełnie poza zasięgiem. Jeśli chodzi zaś o tabor Wiedenki, to obawiam się, że byłby spory problem z dokumentacją. Jeśli wierzyć niedawnej książce Pokropińskiego ikonografia i dokumentacja jest wręcz szczątkowa. Właściwie nie bardzo pozwala na wykonanie wiernego modelu H0 któregokolwiek z parowozów a co dopiero działającej repliki. Owszem, część rozwiązań można podpatrzeć w pokrewnych konstrukcyjnie parowozach budowanych równolegle dla innych towarzystw kolejowych. Możliwe też, że znalazłoby się coś w archiwach producentów, ale takie poszukiwania to długotrwała i kosztowna robota bez gwarancji sukcesu.

Podejrzewam, że u źródła tej wiadomości kryje się czyjaś kpina, bardziej lubiana w Polsce niż uznanie dla prób postępu (...).
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!